Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72551) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, ha egy szimbolikus link jogosultságait megváltoztatom (chmod 0777 /ez/a/symlink), akkor ez befolyással bír az eredeti fájl jogosultságaira is? Az eredeti fájl a root home folderében van, nyilván írási joga csak a rootnak van. Ideiglenesen egy samba shared folderbe linkelném, amíg Windows alól módosítom (ez egyébként egy sqlite adatbázisfájl), de a fájl eredeti jogosultságait nem változtatnám, ugyanis rövidesen a symlinket meg is szüntetném, nem lesz később rá szükség.

(#72552) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni hálózati beállítással kapcsolatban. Az operációs rendszer egy Linux Mint Debbie (LMDE4) egy Dell laptopon, ami kábellel kapcsolódik a routerhez. Szeretném megváltoztatni a gépem IP címét DHCP-n kiosztott címről statikus IP címre, majd vissza DHCP-re. Mint windows-ról jött ember, először GUI-s megoldást kerestem, ahol a következőt tettem: a Network Manager --> Network Settings-t megnyitva a Wired lehetőségben a fogaskerékre kattintva előjöttek különböző lehetőségek, mint: Details, Security, Identity, IPv4, IPv6, Reset. Itt rámentem az IPv4 lehetőségre. Az Address résznél az "Automatic (DHCP)" opciót a lenyíló menüből "Manual"-ra állítottam, beírtam a kívánt címet (192.168.1.10), illetve Netmaskot (255.255.255.0), majd alkalmaztama beállítást. Hogy megbizonyosodjak arról, hogy sikerült a beállítás kiadtam az ifconfig parancsot terminálból, ami még a DHCP-s címet mutatta. Ahogy kerestem a google-ben ezt a parancsot találtam: sudo dhclient -v -r <interface> , mint ami megegyezik a windows-ban használt ipconfig /release paranccsal, majd ezután a sudo dhclient -v <interface> parancsot adtam ki, ami ha jól értelmeztem megegyezik a windows-os ipconfig /renew paranccsal. Sajnos ezután is ugyanúgy a dhcp-s címemet adta be a parancs, illetve az ifconfig is. Gondolom ez azért van, mert a dhclient parancsot írtam be, ami a dhcp service-t indítja, ezért is adta be a dhcp-n lekért címet. Viszont a Network Manager-ben még mindig ugyanúgy az általam manuálisan beállított cím volt megadva. Ezután bizonytalanodtam el, hogy hogyan is működik a manuális IP cím módosítás linux alatt, illetve hogyan tudnám a manuális címet újra dhcp által lekért címre módosítani. Ha ebben esetleg valaki tudna segíteni nekem, azt megköszönném!

El Psy Kongroo

(#72553) Rimuru válasza Keem1 (#72551) üzenetére


Rimuru
veterán

symlink jogosultsagait nem tudod allitani (symlinken keresztul az eredetit fogod).

smb-hez nem ertek, lehet hogy azon keresztul meg tudod oldani normalisan a jogosultsagokat (tehat csak az fer hozza a megosztashoz akinek kell).

Vigyázat, csalok!

(#72554) Keem1 válasza Rimuru (#72553) üzenetére


Keem1
addikt

Affene, ettől féltem :U
Sajnos samba-val nem tudom bypassolni az eredeti jogosultságokat.
Azért köszönöm a választ!

[ Szerkesztve ]

(#72555) rin33 válasza ubyegon2 (#72471) üzenetére


rin33
senior tag

Majd ránézek ha újra összerakom a gépet és nem felejtem el :DD . Olyan öreg HDD-t találatam hozzá, hogy minden Windows telepítés beakadt, az MX épp csak ment rajta, majd beakadt a boot képernyőnél, így a csináltam egy 32 Gb-os partíciót a HDD ,,másik végén" így stabil lett valszeg azért mert kevésbé használt a HDD vége mint az eleje.

(#72556) ubyegon2 válasza rin33 (#72555) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az fasza kis HDD, így akkor a zram hiába dob a gördülékenységen, ha a kerregő csak nyekereg. Azért kíváncsi leszek a zram megoldásra. ;)

Ez amúgy nálad sem ártott volna.

[ Szerkesztve ]

(#72557) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Használ valaki közületek streamlinket?
Jó lenne használni, mert sajnos linux alatt ha videót nézek a böngészőben nagyon megterheli a procimat rendes hardveres gyorsírás hiányában és az egész rendszerre kihatással van ha mondjuk megy egy stream vagy youtube videó.
Azt szeretném megoldani, hogy mondjuk böngészőből automatikusan VLC-ben nyíljon meg a videó, vagy hasonló kényelmesebb megoldás, hogy ne kelljen URL-t másolgatni konzolba.-
Találtam 1-2 böngésző kiegészítőt, de egyiket 2017-ben frissítették utoljára a többi nem igen akarnak működni (vagy csak én vagyok a béna).

[ Szerkesztve ]

(#72558) Keem1 válasza Pano (#72557) üzenetére


Keem1
addikt

Amíg esetleg végleges megoldásra vársz, vagy vállalkozó kedvű és/vagy programozó vagy, van egy tippem.
Én, ha mindenképp offline videóra van szükségem, a youtube-dl nevű CLI programot használom, a -g kapcsolóra kiköpi a VLC-ben is lejátszható direkt URL-t.
Ha programozó vagy, írhatsz rá/fölé addont is.

Az elavult addonok azért nem jók, mert a YouTube is folyamatosan változtat az API-n, amit egy régebbi addon nem követ, így működésképtelen lesz. Ez a program is 1-3 havonta frissül, sok esetben az API-k változása miatt, ritkább esetben új streaming szolgáltató támogatása miatt (nem csak YouTube videóhoz jó, sok máshoz is).

Amúgy én sok esetben jobban preferálom a CLI megoldásokat (speedtest, ffmpeg videókonvertálás, youtube-dl, stb).

[ Szerkesztve ]

(#72559) BoB válasza Pano (#72557) üzenetére


BoB
veterán

-

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#72560) Rimuru válasza Pano (#72557) üzenetére


Rimuru
veterán

firefox addons
Csinalsz egy mpv -> vlc aliast es mukodni fognak (vagy hasznalsz mpv-t ;))

A lenyeg hogy nativ messaginges host alkalmazast is fel kell rakni.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#72561) vadkörte válasza Keem1 (#72558) üzenetére


vadkörte
addikt

Van fölé GUI-is. Igaz nem olyan evidens a használata, mint a Win-es tesóé, de aki nem szereti a konzolt, annak jó lehet.

Üdv. V. Körte

(#72562) peterattila


peterattila
aktív tag

Talán nem irreveláns itt a problémám. qBittorrentet használok Win10 és Xubuntu 18.04.3 alatt is, a verzió egyezik. Mindkét program alatt ugyanazok a beállítások, de valamiért linux alatt külső hálózatból nem érem el a klienst. A linux alatt nincs bekapcsolva a tűzfal, belső hálón lóg a gép egy Asus router mögött, azon fut tűzfal. A routeren nincs külön port fw beállítva, a qB van upnp-re állítva, így működik Win alól tökéletesen. Ugyanez a beállítás van linuxon is, de nem kőködik valamiért. Ötlet esetleg?

(#72563) Pano válasza Rimuru (#72560) üzenetére


Pano
addikt

Köszi.
Sajnos nem működik rendesen. Hol lejátsza MPV-vel hol nem a kiegészítő (mindent feltettem amit kért). Az a baj, hogy legtöbbször nem veszi át a videót rendesen. Megnyitja a videót, de lemegy max 1-2 másodperc, vagy csak felvillan 1 képkocka és annyi volt. Mindegyik böngészőben.
Hasonlót találtam VLC-re, de az meg főbb helyeken (pl youtube) abszolút nem működik.

(#72558) Keem1 Öö.. köszönöm, de az ismereteim jelenleg ilyet nem tesznek lehetővé. :DDD

(#72564) Rimuru válasza Pano (#72563) üzenetére


Rimuru
veterán

Minden videot mpv+youtube-d parossal nezek.
Ami problema lehet, nem a video url-t adja at amit hasznalsz (hanem pl thumbnail, ezert csak 1 kepkockat jelenit meg).
Regi youtube-dl / az oldalt nem tamogatja ezert nem jatszik le semmit.
Valami youtube-dl / lejatszo beallitas - pl nem lezetik olyan minosegu videot amit lejatszana es nincs fallback mod, rossz cache beallitas, stb.

Vigyázat, csalok!

(#72565) ReSeTer


ReSeTer
senior tag

Helló!

Olyan létezik, hogy egy laptopra nem lehet felrakni a linuxot úgy, hogy legyen wifije?

Van egy hp pavilion 15-bj001nh laptopom, anno felraktam rá ubuntut, de nem akart működni a wifije sehogy se.
Megpróbálkoznék megint. Van értelme?

(#72566) Rimuru válasza ReSeTer (#72565) üzenetére


Rimuru
veterán

Letezhet ha nincs driver hozza. Ha le tudod irni pontosan milyen vezerlo van benne akkor meg tudjuk nezni, hogy tamogatott-e.

Vigyázat, csalok!

(#72567) ReSeTer válasza Rimuru (#72566) üzenetére


ReSeTer
senior tag

Jó lenne tudni, hogy merre keressem mert még a hivatalos oldalon se részletezik ennyire.

(#72569) Rimuru válasza ReSeTer (#72567) üzenetére


Rimuru
veterán

Gondolom most windows van rajta.
A properties -> description resz eleg (utolso kep), [link]

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#72570) ReSeTer válasza Rimuru (#72569) üzenetére


ReSeTer
senior tag

realtek RTL8723be

[ Szerkesztve ]

(#72571) CPT.Pirk válasza ReSeTer (#72570) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

2018 körül már biztosan működött az a wifi Linux Mint alatt (ami Ubuntu leszármazott), de találtam egy-két korábbi bejegyzést is róla, mikor még kézzel raktak fel hozzá drivert. Valami friss disztrót próbálj ki, a többségét nem is kell telepítened ehhez, elég csak bebootlni velük a pendriveról és rögtön látni fogod, hogy megy-e a wifi.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72572) ReSeTer


ReSeTer
senior tag

Na sikerült, de voltak gondok. Csomó hibát írt rendszer betöltésénél, amit elvileg egy pci=nomsi paranccsal (megint rengeteg gond amikor kerestem, hova kell beírni, azt az ablakot hogyan kell előhívni) megoldottam. Most van wifi is.

Köszönöm az eddig segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#72573) CPT.Pirk válasza ReSeTer (#72572) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyébként melyik disztró melyik kiadását raktad fel? Ezt érdemes megosztani bárminemű kérdés előtt, hogy tudjunk érdemi választ adni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72574) ReSeTer válasza CPT.Pirk (#72573) üzenetére


ReSeTer
senior tag

Legújabb Ubuntu stabil kiadását.

(#72575) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Manjaron a kovetkezo idegesito problemaval talalom szembe magam minden nap az elso bootnal:

A systemd-analyze blame alapjan azt latom, hogy a man-db es a systemd-logind sokat idozik (van amikor a man-db-s sor akar perceket is jelezhet - nem zavaro, mert tokeletesen hasznalhato a rendszer, csak furcsa)

9.469s man-db.service
1.161s systemd-logind.service

Ez normalis? :B

Koszi!

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#72576) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Üdv. Akadt egy kis gondom a Virtualbox-al
LinuxMint 19.3
Szoftvertelepítőből újratelepítettem de ugyan úgy Virtualbox: error - 610,dlopen... vboxrt.so failed null hibát dob

valakinek valami ötlete?

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72577) lev258 válasza st3v3np3t3r (#72576) üzenetére


lev258
veterán

Secureboot ki van kapcsolva?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72578) st3v3np3t3r válasza lev258 (#72577) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

persze, korábban működött is... amúgy a laptopban nincs secureboot opció

a fájl ott van a mappában, root:root jogosultsággal

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72579) st3v3np3t3r válasza st3v3np3t3r (#72578) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

sikerült helyre tennem
ez volt a megoldás:
- korábbi verziót eltávolítottam
- emelt szintű fájlkezelőben a virtualbox köthető fájlokat töröltem(kivéve az ikon képeket)
- leszedtem a virutalbox.org oldaláról a legfrissebb kiadást, azt dpgk -i-vel feltettem
és láttam csodát, elindult :D
sajnos a szoftvertárolón csak az 5.2-es verzió van fent, az oldalon már 6.1

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72581) Neil Watts válasza #20749568 (#72580) üzenetére


Neil Watts
veterán

Rendben, koszonom.
Az oromhir hallatara le is raktam ~ ketmareknyi Xanaxot. :D

(#72582) Plasticbomb


Plasticbomb
addikt

Csak egy off:

Eleg regen nem irtam (meg fel se jartam phra), de azota az tortent, hogy: nyuvadjak meg, de megszerettem a terminalt. Emlekszem, az elejen szabalyosan toporzekoltam, hogy miert nem lehet guin keresztul ezt meg azt allitani (s a lehetseges opciok egy reszere mai napig ezt gondolom, de manapsag ez inkabb csak a GPUval kapcsolatos dolgokat jelenti, mint OC/UV, amire nincs hivatalos gui, illetve ugy nez ki, az egyik regen nagy ajanlott teljesen befagyott fejlesztesileg), de ma mar otthonosan lepegetek korben vele, s mondom meg a rendszernek, mit csinaljon, s hogy. Minap pl Archon (hja igen, ubuntu18.04-18.10-19.04-fedora29-30, manjaro GNOME-manjaro KDE, manjaro GNOME sor utan ma mar Archon szorakoztatom magam) mesa-git eltavolitasa, mesa repobol ujratelepitese utan GDM OOps errorral udvozolt, par pillanat mulva mar rescue terminalban pofoztam a rendszert. (Amit akkor ismertem meg, amikor a foldingathome laz bejott, s a service ha fut es engedelyezve van, valamiert lehalt a GNOME 3.36, black screent adott vissza, s hogy megoldjam, rescue terminalt kellett hasnzalnom, disable service, s gyonyoruen bootolt a gep megint. Hogy azota is szorakozik-e nem tudom, raszoktam, hogy ha foldingolni akarok, akkor systemctl enable foldingathome systemctl start foldingathome, ha meg le akarom allitani, akkor systemctl stop foldingathome systemctl disable foldingathome parosokat besorozatlovom.)

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#72584) #14069248


#14069248
törölt tag

A Xubuntu 20.04-ez szeretném az elsők között letölteni. Hol nézzem?

(#72586) #14069248 válasza #20749568 (#72585) üzenetére


#14069248
törölt tag

Köszönöm.

(#72587) ubyegon2 válasza #20749568 (#72585) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én ha első akarnék lenni, tutira felraknám innen, van rá egy százasom, hogy ez már 100%-ban ugyanez lesz holnap is. Ha valami csoda folytán egy-két csomag frissül, az már csak egy normál frissítésnek felel meg.

(#72584) Gruby Solo

Mi a bánat miatt akarsz az elsők között lenni amúgy? ;]

[ Szerkesztve ]

(#72589) #14069248 válasza ubyegon2 (#72587) üzenetére


#14069248
törölt tag

Negyedikétől van felrakva nekem a béta. Napi frissítésekkel pátyolgatom. Kíváncsi vagyok hogyha felrakom a végső verziót, miféle különbségek lesznek közöttük. :F

(#72590) lev258 válasza #14069248 (#72589) üzenetére


lev258
veterán

"Napi frissítésekkel pátyolgatom"
Akkor semmi.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72591) #14069248 válasza lev258 (#72590) üzenetére


#14069248
törölt tag

Szerintem sem, de tudni szeretném.

(#72592) lev258 válasza #14069248 (#72591) üzenetére


lev258
veterán

Ha lenne valami, akkor sem venné észre halandó ember. Nem tudni fogod, csak hinni.
De nincs különbség, csak akkor, ha kihagyod a frissítéseket.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72593) #14069248 válasza lev258 (#72592) üzenetére


#14069248
törölt tag

Majd holnap kiderül. Csak saját magam kíváncsiságára csinálom. Nem kerül pénzbe. :N

(#72594) ubyegon2 válasza #20749568 (#72588) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Eleve minimum .1-es verzió lesz, ami már stabil lesz talán, régebben a friss Mint-nél is vártam 3-4 hetet, mire felraktam, igaz legutóbb már betát frissítettem, lehet azon vagyok most is.

Ha kijön a végleges verzió, pontosan megmondom, hány totál nokedli csomag verziója frissült. Ugye tudjuk, hogy ilyenkor már rendszer alapjait képező csomagokhoz nem nyúlnak, nem kernelre gondolok itt, hanem például a xorg-ra, legalábbis régen azt nem lehetett cserélni....

Ami libikókás lehet, az a Wayland, amivel egyszer már visszatáncoltak Ubiék.

(#72593) Gruby Solo

Mióta használsz Linuxot? Mert ugye a nyitó kérdésed alapján minimum látóasszonynak kéne lenned, hogy lásd a különbséget a végleges és a most fenn lévő rendszered között. Más se nagyon fogja látni, mert ha lenne mit látni, akkor nem látna max annyit, mint én bő másfél hónapja felrakott 20.04-en, kiírta a rendszer, hogy hoppsz valami gubanc van, kb ilyesmi vicces nyelvezettel. Nem is indult el sehová a rendszer. :N

Most látom, hogy lev szaki ezt már leírta neked, nem baj, fejedbe vetted, akkor csak fidelj erősen! :D

[ Szerkesztve ]

(#72595) #14069248 válasza ubyegon2 (#72594) üzenetére


#14069248
törölt tag

Mióta? Nem is tudom. A bétásat szerintem negyedikén raktam fel. Két helyre. Az egyiket csak frissítgettem, míg a másikat élesbe kezdtem el használni, szintén napi frissítésekkel. Az "üreset" fogom összehasonlítani. Szerintem lesz különbség. Na de egy napot már igazán kibírok. :K

(#72596) ubyegon2 válasza #14069248 (#72595) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Több mint két hete használsz Ubuntut/Linuxot, értem. Majd írd meg, milyen különbségeket tapasztalsz! Egyébként van valami szempont-rendszered, ami alapján figyeled a változásokat vagy csak úgy nézel előre és időnként a homlokodra csapsz, hogy nab+ ez tuti megváltozott a tegnapihoz képest!?

Na de egy napot már igazán kibírok.

Nehezen, de mi tutira szurkolunk neked. :K

Wayland-on fut a rendszer vagy x-en? Firefoxban megy alapból az openGL, jól fut az is Waylanddal? A VGA-d default drivereivel jól fut a rendszer?

(#72597) vadkörte válasza #14069248 (#72595) üzenetére


vadkörte
addikt

Hmmm...
Én tényleg nem vagyok linux-guru, pedig pár éve már használ(gat)om. Újabban inkább -gat...
De szerintem maximum akkor találnál különbséget, ha bitenként hasonlítanád össze.

Üdv. V. Körte

(#72598) #14069248 válasza ubyegon2 (#72596) üzenetére


#14069248
törölt tag

Nem. Linuxot régen használok. Azt hittem ere a 20.04-re vonatkozott a kédésed.

(#72599) májkimiki válasza #14069248 (#72595) üzenetére


májkimiki
őstag

Semmi különbség nem lessz benne, a béta szakasz csomagjai folyamatosan kerülnek eltávolításra a napi frissítésekkel.

(#72600) peterattila


peterattila
aktív tag

Tegnap este kikapcsoltam a gépet, ma este indítanám, de bejelentkező ablakon túl már nem történik semmi. Nem tölt be az asztal, nincsenek ikonok, tálca, nem működik az egér jobb gombja. A háttérképet betölti és ennyi a történet. Xubuntu 18.04.3 naprakész. Merre induljak el?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.