Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#66301) Sanchez638 válasza MasterDeeJay (#66300) üzenetére


Sanchez638
addikt

En meg vettem egy bontatlan Pentium E6700 at. :) A masik mar fel lett bontva.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#66302) Lord Myn válasza arn (#66299) üzenetére


Lord Myn
senior tag

A mezei adlib-on is volt lehetőség digi hang lejátszására szoftveres úton (szuper 6(!)-bites minőségben és persze DMA nélkül :U ), volt modul lejátszó is, ami működött vele, de pár játék is használta az "adlib digi"-t:
Another World, Flashback, Countdown, Links, Gobliiins, stb.

"War does not determine who is right - only who is left."

(#66303) hege8888 válasza Lord Myn (#66302) üzenetére


hege8888
aktív tag

Én szerintem erre gondolok... Egyébként kipróbáltam, amit előző oldalon Alvaró írt,
tényleg működik az Impulse Trakcer. Ebből nekem az jön le, hogy a nálam lévő Adlib (klón) is tud digit lejátszani. Kár, hogy neten nem találtam pontos infót erről a kártyáról. (J98FM-001)
Na majd kipróbálom az általad és a Frawly által felsorolt játékokat is.

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#66304) arn válasza Lord Myn (#66302) üzenetére


arn
félisten

ennek utana olvasok... de igazabol a tenyen nem valtoztat, hogy a blaster digitalis reszet tamogato jatek nem fog adlibon digi hangot lejatszani, illetve, hogy az opl2 alapvetoen fm alapu midi lejatszasra van hasznalva.

itt nem azt hasznaljak ki, hogy midiszeruen hangot modulalnak az opl2on keresztul?

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#66305) arn


arn
félisten

de vmi olyasmi... de ez kb annyira lehet jo pofa dolog, mint speakeren :)

PC software generated multitimbral music and sound effects through the AdLib card, although the acoustic quality was distinctly synthesized. Digital audio (PCM) was not supported; this would become a key missing feature when the competitor Creative Labs implemented it in their Sound Blaster cards. It was still possible, however, to output PCM sound with software by modulating the playback volume at an audio rate, as was done for example in the MicroProse game F-15 Strike Eagle II[5] and the multi-channel music editor Sound Club for MS-DOS.[6]

ez meg a vogonsrol... ez erosen a technika meghagasa:

In theory yes, but in practice there's quite many limitations.

-at maximum volume, only 8 operators can fit into output without clipping (but of course not all channels would be at maximum value at the same instant so in practice you can play more channels without clipping depending on what you play).
-the 6-bit volume register is logarithmic, so it is very bad for playing linear PCM. It would sound much more crude than simple 8-bit Covox DAC, or even a 6-bit linear DAC. I haven't done the maths, but I assume it would equal to something like 4-bit linear PCM.
-OPL2 needs so long delays between port writes that you can only write theoretically maximum of 37287 different registers per second, regardless of what CPU drives it. So even with two channels would be 18.6 kHz, and four channels would be 9.3 kHz - hardly enough for 4 channel MOD playing.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#66306) Lord Myn válasza arn (#66304) üzenetére


Lord Myn
senior tag

De-de-de... :K (azért írtam, hogy szoftveres úton, kicsit leegyszerűsítve). Igen, speaker-en is ment ez, csak az még rosszabb minőségű volt.

Nekem Sound Blaster 2.0 volt az első digit hardveresen ('91 ha jól emlékszem) is tudó kártyám, az legalább már 44 kHz-ig fel tudott menni lejátszásban így a modul lejátszóknál ég és föld volt a különbség, pedig mai füllel meghallgatva kb. az agyonmásolt szalagos kazetta minőségét tudta.

[ Szerkesztve ]

"War does not determine who is right - only who is left."

(#66307) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

WinChip2_200_Plastic, érdekes erről CPUWorld- ön nincs adat, a 3.5V- os kerámia változatról viszont van. Gondolom a feszen kívül a többi adat ugyanaz lehet.

(#66308) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

A Wifi drivert a tesztek idejére nem tettem fel 98 alá, lassítja kicsit a gépet. A 2 és 4GB penjeim tele vannak retroval, nem törlöm, de a fotógépből maradt sok 4GB SD.

Ezért hasznos lehet - tapasztalat. Vásároltam horribilis :DDD összegért egy Gembird FD2-SD-1 átalakítót.

Van kis ellentmondás az adatokban, de az SDHC- t is viszi

Win98SE penes USB drivere felismeri a tokot és médiát is szépen. Pendriveként használható az SD, most ezen viszem az adatokat. Vaskosabb mérete miatt a bill/egércsatitól nem fér el az alaplapon, de hosszabbítóba dugva (itt a DLink Wifi stickhez mellékeltben) kényelmesen használható :

A nagygépben meg nincs gond a mérettel, a front csatinál van bőven hely.

(#66309) hege8888 válasza Frawly (#66278) üzenetére


hege8888
aktív tag

Na ma reggel ismét elővettem.
Kipróbáltam a Lost Vikingset, szól! Utána Ugh!, majd rápróbáltam a Pinball Illusions-ra, Fantasiesre.Nem tudom mi történt, de a setup.exe-ben Adlibot választa most megy a mutatvány. Utána fellelkesültem a Lotus-ra is.
Lehet, hogy eddig én voltam buta, és mikor az elején a szoftvervédelem kódot kér (pages/lines) eddig mindig ütöttem vmi számot. Most egy Entert adtam neki, és egyből bejött a menű.. :))

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#66310) Lord Myn válasza hege8888 (#66309) üzenetére


Lord Myn
senior tag

A Lotust meg a Lost Vikings-t érdemes meghallgatni Roland cuccon (előbbihez valódi MT-32 kell, utóbbi jobban szól SCC-1-en, de jó az MT is). :K

"War does not determine who is right - only who is left."

(#66311) hege8888 válasza Lord Myn (#66310) üzenetére


hege8888
aktív tag

Na majd Fülén meghallgatom. :D

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#66312) Sanchez638 válasza DarthSun (#66308) üzenetére


Sanchez638
addikt

16-32GB Sandisk pendrive-ket szoktam ebay-ról rendelgetni.. Nem akkora összeg, ha elhagyom se.. Win98-hoz tökéletesek..

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#66313) DarthSun válasza Sanchez638 (#66312) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Persze jó az, csak nekem megmaradt sok 4- es SD, aztán így ki tudom használni.

(#66314) benedekco


benedekco
addikt

Szal akkor senkit nem érdekel a VGA->HDMI átalakító? De pedig INGYÉÉÉÉ VAAAN. :DDD
Se a HDMI repeater?

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#66315) gban válasza benedekco (#66314) üzenetére


gban
Közösségépítő

Ez egy ilyen jó banda :))
Csak azt kérik ingyen ami tényleg kellhet.

Postázást nem vállalok.

(#66316) envagyok válasza benedekco (#66314) üzenetére


envagyok
veterán

Elküldheted nekem, hátha egyszer jó lesz valamire :))

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#66317) Exian


Exian
őstag

Sziasztok!

Rég jártam itt. Néhányan emlékeznek rám talán, egy időben raktam fel csomó ingyen vihető komplett retró PC-ket, meg alkatrészeket.

Érdeklődöm, hogy van e még igény ilyesmire? Továbbra is gyűlnek nálam az ilyen-olyan dolgok, a helyem viszont nem hogy nő, épp ellenkezőleg, folyamatosan csökken az antik-retró PC gyűjteményem által felemészthető tárolóhelyeim.

Vannak komplett gépek, de alkatrészek is.

Kit mi érdekelne? Az igények alapján körülnézek, kinek mit tudnék felajánlani.

[ Szerkesztve ]

(#66318) gban válasza Exian (#66317) üzenetére


gban
Közösségépítő

Szerintem akkor tud bárki nyilatkozni ha van konkrét lista (meg persze bárkire igaz hogy jól jönne egy Voodoo 5 :DDD ).
Szóval ha esetleg össze tudsz dobni valami felsorolást (akár feltöltve valahová, akár ide betéve a felsorolást), az alapján könnyebb lenne lecsapni bármire is köszönettel.

Postázást nem vállalok.

(#66319) Hosssszu válasza Exian (#66317) üzenetére


Hosssszu
őstag

Szia!

Engem 386-486 vonal érdekel. Ha abból van komplett gép, akkor 100% hogy vevő vagyok rá. :R

(#66320) Exian válasza Hosssszu (#66319) üzenetére


Exian
őstag

286-386-486-5x86-586-P1-P2-P3 van minden, több példány :)

Komplett gépek, de külön csak alkatrészek is.

Akkor csinálok majd listát.

(#66321) gban válasza Exian (#66320) üzenetére


gban
Közösségépítő

Köszönjük.

Postázást nem vállalok.

(#66322) Hosssszu válasza Exian (#66320) üzenetére


Hosssszu
őstag

Köszönöm szépen! :R
Akár P1 is jó lehet, de majd a lista úgy is adja magát.

(#66323) flymi válasza Exian (#66320) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

s370-478? Nekem az a retró. :DDD
Ami ezektől régebbi az már nem nekem való.

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#66324) hege8888 válasza Exian (#66320) üzenetére


hege8888
aktív tag

Hogyne volna! :R Írtam pü-t :R

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#66325) arn válasza Exian (#66320) üzenetére


arn
félisten

Engem is erdekelne a 386-p1ig bezarolag :) szep allapotu hazak plane.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#66326) gban válasza Exian (#66320) üzenetére


gban
Közösségépítő

A lényeg, merre vagy helyileg?

Postázást nem vállalok.

(#66327) arn válasza flymi (#66323) üzenetére


arn
félisten

Atpasszolod a regebbieket? :D

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#66328) flymi válasza arn (#66327) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Simán. Számomra azok nem érdekesek, bármennyire is istenkáromlás ilyet mondani.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#66329) Hosssszu válasza gban (#66326) üzenetére


Hosssszu
őstag

Adatlap szerint Pécs.

Ajjaj... arm-al vagyok versenyben. Ez nem jó. :DDD :DDD

(#66330) Alpi. válasza benedekco (#66314) üzenetére


Alpi.
addikt

Most vettem ilyen átalakítót. :)))

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#66331) Fred23


Fred23
nagyúr


Előkerült a fiók mélyéről ez a mikrovezérlő, mobillal le is fotóztam gyorsan, nagyon szép szerintem.

(#66332) hege8888


hege8888
aktív tag

Mennyire szentségtörés AT-s házat ATX-es táppal használni?
Kellenének az AT-s tápok a régebbi (386-486) alaplapokhoz, és ami socket 7 lap van AT-ATX csatival, akkor inkább ATX-esen használnám.
Pl a turbo gomb lenne akkor a bekapcs.
Meg megszabadulnék a most már kikapcslhatja a számítógépet üzitől.. :)

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#66333) gban válasza hege8888 (#66332) üzenetére


gban
Közösségépítő

Turbó gomb az nem az igazi, mert az bekapcsolva vagy kikapcsolva van, ellentétben az atx bekapcsoló gombbal.
A reset ugyanolyan mint a bekapcsoló, vagyis addig zár míg nyomva tartod.

Postázást nem vállalok.

(#66334) r0b3r válasza hege8888 (#66332) üzenetére


r0b3r
senior tag

Sztem egyáltalán nem gáz. Bár engem nem zavart a most már kikapcsolhatja üzi. :)

Csak az nem mindegy, hogy milyen AT házad van. Ha lehet akkor 8cm-es ventilátorral a végén szerelt tápot keress (mint az AT), mert beszerelés után a 12cm-es venti lehet, hogy pont kifelé a burkolat felé fog nézni. :DDD ;] :DDD :DD

(#66335) benedekco


benedekco
addikt

Van két speckó vga kábelem is, az 5 ágú kábellel van már tapasztalaton.
Annak idején volt egy 17"-os Belinea monitorom. Azon volt ilyen csati, és ezzel a kábellel tudta a 2048*1536-ot. Qrva jó volt, úgy toltam a Porsche Unleashed-et. Egy picit rángatott, nem volt meg a kellő bika, de qzért ment. Azzal menőztem mikor összejöttünk lanozni.
Volt még más játék is ami támogatta, de már nem emlékszem mik voltak. Meg azt se, hogy bírta a gépem őket.
Szal az egyik ilyen ötágú ucc a másik meg egy hármas rca-nak néz ki. Esetleg ha valakit érdekel megint tessék privátolni, ingyé vagyon.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#66336) zotyesz66 válasza hege8888 (#66332) üzenetére


zotyesz66
őstag

Nekem így megy a K6 gépem (EP-MVP3C2). Az AT kapcsoló általában egy kis fémlemezzel van a ház előlapjához csavarozva, ezzel a lemezzel és egy darab radír segítségével szorítottam be egy szabvány (talán codegen házból kiszedett) nyomógombot. Mivel az előlapi power gomb rugós, tökéletesen tudja bökdösni, teljesen gyárinak érződik.
A tápnál tényleg arra kell vigyázni, hogy 8cm hátsó ventis legyen.

(#66337) Frawly válasza hege8888 (#66332) üzenetére


Frawly
veterán

Elvileg semennyire nem szentségtörés, de a modern ATX tápokról a -12V tudtommal hiányzik (ez pedig kell az ISA eszközöknek, ha jól emlékszem), de a korai ATX tápokon még ott volt ez az ág is. Maga az ATX tápcsati átalakítható AT-s formátumúra.

A most már kikapcsolhatja a gépet meg egy olyan apróság, ami pont jó a retróban, hiszen azért nem modern gépen emulátorozol, mert a régi gépek érzését akarod visszahozni, CRT monitor képét, villódzását, sípolásást, régi HDD-k traktor hangját, floppyk fingós hangját, stb.. Ha így mindent átalakítasz rajta, hogy ATX táp, meg IDE2SD vagy IDE2CF adatper, Gotek floppyemulátor, meg LCD monitor, meg kutyafüle, akkor egy szinten túl megkérdőjeleződik a retró gép értelme.

(#66338) arn válasza Frawly (#66337) üzenetére


arn
félisten

-5v, es nem minden kartyanak kell. De a korai atx specifikacionak meg resze volt, csak 2000es evek elejen tunt el belole.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#66339) hege8888


hege8888
aktív tag

Nem is a kikapcsolhatja üzi miatt szívom a fogam, hanem, hogy nincs elegendő AT tápom a P1-től lefele deszkáimhoz.
De akkor azoktól a lapoktól - jellemzően P1-P2-es deszkák, mint a mondjuk TX98, amin már van ATX lehetőség is, akkor nekik adok valami 300W környéki régi ATX tápot, mondjuk a 370-esektől, vagy a korai P4esek házaiból.

Frawly: orrvérzésig alakításnak nem vagyok én se a híve, csak ha nincsmás.. Pl régi HDD-t (4 giga alatt) én nagyon elvétve találok. Pl a 386-486osokhoz második vinyónak lehet, hogy berakok egy CF-et majd, mint itt ez a sporttárs..

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#66340) quailstorm válasza hege8888 (#66339) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nekem is ATX házban ATX táppal megy AT házba való Acorp lapos s370. Az az egyszerűbb...

(#66341) benedekco


benedekco
addikt

Vannak felesleges PC3 és PC2 2gb-os laptop ramjaim, valakinek kell írjon.

Illetve van teszteletlen szerver motyó. Van itt valaki aki foglalkozik szerverekkel és van affinitása tesztelni őket, illetve tovább értékesíteni?
Xeon E5-2609v3 meg két darab 8gb-os PC4ram, Samsung m393a1g40db0.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#66342) envagyok válasza benedekco (#66341) üzenetére


envagyok
veterán

Ram az jöhet.
Többit privátban.

[ Szerkesztve ]

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#66343) Frawly válasza arn (#66338) üzenetére


Frawly
veterán

Igaz, igaz, mínusz 5, nem 12 volt, csak az előjelre emlékeztem jól. A lényeg, hogy pár ISA kártyának kellhet. De nem teszi lehetetlenné, csak figyelni kell erre, azért hívtam fel a figyelmet rá. A mai gépekben már rég nem használja ezt az ágat semmilyen eszköz, azért hagyják le. De a mai ATX tápoknak van egy másik hibája is, +5V-os ágon is elég gyengék, mivel a delejt a 12V-os ágra tartogatják, míg a retró gépek inkább az 5V-os ágat terhelik jobban. Bár ez egy 386-P2-es gépekig nem gond, mivel azoknak nem kell sok delej. Talán a P3 határeset. De egy erősebb P4, AthlonXP esetén már problémás lehet erősen.

[ Szerkesztve ]

(#66344) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Winchip2/200 tesztjei. 3 variáció - 3x66MHz def, 2x100MHz, 3x75MHz/2.9V tuning. 250MHz- en már instabil. A 3x75 és a 2x100 között viszonylag kicsi a különbség, ez már egyéni ízlés dolga, hogy megér-e 0.1V emelést. Sztem 2x100- on érdemes használni def 2.8V- al, mert így gyorsabb mint a 3x66.

Táblázat frissítve.

A 3DM2001 CPU 2x100/2.8V. A RAM/FSB természetesen 100MHz, a CPUz nem jól írja ki, a 200 irreális is lenne.

RAM mennyiségi próbát is végeztem 128/256, 256- nál maradtam, nem lassul, valamint a POST 256M cached- et ír ki :U , pedig elviekben az MVP3 1MB lapi cache- el 128- at lát be.

(#66345) r0b3r válasza Frawly (#66343) üzenetére


r0b3r
senior tag

Pont az elmúlt hetekben kellett beszereznem egy -5V-os ATX tápot, mert a PII/PIII-as alaplapom ugyan működött, de szirénázott a speakere -5V nélkül. :DDD
Egyébként általában csak a régi ISA SB hangkártyáknak kellhet. :K

(#66346) hege8888 válasza zotyesz66 (#66336) üzenetére


hege8888
aktív tag

Na ez jó ötlet, kipróbálom.

más:
95 németül van, magyarítható, vagy egyszerűbb (lenne, ha nem laptop) újrarakni?

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#66347) DarthSun válasza hege8888 (#66346) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Nézz utána a drivereknek. Ha letölthető/megvan hozzá minden, akkor érdemes újratelepíteni. Valamint ha van benne optika. Bootolni nem kell róla, a 95 simán CD- re másolt telepítővel is felmegy, ill vinyóról is, persze akkor rá kell másolni, ami régi laptopnál szintén optikáról oldható meg.

(#66348) hege8888 válasza DarthSun (#66347) üzenetére


hege8888
aktív tag

Hello!

Köszi a választ, jó, hogy említetted, Cirrus VGA van benne.. no ilyennel még nem volt telepítős dolgom.

Van egy Voodoo2-esem, amit tervezek már egy ideje beüzemelni...
Teljesítmény szempontjából mindegy milyen PCI-os VGA-ra dugom rá?
Van pár S3, meg egy Cirrus Logic. Mindegy hogy 1 mega, esetleg ki van maxolva 2 mb-ra?

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#66349) DarthSun válasza hege8888 (#66348) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Egy Voodoo2 esetén max 800x600 lehet a felbontás, tehát itt nem sokat számít a 2D VGA tudása, esetleg túl gyenge ne legyen és legalább 1MB- os, de jobb ha 2. Tapasztalatok szerint egy PCI S3 is megfelelő választás. Ha D3D API- t is tervezel használni, akkor jobb lehet mellé egy GeForce pld.

(#66350) arn válasza hege8888 (#66348) üzenetére


arn
félisten

v2 alatt mindegy, mert akkor a v2 adja a kepet... ha mashoz szukseged van ra, ahhoz kellhet.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.