Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60851) -Ben- válasza CPT.Pirk (#60845) üzenetére


-Ben-
veterán

Igazából, most hogy nézegettem a KDE-t, sokkal szimpatikusabb - és szebb -, mint a gnome 3. Bár a solus féle gnome 3 azért szebb, mint az Ubuntué. Esetleg, szerinted van értelme kipróbálni az ubuntut KDE-vel? Hátha nem lassul... Mert, ha ez így marad, akkor sajnos kukázom az ubuntut.. :K

Terminálból tudom úgy telepíteni, hogy minden szükséges csomagot feltegyen hozzá? Egyszer próbálkoztam másfajta kezelőfelülettel, be is borult egy kicsit...... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#60852) Bici válasza ALFA (#60849) üzenetére


Bici
félisten

Csak ezt találtam neked: [link]

Nem a legújabb verzió a 14.04-ből, de valamiért senki más nem hosztolja a Mate variánst.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#60853) CPT.Pirk válasza -Ben- (#60851) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Fel lehet tenni a KDE-t Ubuntura [nem is bonyolult] és akkor bejelentkezéskor át lehet állítani arra, de szerintem jobban jársz, ha az eleve KDE-s Ubuntut, a Kubuntut [link] próbálod ki, úgy kerekebb élményt kapsz.
Mondanám a Mint KDE-t, de ott nem lesz több KDE-s kiadás, így már nincs értelme azt felrakni. Sajnos.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60854) -Ben- válasza CPT.Pirk (#60853) üzenetére


-Ben-
veterán

Hát ez szomorú, pedig már „közeledtem” a Mint felé.... Mintnél melyik környezet jó még? Xfce -t próbáltam régen, nem tetszett. Mate és Cinnamon nem ismerős.

(#60855) CPT.Pirk válasza -Ben- (#60854) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Cinnamon egész jó, bár számomra kicsit kevés.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60856) -Ben- válasza CPT.Pirk (#60855) üzenetére


-Ben-
veterán

Kipróbáltam a kubuntut és a mint cinnamon verziót. Egyik se olyan botrányosan lassú, mint a gnome 3, de sajnos nem tökéletesek. Kubuntu 18.04 alatt már a KDE se olyan fürge. Nem rossz, de a gépelés pl. nagyon lassú, a prohardver oldala chromiumról szinte lefagy, annyira lassú...... :(

Eközben rákérdeztem ismerősnél, hogy mi a helyzet nála... Állítólag minden vaj simán, gördülékenyen működik. Igaz, neki egy GT 1050 -je van..... Azért általános használatra nehogy már kevés legyen egy GT 710 ... :W

[ Szerkesztve ]

(#60857) Bici válasza -Ben- (#60856) üzenetére


Bici
félisten

Semmi köze nem lehet (hardveresen) a VGA-nak ilyesmihez.

Ott vagy a nyílt nV driver a szűk keresztmetszet, vagy az Ubuntus KDE-ben van valami gond.
Ugyebár nV esetén tudni kell, hogy van a nyílt driver (alapból ez indul el), ami nagyon le van maradva, és van a hivatalos zárt driver, ami viszont fasza.

Szóval vagy fel kell tenned a zárt nV drivert, vagy egy kevésbé OpenGL-intenzív ablakkezelőt kellene választani, netán másik disztrónál lehet, hogy nincs ez a lassulás - aminek ezer oka lehet.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#60858) Dave™ válasza -Ben- (#60856) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az összes gépemben intel gpu van/volt, és mind hasít KDE-vel, igaz nem Ubuntu alapon, de az talán mindegy. Szóval nem valószínű, hogy a gpu a kevés :) Ha már ubi meg KDE, akkor talán a NEON jobb választás, azt legalább rendszeresen frissítik meg mégis közelebb van a kályhához.

Ha már Neon: ott már elérhető az új 5.13-as KDE (ahogy Arch, Manjaro testing alatt is), tele hasznos és izgalmas újdonságokkal :)

(#60859) -Ben- válasza Bici (#60857) üzenetére


-Ben-
veterán

Az a probléma, hogy már nem tudom, mit próbáljak még ki. Ki lett próbálva nyílt driverrel, feltettem az ajánlott zárt drivert, de ubuntu 16.04 alatt is rossz, 18.04 alatt viszont még rosszabb. Live alól kipróbáltam a Mintet KDE -vel és Cinnamonnal, a Solust Gnome 3-mal, a Kubuntut és a Chakra -t KDE-vel. Ezek közül elmondható, hogy a KDE verziók egészen jól hasítottak, különösen a Chakrával és a Minttel, de gépeléskor - főleg chromiummal - azok se voltak tökéletesek. Ugyanakkor a régi kártyával se jó (nVidia 9400 GT), sőt, azon túl, hogy ugyanolyan lassú (vagy még lassabb) volt, mint a GT 710 -zel, még a gépnek is szabályosan pokolgép szerű hangja lett - pedig passzív hűtésű a kártya. Valami nem kerek ....

[ Szerkesztve ]

(#60860) Skullwipe válasza Skullwipe (#60695) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Na az biztos, hogy más felületen működnek az ablak méretek és teljes képernyő mód, mondjuk Fluxboxon is APTplusból telepítve. Nem tudom mi van elrontva LXQT-n, újra telepítéssel APTplusból, csak minden alapra állt, de nem állt helyre az ablak kezelés.

[ Szerkesztve ]

(#60861) Pirostank válasza CPT.Pirk (#60795) üzenetére


Pirostank
csendes tag

Szia,
sajna nincs valtozas, :W
terminalban ezt irja:
[00007fc5b40009c8] vdpau_avcodec generic error: decoder profile not supported: 7
libva info: VA-API version 0.39.0
libva info: va_getDriverName() returns -1
libva error: va_getDriverName() failed with unknown libva error,driver_name=(null)
[00007fc5b539a398] vdpau_avcodec generic error: decoder profile not supported: 7

Köszönöm,

Üdv : Tankok

(#60862) Frawly válasza Pirostank (#60861) üzenetére


Frawly
veterán

Ilyen előfordul, mikor nem szabvány profillal tömörítették az adott videóanyagot. Olyankor a hardveres gyorsítás nem tud segíteni, a CPU-nak kell szoftveresen megoldani.

Ezért is jó kerülni a gányolt anyagokat. Igor Warezevics Szergejefék meg Liu Ka Mu Csun Fu-ék sokszor hiszik azt, hogy nekik milyen fasza minőségi encoderprofiljuk van, mert az aztán az orrunkat is tisztííccsalya, közben meg csak gányolnak.

(#60863) Pirostank válasza Frawly (#60862) üzenetére


Pirostank
csendes tag

Szia , sajna minden-video anyagra plussz a böngeszöre is igaz, teljes kepernyöre kiteszem, es jön a szaggatas. ...
Köszi a valaszt.

Üdv : Tankok

(#60864) Frawly válasza Pirostank (#60863) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor mégis más lesz a baj. Félrevitt a hibaüzenet. Induljunk akkor el újra a kályhától. Tedd fel az inxi progit, és terminálban lefuttatva az inxi -Fxxx parancsot másold be ide a teljes kimenetet.

(#60865) CPT.Pirk válasza Pirostank (#60861) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amíg ez van:
libva info: va_getDriverName() returns -1

addig azt jelenti, hogy nincs telepítve az ehhez kellő csomag. Már kicsit lemaradtam, hogy nálad milyen disztró van, de kezdésnek azt mondanám, hogy nézz körül milyen vdpau-s csomagokat tudsz telepíteni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60866) Frawly válasza CPT.Pirk (#60865) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, az is lehet, hogy nincs fent neki az adott csomag. Azért kértem inxi kimenetet, mert azon látni fogjuk milyen disztró, hányas kernel, milyen GPU, milyen GPU driver, hányos Xorg és Mesa. Azért nem inxi -Gxxx kimenetet kértem, mert az -Fxxx teljes reportot csinál, CPU, memória, minden hóbelebanc, ami fontos lehet szaggatás szempontjából.

FF-ban lehet ellenőrizni még, hogy az about:support oldalon mit ír a GPU gyorsításra.

(#60867) CPT.Pirk válasza Frawly (#60866) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Biztosan nincs fent a kellő csomag. Sajnos a disztrók készítői nem nagyon szoktak figyelni ezekre a dolgokra.

FF-ben meg alapból nincs engedélyezve a gyorsítás, de azt legalább könnyű bekapcsolni. Be is írtam nem rég az összefoglalóba.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60868) Pirostank válasza CPT.Pirk (#60865) üzenetére


Pirostank
csendes tag

Szia,
42.3 , bemasolnad, kerlek, vagy kb ?-ik oldalon van ez a hozzaszolas?
Csinalom.Nagyon Köszönöm

[ Szerkesztve ]

Üdv : Tankok

(#60869) CPT.Pirk válasza Pirostank (#60868) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Őőőő mi?

Kezdjük azzal, hogy mit használsz. Tolj be egy uname -a parancs kimenetet ide. :)

Valamint a kolléga inxi-s parancsát is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60870) Pirostank válasza Frawly (#60866) üzenetére


Pirostank
csendes tag

Nagyon köszi Nektek , bocs kicsit gyorsabbak vagytok,
igyekszem.
ezt irja a csomagra
Linux linux-9uvn.suse 4.4.104-18.44-default #1 SMP Thu Jan 4 08:07:55 UTC 2018 (05a9de6) x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
Inxit yast nem talal, nem enged telepiteni, az opensuse org-rol sem. Bocs, köszi.

[ Szerkesztve ]

Üdv : Tankok

(#60871) CPT.Pirk válasza Pirostank (#60870) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szóval OpenSuse. Ott a Yast2 a csomagkezelő... Nézd meg milyen vdpau-s csomagot vagy csomagokat találsz benne.
Nem tudok konkrét csomag nevet mondani most, mert a webes csomagadatbázis éppen nem érhető el.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60872) ALFA válasza Bici (#60852) üzenetére


ALFA
senior tag

:R :R :R

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#60873) Frawly válasza CPT.Pirk (#60867) üzenetére


Frawly
veterán

Nálam eddig mind Windowson, mind az összes Linux disztrón alapból be volt kapcsolva a FF-ban a hardveres gyorsítás, ha egyébként a szükséges driver fent volt.

(#60874) CPT.Pirk válasza Frawly (#60873) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt hogy csináltad? Úgy kell megcsinálni hozzá az FF csomagot a disztró fejlesztőinek, hogy belenyúljon az about:configba. Ami egyébként nem nehéz, de ezt kézzel kell megcsinálni. Pl. Mint alatt sincs ez meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60875) Frawly válasza CPT.Pirk (#60874) üzenetére


Frawly
veterán

4 éve használtam Mintet utoljára, akkor ott alapból ment. Aztán Kubuntun is ment alapból. Aztán Arch-on is ment, és megy a mai napig minden újratelepítés után. Csak akkor tiltódik le, ha nincs fent a megfelelő DRI-képes driver, így nem tud a FF gyorsítást használni. Szerintem Chackrán is kéne menjen alapból.

(#60876) CPT.Pirk válasza Frawly (#60875) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyiken sem volt alapból engedélyezve. De miután engedélyeztem, mindkettő alatt tök jól működött a gyorsítás, ergó nem hiányzik semmi hozzá egyik rendszeren sem.

Az Arch wikiben is az áll, hogy alapból a "basic" van engedélyezve, vagyis nem használ OpenGL-t. https://wiki.archlinux.org/index.php/Firefox/Tweaks#Enable_OpenGL_Off-Main-Thread_Compositing_.28OMTC.29

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60877) Frawly válasza CPT.Pirk (#60876) üzenetére


Frawly
veterán

Igazad van, eddig nálam is Basic volt, most, hogy ránéztem. De nem értem, mert mégis van hardveres gyorsítás, nem akadnak a videók, normális a görgetés, nem laggol, nem szaggat, nem magas a prociterhelés. Most bekapcsoltam az about:configban a layers.acceleration.force-enabled értékét true-ra, így már Basic helyett OpenGL-t ír, de érdemben nem volt változás, semmi nem lett se gyorsabb, se gördülékenyebb, se a prociterhelés nem csökkent, ugyanolyan jól működik az egész, ahogy előtte.

Szerintem ennek az a magyarázata, hogy bár a FF nem használt hardveres gyorsítást, de a grafikus felület és/vagy a kompozitor viszont igen, így továbbra is hardveresen gyorsítva mentek a dolgok.

Ha nem ment volna, azt azonnal észreveszem, érzékeny vagyok arra a szaggatásra, lagolásra, amit a hardveres gyorsítás hiánya okoz. Ami előfordul, de akkor nincs fent a megfelelő GPU driver, és a FF is Basic helyett valami 0-át ír az about:support lapon. Akkor érezni is, hogy szaggat.

[ Szerkesztve ]

(#60878) -Ben-


-Ben-
veterán

Tesztelgettem játékkal. OpenArena pl. tökéletesen megy, az alap dolgok meg akadoznak... Egyre érdekesebb. :U

(#60879) zsoltip


zsoltip
őstag

Sziasztok Fórumtársak!

Jelenleg Windows XP SP3 alatt megfelelően üzemelő E-tech TVP103 TV kártyám szeretném Linux alatt működtetni

A gyártó oldalán nem találtam Linux drivert.

Nem mai darab sem a gép, sem a TV kártya (PCI csatis, belső). 2006 éviek.

Mi a véleményetek, melyik Linux disztribúciót kellene telepíteni XP helyett, amin működne a kártya?

(#60880) Frawly válasza zsoltip (#60879) üzenetére


Frawly
veterán

Amondó vagyok, hogy tölts le egy Ubuntu és próbáld ki Live módban, telepítés nélkül. Egy próbát megér, hátha a kernelben vagy az alapból telepített linux firmware csomagban van olyan driver, ami viszi. Linux alatt csak a legritkábban kell drivert telepíteni, az alaprendszer viszi a hardveres 99%-át.

(#60881) growler válasza zsoltip (#60879) üzenetére


growler
őstag

Én meg amondó vagyok, hogy egy XP-re optimalizált gépen inkább
Lubuntu-t próbálj ki live-ban.

(#60882) Frawly válasza growler (#60881) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, az lehet még jobb. De próbaképp mindegy milyen fajta Ubuntut próbál ki, mert lehet az is, hogy nem fogja vinni és driver sincs hozzá. Ha viszont viszi, akkor tartós használatra XP-szintű gépen jobb a Lubuntu, esetleg Sparky Linux vagy AntiX.

[ Szerkesztve ]

(#60883) CPT.Pirk válasza zsoltip (#60879) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valószínűleg lehet használni Linux alatt, de mire használnád? Pl. 2200Ft-ért kapni DVB-T vevőt, ami simán megy Linux alatt: [link]
Úgy egyébként a MythTV-t kellene feltelepítened és az alatt megnézni, hogy megy-e.

7etape: most melyik disztrónál és drivernél vagy?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60884) #78600448


#78600448
törölt tag

Ha Windowst akarom kiváltani akkor melyik disztrót ajánljátok? [Laptop konfig]
Az aláírásomba szereplő gépre kéne valami, amivel az alapdolgokat kitudom váltani és out of boxos.

[Egy dolgot viszont nem értettem, mivel volt ezen 16.04-s Ubi, de az akksi időm ette nagyon és néha 1-2 óra tötyörgés jó lenne hálózat nélkül.]

[ Szerkesztve ]

(#60885) Cyrin válasza #78600448 (#60884) üzenetére


Cyrin
addikt

Mint Cinnamon, mate vagy xfce.

Az akksi idő még sose lesz olyan mint Windowson...

[ Szerkesztve ]

(#60886) #78600448 válasza Cyrin (#60885) üzenetére


#78600448
törölt tag

Ott 3-4 is ha olyan, azért írtam 1-2-t.
Csak azért van Windowson kívül is élet.

[Gondolom van Live verzió belőlük.]

[ Szerkesztve ]

(#60887) Skullwipe válasza #78600448 (#60886) üzenetére


Skullwipe
senior tag

A DOS is szuper lite, csak a srácok elfelejtik mondani ;]

(#60888) #78600448 válasza Skullwipe (#60887) üzenetére


#78600448
törölt tag

Annak az, csak éppen nem csípem. :D

(#60889) cigam


cigam
félisten

Csak most vettem észre: [link] Újra elérhető egy rég eltűnt előadás sorozat. Nekem nagyon tetszik Gábor(Zahy?) előadásmódja. Szimpatikus fazon.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60890) #78600448


#78600448
törölt tag

Mint KDE-l van valami gond?

(#60891) cigam válasza #78600448 (#60890) üzenetére


cigam
félisten

Nincs semmi, csak a 18.3-as az uccsó Mint KDE. 19-re már nem készítik el a KDE kiadást.
Viszont Fedora alatt támogatva marad ;-)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60892) #78600448 válasza cigam (#60891) üzenetére


#78600448
törölt tag

Hát adok neki egy próbát akkor.

Ui.: Fedorához kell valami bővített tudás?

[ Szerkesztve ]

(#60893) cigam válasza #78600448 (#60892) üzenetére


cigam
félisten

Bővített tudás? Mire gondolsz?

Az esetek 70%-ban magyarul elérhető beállításokban kotorászol, magyarul beszélő programokkal találkozol.
30% már trükkösebb, de nem lehetetlen (parancssort igénylő) feladat. De ez úgy általában mindegyik linux-ra igaz.

Átszokást igényel a mappa struktúra megszokása (Nincs C: meghajtó, hanem a / gyökérből indul minden) a Windows alatt futó kedvenc programjaink Linux alatt futó variánsának megtalálása, stb...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60894) #78600448 válasza cigam (#60893) üzenetére


#78600448
törölt tag

Nem kötekedés, csak érdeklődésből volt a kérdés. Jártam meg az Ubuntut is úgy, ahogy írtad, Csak a kezelhetőség volt a kérdés, amit meg is válaszoltál.

(#60895) -Ben- válasza CPT.Pirk (#60883) üzenetére


-Ben-
veterán

Mivel sajnos egyik se megy úgy, ahogy kellene (talán még a KDE-s Mint volt a legjobb, ill. a Chakra), így visszatértem az Ubuntu 18.04 -hez.... :(

(#60896) CPT.Pirk válasza -Ben- (#60895) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kubuntu?

Amúgy itt a céges Mint KDE-s gépemen se 100% smooth a grafikus felület GT 730 és zárt driver párossal, de legalább jelentős problémák nincsenek vele, nem úgy mint amikor a nyílt driverrel próbáltam használni, itt ráadásul 2 monitort használok.
Otthon bezzeg a Radeonnal minden olyan sima, mint a palacsinta.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60897) -Ben- válasza CPT.Pirk (#60896) üzenetére


-Ben-
veterán

Kubuntut is próbáltam, de az nem sokkal volt jobb, mint a gnome -os uborka. :) Persze azért jobb volt, de amiben igazán rossz, abban nem. Sajnos a weblapokon a görgetés nagyon silány, főleg ha youtube -ról van szó. Lehet, hogy beszerzek egy Radeont (bár nem sok „kedvem” van hozzá, mivel 1 hete vettem a GT 710-et...)
Kérdés, hogy egy olcsóbb Radeonnal is sima lenne -e, mint a palacsinta....? Mert, ha ugyanezt kapnám, akkor nyilván nincs sok értelme. :N

[ Szerkesztve ]

(#60898) lev258 válasza -Ben- (#60897) üzenetére


lev258
veterán

A HD 7000-es szériától felfele teljesen jól működnek (alatta se rosszul).
De tényleg nem tudom, mi lehet nálad, mert az Nvidia-val se kellene ennyi gondnak lennie.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60899) CPT.Pirk válasza -Ben- (#60897) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha a böngésző Firefox, akkor csináld meg amit a téma összefoglalóban írtunk az OpenGL engedélyezésére.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60900) lev258 válasza -Ben- (#60897) üzenetére


lev258
veterán

Halkan megkérdem.
A secureboot ugye ki van kapcsolva?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.