Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60701) BoB válasza jackal79 (#60700) üzenetére


BoB
veterán

A log-okat kell megnézni, ott konkrétan leírja mire várt.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60702) lev258 válasza jackal79 (#60700) üzenetére


lev258
veterán

Rendszeresen csinálja vagy csak ritkán? Utóbbi esetén ez előfordul más rendszereken is, néha valami megakasztja (talán valami hálózati bibi).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60703) Rimuru válasza BoB (#60701) üzenetére


Rimuru
veterán

Mar ezt is kivettek a a systemdbol hogy nem irja ki mi baja van? ;]

Vigyázat, csalok!

(#60704) BoB válasza Rimuru (#60703) üzenetére


BoB
veterán

Erre most rácsesztél mert a systemd-ből nem kifele pakolnak hanem befele ;]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60705) jackal79 válasza lev258 (#60702) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia! Rendszeresen ilyen lassan áll le.

(#60706) lev258 válasza jackal79 (#60705) üzenetére


lev258
veterán

Kernelekkel hogy állsz? Próbáltad korábbival vagy épp újabbal?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60707) BoB válasza lev258 (#60706) üzenetére


BoB
veterán

Minek kell itt találgatni ahelyett hogy a logban megnéznénk mire vár :F

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60708) jackal79 válasza BoB (#60707) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia! A log file-t, hol érem el?

(#60709) Rimuru válasza jackal79 (#60708) üzenetére


Rimuru
veterán

(sudo?) journalctl

Vigyázat, csalok!

(#60710) Pirostank


Pirostank
csendes tag

Sziasztok, vettem egy Toshiba Tecra -t, de az istennek se ismeri fel bootnal sem a CD-t, sem az USB-t, Biosban az Uefi-n nem enged valtoztatni. Az USB-t Dosban is formaztam ujra (diskpart) UEfi-re de nem segitett. Visszapakolja a WIn 10-et(ezzel vettem, de abszolut nem tetszik :( ), es fel sem ismeri bootolasnal sem a CD-t, sem az USB. (A CD, egy Magazin mellekletekent van , elvieleg 8 fele Linuxot lehetne vele bebootolni.) Tudna valaki segiteni, mert elakadtam. Nagyon Köszi.

Üdv : Tankok

(#60711) King Unique válasza Pirostank (#60710) üzenetére


King Unique
titán

Itt van mintának egy hasonló eset. Nem pont ugyanilyen laptop, mint a tied, de a telepítésre vonatkozóan a lényeg kb. le van írva benne. Illetve az UEFI-s telepítéshez kapcsolódóan pl. ebben a hozzászólásban, ami a topik összefoglalójában is megtalálható. Első körben pedig inkább a dual-boot megoldás lenne a célszerűbb, amit a leírás is szemléltet. Na meg, ha már előtelepített és egyben jogtiszta rendszer van a laptopon, akkor megint nem feltétlen kellene ledózerolni... Azt a CD-s mellékletet meg inkább hanyagolni kellene, ki tudja mikori... A számodra szimpatikus Linuxot (kezdőknek Mint, Ubuntu és társai) le kellene tölteni, majd az ISO-t kiírni egy pendrive-ra, aztán mehet a telepítés.

[ Szerkesztve ]

(#60712) Frawly válasza Pirostank (#60710) üzenetére


Frawly
veterán

Ebben a cikkben írt lépéseket kövesd, azzal az eltéréssel, hogy próbaképp a secure bootot is kapcsold ki és F12-vel hozd elő a bootmenüt.

A CD-t mindenképp hanyagold, vagy csak a bootolás tesztelésére használd. Már évek óta minden normális kezdőknek való Linux DVD-s, meg a Linux az az a műfaj, hogy eleve mindig a legújabbat kell belőle használni. Töltsd le az Ubuntut, írd ki Rufus-szal DD-módban egy pendrive-ra, és kövesd a lépéseket, amiket linkeltem.

(#60713) cigam


cigam
félisten

Furcsának tartom, hogy rá sem kérdeztek melyik magazin mikori lemezéről van szó, csak zsigerből fikázzátok. Az fel sem merül, hogy 2018 júniusi lapszámban egy linux-os körképet készítenek a legnépszerűbb/hasznosabb disztribúciókról. Mi ezen az elavult, meg a hagyjuk már?

Természetesen fogalmam nincs miről van szó, ezért Pirostanktól kérdezném, hogy melyik/mikori újságban volt ez a melléklet, + nem lehet, hogy csak az ISO-k vannak rajta, és azokat kellene kiírni egy lemezre, hogy bootolható legyen

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60714) Slownz


Slownz
senior tag

Sziasztok!

Segítsetek kérlek, bedöglött a Manjaro Linux, az alábbi hibaüzenetet dobja boot-nál:

hibernation device 'UUID={...} not found. Skipping fsck.

Annyit sikerült kitalálom, hogy az UUID, amire hivatkozik az a swap meghajtó. Gugliztam már egy órát, sajnos nem találtam érdemi megoldást.

Live rendszer alól lecsekkoltam, hogy a blkid-re dobott UUID megegyezik a /etc/default/grub-ban szereplővel (ezt írták gyakori hibaként)

Tegnap este még tökéletesen működött, az utóbbi 1 hétben semmit nem frissítettem vagy telepítettem, ami bekavarhatott volna, szóval értetlenül állok a dolog előtt.

Küldök logokat is, ha megmondjátok, hogyan kell. :))

Légyszi szájbarágósan segítsetek, kezdő vagyok!

(#60715) CPT.Pirk válasza Slownz (#60714) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Live rendszer alól add ki ezt a parancsot:

sudo fdisk -l

és tedd be ide a kimenetét. Valamint még ki kellene olvasnod live alól a rendes rendszered /etc/fstab fájlát, annak is kellene látnunk a tartalmát. Mondjuk tallózd ki és nyisd meg szövegszerkesztőben.

Egyszer azt hiszem belefutottam olyanba, hogy az uuid egyszer csak megváltozott, de a részletekre már nem emlékszem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60716) Slownz válasza CPT.Pirk (#60715) üzenetére


Slownz
senior tag

Szia!

Ne kérdezd miért, de most pár óra pinhentetést követően szimplán elindult. Ki érti ezt. :N

(#60717) CPT.Pirk válasza Slownz (#60716) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Érdekes. Azért beteheted ide a két kimenetet.

sudo fdisk -l
cat /etc/fstab

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60718) King Unique válasza cigam (#60713) üzenetére


King Unique
titán

Ha elmondása alapján tényleg egy mezei CD-ről van szó, akkor nem valószínű, hogy az mai darab... Ráadásul egyik-másik Linux (normál) telepítője már rá sem fér egy sima CD-re. Illetve a mostani IT-s témájú magazinokhoz rendszerint már DVD-t szoktak mellékelni, abból is DVD9-et. Amin általában össze van szórva minden egyben és nem feltétlen alkalmas a normál telepítéshez. Ezért is volt javasolva, hogy akkor már tisztább normálisan letölteni egy Linux ISO-t és elkészíteni a telepítési adathordozót.

(#60710) Pirostank:
Ha a másik válaszban linkelt leírás, vagy egy hasonló alapján próbáltad a telepítési adathordozó elkészítését (DiskPart + ISO tartalmának másolása), akkor akár az is opció lehet. Próbáltam már EFI módban és nálam működött Mint esetén. De a DD képfájl mód szerinti a kiírás a javasolt és a 100%-ig biztos módszer. Amúgy a linkelt leírásban nincsen semmi extra, pl. a Secure Boot esetleges kikacsolásáról a másik topikban s volt szó. De mondjuk a Fedora, Ubuntu, Mint és társai azt is támogatják, ellenben pl. az Arch, Manjaro már nem, az utóbbinál mindenképpen szükséges kikapcsolni. Aztán, ha van Fast Boot opció is a BIOS-ban, akkor azt szintén ki kell, máskülönben eleve a már telepített W10 fog indulni.

[ Szerkesztve ]

(#60719) Slownz válasza CPT.Pirk (#60717) üzenetére


Slownz
senior tag

Persze:

Disk /dev/sda: 111,8 GiB, 120034123776 bytes, 234441648 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x7843e261

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 2049 215981605 215979557 103G 83 Linux
/dev/sda2 215981606 234436544 18454939 8,8G 82 Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdb: 465,8 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xdb0ddb0d

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sdb1 2048 976773119 976771072 465,8G 83 Linux

Disk /dev/sdc: 931,5 GiB, 1000204886016 bytes, 1953525168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xb36cefe4

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sdc1 2048 1953523711 1953521664 931,5G 83 Linux

Disk /dev/sdd: 28,7 GiB, 30752000000 bytes, 60062500 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x00000000

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sdd1 32 60062499 60062468 28,7G c W95 FAT32 (LBA)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a device; this may
# be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
# disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
UUID=82f34ceb-8aa2-42f6-94ba-ae20ae9441b7 / ext4 defaults,noatime,discard 0 1
UUID=62554d73-b6c7-40b7-acf2-319a31bee463 swap swap defaults,noatime,discard 0 2
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
UUID=af5757a3-7657-4a36-9212-9c102f8f5e3d /media/tarkomatas/af5757a3-7657-4a36-9212-9c102f8f5e3d ext4 defaults,noatime 0 0
UUID=93b1fe90-bb8c-44ad-99b0-8685dc4fc9bb /media/tarkomatas/93b1fe90-bb8c-44ad-99b0-8685dc4fc9bb ext4 defaults,noatime 0 0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ha már bemásoltam, lenne még egy kérdésem. A mostani beállítás szerint bár működik frankón az összes HDD, ami benne van és el is érem őket, de macarás, hogy a legtöbb program, amiben meg akarok nyitni egy fájlt a HDD-ről nem rakja ki nekem a bal oldalra, a root mellé, hanem mindig ki kell tallóznom a path-ot, ami elég macerás. Van erre megoldás? Ugyanezt szeretném megoldani akkor is, ha pendrive-ról szeretném fájlokat betallózni.

[ Szerkesztve ]

(#60720) Frawly válasza cigam (#60713) üzenetére


Frawly
veterán

Direkt azért fostam róla 300 oldalas kisregényt 10 oldalról megindokolva és levezetve, hogy miért ne használja a CD-t. Aztán Mr. King még egyszer elmagyarázta ugyanazt a lassabb felfogásúaknak. Ha ezek alapján sem érted meg, akkor így jártál sajnos.

[ Szerkesztve ]

(#60721) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok,

szeretnék egy titkosított fájlrendszert létrehozni, aminek tartalmát megosztomk Windows-os gépek számára.

1. létrehoztam egy 10 gigás fájlt.
2. luksFormat megvolt, kód, stb.
3. ext4 kreálva, rajta
4. mount-oltam
5. működik, teszi a dolgát szépen, /dev/mapper-ben is ott a viruális eszköz, szóval minden kerek.

Viszont azt nem tartom normálisnak, hogy csak a root tud az újonnan mount-olt fájlrendszerre írni, vagy olvasni arról dolgokat. Sima user-nek is elérhetőnek kellene lennie.

Tehát root-ként mount-olom a /dev/mapper-ben lévő, immár "titkosítatlan" eszközön lévő ext4 fájlrendszert, de ezt szeretném bármilyen user számára engedni, kb. mintha egy új HDD-t adnék hozzá a rendszerhez és formázás után azt is eléri minden user, alapjáraton.

Na ezt csak a root és ezen szeretnék változtatni, mert ha Samba-val "kipublikálom" 2 Windows-os gépnek, amiket L2TP/IPSec-en belógatok a gépre a távolból, akkor gondolom ott normál user jogosultsági szinteken vagyunk.

Amit csináltam, root-ként:
mkdir /mnt/secret
fallocate -l 10G /mnt/disk.img
cryptsetup -y luksFormat /mnt/disk.img
cryptsetup luksOpen /mnt/disk.img secretdisk
mkfs.ext4 /dev/mapper/secretdisk
mount /dev/mapper/secretdisk /mnt/secret

És ott a default lost+found könyvtár, minden szipiszupi, csak épp root szintet elhagyva nem férek hozzá a felmount-olt könyvtárhoz. Beenged, de már a lost+found-ba nem enged belépni. Írásvédett az egész cucc normál user-ként.

Valszeg banális dolog lesz. Tipp ? :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#60722) CPT.Pirk válasza Dißnäëß (#60721) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt inkább a másik Linux topicban kellene megkérdezned, inkább oda való a téma.

De tippre az a gond, hogy a mkdir /mnt/secret-et rootként csináltad, így a secrethez csak a root fér hozzá. Adj jogot a secrethez más felhasználóknak is mindenre.

Slownz: már rég használtam Manjaro-t, de ez fájlkezelő kérdésének tűnik. Mit használsz? Nem ad lehetőséget, hogy oda felvegyél dolgokat?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60723) Dißnäëß válasza CPT.Pirk (#60722) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ok köszi. :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#60724) trapi007


trapi007
tag

Hali.

Debian 9 szerver, csak parancssor. ( deluge, ssh, samba)
Deluge kliens fut rajta. hozzá adom a fájlt, letölti. De a frissen letöltött könyvtárakat nem tudom megnyitni.
Csak akkor ha ezt beadom neki: chmod -R 755 /mnt/sdb2/....../
Ezután minden úgy működik, ahogy szeretném.
A következő letöltött mappát megint nem fogja megnyitni... A többi mappával nincs gond...
mit rontok el?

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

(#60725) Rimuru válasza trapi007 (#60724) üzenetére


Rimuru
veterán

Ugyan az a baj mint Dißnäëß eseteben, jogosultsagokat kell jol beallitani.
Gondolom a deluge daemont sajat userrel futtatod (pl deluge) es amiket o letrehoz az az o jogaival van ellatva.

Vigyázat, csalok!

(#60726) trapi007 válasza Rimuru (#60725) üzenetére


trapi007
tag

igen elméletileg deluge-ként fut

samba megosztásban ez akkor kevés? vagy valami nem jó?

[deluge]
comment = Ubuntu fájlkiszolgáló megosztás
path = /mnt/sdb2/deluge/Downloads
browsable = yes
guest ok = yes
read only = yes
create mask = 0755

[ Szerkesztve ]

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

(#60727) Slownz válasza CPT.Pirk (#60722) üzenetére


Slownz
senior tag

A fájlkezelőben felvettem, ott rendben meg is jelenik, de xy program saját tallózó felületén már nem latszik.

(#60728) Rimuru válasza trapi007 (#60726) üzenetére


Rimuru
veterán

szerk: varj ez lehet (felig) hulyeseg, most nezem ez samba config, sambahoz nem ertek, probald ki.

a create mask erteket kell modositanod, kis segitseg: https://askubuntu.com/questions/44542/what-is-umask-and-how-does-it-work

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#60730) #68216320


#68216320
törölt tag

Szeretnek Ubuntu 16.04-et felrakni egy intel945gm vga chipset-es laptopra. Hogyan tudok letolteni vga drivert hozza? Jelenleg valamiert idonkent nem lehet az ablakokban kattintani, gondolom a vga driver hianya miatt.

(#60731) CPT.Pirk válasza #68216320 (#60730) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincs mit letölteni, alapból az Intel nyílt driverét használod, Mesa-n keresztül, csak frissíteni tudod a csomagokat de gondolom az már megvolt.
Az Ubuntu LTS kissé konzervatív csomagok terén és abban még Unity van ami talán sok is arra a 945-ös régiségre, én ott nem erőltetném az alap Ubuntut.

Inkább javaslok helyette egy Mint Cinnamon-t, az a 16.04-ből készül.

Slownz: na ezt a részét passzolom.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60732) lev258 válasza CPT.Pirk (#60731) üzenetére


lev258
veterán

Mintha a Cinnamon nem lenne elég erőforrás igényes. :DDD
Inkább Mate változat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60733) CPT.Pirk válasza lev258 (#60732) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát azért mégsem egy Unity... :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60734) #68216320 válasza CPT.Pirk (#60731) üzenetére


#68216320
törölt tag

A probléma túlmutat ezen a gépen. Jó ideje (>1éve) képtelen vagyok a vga driverekkel megbírkózni.

Eddig két laptopom volt, amire nem tudtam Ubuntut tenni és használni, mert egyszerűen nem érzékeli a kattintásokat. Mintha nem a képernyőn megjelenő elemre kattintanék. Néha működik a kattintás ablakon belül (pl:settings), de ha ilyenkor megnyit egy újabb ablakot (pl: settings/language) akkor abban már biztosan nem működik. Próbáltam Ubuntu 16.04, 18.06, Lubuntu, Kubuntu, stb verziókat.

Mindkét laptop igp+nvidia párossal van.
HD3000+540M és HD Graphics 530+960M párosítás. Nem tudok másra gondolni, mint valami vga driver gondra. Természetesen 1000 megoldást próbáltam már végig, rendszerint előbb-utóbb odáig jutva, hogy már be sem bootol csal low graphics mode ablakot látok a képernyőn vagy még azt sem. Aztán kezdem az egész installt elölről.

De most ugyanez a jelenség van az öreg 945GM esetében is. Lubuntu-val is próbáltam ezen az öreg vason, az sem lett jobb. Tök lényegtelen, hogy lassú-e vagy nem, nem működik jól.

Asztali gépen viszont tökéletesen működnek.
Egyszerűen az őrületbe kerget már, hogy ennyire vacak az egész. Az utolsó a 14.04 volt, amit tudtam használni a HD3000+540M párossal, akkor bumblebee is ment még rá.

[ Szerkesztve ]

(#60735) Skullwipe válasza #68216320 (#60734) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Szerintem jó lenne ha kipróbálnál minél több féle desktop verzióban, több disztribúciót, én azon véleményen vagyok, valószínűleg egyedül, hogy meg kell egyszerűen keresni a megfelelő disztribúciót az adott konfighoz (biztos ki lehet kutatni, hogy melyik disztró miért nem jó ehhez ahhoz, de valóban megéri azt az időt bele fektetni csak azért, hogy erre rájöjjünk?). Valami ezen azon jól működik, a harmadikon nem, van ez így, addig kell próbálgatni amíg egy elfogadható szintre jut az egész és nyugodtan lehet régebbi disztrókat is próbálgatni, hátha akkor az csak jó lesz, bár igaz, akár régebbi kernelt próbálgatni is lehet, mást nem tudom még mit lehetne ajánlani.

(#60736) cigam válasza trapi007 (#60724) üzenetére


cigam
félisten

A deluge user-t add hozzá a könyvtár tulajdonos csoportjához, és 775-re állítsd a jogosultságot.Itt írok róla részletesebben. Igaz a transmission-ról, e az elv a deluge esetében is ugyanaz. Vagyis ha a letöltő könyvtáradnak az users csoport a gazdája, akkor a deluge usert hozzá kell adnod az users csoporthoz. Ekkor a könyvtár felett ugyanojan jogai lesznek, mint aami az users csoportnak be van állítva. Ezért kell eltekerni 775-re a jogosultságait, hogy írni is tudja az users csoport, és ezen keresztül a deluge user.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60737) cigam válasza #68216320 (#60734) üzenetére


cigam
félisten

Ezek nem mikrofagyások? A dmesg-el nézd meg miket irogat a naplóba. Nem keletkezeik furcsa
------------[ cut here ]------------
blablabla
---[ end trace ]---
bejegyzések?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60738) CPT.Pirk válasza #68216320 (#60734) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg amit cigam írt a dmesgről. Azon kívül az a kérdésem, hogy csak Ubuntu verziókat próbáltál? Mert sanszos, hogyha belefutottál valami általános dologba, abba ugyanúgy belefutottál az Uborka leszármazottakba n is...

Tudom javasolni a kedvencemet, a ChakraOS-t. Annak semmi köze az Ubuntuhoz. :N

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60739) cigam válasza CPT.Pirk (#60738) üzenetére


cigam
félisten

Ha beigazolódik a gyanúm, az kernel verzió függő dolog lesz, és az s-videó kimenettel van összefüggésben.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60740) lev258 válasza #68216320 (#60734) üzenetére


lev258
veterán

Hát nem tudom. Ez a kattintás dolog, úgy, hogy több rendszeren is nézted, nem az IGP (driver) hibája lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60741) #68216320 válasza CPT.Pirk (#60738) üzenetére


#68216320
törölt tag

A helyzet az, hogy más gépeken is Ubuntu van, nem szeretnék több féle OS-el dolgozni.
Majd valamikor nekifutok újra, most megint kifeküdt a gép, éppen a fájlrendszer lett oda egy fagyás/power off miatt.
Nincs Bp-en valahol valami Linux-os klub, ahol házi feladatnak feladhatnám ezt? :)

(#60742) cigam válasza #68216320 (#60741) üzenetére


cigam
félisten

A klub-ról beugrott: Jajj! azok a 70-es, 80-as évek... TV Basic, mikroklubbok, mikromagazin, felvonatoztunk a karácsonyi computer karácsony-ra,... Mennyi szép emlék!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60743) lev258 válasza #68216320 (#60741) üzenetére


lev258
veterán

Klub nincs, de okos embereket találhatsz: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60744) #68216320 válasza lev258 (#60743) üzenetére


#68216320
törölt tag

Hűűű, ez nagyon jópofa :)

(#60745) Pirostank válasza King Unique (#60711) üzenetére


Pirostank
csendes tag

Sziasztok, köszönöm Frawlinak is , idöközben berantottak melozni, nem volt idöm, azota Majd a het elejen kiprobalom, amiket irtatok, mindenesetre meg is fogadom, pl.dualboot, nem dozerolom le a gyari valoban tiszta windowst, ami finoman szolva nem nyerte el a tetszesemet.A 7-es, vagy XP jo volt, a 8 borzalom, ezert is szeretnek valtani. Linuxra-ra. Köszönöm . :R

Üdv : Tankok

(#60746) #68216320 válasza CPT.Pirk (#60738) üzenetére


#68216320
törölt tag

Kipróbáltam a ChakraOS-t. Csináltam egy pendrive usb live-os-t belőle és boot után semmire nem tudok kattintani.

(#60747) CPT.Pirk válasza #68216320 (#60746) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ott valami nagy gebasz van... Ez most Ubuntus, de ezeket a bugreportokat láttad? [link]

Chakrán vagy bármelyiken megy ilyenkor a billentyűzet? Át tudsz váltani konzolba ctrl + alt + F6 kombóval? Ha igen, bele kellene nézni a rendszer logokba ezzel a parancsal bejelentkezés után (live rendszerben live - live szokott lenni a név jelszó páros):

journalctl -p err -b

Ha nincs benne semmi, akkor menni tovább és vizsgálni ezek kimenetét:

journalctl -b
journalctl -k

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60748) #68216320 válasza CPT.Pirk (#60747) üzenetére


#68216320
törölt tag

Cirka 2-3 év után kiderült, hogy miért nem tudok egymásra nyitott ablakokban kattintani semelyik gépemen, egyik distro-val sem.

Tessék kapaszkodni: a Logitech M705 egerem miatt.

Ma reggel mikor kiderült, azt hittem lefordulok a székről :D
Ezt az egeret használom évek óta. ha egyik gépről megyek át a másikra, akkor viszem magammal. Ugyebár az os ezt usb egérnek és billentyűzetnek ismeri fel, mert a külön gombjai valami billentyűzet kombinációkat jelentenek. Namost ha be van dugva a vevője az usb-be és az egér be van kapcsolva, akkor bármi mást is használok (touchpad, második egér) akkor sem lesz jó. Olyan érzésem van, mintha a fókusz valahogy a megnyitott ablak alatti területre kerülne. Ha kattintok a felső ablakban valamire és az alsó ablakban ugyanott van valami gomb, akkor az alsó ablakban történik a klikk esemény.

Kezdett lemerülni az elem, ezért kikapcsoltam az egeret és touchpad-al próbálkoztam és láss csodát, hirtelen minden működött :)

(#60749) CPT.Pirk válasza #68216320 (#60748) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Wooah. Itt ők is ezzel szívnak: https://www.reddit.com/r/archlinux/comments/3z0lgh/logitech_m705_extra_thumb_button_config/ - át lehet mappingelni az egér gombjait. De szerintem egyszerűbb olyan egeret használni, aminek az oldalsó gombjai hagyományosan működnek. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60750) #68216320 válasza CPT.Pirk (#60749) üzenetére


#68216320
törölt tag

Megpróbálom a mapping-et, de valóban, ha nem sikerül vagy macerás vagy csak kellően felhúz majd, akkor új egér vásárlás lesz.
Na de ennyit szívni vele, mint én :)
Mindegy, tanulságos volt.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.