Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21551) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#21550) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Mageia nem Debian-alapú... és igazából a Debiannal sincs semmi baj, csak az melósabb.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#21552) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#21551) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Persze, nem arra gondoltam mert a másik 3 oszlopban a 4. az elsőben meg nem vettem észre, hogy a harmadik. Mindegy, szerintem érthető voltam. - persze ha nem, akkor azt mondom mint Jay a Jay és Néma Bob visszavágban: "mindig ez van" :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21553) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#21552) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

;)

https://www.coreinfinity.tech

(#21554) salaam


salaam
senior tag

Sziasztok!

Arra tudtok valami okosat mondani nekem hogy a skype vajon miért nem szereti a gnome shellt? Ubuntu 13.04, gnome 3.8 a történet és a skype képes volt ledarálni a fél shellt hogy neki jó legyen, reboot után nem is indult, csak repair/recovery segített.

Esetleg valami trükk ennek kijátszására? Az működhet ha felnyomok pendrivera egy 12.10-et unityval pl. és ha használni akarom akkor benyomom liveként?

Válaszaitokat előre köszönöm!

S.

(#21555) McSzaby


McSzaby
őstag

Valaki ismeri a Clear Os-t? Támogatja az ingyenes iso (Community?) a Layer 7-s szűrést? Ha igen, akkor mennyire működik jól?

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#21556) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Üdv. Segítséget szeretnék kérni. Van egy Netbookom pontosan egy Medion Akoya E1226 W7 Starterral, amin halál netezni(nem is értem miért rakták ezt rá alapból). Nos abban kérném a segítséget, hogy melyik az a disztro, ami kevés erőforrással is szmúsz, nem kell hetekig drivert keresni hozzá, normális kinézetű grafikus felülete van és nem kell sokat hegesztgetni(mint az arch-ot) terminalba, hogy jól fusson, és egy laikus is tudja használni?! :R

(#21557) Rimuru válasza KaiotEch (#21556) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem ez ide is jó lesz.

Vigyázat, csalok!

(#21558) weinmaker válasza KaiotEch (#21556) üzenetére


weinmaker
őstag

Én linux analfabéta vagyok, sok disztró kipróbálása után nekem a lubuntu jött be. Azért picit azt is kellett hegeszteni, de melyiket nem kell? Olyan nincs.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#21559) KaiotEch válasza Rimuru (#21557) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Szuper, köszönöm mind2töknek. Ha lesz pici időm kipróbálom. A meglévő mellé lehet telepíteni, hogy boot-nál választható legyen melyik OS-t szeretném?

(#21560) F34R válasza KaiotEch (#21556) üzenetére


F34R
nagyúr

Chrunchbang letoltes [link]

(#21561) Eastman


Eastman
őstag

Sziasztok!

Adott egy Ubi 12.04 Gnome környezettel. Vajon beállítható az, hogy a Képernyőkép-készítő (fogalmam sincs, hogy mi a neve a rendszeren belül) alapból .jpg formátumba mentsen? Ha igen, hogyan?

:U

Szerk: Lubuntura találtunk hasonló megoldást, de az itt leírt mappákat nem találom... Hol lehetne meghekkelni és munkára bírni? 2000+ képpel kellene dolgoznom és rossz lenne kettőnél többet klikkelni.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21562) F34R válasza Eastman (#21561) üzenetére


F34R
nagyúr

kepernyot csak png-be birsz loni , ez a gnome-screenshot atka. max egy scriptel a sopk png-bol tudsz jpg-t csinalni vagy keresel mas "kepernyolovot" es beallitod a shortcutba.

(#21563) Eastman válasza F34R (#21562) üzenetére


Eastman
őstag

Nem lehetne úgy valahogy' megoldani mint az LXDE-ben?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21564) Siriusb válasza Eastman (#21563) üzenetére


Siriusb
veterán

Drótozd rá ezt a parancsot egy billentyűre:
sh -c "import -window root ~/ScreenShot-`date '+%Y%m%d-%H%M%S'`.jpg"

(#21565) Eastman válasza Siriusb (#21564) üzenetére


Eastman
őstag

Köszönöm, de ez így csak fél megoldás! Ezt kaptam rá:


+

Ha Ubi-t használsz, próbáld ki a Shift+Print bill. kombinációt. Rögtön célkereszt jön kivágással. Jó lenne valahogy ugyan az, csak .jpg-ben mentene...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21566) Eastman válasza Siriusb (#21564) üzenetére


Eastman
őstag

-

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21567) F34R válasza Eastman (#21565) üzenetére


F34R
nagyúr

esetleg mas programmal ?

[link]

vagy shutterel.

(#21568) Siriusb válasza Eastman (#21565) üzenetére


Siriusb
veterán

Ha csak egy ablakról akarsz képet:
sh -c "import ~/ScreenShot-`date '+%Y%m%d-%H%M%S'`.jpg"

Ubuntutól mentsen meg az Isten. ;]

(#21569) F34R válasza Siriusb (#21568) üzenetére


F34R
nagyúr

neki a selected area mod is kellene.

(#21570) Rimuru válasza Eastman (#21565) üzenetére


Rimuru
veterán

scrottal is lehet ilyet, pl én így csinálom:

scrot -s '%Y-%m-%d--%T_$wx$h_scrot.jpeg' -e 'mv $f /cel/eleresi/utvonal/'

Vigyázat, csalok!

(#21571) Eastman válasza Rimuru (#21570) üzenetére


Eastman
őstag

OK, próbálgatom. Nem rossz, de egyelőre nem oda ment ahová szeretném. Illetve az a jó a „gyári” Screenshotban, hogy ott rögtön a fájlnevet is meg tudom adni. Webshop készül 2000+ termékkel és mindegyiknek a cikkszáma lesz egyben a kép-fájl neve is.

...más gondom egyébként nincs... Van vele meló rogyásig.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21572) Eastman válasza F34R (#21567) üzenetére


Eastman
őstag

F34R ott a pont! Deepin Scrot nagyon szimpatikus és kellően gyors, eddig jobbnak tűnik mint a Gnome Screenshot. ...de.

Alapból .png-be ment, igaz, hogy a .jpg-t is feldobja, de az plusz 1 klikk. Meg kellene kicsit hekkelni. :) Merre találom a beállításait?

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21573) F34R válasza Eastman (#21572) üzenetére


F34R
nagyúr

nem tudom, mert en nem hasznalok grafikus keplovot.
nezd meg a profil mappadban a config alatt vagy keress ra a deepin-re midnight commanderben.

(#21574) -PLevi-


-PLevi-
senior tag

Sziasztok!

Még mindig keresem a számomra megfelelő disztrót. Eddig Puppy linuxot próbálgattam, de kezdőként nem tűnt nagyon felhasználóbarátnak, ellenben gyors volt. Ebből kifolyólag csúnyácska.

Úgy döntöttem, hogy kipróbálok valami mást. Az Ubuntu vonalra esett a választásom, mivel sok jót (igaz rosszat is) olvastam róla. Fel is raktam a 13.04-es verziót. Szép-szép ez az Unity felület de piszok lassú. Gondoltam kipróbálok valami régebbi verziót, a második, már Unity felülettel ellátottat, 11.10-et. Vélemény ugyazez.
Először betudtam annak, hogy nem mai a gépem. Intel Core2Duo @ 1,66GHz, 1GB DDR2, Intel GMA950. (laptopról van szó) Aztán kipróbáltam az utolsó, nem Unity-s Ubuntut, a 10.10-et. Sokkal gyorsabb, Live (!) rendszerként futtatva is (a 13.04 és 11.10 telepítve volt a HDD-re). Itt megjegyezném, hogy gyorsaság alatt azt értem, hogy mennyi idő alatt nyitja meg például a Chromiumot (13.04/11.10 - 10-15 sec, 10.10 - 3-5 sec, illetve vannak-e kisebb akadások).

Tegnap kíváncsiságból live rendszerként kipróbáltam a Kubuntut, hogy meglessem a KDE-t. Kb. a 10.10 szintjét hozza gyorsaságban, holott azt olvastam, a KDE szereti enni az erőforrásokat.

Azt szeretném kérdezni, hogy erőforrás és gyorsaság szempontjából a Gnome vagy a KDE ajánlott a fenti gépre? (Az az nem azt kérdezem hogy melyik a jobb, mert az egyénenként eltérő, illetve flame keltő.) Esetleg valami lightosabb? LXDE, XFCE?

Természetesen kipróbálok majd még sok disztrót, nem csak az Ubuntut. Mindenesetre ha maradnék ezen a vonalon, kipróbálnám még a Lubuntut és Xubuntut is. Ha maradna Ubuntu akkor vagy 10.04 LTS (gnommal) vagy 12.04 LTS (utólag telepített gnome-panellal, ami szintén kellemesen gyors).

Az elején elkövettem azt a hibát, hogy Ubuntu Unity*-vel kezdtem, ami aztán azt eredményezte bennem, hogy nagyon lightos disztró után néztem, ezért lett kipróbálva a Puppy. Tegnap rájöttem, hogy lehet, hogy a gépem elbírja a kicsit szebb és "újabb" disztrókat is.
Kicsit fura kérdés, de mi az ami a fenti gépemre nem, illetve nagyon nem ajánlott a hardver miatt?

*Aztán Lubuntu és Mint, de valami nem stimmelhetett, mert ezek a lightosabb kezelőfelülettel ellátott disztrók is elég lassúak voltak. Teszek majd még egy próbát velük.

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#21575) kispx válasza -PLevi- (#21574) üzenetére


kispx
addikt

1 GB RAM mellé én inkább Xubuntu-t raknék. Ubuntura épül, csak Unity helyett XFCE van (+ az alapértelmezett programok le vannak cserélve lightosabb alkalmazásokra.). Jóval kevesebb erőforrással is beéri, mint a Unity.

[ Szerkesztve ]

(#21576) CPT.Pirk válasza -PLevi- (#21574) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A disztró amit én használok, az teljes KDE-vel kompletten fogyaszt 450MB ramot. Ebből már ki tudsz indulni. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21577) weinmaker válasza -PLevi- (#21574) üzenetére


weinmaker
őstag

A gyerkőcöknek szinte ugyan ilyen konfigon nagyon szépen szalad a lubuntu. Ajánlom figyelmedbe.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#21578) -PLevi- válasza kispx (#21575) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Értem. Ki fogom próbálni.

(#21576) CPT.Pirk
Szóval akkor KDE-t ne nagyon. Vagy mégis? Megnéztem, 180MB-t eszik a Kubuntu, alap böngésző egy lappal (PH!) 230MB. Kb. ennyit eszik az Ubuntu is. :F
Viszont látom, hogy az 1GB RAM a szűk keresztmetszet.

(#21577) weinmaker
Szintén megnézem! (újra)

Köszönöm szépen mindhármótoknak! :R

Még egy kérdés. Ubuntu vonalról gondolom érdemes az LTS kiadásokat választani, ugye?
Meg van a mai (hétvégi) program. :)

szerk.: Még annyit szeretnék kérdezni, hogy valami előnye (esetleg hátránya) a 64bites rendszernek 1GB RAM mellett? A processzor támogatja, de a RAM miatt ugye nem indokolt, de hátha.

[ Szerkesztve ]

(#21579) kispx válasza -PLevi- (#21578) üzenetére


kispx
addikt

A terminálba a top parancsot írd be.
4. sor
KiB Mem: 2015092 total, 1886112 used, 128980 free, 45352 buffers
A kiemelt rész mutatta meg a szabad memóriát. Inkább ezt nézd meg, mert a cache/buffereket nem számolja bele a rendszerfigyelő.

Igen, Ubuntu vonalon ha stabilitást szeretnél akkor LTS. És 1 GB RAMnál én semmikép sem használnék 64 bites rendszert.

[ Szerkesztve ]

(#21580) CPT.Pirk válasza -PLevi- (#21578) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem valamit rosszul nézel, ilyen alacsony értékeket a Gnome2 produkált még a régi Ubuntuban, ma már csak valamelyik lightweight asztali környezettel lehet ilyet kihozni, pl. lxde és xfce.

"Ubuntu vonalról gondolom érdemes az LTS kiadásokat választani, ugye?" Itt az a gond, hogy egyáltalán felmerül a kérdés, *buntu melyik kiadást lehet stabilnak nevezni...

Tudom javasolni az xfce-s Manjaro Linux kipróbálását.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21581) -PLevi- válasza kispx (#21579) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Húha, leesett az állam! :Y

Ubuntu 11.10 Chromium+PH! 190-200MB szabad RAM
Kubuntu 12.04 LTS üresjárat 90-100MB szabad RAM

Van egy kis különbség a rendszerfigyelők, illetve a top parancs által mutatott értékek között!
Rendben marad a 32 bites rendszer.

(#21580) CPT.Pirk

Igen, rosszul néztem. Manjaro xfce már szintén szerepelt a listámon, csak gondoltam, előtte nem árt tisztába tenni a dolgokat. :)

Köszönöm még egyszer a segítséget!

(#21582) Jester01 válasza kispx (#21579) üzenetére


Jester01
veterán

Melyik irányba nem számolja bele? Az üresbe? Hát oda a top sem. A free a nyerő, vagy ha a top-nál fejben hozzáadod még a buffers-t meg a cached-et.

Jester

(#21583) kispx válasza Jester01 (#21582) üzenetére


kispx
addikt

Értelemszerűen a használtba. :(((

(#21584) Jester01 válasza kispx (#21583) üzenetére


Jester01
veterán

Mivel igény szerint bármikor felszabadítható ezért pont az a jó ha nincs beleszámolva. Fölösleges azon aggódni, hogy csak x szabad memória van, ha azon felül még y bármikor felszabadítható.
Vagy mit értek félre?

Jester

(#21585) kispx válasza Jester01 (#21584) üzenetére


kispx
addikt

Nálam pl nem szabadítja fel a cache/buffert. Pont ezért mondtam, hogy a szabad memóriát nézze.

Itt is kérdeztem, de a hupon is (ott egyszerűbb volt megtalálni). 49% szabad memóriám volt a rendszerfigyelő szerint. És eszeveszetten swappolt a gép. Holott nem kellett volna neki, mert ha üríti a cache-t, akkor bőven belefért volna az a 190 MB amivel a lemezen szórakozott. És akármikor nézem, amikor a szabad memória lecsökken, előbb swappol, minthogy a cache méretét csökkentse. Ami számomra idegesítő, mert olyankor baromira lassul a rendszer.

Nálam a swappiness az 10-re van beállítva.

(#21586) Jester01 válasza kispx (#21585) üzenetére


Jester01
veterán

Első körben ezt kirívó esetként könyvelem el, ettől még valószínűleg mindenki másnál teljesen jól működik a dolog.

Egy dolog jutott még eszembe, nem használtál véletlen ramdisket (tmpfs)? Mert az alapból szintén a buffer/cache számban jelenik meg (most hirtelen nem tudom melyikben) és azt sajnos nem lehet kidobni ha szűkös a hely. Vmware ráadásul intenzíven használja is a /tmp-t.

Jester

(#21587) Claude Leon válasza -PLevi- (#21578) üzenetére


Claude Leon
senior tag

És én még azt hittem a mageia kde-n a 240MB (pufferek nélkül persze) hú de milyen kevés.

További tapasztalatok:
manjaro live XFCE:330MB, de openboxon 150 körül kiegyezik.
archbang-openbox 120MB alatt marad, i3-on még kevesebb, de azt még meg kéne tanulni :)

u.i. most leginkább a fedora a befutóm mate-n, már túlzottan hozzászoktam a gnome2-höz

(#21588) ryori


ryori
senior tag

Üdv, Linux mint 15 re kellene pár alkalmazás, de nem találok.

kellene egy olyan ami működteti a beépített ujjlenyomat olvasót.
egy proci,HDD,vga hőmérséklet kijelző
egy ssd/hdd checkolo ami %-ra irja ki a Health szintjét mint pl a hdsentinel meg az ssdlife.
valamint htmles animáló logineket hol lehet beszerezni? Eddig csak statikust találtam.

telefonról írtam

(#21589) Claude Leon válasza ryori (#21588) üzenetére


Claude Leon
senior tag

google:
http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_enable_the_integrated_fingerprint_reader

a többi meghaladja a képességeimet.

(#21590) sh4d0w válasza ryori (#21588) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

A HDD-állapotot ki lehet tenni képernyőre conky-val.

https://www.coreinfinity.tech

(#21591) ryori válasza sh4d0w (#21590) üzenetére


ryori
senior tag

;) köszönöm, eddig jó

(#21592) kispx válasza Jester01 (#21586) üzenetére


kispx
addikt

Nem használtam ramdiszket. De ha tényleg kirívó, akkor majd egy arch alapú disztróval meg is megnézem, mert ez sajnos a debian vonalon nekem ezt csinálja.

(#21593) ryori válasza sh4d0w (#21590) üzenetére


ryori
senior tag

Conky_
[link]

(#21594) lionhearted válasza kispx (#21585) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha kevesebb, mint 50% volt a cache nélkül, akkor gondolom azzal együtt 90% felett volt. Mivel, ahogy írtad is a swappiness 10 volt, így pont 90% felett kezdi használni a swapet (ha úgy alakul). Ekkor a rendszer intelligensen dönt, hogy mi kell swapbe, mi a RAMba. És van amikor a cache többet ér, mint egy órák óta nem használt process pl.
Nálam a 190MB azért nem "eszeveszett swappelés". Kidobta ami nem kell, hogy más hasznosabb bekerülhessen.

Természetesen, ha ez nem a teljes sztori, ami esetleg további magyarázatot adna, akkor lehet valóban furcsaságot találtunk. Ilyen esetben én ajánlanám, hogy indíts valami RAM igényes progit (újat). Ha ilyenkor sem ürítene cache-t, akkor van gáz. Persze, némi swap növekedés itt is lehetséges, mivel az új progi jövetelével is lehet olyan, hogy valamelyik cache-re azt mondja, hogy értékesebb, mint pár MB old process. Az gondolom megvan, hogy cache tartalmat nem swappol. :)

Tegnap még működött...

(#21595) kispx válasza lionhearted (#21594) üzenetére


kispx
addikt

Nem a méretére értettem, hogy eszveszett swappelés. Hanem, hogy folyamatosan tekeri a vinyót. Hupon is írtam, hogy "Mert így "megeszi" a merevlemezt és használhatatlan." Felőlem a 2 GB swappet felemészheti, ha közben nem zavarja a munkámat. :)

Hirtelen az eclipse-nél nem jutt eszembe memória igényesebb program, de majd lesz kipróbálom.

De amúgy pár órája visszaálltam Xubuntu-ra és itt az eclipse mellett sem nyúl a swaphez. Ubuntunál FF+TB+Rhytmbox mellett is belepiszkált. De ha ez mindenkinek jól működik, akkor majd egy hétvégét rászánok arra, hogy kiguglizzam, hogy nekem miért nem jó.

(#21596) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Egy kis falusi tévét üzemeltetünk, most röppent fel egy ötlet, hogy az eddig használt gépet egy kicsit felújítom, hogy távolról is vezérelhető legyen. Ennek keretében cserélném a Windows ME-t ( :) ) egy Linux verzióra.
A feladat az lenne, hogy van egy pár diából álló PowerPoint vetítés, amit folyamatosan, ismételve futtatni kell, és pénteken + hétfőn este 7 órától egy rátöltött musor.mpg-t le kell játszania. Ezt szeretném automatizálni, amennyire csak lehet, és ebben kérnék segítséget.
Sajnos még abban se vagyok tisztában, hogy a PowerPointot mennyire támogatja a Linux, de bármilyen ötletet szívesen fogadok :R

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#21597) BoB válasza LógaGéza (#21596) üzenetére


BoB
veterán

Libreoffice ismeri a powerpoint prezentációkat, de jobban szereti a régebbi, .ppt kiterjesztésű 2003 office kompatibiliseket. Ezekkel is van némi kompatibilitási gond, de az újabb formátummal több. Nézd meg hogyan tudja megjeleníteni. Ha nem elfogadható, meg lehet csinálni abban is ugyanazt a prezentációt, odt formátumban. Másik alternatíva wine alatt MS office lehet.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#21598) LógaGéza válasza BoB (#21597) üzenetére


LógaGéza
addikt

Ezzel nem lenne probléma, mert PowerPoint 2003-ban készültek a vetítések :)
A kérdés itt főleg az, hogy megoldható-e az automatizáció úgy ahogy szeretném.

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#21599) BoB válasza LógaGéza (#21598) üzenetére


BoB
veterán

Persze hogy megoldható, cron-al bármit lehet automatizálni linux-on, egész jól.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#21600) Vladi válasza LógaGéza (#21598) üzenetére


Vladi
nagyúr

Még azt nem írtad, hogy milyen gép van alá. Az is fontos.
Felteszel egy x disztrót, leteszteled a vetítést. A videó nem gond.
Utána megcsinálod az automatizálást. De azért arra készülj fel, hogy kedd délelőttre nem lesz
kész rendszered. Pár dolgot azért meg kell hozzá tanulnod.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.