Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72351) Necronom válasza májkimiki (#72350) üzenetére


Necronom
senior tag

attol sajna meg nem indult el, csak fekete kepernyot kaptam

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72352) cigam válasza Necronom (#72351) üzenetére


cigam
félisten

Ezt olvastad már?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72353) Necronom válasza cigam (#72352) üzenetére


Necronom
senior tag

Nem meg, de gyorsan atfutva nem talaltam benne semmit, ami szamomra eppen segitseg lenne...

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72354) cigam válasza Necronom (#72353) üzenetére


cigam
félisten

pl vcard opció, driver(ek)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72355) Necronom válasza cigam (#72354) üzenetére


Necronom
senior tag

Nos en tenyleg nagyon kezdo vagyok, szoval koszonom, de ezek nem nagyon mondanak szamomra semmit sem
A driverek az okes, de itt csak nvidiarol esett szo, az meg engem nem erint....
Igazabol az MX az asztali gepemre csak azert akartam, hogy egyforma legyen fent Linuxokbol, mert nagyhirtelen megtetszett - egyebirant ezen a gepen (van eroforrasom) Deepin van fent, amit csak egyszeruen feltelepiettem es kesz, regebben voltak gondjaim a Minttel, de amint valtottam erre es a Radeon RX570 bekerult a Deepinnel minden problemam megszunt...
Most csupan szerettem volna probalgatni az MX-et, hogy a kis szerveremen mar "okos" tudjak lenni :)
Azon a gepen szerencsere gond nelkul megy....Legalabbis a Live ment, tovabb meg nem volt ra erkezesem

amlam talan errol irtal?

- vcard=on - engedélyezi az automatikus videokártya-kezelést
- vcard=off - kikapcsolja i az automatikus videokártya-kezelést
- vcard=menu - a videokártya kezelési menüjének megjelenítése
Megkísérel megoldást találni a dual / hibrid videokártyás rendszerekkel kapcsolatos problémákra, aminek gyakran fekete képernyő az eredménye.

hatastalan...
de igy mar legalabb tudtam ertelmezni a postodat, miszerint a fekete kepernyo miatt szoltal hozza
azt meg a radeon.modeset=0 megoldotta

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72356) cigam válasza Necronom (#72355) üzenetére


cigam
félisten

Nem követtem végig, csak feltűnt hogy már az MX is szóba került, meg hogy nincs kép. Ezért gondoltam, hogy megoldás lehet.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72357) Necronom válasza cigam (#72356) üzenetére


Necronom
senior tag

szuper, koszonom szepen!
Am a kis szervergepemen mostmar tuti, hogy MX lesz
Amig az asztali PC-em jelenleg Deepin futogat, csak mert tetszos nagyon es csak azert akartam feltenni oda is az MX-et, hogy probalgassam.....de sajna a jatekaimba belefulladt igy, hogy a videokartya csak felig van meg :(

Ugyhogy marad a deepin, bar most talatam egy arch ISO, ami a deepin asztali kornyezettel van osszerakva
Szerintem raprobalkozom az asztali gepemre, hathajobb mit a kinai verzson :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72358) I02S3F válasza Necronom (#72357) üzenetére


I02S3F
őstag

Én kezdetektől fogva Ubuntu-t használok. Kísérleteztem Debian-al, Arch-al és variánsaikkal, de az Ubuntu a legkézreállóbb nekem, mert könnyű telepíteni, sok leírás és szoftver van hozzá és úgy van megalkotva, hogy akár terminál nélkül is lehet használni. Persze ez utóbbit nem kerülöm, csak kényelmes a gui.

(#72359) Necronom válasza I02S3F (#72358) üzenetére


Necronom
senior tag

igazsag szerint en azt sem tudom melyik disztro milyen alapu :)
az archot most probaltam livebe, de az olyan tavol all tolem, hogyaz csak na...
egy discordot nem birtam feltenni ra.....tudom, hogy ez a sajat hianyossagom, de nekem nagyon nem celom az, hogy az oprendszert reszelgessem es egyenkent, aprankent csinajam meg kedvem szerint...
az nem en vagyok, en a gepet szeretnem hasznalni, nem csak az oprendszrrel szorakozni
a kinai deepin az ilyen, felteszem, fentvan, kussol... :)
ha halozatozni akarok, akkor nem kell egy rakas leirs utan nezzek, hogyan konfigoljam a sambat (nar mar lassan fejbol is menne), de 2 honap mulva ugyis elo kell venni, mert elfejetem es ha csak egy masik mappat is meg kell osztani, azt sem tudom mar most, hogy hol van a samba.conf
nem is akarom tudni :)
jobb egergom a mappara, megosztas es kesz....a deepin ezt tudja, ugyanilyen egyszeru egy meglevo halora felcsatlakozni, kinyitom a halozatok ikon, ott latom, rakttintok es csatlakoztam....
en sem kerulom a terminalt, mert gyors es egyszeru
fokepp egy program felrakasa
nem kell letolteni, elinditani, telepiteni
egy sor beiras es majd a gep megoldja, azert van....ez igy telesen szuperjo!
csakhogy egyik linux pacman masik linux apt - de lehet keverem, es ha megis le kell tolteni valamit, akkor nekem kell tudni, hogy milyen disztrom van, hiszen nagyon nem eleg annyi, hogy linux...
mint mezei user mondom ezt...

nekem sokszor van a fejemben az, hogy sokan mondogatjak, hogy valtsak windowsrol linuxra
dehat igy nem lehet :) egy mezei usernek lehetlen ez, de meg annak is nehezkes, aki mar egyedul kepes telepiteni egy wint....de viszont eleg nagy a valoszinusege, hogy egy desktop linux telepitesbe is beletorik a foga...szoval csak ugy atallni nem fog
azok igen, akik egy kis erdeklodest mutatnak, vagy nagyon raernek mint en...es kicsit hajlandok utanajarni a dolgoknak, aztan jonnek az egyeb problemak, es ha meg azokon is tuljutunk, es van egy epkezlab rendszerunk, akkor jonnek a hianyossagok, hogy ez+az nem megy, nincs alternetiva, es a wine sem jo hozza (vagy ami van most wine helyett nemtudom a nevet)

szoval nem egyszeru ez 30 eves rankkenyszeritett windows utan...ertem en hogy ingyen van, ertem en hogy sokkal jobb (is lehet) es tenyleg jobb na, meg kell hagyni
De aztan jonnek a jatekok es be kell latni, hogy meg nativan futo gamek is tobb eroforrast igenyelnek, mint a windowsos verzioja....akkor meg hol is tartunk? adtunk a kakinak egy pofont, hisze a win eleve megeszi, a jateknak marad ami marad, a linux sokkal jobban gazdalkodik a gep eroforrasaval, viszont a maradek hiaba tobb, akkor is keves lesz.....
persze ez igy nagyon sarkos, mert ki mivel jatszik es kinek mekkora vasa van

szoval marad a linuxozas a csakazertis miatt, vagy a kivancsisag miatt, vagy az utalomawindowst miatt
hajra! :)

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72360) májkimiki válasza Necronom (#72359) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem is kellene neked a kis szerveredre sem mást keresni akkor. Tegyél arra is Deepin-t, ha az a legkényelmesebb. Hiszen egy oprendszer arra kell nekünk, hogy kiszolgáljon bennünket a legkényelmesebben.
Nem kell sem Wines környezetben, sem Linux környezetben über expertnek lennie senkinek. Csak annyit kell elsajátítani, hogy magának üzemeltetni tudja.
Én használok mindenféle Linuxot és minden féle Windowst, mindegyiket arra, amire a legalkalmasabb.
Volt egy idő, amikor teljesen hátat fordítottam a Windowsnak, mer' ugye a Linux mindent is kivált. Pedig nem.

(#72361) ubyegon2 válasza májkimiki (#72360) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

amik adottak: 1,1GHz integ. 2 magos cerka + 4GB memo
amire szukseg van: file -es mediaszerver

Deep In ?

(#72362) cigam válasza ubyegon2 (#72361) üzenetére


cigam
félisten

Alkalmas rá? Igen. Akkor mi a gond? Ha neki az jön be, azt ismeri, miért ne?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72363) ubyegon2 válasza cigam (#72362) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Alkalmas rá? Igen. Akkor mi a gond?

Az, hogy nem. Pihenésképpen nézd már meg, milyen gépen van fenn a Deepin és milyen hw-ekből van a szerver és mire van használva. Monitor nélküli szerverre a legnagyobb étvágyú Gnome alapú csilivili DE-s disztrót....(ha látóasszonyról van szó, akkor persze nem számít a monitor nélküli DE használat)

Ti vagytok a nagymesterek, nem szóltam inkább. :R

[ Szerkesztve ]

(#72364) I02S3F válasza Necronom (#72359) üzenetére


I02S3F
őstag

Örülök! Ez a "csakazértis" elvihet a hátán egy ideig téged!:)

(#72365) Bici válasza ubyegon2 (#72363) üzenetére


Bici
félisten

Nem lehet, hogy a Budgie-val kevered a Deepin-t?
A Deepin nagyon nem Gnome alapú, cserébe pár KDE libet viszont használ.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#72366) ubyegon2 válasza Bici (#72365) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem keverem, de igazad van, már egy ideje nem Gnome alapú. Jó régen próbálhattam ki ezek szerint. Most már Qt alapú a DDE, így már mindjárt sokkal jobb lesz egy megjelenítő nélküli szerverre felrakni! :D

Ezt most nem neked írom, neked inkább köszi az pontosításért! :R

[ Szerkesztve ]

(#72367) Necronom


Necronom
senior tag

Remelem nem leszek okozoja semmifele parazs vitanak :))
De oszinten szolva - es ahogy nehanyszor mar leirtam - nekem edes mind1, hogy mi az az oprendszer amitol doglik a legy
ha szulejmannak hivjak es a vasam alkamas ra es mindezek mellett meg ertek is hozza, akkor ugyis azt teszem fel, viszont nekem az masodlagos dolog, hogy monitor nelkuli spajzszerver avagy az asztali pc-m

mindemelett tudom azt is, hogy mi az amit illene es ahogyan az meg van irva
mert mondjuk ugy lenne a korrekt meg a szepmunka, ha a spajzszerverre tennek egy linux szervert desktop nelkulit persze
de kerdezem en: akkor az a szervergep boldogabban ulne a spajzba monitor nelkul, mintha deepin lenne rajta?
mert ha igen, mert nekem szamitanak a gepeim erzesei, akkor istenbiza megtanulom es azt teszek fel, nempedig a csillivilli deepint, hiszen attol rossz lenne a kedve

na felre az ironiaval, en nagyon sok segitseget kaptam innen toletek mar most is es koszke tenyleg :R
igyekszem tovabbmenni ezen a "csakazertis" vonalon :) es szeretem a linuxot, mert szamomra (is) jobb mint a win (tenyleg alig hasznalok wint), de van mikor egyszeruen kell
viszont ha a spajzszerverem vasilag alkamas a deepinre akkor az lesz rajta, mert katt katt es kesz a mappamegosztas
ellenben ezzel:
[global]
workgroup = WORKGROUP
server string = Samba Server %v
netbios name = NAS
security = user
disable netbios = Yes

[public]
path = /mnt/storage/public
read only = no
writeable = yes
browseable = yes
valid users = portal
create mask = 0644
directory mask = 0755

viszont ha a vasam fizikailag nem birja, akkor meg mindig ott az MX Linux, ami baratsagos szamomra es az lesz rajta
de! ha valaki elmeseli nekem, hogy miert jobb megis egy desktop nelkuli oprendszer (az eroforrasok sporolasa mellett) es miert jobb az, hogy a mai csoda szamgepes vilagban miert tartunk megis ott, hogy ezt egy mezei usernek KELL fejben tartani (leirni) es miert jobb az, ha ket kattintas helyett SSH-ba belepkedek a spajzszerverbe es ugyesen beirom hogy sudo gedit /etc/samba/smb.conf akkor istibizi ilyet teszek fel :)

szoval ezek teljesseggel az en nezopontjaim, en igy latom a szamgepes vilagot, hoyg ma ma ezzel ott kellene tartani, hogy raszolok es akkor is megcsinalja, de sajna nem igy van...
es tenyleg elnezest is kerek mindenkitol, akik unjak mar a litanikat amiket ide irok mar napok ota, de en csak egy erdeklodo, amde mezei user vagyok, aki azt szeretne, hogy az otthoni szamgepes "parkja" ugy mukodjon, hogy az a csalad igenyeit ki tudja elegiteni es kiszolgalja oket es engem is igenyeink es tudasunk szerint...

vegezetul:
spajzszerver, a kiszolgalo :DD - Asus mITX lap, rajta integralt 2 magos 1,1GHz cerka,4GB memo
pc-m - I7 3770k, 8GB memo, Radeon RX570, 2x240 SSD (Linux/win)
laptop: HP ProBook I5 valami, 8GB, 128SSD + 500GB HDD (Linux/win)
tablet: Chuwii HiBook 4/64 (droid/win)
2x Androidos TV box 2db tv-hez (kene meg egy) + 1x DLNA-t kivano TV

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72368) májkimiki válasza Necronom (#72367) üzenetére


májkimiki
őstag

A sudo gedit -et ne használd! Helyette inkább sudo nano . Vagy pkexec -el indítsd a grafikus szövegszerkesztődet.
Ránéztem a Deepin-re, utoljára talán 2 éve. Van egy olyan wooow érzésem, hogy ilyennek kéne lenni egy oprendszernek, ami nem Redmondból érkezik.
Üresen 500 MB memóriát fogyaszt, marad még ott a 4 GB-ig bőven. Amikor a szerver funkcióit ellátja. Nagyon eltalálták a felhasználó keze alá dolgozást.
Továbbra is azt mondom, ha szereted a desktop gépeden (meg is értem miért), akkor a kis sufni gépre is megpróbálhatod. Neked lessz könnyebb managelni, hisz olyan pont mint a desktop géped.

(#72369) Necronom válasza májkimiki (#72368) üzenetére


Necronom
senior tag

koszonom a tanacsot!

node nem gyonyoru? most mondd


es ezaz amirol irok

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72370) ubyegon2 válasza Necronom (#72367) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem Te fogod eldönteni, nézd meg egy server disztró hány csomagból áll és nézz meg egy csilivili disztró hasonló packages listáját. Ha egy szerver működéséhez bővel elég a fenti 202 csomag, akkor a 10x ennyi csomag, DE meg minden faxni betöltése szerinted is ugyanolyan stabil szerver működést biztosít majd? ;)

De tudod mit? Tényleg rajk fel egy csilivili DE-s disztrót a spájzszerveredre. Miért ne? Úgy se látod soha.....meg majd a család se a rajta lévő filmeket.

[ Szerkesztve ]

(#72371) Necronom válasza ubyegon2 (#72370) üzenetére


Necronom
senior tag

az okos ember a mas karan tanul, a hulye meg a sajatjan se...
ez teny es jo erveid vannak, mert amit irtal azt felfogom es megertem...de nembaj ha en is meggyozodok rola? :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72372) Dißnäëß válasza Necronom (#72367) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nézd.. mit értesz "értek is hozzá" alatt ? A tanulás, mint mindenhol, és ahogy Buddha is mondja, fájdalmas sokszor, nem egy kellemes valami.

Ha érteni szeretnél a Linuxhoz, parancssor. Desktopok jönnek-mennek, átalakulgatnak, lásd az Ubuntu Gnome - Unity vekengést, mire megtalálták, merre az elôre, és ha csak grafikus felületen szoknál ahhoz hozzá, hogy kittkatt és megy, attól nem fogsz még érteni hozzá. Mert egy frissítéssel a kedvenc progid eltûnhet, vagy a készítôk úgy variálnak valamit, ami egyszercsak nemoké már, + arra nem nagyon fogsz rájönni ekkor, mi és miért történik a háttérben.

Konfig fájl túrásokkal lehet eleinte fájdalmasabb szopó van, de idôvel belejössz és rákényszerülsz olyanok megtanulására, hogy mi a különbség tcp és udp között, hogyan kell egy service-t újratölteni, logokat hol keresd és mi mit jelent benne, umask és úgy általában a jogosultság kezelés, szóval én azt mondom, oké, rögös az út, de legalább nem fogsz úgy járni, mint a Windows-os nép, hogy XP környékén még mehettünk a kis hálózati ikonra kattintva egybôl az adapter beállításokra, míg ma W10 alattegy kisebb kattintáserdô kell ugyanehhez, hogy végre értelmesen láss egy adapter státuszt.

Nem mondom, h a parancssori környezet sosem változik, de lényegesen lassabban és követhetôen, mint a grafikus.

Én amitôl falnak megyek összességében, az az "ip a" és tesói, a jó öreg ifconfig helyett, meg amikor ufw-zünk iptables parancsok helyett, de alapvetôen tizen évek kellettek ezekhez is, nem lesz olyan, hogy mite belakod a Unity-t, hopp, ciao..

Nnnnna. Nem tudom, Desktopon mire kattansz, mit használsz, de szinte bármi csicsabigyó mehet.

A kis szerver vasra megpróbálnék egy Debian xfce-t, vagy Xubuntut, ha nagyon félsz egy igazi Debiltôl. Pici lábnyom és ha mégis kell gyorsba egy grafika egy weboldal miatt, csak rálöksz egy moncsit, de amúgy sok vizet nem zavar. Ilyen otthoni hobbiszerveren szerintem egy minimáldesktop tök elfér ("miért ne" alapon).

Ez az egész csak 1 vélemény, fogadd fenntartással :)

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72373) májkimiki válasza Necronom (#72369) üzenetére


májkimiki
őstag

Erre mondtam a woow érzést, szerintem is szép. Ilyen woow még a Pop!_OS-nél és a Feren OS-nél volt. Nekem tök mindegy, bármilyen felületen elvagyok. De egy laikus szemével nézve....? Már mint azokéval, akiknek az orra alá dugnak valamit, ami nem Windows. Kezelni meg épp olyan. Szerintem.

Az is igaz teljes mértékben, amivel Ubi kolléga érvel. Egy szerveren felesleges desktop csomagokat tartani, futtatni. Meglehet parancssorból, konzolról vagy távoli eléréssel csinálni mindent.
Na de, Te nem üzemeltető rendszergazda vagy hanem otthoni felhasználó. Magadnak úgy dobod össze a környezetet, ahogy neked a legkényelmesebb.

(#72374) leviske


leviske
veterán

Sziasztok!

Felraktam a Firefox-ot flathub-ról és sehogy nem tudom rávenni arra, hogy a wayland-et használja.

Elvileg a flatpak override --socket=wayland org.mozilla.Firefox parancsnak kellett volna ezt elérnie, de nem történt változás. Az about:support oldalon a továbbiakban is x11-et jelez. Repóból telepített Firefoxnak ilyen gondja nem volt (csak az meg egy verzióval le van maradva).

(#72375) Cyrin válasza Necronom (#72369) üzenetére


Cyrin
addikt

szép ez a windóz....

;]

(#72376) Necronom válasza Dißnäëß (#72372) üzenetére


Necronom
senior tag

Ez az egész csak 1 vélemény, fogadd fenntartással :)

Ne viccelj mar, hiszen tokre jofej dolgokat irsz le, viszont sosem mondtam, hogy ertek hozza, (de tenyleg ezt irtam) de az en SAJAT SZINTEM az, amihez ertek....
es koszonom szepen a tajekoztatast Neked! Kell ez (is)! Latni, olvasni kell az ide tevedo embereknek!

viszont májkimiki!
Valahogyan raereztel arra, hogy ...vagyis ugyanarra mint en is :)
mert itt van az ami nekem a lenyeg:
Na de, Te nem üzemeltető rendszergazda vagy hanem otthoni felhasználó. Magadnak úgy dobod össze a környezetet, ahogy neked a legkényelmesebb.
es sosem leszek sem uzemelteto sem semmilyen gazda, max a kutyame

es nekem a hobbym sem ez, mondanam azt, hogy kenyszervallakozo vagyok Linux ugyeben, de ahogyan itt is leirta Dißnäëß ez is all mint katiba a gyerek, annyira stabilan igaz
hogy XP környékén még mehettünk a kis hálózati ikonra kattintva egybôl az adapter beállításokra, míg ma W10 alattegy kisebb kattintáserdô kell ugyanehhez
De ha ebbe is mezei user szemmel nezek bele, akkor azt mondom, ha ma mukodne az a tetves XP, akkor azt tennem fel :)
meg a spajzszereverre is..miert? mert a feladatat el tudja (tudta) latni es imertem annyira pont, amennyire nekem az szukseges volt

Ma mas vilag van
a W10-tol en is hanyok, bosszant, idegesit, pampog, nem hagy beken pont akkor amikor nekem a GEPEM kell es nem a nyavajas oprendszerem kell dedelgessem, elmegyek dolgozni es elotte valo penteken hiaba kerlelgetem, hogy frissitsel paraszt! egesz nap nem teszi, majd este 11kor lekapcsolom
es szombaton reggel mikor karakoszorcsogon bekapcsolom, ahol 1,1kb/s wifi van, azonnal irja, hogy uj frissitesek vannak, es fogalalkozni kell vele valamilyen szinten, ahelyett, hogy a versenyemre osszpontositanek es arra, amire is kell a szamgep
Ezert van bennem a "csakazertis" feeling es keresek valami mas, ami nem windows :)
Ugy erzem talaltam es nem azert tetszik a Deepin, mert hasonlit a 30 eve rankeroszakolt oprendszerre, hanem mert kellemes, nyugis, es ha akarom kussol es azt sem tudom milyen oprendszer alatt irom ezt a szoveget, mert nem erdekel
Tanulok en, ha kell - de van egy hatar, egyszer az, mert nem akarok tobbet tudni lasd májkimiki kiemelet szovegreszet, masreszt tenyleg van, amit nem fogok fel...Dißnäëß postjanak 70%-at nem is erettem, de persze boszen bologatok, mintha tudnam mirol ir :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72377) Necronom válasza Cyrin (#72375) üzenetére


Necronom
senior tag

ne maaaa, nem windoooz naaaaaa legyszi :)
ne legyel mar olyan, mert kinezetre hasonlit az ablakos bizbaszra attol az mar sz@r....kerlek

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72378) lck válasza Necronom (#72377) üzenetére


lck
senior tag

Jó a Deepin ! Annak ellenére hogy most nem azt használom :) mindig is szerettem. Persze ezek ízlés dolgok - amin kár vitatkozni.
A 20-as is mutatósnak tűnik. Csak sajnos a fejlesztése kicsit megakadt a korona miatt. [Ez volt itt a koncepció decemberben.]

(#72379) CPT.Pirk válasza Necronom (#72377) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jó az!

Én most a transzparens plazmával kísérletezek.

A háttérkép meg diavetítés, a Life is Strange főképernyőiből.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72380) Necronom válasza lck (#72378) üzenetére


Necronom
senior tag

wowww :)
egyre jobban tetszik ez a holmi, ami a videoban van az szamomra nagyon tetszos cuccos

CPT.Pirk
koszonom :)
hat a Tied is nagyon szep..soot
nekem jo lenne a daily desktop hatterkepek, de nem tudom feltenni sajna, nem vagyok hozza eleg ugyes
conkykat egyszeru Deepin-re varazsolni?

tegnap probaltam egy Arch-ot amin deepin kornyezet volt, azon 2 kattintassal lehetett ezernyi conky kozol valogatni :) De maga az Arch olyan tavol all tolem, hogy az csak na....arra meg egy discordot sem tudtam feltelepiteni....ugyanis minden eddigi tudasom a linuxrol fustbe ment az Archhal :)

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72381) lck válasza Necronom (#72380) üzenetére


lck
senior tag

Van [itt] egy Arch-ba integrált Deepin. Nem kell benne nagyon parancssoroznod. Vannak benne kezdőbarát dolgok. Ha gondolod tesztelésből próbáld ki. De hangsúlyozom én NEM próbáltam.

Ja igen, [itt a weboldala.]

[ Szerkesztve ]

(#72382) Necronom válasza lck (#72381) üzenetére


Necronom
senior tag

probaltam, koszonom, egyel fentebb leirtam :)
ez nem nekem valo cuccos, meg akkor sem, ha kinezetre ugyanolyan
bar tobben mondjak, hogy a Deepin maga nemjo, mert kinai....es ezt az infot is azert kaptam, hogy hasznaljam akkor Arch-ot deepin kornyezettel ha nekem az jon be
De tartok tole, ez az a pont, ami mar sok :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72383) májkimiki válasza Necronom (#72377) üzenetére


májkimiki
őstag

Jóval visszább szóba kerűlt, hogy nem igazán tudod. Melyik disztró milyen alapú, meg nem is nagyon érdekel.
A Deepin stable Debian alapokon nyugszik, látszik a kernelén és a FF ESR-en is. Viszont teljesen saját tárolót használ. A sources list-be nincsenek benne az official Debian tárolók. Ezt meg is tudom érteni, hacsak a saját Deepin DE-t is nézzük. KWin ablakkezelő, Gnome3, LightDM. Ez a három elem három különböző, egymástól nagyon eltérő platformot jelent. Ők ezt összegyúrták Deepin DE-vé. Amit úgy tudnak stabilan tartani, hogy a függőségeket egy helyen managelik. Erre is kell nekik a saját tároló, behúznak mindent ami nekik kell. Egy csomag készletté alakítják és onnan terítik. Nem gondolom, hogy ha a KWin-t vissza cseréljük a Gnome3 ablak kezelőjére, a LightDM-et meg a Gnome3 bejelentkezés kezelőjére. Akkor azt a Deepin DE túléli. Az általuk fejlesztett nem kevés alkalmazás is hasonló okok miatt, csak az Ő rendszerükre érhető el.

Az MX szintén stable Debian alapokon nyuszik, sokkal nagyobb szabadsággal, mint a Deepin. Viszont Ők meg nem systemd-t használnak init rendszernek, hanem SysV initet. Amit a systemd shim által érnek el. Ami röviden annyit jelent, hogy bár a systemd indul a rendszerrel, de a visszafelé kompatibilitás miatt ezen a ponton vissza lehet térni SysV initre. Ez azért fontos, ha hiba elhárítás okán az initrendszert is érinti a probléma. A systemd-s hibajavítások nem fognak működni, oda SysV inites megoldások kellenek majd.

Nem keverendő össze az MX systemd mentessége a Devuan systemd menetességével. Mert míg az MX-nél a systemd shim biztosítja a systemd függőségekkel rendelkező csomagok használatát (a teljes Debian csomag készlet használható).
Addig a Devuan saját kódbázist épít a SysV initnek megfelelően és a systemd-re dependáló csomagokból kiveszik a függőséget és újra építik a csomagokat.

(#72384) lck válasza Necronom (#72382) üzenetére


lck
senior tag

Lófaszt - nem kell tartani. Csinálni kell !! Ez nem pure Arch.
Simán használtam ilyeneket a kezdetekkor minimális linux tudással.

[ Szerkesztve ]

(#72385) Necronom válasza májkimiki (#72383) üzenetére


Necronom
senior tag

koszonom szepen a kimerito ismertetot mostmar legalabb ezt is tudom :R
melle irom meg, hogy :Y

lck
:Y

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72386) Necronom


Necronom
senior tag

Nagyon off, de ilyenkor kivancsi lennek mit szol egy tozsgyokeres verbeli linuxos ember egy full zart oprendszerhez mint pl a MacOS :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72387) Dißnäëß válasza májkimiki (#72383) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Tényleg, Devuannal mi van ? Süllyed, emelkedik, vagy megvan egy konstans szinten X darab user-el és köszöni elvan ?

#72386 Necronom: utálja, mint a szart :))

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72388) májkimiki válasza Necronom (#72386) üzenetére


májkimiki
őstag

Nagyon egyszerű. A saját egyéni véleményét, melyet az elvárásai, hite, és egyéb preferenciák határoznak meg.

(#72389) Pano


Pano
addikt

Bár nem szoktam felülni az ilyen témának (Huawei-nél sem), de azért a Deepin kínai gyökerét és jelenét látva én azért kicsit felszisszentem.

[ Szerkesztve ]

(#72390) májkimiki válasza Dißnäëß (#72387) üzenetére


májkimiki
őstag

Csak annyit tudok, hogy a systemd mentesítés miatt egy kiadással le vannak maradva az aktuális stable mögött. Sok melót kell bele tenniük az biztos. Amúgy szerintem el vannak, akiknek ez preferenciájuk, azok használják.

(#72391) májkimiki válasza Pano (#72389) üzenetére


májkimiki
őstag

Mióta van Deepin, azóta ez a keresztjük. Mit tudom én, egy hazatelefonálós vizsgálatot lehetne végezni rajta, akár csak egy Win10-en.

(#72392) Necronom válasza Pano (#72389) üzenetére


Necronom
senior tag

Mert faj? azert szisszentel?

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72393) Pano válasza Necronom (#72392) üzenetére


Pano
addikt

Aggályokat vet fel bennem. Ennyi.
Én nem kötekedtem....

(#72394) Necronom válasza Pano (#72393) üzenetére


Necronom
senior tag

nem is azert kerdeztem, csupan egyszeruen kivabcsi vagyok a velemenyekre ez ugyben
azert nem szeressuk mert kinai, vagy azert nem, mert nicsen hozza annyi minden?
vagy ez az oka? Developer Wuhan Deepin Technology Co., Ltd., na jo ez moka.. :D

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72395) lck válasza Necronom (#72394) üzenetére


lck
senior tag

Korábban az terjedt el róla hogy kémkedik a kínaiaknak.
Tudtommal az Áruházukban volt beépítve valami adatgyűjtési opció. Ami alapbeállításban be is volt kapcsolva, de kikapcsolható volt.
Véleményem szerint, ha ennél több is lett volna, akkor azt a nyílt forráskód miatt nem lehet volna eltitkolni.

(#72396) Pano válasza Necronom (#72394) üzenetére


Pano
addikt

Kérdéseket vet fel bennem, hogy egy Kínában fejlesztett nyílt forráskód alapú OS (aminek a teljes szerkezete ismert és igény szerint szabadon módosítható) mire van használva valójában.
Mivel gondolom elsősorban kínai felhasználóknak szánják, ehhez mérten van alakítva: Kína szereti "óvó tekintetét" minden állampolgárán rajta tartani, főleg ha internetezésről van szó. Nagyon durván és high-tech módon van náluk kiépítve a nyomkövetés, beazonosítás rendszere. Ez nem összeesküvés elmélet -amiket utálok-, tények.
S bár ugyan nincsen másra ráerőltetve a DeepIn, én személy szerint lehet meggondolnám, hogy önként bele akarnék-e ebbe ugrani. Ezen utóbbi gondolat késztetett "felszisszenésre".
Lehet nincs igazam, de amíg az ellenkezője nem bizonyosodik be (pl valaki teljesen átnézni és figyelemmel kíséri az egész kódot), azért meghagyom magamnak a gyanakvás jogát.

[ Szerkesztve ]

(#72397) májkimiki válasza lck (#72395) üzenetére


májkimiki
őstag

Úgy tudom, hogy az Ubuntu-Kylin az "állami" distro. Javítsatok ki ha tévedek.
[link]

(#72398) májkimiki válasza Pano (#72396) üzenetére


májkimiki
őstag

Aham, és a Google ökoszisztémával kapcsolatban nincsnek ilyen fenntartásaid?

(#72399) Pano válasza májkimiki (#72398) üzenetére


Pano
addikt

De, vannak.
Az adatgyűjtést megkerülni nem lehet, de amennyi szabad akaratos mozgásterem van, addig válogatok. :)

De nem vagyok kényszeres, foggal körömmel adatparanoiás és "minden az ördög, nem használom" ember, ne értsd félre.

[ Szerkesztve ]

(#72400) cigam válasza Necronom (#72386) üzenetére


cigam
félisten

macOS-t használok itthon, ami egy mini-n fut. Elődje egy iMac volt amit már nem támogat az Apple, és VGA problémája is van, így eladni se tudtam, viszont feltornáztam rá egy Debian-t :D
Aztán ott van még a RaspberryPi, amin szintén Linux fut, és többek közt a pihole-on keresztül szűri a reklámokat. A laptop meg Window-os mert a céges spéci programok azon futnak.
Szépen békésen megférnek egymás mellett.

A samba konfighoz egy kis segítség: [link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.