Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60251) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#60249) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Annyira túlkínálat van már kezdő disztróból, hogy már egy hete nem raktam semmit a HP 8470p i5 3340m / 4Gb / HD 7570m-re. Mondjatok már valami tippet, mi legyen rajta?
A jelenlegi Mint-et már nem rakom fel, bár nem rolling rendszerű, de bő hónap és kinn van az új verzió. Amik fenn voltak az SSD-n a másik laptoppal, azokat leszedtem a két halott Arch klón miatt, egyébként a Mubuntu 18.04 beta2 jól működött rajta így gépcsere ellenére is.

(#60252) Rimuru válasza BoB (#60236) üzenetére


Rimuru
veterán

EFI boot?

Vigyázat, csalok!

(#60253) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Na végre! Észrevettétek, hogy újra van Topikgazdája a topiknak? :C

(#60254) Rimuru válasza ubyegon2 (#60253) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem, csak annyit lattam hogy szolt a ph arrol hogy megvaltozott az osszefoglalo. :P

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#60255) csixy válasza ubyegon2 (#60249) üzenetére


csixy
addikt

Egyenlőre erről nem írnék tanulmányt. A vinyókettyegettetést csak ez a döglött solus csinálta újra bootolási próbálkozás közben. Ebbe a hp250-esbe pedig a fiam sony waiojából megörökölt 750gigás vinyó került ami eddig hibátlan volt.. A flexelt kis keskeny kliensemen már egy refurbished win 10 pro és egy manjaro kde dübörög békés egymás mellett élésben.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#60256) Cyrin válasza csixy (#60243) üzenetére


Cyrin
addikt

túl barátságos... ;]

(#60257) ubyegon2 válasza Rimuru (#60254) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt nekem most nem írta, kiírás szerint 2 napja frissült, de maga az Összefoglaló még nem változott szerintem.
Majd fog! ;)

(#60255) csixy

Akkor fel is adtad a Solusal? Nem szoktad ilyen hamar feladni! ;]

(#60256) Cyrin

Csak a kinézete az. ;)

[ Szerkesztve ]

(#60258) csixy válasza b3Ro (#60250) üzenetére


csixy
addikt

Szerintem egyenlőre célszerű nem használni a distrót külünös tekintettel a vinyókettyegtetésre!

(#60253) ubyegon2 :
Kapitány üdv a fedélzeten !!! :C

Van GUI-s csomagkezelője a solusnak .
60257: igen ezt egyenlőre dobtam.

(#60256) Cyrin : De OLYAN aranyos és újrahasznosítható! ;]

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#60259) BoB válasza csixy (#60258) üzenetére


BoB
veterán

egyenlő: =
egyelőre: jelenleg még

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60260) csixy válasza BoB (#60259) üzenetére


csixy
addikt

Kössz ezt mindig elrontom. :R

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#60261) b3Ro válasza csixy (#60258) üzenetére


b3Ro
senior tag

Sajnalom, h neked nem mukodott rendesen. En ezen kivul tudom es fogom ajanlani, ha barki megkerdez. Miota fent van azota hiba nincs.

(#60262) csixy válasza b3Ro (#60261) üzenetére


csixy
addikt

Ugyan nincs miért. Fogom követni és lehet, hogy később majd újra megpróbálom. Most jelenleg savanyú a szőlő!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#60263) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Sziasztok!

Mivel pontosan azt se tudom Linuxuniverzumban, hogy mire van szükségem, illetve elvesztem emiatt az összefoglalóban, lenne egy kérdésem.
Szeretnék egy linux programot futtatni win10-en.
http://www.baudline.com/download.html
A lehető legegyszerűbb megoldás kellene a futtatására, nem szeretnék sokat vesződni vele, mert csak néhány teszthez kell.
A használatához telepítenem kell egy XMOS drivert is, USB-n érem majd el az eszközt (hangkártyát).
Mégsem, most nézem mit írnak: NO Drivers needed for Mac OSX 10.6+ and Linux with UAC2 compliant kernel.

Merre induljak el?

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#60264) lev258 válasza gordonfreemN (#60263) üzenetére


lev258
veterán

Több gond is van ezzel.
Egyrészt a Windows 10 Linuxos implementációját sem ismerjük, így pl. azt sem tudom megmondani, fel tudsz-e telepíteni egy drivert és az működni fog-e.
Ez a szoftver úgy látom, már nagyon régi, nem fejlesztett. Nem biztos, hogy fel fog települni.
Úgy látom, a program használatához is kell némi ismeret.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60265) gordonfreemN válasza gordonfreemN (#60263) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Esetleg ez ajánlott?
http://hvg.hu/tudomany/20071014_wubi_linux_windows_ubuntu
lev258A maradék háttérinfóval technikai oldalról megvagyok, egyedül a linux a gondom.
Tegnap feltettem sorban minden drivert amit kért a linux alrendszer, egyedül ott akadtam el, hogy kiírt egy xOpenDisplay((null)) failed hibát a végére és ezen már nem tudtam túljutni.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#60266) lev258 válasza gordonfreemN (#60265) üzenetére


lev258
veterán

Az semmiképp. A wubi már nem támogatott évek óta.
Esetleg virtuális rendszer?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60267) BoB válasza lev258 (#60266) üzenetére


BoB
veterán

Igen, Virtualbox-ba pl Ubuntu.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60268) gordonfreemN válasza lev258 (#60266) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Eszembe jutott az is. Megfelelő lenne ez? Oracle WM virtualbox

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#60269) King Unique válasza gordonfreemN (#60263) üzenetére


King Unique
titán

Egy linuxos program közvetlen telepítése a hagyományos módon nyilván nem fog menni Windows alatt. Ugyan a 10-eshez már elérhető a natív WSL, de lehet célszerűbb lenne inkább pl. VirtualBox, VMware Workstation Player stb. programokkal egy virtuális Linuxot telepíteni. A Wubi inkább felejtős, illetve annyi erővel akkor már akár dual-boot is lehetne.

[ Szerkesztve ]

(#60270) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Okés, köszi az infókat, akkor maradok a virtualbox megoldásnál. :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#60271) Frawly válasza gordonfreemN (#60263) üzenetére


Frawly
veterán

Virtuális gép (pl. Virtualbox), vagy használhatod szinte bármelyik Linuxot pendrive-ra Rufus-szal kiírva live módban, még telepíteni sem kell.

A WUBI telepítés nem jó ötlet, inkább nem szokott menni, mint igen.

(#60272) Frawly válasza ubyegon2 (#60251) üzenetére


Frawly
veterán

Szerencsére a kezdőknek szánt disztrók túlkínálata téged nem zavarhat össze, régi motorosként te már mindenképp valami haladóbbat terveztél kipróbálni, ha más nem azért, hogy szakmailag is fejlődhess. Arra a gépre bármi mehet, kellően erős, jól támogatott hardverekkel. Ha az Arch vonal (szkripttel telepített Arch, Manjaro) annyira nem jött be, próbáld be a Fedorát, egy neked tetsző grafikus felülettel. Ha csak mindig Deb/Ubuntu alapú disztrókat használsz, akkor sose fogsz mást megismerni.

Ez az új laptop arra is jó lehetne neked, hogy elmerülhetnél kicsit a EFI-GPT boot és Wayland világában ;]

(#60273) Frawly válasza ubyegon2 (#60238) üzenetére


Frawly
veterán

Nem térítek, csak megemlítem, hogy ha ilyen csilivili új notija van valakinek, akkor nem jöhet az a kifogás, hogy be van lakva a rendszer. Ha már úgyis új disztrót próbálnál ki, azzal együtt megismerhetsz új dolgokat. Nem vagy szemellenzősen a régi dolgokhoz kötve.

A kötözködésed miatt utánaolvastam megint, a GPT alapból 128 partícióra van felkészítve default táblamérettel, de ez bizonyos particionálóprogikkal növelhető akármennyire. Tehát valóban nem voltam pontos, de teljesen fal dolgot sem írtam.

MBR-nél minden forrás mást ír. Van, aki 3 elsődleges, 1 kiterjesztett partíción belül 126 logikai partíciót említ, van, aki sikerrel használt 128-130 logikai partíciót is. OS-től és particionálóprogramtól is függ, hogy hány logikai partíciót támogat, enged létrehozni. A kiterjesztett-logikai partíció mindenképp szükségmegoldás, mivel ha annak kárára elsődleges partíciót akarsz átméretezni, az nagyon pain in the ass kategória. GPT-nél ez jóval egyszerűbb, ott csak sima, sőt, tükörsima partíciók vannak csak, nincs sem elsődleges, sem kiterjesztett/logikai, nem kell ezzel szórakozni. Partíciótípusok továbbra is vannak (fájlrendszerek, felhasználási cél szerint, mindegyiknek van kódja, ahogy az MBR-nél is), de a modern OS-ek már nem támaszkodnak erre, azt látják partíció, és hogy tudják értelmezni a rajta lévő fájlrendszert. Emiatt nem baj, ha egy partíció a rossz típussal van létrehozva, már csak tájékoztatási célt szolgál, hogy lássad a partíciós tábla kilistázásakor, hogy az adott partíció eredetileg mire lett szánva.

(#60274) gordonfreemN válasza Frawly (#60271) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Az a baj ettől (rufus pendrive) már volt hogy behalt a win rendszerpartícióm (tudom, különös számomra is) és ez nagy baj, mert ez a gép az nem csak hobbi.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#60275) Frawly válasza gordonfreemN (#60274) üzenetére


Frawly
veterán

Ott valami más baj lehetett. A Rufus lemezképkiíráskor nem nyúl sem a HDD-hez, sem az SSD-hez, kizárólag USB-s meghajtókra enged írni. Másrészt az így kiírt Live Linux a memóriába bootol, nem nyúl hozzá semmilyen rendszerlemezhez, nem ír a ramdrive-ján kívül sehová. Egyszerűen ez a megoldás akkor sem okozhat kárt és adatvesztést, ha rosszul csinálod, és valamit félrenyomsz.

A live rendszernek csak az a hátránya, hogy újrabootoláskor, gépkikapcsoláskor minden elveszik, ezért minden egyes boot után újra kell telepítened a live rendszerrel ez a baudline progit, következő alkalomra megint el fogja felejteni.

[ Szerkesztve ]

(#60276) ubyegon2 válasza Frawly (#60272) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pedig összezavarodott, gondolkodom az UEFI-n is, bár ahogy írod az csilivili új laptopra javallod, ez a kis használt üzleti HP már kezd öregedni, de azért tetszik, enyhén gyorsabb a Toshiba Satellite-nél.
Régi motoros vagyok, de műkedvelő szintén maradok, nekem ez a szint a plafon, nincs értelme tanulnom már semmit. Erre a HP Elitebookot a valami olyat kéne rakni, amivel nem kell foglalkozni, igaz pont azért vettem, hogy szórakoztak, de már nemigen hopperkedem. 😕

Ha az Arch vonal (szkripttel telepített Arch, Manjaro) annyira nem jött be

Egyébként tetszettek, csak nem éltek sokáig. Lehet, hogy várok 2 hónapot és rakok rá Mint 19-et. Az igazi kezdőbarát disztró. :)

(#60273) Frawly

Nem kötekedési szándékkal említettem ezt a 128 partició dolgot, de így legalább jobban utána olvasol! ;]

[ Szerkesztve ]

(#60278) ubyegon2 válasza #20749568 (#60277) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Unityvel? Defaca is lenne, hamar kiderülne a ketyeréről, mennyire valós ez a MIL- xxx szabványnak megfelelése!
Ezzel a Junittyel majdnem úgy vagyok, Mint a Winnel, még jó, hogy a laptopot is úgy reklámozta az eladó, hogy jogtiszta W7, de lehet X-re is frissíteni. :DD (amúgy szerintem már nem lehet, egy darabig gyengénlátóknak volt ez meghosszabbítva)

2021-ig el is lehetsz vele Ilyen hosszú távra ki tervez..... ;]

(#60275) Frawly

Jól mondod, annyira nem érdekli a live Linuxot más rendszerlemez, hogy a Toshibát jó ideig úgy használtam, hogy a HDD Debrecenben volt, üres volt a helye. Kizárt, hogy belenyúl a Winbe, ha csak a felhasználó nem turpiskodik valamit.

[ Szerkesztve ]

(#60279) Frawly válasza ubyegon2 (#60276) üzenetére


Frawly
veterán

Az új laptopot arra értettem, hogy ez azokhoz a vasakhoz képest, amit eddig írtál, sokkal modernebbnek tűnik. Azt értem, hogy nem akarsz szakmailag fejlődni, csak azt nem, hogy miért nem. Nyilván nem kötelező, csak nekem úgy jön le a topikokból, hogy mindig próbálkozol vele, aztán feladod, valahogy mintha te magad sem tudnád eldönteni.

A Mint az most menjen fel, ne várj rá 2 hónapot, majd frissítesz az új verzióra. Ubuntuból tehetsz fel más spint, ha nem jön be a Unity vagy a Gnome. Archnál nem tudom értelmezni, hogy nem élt sokat, frissítésnél összeszarta magát? Én tovább kísérleteznék vele, de úgy, hogy most nem scriptből telepíted az Archot, hanem Wiki alapján, hogy tanulj belőle. Ha nem is erre a gépre, hanem egy másodhasználatú gyengébb gépen kísérletezz vele, de úgy, hogy használgatod is a mindennapokban minél többet, hogy szokjad, meg megtanult a felmerülő gikszereket magabiztosan megoldani.

2021-ig tervezni szerintem is hülyeség, addigra az LTS disztrókban lévő progik úgyis a használhatatlanságig avulnak.

Nekem, ha lenne másik gépem (jelenleg a második laposban még mindig nem jó az alaplap), akkor arra kipróbálnék valami újat, új disztró (pl. Gentoo), esetleg TrueOS vagy FreeBSD, új grafikus felület. A mostani Archot is azért tettem fel Gnome-mal, hogy használjam ezt is, még sose volt a fő rendszeremen Gnome Shell 3, bár virtuális gépeken tesztelésből, már Live-ozásból ismerem azért a felületét. Ha most másik gépre tennék fel valamit, arra tuti más menne fel. Ezzel nem vagyok egyedül, nemrég Gyurmafigurát kaptam azon, hogy KDE5 helyett Gnome3-azik, ő is azt írta lényegében, hogy nem dobta a KDE-t, nem volt vele baja, de ki akar próbálni mást is, megismerni meg csak úgy lehet, hogy használod éles rendszernek. Ha más nem azért is jó új dolgokat kipróbálni, hogy ne unj bele a régibe. Monoton mindig ugyanazt a felületet, témát, progikat, stb. használni. Ezt nem értem sok XP Matyiban is, azt használják már ~17 éve, értem, hogy megszokták, de még mindig azt erőltetik orrvérzésig, ha véletlenül Linuxot tesznek fel, oda is erőltetik a ződdombos hátteret meg a Luna-témát, mert Wine-ben a jegyzettömböt Winamppal és Total Commanderrel, meg NTFS partíciókat, mert ennyi év nem volt belőle elég, annyira nem lehet vele betelni. Erre mondanád, hogy túlságosan belakták, erre meg azt szoktam mondani, hogy ki lehet lakódni belőle :DDD

(#60280) ubyegon2 válasza Frawly (#60279) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az új laptopot arra értettem, hogy ez azokhoz a vasakhoz képest,

Értem, sejtettem egyébként, csak mobilon nem tudtam jól tájékozódni, hogy nem az előző kérdező gépéről van-e szó.

Azt értem, hogy nem akarsz szakmailag fejlődni, csak azt nem, hogy miért nem.

Akarok, de nem megy szerintem. Nulla alappal indultam anno és autodidakta módban ennyire lehetek hitelesítve. ;)

A Mint az most menjen fel, ne várj rá 2 hónapot, majd frissítesz az új verzióra.

:N Igaz, hogy 3 éve már lehet főverziót frissíteni Mint-nél is, de azt csak kísérletező gépen csináltam eddig, bár az meg a laptop volt. Nincs másodgép, mert ez az, a másik a desktop, mondjuk azon elfér sok minden.
Az Arch klónokat írtam anno, hogy a Debian vonalas GRUB frissítés vagy áthelyezés másik disztróra nyírta ki.

2021-ig tervezni szerintem is hülyeség, addigra az LTS disztrókban lévő progik úgyis a használhatatlanságig avulnak.

Ezt Averiot csak poenból írta amúgy. Gondolom az Unity miatt. ;]

Szerintem egyik reggel úgy kelek fel, hogy lesz valami ötletem, mit rakjak a HP-re, Gnome tuti nem lesz, a Mubuntu esélyes amúgy a Mint 19 mellett még, de még változhat a kedvem ha szívni akarok, jöhet az Arch vonal is! :D
Cinnamont meg lehetetlen megunni, néha áttémázom, de bőven jó ez így. Ráadásul most gyorsabb is lesz a 3.8, valamit az ablakkezelőjével kutyultak.

(#60281) cigam válasza gordonfreemN (#60274) üzenetére


cigam
félisten

Akkor előtte készíts róla lemezképet, bármi történik 20 perc alatt visszacsinálhatod.

Plusz egy próbát megér az MX linux. Azt állítja a live rendszeréről, hogy képes pillanatképet készíteni magáról (programok, beállítások,..) így (merevlemezre)telepítés nélkül tesztelheted amit akarsz, és minden beállításod, programod megmarad.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60282) ubyegon2 válasza cigam (#60281) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amit írsz, egész jó megoldásnak tűnik, eddig észre sem vettem, Advanced LiveUSB, határozottan szimpi. Egyszer felraktam telepítve, de már akkor is tetszettek benne dolgok.

(#60283) Skullwipe


Skullwipe
senior tag

Megpróbáltam újra rakni a mintet. Csak csatoltam telepítéskor ami eredetileg is volt, egy root, swap, home. A többi meghajtót hagytam ahogy van, mivel múltkor mikor kisakkoztam ezt a meghajtón magától fel is csatolta a meghajtókat de biztos tévedek. A lényeg hogy lement, formázta is a rootot, újraindítás. Erre nem jelent meg semmilyen választási lehetőség hogy én melyik rendszert akarom betölteni, csak egy grub nevezetű kis konzol felület jött elő nagyon alacsony felbontásban és írta hogy nyomjak TAB-ot hogy milyen lehetőségeim vannak. Már másodjára futottam neki, megint csak ez. F8-ra betudtam tölteni a windowst, megpróbálok frissítést felrakni hátha helyre rakja nekem magát hogy induljon egyből. Mi a fene történt hogy én nekem érteni kelljen ehhez a kis grub programhoz, és miért nem a szokásos kiválasztásos menü jött elő ahogy az eddig is volt?

(#60284) CPT.Pirk válasza Skullwipe (#60283) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a meghajtó van beállítva boot eszköznek a biosban, ahová a telepítő felrakta a grub-ot? Ha igen és fel is lett oda telepítve a grub, akkor azt tudom javasolni, hogy csináld meg a grub újrarakását a telepítőből, csak 3 parancs.

[itt kövesd a grub2-es lépéseket]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60285) lev258 válasza Skullwipe (#60283) üzenetére


lev258
veterán

Az EFI partíció is rendben volt telepítéskor? A Grub (rendszerindító) hova került?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60287) Frawly válasza ubyegon2 (#60280) üzenetére


Frawly
veterán

Én is autodidakta módon tanultam, nem csak a linuxozást, de előtte az egész windowsozást, dosozást, programozást, előtte mikroszámítógépekkel foglalkoztam. Nincs ennek limitje, ha érdekel, életre szóló tanulás és fejlődés. Csak annyira kell törekedni, hogy mindig hajlandó legyél kicsit kívül menni a komfortzónádon, meg új dolgokat megismerni. Meg hogy élvezzed, érdekeljen.

Valószínű, hogy ha bevállt, sem a Minttel, sem a Mubuntuvel nem jársz rosszul. Főleg, ha tényleg nem okozott soha gondot, hogy a csomagok nem a legfrissebbek. Archnál csak azt nyernéd, hogy frissebb lennél, meg felszednél mélyebb ismereteket, meg gyorsabb bootidővel, kisebb memóriafoglalással lenne fent a disztró. Az az igazság, hogy nem az Archot, meg az UEFI bootot, és hasonlókat akarom propagálni, de a Linuxban több van, mint amit a Mint, Ubuntu kínál, sokkal többet ki tudsz belőle hozni hatékonyságban, egyszerűségben, erőforrásügyileg, meg technikai újdonságokat tekintve. A Mint, Ubuntu akkor jó, ha nem akarod a rendszert mélyebben megismerni. Igazából, ha megismersz egy haladóbb disztrót, megérted a dolgok működését, akkor fogod látni, hogy a Mintbe, Ubuntuba mennyi felesleges dolog belekerül, amire igazából semmi szükség, meg a grafikus telepítő mennyire túl képes bonyolítani a dolgokat, ahhoz képest, amennyire egyszerű is lehetne. Persze ezt nem kicseszésből csinálják, hanem hibakizárás miatt, hogy a kezdő ne fusson rá hibákra, meg hogy nem megy valamelyik hardvere. Próbálják hülyebiztosra megcsinálni, ez pedig bonyolításokat kíván, a kicsit régebbi csomagverziók is azért vannak, mert erősen a biztonságra játszanak. Ami egyébként ennek hiányában sem lenne veszélyes, de a kezdőket frusztrálhatná, meg feladásra késztetné.

Az egész szintek szerint épül fel. Ahogy az archerek röhögnek a minteseken, hogy fostos kezdők, úgy a gentoosok is mosolyognak az arch-osokon, hogy azt hiszik nyomik, hogy tudnak valamit, közben meg közelében nincsenek a témának. Persze amit a gentoos nem tud, hogy a BSD-s meg rajta röhög, hogy az amatőr hülyegyerek megtalálta magának az újságmellékletes Linuxot, mikor unix-utánzat noob OS helyett eredeti Unix leszármazottal tolják az igazi férfiak, abakuszon a biteket tologatva, de min. SPARC alapokon, nem ilyen háztartási x86-os kávédarálókon meg játékkonzolokon.

Persze mindig lehet egy olyan szint, ami a te felhasználásodra már nem érné meg, meg csak az idődet pocsékolnád vele, de ez érdeklődésfüggő, alkat kérdése is.

[ Szerkesztve ]

(#60288) gordonfreemN válasza cigam (#60281) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Na rendben, ezt még kipróbálom, addig lehúzom a másik HDD-t.
Valahogy nem akar összejönni ez a baudline program virtualboxszal.
Nem látja a kimenetén a hangkártyát, ez pedig kellene a generátor funkcióhoz.
Írja a FAQ hogy ha valami lefoglalja a hardvert, akkor lehet ilyen jelenség. A virtualbox meg nem tudom hogyan oldja meg ezt.
Van egy 8G-s penem arra fellövöm rufussal ezt amit mondasz.
Telepíteni linuxra hogyan kell? :)
Mert a readme-jéből csak annyi derül ki, hogy kitömörítem és indítom a programot, de nekem windows-osként ez furán hat.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#60289) cigam válasza gordonfreemN (#60288) üzenetére


cigam
félisten

Pedig ez így működik. Olyasmi mint a portable programok, vagy csak egy darab .exe fájl. Kicsomagolod és futtatod.

Most kipróbáltam MX linux alatt. Letöltöttem, kicsomagoltam, elindítottam. Mondjuk nem látta az alaplapi hangkártyát, a jack-et meg nem tudom hogyan kell konfigolni, de hátha te tovább jutsz vele.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60290) Smiley válasza Frawly (#60287) üzenetére


Smiley
őstag

Azt kihagytad, hogy a gentoo-s rohog az osszes systemd-s topic-on is... ;]

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#60291) King Unique válasza gordonfreemN (#60288) üzenetére


King Unique
titán

A virtuális gépnek mondjuk vannak ilyen nyűgjei és nem feltétlen minden téren ugyanaz, mint a natívan futtatott rendszer. Aztán, hogy itt csak beállítás kérdése, vagy alapból nem kezeli rendesen a VirtualBox, az nem derült ki.

A readme fájlban egyébként ott vannak az instrukciók a program használatához. De amúgy tényleg indul Linux alatt kattintásra, mint egy portable Appimage. Legalábbis, ha futtathatóvá van téve és van ehhez jogosultság. De pl. egy felhasználóbarát Mint esetében ez is OK és amúgy is az javasolt kezdőknek, pláne Windows után. A telepítési adathordozó Windows alóli elkészítéséhez pedig egy korábbi hozzászólásban vannak infók. Lehet akár perzisztens Live rendszert is készíteni a pendrive-ra és akkor a beállításokat is elmenti.

[ Szerkesztve ]

(#60292) cigam válasza cigam (#60289) üzenetére


cigam
félisten

kifutottam az időből:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60293) gordonfreemN válasza cigam (#60292) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Aha, na akkor nagyon köszi megint nektek az infókat, elindulok rajtuk.
A mint jó lett volna ha nem igényelne 15GB free space-t. Csak 8G pendrive-om van.
Még azért a virtualboxszal rápróbálok arra, hogy megnézem valahogyan, hogy rendszergazdai módban hogyan tudnám futtatni a programot, mert nálam ez az ablak amit mutatsz, olyan üres mint kalózhajón a konyakoshordó.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#60294) Rimuru válasza Smiley (#60290) üzenetére


Rimuru
veterán

Viszont nem csak Gentoo alatt megúszni a systemd dolgait.

Vigyázat, csalok!

(#60295) King Unique válasza gordonfreemN (#60293) üzenetére


King Unique
titán

Pont az a lényege az ún. Live rendszernek, hogy telepítés nélkül kipróbálható. Tehát nyilván nem kell ehhez 15 GB szabad tárhely, sőt a Mint esetében elég akár egy 2 GB-os pendrive is. Egy 8 GB-osnál pedig még a perzisztens területnek is jutna hely. Sőt akár még a közvetlen telepítés is megoldható, mert a 15-20 GB a javasolt, nem a minimális tárhely. De az utóbbihoz előtte azért nem árt tisztában lenni a telepítés folyamatával, különösen a particionálással, nehogy véletlenül egy másik lemez legyen ledózerolva! Valamint nyilván egy gyorsabb pendrive sem árt hozzá. A Live rendszernél akár egy lassabb is megteszi, mert javarészt úgyis a RAM-ból fut.

[ Szerkesztve ]

(#60296) cigam válasza gordonfreemN (#60293) üzenetére


cigam
félisten

Nem harapom meg egyik ujjamat sem, de a Virtualbox-ról az rémlik, hogy fel kell tenni vmi + pakkot, hogy közvetlenül elérje az USB portot, ill a rádugott eszközöket.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#60297) gordonfreemN válasza cigam (#60296) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Jelenleg az alaplapi hangkártyával próbálkozom, a saját DAC-kal majd ezután szeretném elkezdeni a méréseket, ha így működik. Amúgy szerintem ezt már feltettem a virtualbox-hoz :R
Töltöm a mintet is, próbálkozok még kicsit ma.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#60298) Cyrin válasza Frawly (#60287) üzenetére


Cyrin
addikt

A Mintesek meg röhögnek az összesen, hogy saját maguk által generált problémák időrabló megoldásával töltik a szabadidejüket bezárva, ahelyett pl hogy a csajokat hajkurásznák a strandon... ;]

link

link

link

link

(#60299) ubyegon2 válasza Cyrin (#60298) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kezdőknél szerencsére elég egyértelmű, melyik lesz a vonzóbb irány! :D
Igaz, ha már csecsemőkorban Gentoora tolnak. Az a kisgyerekes kép az haláli! :Y

(#60300) taiji


taiji
junior tag

Ahogy olvasgatom 1-2 ember az MX Linux live usb-jét ajánlja, hogy tud vele a jelenlegi rendszerről képfile-t készíteni, majd visszatenni. Nem feltétlenül kell ehhez MX Linux. Van erre egy tökéletesen jól működő program: Timeshift. Ugyanúgy tud készíteni futó rendszerről is snapshotot, mint liveusb-ről. Természetesen vissza is lehet állítani, meg időzíteni stb.

Taijiquan

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.