Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72501) lev258 válasza leviske (#72497) üzenetére


lev258
veterán

Nem gondolom, hogy problémás lenne, de az Oibaf ppa-t inkább valamennyire hozzáértőknek ajánlják. A többségnek inkább a Kisak ajánlott.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72502) leviske válasza bobalazs (#72498) üzenetére


leviske
veterán

Azt majd ne feledd, hogy önmagában a Mesa frissítés nem elég, mert a Mesa csak az interfészt, meg talán az AMD-től származó zárt blobokat tartalmazhatja, a többi kód magában a kernelben van.

Mindenesetre a kernel frissítésre az Ubuntunak van aránylag kulturált beépített terminálos megoldása. Nem sokkal kényelmetlenebb, mint új PPA-t bepakolni.

(#72501) lev258: :R Én csak a padoka és az Oibaff-féle Mesa ppa-kat ismertem.

(#72503) lev258 válasza leviske (#72502) üzenetére


lev258
veterán

A Padoka egy ideje takarékon működik, így jött az igény az újra (egyébként a Valve-hoz kötődik).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72504) gergobaby


gergobaby
aktív tag

Sziasztok,

Atalltam par napja az asztali PC-n a legujabb Manjaro-ra, viszont van egy problema, amit eddig nem sikerult megfejtenem.
A torrentjeim feltoltese kb. 10%-ra estek vissza az elozo napokhoz kepest, olyan erzesem van, mint ha nem lenne aktiv a kliensem. Windows alatt eddig annyit csinaltam, hogy a klienst (qbittorrent) engedelyeztem tuzfalon, upnp engedelyezve a kliensben es a UPC ConnectBoxon, es mar hasitott is.
Jelenleg qBittorrent linuxos klienst hasznalok, itt is be van pipalva az upnp opcio, megis nagyon lassu a dolog, olyan, mint ha passziv lennek.
Mi erre a megoldas? kellene csinalnom egy direkt port-fowardingot, vagy megoldhato egyszerubben?
(Gondoltam ide jobban illik, mint az altalanos bitTorrent topikba, ha megsem ide valo, szoljatok :R )

(#72505) Horvi válasza gergobaby (#72504) üzenetére


Horvi
őstag

Én ilyet nem vettem észre Manjaro-nál, mondjuk én direkt port forwardot használtam. Amúgy is jobban szeretem mint a upnp-t. Egy próbát megérne a dolog.

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#72506) CPT.Pirk válasza gergobaby (#72504) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Manjaro-n a QBittorrent minden probléma nélkül megy nálam teljes sávszéllel, semmit sem állítottam benne. Viszont nálam Digi van, így nincs ilyen ConnectBox fasság, szerintem arrafelé lesz a gond nálad.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72507) gergobaby válasza CPT.Pirk (#72506) üzenetére


gergobaby
aktív tag

Igen, ugy nez ki kozben a ConnectBox zavar be, elkezdett minden kliensen elhasalni a DNS feloldas stb.
Ma kivaltom a router funkciojat egy masik eszkozzel, remeljuk ugy mar egy fokkal jobb lesz.
Koszi a segitseget! :R

(#72508) Necronom


Necronom
senior tag

csak egy gyors kerdes, hatha valaki tudja, de egytalan nem veszes gond..
miert van az, hogy gepem minden Linuxnal - vagy 8at probaltam az utobbi napokban - csippan egyet 1-2 percenkent? de a gep csippan az alaplapi csipogojan

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72509) retardalt válasza Necronom (#72508) üzenetére


retardalt
csendes tag

:)
https://hup.hu/node/75512

(#72510) cigam válasza Necronom (#72508) üzenetére


cigam
félisten

Kernel naplót nézd meg, mikor pettyen, mi történik. ( dmesg )Nálam egy laptop csinálta Windows alatt, mikor eldobta az USB kapcsolatot, majd rögtön fel is építette. Gyenge volt az USB port tápja a rádugott eszköznek.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72511) Necronom válasza retardalt (#72509) üzenetére


Necronom
senior tag

koszonom, de ebbol ne tudtam kihamozni semmi olyat ami szamomra ertemes :)

cigam
nem ugy csippan, hanem ugy mint mikor bekapcsolom a gepet es csipp egyet
az USB kapcsolatokra meg minden egyebre rendes hangkimeneten bugocskazik vagy zenel

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72512) cigam válasza Necronom (#72511) üzenetére


cigam
félisten

Attól a dmesg listája segíthet. Csippan, gyorsan kiadod a dmesg parancsot és (jó esetben) látni fogod mi történt.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#72513) ubyegon2 válasza cigam (#72512) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre még jobb lenne a megnyitott terminal és futna benne a journalctl -f

[ Szerkesztve ]

(#72514) Necronom


Necronom
senior tag

megproszalom ezeket
koszonom T Urak! :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72515) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Tudjátok, hogy honnan lehetne letölteni az ubuntu 20.04 final freeze állapotát? Vagy esetleg egy release candidate?

(#72516) growler válasza Pano (#72515) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Szerintem, a legfrissebb a daily build: [link]

(#72517) Pano válasza growler (#72516) üzenetére


Pano
addikt

Köszi. Ezt megtaláltam, csak nem tudom hogy ez esetleg még melyiknek minősül. Mert ha még sima béta, akkor nem teszem fel.

[ Szerkesztve ]

(#72518) growler válasza Pano (#72517) üzenetére


growler
őstag

Elméletileg 16.-ától RC a 20.04 ... az utolsó daily build pedig 17.-ei. [link]
De a végleges kiadás 23.-ára van ígérve - az már tényleg nincs messze !

(#72519) Pano válasza growler (#72518) üzenetére


Pano
addikt

Köszönöm.
Ja, csak most kell telepítenem egy gépre és addig használni kell. LTS-ről új főverziós LTS-re frissítésben meg nem hiszek, mert okoz néha érdekes dolgokat.
Nem akarok 1 vagy 1-2 hét múlva újra foglalkozni vele. :)

[ Szerkesztve ]

(#72520) I02S3F válasza growler (#72518) üzenetére


I02S3F
őstag

Tudomásom szerint a (telepített) béta véglegessé fog frissülni.

(#72521) growler válasza I02S3F (#72520) üzenetére


growler
őstag

Igen én is így tudom - habár, nem vagyok Ubuntus.

(#72522) 0519


0519
senior tag

Sziasztok!

Mit jelent egy szolgáltatásnál az 'active (exited)' status?
NFS-t indítva alábbi reportot kapom:
[ ~]$ sudo systemctl status nfs-server.service
* nfs-server.service - NFS server and services
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/nfs-server.service; enabled; vendor preset: disabled)
Active: active (exited) since Sat 2020-04-18 16:38:21 CEST; 2s ago
Process: 2458 ExecStartPre=/usr/sbin/exportfs -r (code=exited, status=0/SUCCESS)
Process: 2459 ExecStart=/usr/sbin/rpc.nfsd (code=exited, status=0/SUCCESS)
Main PID: 2459 (code=exited, status=0/SUCCESS)
Apr 18 16:38:20 alarmpi systemd[1]: Starting NFS server and services...
Apr 18 16:38:21 alarmpi systemd[1]: Finished NFS server and services.

Úgy tudom az nfs nem vezet logot a saját működéséről és a journalctl se tartalmaz semmi hasznosat.
Működik, kliens el tudta érni a szervert.
Miért exited a státusz? Miért írja, hogy Finished NFS server egy másodperccel indulás után?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#72523) leviske válasza gergobaby (#72504) üzenetére


leviske
veterán

Nem lehetséges, hogy Windows-on 4.1-es verziót használtál, Manjaro-n pedig 4.2-est? Mert a 4.2-esnek tudtommal vannak kapcsolódási problémái. Így amikor kell, inkább Transmissiont használok, pedig régebben én is qBt-re esküdtem.

(#72519) Pano: Én durván egy hete raktam fel az egyik béta korszakos snapshotot. Különösebb problémám nem volt. Bár az alap Ubuntus Gnome kiegészítők produkáltak furcsaságokat, de ezekbe belejátszhatott az is, hogy én Wayland-re váltottam rögtön, miközben a Canonical azt még nem tekinti stabilnak.

[ Szerkesztve ]

(#72524) I02S3F válasza leviske (#72523) üzenetére


I02S3F
őstag

"miközben a Canonical azt még nem tekinti stabilnak." - Én ezt nem is tudtam. Gondom mégsem volt vele! (Azt használom én is)

[ Szerkesztve ]

(#72525) leviske válasza I02S3F (#72524) üzenetére


leviske
veterán

Azért X.org az alapértelmezett. Egy verzió volt, ami megpróbálkozott a Waylanddel alapértelmezettként (talán a 17.10 vagy a 18.10?), de azóta visszaváltottak a panaszok miatt.

(#72526) I02S3F válasza leviske (#72525) üzenetére


I02S3F
őstag

Jó tudni! Köszi!

(#72527) Pano válasza leviske (#72523) üzenetére


Pano
addikt

Feltettem, kifejezetten pozitív csalódás eddig. De ezek a rohadt böngészők linuxon, tiszta szégyen. Ha megy egy videó a böngészőben laggos lesz minden továbbra is.

A snap vált viszont az alapértelmezett forrássá, csak snapes appokat lehet feltenni az áruházból. Nem értem miért erőltetik ennyire, ritka szar: 5x-6x több idő mire egy snap-es szoftver elindul. :W Inkább syanptic-ban maradtam a normál repóknál. Érdekes, onnan telepítve minden szoftver gyors.

(#72528) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Üdv. Van egy kis gondom. Megbolondult a firefox. Eltűntek könyvjelzők, nem engedett könyvjelzőt hozzáadni. Leszedtem,újraindítottam a gépet, majd újra visszaraktam, olyan lett mint ha le se szedtem volna. Megint nyomtam egy eltávolítást, majd emelt szintű fájlkezelővel az összes firefox és mozilla mappát töröltem, gép restart, majd újra felrak,de megint ugyan az, mint ha le se szedtem volna a gépről, minden ugyan úgy volt. Aztán olvasgattam egy kicsit, lett egy megoldás. Eltávolítottam a firefoxot, megkerestem a profil könyvtárát, töröltem, gép restart, firefox visszarak, megjavult minden. Működik, viszont rögzítettem panelra és nincs ikonja, indítómenüben sem. Hogy lehetne visszavarázsolni az ikonját? :DDD

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72529) I02S3F válasza st3v3np3t3r (#72528) üzenetére


I02S3F
őstag

Keresd meg milyen paranccsal indítható a ff. Keress egy .desktop kiterjesztésű fájlt és a mintájára gyártsd le az ff paranccsal.

(#72530) st3v3np3t3r válasza I02S3F (#72529) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Az megvan, de akkor sincs ikon a panelen

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72531) I02S3F válasza st3v3np3t3r (#72530) üzenetére


I02S3F
őstag

Értem! Nos az ikont is a. desktop fájlban tudsz megadni. Ha segítség szükséges, akkor mintának nézz meg egy másik .desktop fájlt.

(#72532) st3v3np3t3r válasza I02S3F (#72531) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Ki volt kapcsolva a bélyegkép megjelenítése :W tuti valami verzióbug lesz :DDD

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72533) Rimuru válasza st3v3np3t3r (#72528) üzenetére


Rimuru
veterán

Elkovetted az egyik legnagyobb hibat amit el lehet linuxok alatt.
Rendszer fajlokhoz nem nyulunk kezzel, az csakis a csomagkezelo dolga (es az alkalmazasok user beallitasai nem tartoznak ide, /home ala nem nyulkal ;)).
Kb ennyit tudok javasolni, ird be keresobe:

{distrod neve} fix broken packages

Vigyázat, csalok!

(#72534) st3v3np3t3r válasza Rimuru (#72533) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Annyira nem vagyok alap user :DDD de megoldottam :DDD

Köszi a tanácsot.

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#72535) leviske válasza Pano (#72527) üzenetére


leviske
veterán

Firefox esetében a WebRender valószínűleg sokat segítene a laggoláson, csak abban inkább az Ubuntus közösség tud segíteni, hogy hogy tudod életre kelteni. Nekem Ubuntu alatt nem ment, pedig openSUSE alatt elég egy bool értéket változtatni about:configban.

(#72536) Moonline.


Moonline.
aktív tag

Üdv!

19.04 Lubuntum van egy laptopon, pár hónapja semmire nem érkezik frissítés hozzá. Repository does not have a release file hibát dob. Ezzel mit lehet kezdeni?

[ Szerkesztve ]

(#72537) CPT.Pirk válasza Moonline. (#72536) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

lev258: hopp tényleg. Ilyenkor már csak újat felrakni lehet?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72538) lev258 válasza Moonline. (#72536) üzenetére


lev258
veterán

9 hónap támogatás volt hozzá.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72539) Moonline. válasza lev258 (#72538) üzenetére


Moonline.
aktív tag

Na az tök jó, de új verziója meg nincsen...?

(#72540) growler válasza Moonline. (#72536) üzenetére


growler
őstag

A tárolók valószínű át lettek mozgatva az "old releases"-ba - nem érdemes már vele
foglalkozni. Napokon belül itt lesz a 20.04 végleges LTS.

(#72541) lev258 válasza Moonline. (#72539) üzenetére


lev258
veterán

A 18.04 5 évig támogatott. A 19.10 szintén 9 hónapig. A 20.04 hamarosan megjelenik, arra ismét 5 év támogatás lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72542) Moonline. válasza growler (#72540) üzenetére


Moonline.
aktív tag

Csak friss telepítéssel orvosllható? Nem fogja megtalálni magától az új disztrót, és felajánlani?

(#72543) lev258 válasza Moonline. (#72542) üzenetére


lev258
veterán

Nálad nem.
Eleve át kellene írni a tárolókat, aztán pedig nálad nem is lehet direkt módon frissíteni, hanem csak lépésenként. (19.04 -> 19.10 -> 20.04)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72544) growler válasza Moonline. (#72542) üzenetére


growler
őstag

18.04-ről, és 19.10-ről lehet(ne) közvetlenül verziófrissítést csinálni - de ezeknél is
fennáll némi rizikótényező. Jobban jársz egy friss telepítéssel !

(#72545) gergobaby válasza leviske (#72523) üzenetére


gergobaby
aktív tag

Vegul sok zsakutcas keresgeles utan kiderult, hogy valami a UPC-s nettel nem volt oke, miota letiltattam az ipv6-ot, azota tokeletesen kihasznalja a savszelt, es az idonkent elojovo DNS feloldasi problema is megszunt :K

(#72546) moltam


moltam
tag

Sziasztok!

Egy Armbian Bustert futtató Orange Pi One-on megoldottam, ha megnyomok egy nyomógombot, lefut egy sh script. A nyomógomb feladata lenne, hogy egy szolgáltatást leállítson és elindítson. Ezt 2 nyomógombbal meg tudnám oldani, az egyik olyan scriptet hívna elő, amiben systemctl start xy van, a másikban pedig systemctl stop xy.

Mindenképpen egy gombbal szeretném megoldani. A lényeg, hogy legyen egy sh script, amit ha futtatok megnézi, hogy fut-e xy service, ha fut akkor leállítja, ha nem akkor elindítja.

Sajnos nem tudok még önállóan ilyesmit megírni, és példát sem találtam. Van valakinek ötlete?

(#72547) CPT.Pirk válasza moltam (#72546) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt érdemes feltenned ezt a kérdést: https://prohardver.hu/tema/a_nagy_shell_script_topik/friss.html

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72548) moltam válasza CPT.Pirk (#72547) üzenetére


moltam
tag

Na ezt nem láttam, köszönöm!

(#72549) Rimuru válasza moltam (#72546) üzenetére


Rimuru
veterán

kb ennyi, x helyere pedig berisz valamit
extrak: ha userkent fut akkor --user kapcsolo vagy sudo kellhet (de ezzel csak ovatosan ;)).

if systemctl is-active --quiet x
then
systemctl stop x
else
systemctl start x
fi

de kinezem hogy systemd alapbol tud mar valami hasonlot annyira bloat. ;]

Vigyázat, csalok!

(#72550) moltam válasza Rimuru (#72549) üzenetére


moltam
tag

Működik, köszönöm! :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.