Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72451) cigam válasza Dißnäëß (#72450) üzenetére


cigam
félisten

Nem, de azt hiszem itt is fórumtag.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72452) ubyegon2 válasza moleculez (#72447) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Naná, minden ilyen elvetemült próbálkozás nyomot hagy bennem! :D Cinnamont 1gigás gépre...... :Y

Ilyen okos a rendszer, egy gigából nem akar másfelet harapni! :P Szóval azok a listák, amiket kéklufi csinál a DE/WM-ek fogyasztásáról, jórészt abban a konfig felállásban érvényesek. Közben beugrott, hogy régebbi Toshiba Satellite laptopon 2 GB memóval kipróbáltam egy olyan rendszert, ami csak 32bites és jóval szerényebben evett az akkor még nagyétvágyúnak számító KDE-vel szerelve is.

(#72453) Necronom válasza ubyegon2 (#72452) üzenetére


Necronom
senior tag

erre van egy erdekes tapasztalatom nekem is
volt fent a kis spajzszerveremen egy 32bit Mint Mate, de ugye sokan mondtak, hogy nem jo, csereljem, elevult, nincs tamogatas
Ami most fentvan az egy 64bit Lubuntu, de megis joval tobbet eszik, mint a Mate (4GB memo van, nem pont gond), viszont a masolasok is lassubbak Lubuntuval, pedig nem kene elmeletben
Mint Mate: 110-120/60-70
Lubuntu: 100/50 max (olvasas/iras MB/s)
nem veszes a kulonbseg, de megis van

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72454) Necronom válasza Tarokk79 (#72436) üzenetére


Necronom
senior tag

felrement, sorry

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72455) ubyegon2 válasza Necronom (#72453) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Mate felület amúgy egész kis étvágyú, esetenként az XFCE-nél is kevesebbel beéri, viszont a Lubuntu már jó ideje nem nevezhető lightos disztrónak, mióta lecserélték LXDE-t LXQT-ra.

Ez a fájlmásolási különbség persze ezzel a nálad történt váltással nem függhetne össze, múltkor is említetted, akkor is gondolkodtam ezen, de nem értem, mitől lehet ilyen. :N

(#72456) cigam válasza Necronom (#72453) üzenetére


cigam
félisten

Az hogy milyen az ablakkezelőt használ egy dolog, az meg a másik hogy milyen programok/szolgáltatások futnak. No meg azok beállításai sem feltétlen egyformák. Hogy az eszközellő programok (driverek) különbségeiről ne is beszéljünk.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72457) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Telepített (default, semmi extra) rendszer esetén is hasonlók az arányok.
(Debian 10 Live mind).

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72458) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#72457) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez jó így együtt, kb ilyen arányokra tippeltem, sorrend is megvan. Köszi, így együtt még nem láttam friss disztrókról, csak nagyon régi összehasonlításokat. XFCE meglógott viszont a képről. :Y

(#72459) Dißnäëß válasza ubyegon2 (#72458) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Jogos, az pont a gép, amin dolgozom is (a host), azért nincs VM-je külön. Csak ez már be van lakva..

Na akkor gyorsan lemérem azt is + összeszedem ezeket a debil 10-es live-okat.
A használt image-ek rendre: debian-live-10.3.0-amd64-......+nonfree.iso

És akkor a lista:
gnome - 665M
cinnamon - 543M
kde - 439M
lxqt - 330M
xfce - 325M
mate - 323M
lxde - 298M

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72460) Necronom válasza ubyegon2 (#72455) üzenetére


Necronom
senior tag

koszonom a hasznos infot!
de en sem ertem a sebesseg kulonbseget - nem fajdalmas, csak megis ott van es tudok rola

cigam
full ures rendszeren mertem ezeket, amikor meg csak feltelepult, igy nem volt semmisem amitol fugghetne - legalabbis tudomasom szerint persze :) ezt hozza kell tegyem

Dißnäëß
No ez egy tenyleg hasznos lista, en is koszonom!
esetleg egy deepint is kozze tudnal tenni a sorba?

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72461) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#72459) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super, köszi! Így már tuti és teljesen korrekt is ez a lista. Deepin is Gnome szinten lehet szerintem, mert ugyan Qt alapú most már főleg, de egyes elemei meg GTK-sok maradtak.

Ha ez most a legfrissebb Debian, még két kimenetet a system és graphics-ről mutathatnál. ;)

inxi -Sxxx
inxi -Gxxx

(#72460) Necronom

Ha valahogy rátalálok az infóra, mi okból lehet ez a másolási különbség, mindenképp jelzem majd.

[ Szerkesztve ]

(#72462) Necronom válasza ubyegon2 (#72461) üzenetére


Necronom
senior tag

Ha valahogy rátalálok az infóra, mi okból lehet ez a másolási különbség, mindenképp jelzem majd.
:R

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72463) st3v3np3t3r válasza growler (#72443) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Volt az is fent, de maradtam a gyári felületnél

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72464) st3v3np3t3r válasza growler (#72443) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Bocsi, elnéztem :DDD
Linix Mint 19.3 Tricia

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72465) Dißnäëß válasza Necronom (#72460) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ha még ma lejön ... :U Kicsit tetű az iso..

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72466) Dißnäëß válasza ubyegon2 (#72461) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Host vagy VM ?

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72467) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Egy ismerős laptopjára keresek linuxot.
Az üzemidő maximalizálása a cél.

A kérdése, hogy a TLP beállításokon és a rendszer "súlyán" kívül van egyéb faktor, ami befolyásolhatja az üzemidőt?

Kössz!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#72469) Dißnäëß válasza Bici (#72467) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Képernyő fényerő, wifi/BT.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72470) rin33 válasza Tarokk79 (#72429) üzenetére


rin33
senior tag

Nálam az MX Linux és az AntiX (x64) váltak be egy Celeron 430-as gépen 1,5 Gb RAM-mal. Érezhetően gördülékenyebb lett úgy, hogy a swapfile-t offoltam, helyette zRam-ot kapcsoltam be, a dirty_ratio és dirty_expire_centisecs értékeit magasra (80+ ; 6000 vagy több) állítottam, a swappiness-t meg 100-ra. (sysctl.conf)
(Több minden marad a RAM-ban, de ha a RAM kb. 80%-a teli akkor az agresszív swappiness jól jön, mert mindig marad valamennyi free RAM, és a magas dirty_ratio miatt a háttérszolgáltatások hamarabb lesznak zRam-ba írva mint a felhasználói programok. Régi androidos telefonokon is ugyanez a helyzet. De ez csak saját tapasztalat, lehet, hogy sokmindent nem jól tudok.)

[ Szerkesztve ]

(#72471) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#72466) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Host lenne az igazi, főleg a driverek verziója miatt. xorg, mesa, etc.

(#72470) rin33

Hú de rég olvastam már a zram-ról, zseniális ötlet az kevés RAM esetén és valóban jóval gyorsabbnak kell lennie, mint a swap, mivel memóriát használja tömörített adatokkal, a swap meg ugye a lassú HDD-t. A beállításait sose tudtam, de amikor már kipróbáltam, nem sok értelme volt, mert ahhoz meg túl sok volt már a fizikai RAM.

egy ilyen kimenetet mutathatnál, hogyan alakítja ki a rendszer:

inxi -Pxxx

Nekem anno két particiót csinált önállóan:

Partition: ID-1: / size: 20G used: 7.6G (41%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: swap-1 size: 1.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-3: swap-2 size: 1.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1

[ Szerkesztve ]

(#72472) Dißnäëß válasza ubyegon2 (#72471) üzenetére


Dißnäëß
veterán

user@DESKTOP:~$ inxi -Sxxx
System: Host: DESKTOP Kernel: 5.4.0-4-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.2.1 Desktop: Xfce 4.14.2 tk: Gtk 3.24.13
info: xfce4-panel wm: xfwm4 dm: LightDM 1.26.0 Distro: Debian GNU/Linux bullseye/sid

user@DESKTOP:~$ inxi -Gxxx
Graphics: Device-1: NVIDIA GK208B [GeForce GT 710] vendor: Micro-Star MSI driver: nvidia v: 440.64 bus ID: 06:00.0
chip ID: 10de:128b
Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: nvidia unloaded: fbdev,modesetting,nouveau,vesa alternate: nv
resolution: 1600x900~60Hz, 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: GeForce GT 710/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 440.64 direct render: Yes

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72473) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#72471) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Memory: Array-1 capacity: 8 GB devices: 2 EC: None max module size: 4 GB
Device-1: DIMM0 size: 2 GB (Single-bank) speed: 667 MHz type: DDR2 (Synchronous)
bus width: 64 bits manufacturer: Hynix part: 151515151515151515151515151515151515 serial: 04004215
Device-2: DIMM2 size: 2 GB (Single-bank) speed: 667 MHz type: DDR2 (Synchronous)
bus width: 64 bits manufacturer: Hynix part: 444444444444444444444444444444444444 serial: 00003244

Előbb lemaradt a Memory rész, bár itt inkább csak a mennyisége lényeg.

(#72474) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#72472) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi! Azt el is felejtettem, hogy nálad nem biztos, hogy Cinnamon lesz, mindig magamból indulok ki. :)

A mesa verziót nem írja, talán azért, mert a VGA driver renderel.....
A Xorg újabb, mint a Mint 19.3-ban, annyira nincs már lemaradva ezekkel a Debian.

Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Hewlett-Packard
driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0166
Display: x11 server: X.Org 1.20.5 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
resolution: 1600x900~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile v: 4.2 Mesa 19.2.8
compat-v: 3.0 direct render: Yes

(#72475) Dißnäëß válasza ubyegon2 (#72474) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nvidia drivert használok, a gyártóét, nem a nouveau-t.
A Mint is Debian testing-re épül, mint az Ubuntu (vagy a Mint direkt Ubuntu-ra).. én is testing-et használok (nem stable-t). Kicsit kullognak csak a testing után, inkább a Debian stable a lemaradós.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72476) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#72475) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, az nem jutott eszembe, hogy nem stable, pedig itt van: Debian GNU/Linux bullseye/sid :B

Akkor így már tiszta a dolog, köszi. Valamikor majd fel szeretném telepíteni, bár kizárt, hogy két évbe telne megölnöm ezt a verziót is, mint a Debian 8-at. Abba még az experimental repoból is telepítgettem, mindent kibírt, kivéve, mikor az LMDE2 repoból felraktam friss Xorg-ot vagy az új Cinnamont.....na akkor kellett a konzolos élesztés neki. :) Nagyon visszafejlődtem, hogy régóta csak Mint-et használok, emiatt kéne Debian mellé.

(#72477) Dißnäëß válasza ubyegon2 (#72476) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Én mindig testing-en vagyok, ez van apt-be is beírva, de nem b*gatom a rendszer lelkét, viszonylag tisztán tartom. Meglátom, meddig lesz jó így minden. Bevált.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72478) májkimiki válasza Dißnäëß (#72477) üzenetére


májkimiki
őstag

Miben paráztatósabb ez egy Arch-nál? :P

(#72479) Dißnäëß válasza májkimiki (#72478) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Éééén ezen kérlekalássan óóólyan nyúúúúgodtan ülök, mint a kotló, aminek varrják a szemit ! :))

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72480) májkimiki válasza Dißnäëß (#72479) üzenetére


májkimiki
őstag

Én sem vertyogok sokat az arcsomon :P .

(#72481) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Sziasztok!

rsync-el csináltam mentést egy szerverről, ezt szeretném zip-elni hogy Windows-os tárhelyre is menthessem. A parancs amit futtatok:

zip -r /opt/rtorrent/download/rsync_zip/2020-04-15-rsync-brix.zip /opt/rtorrent/download/rsync/*

Sajnos ilyen hibákat dob az elején:
zip warning: name not matched: /opt/rtorrent/download/rsync/etc/mtab
ebből rengeteg
zip warning: ignoring special file: /opt/rtorrent/download/rsync/etc/systemd/system/mountnfs-bootclean.service
és ebből is rengeteg

Pedig feltételezem egy esetleges visszaállítás esetén ezekre is szükség lenne :F Van olyan parancs amivel ezek is zipelhetőek?

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#72482) moleculez


moleculez
veterán

Na, valahol fentebb írtam, hogy random se kép se hang, megint előjött a hiba. Reggel mikor használtam vna, nem működött a cucc. Most épp nem volt kikapcsolva, szóval nem tudom mi lőtte ki a videókarit. Sleepbe rakta magát? Az ki van kapcsolva. Próbálom pontosabban leírni a hibát, de lehet annyiról van szó, hogy ha kikapcsolom a monitort, akkor nem ismeri fel utána. Olyan már volt. Asszem Cinna alatt, kernelfrissítés után. De ez most Kubuntu. Nem tudom :F Elég zavaró.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72483) moleculez válasza moleculez (#72482) üzenetére


moleculez
veterán

Áramtalanítottam az egészet, beleértve a moncsit is, most jó lett. :W

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72484) cigam válasza tonyrulez (#72481) üzenetére


cigam
félisten

Mert az /etc/mtab egy symlink, ami máshova mutat.

Használd az rsync -z paraméterét. A --compress-level paraméterrel 1-9-ig megadhatod hogy mennyire tömörítsen (9 a legjobb tömörítés, cserébe a leglassabb)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72485) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Ubuntu 19 alá hogyan kell egyszerűen Navi amd gpu drivert felrakni?
A 19es live alatt valami llvmpipe van használatban amd radeon driver helyett..

[ Szerkesztve ]

(#72486) tonyrulez válasza cigam (#72484) üzenetére


tonyrulez
őstag

Oh, értem. És a -z kapcsolóval ezt kiküszöböli, vagy unzip-el létrehozza a symlinket?

4 8 15 16 23 42

(#72488) bobalazs válasza #20749568 (#72487) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

én nem akarok scripteket futtatni.

(#72490) CPT.Pirk válasza bobalazs (#72485) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pontosan mit szeretnél? A gyári AMD driverre van valami okból szükséged?
Azért kérdezem, mert AMD oldalon nem igazán van indok azt használni a Mesa-val szemben.

Aweriot: nem kell elzavarni az embereket, inkább segítsünk.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72491) cigam válasza tonyrulez (#72486) üzenetére


cigam
félisten

Bocs, benéztem a -z csak a másolt fájloka tömöríti, nem a végeredmény lesz tömörítve.
Szimbolikus linket nem tudsz zip-be csomagolni, mivel az csak egy mutató a fájlrendszerben. Ezért is írja, hogy nem tud vele mit kezdeni. Próbáld meg tar-al összepakolni 1 fájlba.
tar cvzf mentes.tgz /home/temp/mentes

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72492) bobalazs válasza CPT.Pirk (#72490) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Megvárom a következő buildet a Ubu 20ast 5.8 kernel miatt. [link]

(#72493) Neil Watts válasza bobalazs (#72492) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Miert kell Ubuntu? Ilyen friss hardverhez en Manjarot raknek epp a friss kernel miatt. :)

Udv. core2

(#72494) Sonja válasza bobalazs (#72492) üzenetére


Sonja
veterán

Októberig akarsz várni?! :F Ugyanis az Ubuntu 20.10 akkor fog megjelenni.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#72495) bobalazs válasza Neil Watts (#72493) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Havernál már szarta össze magát Manjaro update, úgyhogy azt hanyagolom.
Nálam ami szóba jöhet, az Fedora, Centos, Clear Linux, Opensuse vagy Ubuntu; a mögötte álló támogatottság miatt. De mindegy, részemről zárható a téma, várhat, nem sürgős.

(#72496) CPT.Pirk válasza bobalazs (#72492) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen ezt én is néztem, de akkor neked nem az AMD driver kell, hanem amit alapból is kapsz a Mesa-val, csak szeretnél mellé friss kernelt. :)

5.4-es kernellel jön a 20.04-es Ubuntu, viszont legalább már a 20-as mesa-t teszik bele, így az elején nem kell PPA-t hozzáadni friss driverekhez pár hétig...

Én egyébként Manjaro-n játszom most már egy fél éve, eddig nem futottam bele semmi gondba vele. - kivéve, hogy a Firefox nem jegyzi meg a helyesírás ellenőrzés chekboxát...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72497) leviske válasza bobalazs (#72485) üzenetére


leviske
veterán

Már önmagában az Ubuntu 20.04 is gondmentes Navi támogatással kellene, hogy érkezzen, de ha mindig a legfrissebb drivert szeretnéd (akár a 19.10-re), akkor itt találod a legfrissebb kerneleket, ezen a PPA-n pedig a legfrissebb Mesa-t.

Az AMD oldaláról nem az AMDGPU drivert, hanem az AMDGPU-PRO drivert lehet leszedni és az időnként még rosszabbul is működik, mint ami a kernelben van. Azt első sorban compute feladatokhoz ajánlják, nem játékra.

(#72498) bobalazs válasza leviske (#72497) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Na igen, ilyesmi választ szerettem volna, köszönöm a linkeket. PPA hozzáadással mennie kell majd.
A többi választ is köszi!

(#72499) CPT.Pirk válasza bobalazs (#72498) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én gondoltam, hogy a phoronixos linked miatt képben vagy ezzel, mert a Phoronixos srác már a Navi kártyák megjelentekor tolta velük a teszteket Linuxon. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72500) bobalazs válasza CPT.Pirk (#72499) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

5700 xt-k egyelőre jobban támogatottak mint az 5600 xt úgy tudom.
Dehogy vagyok képbe. : D

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.