Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72801) retardalt válasza ubyegon2 (#72786) üzenetére


retardalt
csendes tag

"Akkor innentől ajánlgassatok fizetős disztrókat meg programokat a Kezdő topikban, egyet én is fogok itt ajánlani többeknek, ha megtalálom. Ez a szövegértést lehetővé tevő app lesz."

Mivel hozzáállás kérdése az egész én írok neked egy fizetős OS-t [nem programot, de az elv ugyan az], pl.: Ubuntu.
Semmi nincs ingyen, maximum saját magaddal (illetve az adataiddal) fizetsz az "ingyenes" programokért.
Idővel belejössz, ne izgulj, látszik még kezdő vagy a számítástechnika világában. :N

(#72802) cigam válasza peterattila (#72799) üzenetére


cigam
félisten

A virtualbox-guest-additions, a virtualboxban futó rendszerre, esetedben a W10-re kell telepíteni, nem a host rendszerre, ami esetedben a linux. Letöltened sem kell azt a virtualbox menüjében éred el.
Bizonyos esetekben (Support for USB 2.0 and USB 3.0 devices, VirtualBox RDP, disk encryption, NVMe and PXE boot for Intel cards.) szükség lehet a host rendszerre(amin a virtualbox-ot futtatod) telepíteni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72803) ubyegon2 válasza retardalt (#72801) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem fáradhattál bele nagyon a thread követésébe, ha ilyen okosakat írsz, de leírom a lényeget, a fizetős alatt azt értjük most, ahol fizetőeszközzel kell kiegyenlíteni egy adott program ellenértékét! Megvan így már? ( MC card, euro, dollár, forint, etc...)

Idővel belejössz, ne izgulj, látszik még kezdő vagy a számítástechnika világában.

:) Igen, köszönöm a megnyugtató szavakat! :R (örök kezdő vagyok ráadásul ezer éve)

(azt is megköszönném, ha legközelebb előbb értelmeznéd a thread-et, amihez hozzászólsz)

[ Szerkesztve ]

(#72804) cigam válasza cigam (#72802) üzenetére


cigam
félisten

Hopsz! Lemaradt az extension pack. Szóval a mondat helyesen:Bizonyos esetekben szükség lehet a host rendszerre telepíteni az extension pack-ot.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72805) peterattila válasza cigam (#72802) üzenetére


peterattila
aktív tag

Köszi, már telepítéskor megtaláltam. Az zavart meg, hogy az apt install virtualbox- keresés kidobta a virtualbox-guest-additions-t is, ezért gondoltam, hogy majd ez még kellhet. De nincs rá szükség, a virtualbox menüben ott volt, w10 alatt pedig telepítettem. Így most megy teljes képernyőn, viszonylag alacsony laggal.

(#72806) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Az utóbbi napokban elkezdett az MX-Linux hibákat dobni az SMPlayer-rel a youtube videókra, a hiba: [pastebin]
Van ami elindul azért.
(frissítsem a lejátszót azt írja mert megváltozott a youtube)
A Youtube-dl-t frissítettem, de semmi:
pip install --upgrade youtube-dl

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#72807) Rimuru válasza zoltanz (#72806) üzenetére


Rimuru
veterán

youtube-dl issuek kozott egy megoldasi javaslat van erre:
youtube-dl --rm-cache-dir

Vigyázat, csalok!

(#72808) Imi1981


Imi1981
veterán

Sziasztok! Gyenge regi notebookra melyik lenne használhatóbb/gyorsabb a linux mint xfce 32 bit vagy lubuntu legújabb 32 bit verziója ? Nem vagyok linuxos egyáltalán (és a regi nootebook sem az enyém ) de ezek elégge hasonlítanak kinézetre a windowsra és gondoltam jó lesz a notebook gazdájának . Természetesen megkérdeztem és beleegyezett hogy linux legyen . linix mint cinnamon-t hasznmáltam már és az szerintem jól megszokható egy windowsosnak is de az kicsit nagyobb gépigényű ezért gondoltam a fent említett két könnyű linux valamelyikére . Windows 7 lassú rajta ezért gondoltam valami könnyű linuxra amire azért vannak alkalmazások bőven . Kösz előre is a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#72809) májkimiki válasza Imi1981 (#72808) üzenetére


májkimiki
őstag

A noti pontos paraméterei sokat segítenének az ajánlásban.
Típus, processzor, memória mérete, grafikus vezérlő.

(#72810) growler válasza Imi1981 (#72808) üzenetére


growler
őstag

Szia !
A legpontosabb/hitelesebb képet akkor kapsz, ha azon a gépen kipróbálod
mindkettőt. Telepítés nélkül live rendszerként futtatva.

(#72811) Imi1981 válasza májkimiki (#72809) üzenetére


Imi1981
veterán

Hát ennyit tudok róla link . Ez már az idegölően lassú kategória . Volt már rosszabbal is dolgom de már ez is kukába való de a gazdájának kell.

growler kipróbáltam live-ként úgy a lubuntu gyorsabb volt de szoftverkinálatban nem találtam meg azokat amiket linux mint-en .

Vége az lett tegnap több órás szarakodás után hogy találtam mentést regebbről (acronis true image-val mentették) és azt vissza állítottam így Windows 7 maradt . Gyorsabb mint volt és szerintem ez a max amit ki lehet belőle hozni .
Vagy van még valami nagyon kis gépigényű (lubuntunál is kisebb) linux ami magyar nyelvű ? Akkor dualbootba felraknám neki.

[ Szerkesztve ]

(#72812) zoltanz válasza Rimuru (#72807) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Sajnos ugyanaz maradt, pedig frissítettem a lejátszót is. Köszi azért.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#72813) ubyegon2 válasza Imi1981 (#72811) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lubuntu már nem lightos disztró. LXLE
BunsenLabs vagy innen az első pár disztró.

de szoftverkinálatban nem találtam meg azokat amiket linux mint-en .

Erre mondanál pár példát, mert így nem értem, azonos tárolókból dolgozik a Mint és a lUbuntu, esetleg a Mint xApps saját fejlesztésú csomagjai lehettek ezek.

Minden disztró elérhető magyar nyelven, talán pár ismeretlen van, ami nem.

magyarpuppy vagy végső megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#72814) vadkörte válasza Imi1981 (#72811) üzenetére


vadkörte
addikt

Egy hangyalehelletnyivel erősebb MSI nettop-ra nekem a Xubuntu vált be. Mint XFCE-vel sem volt rossz, de a Xubuntu-val "gyorsabb" volt.
Esetleg valamelyik LXDE-s disztribúció, vagy a Puppy.

A visszatöltötten gyorsabb W7 szerintem inkább olyan placebo jelenség lehet. Vissza fog lassulni ez saját tapasztalat egy jóval komolyabb laptoppal.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#72815) growler válasza ubyegon2 (#72813) üzenetére


growler
őstag

Az Ubuntunak (feltételezem a Lubuntunak is) van olyan "jó" tulajdonsága,
hogy alapból nem mindegyik tároló van hozzáadva.
Live rendszeren az universe, és a multiverse tárolót szoktam kézzel hozzáadni.
Telepített rendszeren pedig a partner tárolót "illik" hozzáadni.

(#72816) Imi1981 válasza ubyegon2 (#72813) üzenetére


Imi1981
veterán

Köszönöm és a többieknek is ! Elég sokat linkeltél megpróbálok párat amit lehet live-ként próbálni . Felrakom neki dualbootba és így megmarad a Windows 7 is neki (bár szerintem nagyon idegesítően lassú) és linux is lesz és választ induláskor . Köszönöm a tippeket :R

(#72817) ubyegon2 válasza growler (#72815) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazad van, bár ez nem kifejezetten az Ubuntu sajátja, lásd a Debian nonfree tároló nélküli kinlódást sokaknál, a Mint ebből a szempontból is felhasználóbarátabb. Inkább arra céloztam imént, hogy ami Mintnél elérhető, az minden Ubuntunál elérhető kell legyen, ha már a Mint is Ubuntu tárolóból dolgozik, kivétel a saját appcsomag.

Az külön idegesítő tud lenni, ha Ubuntut live-ban kipróbálod és telepített rendszeren meg nem találod az adott programot, de ez azért könnyen kezelhető.

(#72818) vmk


vmk
tag

Sziasztok.

Kezdő linux felhasználóként olyan gondom van, hogy telepítettem egy Lubuntu 16.04-et a gépemre (HP T5470) majd első indítás után frissítettem mindent szoftverfrissítővel (de terminálból is próbáltam) és ezután nem indul el az op rendszer.
Ezt kipróbáltam a 18.04-el is, ugyan ezt tapsztaltam, illetve egy Xubuntuval is, azzal is ugyan így jártam.
A hibajelenség: újraindtás után bejön a grub menü, majd a bal felső sarokban villog a kurzor és nem történik semmi.

Minimális tapasztalatom van, de csak alapszinten.
Kipróbáltam, hogy sudo apt-mark hold -al rögzítettem a kernel verziót, de nem segített.
Kipróbáltam a boot-repair -t liveből, de nem segített.
Kipróbáltam a grub-ot szerkesztve a nomodeset kapcsolót, de nem hozott eredményt.

Merre induljak tovább?
A frissítésre azért van szükség, mert egy retropie-t telepítenék a későbbiekben és ha nem frissítek hiányoznak függőségek amiket nem tudok telepíteni.
A telepítés során mindig az új telepítés verziót választottam, teljes HDD törléssel és partícionálással LVM és titkosítás nélkül. Semmi extra nem volt. Ha nem frissítek, akkor simán működik a rendszer újraindítgatások után is.
Azért szeretnék rájönni, hogy mia gond, hogy tanulhassak belőle és később ha ilyen előforul, akkor tudjam javítani.

Régebben már működött ez a rendszer ezen a gépen, akkor nem szívtam vele ennyit, csak megállt a HDD és most újra fel kéne építenem.

[ Szerkesztve ]

(#72819) ubyegon2 válasza Imi1981 (#72816) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! Remélem valamelyikkel sikerrel jársz, a Puppy tényleg nagyon keveset eszik, de annak valami furmányos telepítési metodikája van. Lubuntu meg még mindig úgy maradt sokak tudatában, hogy könnyű disztró, de mióta lecserélték a felületet LXDE-ről LXQT-ra, ez már nem annyira van így. Ahogy kolléga is említette, a Win7 lassú lesz később, de már támogatottsága sincs, szóval jobb lenne valóban valami kis étvágyú Linux helyette. Linux Mint XFCE-t régebben több gyenge gépre telepítettem a 17.3 idejéből, akkor nagyon jól futott, a mostanit nem ismerem, de mivel említették itt, azt is érdemes lenne megpróbálni valóban. :K

(#72820) CPT.Pirk válasza vmk (#72818) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tettél bele külső SSD-t és arra telepítettél?

Egy ilyen kommentet találtam:
"The T5740 is sometimes touchy with bootloaders. I think the internal BIOS does not fully use the standard boot procedure on internal drives. I think the primary partition MUST be FAT (with syslinux) or NTFS partition."

20.04-es Ubuntut próbáltál?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72821) vmk válasza CPT.Pirk (#72820) üzenetére


vmk
tag

Van benne IDE és SATA csatlakozó, utóbbira van kötve HDD. Az külsőnek számít? :)
20.04-est még nem próbáltam.

Ezek szerint segíthet az, hogy ne ext4-el telepítsem, hanem FAT vagy NTFS-el?

(#72822) CPT.Pirk válasza vmk (#72821) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem. Azokra a fájlrendszerekre nem is tudnál telepíteni. Valamint mivel nem syslinuxot használunk bootloadernek, így igazából nem releváns amit ír az a poszt.
Igazából arra gondolok, hogy ha van valami biosz frissítési lehetőség arra HP cuccra, akkor csináld meg.

Aztán nézd meg a 20.04-et, minden sokkal újabb benne.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72823) Imi1981 válasza ubyegon2 (#72819) üzenetére


Imi1981
veterán

Az tetszik a legjobban ( cinnamon jobban tetszik de az lassú rajta ) bár az érintőpadra nem úgy reagál mint pl a cinnamon vagy lubuntu vagy ugye a Windows . Nem működik a koppintással megnyitás és csak gombal lehet megnyitni a dolgokat . De szerintem ezt rakom neki Windows 7 mellé és azt használja amelyiket akarja .

(#72824) Cyrin válasza Imi1981 (#72823) üzenetére


Cyrin
addikt

wint tényleg el kellene felejteni, úgy kéne venni hpgy az nincs már. lejárt, kuka...win 95-öt se akarnál neki felrakni...
MintXFCE, Peppermint, AntiX - win jellegű kinézettel ezeket próbálnám, a gépigény tekintetében csökkenő sorrend.

(#72825) ubyegon2 válasza Imi1981 (#72823) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

xfce4-mouse-settings-ben be lehet a tapipadot is állítani szerintem, gondolom configolni nem akarsz.

Nem ismerem az XFCE-t, de talán default másképpen van beállítva és csak ki/be kell valamelyik opciót kapcsolni. :K

(#72826) Imi1981 válasza ubyegon2 (#72825) üzenetére


Imi1981
veterán

Köszi megnézem ! :R

(#72827) vmk válasza CPT.Pirk (#72822) üzenetére


vmk
tag

Köszönöm a segítséget. A BIOS frissítést megejtettem, most telepítek és tesztelek, hogy van-e változás.

(#72828) májkimiki válasza Imi1981 (#72811) üzenetére


májkimiki
őstag

Egy Antix19 elvan kb.150MB memóriával indulás után. A multimédiás képességeit ez sem fogja a sarkából kifordítani ennek a notinak.
A Fluxbox felület meg még túl idegen is lehet a gazdájának.
[link]

(#72829) Imi1981 válasza májkimiki (#72828) üzenetére


Imi1981
veterán

Már vissza adtam a notebookot . Linux Mint xcfe lett rá win 7 mellé . Alap műveletek gyorsabb mint win 7-en de böngészés csak minimálisan gördülékenyebb . Azt használja amelyiket akarja . Már belefájdult a fejem mikor olyan lassú volt és nem úgy reagált ahogy szerettem volna . Nem bírom az ilyet 🙂. Mondtam neki hogy használtan 30-40 ért ennél sokkal jobbat kap és nincs kínlódás.

Nekem sincs erőgépem link de azért a win 10 ssd-vel száguld rajta és 25 ezerért vettem. Igaz az ssd-t én raktam bele.
Én csak úgy kíváncsiságból próbálgatok linuxokat a gépemen virtualboxban de nekem a Linux mint cinnamon tetszik a legjobban . Na nem kinézetre hanem úgy használhatóságra . De én nagyon nem vagyok képben az ilyen parancssoros meg terminál dolgokban úgyhogy sosem fogok linuxra váltani . Pedig a rtorrent tetszene de még azt sem tudom telepíteni 😄 .

[ Szerkesztve ]

(#72830) ubyegon2 válasza Imi1981 (#72829) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos a böngészéssel nem tudsz mit tenni, akármilyen lightos disztrót is tehetsz fel.

De én nagyon nem vagyok képben az ilyen parancssoros meg terminál dolgokban úgyhogy sosem fogok linuxra váltani . Pedig a rtorrent tetszene de még azt sem tudom telepíteni 😄 .

Pont a Mint és szinte az összes desktop Linux az, aminél csak azért használnak sokan terminalt, mert jobb. az rtorrent telepítését nem próbáltad, mert nem akarod, amúgy nem bonyolultabb, mint Windowson.

De terminalba tényleg bonyolult, megnyitod, beírod a sudo apt install programneve parancsot(később az alapparancsot be sem kell írni) nyomsz Entert, jelszavazol és 5 sec alatt fenn van a program.

Ha nem akarsz soha terminalt látni, akkor a Menüből indítva a Szoftverközpontot keresőbe beírod a program nevét, egérkatt, telepítés gomb, jelszó és kész. Windowsban ez sokkal egyszerűbb?



(#72831) I02S3F válasza Imi1981 (#72829) üzenetére


I02S3F
őstag

Ilyen igények mellett egy Mint azért elfutna, de szerintem a terminál még ebben az esetben is megketülhetetlen, de kérdezd ubyegon-t, mert én úgy vettem ki, hogy Mint-en sokminden megoldot gui-n.

(#72832) peterattila


peterattila
aktív tag

NFS szerver elindulásával van problémám, a sudo update-rc.d nfs-kernel-server enable parancsal engedélyezem a bootolás során az indítását, de nem indul el. Ha kézzel indítom (sudo service nfs-kernel-server start) probléma mentesen elindul, teszi a dolgát. mit nem csinálok jól?

(#72833) Imi1981 válasza ubyegon2 (#72830) üzenetére


Imi1981
veterán

Ezt így telepítettem is a szoftver áruházból (vagy mi az) de elindítani nem jöttem rá hogy kell . Meg ehhez kell a ruttorrent felület ha jól tudom. De pontosan nem tudom hogy is van ez . Ezt virtualboxban csináltam nem tudom számít e ez .
Fel is dobom megint virtualboxban a mint cinnamont és próbálgatom majd este .

(#72834) ubyegon2 válasza Imi1981 (#72833) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ismerem ezt a kliens, de igazad van, jó pár program van, ami alapból CLI-s, szóval nincs GUI-s felülete, de értelemszerűen gyakorlatilag mindenből van GUI-s alkalmazás, ha nem a Winen megszokott, akkor más. Például Linux alatt, ha grafikus felülettel akarsz torrentklienst használni, 10-búl 9-en a Qbittorrentet javasolják. Azt hiszem default a legtöbb disztrónál a Transmission van fenn. Ezt a rutorrentet valami scriptből konfigolni kell, ha jól értelmezem, a Qbittorrentet meg csak elindítani és használni. Én mindent GUI-val használok, bár a telepítéseket, frissítéseket terminalból szeretem csinálni, mert informatívabb a folyamat és egyszerűbb. Van a köztes megoldás, a Synaptic, ami egy GUI-s csomagkezelő, szintén jól használható telepítésekhez.

[ Szerkesztve ]

(#72835) Imi1981 válasza ubyegon2 (#72834) üzenetére


Imi1981
veterán

Most Windows 10-en qbittorrentet használok mert az a legjobb . Régebben használtam seedszervert és ott rtorrent+ruttorrent volt és az nagyon tetszett . Nagyon jó felület és rengeteg beállítási lehetőség. De bonyolult a felrakása. Itt a logouton fent van majd lehet megpróbálom ha elkap a próbálgatás mánia de ez terminálos telepítés ha jól emlékszem és elég hosszú művelet (legalábbis leírva) .

(#72836) vadkörte válasza Imi1981 (#72829) üzenetére


vadkörte
addikt

"De én nagyon nem vagyok képben az ilyen parancssoros meg terminál dolgokban úgyhogy sosem fogok linuxra váltani."
Ez a krónikus terminalitis undotoris lehet. :DDD Sajnos rossz hírem van a számodra. Gyógyíthatatlan, maximum együtt élni lehet vele.
Meglepne, ha azt mondanám, hogy a mai desktop linux-ok 75+%-a (90?) esetén, ha nem akarod, akkor nem használod a terminal-t. Bár van, hogy sokkal egyszerűbb azzal megoldani egy problémát. (van, hogy programot is úgy indítok, mivel gyorsabb bepötyögni, mint kikeresni. :D pedig nem vagyok guru, csak egy mezei felhasználó)
Windows esetén is van, hogy kell a parancssor, érdekes módon azért nem problémázik senki.

Ahogy Ubi írta, a Szoftverközpontból egy - na jó lehet, hogy kell még 1-2 - kattintás és a program fent van. Win alá sem egyszerűbb.

(#72833) Imi1981:
A git-je és netes keresés alapján ez pont egy konzol-os torrent kliens. :D Ha GUI-s - grafijus kezelőfelületes - klienst keresel, a qBittorrent-et, a Transmission-t és a Deluge-ot javaslom.

(#72834) ubyegon2:
A qBittorrent és a Transmission konfigolása is kimerül annyiban, hogy meg kell neki adni a letöltési mappát.

(#72835) Imi1981:
Ki ezt ki azt szereti. Én hideglelést kapok, ha egy applikációnak kismillió beállítása van. Egy klienstől annyit várok el, hogy a megadott helyre a beállított sebességgel töltse le a letölteni valót. Pont. Se többet, se kevesebbet.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#72837) ubyegon2 válasza Imi1981 (#72835) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Általában a bonyolultabb terminalos telepítési leírások hosszabbak, mint maga a megvalósítás, de azért jó pár esetben nem is annyira egyszerű minden, mint a karikacsapás, de sok esetben meg csak átmásolgatja az ember a parancssorokat és minden megy klasszul. Ilyenkor viszont már bejönnek a képbe a különböző verziók, függőségek, szóval aki kezdésnek ilyenekbe botlik, hamar hagyja a Linuxot a fenébe. Rugalmasan kell a Linuxhoz állni, ha valaki Windows után kipróbálja, mert aki ugyanazt akarja, amit Winen megszokott, az vissza is fog menni Winre hamar.

Én totál tudatlanul 6 éve átjöttem és mindent megoldok könnyen GUI-s appokkal, mert lusta vagyok. ;]

(#72836) vadkörte

Ez a krónikus terminalitis undotoris lehet.

Ez nagyon frappáns diagnózis. :C

[ Szerkesztve ]

(#72839) cigam válasza peterattila (#72832) üzenetére


cigam
félisten

Szerintem már systemd-s init rendszert használó distro-t futtatsz, ott másképpen kell:
sudo systemctl enable nfs-kernel-server

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72840) Imi1981 válasza vadkörte (#72836) üzenetére


Imi1981
veterán

Inkább csak hobbiból (szeretlek próbálni más os-eket) próbálgatom a linuxokat. Ezért is virtualboxban telepítem őket . Igazából a Windows 10 nálam beton stabil és minden ami kell be tudtam üzemelni rajta egyszerűen. Ezért nem akarok én igazán váltani csak nem vetem el a linux használatát és ha virtualboxban úgy érzem ez kell és tetszik nekem akkor váltok linuxra ,ha nem akkor csak így szórakozok velük. Linux mint elég felhasználóbarát linux úgyhogy főként azon próbálok dolgokat . Este megpróbálom így link bár lehet negyedénél megunom .
Azt nem értem ha telepítem az alkalmazás központból a rtorrentet akkor utána hogy kell elindítani? Mert akkor nem kéne végig csinálni amit linkeltem.

(#72841) totron válasza Imi1981 (#72840) üzenetére


totron
addikt

Végül is kalandtúrát is lehet tv-ben nézni. Pontosan jó kérdést tettél fel: hogy kell. Ezt virtualbox alól aligha fogod megízlelni.

(#72842) vadkörte válasza Imi1981 (#72840) üzenetére


vadkörte
addikt

Ööö... A cikket olvasva felmerült bennem egy gyanú. Ennek a kliensnek lehet, hogy nem véletlenül nincs grafikus felülete. Ez szerverre való, távoli managment-hez.
Szerintem engedd el, bármennyire is tetszetős, egy qBittorrent-tel jobban jársz (járnál). Azt használod Win alatt is, azt már ismered. Itt is működik.
Hobbiból kezdtem én is ismerkedni linux-szal. Volt egy öreg laptopom, ami W7-tel már nagyon nyögvenyelős volt, (XP után bármivel az volt) arra kerestem OS-t (Mint XFCE majd később Manjaro XFCE) valamint a NAS-om OMV OS-ét akartam "megtanulni". Ezekhez, ismerkedésnek VB-ot használtam én is. (a mai napig vannak virtualizált linux-aim, ismerkedésre, illetve párat használok is, de nem nagy dolgokra)
Senki sem kényszerít, az "áttérésre". A munkahelyemen (állami szektor, muszáj) W10-et használok, itthon ||-an fut W10+Manjaro KDE kb. 50-50%-os arányban használva a kettőt. Ha lesz ismét laptopom (a régi elhalálozott) arra is Manjaro KDE fog kerülni. Érdekes, hogy a linux valahogy kezesebb...

(#72841) totron:
Jó a hasonlat, bár nagyon nem mindegy, hogy élőben tekeredik rám egy kockás piton, vagy "csak" a TV-ben látom. Ennyire live élményre nem vágyom... :DDD

Üdv. V. Körte

(#72843) ubyegon2 válasza #20749568 (#72838) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tökéletesen igaz! :K

Amúgy ez az XYZ ez milyen program? ;]

(#72844) peterattila válasza cigam (#72839) üzenetére


peterattila
aktív tag

Köszönöm!

(#72845) vmk válasza vmk (#72827) üzenetére


vmk
tag

Bejött a tipp, BIOS frissítés után nem jelentkezik a hiba, bootol szoftverfrissítés után is.

Már csak annyi a hiba, hogy belépés után mindig egy figyelmeztetés fogad, hogy "Rendszerprogramhiba történt". Részletet nem ír, csak hiba jelentése opció van.
Ezt hogyan tudom megfejteni, hogy mi a gond?

(#72846) rin33 válasza vadkörte (#72842) üzenetére


rin33
senior tag

A Manjaro XFCE nem volt lassabb mint a Mint XFCE? Én csak live-ban néztem és több RAM kell neki alapjáraton mint a Debian alapú Xfce disztróknak (Mint Xfce, MX linux, korábban Lubuntu).

(#72847) vadkörte válasza rin33 (#72846) üzenetére


vadkörte
addikt

Ugyanazon a hardware-en használva (MSI PR210X+Samsung 840 SSD(120GB)) ugyanazzal a software környezettel a Manjaro kevesebb RAM-ot kért és a működés is gördülékenyebb volt.
A nem túlzottan energiatakarékos hw ellenére is a 9 éves laptop simán hozott 3-4 órás akkuidőt Manjaro-val, Mint-tel max. 3 órát. W7tel örültem a 1,5-2,5 órának, új korában XP-vel az 5 óra is megszokott volt.
A Mint minimális masszírozással kezelte az ujjlenyomat olvasót is, a Manjaro-t több nap alatt sem sikerült rávennem erre.

Üdv. V. Körte

(#72848) vmk válasza vmk (#72845) üzenetére


vmk
tag

Nem megy ez nekem. Lubuntu 18.04-nél maradtam végül. Szeretném beállítani az autologin-t.
Amiket találtam leírásokat egyik sem működik. GUI user kezelőben nincs ilyen opció, konfig fájlba beírva (lighdm.conf stb) pedig semmi nem történik (ssdm conf meg nincs is).
Jelszókérést kikapcsoltam, de akkor sem lép be, rá kell kattintani a bejelentkezés gombra.

Merre induljak tovább?
Régen ezzel sem szívtam ennyit, nem tudom most mi van... :/

[ Szerkesztve ]

(#72849) I02S3F válasza vadkörte (#72847) üzenetére


I02S3F
őstag

Azt lehet tudni, hogy az Ubuntu (nem tudom, hogy ebből feltétlen következik-e a Mint is) több erőforrást eszik, mint egy vanilla Arch, vagy leszármazottai.

(#72850) cigam válasza vmk (#72848) üzenetére


cigam
félisten

Mit írtál, hova? Most hogy néz ki most?
cat /etc/lightdm/lightdm.conf

I02S3F
Ugyanaz a kernel, ugyanolyan init rendszer ugyanolyan Xorg/Wayland+ablakkezelővel. Milyen difire számítasz? Minden disztro ugyanabból építkezik, nem lehet látványos eltérés, csak körítés más.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.