Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#53301) GAbre


GAbre
veterán

Üdv!
Elromlott sata csatlakozót lehet cserélni/javítani,vagy max kompletten a nyákcserét lehet?

Avatar

(#53302) JHC válasza GAbre (#53301) üzenetére


JHC
tag

Youtube-on van sok videó róla, hogy kicserélik szakszerűen.

(#53303) GAbre válasza JHC (#53302) üzenetére


GAbre
veterán

Köszönöm,youtube-ot nem néztem késő este.Meg tök,jó,hogy lehet,csak ki az aki csinál is? :D
ElektrikusDE:
Nah valaki,majd még vadászok ki mennyiért,van-e vki környéken.
Csak google-ztam,és nem találtam első oldalon semmit,hogy javítanak-e.

[ Szerkesztve ]

Avatar

(#53304) ElektrikusDE válasza GAbre (#53303) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Pl. én. :)

De már nem Magyarországon élek.

Egyébként egy "normális" TV szervizben is megtudnák csinálni a cserét, ha akarnák...

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#53305) ricsip válasza ElektrikusDE (#53304) üzenetére


ricsip
addikt

Szerelnek még tv-t 2021-ben bárhol is? :Y Szerintem automatikusan panelcsere oszt csók..

-

(#53306) ElektrikusDE válasza ricsip (#53305) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Igen, sajnos általában ez megy.

Én még "régi vágású" vagyok, általában nem panelcserével javítok.

De a legtöbben már nem.

Ha nem fizet panelcserét a kuncsaft, akkor inkább elküldik, más majd fizet.

Persze a hibás panelt megtartják, és maguknak persze javítanak és igy jó esetben már is megvan a következő kuncsafthoz a cserepanel.

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#53307) ricsip válasza ElektrikusDE (#53306) üzenetére


ricsip
addikt

A hibás panel megtartásáért automatikusan feljelenteném a szervízt lopásért a rendőrségen.

Pl. bevált országos módszer a kazánokban a paneleket cserélik 100-250 ezer forintokért a zugszerelők. Aztán nagyvonalúan felajánlják h. elviszik a "hibás" panelt magukkal. Namármost ha azok a faszkalap "mesteremberek" (már a szakmájuk nevének említésétől is kifordul a belem), akik a sittet, bontott törmeléket, meg minden más szemetet otthagyják szerelés után az embernek mint kutya a szarát, de az állítólag javíthatatlan panelt nagy előzékenyen elvinnék magukkal, ott csak a leghülyébb kuncsaftnak (azaz az összes átlag műszaki analfabéta lakástulajdonosnak) nem esik le az átbaszás ténye. Azaz a "hibás" panel valójában könnyen javítható, és jövő héten egy másik hülyének újárban eladja 100% haszon mellett a faszkalap kazánszerelő. Azaz az eredeti tulajt ezzel meglopta a szerelő.

-

(#53308) GAbre válasza ElektrikusDE (#53304) üzenetére


GAbre
veterán

Azt mondta itt a szervíz,hogy meg tudja csinálni,de finoman szólva nem lesz örök életű a csatlakozó,aztán meg kuka.
Tovább nem is kérdeztem,mert be akarták így bagóért venni.
Akkor inkább vadászok 1 badsectorosra,és a kettőből rakok össze.

Avatar

(#53309) ElektrikusDE válasza GAbre (#53308) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

"Akkor inkább vadászok 1 badsectorosra,és a kettőből rakok össze."

Nem jó megoldás!

A HDD elektronika megcserélését felejtsd el! :(

Régen még működött ez a megoldás, a mostaniaknál már nem lehetséges.

Ha a csatlakozót már nem lehet üzembiztosan javítani, akkor én ráforrasztanék egy sata kábelt, (adat vagy akár tápkábelt) és a probléma letudva. :)

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#53310) Taurus-1047


Taurus-1047
csendes tag

Sziasztok!
Erősítsetek meg, hogy semmi probléma!
Hosszú gondolkodás és fórum olvasgatás után egy Ultrastar DC HC520 helyett végül egy Seagate Exos X16 14Tb-ot választottam. Meg is jött, de használatba vétel előtt leteszteltem HD Sentinellel. A hőmérséklete legfeljebb 41°-ig ment fel. Aztán a S.M.A.R.T. fülön a "raw read error rate" és a "seek error rate" nekem is szívinfarktust okozott. Gondoltam, hogy írok ide, hogy máris küldhetem vissza garanciában. Aztán kicsit keresgélve, beleolvasva ebbe a fórumba látom, hogy ez a Seagate sajátossága. Úgy tűnik, hogy a HD Sentinel, Aida szerint nincs probléma. Ami viszont megilyeszt, és amiért írtam hogy a Speedfan nevezetű program csak 93%-osnak mutatja a HDD-t. Ne higyjek neki, töröljem le és felejtsem el, vagy tényleg van valami probléma? A Seagate programja, a Seatools sem mutat eddig semmilyen hibát.
Táp: FSP Aurum Gold 700W egy Njoy Horus plus szünetmentes után.
Képek:
HDS: [link] [link] [link] [link] Aida: [link] és a Speedfan: [link]
A megerősítéseteket előre is köszönöm, hogy jól választottam, nincs semmi baja és nyugodtan használatba vehetem!

(#53311) ElektrikusDE válasza Taurus-1047 (#53310) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Szia!

"Speedfan nevezetű program csak 93%-osnak mutatja a HDD-t. Ne higyjek neki, töröljem le és felejtsem el, vagy tényleg van valami probléma?"

Igen, "Ne higyjek neki, töröljem le és felejtsem el" mivel ez a program, nem erre készült elsősorban, és a belinkel képen is írja hogy nem is ismeri a HDD-det, ezért az általános (nem gyártó és termékspecifikus) S.M.A.R.T értékelést végezte rajta, igy természetesen ebben az esetben hibás az értékelése.

Próbaképpen elvégeztem vele az én gyenge kondícióval rendelkező HDD-mel is a tesztet, (amit ismer) arra már megfelelőbb értékelést adott.

83%

De!

Még ez az értékelés a HDS szerint nem ajánlott mivel túl optimista.

A speedfan a ventilátorok vezérlésére készült, egyéb funkciói nem teljes értékűek!

A megerősítéseteket előre is köszönöm, hogy jól választottam, nincs semmi baja és nyugodtan használatba vehetem!

IGEN! :)

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#53312) Byga007


Byga007
aktív tag

Sziasztok lenne egy kérdésem ha esetleg valakinél már volt ilyen. Adott [ez] a merevlemez és érdekelne mi történik ha lejár a becsült hátralévő idő. Jó egészségnek örvend még azért.

Napok óta órák esnek ki az életemből és ezen már a napi másfél üveg vodka sem segít

(#53313) King Unique válasza Byga007 (#53312) üzenetére


King Unique
titán

Pont az a lényeg, hogy az csak egy becsült érték és nem feltétlen azt jelenti, hogy 100 nap múlva biztosan tönkre fog menni a HDD.
Egyébként meg annyira nem meglepő, ha nem a szokásos több mint 1000 nap (az is csak becslés) érték szerepel ott, amikor már 7 éves működési idő van abban a merevlemezben, eleve muzeális, 10 évvel ezelőtti sorozatról van szó az adatlapja alapján, stb.

(#53314) Taurus-1047 válasza ElektrikusDE (#53311) üzenetére


Taurus-1047
csendes tag

Köszönöm szépen! :)

(#53315) cigam


cigam
félisten

Mennyi bad sector-nak kell megjelennie, hogy az egyértelmű garanciális probléma, és csere legyen? Próbáltam rákeresni, de nem találtam hivatalos infót.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#53316) King Unique válasza cigam (#53315) üzenetére


King Unique
titán

Pedig le van írva a HDS weboldalán, hogy (a program szerint) 0%-os kondíciónál. Vagy még értelemszerűen akkor, ha a HDD gyártójának saját diagnosztikai szoftverénél (pl. Seagate, Toshiba, WD) nem futnak le a tesztek és hibát jeleznek.

[ Szerkesztve ]

(#53317) cigam válasza King Unique (#53316) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Akkor ez nincs leszabályozva olyan módon, mint pl. a monitorok esetén a halott pixelek számossága és elhelyezkedése.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#53318) KenBlock43


KenBlock43
tag

Sziasztok!

Olyan problémával fordulnék hozzátok, hogy az SSD mellett van egy HDD-m is adatoknak. Amikor ez a HDD össze van dugva nagyon sokszor le fagy a gép, kicsit várok és jó lesz, de egy idő után ha csinálok valamit megint lefagy, illetve kék halált is szokott kapni. Most utoljára olyan volt, hogy el sem indult a rendszer, UEFI-ben egyszerűen nem látta az SSD-t, csak a HDD-t. Megcsináltam, hogy kihúztam a HDD-t, gond nélkül elindult a gép, a dolgomat is tudtam csinálni, mert nem fagyott le egyszer sem. Végeztem lemez ellenőrzést és nem talált semmit, vírust szintén nem.

Kérdésem az lenne, mi lehet a probléma?

Előre is köszönöm! :)

(#53319) KenBlock43 válasza KenBlock43 (#53318) üzenetére


KenBlock43
tag

Közben kicsúsztam a szerkesztési időből, de próbálgattam és kiderült a Sata kábellel volt a gond. Most, egy másikkal hibátlanul teszi a dolgát. :DD

(#53320) myke7


myke7
tag

Sziasztok,

az alábbi problémám lenne:

Van egy SATA-s Samsung 1T HDD-m, amit rákötök a gépre, de ha a sata kábelt rádugom az alaplapra, nem pörgeti fel a HDD-t a gép, mintha nem kapna áramot, ha nincs rákötve, akkor felpörög, tehát a tápellátás az rendben.

A gépben ezen kívül 2 Samsung SSD van + 2 külső vinyó. BIOS-ban megnéztem, minden SATA port engedélyezve van.

Mi lehet a probléma?

(#53321) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Sziasztok,

NTFS partíción fájl hibákat találtam linux alatt (nem tudtam törölni), ezért lefutattam a: chkdsk F: /f /r /x parancsot windowsból. Az első három rész hiba nélkül lefutott, de a negyediket nem értem teljesen. Tudnátok segíteni az értelmezésében és, hogy mit csináljak?

Előre is kösz!

Stage 4: Looking for bad clusters in user file data ...
Windows replaced bad clusters in file 190C7
of name \Sorozat\Odaát\Season 05\05x22 - Swan Song Bluray-720p.mkv.
Windows replaced bad clusters in file 1AE50
of name \Csalad\Anyu\Képek\Válogatások\Válogatni_20120701\P1020092.JPG.
  208420 files processed.
File data verification completed.
 Phase duration (User file recovery): 5.85 hours.
An unspecified error occurred (766f6c756d652e63 470).

[ Szerkesztve ]

(#53322) liksoft válasza Tarokk79 (#53321) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

Nekem a "bad cluster" arra enged következtetni, hogy a HDD már nem gyári fitt állapotában van......
Adatmentésed van a fontos tartalomról?

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#53323) ricsip válasza Tarokk79 (#53321) üzenetére


ricsip
addikt

Lassan ki kellene már válogatni azokat a 2012-es képeket így 9 év után :D

Tapasztalat alapján amik a KIVÁLOGATNI, MEGCSINÁLNI, stb. mappákba kerülnek, azok soha nem lesznek kiválogatva :)

-

(#53324) liksoft válasza ricsip (#53323) üzenetére


liksoft
nagyúr

Majd a CHKDSK megteszi.... :B :B :B

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#53325) ricsip válasza liksoft (#53324) üzenetére


ricsip
addikt

LOST+FOUND -ba vele :)

-

(#53326) Tarokk79 válasza ricsip (#53325) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Értem a viccet. Az nem az én saram Család/Anyu, de majd átadom neki :).
Amúgy ez volt a fizikálisan távoli backup HDD-m a fontos dolgoknak.

Viszon a kérdésem arra irányult, hogy most gondolkozom, hogy leformázom valami olyan fájlrendszerre, ami Windows és Lunixnak is jó (pl exfat?), akkor mit csináljak, hogy a legkisebb kockázat legyen az adatvesztésre?
Vagy milyen vizsgálatot (Hard Disk Sentinel, smartctl ?) indítsak el ami megmondja, hogy most mennyire rosszak?

(#53327) liksoft válasza Tarokk79 (#53326) üzenetére


liksoft
nagyúr

Milyen drive? Milyen korú? Milyen eszközben fut, és az milyen korú?
Ugyanis van egy határ, ami esetén váltani célszerű.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#53328) King Unique válasza Tarokk79 (#53321) üzenetére


King Unique
titán

Azt nem írtad, hogy milyen Windows, mert ha 8.1/10 és bekapcsolt gyorsindítás mellett lett leállítva a rendszer, majd utána piszkálva Linux alól, akkor amiatt lehet probléma (példa).
Aztán ha már Windows, akkor először a HDD állapotát kellene megnézni pl. a HDS programmal, ahol ha szektorhibák vannak rajta, akkor nem meglepő a probléma, meg ez esetben nem feltétlen kellene ráereszteni a CHKDSK-t, lásd egy másik válaszban leírtakat.

(#53329) Tarokk79 válasza liksoft (#53327) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Erről lenne szó. 2016.12.04-én vettem. Sokáig alig-alig használtam, most egy éve rá volt kötve a helyi nasomra és az utolsó pár hónapban egy rpi-re.
A smartctl-t ezen a meghajtón nem tudom értelmezni. Mit futtassak?

Windows-ra rádugva a hiba előtt régen volt. A laptopomon is linux van, a NAS-onom OMV és a Raspberry-n meg az alap rendszere. Most a chkdsk miatt raktam rá a windowsra, ami 10-es. HDS linux edition is jó?

Az adatokat nem akarom megmenteni, már lemásoltam egy másik HDD-re a forrásból, ami nem sérült. A HDD-vel nem tudom mit csinálhatnék a kidobáson kívül.

[ Szerkesztve ]

(#53330) King Unique válasza Tarokk79 (#53329) üzenetére


King Unique
titán

Ha már egyszer van W10 is és hordozható HDD, akkor nyilván ott kellene megnézni a külső HDD állapotát a HDS programmal, nem a lebutított és elavult linuxos programverzióval... LInux esetében ha a smartctl nem képes normál módon kiolvasni a SMART-ot, akkor meg a -d vagy egyéb kapcsolót kellene használni (példa).

Egyébként meg nincs itt semmi látnivaló. Egyrészt már több mint 4 éves a külső merevlemez, gyártó garancia meg van rá 3 év, vagyis annyira nem elképzelhetetlen ha annak lejárta után kezdi szórni a hibákat és tönkremegy. Másrészt főleg a NAS, Raspberry Pi és társainál kérdés hogy USB-n a tápellátás stabil volt-e (USB 3.X port használata javasolt), aztán nem-e érte káros fizikai behatás (rázkódás, esés) a külső HDD-t, OS-ben megfelelően le lett-e választva szoftveresen a fizikai eltávolítás (kábel kihúzása) előtt, stb. Ha nem, nem stimmelnek a felsoroltak, akkor megint nem meglepő a tönkremenetel.

(#53331) Tarokk79 válasza King Unique (#53330) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Akkor lehet kuka lesz. A HDS windows trial a következőket mondja:

Önteszt állapota: Sikertelen olvasó egység hibája miatt
Teljesítmény: 100%
Kondíció: 5%
A lemez felületén található 1120 hibás szektor, mely(ek) tartalma a tartalék területre lett áthelyezve.
A lemez önteszt során talált 104 hibás szektort.

Amúgy nem lepődtem meg, inkább az érdekel, hogy ez tényleg kuka, vagy csak pár rossz szektor van rajta, ami túlélhető.

(#53332) King Unique válasza Tarokk79 (#53331) üzenetére


King Unique
titán

Ilyen alacsony kondíció és nem pár, hanem ilyen sok hibás szektor esetén ez szerintem nem kérdés. :N
Persze opcionálisan lehet futtatni szükség esetén az adatok lementése után egy zero fill lassú formázást, vagy a HDS tesztjeit, meg bűvölni a lemezt HDD Regenerator és társai programokkal, csak nem biztos hogy ilyen állapotnál van értelme, mert ugye 100%-os már jó eséllyel nem lesz.

[ Szerkesztve ]

(#53333) ricsip válasza King Unique (#53330) üzenetére


ricsip
addikt

Azért ezekben elég erős ferdítések és tévhitek+ mumussal riogatás van felsorolva.
Most szedtem elő a 20+ éves régi 2,5GB / 8,5GB Quantum vinyóimat. Legalább 20 éve be nem voltak kapcsolva, pihentek a szekrényben, miután kiszolgálták az idejüket. Jelentem kutyabajuk. Végigmentem teljes felület tesztel, teljes smart diag, és 100% a kondicio. Pedig itt huhog az internet bölcs népe, hogy jajj 2 év és ha nem nyúlsz hozzá, elmágneseződik a tányér és minden adat elvész. Ja, floppy-ra ugyanez. Beraktam próbaképp pár szintén 20+ éves floppyt. Ott van rajta tovàbbra is szépen a descent.arj vagy a OneHalf...

[ Szerkesztve ]

-

(#53334) liksoft válasza ricsip (#53333) üzenetére


liksoft
nagyúr

Tisztelt Fórumtárs!

Az anyagok öregedése, és a mágneses felület nem azonos minősége miatt az oxidációról nem is szólva, egy idősebb drive esetén igenis benne van az adatvesztés esélye. Szerintem soha senki nem írta, hogy vizsgálat nélkül dobd ki, mert használhatatlan.
A másik, hogy a különböző korokban más üzemidőre terveztek 1-1- HDD-t. A 2000 előttieket megpróbálták az "örök időkre" gyártani, de az akkori technológiákkal ez nem ment. Azóta viszont az optimalizálás a fő szempont, hogy a garanciális idejét lehetőleg hibamentesen élje végig, de az ezt követő időszakban már nem cél az életben tartása.
Az általad említett Quantum lct széráis drive híres volt a megbízhatóságáról mechanika szinten! Annak az elektronikáján volt egy aláméretezett motormeghajtó IC, az pukkant el. De mint drive "kiment a világból".

U.i.: A világ nem csak matt fekete vagy vakító fehér. Vannak átmenetek és színek is. Itt a kérdések során a problémák jönnek elő, hisz minek írnánk naponta, a driveunk tökéletesen megy? Vagyis az itteni párbeszédeket ennek ismeretében kell a helyére tenni.

Üdvözlettel: liksoft ('90 óta HDD-k mellett adatmentésben.....) ;)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#53335) MasterDeeJay

SMR-es Seagate 2TB-os meghajtó, ultra alacsony írási sebesség és fagyogatás szerverben (3ware vezérlő) 4-5mb/s akkor is ha üres a hdd, más vezérlővel 100mb/s-et éppen eléri. Mobil rackben meg hoz szinte álom 230/230mb/s írás olvasást. (bár nem sokáig teszteltem lehet 10 perc után behalna.)
HDD sentinel szerint 100/100
Seatools szerint fail

Van belőle még egy az totál új, nem néztem lehet más rajta a fw. Azzal nincs gond bár az is lassan ír de azért még sem egy 20gb-os laposmaxtor szintjén.
Most leadtam gariba remélem a smart fail-t figyelembe veszik mert amúgy rack-ben meg hibátlanul megy.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#53336) liksoft válasza MasterDeeJay (#53335) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

Miért USB-n keresztül nézted a SMART-ot? Ott az USB csatorna és driver bele tud nyúlni a SMART adatokba sőt, ha egyedi utasítást küld a tesztprogram ami nem a működéshez szükséges szabvány szerinti (vendor specific), akkor azt akár le is nyelheti. Vagyis ha ez volt a gond, visszadobhatják.
Amennyiben sok írást kapott random módon, sok törléssel együtt, az SMR blokkok belső rendezése során iszonyú beesés lehetséges sajnos.
(Sentinelnél (a fejlesztőnél) pont tesztelés során fordult elő, hogy random írásteszt során egy SMR drive (típust nem tudok!!) totál le is akadt! Nem lehetett leállítani a gépet, és órákkal később mikor ismét ránézett, ott volt, 100-as állapotban!)
Igen, igazad van, ez nem lenne megengedhető. Viszont a gyártók különböző területre más-más drive-ot gyártanak. Pont ezért. Ha nem ide szánták, akkor kénytelen leszel leváltani ide tervezett, valószínűleg drágább modellel.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#53337) MasterDeeJay válasza liksoft (#53336) üzenetére

Azért néztem usb-n keresztül mert abban működik jól, gépbe nem néztem még. HDD seninel látja usb-n keresztül is a smartot, nem tudom hogy a seatools mit produkál de megnézem másik seagate hdd-vel usb-n hogy mit ad ki.
A furcsa az hogy amire akarnám használni (chia plotting/farming) arra annyira alkalmatlan hogy a programot is lefagyasztja úgy hogy be sem tudom zárni csak restart segít. Ez nem is lenne nagy gond mert így eladnám és vennék az árából használtan valami kisebb raid edition hdd-ket de ha egy adia tesztben így szerepel akkor fene se fogja megvenni.
Most ránéztem a vezérlőn csüngő seagate hdd-kre és vicces módon a rosszat meg jónak írja smartra (38% 40+16 szektorhibával)

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#53338) King Unique válasza ricsip (#53333) üzenetére


King Unique
titán

A jelen esetnél egyrészt teljesen irreleváns, hogy nálad mi van az egyes muzeális HDD-knél, amikor eleve nem olyanokról, hanem más típusról, más modellről volt szó.
Másrészt sehol nincsen az manapság előírva (vagy ha tudsz, akkor mutass erről a gyártóktól igazolást), hogy a mai HDD-knek a garanciaidőn túl is hibamentesen kell működni X évig, illetve annak akár többszöröséig, amit ugye a mostani eset is jól szemléltet. Na meg ha pl. arról lenne szó, hogy meg kellene tippelni 20 év múlva is biztosan működni fog-e az adott HDD és azon biztosan olvasható lesz az adat, vagy ha nem találod el, akkor neked kellene kifizetni az ebből adódó kárt, akkor én nem feltétlen mondanám azt teljes bizonyossággal hogy igen, meg szerintem más sem, aki reálisan nézi... :B

(#53339) Danecay


Danecay
őstag

Üdv!

Tudom, hogy lerágott csont már, de továbbra is a RAW témával hozakodnék elő. Írtam már ide ezzel kapcsolatban, de röviden összefoglalva, volt egy 2 szlotos HDD dokkolóm amit elsősorban egy laptoppal használtunk, de nem volt állandóan használatban, csak szükség esetén. Itt jött először elő a hiba, mindkét HDD összes partíciója RAW lett. Átvittem a dokkolót az asztali géphez ami természetesen mit sem számított a dologra nézve, így nem maradt más mit sok órás adatmentés, szétszórt fájlok megkeresése, megfelelő helyre történő másolgatása és a formatálas. Az adataim része oda is lett mert csak a fontosabbra koncentráltam, így is sok idő elment vele. Azt hittem ezek után rendben lesz egy dolog, egészen a következő ilyen esetig ami már kapásból az asztali gépen következett be és jött a második felvonás, miután még kevesebb adatom maradt. Mint ahogy említettem, írtam már ide a topikba, és kaptam is választ amiért köszönet #51417 , viszont szinte minden tényezőt ki lehet zárni a felsoroltak közül, számítógépet cseréltem mindenestől, alaplap, táp, de még a platform is változott Intel --> AMD, és hát eleve a laptopon és a korábbi asztali gépemen is előjött a hiba, ezért azt eleve ki lehet zárni, de így, hogy le is lett cserélve a gép, meg végképp. Ezt követően is tesztelhettem a jelenséget, felcserélve a HDD-ket, 1 HDD-vel próbálva, sőt egy kölcsön, összetákolt SATA USB átalakítóval is aminél nem jött elő a hiba. Ezért egyre biztosabb lettem abban, hogy a dokkolóval van a baj. Visszaküldtem gariztatni, és tartottam is tőle, hogy ki fogják e cserélni, mert azért nem minden gép indításnál csinált RAW-or a lemezekből, de egy több mint 1,5 hónapos várakozási idő után azt a visszajelzést kaptam, hogy cserélik. Nyilvánvalóan elzárkóztam az előző típustól, ezért mind márkában, mind típusban, ráfizetéssel de másikat vettem, ez pl. már UDB 3-as szemben az előzővel. Ezt ugyanúgy alkalomszerűen, biztonsági mentés, vagy a laptop / asztali PC tárhely felszabadítás okán használtam és szeretném használni, de tegnap jött újra a meglepetés. Éppen az asztali gépről akartam több nagyobb méretű ritkán használt állományt a külső tárolókra mozgatni, amikor észrevettem, hogy a 3 partíció közül, az egyik nem elérhető. Egyből fogalmazódtak meg gondolatok a fejemben amik nem éppen nyomdafestéket tűrőek, de szabályosan leválasztottam a dokkolót, átdugtam egy másik USB portba, de még a gépet is újraindítottam. Hogy most pontosan melyik művelet után, olyan történ amit még az előző dokkolóval sem tapasztalta, hallatszott egy Windowsos leválasztás és csatlakozási rendszerhang, majd menet közben a maradék 2 partícióm is RAW lett. A RAW-osodás ezt megelőzően, a régi dokkolóval gép indulás során, hogy úgy fogalmazzak dőlt el, mert ha feljött a rendszer, és elérhetőek voltak az adatok akkor a következő rendszerindításig azok is maradtak.
A HDSentinel szerint, mindkét dokkolóban lévő HDD-m köszöni szépen de kiváló állapotnak örvend, 100%-os állapotúak, mind teljesítményre mind pedig kondícióra. Megjegyzésként, két egymástól márkában és méretben elérő HDD-ről beszélünk, ahol szerintem elég kicsi az esélye annak, hogy egyszerre mennek tönkre, vagy hibásodnak meg, vagy sérül a fájlrendszerük vagy akármi. Ahogy olvasgattam itt ismét a topikot láttam, hogy a S.M.A.R.T. fül alatt található RAW Read Error Rate-t szokták beírni. Nos ez nálam így néz ki:


Ezek nem tudom mennyire számítanak rossznak, de van olyan gépbe épített HDD-m aminek a következő értékei vannak de sohasem volt még vele észrevehető gond:

A fen tiek értelmében az lenne a kérdésem, hogy született e már valamilyen egyszerűbb és gyorsabb megoldás a jelenség elhárítására és adataink megtartására, valamint, hogy mi a **** okozhatja a dolgot? Mivel már "számtalanszor" lettek formatálva a lemezek, nem kérdés, hogy ezek a műveletek a dokkolón keresztül történtek.
És még egy kis fűszer a végére :) Egy Giveaway során beszerzett adatmentő progit eresztettem rá a lemezekre ami futott is órákig és talált is dolgokat, de csak a biztonsági mentés készítésekor kérte, hogy aktiváljam, vagy regisztráljam. Mondom semmi gond, ott van egy txt-ben, bemásoltam és erre kapom az üzenetet, hogy a kulcs vagy érvénytelen, vagy lejárt :W :W :W

A segítséget előre is köszönöm!

(#53340) King Unique válasza Danecay (#53339) üzenetére


King Unique
titán

Ahogy magad is linkelted, korábban már ki lett tárgyalva itt ez a téma, leírva a lehetséges okok (pl. szoftveres leválasztás hiánya, érintkezési/adatkapcsolati probléma, dokkoló hibája), stb. Ahol alapesetben a működő OS alatt szokás egy ilyen USB-s tárolóeszközt csatlakoztatni és leválasztani, nem állandóan a PC-n lógatni, azzal együtt indítani, stb.
Ha RAW lett az NTFS kötet, akkor korábban már linkelve lett, hogy az adatmentés majd az újraparticionálás, újraformázás a biztonságos megoldás. Ha gyors módszer kell, akkor saját felelősségre (!) a fájlrendszer hibáinak javítása és a partíció közvetlen visszaállítása jöhet szóba, 3rd party particionáló programmal mindkettő megoldható (példa).
A SMART-ban a RAW Read Error Rate attribútumnak meg nyilván semmi köze nincsen ahhoz, hogy RAW lett-e a partíció, vagy sem. :N

(#53341) Danecay válasza King Unique (#53340) üzenetére


Danecay
őstag

Elég sok dolgot kizártunk ugye. Nem is tudom, hogy, hogy írjam le, hogy nem tűnjön tudálékosnak, főleg úgy, hogy nem is vagyok a téma szakértője, de mégis átjöjjön amit gondolok. Tehát ez előtt 20 évvel is volt már külső RACK-em, IDE-s, és ha éppen nem volt kedvem a gépet újraindítani mert sokáig tartott akkor volt, hogy menet közben szúrtam be a RACK-be a HDD-t, a Rendszereszközökben csináltam egy frissítést, és voila, ott állt rendelkezésre a tárhely, mindennemű adatvesztés hiján. Na most nehogy már 20 évvel később, több generációs hardveres és operáció rendszeres innovációt követően ott tartsunk most, hogy ne lehessen biztonsággal használni egy külső tárolót, miközben már a legtöbb elkerülhető bakit is igyekszem elkerülni és a szabályokat, javaslatokat betartani. Ami érdekes, hogy ez csak az elmúlt 1,5 évben jelenezett nálam, mert az előtt az 5e Ft-os dokkoló is csak tönkrement, cserébe legalább adatvesztés nélkül, most meg rákeresve azt látom, hogy hemzseg az ilyen problémáktól és az erre szolgáló megoldási javaslataktól a net.
Ha ez így működne, ilyen kockázati tényező mellet, ez egy nem szabadalmazható technológia lenne, de mivel ez már 20 évvel ez előtt is egy viszonylag megbízható dolog volt, így más lehet a háttérben. Erre lennék kíváncsi!
Azt meg már csak mellékesem írom, hogy a zegyik számítógépbe épített HDD-met időnként nem ismerte fel a rendszer, amit egy kontaktos SATA kábel okozott. Nem tudnám megmondani, hogy menet közben hányszor húztam ki és csatlakoztattam újra, hogy látható és használható legyen a rendszer számára, mégsem lett egyszer sem RAW belőle.

"A SMART-ban a RAW Read Error Rate attribútumnak meg nyilván semmi köze nincsen ahhoz, hogy RAW lett-e a partíció, vagy sem."

Akkor mit keressek ami esetleg erre utalhat?

[ Szerkesztve ]

(#53342) Shia-ko


Shia-ko
aktív tag

Hello,
van egy seagate barracuda 4TB 3,5" lemezem egy Virgin V6 media box-ból amit nem ismer fel a windows (próbáltam USB-n keresztül és direktben is).
- Számít hogy USB-n dugom rá vagy belülre?
- Van olyan program amivel látnom kellene? (lemezkezelővel és minitool partíció varázslóval próbáltam)
- Létezik hogy olyan FW van rajta ami megakadályozza az eredeti dobozon kívüli használatot?
Köszi

Üdvözlettel: Gabi

(#53343) King Unique válasza Danecay (#53341) üzenetére


King Unique
titán

Le lett már írva, felsorolva pár jellemző ok (nem feltétlen a SMART-ban keresendő) a RAW-ra, + hogyan kellene használni az eszközt hogy ne történjen ilyen, szükség esetén hogyan lehet adatot menteni és helyreállítani, + egy másik topikban is fejtegetve volt korábban a téma, stb. Teljesen magától mindenféle ok nélkül meg nyilván nem lesz az NTFS kötet RAW, ahol ha az utóbbi történt, akkor annak volt valami kiváltó oka, azaz lehet mégsem stimmel esetedben minden annyira, ennyi.

(#53344) King Unique válasza Shia-ko (#53342) üzenetére


King Unique
titán

Először azt kellene tisztázni, hogy csatlakoztatáskor egyáltalán felpörög-e a HDD, + BIOS/UEFI-ben látszik-e, mert ha nem, akkor nem meglepő, ha nem ismeri fel az OS.
Másrészt meg azt, hogy pontosan mit is jelent ez a "nem ismer fel", azaz Windows esetén mi a helyzet az eszközkezelőben (ott nincs-e hibakód) és a lemezkezelőben / tárolóhelyeknél. Ha ezek közül sehol nem jelenik meg a HDD, akkor lehet helytálló az állítás, ellenkező esetben eleve helytelen.

(#53345) Shia-ko válasza King Unique (#53344) üzenetére


Shia-ko
aktív tag

A HDD felpörög és az eredeti készülékben tökéletesen működik.
A windowson belül sehol sem látható (sem eszközkezelő, sem lemezkezelő, sem 3rd party program).

Üdvözlettel: Gabi

(#53346) Danecay válasza King Unique (#53343) üzenetére


Danecay
őstag

Szia! Ezzel nem segítesz! Leírod ami egyértelmű és én is tudtok, hogy le lett már írva nem 1x. Az, hogy valaminek oka van az nyilvánvaló, de mivel részletesen leírtam azt, hogy az érintett HDD-ken kívül, konkrétan minden (nem majdnem minden ) cserélve lett, így alapvetőn a HDD-kre lehetne korlátozni a hibát, de mivel 2 db, különböző mérető és márkájú lemezt érint a probléma egyidejűleg, ez némileg kérdéseket vet fel. OK, nem zárkózom el tőle, hogy mégis itt keresendő a baj, de akkor mond meg, hogy hol keressem, milyen adatot, milyen szoftverrel. Amennyiben nem tudod, kérlek ne érezz válaszkényszert csak azért mert akkor úgy tűnne, hogy nem Te kapargatsz ennek a topik szemétdombjának a tetején.
Ne érts félre, nem Téged csesztetlek, de saját tapasztalatból beszélek amikor mindenki megmondta nekem a tutit, hogy miért fagy a gépem, és kb. bármelyik topikban kérdeztem, mindenhol megvolt a helyi okos aki megmondta, hogy biztosan az alaplappal, a procival, a tápplal, legkevesebben a memóriát hozták fel, miközben végül kiderült, hogy valójában ezzel volt gond, de talán még a házat is felhozták hibaforrásként.
Te a téma szakértőjének tűnsz. Mond meg légszi, hogy mivel bizonyosodhatnék meg arról, hogy a HDD-kel van a gond, már csak kizárásos alapon mert minden más cserélve volt, viszont a HDD diagnosztikai szoftver azt mondja, hogy semmi baj nincs velük.
Ne sértődj meg kérlek, nem a megbántás volt a cél, d az ilyen félvállról adott válaszokkal nem sokra megyek! Ennyi erővel én is ide jöhetnék és papolhatnám azt, hogy le volt írva 100x és én lennék a szakértő.

Köszönöm!

(#53347) King Unique válasza Shia-ko (#53345) üzenetére


King Unique
titán

Felpörög az addig oké, de az nem derült ki, hogy a BIOS/UEFI is érzékeli-e.
Amúgy meg ha SATA-n és USB-n is stimmel a fizikai csatlakozás, szükség esetén másik porton és másik kábellel kipróbálva sincs változás, egyáltalán nem ismeri fel a Windows és azon belül a HDD gyártójának saját diagnosztikai szoftvere (SeaTools) sem, akkor passz.

(#53348) King Unique válasza Danecay (#53346) üzenetére


King Unique
titán

Egyrészt nem világos mégis milyen választ vársz, meg mi alapján találja ki bárki is távolról telejósda üzemmódban, hogy pontosan mi lehet a gond a hardver- és szoftverkörnyezetben ha az eleve nem ismert, sőt még azt sem voltál képes leírni milyen Windowsról van szó, azt is egy másik topik alapján kellett kinyomozni, hogy W10...? :F Aminél esetleg ki lehet kapcsolni a gyorsindítást, de alapesetben az más szituációknál szokott gondot okozni (példa). + Ott az eseménynapló, fájlrendszer hibáival kapcsolatos bejegyzések, de abból megint nem feltétlen derül ki az ok.
Másrészt már le lett írva világosan többször is, hogy mi a helyzet, még egy társtopik ide vonatkozó irománya is linkelve lett, az hogy számodra ezek után sem világos és nem sikerült értelmezni, az már egyéni probléma...
A HDD hibája nem világos hogyan jön ide, ha egyszer 100/100-as a HDS szerint és nem is az lett elsődlegesen említve, hanem maga az USB-tárolóeszköz (dokkoló), annál az USB-kábel és a fizikai csatlakozás, + fizikai csatlakozása akár a dokkolóban lévő foglalatoknál (slotok), + az OS-ben a megfelelő szoftveres leválasztás.
Nem érdekel mi volt a cél, de ezt a stílust lehet nem itt és nem így kellene... Na mindegy, majd más foglakozik vele, én passzoltam.

(#53349) Danecay válasza King Unique (#53348) üzenetére


Danecay
őstag

"Másrészt már le lett írva világosan többször is, hogy mi a helyzet, még egy társtopik ide vonatkozó irománya is linkelve lett, az hogy számodra ezek után sem világos és nem sikerült értelmezni, az már egyéni probléma..."

Nem világos és ezért kérdeztem rá, valamint ezért is írtam, hogy az a válasz, miszerint már lett írva, rajtam nem segít. Viszont ezek szerint neked ez nem ment át mert akkor legalább kiemelnéd, hogy az én szempontomból minek van információértéke amire figyelnem kellene. Erre írtam, hogy "az ilyen félvállról adott válaszokkal nem sokra megyek! Ennyi erővel én is ide jöhetnék és papolhatnám azt, hogy le volt írva 100x és én lennék a szakértő."
És ugyan konkrétumokat most sem tudunk meg csak ismételgeted magad ,hogy már le lett írva. Én érzem úgy, hogy csak beszélnénk valamiről de közben semmi lényegi dolog nem hangzik el?
"A HDD hibája nem világos hogyan jön ide, ha egyszer 100/100-as a HDS szerint és nem is az lett elsődlegesen említve, hanem maga az USB-tárolóeszköz (dokkoló), annál az USB-kábel és a fizikai csatlakozás, + fizikai csatlakozása akár a dokkolóban lévő foglalatoknál (slotok), + az OS-ben a megfelelő szoftveres leválasztás."
Ugye azt a hozzászólásom azon részét is elolvastad, hogy garanciálisan ráfizetéssel, egy másik típusú dokkolóra cseréltem. Már csak azért kérdezem mert most is, mint több mint egy évvel ez előtt az USB kábellel, meg a tápkábellel jöttél, ami akkor is és most is egy teljesen új dolog volt és van jelenleg is. Nem gondolod komolyan, hogy mindkét márka és típus esetén ilyesmi okozta a problémát!
Nem volt konkrétan semmi cél, főleg nem megsérteni senki, azt viszont nem tartom építő jellegű hozzászólásnak, hogy ugyanazt a kántálást kell olvasni a témát illetően évekre visszamenőleg, azzal kapcsolatban is az, hogy volt már róla szó.
Igazad van, elfelejtettem írni, hogy eredeti Win10 Pro-m van, és amivel példálództam, hogy 20 éve minden gond nélkül működött az legjobb emlékeim szerint egy, vagy a sokadik tör XP volt.
Egyébként a fizetős MiniTool megoldása mellett ami szintén lutri, hogy bejön e vagy sem ez, egy sokkal elegánsabb megoldás, ami ugyan nálam nem jött be teljesen, de NTFS lett a fájlrendszerem, a meghajtó mutatja is, hogy mennyi a használt és a foglalt terület, csak belépve nem látok semmilyen állományt sajnos.


Egy ilyen beszélgetésből megsértődve úgy kiszállni, hogy nem tettél hozzá semmi érdemlegeset, azért nem túl elegáns. Vélhetően azt is lengetted a füled mellett, hogy nem megbántás folt a cél, de az untalanig mantrázott infókkal nem éreztem magam kisegítve.
Bár írtad, hogy elengeded a témát, de amennyiben mégis lenne építő jellegű hozzászólásod, kérlek konkrétumokkal hozakodj elő! Igaz bármit is teszel, neked lesz igazad, hiszen Te megmondtad :)

(#53350) King Unique válasza Danecay (#53349) üzenetére


King Unique
titán

Nem, ezek szerint neked nem mentek át itt az információk, ami úgy pláne ciki, hogy ebben a topikban korábban (bő 1 éve) egyszer már ki lett tárgyalva ez a téma és már akkor is le lett írva a lényeg... :B
Igen, hiába ismételgeted magad és írod le többször is ugyanazt, attól még nem lesz értékelhetőbb az irományod és egyes lényeges információk továbbra sem derültek ki... Az meg külön vicces, hogy még te mersz olyat írni, hogy nem kaptál érdemi információt, amikor pont hogy kaptál, meg láthatóan nem nagyon van képben a leírt dolgokat illetően. :DDD

Igen, erről beszéltem, hogy hiába lett neked világosan leírva, hogy pl. az USB-kábel és a fizikai csatlakozás is lényeges, érintkezési és adatkapcsolati hiba miatt is lehet ármenetileg / tartósan RAW, úgy látszik továbbra sem sikerült felfognod és erővel hajtogatod a magad fals igazát... :B Illetve ha ennyire nem vagy képben, akkor elárulom, hogy egy külső merevlemezhez, külső házhoz mellékelt USB-kábel lehet akár gyárilag is hibás, valamint ha nem, akkor a gazda hardveren (PC) lévő USB-port aljzata és a kábel csatlakozója között illeszkedési, illetve ebből adódóan érintkezési probléma, ezért is fontos erre odafigyelni, szükség esetén másikkal is kipróbálni.

A MiniTool particionáló programja esetében meg ugye több módszer van az előzőleg linkelt leírásban, ahol adott a partíció közvetlen visszaállítása mellett a fájlrendszer ellenőrzése/javítása (CHKDSK) is, ahol az utóbbi azért is lehet lényeges, mert RAW kötet esetén a Windows beépített eszközeivel alapesetben nem futtatható a CHKDSK, ellenben 3rd party particionáló akár ilyenkor is. Vagyis nem mutattál a linkelt videóval semmit újat, meg ebből is látszik, hogy el sem olvastad rendesen azt a leírást és úgy osztod itt az észt... :DDD
+ Az ugye szintén le lett írva világosan, hogy az előbbi 2 módszer csak saját felelősségre alkalmazandó, mert a írási művelettel jár és ha balul sül el, akkor azt az adatok bánhatják, ezért is biztonságosabb a standard adatmentés, ahol csak olvasás történik a forrásmeghajtótól, de úgy látszik ezt sem sikerült teljesen megértened...

Az eléggé képmutató egy dolog, hogy eleve te eresztesz meg itt egy olyan stílust és hangvételt amit nem kellene, nekiállsz személyeskedni, majd ezek után még neked áll feljebb és te mutogatsz a másikra, te beszélsz sértősről, stb. :U Meg tudod, ha ilyen stslusban írogatsz, akkor nem kel meglepődni, ha a válasz is annak megfelelő lesz. Úgy meg pláne ciki, hogy láthatóan nem nagyon mire okoskodnod a témában és ilyen alapon még te kritizállod más irományát... :B
Ja, az meg már csak a hab a tortán, hogy az előző válaszban hiába lett megkérdezve mi a helyzet a W10-nél a gyorsindítással - amiatt is lehet olyan, hogy lárszanak a fájlok, lásd a linkelt példát, + másik az NTFS hozzáféri engedélyek - , nincs-e azeseménynaplóban a hibára utaló bekegyzés stb., odáig úgy látszik már nem dikeütl eljutnod hogy ezeket megnézd és elengedted a füled mellett, holott léhet okosabb lettel volna 1-gyel, mint az utóbbi felettébb ostoba, személyeskedő megnyilvánulaiddal... ;)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.