Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72651) Horvi válasza st3v3np3t3r (#72647) üzenetére


Horvi
őstag

Nha akkor jó még szerencse, hogy csak ennyi volt a baja :))

Hello darkness, my old friend...

(#72652) Kempetlen válasza st3v3np3t3r (#72650) üzenetére


Kempetlen
tag

Igen, de az nem csak az automata mód? Mindegy, letolom a telepítéseket, aztán max EasyBCD / EasyUEFI vagy ehhez hasonló programmal szerkesztek még a boot-menün. Köszi!

(#72653) rin33 válasza vidap90 (#72641) üzenetére


rin33
senior tag

Apukám régi gépére Mint Xfce-t raktam fel pár éve Win7 mellé (talán core 2 duo, és 2gb ram volt akkor) és olyan gyors lett a Windows-hos képést, hogy azóta belakta és nem hajlandó Windows-t használni. Itt is vannak frissítések ezeket a Mint 1-2 perc alatt lezavarja míg a Win10 percekig telepíti + újraindítást is kér néha. Pl. a Terminált nem ismeri, (nem a 20 éves korosztály :) ) de felraktam neki mindent és működik évek óta.
Nyilván egy korszerű gépen más lenne a helyzet de régi PC-ken amiken már lassú a Windows de használni szeretnénk, jobb alternatíva egy Xfce vagy hasonló light-os Linux, mint egy régi, már nem támogatott Windows Xp/Vista/7

(#72654) vidap90 válasza CPT.Pirk (#72633) üzenetére


vidap90
friss újonc

Hálás köszönet! Működik!

(#72655) st3v3np3t3r válasza ubyegon2 (#72625) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

a tlp beállításaimmal és a bekapcsolt hw pm mellett erős 2órás az üzemidő. letesztelem majd kikapcsolt hw pm mellett is.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72656) ubyegon2 válasza st3v3np3t3r (#72655) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A 2 óra az jó annál a gépnél? Superblock probléma megoldva?

(#72653) rin33

a Terminált nem ismeri, (nem a 20 éves korosztály)

Nem nagyon függ ez korosztálytól. :N

[ Szerkesztve ]

(#72657) st3v3np3t3r válasza ubyegon2 (#72656) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

persze, kitotóztam a superblokk értékét :DDD hála istennek jó lett.

Az akkuidő: a laptop greenpaper-je szerint 1 akkuval maximum 7órát tud(valószínű a legkisebb procival,egy i3-370M-el és Windows XP TabletPC edition-nel és az 5800mAh-s 6cellás akkuval.). Nyilván ha meg lenne az +8-10% töltöttség is(amit a fujistu charging control firmware lezárolt az akku éllettartama növelése érdekében és nem kikapcsolható/nem távolítható el), akkor lehet kihúzható 2,5 órára. Mégegyszer leírnám, ez egy 9éves laptop.
Ez alapján a review szerint 2.5órát bírt a laptop ha jól értettem. Jelenleg egy i7-620M van a laptopban, egy Kingston A400-as SSD. Véleményem szerint a mai technológiákhoz és követelményekhez mérten a 2órás üzemidő nagyon jó egy 9éves laptophoz képest.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72658) ubyegon2 válasza st3v3np3t3r (#72657) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

persze, kitotóztam a superblokk értékét

;] Az már látóasszony értékű cselekmény.

Mégegyszer leírnám, ez egy 9éves laptop.

Aham, értem, ez elkerülte eddig a figyelmemet. Így nagyon jó az a két óra üzemidő. :K

(#72659) st3v3np3t3r válasza ubyegon2 (#72658) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Hát, ha még csak 3 érték lett volna felsorolva, de vagy 12 érték közül kellett kitotózni a helyes értéket. Mondjuk az üzemidőre kíváncsi leszek kikapcsolt hw pm mellet, hogy mennyivel lesz több esetleg kevesebb. Ez a jelenlegi 2 óra, csak netezés közben wifi-ről, a második teszt is ugyan ez lesz majd...

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72660) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy Linux Mint XFCE alatt a tálca jobb oldalán lévő, indikátorok méretét miként lehetne csökkenteni?

Szerintem aránytalanul el van nagyolva és nem tetszik. Ha változtatom a panel méretét, akkor is sokkal nagyobb marad, a panel beállítások -> elemek alatt nem ad rá ki beállítási lehetőséget.

[ Szerkesztve ]

(#72661) attka


attka
aktív tag

Sziasztok,

Linux Mint 19-et használok.
Mostanában észrevettem, hogy akadoznak a filmlejátszásaim, akár NFS-ről, akár DLNA-ról, sőt még közvetlenül a gépről lejátszva is bedadog. Nem processzor mert nem nagy közben a kihasználtsága.
A winyóra tippelek, olyan mint ha bufferelne.
Futtattam hdparm-ot is.Van ötletetek?
Itt vannak az eredmények:

/dev/sda:
Timing buffered disk reads: 180 MB in 3.01 seconds = 59.85 MB/sec

ATA device, with non-removable media
Model Number: WDC WD20SPZX-22CRAT0
Firmware Revision: 01.01A01
Transport: Serial, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5,
SATA Rev 2.6, SATA Rev 3.0
Standards:
Used: unknown (minor revision code 0x006d)
Supported: 10 9 8 7 6 5
Likely used: 10
Configuration:
Logical max current
cylinders 16383 0
heads 16 0
sectors/track 63 0
--
LBA user addressable sectors: 268435455
LBA48 user addressable sectors: 3907029168
Logical Sector size: 512 bytes
Physical Sector size: 4096 bytes
Logical Sector-0 offset: 0 bytes
device size with M = 1024*1024: 1907729 MBytes
device size with M = 1000*1000: 2000398 MBytes (2000 GB)
cache/buffer size = unknown
Form Factor: 2.5 inch
Nominal Media Rotation Rate: 5400
Capabilities:
LBA, IORDY(can be disabled)
Queue depth: 32
Standby timer values: spec'd by Standard, with device specific minimum
R/W multiple sector transfer: Max = 16 Current = 16
Advanced power management level: 254
DMA: mdma0 mdma1 mdma2 udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 udma5 *udma6
Cycle time: min=120ns recommended=120ns
PIO: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
Cycle time: no flow control=120ns IORDY flow control=120ns
Commands/features:
Enabled Supported:
* SMART feature set
* Security Mode feature set
* Power Management feature set
* Write cache
* Look-ahead
* WRITE_BUFFER command
* READ_BUFFER command
* NOP cmd
* DOWNLOAD_MICROCODE
* Advanced Power Management feature set
Power-Up In Standby feature set
* SET_FEATURES required to spinup after power up
* 48-bit Address feature set
* Mandatory FLUSH_CACHE
* FLUSH_CACHE_EXT
* SMART error logging
* SMART self-test
* General Purpose Logging feature set
* 64-bit World wide name
* IDLE_IMMEDIATE with UNLOAD
* {READ,WRITE}_DMA_EXT_GPL commands
* Segmented DOWNLOAD_MICROCODE
unknown 119[8]
* Gen1 signaling speed (1.5Gb/s)
* Gen2 signaling speed (3.0Gb/s)
* Gen3 signaling speed (6.0Gb/s)
* Native Command Queueing (NCQ)
* Host-initiated interface power management
* Phy event counters
* Idle-Unload when NCQ is active
* NCQ priority information
* READ_LOG_DMA_EXT equivalent to READ_LOG_EXT
* DMA Setup Auto-Activate optimization
* Device-initiated interface power management
* Software settings preservation
* SMART Command Transport (SCT) feature set
* SCT Write Same (AC2)
* SCT Features Control (AC4)
* SCT Data Tables (AC5)
unknown 206[12] (vendor specific)
unknown 206[13] (vendor specific)
* reserved 69[3]
* DOWNLOAD MICROCODE DMA command
* WRITE BUFFER DMA command
* READ BUFFER DMA command
* Data Set Management TRIM supported (limit 10 blocks)
* Deterministic read data after TRIM

[ Szerkesztve ]

(#72662) cigam válasza Pano (#72660) üzenetére


cigam
félisten

Esetleg így?

attka
Legközelebb valami szövegmegosztóra tedd a kimenetet! Köszi!
A SMART adataival mi a helyzet? Pl. HDSentinel mit mond más?
Melyik lejátszó? Másik lejátszóval is? Minden filmnél( olyannál is ami csak kis bitrátájú)?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72663) attka válasza cigam (#72662) üzenetére


attka
aktív tag

Szia,

Köszönöm a gyors választ. Rendben máshova teszem legközelebb.

SMART adatok is jók:
"Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 140 days, 2 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
The hard disk status is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found and there are no spin up or data transfer errors. No actions needed."

Celluloid a lejátszó, de úgy érzem független ettől. Olyan mint ha akkor abban a pillanatban 100%-on menne a winyó és ezért akadozik. Megcsináltam már az FSCK-t is. 1080p flmeknél is, ami szerintem nem olyan nagy bitráta.

Jónak számít az olvasási adata?

[ Szerkesztve ]

(#72664) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Ez mi a szösz meg tudjátok mondani, és hogy lehet kivédeni?
Bejelentkeztem a Ubu 20 frissitéséhez, lefutott, kijelentett a bejelentkező képernyőre ott viszont már nem fogadta el a felhnevemhez a jelszót. Más felhasználó nincs a gépen, azt mondta hogy egy másik felhnálo van bejelentkezve. Ezért nem enged shutdown vagy reboot opciókat se. Vagy 20 szor próbálkoztam.
A jelszó nem változott, be lehet vele jelentkezni.

(#72665) st3v3np3t3r válasza ubyegon2 (#72658) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

kikapcsolt HW PM mellett ~2.5órát bírt az akku netezéssel :D

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72666) cigam válasza attka (#72663) üzenetére


cigam
félisten

úgy érzem
Nos attól még készíthetnél egy ellenpróbát. Mikor jött elő? Nem frissült éppen akkortájt valami? Másik formátumú/kódolású videóknál is csinálja?

Mi más fut még? Amikor megakad akkor éppen mi mást csinál?(kernel/celuloid naplója mit mond?)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72667) attka válasza cigam (#72666) üzenetére


attka
aktív tag

Ez egy régebbi X220 laptop. A rendszer a win-el megosztva egy msata ssd-n van. 18.3-as Linux Mint-en voltam már elég régóta. A gondok kb 2-3 hónapja kezdődtek. Kb. 2 hete visszaraktam a 18.3-on a régi kerneleket, mert arra is gondoltam már, mert furcsáltam, hogy swap-et is sokszor használja, régen mint ha nem így lett volna. Akkor szerintem jó lett, de csak 1 hétig használtam így, mert nagyobb ssd-re köldöztem 1 hete új rendszerrel a 19.3-al. Most ismét előjött a gond.
A 2TB WD home-ként funkcional és egyben NAS-ként is NFS-en és DLNA-n keresztül is.

(#72668) Kempetlen válasza st3v3np3t3r (#72650) üzenetére


Kempetlen
tag

Reméltem, hogy megúszom a Win 10 + Ubuntu telepítést egy sima mellételepítéssel, és valószínűleg így is lenne, ha sikerülne bootolni az Ubi 20.04-el, de elakadtam, mégpedig emiatt: Unable to install Ubuntu on Acer Aspire ES1-533

Jól kifogtam ezt a rohadt gépet... A fő probléma az, hogy még csak nem is létezik legacy BIOS. Azóta már a BIOS-frissítésén is túl vagyok. Eddig egyedül úgy sikerült bebootolni egyáltalán Ubuntu-val, hogy azt Rufus-szal nyomtam ki pendrive-ra (NTFS / GPT). Máshogy még ez se akart összejönni, a FAT32 / MBR verziókat nem látta.

Nade a megoldás, mint írják az utolsó hozzászólásban, ez lenne:

The solution is to use the rEFInd live system (e.g., USB stick), boot into it, open the UEFI shell, and generate the required UEFI entry with bcfg, for example:

bcfg boot add 2 fs0:\EFI\ubuntu\grubx64.efi "GRUB Loader"

This adds a boot entry for GRUB at pos. 2. When you reboot and press F12, you will have a choice to boot GRUB (and then Ubuntu) or Windows!

Ellenben ebből fél kukkot sem értek egyelőre. Tudnátok segíteni elindulni? Sajnos muszáj lenne valahogy felzaklatni az Ubuntut erre a gépre.

[ Szerkesztve ]

(#72669) Kempetlen válasza Kempetlen (#72668) üzenetére


Kempetlen
tag

Jah, szóval sikerült bebootolni, de a file check után szétfagyott a francba az Ubuntu telepítő – ez jól kimaradt.

(#72670) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Manjaron felraktam a skypeforlinux-stable-bin-t, aminel marhara idegesitett az, hogy minden bootnal be kellett jelentkeznem a programba, mivel nem jegyezte meg az adataimat. Mivel lattam, hogy opcionalis fuggoseg a org.freedesktop.secrets (GNOME keyring), igy felpakoltam azt is.

Igy mar megjegyzi a beallitasaimat, am az sessionbe valo belepes utan meg kell adnom a kulcstarolo jelszavat, addig nem tudok semmit csinalni. Ez minden bootnal elegge idegorlo. Nem lehetne ezzel valamit kezdeni? Mondjuk valahogy integralni a KDE gyari hitelesitesi mechanizmusaval?

Koszi!

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#72671) bobalazs válasza bobalazs (#72664) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Haver aszondja hogy xorg barmolt bele, szerintetek is ez lehetett az oka?

(#72672) baloo79 válasza Neil Watts (#72670) üzenetére


baloo79
tag

Ne adj meg jelszót, hanem nyomj a Tovább-ra (vagy OK-ra), utána elvileg nem kéne feljönnie ugyanennek a jelszókérő ablaknak.

(#72673) cigam válasza bobalazs (#72671) üzenetére


cigam
félisten

Nem valószínű hogy a xorg megváltoztatja a jelszavad. Válts át terminálra (ctrl+alt+f1) és próbálj meg ott bejelentkezni(esetleg ellenőrizd, hogy milyen a billentyűzetkiosztás)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72674) ubyegon2 válasza cigam (#72673) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha default Waylanddal indul, akkor lehetséges, hogy a xorg bekavar. Vagyis inkább maga a Wayland kavart be.

(#72675) bobalazs válasza ubyegon2 (#72674) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Ja, ő is waylandről karattyolt valamit.

(#72676) cigam válasza ubyegon2 (#72674) üzenetére


cigam
félisten

18.04-en dobták a Wayland-et, visszaálltak Xorg-ra és ha jól tudom a 20.04 is Xorg-os, vagyis ha tiszta telepítés volt, akkor nincs rajt Wayland.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72677) májkimiki válasza cigam (#72676) üzenetére


májkimiki
őstag

Be lehet lépni Waylanddal is, login felületen lehet választani.

(#72678) ubyegon2 válasza cigam (#72676) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem dobták 18.04-ben sem, hanem választhatóvá tették, induláskor az volt a default, de sok program nem volt hajlandó elindulni Wayland alatt, Synaptic, Gparted, etc. 20.04-ben is választható lesz szerintem. Vagyis már tudjuk is, májkimiki-től. :)

(#72675) bobalazs

Az lesz az, nem sokat javult ezzel a helyzet a 18.04 óta sajnos. Halványan emlékszem, hogy a 18.04 első napjaiban is volt ilyen probléma is, amit említettél, sok más mellett persze. :( Eszerint a 20.04-nél is hanyagolni kell majd.

[ Szerkesztve ]

(#72679) májkimiki válasza ubyegon2 (#72678) üzenetére


májkimiki
őstag

Egész végig választható volt eddig is mindegyik köztesnél is. A csomagok ugyanúgy jönnek, mivel reszelgetik. Egyszer majdcsak jó lessz.

(#72680) ubyegon2 válasza májkimiki (#72679) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja igaz, a 19.x verziókat sosem veszem figyelembe. :B

Egyszer majdcsak jó lessz.

Ja, egyszer biztos, de Gnome-os Ubuntunál mikor......ez a nagy kérdés. ;]

(#72681) Karmko


Karmko
tag

Sziasztok!

Ide is bemásolom, hátha itt jobban pörög a topik, mint a Linux Mint-es alatt...
Otthoni hálózat megosztásával kapcsolatban érdeklődnék.
Van egy Windows 10-es asztali gépem, és az ott megosztott mappákat szeretném elérni a Linux Mint-es laptopommal otthoni hálózaton.
Valaki el tudná magyarázni nekem úgy, hogy egy 5 éves gyerek is megértse, hogy milyen úton-módon lehet ezt megoldani?
Segítségeteket előre is köszönöm!

(#72682) CPT.Pirk válasza Karmko (#72681) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy. A Linux Mint melyik kiadását használod?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72683) Karmko válasza CPT.Pirk (#72682) üzenetére


Karmko
tag

Szia!

Linux Mint 19.3 MATE 64-bit

(#72684) #12901120


#12901120
törölt tag

Helló,
i3-5xxx-es procihoz és 4 GB memóriához melyik asztali környezet az ideális? Linux Mint Cinnamont próbáltam, tetszett 1-2 dolgot leszámítva. Gondolkoztam az új Ubuntun, de a Gnome miatt kihagynám. Manjaro jó lehet kezdő szinten, vagy maradjak Debian vonalon?

(#72685) Kempetlen válasza #12901120 (#72684) üzenetére


Kempetlen
tag

A Gnome végre olyan, amilyennek lennie kell. Mi bajod vele?

(#72686) CPT.Pirk válasza Karmko (#72681) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt a fájlkezelőben, a hálózat böngészése alatt látszik a Windowsos számítógép?

-Balázs- : A Cinnamon egy jó választás arra a gépre. Egy picit kisebb igénye van a Mint Mate verziónak, viszont talán kevésbé igényes.
A KDE is simán elmegy azon a gépen, ha tetszik akkor használd azt. A Manjaro esetén viszont követni kell a fórumába kitett híreket, mert néha kézzel meg kell csinálni ezt-azt. Nem nagy dolog, csak nem árt tudni hozzá angolul. :)

Kempetlen: sokunknak hogy alig lehet valamit beállítani benne. Bármi alapvetőt szeretnél állítani, kell hozzá a Gnome-tweak-tool, mert alapból nem lehet... Mindig úgy éreztem, hogy valami kiosk vagy netkávézó számára készítik a Gnome3-at, amin csak "elindítod az internetet". :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72687) leviske válasza #12901120 (#72684) üzenetére


leviske
veterán

Szia!

Amíg tényleg kezdő szinten vagy, szerintem szerencsésebb Debian vonalon maradni. A Manjaro elég kezdőbarát, de egyes programok beszerzése fejfájást okozhat (nem lehetetlen, csak utánajárást igényelhet).

A legegyszerűbb, ha kipróbálod az új Ubuntut és ha felhasználás során nem elég memória, akkor teszel egy próbát a leszármazottai valamelyikével (Xubuntu, Lubuntu).

(#72686) CPT.Pirk: Szerintem úgy értette, hogy Ubuntu esetében már nagyon kevés finomhangolást igényel. Őszintén megvallva a 20.04 rövid pályafutása során nálam sem igényelt más kiegészítőt a Bing háttereken túl.

[ Szerkesztve ]

(#72688) vadkörte válasza #12901120 (#72684) üzenetére


vadkörte
addikt

Szia!

Csatlakoznék a többiekhez.
Ha már próbáltad a Mint Cinnamon-t, és valamennyire megismerted én maradnék annál. Ha nagyon nem jött be a Cinnamon DE - :F - akkor valamelyik Debian alapú OS-t javaslom. Pl. a 20.04-es Ubunturól jókat olvastam a bemutatóiban. Többféle asztalkezelővel is használható, könnyen megtalálhatod a számodra ideálisat - Gnome3, KDE, Cinnamon, XFCE, DDE, stb... - Debianra épül és LTS (5 évig támogatott, egy darabig nem kell gondolkodni a váltáson) De gyakorlatilag bármelyik OS jó lehet, feltéve, ha nem minden 3. szökőévben frissítik és világszinten 5 felhasználója van. :)
A Manjaro - és bármelyik Arch alapú OS - előnye, hogy mindig friss (tegnap este olvastam, egy 04.27-i (tehát aznapi) hírben, hogy kijött a 20-as Manjaro, közben észre sem vettem, de már 1,5 napja azt használtam... :DDD ) viszont néha tényleg munkásabb vele az élet, pedig szerintem roppant barátságos és kezes.
Mennyire vagy kezdő? Most látsz életedben először Win-től eltérő OS-t, vagy azért néha-néha már haverkodtál linux-szal?

(#72685) Kempetlen:
Like, Captain, nekem az nem tetszett a Gnome3-ban, hogy bármilyen beállításhoz kellett a GnomeTweak... Illetve amelyik gépemen próbáltam, annak minden erőforrását felzabálta. De azok régebbi fork-ok voltak, az új Ubit még nem próbáltam.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#72689) retardalt válasza vadkörte (#72688) üzenetére


retardalt
csendes tag

Az új ubi (gnome3) 10 fokkal több hőt termel, mint ugyan azon a vason lévő kubuntu (külön partíció).
Várj még a kipróbálással. :)

(#72690) -Ben-


-Ben-
veterán

Sziasztok,

Próbáltam összekötni egy laptopot és egy LCD TV -t. Próbáltam DP -> HDMI és HDMI - HDMI -vel is. Mindkét esetben az történik, hogy a laptop desktop hátterét látom, illetve a tálcát. Ám akármit nyitok meg, semmi se változik, csupán a tálcán látom az ikont, hogy megnyitottam az adott fájlt, programot. Film, videó egyáltalán nem látszik és hangja sincs, ezzel szemben a laptop kijelzőjén minden rendesen látható. Ez miért lehet? Korábban ezzel nem volt gondom.... Az asztalit simán összekötöttem a 43" -os TV -vel és gond nélkül megjelenített mindent.... :F

(Elképzelhető, hogy nem ebbe a topikba való a kérdésem, de lehet, hogy mégis szoftveres a gond.. Nem tudom)

[ Szerkesztve ]

(#72691) lev258 válasza -Ben- (#72690) üzenetére


lev258
veterán

A képernyő beállításait nézted már? Ez szerintem kiterjesztett asztal, ilyenkor egy adott ablakot át tudsz húzni a másik képernyőre. Elvileg az egér át tud menni egyikről a másikra. Te lehet a tükrözésre vágysz, amikor ugyanaz van mindkét monitoron.
Ha a HDMI-n hangot is át akarsz vinni, azt meg a hangbeállításoknál kell.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72692) Karmko válasza CPT.Pirk (#72686) üzenetére


Karmko
tag

Látszik, de hiába kattintok rá, 3 azaz három másodperc múlva kiírja, hogy
"A hely nem csatolható. A megosztások listájának lekérése meghiúsult a kiszolgálóról: időtúllépés a kapcsolatban"
Párom Windows-os laptopja gond nélkül látja a szükséges mappákat.

(#72693) lev258 válasza #12901120 (#72684) üzenetére


lev258
veterán

Ubuntunak van több variánsa is: Kubuntu, Ubuntu MATE, Xubuntu, ...
Azok nem Gnome-osak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72694) -Ben- válasza lev258 (#72691) üzenetére


-Ben-
veterán

Igen, tükrözni szeretném.. ezt a szót kerestem, köszi. :D
Viszont Intel Graphics esetében hol tudok ránézni a képernyő beállításaira? :F Az egyik laptopon Debian 9 (Intel Graphics) a másikon pedig Ubuntu 18.04 (Nvidia) van. Sajnos a felbontás se tökéletes, kissé szét van csúszva a kép...

[ Szerkesztve ]

(#72695) lev258 válasza -Ben- (#72694) üzenetére


lev258
veterán

Nálam Képernyők a menüpont neve. Valami hasonlót keress.
Nvidia-nak saját vezérlőközpontja van.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72696) CPT.Pirk válasza Karmko (#72692) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Először nézd meg, hogy ez telepítve van-e: cifs-utils

Ha nincs, akkor telepítsd fel a csomagkezelőből és egy újraindítás után próbálj meg ismét kapcsolódni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72697) Karmko válasza CPT.Pirk (#72696) üzenetére


Karmko
tag


Fel volt telepítve.

(#72698) CPT.Pirk válasza Karmko (#72697) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor szívás van. Ha jól olvastam a találatokat, valamelyik hálózati protokollt már tiltja a Win10, amit a samba kliens használna Mint-en és ezért futsz időtúllépésre.

Lehtet legegyszerűbb megoldás a Windows10 alatt újra engedélyezni az SMB1 / cifs megosztást. Piros téglalappal jelzik, hogy minek kellene ott bepipálva lennie: [link] - igaz a link pont ennek a letiltásáról szól.
Engedélyezés után szerintem kelleni fog neki egy újraindítás.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72699) cigam válasza CPT.Pirk (#72698) üzenetére


cigam
félisten

Naaa smbv1-et visszakapcsolni olyan, mint töltött pisztolyt adni a gyereknek. Ha másik gépről elérik, akkor a mint-ben van a hiba.
Karmko
Tűzfal hogy néz ki a gépen?
smbclient -L windowsgépneve
parancsra mi a válasz?

A sudo mount.cifs //gépneve/megosztás /mnt/cifs -o username=felhasználó,password=jelszó parancs sem csatolja fel?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72700) CPT.Pirk válasza cigam (#72699) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Passz, elég inkonzisztens válaszokat talátlam a googleben, de erre a problémára ilyesmit írtak megoldásnak. Vagy megoldás félének...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.