Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60451) ubyegon2 válasza lev258 (#60450) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A secure nem volt bejelölve, azt láttam és ezelőtt futott live-ban a 64 bites Mint.
Valahogy az F10-et nyomtam addig, míg bejött a bios, átállítottam arra az opcióra, ahol mindkét lehetőség adott, szóval előrébb vagyok. Igaz azóta csak hardvertesztelésig jut el, most is azt írja, ha onnan kilépek, hogy nincs bootolható media. :U

Hardver diagnostic UEFI, ez az ablak jön be fekete alapon.

Ha valaha is visszajutok a legacyba, biztosan megvuduzom, aki ezt a tetü UEFI-t megemlíti! ;]

[ Szerkesztve ]

(#60452) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#60451) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezredik alkalommal is csak a HP hardverdiag jön be, nem tudok a biosba újra belépni.
Szedjem ki az SSD-t szerinted és desktopban telepítsek rá valamit? Kérdés, hogy legacy v UEFI módban......

******************
Na valami csoda folytán csak bejött újra a bios, de hogy éppen mitől........ :Y

[ Szerkesztve ]

(#60453) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#60452) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most, hogy beléptem, azt láttam, hogy a fastboot opció viszont be volt pipálva, ami azelőtt nem.

Már bootol minden penről szerencsére, köszi a tippeket, éljen a legacy! :Y

Amúgy volt már erre telepítve több disztró is, ment úgy is, hogy a régi laptobból csak áttettem a SSD-t, nem kényes semmire, kivéve.......

[ Szerkesztve ]

(#60454) vargalex válasza ubyegon2 (#60453) üzenetére


vargalex
félisten

A te eszközödet nem ismerem, de pl. nálam a home serverem (Asrock Q1900-ITX) Fast boot esetén USB-ről nem tud boot-olni. Ezt írja is mind az alaplap User manual-ja, mind a bios beállítás. Ultra fast boot módban pedig csak UEFI boot van.

Alex

(#60455) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Az új 18-as ubuntut használgatom, végül maradtam ezen a vonalon (pár napra a többit is kipróbáltam).
Csomó megoldás innen, pár innen volt. A touchpad jobb klikk kiderült, hogy 2 ujjas érintéssel lett kicserélve, de gnome tweak toolban át lehet állítani.
Azt nem értem, hogy miért nem lehet a gnome tweak tool az ubuntu rendszer része, amiben van alapértékekre való visszaállás, és pár hülyebiztosabb beállítás.
A teljes hülyeség, hogy miért nem lehetett minimalizálni egy ablakot. #4
Illetve pár innen is alap lenne.

Így nagyon úgy érzem, hogy sokáig nem lesz ubuntu éve.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#60456) Rimuru válasza ArthurShelby (#60455) üzenetére


Rimuru
veterán

Mint rajohettel ezek gnomeos oroksegek. Amugy sima gnome telepitesben sincs fent alapbol a gnome tweak tool (nem veletlenul).

Vigyázat, csalok!

(#60457) ubyegon2 válasza vargalex (#60454) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor itt is ez lehetett a gond, mert előtte bootolt USB-ről és nem volt bejelölve a fastboot. Amitől arcidegzsábát kapok, az az, hogy miért állítja át ezt az opciót, ha legacyról UEFI-re állítom a boot opciót? Egyet átkapcsolok és nézzem át ilyenkor az összes opciót? Szóval ugyanez a helyzet itt is, mint nálad! Legalább tudom, hogy ilyenekre is figyelnem kell.

Mondjuk ettől még UEFI-ben bootolhatott volna. :U

(#60458) lev258 válasza ubyegon2 (#60457) üzenetére


lev258
veterán

Egyes BIOS-okban a legacy-ról UEFI-re váltás automatikusan bekapcsolja a secureboot-ot. Szóval igen, oda kell figyelni, ha változtat valamit az ember.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60459) vargalex válasza ubyegon2 (#60457) üzenetére


vargalex
félisten

UEFI-ben boot-olhatott volna SATA-ról. De, ahogy írtam, fastboot esetén nem is inicializálja az USB alrendszert.

Alex

(#60460) ArthurShelby válasza Rimuru (#60456) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Most úgy el is állítottam mindent a témázgatással (próbálgatással), hogy nem tud bejelentkezni. Rescue módban nvidia driver leállást mond. Valószínűleg újra kezdem elölről, telepítek egyet (legalább gyakorolok, és tovább szidom őket).

Egyébként az első amit nem értek, hogy miért nem lehet egy windows közeli felületet létrehozni, hogy aki áttér annak könnyebb legyen. Kicsit azt érzem, hogy ilyen különcködés megy, hogy ez teljesen más mint a win, itt miden más. Valahol ezt érzem akkor is, mikor értelmetlen dolgok miatt kell parancssorozni, valami alap dolgot bonyolultan beállítani: a pro linux mágusoknak ez nem hátrány nekik 2 kattintásm meg 1 sor gépelés, de élvezik hogy van egy szenvedő közlegény alattuk, akinél ők sokkal okosabbak. Persze lehet tévedek (és remélem így is van).
Félre ne értse senki, ez nem vonatkozik itt senkire!

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#60461) lev258 válasza ArthurShelby (#60460) üzenetére


lev258
veterán

Ott a MATE, a Cinnamon, de igazából az XFCE vagy LXDE se áll olyan távol a Windows kinézettől.
Épp arról szól, hogy te választhatsz, több lehetőség van. Nem egyetlen, amit kénytelen vagy használni.
Igen, az Nvidia driver tud érdekes dolgokat csinálni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60462) CPT.Pirk válasza ArthurShelby (#60460) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Cinnamon és a KDE környezet is elég közel van a Windows, azon belül is a Win7 jellegéhez. A Gnome egyáltalán nem, abban ne is keresd a Windowst.
Az ilyen gnome tweak tool-os macerás dolgok miatt nem is javaslok senkinek Gnome-ot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60463) ArthurShelby válasza lev258 (#60461) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Ok, de az ubuntu magasan a legismertebb disztró wines körökben. Minden wines azt kezdi kipróbálni (és itt nemcsak a saját példámra gondolok).

A legújabb zártra volt téve, lehet akkor maradok a nyíltnál.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#60464) CPT.Pirk válasza ArthurShelby (#60463) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Legalább annyira népszerű a Mint is, ami meg alapból normális felülettel jön.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60465) Rimuru válasza ArthurShelby (#60463) üzenetére


Rimuru
veterán

Igazabol a Canonicalnak nem is fokusza az asztali felhasznalok csoportja (consumer piac).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#60466) ubyegon2 válasza lev258 (#60458) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most már ezt is tudom, a nagy UEFI promóterek ezeket nem mondják, nekem meg a desktopos alaplapok biosai nem csinálnak ilyeneket, nem is kell átállítani semmit, mert esetileg választható bootkor, hogy legacy v UEFI telepítést akarok. Mivel Win7 volt az utolsó, amit használtam, nekem ez a secure boot meg fastboot ki is maradt az életemből. Annyit tudtam, hogy ezeket figyeltem a HP biosában, hogy ne legyen bepipálva.
Most már mindegy, MBR/GPT átállítás megvolt, ettől még települt legacyban a Mint Cinnamon, ki szeretném próbálni a Tara-s repokkal, egyszer már félig sikerült is....

(#60459) vargalex

Értem, sajna ez nem derülhetett ki, mert totál üres volt az SSD, de ezek szerint a vészmegoldás működött volna, áttenni desktopba, felrakni a disztrót és vissza. (annyira úgy volt, ahogy mondod, hogy még a bluetoot egér sem mozdult)

Ma is tanultam egy keveset, köszi nektek az infókat! :)

[ Szerkesztve ]

(#60467) gabaly válasza vargalex (#60459) üzenetére


gabaly
tag

Szia.

Írásod olvasván először ajánlottam volna, hogy a legjobb megoldás neked átvackolni az Ubuntu.hu-ra, vagy a Mint.hu-ra. De ezzel a hozzáállásoddal nem javaslom mert elhajtanak, jogosan. Mit akarsz te? Hol élsz te? Linuxra windowsos környezetet? Mit keresel a Linuxon? De amúgy leírták már neked itt látom, hogy van windows felületet utánzó disztribúció is, hát keresd azt. Egyébként kit akarsz szidni? Azokat akik ingyen felhasználásra bocsájtják részedre (is) a Linux rendszereket? Én 11 éve vagyok Linuxot használó, ebből 9 évet Ubuntu, 2 éve Mintes. Ha nyugalmat akarsz csak akkor gyere ide. Nincs számolatlan kisablak, nincs aljas módon kérdezés nélküli frissítés sőt letöltés, nincs kötözködés és ha jó alvó vagy a Mint mellett elalszol, mert itt nincs semmi mókolni való, reggel bekapcs, este lekapcs és az ég világon semmi zavart keltő eseményt nem tapasztalsz. Csak és kizárólag a dolgodat végzed a Minten (vagy bármilyen disztrón) mert itt csak akkor van esemény ha te okozod magadnak mint jelen esetben is. Én már idős vagyok de az első perctől kezdve (11 éven át) magam telepítem a rendszereket mert ez a Linuxnál a világ legegyszerűbb dolga. Telepítem úgy, hogy windowst soha nem próbáltam, pedig a zikszpé időszakban volt az is 3 évig. Elég is volt belőle.

Természetesen a leírtakhoz kell némi tanulás itt is de a fórumokon ha normális a kérdés örömmel segítenek. És, hogy tudd: én 11 éve is gyenge vagyok a Terminálhoz azaz a parancssorhoz, mert nem érdekel ez a része. Érted? Mindent meg tudok csinálni parancsok nélkül, vagy ha nem bírtam valamivel és kérdeztem az adott fórumon és paracs sorokat raktak be nekem azt kimásoltam Terminálba és soha semmi baj nem volt belőle. Az, amire te célzol, hogy csak paracssorban működne igen az is volt, úgy 15 évvel ezelőttig. Ma már teljesen felhasználó barát a sok Linux fajtája.
Szóval így ismeretlenül is több szerénységet a Linux irányába mert ingyen kaphatsz remek, felhasználó barát Oprendszert.
Sok sikert neked is.

18.....melyiket próbáltad? Mert a 18.3-ast még nem ajánlom. Én 2 napja tettem fel a 18.2-es Mintet cinnamonnal de már mióta köjött azt használom és úgy megy mint az álom. Azt hiszem 2021-ig frissítik mert LTS vezió.

[ Szerkesztve ]

(#60468) vargalex válasza gabaly (#60467) üzenetére


vargalex
félisten

Gondolom ezt nem nekem szántad, hiszen én kb. 7 éve csak Arch-ot használok. (És virtuális gépen meló miatt néha kénytelen vagyok Windows-t is. :) )

Alex

(#60469) gabaly válasza vargalex (#60468) üzenetére


gabaly
tag

Elnézést kérek, Legeleknek szántam.

(#60470) ubyegon2 válasza gabaly (#60467) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mert a 18.3-ast még nem ajánlom. Én 2 napja tettem fel a 18.2-es Mintet cinnamonnal de már mióta köjött azt használom és úgy megy mint az álom.

Ez elég óvatos hozzáállás, kifejthetnéd, miért nem ajánlod a 18.3-at! :F
Jó, értem, hogy még csak most tetted fel két napja a 18.2-est, de ezek szerint még nem ismered a 18.3-as verziód és úgy nem ajánlod? Ennél véglegesebb és stabilabb már nem nagyon lesz, mivel 2 hét és itt a Mint 19. :)

(#60471) ddekany válasza Slownz (#60436) üzenetére


ddekany
veterán

Tanulni végtelen sok dolgot lehet, főleg fejlesztőként. Nyilván tudsz célirányosabban tanulnivalót találni önállóan, 100x annyit mint amire valaha időd lesz, szóval nem kell, hogy a rendszer adja a feladatokat... :) Ez maradjon azok sportja, akik ezt élvezik, hogy bütykölhetnek, hogy minden verziószám maximális legyen vagy ilyesmi. A szerverek amikre meg programozol gondlom Red Hat, esetleg Debian (ideértve Ubuntu Server stb) alapúak (méghozzá jellemzően jó régi szoftver verziókkal), szóval gyakorlat szerzés szempontjából tán relevánsabbak, mint az Arch.

(#60472) lev258 válasza ArthurShelby (#60463) üzenetére


lev258
veterán

Ubuntu
Ez nemcsak egyetlen disztribúció, de sokak szóhasználatában egy gyűjtőnév. Minden Ubuntu alapú, hivatalos disztribúció tekinthető annak. Vagyis a Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu Mate vagy újabban a Budgie is. (Lehet kihagytam valamit.)
Szóval amikor arról van szó, hogy valaki használjon Ubuntut, mert az népszerű, akkor a felsoroltak is részesei (és létrehozói) a népszerűségnek.
Ha megfigyeled, az ide tévedőknek sem feltétlenül az Ubuntu nevű disztribúciót ajánljuk. A körülményektől, igényektől, géptől függ.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60473) Frawly válasza ubyegon2 (#60453) üzenetére


Frawly
veterán

A fast boot elvileg mindegy neki, ha SSD-ről akarsz bootolni. Lehet a Mint telepítője hányja el az UEFI bootot. Az EFI FAT32 partíció létrejött? Milyen fájlok vannak rajta?

Legjobban úgy tudod megérteni, hogy hogyan működik az UEFI boot, hogy az Archot telepíted a systemd boot Wiki-cikk alapján. Tehát kézzel létrehozod neki az EFI partíciót GPT-s táblával rendelkező lemezre, és végrehajtos a cikkben leírt bootctl-es utasításokat, meg szerkeszted a loaderben a entries conf-jait. Ha valahol elakadsz, jössz kérdezni, leírva milyen parancsokat adagoltál be neki, mik voltak a kimenetek, mi a hibajelenség. Érdemes ezt végigjárni, mert ha megtanulod, az nem csak Archon fog működni, hanem ilyen Mint-es telepítést is meg tudsz vele javítani, hogy bootoljon. A Mint/Uborka csak annyiból bonyolít, hogy az UEFI és az induló rendszer közé még odaékeli a GRUB-ot is, ami persze teljesen felesleges, de a GRUB a legjobbabb, azt nem lehet elengedni, mert az orrunkat is tisztíccsa.

Ha használsz MBR-es lemezt is bootolásra, vagy régi OS-t, akkor UEFI Hybrid-en hagyd. Ha csak UEFI-GPT-t tervezel használni, akkor meg UEFI Native. Esetleg még arra tudok gondolni, hogy a Mint telepítője MBR módban bootolt valami miatt, és MBR módban csinálta meg a telepítést, az UEFI boot meg ezért nem találja.

(#60474) Frawly válasza ddekany (#60471) üzenetére


Frawly
veterán

Nem értek egyet. A legjobb tanulás, ha a rendszer adja a feladatokat, tanulnivalót, és fokozatosan megtanulja az ember megoldani a felmerülő problémákat, mindig épp azt, ami felmerült. Sokkal életszerűbb, valóságosabb, mint elméletet meg könyveket bújni. Egyfajta gyakorlati készséget fejleszt ki. Egy fejlesztőnek meg nem hátrány, ha a legújabb verziós szoftvereken fejleszt.

(#60475) ubyegon2 válasza Frawly (#60473) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Először volt ez az UEFI natív választásakor, sokáig se kép....
Azután az UEFI hibridnél volt ez. meg a fastboot opció felfedezése, de SSD-ről nem tudott bootolni, mert üres volt teljesen.

Az EFI FAT32 partíció létrejött?

Nem jött létre, mivel fentiekből kiderül, egyik UEFI opciót sem akarja a gép, így meg elég nehéz! :D

Azt a tényálladékot szűrtem le, hogy eddig én nem akartam ezt az UEFI-t, most a HP 8470p nem akarja.
Ebből kifolyólag akármennyire is akarnám megérteni az UEFI működését, nem fog sikerülni. Kb egy órán keresztül próbáltam a két UEFI opció választása után a bios-ba bejutni. Még egyszer csak úgy kísérlelném meg fenti tapasztalások után ezt az UEFI átállást, ha lenne még egy gép tartalékba vagy legalább nem lenne itthon kalapács.

Tehát semmiféle Ubutu meg más nem zavart most be, mert az SSD azelőtt lett inicializálva, GPT séma van rajta, tök üres, nincsenek rajta GRUB-ok sem.

Esetleg még arra tudok gondolni, hogy a Mint telepítője MBR módban bootolt valami miatt, és MBR módban csinálta meg a telepítést, az UEFI boot meg ezért nem találja.

Semmi nem volt a gépbe dugva, pendrive sem a Mint iso-val, úgy sem csinált semmit, csak az első linken lévő képet hozta be. :U Nagyon nem értem az egészet, az tuti! Nem így kéne ennek működnie, de az biztos, hogy semmi nem kavart be itt most. :N

Gyakorlatilag fél siker, mert MBR-ről GPT-re átálltam. Ne legyünk telhetetlenek! ( a gép is túlélte, hála a MIL szabvány megfelelőségének)

Ja és most készítem az első vudubabát! ;]

[ Szerkesztve ]

(#60476) ddekany válasza Frawly (#60474) üzenetére


ddekany
veterán

Ad elég feladatot egy "kezdőbb" disztró is... :) Amúgy meg fejlesztőként leginkább terminálban kell turkálni valami RHEL vagy vmi Debian származék szervereken. Ehhez még csak Linux desktop sem kell feltétlenül, úgy is virtuális gépen játszol vele. Illetve lehet azzal edzeni, hogy amit lehet terminálban csinálsz a csili-vili desktop disztrón is.

Fejlesztőnek leginkább csak a fejlesztő eszközökből kell a legújabb, mert amire amire fejleszt, az vagy az aktuális mondjuk Ubuntu mögött van, vagy a szerverre is alternatív forrásból kell feltenni. Fejlesztő eszközből Eclipse-hez tudok hozzászólni, és pont nem számít a disztró, mert eclipse.org-ról töltöd le. De fejlesztők pont az a közösség, aki ezt gondolom megoldja máshol is.

(#60477) Flowtation válasza ubyegon2 (#60475) üzenetére


Flowtation
őstag

"Gyakorlatilag fél siker, mert MBR-ről GPT-re átálltam."

Ehh, pedig már kitaláltam az új dumát:
Kevés vagy ubyegonnál a GPT... :DDD

(bocs)

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#60478) ArthurShelby válasza gabaly (#60467) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Ne értsd félre, nem a windowst akartam dicsőíteni (távol áll tőlem), csak az ubuntu húzott fel, mint szerintem legismertebb linux.
Látom kicsit kiakadtál. :)

"Mit akarsz te? Hol élsz te?"
"Mit keresel a Linuxon?"
"Én már idős vagyok"

Kicsit finomabban kérlek, már csak a korod miatt is illene érettebbnek lenned.

"Egyébként kit akarsz szidni?"
Azt aki kitalálja az irányvonalat, mert nem értek vele egyet, és ezt szóvá teszem egy fórumon (nyilván ms bérenc vagyok ez alapján ;] ).

"Szóval így ismeretlenül is több szerénységet a Linux irányába"
Hidd el, nem először vagyok itt a topikban, már kérdeztem itt párszor. Én csak elmondtam egy kezdő szempontjából a véleményem. Nem vagyok informatikus, de az informatikai tudásom/érdeklődésem szerintem átlag fölötti. Amit kritikát írok, azt én építő kritikának szánom, mert azt szeretném, hogy széles körben elterjedjen, pl a családom többi tagját idővel áttéríteném (amiben az én segítségemnek/tudásomnak nagy szerepe lenne). A linuxot még kóstolgatom, próbálom a mindennapok szintjén is megismerni. A 16-ost jobban ismertem, a 18.04.est meg most próbálgatom, és sok olyan dolog van, ami nem tetszik benne (ettől még nem vagyok win fan). Pl miért kell a microcode biztonsági frissítést külön leszedni synapticsban, miért nincs benne alapból mikor frissítem a rendszert a saját csomagkezelőjével? Vagy az említettem ablak minimalizálás is elég buta hiba.

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#60479) ubyegon2 válasza Flowtation (#60477) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kevés vagy ubyegonnál a GPT... :DDD

Ha lecseréled UEFI-re, akkor működik. :DD

************************
Más: többször előjön, hogy nincs az Ubuntuban alapból a spectre és meltdown védelem, csak kérdem, nem a kernelben kéne ennek lennie? Mert, hogy az erre írt teszter script nem mutat sebezhetőséget, mint minap valaki ezt linkelte is!

[ Szerkesztve ]

(#60480) ddekany válasza ArthurShelby (#60478) üzenetére


ddekany
veterán

Sima Ubuntut desktopon törvényben betiltom, ha megválasztatok prezidentnek... ;] Nemrég ránéztem a 18.04-re... egyik központi hely, amit az arcodba tolnak, az a szoftver központ (vagy mi is a magyar neve), ami a keresővel is integrálva van. Pár percig használtam... nem egy hibába vagy kétes fícsörbe belefutottam rögtön. Fel nem fogom, hogy erre hogy nem találnak egy embert, hogy rázza már gatyába, elvégre nem egy komplex cucc maga az UI. És én akkor "sudo apt install synapse" aztán nem érdekel, de az átlag felhasználónak ez lesz az első élménye, hogy "a Linux" is bogaras mint a Windows. Kell is ez! Nem mondom hogy Mint alatt nem fogsz videókártyával meg ilyenekkel pont ugyan úgy szívni (elvégre lényegében u.a. a repo van mögötte), de ott legalább látszik, hogy több volt az odafigyelés az asztali környezet tekintetében.

Unity felület meg... most már Gnome 3 lényergében. Én azt sem értettem soha. Windowson a kézenfekvő és - elnézést de - praktikus megoldás van, hogy van egyetlen egy panel (amit lehet oldalra is tenni, ami praktikus a mai széles monitoroknál), amibe beteszik start gombot, az ablakoknak megfelelő gombot, és az értesítése terület + órát. Azért, mert belefér. Gnome 3-nál ugyan ehhez már két panel kellett, így a szélességből és magasságból is leszednek (amiből pont nincs felesleg, ellenben a szélességgel), hogy oda most középre jól kitegyék az órát és a jórészt a nagy semmit (hahó, mai monitorok szélesek ám, de nem túl magasak), és aztán még oldalról is levesznek, az ablak gomboknak. Tudom, ne hisztizzek már azért pár pixelért, meg tegyek fel Pixel Saver extensiont... Csak, minek után valakik ezen think tankoltak heteket meg hónapokat, hogy jutottak erre a következtetésre, hogy ez így értelmes? Ja, és Ubuntu-s változatban valami legördülő gomb is megjelenik ott az "aktivitások" mellett, ami az elöl lévő alkalmazással kapcsolatban tartalmaz pár random menüpontot, ami amúgy az alkalmazás saját menüjéből is elérnék... 10 perc alatt nem jöttem rá, mi benne a logika. Szóval nem kell aggódni, nem normálisak. Ismét, Mint Cinamon nem ilyen agyament... Persze, legalább is extension nélkül azért ilyenek mint ablak csoportosít egy gombban, meg ablak gombok letűzése, az nincs. Persze van helyette más ami Win-en nincs, de szóval ilyeneket azért, ha szabadalmat nem sért, átvehetnének, ha jót akarnak...

(Ja, amin még dobtam egy hátast... Sima Ubuntu 18.04 bejön, az "free" szerint used 750 MB. És akkor még nem csináltam semmit. Azért 2-4 GB-s tipikus gizigépeknél ez húzós.)

[ Szerkesztve ]

(#60481) vargalex válasza ddekany (#60476) üzenetére


vargalex
félisten

Annyit tennék hozzá, hogy én Arch alatt pont nem az eclipse.org-ról töltöm le. Repo-ban van, csomagkezelővel (pacman) telepíthető az aktuális (4.7.3a) verzió... Amit még sokszor használok, az az Oracle SQL Developer. Az pedig aur-ból megy, szintén csomagkezelővel. Nem windows ez, hogy én keresgéljek a neten, töltsem le, csomagoljam ki, stb...
De ugyan ez igaz NetBeans-ra, vagy nagyjából bármire. Még semmit nem telepítettem a windows-on szokásos letöltős módszerrel.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#60482) gabaly válasza ubyegon2 (#60470) üzenetére


gabaly
tag

Bizonyára én nem írtam világosan: 2 napja tettem fel újból a 18.2-őt HDD-ről váltottam SSD-re, eddig nekem ez az első (SSD). Azonban mint írtam, a Mint 18.2-t azóta használom mióta kiforrta magát, mivel nem szoktam azonnal váltani amikor kijönnek.
Nos, az új SSD-n megy mint az álom. Ez a pontos leírás, elnézést ha nem jól fogalmaztam.

Az iménti felhasználónak azért ezt ajánlottam mivel ez nagyon szépen, simán muzsikál.De ahogy olvastam azóta látom nem kezdő szerintem azt tesz fel amit akar. ;)

(#60483) BoB válasza ddekany (#60480) üzenetére


BoB
veterán

"Gnome 3-nál ugyan ehhez már két panel kellett"

Az az oldal panel nem része a GNOME 3-nak. Az egy extension, a dash-to-dock-ból forkolták. [link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60484) ddekany válasza BoB (#60483) üzenetére


ddekany
veterán

Őőő... nem tudom, én amit nem-Ubuntus Gnome 3-at láttam, ott is bal oldalt voltak a nyitott alkalmazásoknak megfelelő gombok, felük meg az az izé órás sáv.

(#60485) ubyegon2 válasza gabaly (#60482) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, így már tiszta a dolog és logikusabb is, most már csak azt nem értem mi a baj a 18.3.-mal.....nálam az is tökéletesen működik.

Azonnal én sem szoktam váltani, legalábbis az éles rendszert nem. Az SSD-re váltás valóban nagyszerű tud lenni, még Linuxon is sokat számít! :)

(#60486) ddekany válasza vargalex (#60481) üzenetére


ddekany
veterán

Lehet... ez mondjuk nekem sokat nem számítana, mert ritkán telepítek. Ha beszarik az OS, lehetőleg határ idő előtt 1 nappal, mert merek veszélyesen élni :)... az számítana.

Ami amúgy gáz, hogy minden distro "család" esetén, minden egyes alkalmazás (nem ám Eclipse, amit kis millióan használnak, hanem minden kis vacak), minden egyes verziójához elvileg kell csinálni egy csomagot valakinek, és méghozzá gyorsan. (És még meg is kell bízni illetőben, hogy nem csomagol bele egy kis meglepit, szóval ennek a kiszervezése felhasználókra azért kicsit necces.) Jobban skálázódik, ha a készítő teszi fel a cuccot, mint a release standard lépése, mint ahogy ez Windows esetén van. Csak persze Linux esetén ha kismilló distróra kell gondolnia (sőt, azok verzióira), így ez nem reális. Mondjuk ezért van a Flatpak meg Snap és társai (persze máris többféle ebből is... naná), amit majd meglátunk meddig jut.

(#60487) aprokaroka87


aprokaroka87
nagyúr

Üdv!
Lenne egy olyan kérdésem ami linuxos és Androidos is.

A /system/etc/resolv.conf nevű fájlról lenne szó.

Ugyebár ez tartalmazza az épp aktuális dns szerver beállitást

esetemben
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.4.4.8

a tartalma.

Itt csak ez a kettő sor szerepelhet vagy van arra lehetőség hogy hozzáadjak többet is.

A lényeg igazából egy dns váltás alternatíva lenne ha szükséges.

Ha rossz nyomon járok akkor bocsi.

(#60488) 0xmilan válasza aprokaroka87 (#60487) üzenetére


0xmilan
addikt

Up to MAXNS (currently 3, see <resolv.h>) name servers may be listed, one per keyword. - [link]

//lehetne a topik neve "let me google that for you - linux edition"

[ Szerkesztve ]

(#60489) BoB válasza ddekany (#60484) üzenetére


BoB
veterán

Tök mindegy, az is módosítás volt, nincs oldal panel GNOME 3-on alapból.

Menü hívásakor előjön egy favorit sáv, de nem marad ott.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60490) Rimuru válasza aprokaroka87 (#60487) üzenetére


Rimuru
veterán

- milangfx ez az osszes topicra ervenyes.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#60491) Skullwipe válasza ArthurShelby (#60478) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Igazi n00bként ne is hallgas rám, de én ahogy olvasgattam, azóta se nagyon, de ha rá keresel fogsz róluk részletesebb infót találni. De a lényeg, hogy én is win nézetből tekintek ezekre, és egész alacsony gépigény, meg jó kis felület, egész jó találásban, meg nem tudom még mi alapján, de ezek tűntek fel jobban, már jó sok mindent kipróbálgattam pedig, szóval esetleg próba szemcsere.
Arch vonalon egész jó ahogy próbálgattam, és nem nagyon ajánlja senki biztos meg van az oka: [ArcoLinux]
Debian vonalon viszont ez nekem nagyon bejött Xfce, nagyon vagányan be lehet állítani mindent, iszonyat részletesen, de egyben átlátható szerintem: [MX Linux]. A vicc, hogy én már kérdeztem a topikban hogy esetleg cél tudatosan felépíteni egy disztrót egy adott szoftver futtatására, erre ezt a kis mx-et kipróbáltam, és rögtön ment is rajta a játék pedig semmit nem csináltam, eddig semmivel nem futott egyből, és fogalmam sincs miért nem elég sehol amit itt rögtön bejött, hogy futtathatóság engedélyezése. (Megtévesztő, de nem az asztalról fut, csak nem töröltem semmit)

[ Szerkesztve ]

(#60492) ubyegon2 válasza Skullwipe (#60491) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Arch vonalon egész jó ahogy próbálgattam, és nem nagyon ajánlja senki biztos meg van az oka: [ArcoLinux]

Én már elég sokszor ajánlottam, ha klónokról volt szó. Pár órája is éppen.

(#60488) milangfx

Amúgy ha ezt a 91. sort kikommenteljük, akkor meg lehet változtatni a beírható DNS számát? Mennyi a max?
(a kettőskereszt megléte miatt nem értem, azért kérdezem)

# define MAXNS 3 /* max # name servers we'll track */

[ Szerkesztve ]

(#60493) Rimuru válasza ubyegon2 (#60492) üzenetére


Rimuru
veterán

c-ben mas a komment jel [ "/* tobb soros is lehet */" vagy "// egysoros" ]
a # defenie ... beallitja az erteket.

Vigyázat, csalok!

(#60494) 0xmilan válasza ubyegon2 (#60492) üzenetére


0xmilan
addikt

Ez nem az a szint, amit atlag userkent piszkal az ember.
Ha megvaltoztatod a header fajlt, akkor mindent ujra kell forditanod, ami azt a .h fajlt hivatkozza.

Ez nem bash vagy python vagy nemtudommi, itt a # nem kommentet jelol. C-ben igy deklaralsz konstanst.

szerk. a google masodlagos dns szervere 8.8.4.4, nem 8.4.4.8. afaik

[ Szerkesztve ]

(#60495) CPT.Pirk válasza 0xmilan (#60494) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így van, 8.8.4.4 a másodlagos.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60496) ubyegon2 válasza 0xmilan (#60494) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszönöm, ez megnyugtató válasz volt, legalább tudom, hogy csak olyan fájlt piszkáljak, amiről egyértelműen írják, hogy változtatható értékek vannak benne.

Ez a második számsor nekem is fura volt, már tudom miért.....🙂

(#60497) trapi007


trapi007
tag

Sziasztok!

Egy gépet szeretnék szerverként, és asztali (media player) gépként is használni.
Szerverként futna: ssh, deluge, deluge-webui, ts3 szerver, samba
Asztali gépként: kodi, vlc, firefox, youtube, deluge
A gépen Debian 9.4 fut.

azt szeretném, hogy az összes felhasználó aki belép az egy közös deluge állományt használjon. Az pedig a szerverként futó deluge állománya legyen, ami egy közös mindenki által elérhető mappa legyen
Más gépről Web UI-n keresztül tudok hozzá adni fájlokat. (deluge csoportként fut).
Jó lenne ha a grafikus felületen bármelyik felhasználó belép, mindegyik ugyanazt az állományt látná, szerkezthetné, törölhetné, mint amelyiket egy másik gépről látok Web UI-n keresztül.
Jelenleg minden felhasználó -asztali gépként- a saját delge-jét futtatja, és a saját mappájába ment

remélem érthető voltam
bb.

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

(#60498) CPT.Pirk válasza trapi007 (#60497) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem a közös deluge mappát amit valahová csinálsz, ahhoz adj valami csoport jogot a usereknek írás olvasásra, aztán azt a mappát be kellene szimlinkelned az adott userek home mappájába, így mindenki ugyanazt a mappát érné el.

De ez a kérdés már a haladó Linux topicba való. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60499) Slownz válasza ddekany (#60471) üzenetére


Slownz
senior tag

Szeretek bütykölészni, szóval azzal sincs bajom, viszont abban igazad van, hogy szerver ként Ubuntu-t használok, anno ezért választottam desktop-ként is.

(#60500) Slownz válasza ddekany (#60480) üzenetére


Slownz
senior tag

Ezen én is agyaltam a minap kezdőként, hogy totál agyament ez az elképzelés, erre jó a dash to dock, ami alapjáraton elrejti a panelt.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.