Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72301) lev258 válasza Necronom (#72298) üzenetére


lev258
veterán

Próbáljunk meg valamit.
Tedd fel a dconf-editor programot. Ezután Terminálban indítható, sudo nélkül.
Keress olyat a struktúrában, hogy /org/lxde/power-manager
Ha van ilyen, keresd meg a button-power sort. Mi áll a jobb oldalon?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72302) peterattila válasza CPT.Pirk (#72279) üzenetére


peterattila
aktív tag

Ennek alapnak kellene lennie, nem tudom a technikai hátterét, hogy miért olyan hatalmas/megoldhatatlan meló lenne ennek a lefejlesztése. Egy öreg masinámon (Q9550) win7 alatt a FF 1-3% CPU-t pörget, linux alatt 15-20% :W . Windows alatt gyakorlatilag nem mérhető terhelés böngészés közben.

(#72303) peterattila


peterattila
aktív tag

Van olyan program linuxon, mint a hwinfo64 ablakokra? A gép teljesítmény felvételéről szeretnék kapni adatokat, hozzávetőlegesen. Sajnos konnektorba dugható mérőeszközöm nincs, egy mérés kedvéért pedig nem igazán akarok kiadni sok ezer forintot.

(#72304) CPT.Pirk válasza peterattila (#72303) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

powertop és powerstat progiknak nézz utána. Btw, "Lidlis fogyasztásmérő" olyan 3e forint körül van és egy átlagos asztali PC idle fogyasztása olyan 50..60W

#72302:
Félnek Linux alatt a grafikus drivereket használni a korábbi évek tapasztalatai miatt, emiatt nem aktív alapból a felület GPU-s rajzolása sem. (de bekapcsolható, az összefoglalóban megtalálod)
Viszont mióta van a Vulkan, előbb-utóbb szerintem javulni fog ez a helyzet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72305) Dißnäëß válasza CPT.Pirk (#72304) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ha nVidia VGA, akkor csak 25-30.
Bocs, nem hagyhattam ki :D (Amúgy mindkét nagy márkát csipázom, nem húzok egyik fele sem, csak bennem van a reggeli rosszkismanó) ;]

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72306) Necronom válasza lev258 (#72301) üzenetére


Necronom
senior tag

Koszi, hogy probalsz segiteni :)
Nos en csak ennyit talaltam

amit aztan a kovetekezokepp allitottam be

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72307) Pano


Pano
addikt

Üdvözletem!

Ti tapasztaltatok valami érzékelhető változást, most hogy wayland alatt kapott a Firefox VAAPI támogatást? Bekapcsoltam about:config alatt de annyira nem éreztem javulást (windowshoz képest még mindig fényévekre van).
Már ha valaki próbálta.

[ Szerkesztve ]

(#72308) Necronom válasza lev258 (#72301) üzenetére


Necronom
senior tag

am itt is minden muvelet hiabavalo, akarmit is allitok ez mindentol fuggetlen, mintha csak ra lenne drotozva minden mas beallitasi muveletet megkerulve, direktbe ezt csinalja es kesz

ugyhogy ismet oprendszer csere elott allok
bar ez teljesen tokeletes (e kivetellel) csak ugye siman megeshet, hogy osszeborul, mert ugyanis kikapcsolom akkor is, hiszen minek menjen 2-3 napig ha egyszer senkinek se kell (nincs mellette monitor, azert lenne szukseg erre, hiszen file es media szerver funkciokat tolt be)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72309) ubyegon2 válasza Necronom (#72308) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

shutdown -h now parancs nem elég?
systemctl poweroff vagy lehet, hogy ez is jó.....

sudo-val persze mindkettő

[ Szerkesztve ]

(#72310) lev258 válasza Necronom (#72308) üzenetére


lev258
veterán

Nem ezeket keresem.
Akkor tényleg nem tudom, hova lehet eldugva. Én Mate alatt így megtaláltam a problémás beállítást.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72311) Necronom válasza ubyegon2 (#72309) üzenetére


Necronom
senior tag

(nincs mellette monitor, azert lenne szukseg erre, hiszen file es media szerver funkciokat tolt be)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72312) Necronom válasza lev258 (#72310) üzenetére


Necronom
senior tag

akkor itt mit keressek meg? mas power funkciokat nem talaltam sajna (kepek szerint lathato a kereso)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72313) ubyegon2 válasza Necronom (#72311) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt értem, de valamilyen vezérlőfelület csak van hozzá. Már csak abból gondolom, hogy a szervert is kell irányítani. Vagy csak úgy van bele a vakvilágba? ;)

(#72314) lev258 válasza Necronom (#72312) üzenetére


lev258
veterán

Sajna nincs ötletem. Lubuntut még nem igazán használtam, nem tudom, hol lehet még eldugva. Azt hittem, hogy itt megtalálható, ahogy a többin is.
Mate alatt a /org/mate/power-manager/button-power az. Ubuntun ugyanez, csak mate helyett gnome.
Nálad a blueman meg a daemon jön fel, de azok nem erre valók.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72315) Necronom válasza ubyegon2 (#72313) üzenetére


Necronom
senior tag

nincs ezen mit iranyitani...
elkeszult, betettem a spejba es kesz...amikor elmentem tobb napra, beleptem megnyomtam a kikapcs es ennyi
nekem nem celom a gepek es az oprendszerek faragasa, hiszen nem a hobbym - mindenkitol elnezest kerek akinek az
nekem arra van szuksegem, hogy hasznaljam, ami annyit jelent, bekapcsolom es mukodik
eddig a Linuxok megtettek ezt nekem, ilyen-olyan kompromisszumokkal (nem nagyon jatszom)
Ezen a kis gepen is ez mar a 2. oprendszer (Linux), az elozo meg egy 32 bites Mint Mate volt, aminek voltak mas egyeb hianyossagai
Ezert kerutl fel egy Lubuntu - pici 2 magos integ. cerka proc 1,1GHz , 4GB memo, sok hattartar - 2 napi munkaval, mert egyedul ugyanis meg nem tudtam megoldani a Samba konfigokat kezi uzemmodban, mostmar talan menne (leirtam :U )
Neha visszasirom az XP-t, felrakom, bekapcsolom, jobb egergomb: megosztas es kesz, spajzba berak es kussol
Na erre lenne szuksegem :)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72316) Necronom válasza lev258 (#72314) üzenetére


Necronom
senior tag

azert koszonom szepen az otletelest, tanultam ezzel is valamit, ami ugye sosem art :)

lenyeg a lenyeg, hogy a Lubuntu kilove
masik disztro utan kell nezzek
amik adottak: 1,1GHz integ. 2 magos cerka + 4GB memo
amire szukseg van: file -es mediaszerver
ami jo ha lenne: konnyu grafikus felulet - pl megosztasok jobb egergombbal, nem a samba.conf irogatasa, bar mar lassan edesmind1
neha szeretnem kivulrol is elerni, nemcsak a belso halon
es koszonom szepen nem akarok frissiteseket - SEMMIT SEM :)
ha egyszer mukodik es nekem jo, akkor az maradjon permanens - ez a legfontosabb

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72317) ubyegon2 válasza Necronom (#72315) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezeket mind értem, de valami célja csak van annak a szervernek nem? Amiért tartod, azt a feladatot hogyan valósítja meg? Csak kéne valahogyan irányítani, hogyan kerül rá bármilyen adat? Egyébként ha semmi nem jó, akkor még mindig ott a 4s +os kikapcsgomb nyomása.

De ez kb annyit fogyaszthat, mint az én NAS-om az egyik szekrényen. Ezeket nem szokta senki kikapcsolni, ha valami folyamatos üzemre van kitatálva, akkor ez az.

Na várjunk, ezt is ugyanarról a gépről írod? Mert akkor nem értek valamit.........vagy lehet valamit irányítani vagy nem. :W

ami jo ha lenne: konnyu grafikus felulet - pl megosztasok jobb egergombbal, nem a samba.conf irogatasa, bar mar lassan edesmind1
neha szeretnem kivulrol is elerni, nemcsak a belso halon

Az előbb kérdeztem, tudod-e vezérelni.......mindegy, biztosan nem érthetően kérdeztem. Feladtam.

[ Szerkesztve ]

(#72318) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#72317) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

My power button doesn't work under LXDE. How can I fix this?

LXDE-ból kimaradt a funkció, ez lehet egy fixing hozzá.

(#72319) Necronom válasza ubyegon2 (#72317) üzenetére


Necronom
senior tag

persze, hogy van celja, az amit leirtam lehet en is felreertelek
az adatokat ramasolom es kesz, aztan ott elvannak, rola dolgozok, nem rajta
nem, nem a kisgeprol irok, hanem egy masikrol....a kisgep egy hattertar semmi egyeb, mappak rajta megosztva, Kodi fut rajta, mint media szerver
miert kell ehhez hozzanyulni? tenyleg nem ertem a kerdesed, elnezesed kerem
jelen allapotaban fogtam es behoztam es radugtam egy tv-re, azert tudok rajta barmit is csinalni

LXDE-ból kimaradt a funkció, ez lehet egy fixing hozzá.
koszonom, de ezidaig mukodott, aztan egyszer csak nem mukodott, azert kezdtem el irogani boszen

es igen 4s kikapcsolas van, amitol tartok egy picit, hogy egyszer csak osszezuhan bele...

tudom, hogy nem fogyaszt sokat, de igazbol tobb napra bekapcsolva hagyni egy tehchnikai eszkozt, ugy, hogy nincs mellette senki sem...nem tudom, otthoni viszonylatban en tartok tole, barmikor elszallhat egy tapegyseg pl...kiegett lakasra sem szeretnek hazajonni

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72320) Necronom


Necronom
senior tag

tudom, hogy velem van a baj amikor azt irom, hogy nem kell ehhez nyulni
de eddig tenyleg nem kellett...
a gep elkeszult, felpakoltam ra amik kellettek hozza es aztan ennyi, ezek annyira minimalis dolgok, hogy szerintem az teveszthet meg
semmi szukseg nincs arra, hogy desktop modon elerjem a gepet, file szinten kell csak
van nehany szamgep itthon, meg tv box, ezeknek kell elerni ot
es neha napjan azert kell kivulrol is elerni, ha netan itthon feljtek valami apro kis doksit, vagy excel filet
vagy esetleg nehany fotot felmasolhassak ra, de akkor is csupan file szinten kell elerni

a desktop Linuxra csak azert van szuksegem, mert emberbaratibb az elkeszitese, igazabol, ha elkeszult, utana semmi szukseg se nincs ra, teny, hogy ma mar lehet nem is kellene desktop, elegendo lenne a terminal is

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72321) májkimiki válasza Necronom (#72316) üzenetére


májkimiki
őstag

MX Linux egy ötletnek?

(#72322) ubyegon2 válasza Necronom (#72319) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, hogy így van megoldva, értelek. Esetedben tényleg sokkal célszerűbb lenne csak egy Ubuntu server verziót felrakni, ott amit beállítasz, az van, GUI-nél megtörténhet bármi, mint a példa is mutatja. Sajna LXDE felületet én sem ismerem, de sok helyen írták, hogy nem működik a kikapcsolás. :U

Ezt az áramtalanítást is megértem, de egy PC-ben van védelem, nem gyulladhat ki, ezek szerint minden elektromos eszközt áramtalanítasz, ha több napra elmész.

Bocsi, én sem értettem pontosan, mikor milyen eszközön mit is csinálsz!

Ráadásul a hálózatokat sem ismerem, de ha több számítógéped van, akkor terminal parancsokkal jelenlegi helyzetben is tudnád kezelni a spájzNAS-t. Ennek kéne utánanézned. Ilyenkor tök mindegy, hogy server vagy DE-s Ubuntu van felrakva. SSH meg hasonló megoldások vannak.

[ Szerkesztve ]

(#72323) rin33 válasza májkimiki (#72321) üzenetére


rin33
senior tag

Én több régi PC-re a Mint Xfce-t raktam (korábban Lubuntut, de Mint testreszabhatóbb) viszont ritkán előfordulnak random lefagyások, boot idő növekedés egy idő után stb. de most újabban az MX Linuxot is használom, ez is Xfce, ugyannnyi RAM kell neki mint a Mint Xfce-nek de valahogy stabilabban fut ősrégi gépeken és bugok sincsenek, eddig. A Distrowatch-on már jó ideje top 1... Talán a stabilitása miatt?

(#72324) #68216320


#68216320
törölt tag

Szeretnék windows-on (ntfs) némelyik fájl mellé ellenörző fájlt létrehozni, hogy fájlrendszer gondok esetén tudjam, ha sérült esetleg.
Olyan megoldást szeretnék, amit linux-on is tudok ellenörzésre használni. Sha256 vagy inkább sha3-256 lenne mondjuk alkalmasabb erre?

(#72325) Dißnäëß válasza #68216320 (#72324) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Egy buta MD5 is elégha annyit szeretnél látni, sérült-e.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72326) #68216320 válasza Dißnäëß (#72325) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ha jól tudom (csak elméletben ugyan), de van rá esély, hogy ugyanazt az md5 hash-t adja egy másik forrás is. Emiatt azt elvetettem. Picit utánajárva úgy tűnik a sha256 tökéletes lehet, a gtkhash is ismeri, szóval azt hiszem akkor ez lesz a választott.

Vagy van esetleg ellenérv mellette? Valami probléma a kezelésével? Win vonalon könnyen tudnám használni/előállítani.

(#72327) Dißnäëß válasza #68216320 (#72326) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Érdemes olyat választani, amit a proci támogat utasításkészletből, így gyors lesz mint állat. (Bár lehet a háttértár a limitáló majd).

De amúgy jó, ja.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72328) Necronom válasza májkimiki (#72321) üzenetére


Necronom
senior tag

koszi, lehet hogy ranezek majd, ha van neki Live resze...

ubyegon2
Magam sem tudom mit csinaljak, persze valami kell
A jo ut tenyleg egy szerver csomag lenne, de ugye nagy ur a megszokas, fokepp, ha az ember windowsrol probal meg atallni - ugye irtam, hogy nekem egy sima xp home is megtenne azt, amire szukseg van idehaza a csaladnak, hiszen a feladatokat el tudja latni
Tanulni jo, de szivni nem...szoval neha ugy erzem, hogy sajat magam szivatom azzal, hogy probalok valami jobbat talalni mint az XP - es itt most jelenleg ott tartok, hogy ez a kis home NAS vagy fileserver vagy legyen a neve barmi is, mar onmaga tobb gondot okoz, hiszen a szervert reszelgetem, ahelyett, hogy hasznalni tudnank...
a gyerek nem nezi a mesejet, a masik meg a doksijait hianyolja stb stb....ez termeszetesen nem a Linux hibaja, csupan az en hianyossagom, hiszen nem 100, hogy fel tudnek epiteni egy szervert
Eddig egyszeru volt, jobb egergomb egy mappara aminek mese a neve, megosztom es lon vilagossag, a mese mappat mindenhonnan eleri barki, aki meset szeretne nezni
a doksik mappaval ugyanez a szitu stb stb
a Kodi meg a mediaszerver szerepet tolti be, amit csupan el kell inditani es kesz, maris mukodik
Onnantol latjak a TV-k es a tv boxok is a tartalmakat, amiket nekik kell, hogy lassanak

Erre van hasznalva es ennyi
Igen, aramtalalnitani szoktunk, ha tobb napot nem vagyunk idehaza, ez ugy egyebkent eleg sokszor elofordul, persze nem most :) most arra lenne szukseg, hogy mukodjon - ugyhogy jelen allasaban megtartom igy, hiszen mukodik es nem is kell kikapcsolni

Ugyhogy koszonom szepen, hogy probaltatok segiteni, amint majd aktualissa valik, kigondolom, hogy mit is teszek fel ra oprendszernek

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72329) májkimiki válasza rin33 (#72323) üzenetére


májkimiki
őstag

Azért ajánlottam. Nem a többit akarom bántani, ez sem tökéletes. Más panaszkodott már rá. De lehet Necronomnak pont bejön, kielégíti az igényeit. A mostani problémáitól megszabadul.
Nekem a kis notim, amire elaludni szoktam az biztos leáll a bekapcs gomb megnyomására.

(#72330) májkimiki válasza Necronom (#72328) üzenetére


májkimiki
őstag

Természetesen van Live ISO. Sőt a default Xfce mellet van mostmár egy könnyen pelpattintható Fluxbox asztaluk is. Install után két-három kattintás a csomagkezelőben, ha nem az Xfce-t akarod használni, de nem akarsz WM-et konfigolni.
Xfce-vel 350MB körül fogyaszt üresjáratban, a Fluxbox ennek a fele kb. .
[link]

(#72331) ubyegon2 válasza Necronom (#72328) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ahogyan eddig összeraktad ezt a kis háziszervert, az már önmagában is teljesítmény, ha egyébként nem értesz hozzá. Ezért próbállak abba az irányba ösztökélni, hogy arról a gépről próbáld kezelni a szervert, amiről irányítod, csak éppen nem GUI-ból, hanem CLI-ből. Nem értek hozzá, de nekem ez tűnik logikusnak. Főleg mivel egyébként nincs semmi gondod a jelenlegi rendszerrel. Jóval több nyűg egy új rendszert felrakni és azt megint elkezdeni beállítani.

Az elektromos dolgokhoz sem értek, de a desktop meg a smart TV elé vettem egy jobb túláramvédelmes elosztót, szerintem ez véd a kigyulladástól is, ami egy normális táp esetén sem fordulhat elő.

Szóval még ne vesd el annak a lehetőségét sem, hogy a jelenlegi rendszerrel oldod meg ezt a viszonylag apró problémát! :N

[ Szerkesztve ]

(#72332) Dißnäëß válasza Necronom (#72328) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Én ahogy a szándékod-célod elnézem a géppel, Neked inkább OpenMediaVault kellene, nem ? Csicsa GUI, stabil Debian alapokon, még több nyelven is beszél, kitt-katt mindentudó motyó és az eszközeidnek több módon is odaadhatod a tárhelyet, NFS, DLNA, mittomén...

Régen használtam, aztán átálltam workstation üzemmódba, de ha olyan igényeim lennének, mint Neked, tuti kipróbálnám.

Teszteld le Windows alatt egy Virtuális gépben szerintem, ha tudod.. kicsit szokd, aztán eldöntöd, élesben jó lehet-e.

[link]

(Ez tipikusan olyan rendszer, olyan Debian, ami eléggé agyon van scriptelve és automatizálva, szóval kifejezetten javasolt kezdőknek csak a GUI-t nyomkodni, máshoz nem pitiszka benne konzolban és akkor nem térdel az ember a lelkivilágába, teszi a dolgát). :)

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#72333) I02S3F válasza Necronom (#72320) üzenetére


I02S3F
őstag

És ha AnyDesk-el kapcsolnád ki távolról?

(#72334) Necronom válasza májkimiki (#72330) üzenetére


Necronom
senior tag

koszonom szepen a linket, ki fogom probalni :)

ubyegon2

Dehogy vetem el a most fentlevo rendszert, sot ha mar ennyit beszeltunk a kezelesrol, tettem fel egy AnyDesk nevu programot, ami olyen mint a TeamViewer csak szerintem jobb es baratsagosabb :)
Nos igy mar tenyleg akarmirol tudom iranyitani a kis szervert, a kikapcsolasa sem okoz gondot, akar a tv boxrol is ki tudom kapcsolni vagy mobilrol vagy barmelyik geprol tudom iranyitani
De persze igazad van CLI-bol is meg tudom mar oldani :K
es koszonom szepen a dicsero szavakat :B

Dißnäëß
Igen igen, probaltam mar regebben azt is, sot o volt az elso amit kiprobaltam ez ugyben meg tavaly elott, akkor volt eloszor szukseg valamire is
De oszinten szolva mar nem is emlekszem a miertjere, de akkor az OMV valami okbol e lett vetve es jott a Linux Mint Mate, azota persze siman meglehet, hogy az OMV is fejlodott sokat es megeshet, hogy ma mar kiszolgalna az igenyeinket :)

I02S3F
Epp az iment talaltam ra :) Ugyhogy fentvan, hasznalom, koszonom szepen!

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72335) ubyegon2 válasza Necronom (#72334) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

AnyDesk

akarmirol tudom iranyitani a kis szervert, a kikapcsolasa sem okoz gondot, akar a tv boxrol is ki tudom kapcsolni vagy mobilrol vagy barmelyik geprol tudom iranyitani

Na látod, ez eszembe nem jutott volna! :Y Ezért jó, ha többen ötletelünk, így már ketten tudunk olyan hasznos dologról, amiről eddig nem! TW-t ugyan egyszer használtam, de csak célzottan egy akció erejéig, az sem volt bonyolult, de eszembe nem jutott volna, hogy saját eszközeim eléréséhez is használhatom ezeket. (erre mondogatják Offtopikban, hogy szűklátókörű vagyok?) ;]

Az meg mindig jól jöhet, ha CLI-ből is megy.

es koszonom szepen a dicsero szavakat

Erre mondaná nagyanyám, hogy mindenki azt kapja, amit érdemel! :K

Örülök, hogy sikerült viszonylag kis véráldozattal megoldanod!

[ Szerkesztve ]

(#72336) Necronom válasza ubyegon2 (#72335) üzenetére


Necronom
senior tag

Most ezekben a home office idoszakokban mindenkepp marad igy
Ilyenkor van latszata annak (is), hogy milyen jo az, ha van egy olyan eszkoz a csaladban, ami kiszolgalja a felmerulo igenyeket
:C :R

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72337) ubyegon2 válasza Necronom (#72336) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó bizony, ha van ilyesmi, az nem jó, hogy ez a qrva virus segíti elő, hogy felfedezze az ember, mennyi hasznos(meg persze haszontalan) eszköze van otthon. Itt is van Media Box, Chromecast, NAS, mégis miről bambultam legutóbb a sorozatomat? USB külső házban lévő 2,5"-ös HDD-ről..... :U

(#72338) Necronom válasza ubyegon2 (#72337) üzenetére


Necronom
senior tag

Ezzel nem vagy egyedul...hidd el, hogy amig nem volt ez a kis mindenes nalunk, addig en is ugy csinaltam, hogy ami eppen a kezem ugyeben volt, valahol valamit letoltottem, felmasoltam valamire majd szaladgaltam a tv-hez hogy vegre nezhessem a kedvenc sorozat reszeimet :)
Ugyanugy volt munka ugyeben is (rc modellauto versenyrendezessel foglalkozom), hogy mar minden eszkozomon volt nehany excel tabla aminek van USB portja, es persze kavarodas is ezaltal
1000 dologgal probalkoztam, hogy valahogy egybe hozzam ezeket es egyetlen helyrol tudjak dolgozni akarmikor es barhonnan
Teny, hogy ettol fuggetlen is vannak fejteton allo napok ;] es igen kar, hogy sokmindenre ebben a virusmizerias idoszakokban kell rajonni...
Nalam a moka ebben az, hogy most epp raernek barmit reszelni, mert ugye pont dolgozni nem tudok, de megsem lehet, hiszen pont most van a legnagyobb szukseg ezekre az eszkozokre

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72339) ubyegon2 válasza Necronom (#72338) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor úgy látszik a sok eszközhöz már csak fejben kell összerendezni a dolgokat meg kell jó adag türelem a végrehajtáshoz is persze. Irigyellek kicsit, mert nekem az első lépés többször is megvolt, de a megvalósításig sosem jutok el. Viszont most ezekkel az új infókkal hátha..... fejben már el is kezdem összerakni a dolgokat. :K

(#72340) Necronom válasza ubyegon2 (#72339) üzenetére


Necronom
senior tag

Nos ilyenkor van bennem az, hogy huuu de szeretnek segiteni, hiszen sokat kaptam en is toled meg innen topikbol mindenkitol is
Persze szetoffolni sem szeretnem a topikot mar ...
Nalam ugy kezdodott, hogy pore egyszeruen lerajzoltam mire is lenne szukseg

Na most hogy ez barki szamara mennyire ertelmezheto az egy jo kerdes :D
Aztan nekialltam a megvalositasnak, igazabol a NAS (illetve a rajzon ennek jelolt kis szervergep hianyzott csak)
NAS-okat probalgattam ennek elotte, persze ott is a belepo szintueket, de nagyon nem voltam megelegedve a teljesitemenyukkel es a sebessegukkel, ezert hataroztam el, hogy inkabb epitek egyet olcsobban es talan jobban felhasznalatoan, ezert jott egy integralt mITX lap+proci + 4GB memo es sok sok hattertar
Azok utan jottek a probalkozasok oprendszer ugyeben es vegul is maradtam a Linux melett

Innentol meg mar csak kabelezni kelett, jar amivel jar, azaz furtam faragtam
es igy szuletett meg a megvalositas
Termeszetesen a rajzon egyszerusitettem, hiszen tobb szamitogep is csatlakozik, de azt mar felesleges abrazolni - am nagyreszt fedi a valosagot az, hogy minden eszkoz, ami csak letezhet fel tud csatlakozni a rendszerbe vagy wireless vagy kabeles modon es ugye a masik vegen meg van egy TV egy aranylag jonak mondhato hangrendszerrel, ahol filmet (is) lehet nezni....
Nos ennyi

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72341) ubyegon2 válasza Necronom (#72340) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, hogy segíteni szeretnél. :R Lehet neked egyszerű ez a rajz, de nálam már ott elakad, ha kettőnél több eszközről van szó. Ha meg fúrni-faragni kell, akkor feladom, ha kábel-t látok, a hajam égnek áll. Nemrég inkább vettem másik AP-s routert, mikor át akartam költözni másik szobába, aztán mégse. A NAS-s se lakáson belüli elérés miatt vettem, pedig simán használhatnám, sajna hirtelen döntéseket hozok, aztán vakarom a fejem, mi a fene legyen ezzel a rengeteg valamivel.....

Mondjuk amik a rajzodon látszanak, eléggé ismerős kifejezések, egyszer tényleg nekiállok így leskiccelni mim van és hová lehetne rejteni, de egy ideje várom a giganetet is, az ugyanis teljesen felborít minden eddigit. Nem baj, jó tudni, hogy Te már től vagy egy hasonlón. :K

(#72342) vadkörte válasza Necronom (#72340) üzenetére


vadkörte
addikt

A PC és a TVbox közé szerintem felesleges a DLNA kapcsolat. Ha a PC-n is és a NAS-on is vannak megosztott tartalmak amit a media eszköz elérhetnek az szintén szerintem nem a leg ideálisabb. Itt egy kicsit feleslegesen bonyolítottad.
A DLNA kapcsolat nekem nem jött be.
A PC és a mobil eszközök felé a NAS sima SMB/CIFS megosztáson érető el, a media player (RPI2/LibreELEC) NFS-en keresztül.
A NAS egy Dell USSF gépecske Atom330-cal :D
Operációs rendszernek én az OMV-t választottam. Viszonylag egyszerűen belőhető, de kell hozzá egy kevés infortatikai alap. Nemárt a linux-szal sem jóban lenni.
A v4-ig sokmindent meg lehet oldani plug-in-nel, a v5-től sok plug-in-t megszüntettek és Docker konténerek lettek helyettük.

Üdv. V. Körte

(#72343) Necronom válasza vadkörte (#72342) üzenetére


Necronom
senior tag

Nos az a tulbonyolitas egyetlen egy Kodi a PC-n :)
csak azert van ha eppen video vagas van/volt es meg nem lett atmasolva a NAS-ra (vagy sosem lesz) akkor hirtelen meg lehessen nezni tv-n....esetleg a felkesz anyagot is...
semmit plussz kabelt vagy hasonlot nem igenyelt, hiszen Kodi igy is ugy is van a PC-n
Nalam csak azert kell a DLNA, mert meg van olyan TV ami mellett nincsen mediabox es a TV csak igy tud kommunikalni - na de mar nemsokaig :)

Nalam viszont elegendo volt a Linux, nincs szukseg az OMV-re
Mindent tud amit kell neki tudjon....hiszen csak SMB van ott is es persze fent van egy DLNA szerverkent is uzelemelo Kodi...

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72344) Necronom válasza májkimiki (#72330) üzenetére


Necronom
senior tag

Idokozben kiprobaltam Live-ba az MX-et
Haaaat....egyreszt szamomra sokkal kezesebb, mint a Lubuntu, masreszt jobban is nez ki
es nem utolso sorban megcsinalja magatol a samba megosztasokat, ami mondjuk megintcsak elonyere valik
Viszont Live-ba nem tudtam kiprobalni a halozati sebessegeket ...
A Mint Mate-val 100-120MB/s volt az olvasas es 60-70MB/s iras
Lubuntu kicsit lassubb volt 90-100MB/s olvasas es 40-50MB/s iras

Moka az volt - de lehet ez csak a Live -, hogy kikapcsolo gombra feldta a menut :)
(modositgatni nem lehet)

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72345) májkimiki válasza Necronom (#72344) üzenetére


májkimiki
őstag

Telepített rendszeren van energia beállításoknál, hogy mit tegyen a bekapcs gomb megnyomására. Nekem működik, simán leáll nem hozza be a menüt.
A Samba-t már telepítéskor lehet aktiválni, bár én nem használom. De ott van a telepítőmenüben, már.

(#72346) Necronom válasza májkimiki (#72345) üzenetére


Necronom
senior tag

meg csak liveba probaltam

Telepített rendszeren van energia beállításoknál, hogy mit tegyen a bekapcs gomb megnyomására. Nekem működik, simán leáll nem hozza be a menüt.
Persze, csak mokabol irtam, hogy a live ugyanazt teszi amit el akarok kerulni :)

a samba mukodik, probalhato igy is, bar nem general tenyleges megosztast, de latni lehet, hogy nehaly kattintassal megoldhato egy megosztas elkeszitese es nem kell a samba.conf szerkesztgetni kezzel

szo szo..mindenkepp megprobalom majd felpakolni, de sajna a rendes pc-n nem akart elindulni, hogy probalgathassam, a kis szerver gepemen ment a live gond nelkul, de egyelore meg nem akarom elesben oda felrakni....most kell a kis szerver, hiszen itthon az egesz csalad nem allhat le egesz napra ....kinyirnanak :D

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72347) májkimiki válasza Necronom (#72346) üzenetére


májkimiki
őstag

Nyakad szegik, ha nem szeged a kedved :DD .

(#72348) Necronom válasza májkimiki (#72347) üzenetére


Necronom
senior tag

jajam :D
am kar, hogy a rendes pc-n nem indult el, bootol aztan ugy marad befagyva az MX nagykepernyos logonal, mar amikor atvalt grafikusra, aztan kuss
valszeg a videokartya....RX570 amugy, de eddig ezzel egyik Linuxnak sem volt gondja
megint valamit kellene allitgatni, hogy nomodeset vagy radeon modeset ?
elfeledtem ezeket, mert mar nagyon regen kellettek ezek csak, a mosti linuxoknal ezek nelku is mukodott mind

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72349) Necronom


Necronom
senior tag

radeon.modeset=0
ettol elindult, viszont valszeg a jatekaim nem fognak kelloen menni, majd kiprobalom oket
inxi -G szerint nagyjabol megvan a driver

$ inxi -G
Graphics:  Device-1: AMD Ellesmere [Radeon RX 470/480] driver: amdgpu v: kernel 
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting resolution: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: 
           renderer: Radeon RX 570 Series (POLARIS10 DRM 3.35.0 5.4.0-3-amd64 LLVM 9.0.0) 
           v: 4.5 Mesa 19.2.1 

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#72350) májkimiki válasza Necronom (#72349) üzenetére


májkimiki
őstag

Sima nomodeset paraméter?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.