Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#81551) zsolti1debre válasza Netszemete (#81548) üzenetére


zsolti1debre
tag

CPT.Pirk

Köszi, megpróbálom akkor az openssh-server-t.

(#81552) sh4d0w válasza zsolti1debre (#81551) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Arra készülj fel, ha ezzel a kéréssel fordulsz az IT-hoz, lehet, hogy nem csak elküldenek valami meleg helyre, hanem komolyan megvizsgálják, mit csináltál eddig.

Legalábbis komoly helyen ez történne...

https://www.coreinfinity.tech

(#81554) growler válasza lck (#81549) üzenetére


growler
őstag

Kb. 1 éve használok Manjarot. Ez idő alatt több GB nagyságrendben kaptam
frissítést - de eddig soha nem okozott problémát. Ennyire szerencsés lennék? :)

(#81555) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#81552) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ennek az "úgymond kulturált" megoldása a VPN lenne? Azért kérdezem mert mi kis cég vagyunk és ilyen átirányításos módon érjük el otthonról a közös git és svn szerverünket ami bonyolult belső hálón van, a netünket egy másik cégtől kapjuk.

Ugyanakkor bennem is átfutott már párszor a gondolat, hogy ez így mennyire okés...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81557) CPT.Pirk válasza Netszemete (#81556) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Beérem persze :) Nincs nálunk IT, én mint HW fejlesztő vagyok az IT is egyben mert nincs más... A netünk a bérelt iroda netje, egy másik cégtől jön. Itt nekünk bent onedrive felhőnk van, de ez mellett létezik egy gépem, amin fut a git és az svn szerver, meg az a gép backupolja időnként a onedriveon lévő dolgokat. Az egyik célprogink csak az svn-t ismeri, így az mindenképpen kell, ezért alakult ki a mostani rendszer, így otthonról is be tudunk dolgozni ha úgy alakul.

Gitre meg a céges github jó megoldás lenne, olyat használtam már másik cégnél de itt az svn elérése a lényeg inkább. Arra szerintem nincs ilyen, mint a gitre a github.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81559) zoltanz


zoltanz
nagyúr

MX-Linux-on eltávolítítottam a pulseaudio-t (túl sok erőforrást használt)
Most viszont nem tudom a multimédia billentyűkkel használni a hangerőszabályzást, némítást.
"Billentyűzet gyorsbillentyűk" beállításánál nem tudok hozzáadni ilyen opciót.
Köszi! :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#81560) lev258 válasza zoltanz (#81559) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem ezzel magadat lőtted lábon. Gyakorlatilag minden a pulseaudio-n keresztül kommunikál az ALSA-val.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#81561) sh4d0w válasza Netszemete (#81553) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Én is telepítettem Linuxot a munkagépemre, két helyen is, nem problémáztak miatta - mindemellett a felelősség az enyém volt, hogy annyira hardened legyen, amennyire csak lehet.

https://www.coreinfinity.tech

(#81563) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#81555) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nyilván a VPN a legkulturáltabb megoldás, de akár ezt használsz, akár ssh-t, legalább 2FA ildomos mindegyikre, mivel ha jól értem, a git/svn alatt tárolt megoldások a cégetek legértékesebb IP-jai közé tartoznak.

Esetleg érdemes lehet elgondolkodni jump server használatán, de az is minimum 2FA-val.

https://www.coreinfinity.tech

(#81564) sh4d0w válasza Netszemete (#81562) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Valójában az egyik ilyen cég, ahol ezt megtettem, egy nagyon merev, a legutolsó apró kis mozzanatig beszabályozott, világméretű multi volt. Nyilván manageri jóváhagyással és indoklással a kezemben mentem az IT-hoz, hogy akkor ezt és ezt kellene csinálni, hogy tudjam végezni a munkámat. Nyilván a céges dolgokat távolról csak VPN-ről tudtam csinálni.

A másik hely jóval lazább, de szintén világméretű multi - itt megkérdezték, hogy van-e szükségem másodlagos gépre, erre került Linux.

https://www.coreinfinity.tech

(#81565) lev258 válasza zoltanz (#81559) üzenetére


lev258
veterán

Ez talán majd segít: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#81566) zoltanz válasza lev258 (#81560) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Na mindegy, a Debian 10 alapúnál még működött rendesen a 11-ben egy új feature biztos ez.
Amúgy apulse felrakva így megy rendesen a Firefox stb pulseaudio nélkül..

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#81567) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ehh, érdekes cikk a Debian vs. böngésző verziók katasztrofális helyzetéről.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Web-Browser-Packages-Debian

Pl. nem tudnak Firefox ESR verzióban frissíteni, mert az új Firefoxhoz már frissebb mesa kellene, de olyan meg nincs a Debian stabilban... A régi ESR meg már unsupported...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81568) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#81567) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Meg sem lep, fafejűek...

https://www.coreinfinity.tech

(#81569) zoltanz válasza CPT.Pirk (#81567) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Vagy a frissítés rendszer politikájuk szar, és/vagy a kommunikáció a fejlesztőcsapatok között (van némi kakofónia). Esetleg fejlesztő és vagy szürkeállomány hiány is van. :DDD
Driver-ek (nyílt-nem nyílt) között is vannak nem konzekvens elbírálások.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#81570) sh4d0w válasza zoltanz (#81569) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Esetleg mind együtt.

A Debian elindult azon az úton, amin az Ubuntu is járt nálam: egyre-másra születnek a hülyébbnél hülyébb döntések, aminek a végén kihajítom a gépemről. Nyilván nem fogja megrengetni őket, nálam viszont fontos szempont a biztonság (ezért hajítottam ki a Mintet is).

Már csak azt nem tudom, mivel lehetne helyettesíteni.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#81571) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#81568) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Engem most a onedrive kliens szívatott meg. Debianon van egy verzió év elejéről... Van külső ppa-ban egy nyári verzió, meg van a hivatalos friss, ami 15 napja készült el.

Na most ezek közül csak a legújabb működik jelenleg, mert volt egy változtatás az MS oldalán. Szóval szedhettem le a git repót, fordíthattam le és rakhattam fel onnan. No meg persze át kellett linkelni, mert a make install nem pont oda tette a friss binárist, ahová a csomagos verzió...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81573) zex


zex
aktív tag

Linux alá (Kubuntu) ajánlatok-e víruskergetőt, és ha igen melyiket? Én felraktam a CalmTK-t de azon kívül hogy van, nem igen látom értelmét, vagy tapasztalom működését. :)

(#81574) lev258 válasza zex (#81573) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan mi lenne a cél?
A ClamTk nem valós idejű, arra jó, hogy néha lefuttasd a kérdéses állományokon (Windows-os tartalmakat is beleértve). Amennyiben valós idejűre van szükséged, megindokolnád a használatát?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#81575) sh4d0w válasza Netszemete (#81572) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Eleve Red Hat nem jön szóba, ahogy Suse sem... Ubuntu, Mint biztosan nem, már levetettem őket.

Bajban leszek...

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#81577) hunaqua


hunaqua
addikt

A véleményeteket szeretném kérni.
Adott egy:

Tronsmart Ara BJ19 specifications:
SoC – Intel Celeron J1900 Quad core processor @ 2.0 GHz (base) / 2.41 GHz (burst) with Intel HD graphics (10W TDP) System Memory – DDR3L 1333/1666 MHz SO-DIMM slot Storage – 2.5″ SATA hard drive or SSD Video Output – mini HDMI + mini DisplayPort Audio – mini HDMI, 3.5 mm jack for headphone and MIC-in Connectivity – Gigabit Ethernet, mPCIe Wi-Fi (2.4GHz) and Bluetooth 4.0 module

Ennek az usb3 portjára menne külső házban a HDD.

Csak torrentre szeretnék csinálni ebből egy eszközt ,mondjuk qbittorrent-re. A media lejátszó nfs-en kapcsolódna hozzá. Mi lenne a legjobb rendszer erre,mit és hogyan javasoltok?

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#81578) CPT.Pirk válasza hunaqua (#81577) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tennék egy Lubuntu 20.04 LTS-t a gépre, az fasza meg nem fogyaszt sok erőforrást. Arra meg PPA-ból tenném fel a friss qbittorrentet. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81579) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Az új MX-Linux-hoz nincs, nem találtam antiX Advert Blocker app , ezzel könnyen lehet egy host-olni (zavaró, villogó reklám stb)weblapokat, előkészített listák (mpvs, sysctl, someonewhocares.org, yoyo.org, adservers.org) által.
Köszi! :R

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#81580) hunaqua válasza CPT.Pirk (#81578) üzenetére


hunaqua
addikt

Köszönöm szépen!

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#81581) csixy válasza zoltanz (#81579) üzenetére


csixy
addikt

Beiktatsz egy közepesen régi -vagy újabb asus routert , az utolsó 1.
-2 eresztés Shibby féle tomato fw-ben igen jól configolható reklámblokkoló volt.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#81582) 1 it user


1 it user
friss újonc

Sziasztok! Szeretnék egy nagy szívességet kérni, Linux-szal kapcsolatban. Tudnátok segíteni az alábbi feladatsor megoldásában? A környezetemben nem foglalkoznak Linux-szal, így sajnos nem tudok kitől segítséget kérni. Pedig fontos lenne, vasárnap estig. És sajnos nagyon csehül megy, ezért kellene ismernem a megoldásokat. Küldöm a feladatsort, ahogy tudom.

Csak a parancsok kellenek, nem kell hozzá a jsLinux! Hálásan köszönöm, aki időt szán rám!

A feladat másik felét is küldöm, ha érkezik erre válasz.

[ Szerkesztve ]

(#81583) ubyegon2 válasza csixy (#81545) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én emiatt kerülöm a manjarót, de anno a kapitány kedvenc disztrója is ilyen vót.

Kb a Manjaro kernel panic első jelentkezése idején volt fenn Chakra is, de azon nem tapasztaltam hasonló jelenséget, viszont lehet, hogy Intel hw-es gépen történik ez Manjaronál is, sokan emiatt nem találkoznak vele. :U De ha más Arch klónokon is jelentkezik, akkor még értetlenebbül állok a 4,5 éves jelenség előtt, ha már annyira húdefriss csomagok vonzzák ez embereket a rollinghoz.

No csak felrakom lassan ezt a Garuda disztrót és megvárom, mi lesz, ha a Mint kernel frissítést kap.

Egyébként egyik Samsung EVO SSD-t GPT-re formáztam, de a mostani 1terás kb egy éve jól érzi magát legacyn, igaz élete során csak egy disztróval ismerkedett meg mindössze + 1 tároló partició. De ez mint tudjuk, az én bajom. ;]

(#81585) ubyegon2 válasza rin33 (#81538) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Melyik könyvtárat érdemes még kihelyzni a HDD-ra a home-on kívül? /opt vagy /usr/share szóba jöhetnek?

Nem szűkös a 30GB szerintem, még a /home-ot se tenném HDD-re, mivel bármit arra teszel, csak lassítja az SSD által biztosított sebességet. A HDD-t csatold inkább letöltésekre. Nekem most a fő partició 43GB, abból 23GB szabad, most egy éve fut a disztró napi 16 óra használattal, /home-ban van most 5GB vegyes valami, szóval egy év alatt 15GB-ra hízott a disztró.

[ Szerkesztve ]

(#81586) sh4d0w válasza 1 it user (#81582) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

cat, grep, awk - és menni fog.

Ha megmondjuk a komplett megoldást, sosem fogod megtanulni.

https://www.coreinfinity.tech

(#81588) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#81586) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezek egyébként nagyon hasznos dolgok, én pl. sokszor nyúltam egrep-hez még Windowsos gépen is munkában mikor fel kellett dolgozni több MB méretű txt fájlokat... De ugyanakkor mikor suliban ilyennel találkozik az ember Linuxozás címén mert ki kell tölteni az info gyakorlat 90 percét, na akkor menekül vissza Windowsra...

A másik ilyen archaikus terület meg szerintem az ezekhez tartozó manpage-ek... Rakás oldalnyi szöveg ahol leírják az összes kapcsolót is, csak általában a gyakorlati felhasználásban nem segítenek, mehetsz a google-be keresni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81589) sh4d0w válasza Netszemete (#81587) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Igazad van, a sort parancsot kifelejtettem.

Egyébként meg az a tapasztalatom - kevés kivételtől eltekintve -, hogy ilyen feladatokkal azok jönnek, akik csesztek figyelni az oktatáson, avagy elbulizták a tanulásra fordítandó időt.

Ha azzal jön valaki, hogy itt a feladat, ezt és ezt megcsináltam, de valamiért nem az elvárt eredményt kapom, vagy nem értem, ez a rész itt miért úgy (nem) működik, szívesen segítek.

Ha itt és most valaki megcsinálja helyette, sosem fogja megtanulni, ezért inkább a kulcsszavakat írtam le, semmint a megoldásokat.

https://www.coreinfinity.tech

(#81591) zex válasza lev258 (#81574) üzenetére


zex
aktív tag

Céges környezetben (is) használom a laptopot és kérték, hogy azért jó lenne valami vírusvédelem lenne a gépen. OK, hogy Linuxra kevés a vírus, de nem zárható ki teljesen. Emiatt lenne rá szükség (nagyobb biztonság végett).

(#81592) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

Vennék egy 3-4. generációs i5-ös kis brand SSF gépet. Ehhez szeretnék majd usb-s wifi-t. Olyat, ami AC-s és antennás.
OS valószínűleg mint cinnamon lesz.

A kérdésem, hogy milyen usb-s wifit vegyek, aminek a beállításával nem kell szórakoznom, sőt, akár telepítés után magától felismerné és használható lenne?

(#81593) csixy válasza ubyegon2 (#81583) üzenetére


csixy
addikt

Ha csinálsz a GPT-s lemezre egy 1MiB-es formázatlan partíciót és a bios_grub jelzőt ráteszed, akkor telepíthetsz is rá linuxot Legacy módban, mert ellátja az MBR szerepét.

A garudát már próbáltam. Ki van tömve minden szirr-x@rral.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#81594) CPT.Pirk válasza Sanyi.mTs (#81592) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A legtöbb ilyen, bedugod és megy. Viszont néhány típusnál előfordul, hogy mondjuk kell hozzá friss kernel. Mint-en alapból régi kernel van, mert nem rolling disztró... De tudsz feltenni frisset. Meg előfordulhat, hogy kézzel kell letöltened hozzá valamit, pl. ha broadcom IC van benne.

Nézz ki valamit a neten, aztán rákeresünk, hogy mi a helyzet. Az is előfordul, hogy egy wifi sticket több különféle belsővel gyártanak és kívülről meg sem lehet mondani, hogy mi van benne.

zex: a ClamAV akkor megoldotta a gondot, nem? Ha nincs Wine telepítve a gépeden, akkor fizikailag lehetetlen, hogy egyáltalán elinduljon egy Winre írt vírus a gépeden, vagy egy Linuxra írt vírus a Wines gépeken mert binárisan inkompatibilisek.
Linuxra nem is a vírusok, inkább a rootkitek témában néznék rá. Lásd rkhunter.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81595) zoltanz válasza csixy (#81581) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Beiktatsz egy közepesen régi -vagy újabb asus routert , az utolsó 1.
-2 eresztés Shibby féle tomato fw-ben igen jól configolható reklámblokkoló volt."

Köszönöm szépen ki fogom próbálni.
Közben megtaláltam csak eldugták egy másik menü alá.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#81596) ubyegon2 válasza csixy (#81593) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha csinálsz a GPT-s lemezre egy 1MiB-es formázatlan partíciót és a bios_grub jelzőt ráteszed, akkor telepíthetsz is rá linuxot Legacy módban, mert ellátja az MBR szerepét.

Nekem csak egyszerűbb a megszokott módszer, de egyébként valamelyik EVO SSD-vel működött a 8570p, a másikat nem akarta semmiképp. 850 és 860 volt, de már egyiket sem használom rendszer alá ill nem az én gépemben van a 860-as.

A garudát már próbáltam. Ki van tömve minden szirr-x@rral.

A BTRFS az alapértelmezett fájlrendszer zstd tömörítéssel, ezt akarom megnézni, elméletileg jobb IO kezelést kéne hoznia, meg a zram-ra is kíváncsi vagyok ebben az összeállításban. Minap vettem észre, hogy a 12GB RAM-ból 10 fölött eszik a gép és már a swapfájlból is majd egy gigát használt. Hátha beválna a Garuda megoldása.....

(#81597) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

linux mint 20.2 cinnamon

van rá mód, hogy a cpu frekvenciájának változását is mutassa a rendszerfigyelő, ne csak a CPU %-os kihasználtságát? mint pl windows alatt a feladatkezelőben.

illetve, hol tudom beállítani, hogy ha laptopot monitorra kötöm, akkor melyik monitor legyen az elsődleges, illetve a monitorok elhelyezkedését egymáshoz?

[ Szerkesztve ]

(#81599) sh4d0w válasza Netszemete (#81590) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Oké, ez az ő házi feladata, nem más(ok)é.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#81600) lev258 válasza zex (#81591) üzenetére


lev258
veterán

Személyes vélemény.
Az a felelőtlen, aki annyival letudja a témát, hogy "jó lenne valami vírusvédelem lenne a gépen". Mintha ezzel le lenne rendezve minden, mossa kezeit.
Ha te, mint felhasználó, kellő tudatossággal használod a gépet, akkor azzal sokkal többet teszel a biztonság érdekében.
Nyugodtan mondhatod, hogy a ClamTK-val letudtad a kötelezőt. Havonta egyszer lefuttatod, aztán ennyi. Illetve az rkhunter az, amit már javasolt más is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.