Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72601) peterattila válasza peterattila (#72600) üzenetére


peterattila
aktív tag

Na, elindultam. Egy laza do-release-upgrade -d helyretette a dolgokat, így hamarabb álltam át a Focalra, mint terveztem. De hogy mi volt a baja, nem tudom.

(#72602) edari


edari
őstag

Sziasztok
Hogyan tudok full backup-ot csinálni a rendszerről, ha esetleg kinyírnám, akkor visszatudjam állítani? Kb 1 hónappal ezelőtt csináltam windows alól egy backup-ot, de nem tudom hogy az mennyire jó.
Kicsit olvasgattam (első pár találatot átfutottam), és ha jól vettem k, akkor nekem a dd parancs kell?

(#72603) st3v3np3t3r válasza edari (#72602) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Én Macrium Reflectet használok, de be van állítva a Timeshift.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72604) CPT.Pirk válasza edari (#72602) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az overkill megoldás a Clonezilla használata.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72605) edari válasza CPT.Pirk (#72604) üzenetére


edari
őstag

És a nem overkill megoldás? :D

st3v3np3t3r: Timeshiftet holnap megnézem.

(#72606) st3v3np3t3r válasza edari (#72605) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Mondjuk a Timeshift nem csinál rendszer képfájlt... de a macrium igen, a Clonezillát még nem próbáltam, de ki fogom :DDD

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72607) st3v3np3t3r válasza st3v3np3t3r (#72606) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Megnéztem a Clonezillát. Hát, én nem találtam benne képfájlba mentési lehetőséget, ami számomra nagy negatívum:( Viszont a Macrium Reflect Free a 17GB-os partíciót lementette egy 7GB-os képfájlba.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72608) jimmy399 válasza edari (#72602) üzenetére


jimmy399
senior tag

Amúgy, teljes mentést a tar-ral is tudsz csinálni fájl szinten.

--- N/A ---

(#72609) st3v3np3t3r válasza st3v3np3t3r (#72607) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Kipróbáltam a partimage-t is, az se hozta a kellő tudást. 17GB-ot kellett volna lementenie(60GB az egész partíció mérete) , de az NTFS 40GB szabad helyre azt írta, hogy nincs szabad hely:( Ja, és csak live linux diszto alatt lehet használni, mert csatolt partíciót nem ment. Live Linux alatt meg nem tudja használni a jelenleg ext4-en használt 200GB szabad helyes partíciót, mert jogosultság hiány miatt reklamál:(
Hiába futtatom sudo-val.
Eddig a Macrium Reflect Free hozta a kellő tudást a mentéshez számomra.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72610) CPT.Pirk válasza st3v3np3t3r (#72607) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az egész program képfájl mentésre és visszaállításra szolgál! És szintén tömörít! :))

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72611) st3v3np3t3r válasza CPT.Pirk (#72610) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

De ha 16GB-ot kell lementenie, és tömörítenie akkor arra 40GB miért nem elég? 16+16=32 nekem ez kora reggel nagyon magas... még nem ittam meg a reggeli kávém :DDD

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72612) edari


edari
őstag

Na megnéztem a Macriumot és a Clonzillát is, valamelyiket majd hasznosítom. Köszönöm a tippeket. :R

(#72613) Speederer


Speederer
senior tag

Sziasztok,

Van egy Ordoid XU4-em 18.04-es Ubuntu-val, amin szerettem volna frissíteni a package-eket. Sajnos valami nem az igazi, és egyelőre nem boldogulok vele. Ezt írta:
https://pastebin.com/Nru9tiT6

Azóta bármit akarok, azt mondja futtassam le a dpkg --configure -a -t, de az ugyanúgy elhasal (újra is indul), mint amikor az upgrade-et próbáltam. Talán az új wireguard-dal akad össze, vagy nem tudom.

E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem.
root@odroid:~# dpkg --configure -a
Setting up wireguard-dkms (1.0.20200413-0ubuntu2~18.04) ...
Removing old wireguard-1.0.20200413 DKMS files...

------------------------------
Deleting module version: 1.0.20200413
completely from the DKMS tree.
------------------------------
Done.
Loading new wireguard-1.0.20200413 DKMS files...
It is likely that 4.14.173-173 belongs to a chroot's host
Building for 4.14.165-172, 4.14.173-173, 4.14.176-174, 4.14.29-125, 4.15.0-91-generic and 4.15.0-96-generic
Module build for kernel 4.14.165-172 was skipped since the
kernel headers for this kernel does not seem to be installed.
Module build for kernel 4.14.173-173 was skipped since the
kernel headers for this kernel does not seem to be installed.
Building initial module for 4.14.176-174

Jelenleg ugyanúgy a 4.14.173-173-es kernel fut, mint korábban, nagyjából működik is a rendszer, csak sem az openvpn nem megy, sem a wireguard. Az openvpn az interfész hiányára panaszkodik, meg gondolom a wireguard-nak is az a baja.

Ha bárkinek van valami tippje, hogy hogyan tudnám orvosolni a dolgot, azt megköszönném.

A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

(#72614) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Ha vannak hardlinkjeim egy HDD-n és szeretném a tartalmat a hardlinkekkel együtt átmásolni egy másik HDD-re, akkor arra van lehetőségem?

(#72615) st3v3np3t3r válasza edari (#72612) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

nálam a clonezilla valami syntax error-ral megáll, folyamatosan azt a hosszú szöveges syntax error-t irogatja. a partimage meg állítólag nem támogatja az ext4-et, az nekem "cant read bitmap block 0 from image" hibával megáll.
most az rsync-et próbálom, az legalább csinál is valamit. Ezzel próbálkozok most:
"sudo rsync - aAXyz /mnt/sda1 /mnt/sdb1"
sda1 a linux rendszer az ssd-n
sdb1 80gb-os üres hdd
elvileg tömörítenie is kellene

Anno a timeshift-el próbáltam volna menteni az egész / mappát, de nem engedte.

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72616) growler válasza Tarokk79 (#72614) üzenetére


growler
őstag

Grsync ? [link]

(#72617) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Egy AMD-s Thinkpad üzemideje elég szerény.
Ez a TLP config: [link]

Van ötletetek, hogy mit lenne érdemes javítani rajta?

Kössz előre is! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#72618) ubyegon2 válasza Bici (#72617) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Még nem használtam, max fenn volt default pár disztrónál, de a configod eleje már kizárja, hogy jól működjön.

+++ Configured Settings: /etc/default/tlp
TLP_ENABLE=1
TLP_DEFAULT_MODE=AC

sudo tlp start
sudo tlp bat

Ezzel a két paranccsal indul, a másodikat szerintem kihagytad. A többit nem is nézem, mert tényleg csak okoskodás lenne, ha én mindig AC módban használom a notebookot.
Nézz rá majd így, hogy bat módba kapcsoltad.

(#72602) edari

Sokan használják a disks (lemezek) alkalmazást is partició képfájl készítéséhez. Szerintem a Timeshift is alkalmas rendszer pillanatképek létrehozására, ha már erre találták ki.

[ Szerkesztve ]

(#72619) ubyegon2 válasza st3v3np3t3r (#72615) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Anno a timeshift-el próbáltam volna menteni az egész / mappát, de nem engedte.

Nem engedte? De megnézted, miért nem? Mentési útvonal, jogosultság a programnak, hogy menthet oda.....bár talán utóbbi megvan, mert root joggal indul a TS. Használtad a TS tündért?

(#72620) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#72619) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes, minden Ubuntu flavour fenn van már, csak a default nincs sehol......tévedtem, tükör szervereken már van az is.

[ Szerkesztve ]

(#72621) st3v3np3t3r válasza ubyegon2 (#72619) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

A root könyvtárat nem engedte hozzáadni, módosítottam a config fájlban, de akkor a TS azt mondta, hogy a config fájl korrupt. Így TS-ben maradt a gyári beállítás amit ment.
A szoftvertárolós clonezilla és partimage egy fos, már bocsánat. Leszedtem egy Live kiadást a Clonezillából, azt még nem teszteltem le. Ha az se jön be, akkor számomra a MRFree marad, eddig ez legjobb.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72622) st3v3np3t3r válasza ubyegon2 (#72620) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Fent van, én apt-get-tel tettem fel a tlp-t. AC ondemand BAT powersave CPU skálázást állítottam be. Nagyon még nem babráltam a konfigot,de rettentő sok mindent lehet benne konfigolni.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72623) growler válasza st3v3np3t3r (#72621) üzenetére


growler
őstag

A rendszer könyvtárak mentésére-visszaállítására, és a belakott rendszerről
saját .iso képfájl (telepítő) készítésére a Systemback 1.9.3-at használom.
[link] [link]

(#72624) st3v3np3t3r válasza growler (#72623) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Köszi, felírom a listámra:)

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72625) ubyegon2 válasza st3v3np3t3r (#72621) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha több program sem működik nálad jól, ami igencsak elterjedt és sokaknak működik, akkor hol lehet a hiba szerinted? :N user error

Ha tudod használni, tényleg nagyon durván lehet szabályozni a fogyasztást, szerintem ahol alapból fenn van a laptop-detect * csomag, ott ha bekapcsolja a user, már akkor érezhetően javul az akkuidő.

*nem tuti, hogy ez a neve.

[ Szerkesztve ]

(#72626) st3v3np3t3r válasza ubyegon2 (#72625) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

persze,lehet agyon konfigolni, kihúzni a végsőkig az akkuidőt,csak az már a teljesítmény rovására menne. az én gépem 9éves,első generációs hyper-threadinges i7... ezt nagyon nem lehet agyon konfigolni,mert akkor az idő függvényében tovább dolgozik.

Én ennyit írtam át a konfigjában:
AC
cpu governor ondemand
cpu boost 1
BAT
cpu governor powersave(ondemand volt alapból)
cpu boost 0

persze lehetne még mit tarkítani takarékosság szempotjából, de az se nagyon érné meg. Ha tovább dolgozik kisebb fogyasztáson szinte majdnem ugyan ott vagyok, mint ha kevésbé takarékos. Mellesleg a laptopban van hardveres energiatakarékossági funkció a bios-ban, ami AC balanced, BAT powersave opción fut.

Az appok amik nem mentek, azok egyik napról a másikra zakkantak meg. Este kikapcsoltam, másnap bekapcsoltam és nem ment a firefox. A VirtualBox is ugyan így kergült meg. Nem hiszem, hogy ez user error.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72627) growler válasza st3v3np3t3r (#72626) üzenetére


growler
őstag

Van ilyen is: [link] - de nincs vele tapasztalatom.

(#72628) st3v3np3t3r válasza growler (#72627) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

majd meglesem,köszi

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72629) st3v3np3t3r válasza growler (#72627) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Nem rossz, jó ez a grafikus beállíthatóság, viszont nincs automatikus váltás AC és BAT üzemmód között. A "fapados" tlp az automatikusan vált és részletesebben testreszabhatóbb.
Minden szempontból a tlp sokkal jobb mint a SlimBook Battery.
Aki viszont jobban szereti a grafikus felületű beállíthatóságot,annak ajánlottabb a SlimBook Battery.

Nekem személy szerint a tlp jobban bejön.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72630) Tarokk79 válasza growler (#72616) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Rsync-kel, dd-vel, vagy a cp-vel nem lehet megoldani?

(#72631) Tarokk79 válasza Tarokk79 (#72630) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Bocs, azt kihagytam, hogy ma vettem egy új HDD-t, ami ugyanolyan, mint a másik. Tehát lehet egyszerűbb lenne nekem tükrözni a régi HDD-t az újra, utána törölni mindegyiken, ami nem kell :). Amit meg használok az OMV5.

(#72632) vidap90


vidap90
friss újonc

Ubuntu 18.04.4 LTS

Szervusztok!

Bölcsészként nagy fába vágtam a fejszémet. Magyarán átállok Ubuntura és erre telepítem a tovább tanuláshoz szükséges programokat.
Mivel földrajz-töri szakos tanár vagyok így nem elég dohos könyveket olvasgatnom, hanem térinformatikai szoftvereket is le kell töltenem. Leginkább egyet a QGIS-t. El kezdtem telepítési videókat nézni róla, amelyek informatívnak bizonyultak mert szembesítettek saját tudatlanságommal. A Spotify-t és az openVPN-t sikerült terminálból telepíteni, de itt valami sokkal bonyolultabb dolog lakozik a mélyben. A probléma lényege: nem hogy angolul de még magyarul sem beszélem a számtech nyelvét. Olvastam a telepítési útmutatót értek is angolul de azok a szavak nem azt jelentik mint amit a szótárak írnak. Hogyne, hiszen szakmai nyelv.

Mindenféle dolgot beírtam a terminálba, meg letöltöttem az Ubuntumhoz javasolt dolgot: qgis-latest-ltr-tar.bz2
meg telepítettem és engedélyeztem ilyet hogy: qgsrepo (A simple QGIS repository generator written in Rust)
De lépésről-lépésre, hülye-biztos, nem fekete öves informatikus leírást nem találtam.

Tud valaki segíteni?

(#72633) CPT.Pirk válasza vidap90 (#72632) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi alapján álltál neki? Ez volt az? http://abhishekvp.github.io/2019/12/17/installing-qgis3-ubuntu-1804.html

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72634) Neil Watts válasza vidap90 (#72632) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Manjaro Linuxot hasznalok (KDE felulettel). Itt a QGIS Desktop bent van a rendszer programtarolojaban, azaz ketto kattintas telepiteni. :) Nem kell sem PPA-zni, sem fekete kakast holdtoltekor keresztutnal - fel labon - aldozni.

A Spotify illetve az OpenVPN is egykattintasos itt. :P

Udv.

[ Szerkesztve ]

(#72635) májkimiki válasza vidap90 (#72632) üzenetére


májkimiki
őstag

Szia!
A Linuxra történő átállás legelején elköveted azt a hibát, amit sokan mások, hogy -talan, -telen jelzőket gondoltok magatokra jellemzőnek. Ezt nem szabad, mert már a legelején beskatulyázod magad. Nem feltétele egyáltalán a Linux használatának az Informatikai előképzettség! Attól sokkal fontosabb az elszántság és az új iránti befogadó készség.
Ezt bizonyítja a leírásodból következő tény, hogy valamit már tudtál telepíteni, beállítani magadnak. Ugyanakkor azt is "érzed", hogy ide még kell valami, ahhoz hogy működjön is.
Ennyi.
Kérdezni kell, próbálgatni. Bátran, határozottan.
Üdv. a klubban és sok sikert, örömet a Linuxhoz.

(#72636) mobilizmo válasza Neil Watts (#72634) üzenetére


mobilizmo
addikt

Ez nekem nagyon örvendetes információ. Eszembe se jutott volna, hogy ilyesmit Linux-on keressek. Már tolom is fel.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#72637) vidap90 válasza Neil Watts (#72634) üzenetére


vidap90
friss újonc

Hú nagyon szépen köszönöm! Kipróbálom ma este, ha hagynak a kölkök. Magam ezekből próbáltam dolgozni: https://qgis.org/en/site/forusers/alldownloads.html#debian-ubuntu
,meg youtube videókból de ott is úgy láttam, hogy egy alaptudásra szükség van, hogy felfogjam, hogy mi történik.
De itt lefagytam, mert a gyári leírás is bikkfanyelven volt.

(#72638) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Üdv, egy ismerősöm hozott egy hdd-t amin vannak törölt adatai amit szeretne visszanyerni, van valami jó recovery módszer?

Windowson GetDataBack-et használtam, de ez nincs linuxra.

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72639) Horvi válasza st3v3np3t3r (#72638) üzenetére


Horvi
őstag

Testdisk/Photorec vagy a scalpelt nézd meg. Első körben a Testdisk/Photorec párost ajánlanám.

Mondjuk szerencsém egyikkel se volt de az nem a progi hibája szerintem :DD

Hello darkness, my old friend...

(#72640) st3v3np3t3r válasza Horvi (#72639) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Köszi... kipróbálom

Ezekben a dolgokban még nics jártasságom.

Annyit meg tudtam nézni gparted-ben, hogy sérült a partíciós tábla,feketének jelzi... elsőkörben megnézem ezt a testdisk/photorec párost...

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72641) vidap90 válasza májkimiki (#72635) üzenetére


vidap90
friss újonc

Köszönöm a biztatást!
Nevessetek ki de nekem az tetszett meg benne, hogy olyan mint a '90-es évekbeli számtech óra, a lakótelepi általánosban. Villog a kurzor a fekete-fehér crt kijelzőn, aztán begépelsz valamit és már fut is a Lotus vagy az UGH netalán a Dyna. Illetve azt mondták az infós ismerőseim, ha belejövök akkor ha letörlök valamit az le lesz törölve, nem úgy mint a Win-ben, hogy igen aztán nem... és visszakúszik, meg ntfs tábla meg hasonló dolgok.
A spotify és az openvpn lehet egy kattintás, de amikor mondták, hogy parancssorból kell akkor kivert a víz; mert olyat a RTCW wolfensteinben láttam amikor a haver a 4. emeletről megoldotta, hogy meg legyen az összes fegyver. Ja meg a Mátrixban, úgyhogy beraktam egy kis dár'en'bészt, hátha az szolgálja a gép szellemet, a sztereotípiák erősítésével. :P
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Este visszajelzek.

Peti

(#72642) májkimiki válasza vidap90 (#72641) üzenetére


májkimiki
őstag

Nagyon könnyű dolgod lessz, ha nem idegenkedsz a termináltól. :DD

Akkor akár pure Arch install
[link]

[ Szerkesztve ]

(#72643) ubyegon2 válasza vidap90 (#72641) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem ugorjunk vissza 2020-ra és néha használjuk, ami az orrunk előtt van.

Egyetlen programért másik disztrót felrakni?

Írd be a terminalba ezt a parancsot, telepítsd és használd a qgis-t:

sudo apt install qgis

Ez a disztród saját tárolójából telepít.

Ha meg a legfrissebb stabil verzió kell, ott van a hivatalos oldalukon minden szükséges csomag, csak a megfelelő verziót kell kiválasztani és gdebi pár kattintással felrakja. Mivel sok függőség van, azzal kicsit kell bíbelődni, ami azt jelenti, hogy kiírja a program, milyen függőség hiányzik, azt is felrakod a listából és kész.

Amúgy meg megvan a snap-ban is a program, szintén két kattintással felrakható, nem is értem, miért kell egy max perc alatt felrakható program miatt a kollégáknak másik disztrót javasolni. Ami totál más csomagkezelést/frissítési metodikát használ.

Ez egy sebességes modern autó, neked most kellene lassan felváltani kettesbe, ne vált egyesből négyesbe. Nincs olyan, hogy megspóroljuk az alapokat és még érteni is fogunk valamit az egészből. No de ez a Te szakterületed igazából, nem az enyém.

Nulla számtech ismerettel is működik a dolog. Nekem az volt, még ma is kb annyi.

[ Szerkesztve ]

(#72644) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#72643) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez egy 6 sebességes modern autó, neked most kellene lassan felváltani kettesbe, ne vált egyesből négyesbe.

Előbb ki volt kapcsolva a numerikus bill, kimaradt a 6-os, meg a 2-es is.

miért kell egy max 2 perc alatt felrakható program miatt a kollégáknak másik disztrót javasolni.

[ Szerkesztve ]

(#72645) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Van lehetőség a rendszerpartíció méretének csökkentésére adatvesztés nélkül? (OMV5, ext4)

(#72647) st3v3np3t3r válasza Horvi (#72639) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

siker... a testdisk szerint valami szuperblokk problémája volt a hdd-nek... ezt kellett csak rendbe tenni

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72648) vadkörte válasza vidap90 (#72641) üzenetére


vadkörte
addikt

Miért nevetnénk ki?
Senki sem úgy kezdte, hogy kente-vágta az informatikát. Mellesleg a felhasználók szerintem nem egészen 10%-a az aki az adott OS minden funkcióját kihasználja.
20 éves korom óta foglalkozok felhasználói - néha kicsit magasabb szinten, de nem mondanám magam informatikusnak, viszont egy időben minden ismerős, meg ismerős ismerőse, meg a 26. haverja velem csináltatta a gépét, volt, hogy informatikusok után "raktam rendet" - szinten informatikával. 24 évesen találkoztam először linux-szal, de 37 éves koromig nem nagyon barátkoztunk meg. Azóta viszont sikerült összehaverkodni, ez három éve volt. Most is arról írok. Imádom! Ez képes arra, hogy a "kezem alá dolgozzon" és ne nyaggasson feleslegesen a hülyeségeivel. Évek óta egy Manjaro linux a másodlagos operációs rendszerem (sajnos munkához kell a W10, illetve van pár memóriaszerető program, amit nem örülnék, ha a wine 32 bit-jén kellene futtatni)

Ma már egy linux nem feltétlenül jelenti a konzolos "kínlódást", bár tény, hogy sokszor nem is gondolok a GUI-s megoldásra, automatikusan a terminált nyitom meg.

Egyébként a munkádhoz miért pont a QGIS kell? JOSM esetleg?
Amúgy a telepítés menete valóban kb annyi, ahogy Uby arta, de előtte azért rákereshetnél az Ubuntu szoftveráruházában is (a vége ugyanaz lesz, delkerül a gépedre a QGIS)

(#72645) Tarokk79:
Csak óvatosan, könnyen sírás és szentségelés lehet a vége, ha nem vagy tisztában vele, mit miért és hogyan kell csinálni.

Üdv. V. Körte

(#72649) Kempetlen


Kempetlen
tag

Windows 10 + Ubuntu, friss SSD, még egyiket se telepítettem. Mi a menete annak, hogy a végén kapjak egy olyan boot menüt, ahol kiválaszthatom a kívánt rendszert, de ha nem teszem, akkor X másodpercen belül a Win 10 induljon?

Külön-külön mindkettőt vágom, de nem akarok kísérlezetésbe folyni. Azt tudom, hogy valamiféleképp lekezeli az Ubi a Win 10-et, és talán pont a kívánt beállítást kapom automatikus módban, én viszont szeretem magam megszabni manuálisan, hogy a SWAP és társai mekkorák legyenek és hova kerüljenek.

(#72650) st3v3np3t3r válasza Kempetlen (#72649) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Előbb a Win10et, utána az Ubuntut kell telepíteni. Ubuntu telepítőben lesz egy opció,hogy a Win10 mellé telepítse az Ubuntut.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.