Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72901) Keem1 válasza zoltanz (#72899) üzenetére


Keem1
addikt

Próbáltad a youtube-dl-t frissíteni? Azt vettem észre, érdemes naprakészen tartani, mivel az általa letölthető szolgáltatók (nem csak a YouTube) időről időre változnak. Hátha csak ennyin múlik az egész ;)
Nálam épp most talált is frissítést, 2020.05.03-as build.

sudo youtube-dl --update

(#72902) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én mindig ellene voltam, hogy leszóljuk a másik oprendszerek rajongóit. Na erre most ezt látom a PH!-n:

Aztán ilyen fejet vágtam:

:DDD

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72903) zoltanz válasza Rimuru (#72900) üzenetére


zoltanz
nagyúr

BoB, Keem1

:R
Újratelepítettem így a youtube-dl-t most jó (sudo nélkül is):
apt remove --purge youtube-dl

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#72904) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Tudnátok segíteni mi is a különbség köztük?
Nem teljesen értem.

Playonlinux
-kozmikus
-bionic
-xenial
-trusty
-seaucy
-

Vagy én értek félre valamit? Ez egy?
Linux mint cinnamon

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#72905) Tim82 válasza hódmaci (#72904) üzenetére


Tim82
nagyúr

Leginkább az, hogy melyik Ubuntu kiadáshoz valóak. [link]

Nyilván neked az lesz a legjobb, hogy megnézed, hogy az általad használt Linux Mint verzió melyikre épül ezek közül és annak megfelelő PlayOnLinux-ot használsz.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#72906) CPT.Pirk válasza hódmaci (#72904) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezek az előre elkészített bináris csomagok, de neked csak a csomagkezelőbe kell bemenned és feltelepíteni a playonlinux csomagot, az elintéz mindent.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72907) lev258 válasza hódmaci (#72904) üzenetére


lev258
veterán

A PlayOnLinux-ról tudni kell, hogy a Wine-t használja valójában. És probléma esetén nehezebb utánamenni, mintha magával a Wine-nal ismerkedik meg az ember. Utóbbi időben úgy tudom, a Lutris népszerűbb és több funkcióval rendelkezik. Emellett a Proton (Steam-en keresztül) is rávehető külső szoftver futtatására emlékeim szerint.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72908) CPT.Pirk válasza lev258 (#72907) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jól tudod. A POL amúgy nagyon hasznos, mert külön szeparált wine környezetet hoz létre minden telepített programhoz, az adott programhoz megfelelő wine verzióval. Ráadásul bash szkript csinálja a telepítését egy adott programnak, így bele lehet nyúlni ha valaki akar, meg lehet írni / frissíteni telepítőt és beküldeni nekik. (user contentre épül az egész, így nem garantált, hogy minden install szkript up-to-date)

A lutris is jó dolog, azon keresztül játszom a World War Z-t, minden fontos dolgot be lehet benne állítani, amit sima Wine alatt el sem érsz.

Proton meg jah, rá lehet venni Steamen kívüli progi futtatására. Mondjuk nem annyira egyszerű, meg talán nem is célszerű. Aki akarja az külön tudja a protont is használni, Steamtől független, de az nem kezdőknek való dolog.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72909) lev258 válasza CPT.Pirk (#72908) üzenetére


lev258
veterán

Csak annyival egészíteném ki, hogy a felső bekezdést a Lutris-ra is rá lehet akasztani, kivéve a bash-t. Mivel saját script nyelve van.
Nekem az utóbbi időben az a benyomásom, hogy a Lutris mögötti közösség aktívabb, gyakrabban frissítik, bővítik a script-eket és tesztelnek.
Bár én csak Wine-t tisztán és Steam-et (benne Proton) használok.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72910) ubyegon2 válasza lev258 (#72909) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lutris, Proton, Wine, Stream, POL.....fasza, hogy ennyi minden van, de ki a bánat tudja, hogy mi micsoda!? Tudtok erről valami írást, ahol nagyjából össze vannak szedve a Linuxos game support lehetőségek? :R

Ja meg még persze vannak a natív játékok is Linuxra.

(ja ez nem is válasz akart lenni, hanem mindenkihez kérdés....)

[ Szerkesztve ]

(#72911) lev258 válasza ubyegon2 (#72910) üzenetére


lev258
veterán

Igazából nem olyan sok. Vannak áruházak: Steam, GOG, Humble, ... és van a Wine, utóbbi pepitában.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72912) ubyegon2 válasza lev258 (#72911) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez OK, de van, ami önállóan kezel, van ami layer valamihez meg tudja a halál ebből a rengeteg valamiből, mi mire való. Nincs semmilyen összefoglaló írás, mint mondjuk DE-k, themes meg úgy általában mindenek esetén?

Szóval egy áruházból veszek egy játékot, és utána kezdjem el próbálgatni a fent felsorolt nevekkel való bíbelődést?

Steamen letöltök valami, OK, eddig is volt, de ott a Proton, jujdejó, de mi a bánat az? Jó nevek ezek, de mik ezek? mediaplayer van 100, de mind mediaplayer, tudom a metodikát, megnyitja a fájlt és lejátssza.

[ Szerkesztve ]

(#72913) lev258 válasza ubyegon2 (#72912) üzenetére


lev258
veterán

Mint tudod, a natív Linuxos szoftvereken kívül a Wine segítségével a felhasználó képes Windows-os programok futtatására is. A Wine használatának megkönnyítésére, az adott szoftverhez kapcsolódó speciális beállítások elmentésére jött létre a PlayOnLinux, majd később a Lutris. Vagyis lényegében kiválasztod a listájukból a szoftvert, majd elvégzi a hozzá ajánlott Wine verzió telepítését, valamint annak finomhangolását. Így lényegében néhány kattintás az egész az egyszerű felhasználóknak is és máris fut a Need for Speed vagy amit akarnak. A Proton abból született, hogy a Valve felkarolta a Wine-t, illetve a kapcsolódó projekteket pl. DXVK és összegyúrta egy olyan szoftverré, ami a Steam-en belül ugyanazt elvégzi, amit a másik két szoftver. Így egy megvásárolt Windows-os szoftver ugyanúgy indul el Steam-en, mint egy Linuxos; a Linuxos felhasználó szemszögéből. Hiszen nem látja, mi zajlik a háttérben, a futtatásra kattint és elindul (teljesen natív érzést nyújt).
Szándékosan írtam szoftvereket és nem játékokat, bár tudom, hogy az utóbbi a domináns.
Szerintem ennél nem kell jobban ragozni a kérdést, az már egyéni érdeklődést és utánaolvasást kíván.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72914) ubyegon2 válasza lev258 (#72913) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aham, értem most már, legalábbis jóval közelebb vagyok a dolog átlátásához. Külön-külön olvastam már ezekről, csak játékok nem érdekeltek, így nem is nagyon maradt a fejemben, de közben bejött sok új fogalom is. Kb úgy vagyok ezzel a kategóriával is, mint a hálózatos témákkal, de ennyivel már jobban el tudok indulni. Köszönöm a rövid gyorstalpalót. :R

(#72915) peterattila válasza pweisz (#50) üzenetére


peterattila
aktív tag

20.04 Ubuntura frissítés előtt működött a youtube-dl, most ezt vágja az arcomba: youtube-dl
/usr/bin/env: ”python”: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár. Holott: python3 --version Python 3.8.2. Hol van elásva a kutya?

(#72916) Gyuri27


Gyuri27
félisten

Üdv urak. Van olyan sallangmentes linux ami 1 gigás penre ráfér és nem 10 éves (mondjuk 1-2 éves)?

Amd - Radeon - Ryzen

(#72917) BoB válasza Gyuri27 (#72916) üzenetére


BoB
veterán

Arch linux, Gentoo

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#72918) retardalt válasza Gyuri27 (#72916) üzenetére


retardalt
csendes tag

sudo apt install python
egy próbát megér.
Valamint lehet, hogy a youtube-dl-ben kell matatni valamit.
Az első egy gyors próbát megér, veszteni nem vesztesz semmit.

szerk.:
Bocs rossz helyre ment, peterattila számára írtam volna.

[ Szerkesztve ]

(#72919) lev258 válasza retardalt (#72918) üzenetére


lev258
veterán

Valószínűleg a python váltás zavar be. A python 2-est kellene feltenni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72920) retardalt válasza lev258 (#72919) üzenetére


retardalt
csendes tag

Igen, de melyik python2, ha és amennyiben az kell?
Terminálban majd mondja, hogy mi a baja.

(#72921) lev258 válasza retardalt (#72920) üzenetére


lev258
veterán

Abból egyféle lesz elérhető.
A 20.04-esben már alapból a 3-as van, de felrakható a 2-es, elérhető a csomagok között.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72922) retardalt válasza lev258 (#72921) üzenetére


retardalt
csendes tag

Pont 20.04 Gnome3 alatt izzad a gép, így gyorsan ránézve a 2.7 van benne.
Persze el lehet ettől térni, tudni kellene, hogy milyen függőséget kíván a program.
Vagy mit engedhet meg. Nem ismerem ezt a programot, sosem használtam.
A video downloadhelper-t használtam régen amikor kellett.

[ Szerkesztve ]

(#72923) peterattila válasza retardalt (#72918) üzenetére


peterattila
aktív tag

Köszi, működik. Python3 fennt van, akkor azt nem szereti a yt-dl.

(#72924) Keem1 válasza peterattila (#72923) üzenetére


Keem1
addikt

Vagy csak nem találja. Én is jártam úgy, hogy python3 volt, míg python (2) nem. Terminál mit mond arra hogy python --version?

(#72925) lev258 válasza Keem1 (#72924) üzenetére


lev258
veterán

Valójában csak arról lehetett szó, hogy a yt-dl készítői még nem álltak át python 3-ra, míg maga a rendszer már azzal érkezik. És nem kompatibilis egymással a két verzió (ezért is csak ilyen sokára történt a váltás).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72926) Rimuru válasza lev258 (#72925) üzenetére


Rimuru
veterán

haha. :U
Dehogy kell neki python2 - bar ettol fuggetlenul elfut azon is.

Vigyázat, csalok!

(#72927) Keem1 válasza lev258 (#72925) üzenetére


Keem1
addikt

Az nem a youtube-dl volt, szerencsére, az mindig beérte azzal, ami van :D

Pl. most is nálam ez a kígyó állapot:
pi@pistacio:~ $ python --version
Python 2.7.16
pi@pistacio:~ $ python2 --version
Python 2.7.16
pi@pistacio:~ $ python3 --version
Python 3.7.3

(#72928) BoB válasza Rimuru (#72926) üzenetére


BoB
veterán

Szerintem még a következő 10 évben biztos fel akarják támasztani párszor még halálából a python 2-t :U

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#72929) Rimuru válasza BoB (#72928) üzenetére


Rimuru
veterán

Pl gentoo-n is kell meg a 2-es verzio.
Ezzel szemben pl archon, de tippre debian,ubuntu vonalon is meg lehet szabadulni tole.

Vigyázat, csalok!

(#72930) Gyuri27


Gyuri27
félisten

Urak még egy hülye kérdés lehetne?
Lehet-e (a kecskével) olyat hogy az ember telepit egy linuxot. Majd virtual boxba win (7-10). Mondjuk 570-et használná a win mig egy másik (képet adó) vga-t a linux.

Amd - Radeon - Ryzen

(#72931) Rimuru válasza Gyuri27 (#72930) üzenetére


Rimuru
veterán

Lehet, PCI passthrough amit keresel (de nem biztos hogy virtualboxban akarod ;)).

Vigyázat, csalok!

(#72932) spuros


spuros
őstag

Sziasztok, adott egy Win10/Linux Mint dual bootos partíció. A linuxos partíciót a Mint hozta létre magának telepítéskor. Kérdésem, ha újra szeretném telepíteni/másik Debian alapú rendszert szeretnék feltenni a Win10 mellé, akkor mi a teendő? Csak simán indítom live-ba az új linuxot (ami nem ugyanaz mint ami már rajta van) és telepítem, mint korábban? Félek nem ilyen egyszerű. ;]

(#72933) ubyegon2 válasza spuros (#72932) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Lényegében ha tök ugyanazt csinálod, mint a Mint esetén, akkor bizony egyszerű az. Ami bonyodalmakat okoz, az a Mint és a Debian közötti különbségekből adódhat, ha adódik egyáltalán. Inkább telepítés után jelentkezhetnek különbségek. szerintem

(közben felfogtam, hogy nem Debiant írtál, a lényeg ugyanaz)

Amúgy akár felrakhatod 3.-nak is a mostani rendszert, így ha nem jön be, marad minden a régiben, ezt leszeded, indítót újragenerálod és kész.

[ Szerkesztve ]

(#72934) edari


edari
őstag

Szeretném a segítségeteket kérni újra, ugyanis kifogytam az ötletekből.
Szóval gondoltam mivel teljesen átálltam itthoni munkára, és igazából teljesen mindegy hogy min dolgozok, ezért ma elkezdtem átállni linuxra.
Felraktam a steam-et áruházból (pop os), és szerettem volna egy olyat csinálni, hogy az egyik háttértárat felcsatolom a home/Drives mappába (ezen az ssd-n vannak a steam játékok windowsról, az eredeti terv szerint a windows-os és a linux-os steam is ide mentene), és majd a steam-nek megadom hogy ide telepítsen.
Igen ám, de a steam nem látja a Drives mappát. Sőt, ha a steam-el csináltatok egy mappát, azt meg én nem látom még ls -al paranccsal se.
Amiket lát mappákat oda nem akarom mountolni a drive-ot.
Jó lenne még /mnt is, de azt se látja a steam.

Hogy lehetne ezt megoldani? Gondolom jogosultsági probléma. vagy rosszul gondolom?

[ Szerkesztve ]

(#72935) lev258 válasza edari (#72934) üzenetére


lev258
veterán

Linuxos Steam alól problémák lehetnek az ntfs meghajtóval. Én erre tippelek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72936) spuros válasza ubyegon2 (#72933) üzenetére


spuros
őstag

Uram, köszönöm szépen.. :R

(#72937) edari válasza lev258 (#72935) üzenetére


edari
őstag

Ha a home mappába csinálok egy almappát, azt se veszi észre/látja.

(#72938) Rimuru válasza edari (#72937) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem flatpak/snap izolacio a gond?

Vigyázat, csalok!

(#72939) lev258 válasza edari (#72937) üzenetére


lev258
veterán

Akkor ott valami más gond lesz. Igazából a POP OS-ről nincs tapasztalatom. Normál esetben a Steam-nek hozzá kell tudni férnie a /home mappádhoz, illetve egyéb Linuxos partíciókhoz, meghajtókhoz (nálam is külön helyre vannak pakolva).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72940) edari válasza Rimuru (#72938) üzenetére


edari
őstag

És tényleg! Flatpak-osat raktam fel.

Hű mennyi minden lát hirtelen. :D

Rimuru és lev258: köszönöm a segítséget. :R

[ Szerkesztve ]

(#72941) lev258 válasza edari (#72940) üzenetére


lev258
veterán

Akkor az a gond. Ahhoz speciális beállítás kell, hogy "kilásson" a dobozból, hozzáférhessen dolgokhoz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72942) edari válasza lev258 (#72941) üzenetére


edari
őstag

Ma is érdemes volt felkelni, nem gondoltam volna hogy ez lesz a hiba.

(#72943) Karmko válasza cigam (#72776) üzenetére


Karmko
tag

Egy kis pihentetés után újra itt... :D
Kipróbáltam az általad ajánlott módon, a vers=3.0 -t is odaírva. Így is ugyanazt a hibát dobja. A számítógép nevével a névfeloldás nem működik, az ip-címmel pedig a szokásos mount error(22): Invalid argument
A számítógép nevével nem lehet probléma, hogy a példámhoz hasonlóan van benne kötőjel?

Illetve nem lehet valahogy megoldani, hogy egy szervert is(!) csináljak az asztali gépemből, hogy ha elindítom a Windows 10-et, akkor egy linux alapú szerver is elinduljon? Persze úgy kellene, hogy simán Windows alól is elérjem a mappákat megszakítás nélkül, folyamatosan.

Gondolom, egy linux szerver elérésével nem lenne ennyi szívás...

[ Szerkesztve ]

(#72944) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Szasztok! Van egy régi bluetooth adapterem, amit usb -n lehet csatlakoztatni a laptophoz. Azonban a Manjaro nem ismeri fel alapból a bluetooth illesztők telepítése után.
Találtam egy parancsot sudo modprobe -r btusb ami láthatóvá teszi az eszközt, de csak úgy, ha első körben parancssorban kiadom a fenti utasítást és ki, majd visszadugom az adaptert.
Hogyan lehetne ezt állandósítani, úgy ne kelljen állandóan huzogatni ki és vissza az adaptert?
Maga az eszköz amúgy KY-BT100 Bluetooth Adapter névre hallgat.

(#72945) CPT.Pirk válasza Laszlo733 (#72944) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

dmesg kimenet utolsó pár sora kellene, hogy lássuk mi történik mikor bedugod. Lehetőleg a különböző lépéseknél külön-külön. A dmesg-et sudo-val tudod lekérdezni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72946) ubyegon2 válasza spuros (#72936) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nehezemre esik aszondani, hogy szívesen, mivel épp a Mint helyett akarsz bármi mást felrakni! :Y Jó nagy marhaság ez, másrészt, ha éppen az új Ubuntukból raknál fel valamit, akkor készülj arra, amit most is lehet olvasni, ezek az idióta snap csomagok csak a saját kis homokozójukban szeretnek játszani, nem akarnak más csomagokkal nagyon együttműködni.

Ha a Wintől akarnál rapido módban megszabadulni, abban viszont sokkal nagyobb kedvvel segítenék. :D

(#72947) Laszlo733 válasza CPT.Pirk (#72945) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Mit kellene keresni, mert egy usb hub -ba van bedugva és a sudo dmesg kiadása után egy nagyon hosszú lista jön fel. Olyan sorok vannak benne melyben szerepel a bluetooth kifejezés.

(#72948) ubyegon2 válasza Laszlo733 (#72947) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha jól értem a Kapitány szándékát, akkor ezt a két parancsot jobban tudnátok használni:

watch 'dmesg | tail -20'
journalctl -f

Amit ezek írnak az eszköz bedugásakor, az a lényeg.

(#72949) Laszlo733 válasza ubyegon2 (#72948) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

A watch 'dmesg | tail -20' -ra ez a hibaüzenet:

dmesg: read kernel buffer failed: A művelet nem engedélyezett

journalctl -f:

-- Logs begin at Wed 2020-04-29 14:45:56 CEST. --
máj 06 19:20:44 linux-x55a kwin_x11[1301]: qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB e
rror: 3 (BadWindow), sequence: 7039, resource id: 111149063, major code: 25 (
SendEvent), minor code: 0
máj 06 19:20:44 linux-x55a kwin_x11[1301]: qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB e
rror: 3 (BadWindow), sequence: 7040, resource id: 111149063, major code: 15 (
QueryTree), minor code: 0
máj 06 19:20:44 linux-x55a kwin_x11[1301]: qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB e
rror: 3 (BadWindow), sequence: 7198, resource id: 111149111, major code: 18 (
ChangeProperty), minor code: 0
máj 06 19:20:46 linux-x55a wpa_supplicant[921]: wlp2s0: CTRL-EVENT-BEACON-LO
SS
máj 06 19:20:47 linux-x55a polkitd[547]: Registered Authentication Agent for
unix-process:3141:29385 (system bus name :1.228 [flatpak list], object path
/org/freedesktop/PolicyKit1/AuthenticationAgent, locale C)
máj 06 19:20:47 linux-x55a polkitd[547]: Unregistered Authentication Agent f
or unix-process:3141:29385 (system bus name :1.228, object path /org/freedesk
top/PolicyKit1/AuthenticationAgent, locale C)
máj 06 19:20:47 linux-x55a konsole[3085]: Unsupported return type 65 QPixmap
in method "grab"

(#72950) retardalt válasza lev258 (#72941) üzenetére


retardalt
csendes tag

esetleg,:
http://ubuntu.hu/node/44568

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.