Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#53801) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello
Van egy WD Elements külső hdd-m USB 3.0-ás.
A windows 10 nem látja, még a lemezkezelő sem.
Mintha rá se dugnám, se ding dong se semmi.
De a régi Macbook Pro-m látja, és olvassa, ír rá gond nélkül. Exfat ban van a hdd.
A MBP -n csak USB2 van a PC-en csak USB 3.0 vagy 3.1, nincs rajta USB 2
Vettem új kábelt a hdd-hez ,de azza se látja a pc.
Tehát nem kábel probléma.
No, de akkor mi?

Szét szedtem a hdd nyák ja usb foglalatos, tehát a hdd-t nem tudom kipróbálni sata csatin, csak usb kábellel,

MBP -en Windows 10 látja, tudja kezelni. Persze usb2 van a MBP-n.
De a win10 nek ott nincs gondja vele. Külön álló rendszer, nem virtuális W10

[ Szerkesztve ]

(#53802) satee76


satee76
aktív tag

Sziasztok !
WD10EZEX kapcsolatos kérdésem lenne. Most került át egy olyan alaplapos gépbe, ahol SATA 3-as a csati.
Viszont a SATA2 csatoló felületen mért sebességhez képest nem nőtt a sebessége (crystal diskmark, HDD Tune)
Ugyanebbe a gépben van egy SSD amit ha átteszek egy SATA 2 csatoló felületre, látványosan nagy a sebesség különbség.
Tehát nem alaplapi a hiba.
Hiba ez egyáltalán?

(#53803) lanszelot válasza satee76 (#53802) üzenetére


lanszelot
addikt

elnéztem, bocsi

[ Szerkesztve ]

(#53804) ElektrikusDE válasza satee76 (#53802) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Szia!

Talán azért nem gyorsabb SATA3-on HDD, mert a SATA2 is elég neki, mivel a HDD-k lassabbak mint a SATA3 SSD-k!

Egy SSD profitál a SATA3-bol, egy HDD (általában) nem. (vagy csak nagyon keveset)

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#53805) satee76 válasza ElektrikusDE (#53804) üzenetére


satee76
aktív tag

:R

(#53806) Triv


Triv
csendes tag

Sziasztok!

Egy 6 terrás WD Red ma reggelre elkezdett folyamatos kattogó hangot adni. OS nem ismeri fel. Külső USB rack-ben használtam, átraktam egy másik USB rack-be, ugyanaz a jelenség. Bekapcsolom, elindul, kezd felpörögni és a végén folyamatos kattogó hangba vált át ami nem szűnik.
Gondolom nem sok esélyem van hogy viszontlássam az adataim. :(
Most lenne 4 éves decemberben... :(((

(#53807) peter889


peter889
őstag

Sziasztok!

Szeretnék kérdezni, hogy ha nincs UEFI, csak a régi BIOS, vajon a Win7(64 bites)-nél működik a GPT particionálási mód biztonságosabb adatkezelése?
https://hogyan.org/mi-a-kulonbseg-a-gpt-es-az-mbr-kozott-amikor-merevlemezeket-particionalunk/
cikk azt írja, hogy adatbiztonság szempontjából jobb a GPT, mint az MBR:
"..Az MBR rendszereken a partíció és a boot adatok egy helyen vannak tárolva. Ha ezek az adatok sérülnek vagy felülíródnak, akkor bajban vagyunk. Ezzel szemben a GPT ezeket a kritikus adatokat több helyen is tárolja(...)Ha egy adat megsérül, akkor a GPT megpróbálja visszaállítani azt a lemez egy másik helyéről. Ezzel szemben az MBR még csak észre sem veszi a sérült adatokat. "
És hogy a GPT összekötődik az UEFI-vel.
A kérdésem azért merült fel, mert nem tudom, hogy az asztali gépembe újonnan betett 1 TB-os HDD-mnél milyen particionálási módot válasszak?
GPT vagy MBR legyen inkább?

Az elmúlt 10 évben három HDD-m is durván bad szektorosodott, ezért szeretném a nagyobb adatbiztonságot, ha lehet és érdemes.

Win7-em (64 bites). Vannak a gépben más HDD-k is, és SSD meghajtó is a Win7-tel.
A régi alaplapom típusa: ASRock 960GM-GS3 FX.
Nem kell, hogy régebbi op. rendszerekkel, pl. XP-vel kompatibilis legyen.

Köszönettel várom a válaszotok.

[ Szerkesztve ]

(#53808) Doky586 válasza peter889 (#53807) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Jelen esetben bármelyiket választhatod. Lehet GPT is..

(#53809) peter889 válasza Doky586 (#53808) üzenetére


peter889
őstag

Köszi a választ.
De akkor a GPT-vel nagyobb lesz az adatbiztonság?

(#53810) King Unique válasza peter889 (#53807) üzenetére


King Unique
titán

Az UEFI és legacy BIOS (CSM), illetve az aszerinti telepítési mód max. a Windowst futtató rendszermeghajtót érinti, ami az előbbiektől függően lehet GPT és MBR particionálási mód szerinti, ellenben a többi HDD/SSD meghajtóhoz semmi köze, az utóbbiak 2 TB-ig alapesetben tetszőlegesen lehetnek MBR és GPT egyaránt, 2 TB felett viszont eleve GPT szükséges a teljes lemezterület particionálásához.
A GPT partíciós séma előnyei pl. ezen hozzászólásban le vannak írva, aminek semmi köze az adatbiztonsághoz, az utóbbi azt jelenti, hogy a fontos adatokról mindig legyen kellő számú biztonsági másolat... + Attól, hogy GPT szerint van inicializálva és particionálva egy HDD, még nem feltétlen lesz szektorhibáktól mentes, az utóbbi nagyban függ a megfelelő használatról + hogy megfelelő minőségű és megbízható sorozatból való legyen az adott HDD, lásd a téma topikjának összefoglalójában az ajánlott típusokat.
Csak hogy tisztázva legyenek itt a dolgok, fogalmak. ;)

[ Szerkesztve ]

(#53811) Doky586 válasza peter889 (#53809) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mit értesz adatbiztonságon?
Talán húzzál rá gumit. ;]

(#53812) peter889 válasza King Unique (#53810) üzenetére


peter889
őstag

Köszi szépen a választ.
De akkor továbbra sem értem, amit a #53807 hsz-emben linkelt cikk ír és amit részben be is idéztem.
Hiszen az nagyobb adatbiztonságot (vagy milyen szót használjak) ír, nem?
Vagy valamit félreértek?

A három bad szektorosott HDD közül kettő itt a HDD téma topikjának összefoglalójában ajánlott típus volt, bár azok közül is az olcsóbb kategóriásak.
Vannak biztonsági másolataim a fontos adataimról.
De pl. a filmek nagy részéről nincs, éppen pótolhatóak.
És ha bad szektorosodik a filmes nagy HDD-m, nem mindegy hogy a filmeket le kell-e töltenem újra vagy nem.

Ha butaságot írok, nyugodtan javítsatok ki. :)

[ Szerkesztve ]

(#53813) King Unique válasza peter889 (#53812) üzenetére


King Unique
titán

A linkelt cikkben leírják a GPT előnyeit, ami oké, de ha pl. durván szektorhibás lesz a HDD, akkor nem sokat ér és nem itt kezdődik az adatbiztonság. Valamint ajánlott HDD, oké, de ott van az előzőleg említett másik dolog, vagyis a megfelelő használat is számít, + ugye a gyári hibás példány sem zárható ki, pont ezért kellenek biztos ami biztos alapon a biztonsági másolatok. ;)

[ Szerkesztve ]

(#53814) peter889 válasza King Unique (#53813) üzenetére


peter889
őstag

A #53810 hsz-edben linkelt hsz. az MBR hátrányait, GPT előnyeit ecseteli.
Most találtam, a "Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!"-jában: [link]
"Mi azt mondjuk minden esetben jobb a GPT, azért mert a GPT egy fejlettebb és biztonságosabb partíciótípus mint az MBR."
(Bár nem szándékozom sok partíciót rá tenni. :) )

Akkor melyiket javasoljátok inkább? Legyen GPT?

[ Szerkesztve ]

(#53815) King Unique válasza peter889 (#53814) üzenetére


King Unique
titán

Igen, az előnyüket és hátrányokat, nem is az adatbiztonságot, amely utóbbira linkelve lett, hogy micsoda. :D :))
Ha már ennyire beakadt ez a GPT téma, hát akkor legyen az, de azért a biztonsági másolatokat se felejtsd el. ;)

(#53816) peter889 válasza King Unique (#53815) üzenetére


peter889
őstag

Ok, köszi szépen a infókat.

Persze, fontosak a biztonsági másolatok, részben azért is vettem ezt az 1 TB-os HDD-t, hogy rámásoljam azokat is. A fontos adatoktól van legalább 3 példányom. Bár igaz, lakáson belül. :) Legalább 5 példányt akarok majd, szóval veszek még HDD-ket. :)

A most tönkrement tosHiba P300-as (3TB) HDD-men jelenleg van 1545 bad szektor (folyamatosan emelkedik), de eddig még mindent tudok róla olvasni. GPT-s lemez.
Teljes mentést nem tudok készíteni, mert nincs másik nagyobb HDD-m, még nem döntöttem el, milyet vegyek helyette.

[ Szerkesztve ]

(#53817) peter889 válasza King Unique (#53815) üzenetére


peter889
őstag

A tárgyalt 1 TB-os HDD-met particionáltam, leformáztam gyorsformázással a Win7 beépített lemezkezelőjével.
A Hard Disk Sentinel Felület Tesztjét lefuttattam (még pár napja) és mindent rendben talált: [kép] [kép]
A TC és a EaseUs programok így látják: [kép] [kép]

Ezek szerint mindent jól csináltam? Nyugodtan használhatom?
Nem baj, hogy gyorsformázást választottam és nem normált?

Inkább most kérdezek, minthogy valamit elszúrjak és aztán valami nagy probléma legyen. :)
Köszi szépen előre is.

[ Szerkesztve ]

(#53818) flashpointer


flashpointer
őstag

hallott mar valaki olyanrol hogy tul meleg (52-55) fokos merevlemez miatt ujraindulhat a gep, vagy mastol lehet? A HDD csak archivalni van, nem azon futnak a programok.

(#53819) King Unique válasza peter889 (#53817) üzenetére


King Unique
titán

Láthatóan GPT séma szerint lett inicializálva, particionálva a HDD, vagyis az a része nyilván stimmel, meg ha amúgy is az volt a cél.
Lassú formázás, vagyis írásteszt akkor kell, ha tesztelés/javítás a cél mert éppen szektorhibás a HDD, vagy az adatok megsemmisítése a cél azok felülírásával, ellenkező esetben viszont felesleges, meg ha már amúgy is tesztelve volt a HDD a HDS által.

(#53820) peter889 válasza King Unique (#53819) üzenetére


peter889
őstag

Köszi szépen az infókat. :R Akkor használatba veszem.

De ha már itt tartunk: a lassan kétezer bad szektorral sújtott tosHibámat majd a lassú formázással próbáljam javítani, vagy a Sentinel progi Felület Teszt->Lemez javítás (olvasás teszt szekrotok javításával) opcióval vagy mivel?
Szerintetek mennyi az esély, hogy megjavul? :)
Persze csak majd akkor kezdek neki, ha lesz másik nagyobb HDD-m.
------------------------------------------------------

#53811 Doky586 , amit az a cikk ír, hogy az adatokat valamivel nagyobb ill. több helyen tárolja a HDD-n belül. Vagy ilyesmi. :)
Igen, nézek rá megfelelő méretű gumit és akasztok rá egy kéziféket is, ha véletlenül beindulna a gépben, legyen mit meghúzni. :D Viccen kívül: van egy gumilábas HDD tartóm - még üres.

[ Szerkesztve ]

(#53821) peter889 válasza King Unique (#53819) üzenetére


peter889
őstag

Jelenleg ilyen állapotú a tosHibám: [kép] [kép]
Szerintetek meglepő vagy természetes, hogy ennek ellenére minden adatot tudok róla olvasni, amiket csak megnéztem? :U
(Félig tele van.)

[ Szerkesztve ]

(#53822) peter889 válasza flashpointer (#53818) üzenetére


peter889
őstag

Nem tudom mitől lehet a probléma, de
nálam olyan fordult elő, hogy amikor régen a procim túlmelegedett, automatikusan mindig lekapcsolt a gép, amíg meg nem oldottam a túlmelegedést.
Nem viccelek: egy ideje az szobai asztali gépem érzékeny a huzatra, olykor csak akkor kapcsol be, ha felmelegszik. Óvatos hajszárítózással tudom gyorsítani a folyamatot, ha nem akarok várni. (Nem tudom mitől lehet.)

(#53823) #12516608 válasza peter889 (#53822) üzenetére


#12516608
törölt tag

Nálad túl sűrűn pusztulnak a vinyók:
- földeletlen áramcsatlakozók konnektorok
- gyenge minőségű táp
- 760G csipszetes Asrock AM3-as alaplap (AM3+ -hoz béta biossal). És SATA2-es portok...

Szerencsétlen kombináció, pusztulni is fognak a vinyóid. :K

(#53824) peter889 válasza #12516608 (#53823) üzenetére


peter889
őstag

Biztos vagy benne?

(#53825) #12516608 válasza peter889 (#53824) üzenetére


#12516608
törölt tag

Eszmecseréztünk már, és sajnos biztos vagyok benne.

(#53826) lanszelot válasza lanszelot (#53801) üzenetére


lanszelot
addikt

Esetleg ebben tudna valaki segíteni?

(#53827) peter889 válasza #12516608 (#53825) üzenetére


peter889
őstag

Kérlek, fejtsd ki bővebben.

A tápom: Chicony Hipro 380W-os.
Annak idején a számítógép vásárlásos topikban többen is ajánlották, ajánlott típusként. Tévedtek volna?

Nemrég itt a tápos topikban érdeklődtem, Itt https://prohardver.hu/tema/valami_baja_van_a_tapomnak/hsz_21085-21085.html
hogy okozhatta-e a tápom esetleges hibája a Toshiba HDD bad szektorosodását és a határozott válaszuk NEM volt. Tévedtek?

Nemrég három különböző számítógép boltban megkérdeztem ugyanezt, és az ő válaszuk is határozott nem volt, pedig ebből kettő budapesti itt nagyon ajánlott üzlet. Mind tévedtek?

Az alaplapomat annak idején itt számítógép vásárlásos topikban ajánlották. Ők is tévedtek?
Kérlek, nevezd meg, mire alapozod, hogy az az 760G chipsetes Asrock AM3-as alaplapok , és a SATA2 portok bad szektorosítják a HDD-ket és miért?
Nekem soha senki nem mondott még ilyet.
Ha ez van, akkor a HDD-k útmutatója miért nem tér ki ezek inkompatibilitásaira?

Alaplapom BIOS-ának verziója: 960GM-GS3 FX P1.30
Nincs odaírva, hogy béta lenne. Szerinted az? Szerintem nem, de a béta verzióknak hardver károsodást kéne okozniuk?

Igaz, hogy a szobámban nincs földelés, de annak hiánya miért okozná a HDD-k bad szektorosodását?
Tudtommal a földelés a felhasználót hivatott védeni.

Az utóbbi kb. 18 évben az első HDD-m ami tönkrement, a Samsung HD103SJ volt, villámgyors bad szektorosodással használhatatlanná vált.
A garanciát ahol érvényesítettem, direkt rákérdeztem: szerintük okozhatta-e tápegység hiba? Határozott nemmel válaszoltak. Már akkor is a jelenlegi tápegység volt.
Szakemberhez is elvittem akkor (2013-ban ) a tápegységet és mindent rendben talált.

A második tönkrement HDD a notebookomban lévő (aminek semmi köze az asztali gépemhez), HGST 500 GB-os 5400 rpm-es.

A harmadik ez a toshiba P300-as, amire korábban még 2 év gyári gari volt, mostanra más csak 1. A gyártó egyre kevésbé bízik a saját produktumában, vajon miért?!

De ha szerinted mégis az általad írtak okozzák, akkor annak mi lehet az oka, hogy a 6 éven át hiba nélkül teljesített szolgálatot ugyanebben az asztali gépemben 2 db. WDC WD5000AAKX RAID 0-ába kötve úgy, hogy nagyban torrenteztem is róla, és rendszer HDD-nek valamint adattárnak is használtam?
(Bár hiteles sentieneles képet még nem láttam róla, remélem hamarosan meglesz az is.)

Vajon nem arról van szó, hogy az olcsó kategóriás HDD-im mentek tökre, és ahogy mondani szokták olcsó húsnak híg a leve?

A 17 éves Seagetemen 6 bad szektor van, szerintem csoda, hogy egyáltalán működik. Láthatóan teljesen rendben van.
Kb. 17 év folyamatos használat után vagy 2 éve jelentősen bad szektorosodott egy 80 GB-os Maxtorom, kivettem a gépből, még működőképes. Nem lehet, hogy egyszerűen lejárt az ideje?

Ha tételesen le tudod vezetni, hogy nagy valószínűséggel az általad írták okozták a HDD-k halálát, akkor legközelebb tisztelettel Tőled kérnék tanácsot a hardvervásárlásnál.

Köszönettel várom a válaszod és másoknak a véleményt. :R

[ Szerkesztve ]

(#53828) peter889 válasza peter889 (#53827) üzenetére


peter889
őstag

És ez az asztali gépem igazából teljesen stabilan működik , ha a toshiba HDD-t nem használom.

[ Szerkesztve ]

(#53829) peter889 válasza peter889 (#53827) üzenetére


peter889
őstag

Ja, a WD5000AAKX HDD-im jelenleg is hibátlanul működnek (10 évesek).

(#53830) liksoft válasza peter889 (#53827) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

Egy ilyen idősebb tápegység szűrőkondenzátorai képesek megöregedni. Emiatt rosszabb a szűrése, megjelenik az 5V és 12V ágakon zaj (tüskék), mely a HDD-nek nem tesz jót. Az IBM és utódaik (Hitachi, Toshiba) a hibátlan tápellátásra és hűtésre nagyon kényesek. ;)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#53831) #12516608 válasza peter889 (#53829) üzenetére


#12516608
törölt tag

Rizikófaktorokat írtam.
Öreg alkatrészek pedig hajlamosak hibázni úgy, hogy az ember észre sem veszi. Csak a felszaporodott hibák fognak feltűnni.

WD5000AAKS (SATA2-es) kisöcsémnél működik 10 éve, WD5000AAKX-ek a húgomnál és idősebbik öcsémnél 7-8 éve, WD10EALS-ek (SATA2-es) 11 éve hiba nélkül, WD10EZEX-ek 3 éve.
Ami közös: mindenhol földelt konnektor, túlfeszvédős elosztók, minőségi tápok max. 50%-os terhelésen jól szellőző sz.gép ház. Mérnök vagyok, amit lehet túlméretezek.

---- liksoft : Köszönet a szakértő véleményért. :R

(#53832) peter889 válasza liksoft (#53830) üzenetére


peter889
őstag

Sziasztok!

Köszönöm a válaszaitok.
Meg tudnád mondani, hogy a Hitachin és a Toshibán kívül vannak-e még más HDD-k is ami érzékenyek a hibátlan tápellátásra?
A legjobb volna, ha látnék egy listát konkrét típusokkal az érzékeny HDD-kről, és akkor olyat nem vennék.
Nem tudod, hogy a Toshiba x300 is érzékeny?

Azért is kérdezem, mert most HDD vásárlás előtt állok, több HDD-t is akarok venni, de az érzékenyeket kihagynám.
---------
#53831, u299975
Meg tudnád mondani, hogy a Chicony Hipro 380W tápban van-e túlfeszültség-védelem?
Tudjátok esetleg, hogy a villanyórákba szoktak beleépíteni túlfeszültség-védelmet?
(Nemrégiben szereltek fel nálam egy digitális kijelzésű villanyórát, nem tudom, hogy vajon van-e benne.)
A számítógép házam már régóta jól szellőzik, terhelés mindig 50 százalék alatt van, kisfogyasztású proci és videokártya.

Ja vannak plusz HDD adatkábeleim, azokat is cserélgetem hiba tapasztalása esetén és az tápkábeleket is variálom olyankor.

Viszont pár hónapja előfordult, hogy valami nagyon nem várt esemény történt, és véletlenül számítógépet a lábammal kicsit meglöktem. Ezt követően semmilyen hibajelenséget nem tapasztaltam, külsérelmi nyom nem keletkezett. Igaz, nem indítottam el akkortájt a Sentinelt.
Szerintetek ilyen mechanikai behatás okozhat a toshibámnál tapasztalt bad szektorosodást?

Köszönöm szépen előre is.
-----------
Nemrég írtam, hogy egy ideje a szobai asztali gépem érzékeny a huzatra, olykor csak akkor kapcsol be, ha felmelegszik. Mondjuk ez elég ritkán fordul elő.

Megnéztem, hogy az AIDA64 program a Cpu dióda hőmérsékletére mindig jóval alacsonyabb hőfokot ír ki a szoba hőmérsékleténél. Most is 11 fokot ír, miközben a szoba hőmérséklete 21 fok. (Többi hőadat teljesen normálisnak tűnik.)
Gondolom a hőérzékelője meghibásodott.
Nem tudom, hogy van-e olyan védelem vagy jelenség a gépben, hogy túl alacsony Cpu dióda hőmérsékletnél nem kapcsol be. (De ez annyira nem fontos.)

[ Szerkesztve ]

(#53833) liksoft válasza peter889 (#53832) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szervusz!

Az összes HDD érzékeny rá! (Van érzékenyebb, de célszerű egyformának tekinteni!) Ezeknek nincs külön tápstabilizátora mint a procinak az alaplapon. Van beépített védelmük, de az nem erre való.
Nálam ÉV relé, túlfesz védelem, szünetmentes, minőségi táp, és MAXX védi az 5 és 12 voltra helyezett eszközöket. 5 év használat után hiába minőségi a táp, évenkénti vizsgálatot kap, és ha a szűrése romlik, akkor a szűrőkondenzátorok cseréje elkerülhetetlen. Szükség esetén 8-10 év után másik táp kerül a rendszerbe. Valamint a tápegység kábeleire rásajtolt csatlakozókat szoktam a vásárlás után a sajtolás mellett forrasztani is. Ugyanis a sajtolás ha gyengül, és oxidáció lép fel, akkor itt is felléphet érintkezési hiba, ami a fogyasztó (HDD) felől nézve zajt termel.
Fejből nem mondom meg, van-e védelem benne.
Eleve érdemes úgy kalkulálni, hogy a tápegységet 50-60%-ra terheljük. Legyen benne tartalék. Sajnos az utóbbi időben a megadott értékek inkább a maximumot szokták takarni 1-1 terméknél, és nem a minimumot mint 25-40 évvel ezelőtt...... (No comment.....)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#53834) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Okt 10-i beszélgetéshez kapcsolódnék, kérdeznék.... téma az volt, hogy az utolsó 3-2-1% használata telítésnél mennyire használja a merevlemezt:

Ezt az egészet mennyiben módosítja, ha nincs 100%-ban partiicionálva egy HDD, csak mondjuk a 931 windows által feldolgozható Gigabájtbólból 900, 800... akkor is érvényesül ez az egész 900, 800 utolsó %-aira, vagy van annyira okos a controller, hogy kimegy a particionálatlan területle, de ha az használnánk, akkor szól hogy "várj, pakolni kell??", mint egy SSD?

Egyébként meg azért jöttem, mert HDS-en látva elindult felfelé a SamsungHD103SJ-em write errorja, meg picit a read. (A most hétvégi spike-ok túlvirusírtóellenőrzés-ből adódtak [3 nap alatt 7-9* volt átolvastatva)...)

Annyira nem aggódom, de hát már 10+ éve pörög őkelme...

Kérdéseim ezzel kapcsolatban: ezt mi okozhatja (túl azon amit a tooltip mond HDS-en belül).
Érdemes-e emiatt legközelebbi HW vásárláskor hozzácsapni csak emiatt egy új kábelt a kosárhoz, vagy biztos, hogy nem javíthat a romlás módján...
Segíthet valami, vagy ez már az öregségi reuma... Jobb megszokni... futóverseny már nem lesz....

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#53835) King Unique válasza ledgeri (#53834) üzenetére


King Unique
titán

A HDD nem SSD, az OP az utóbbinál lényeges, bár az előbbinél sem árthat ha van kellő méretű szabad terület...
Egy ilyen 10+ éves, muzeális Samsung HDD csoda hogy egyáltalán még működik és 100% a kondíciója, ahol ha 100% a kondíció, akkor nem világos mi az aggodalom oka, ha komoly (nem 1 db) adatkapcsolati (CRC) hiba lenne adatkábel vagy tápegység hibája miatt, akkor azt írná a HDS a szöveges értékelésnél is.

[ Szerkesztve ]

(#53836) ledgeri válasza King Unique (#53835) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Az aggodalom oka, hogy egy monitorozott (már nem látszó) lapos grafikonos érték elkezdett változni, amit valami okoz. Ha ezt a használat módjának változtatásval lehetne mértékelni, tennék érte, ha nem, hát ez van. Ezt megtudni jöttem. A HDS "hiba határokkal" dolgozik. 1 CRC-re nem írta, hogy "juj", 10-re, 100-ra, "tipusnak megfelelőre kalkuláltra" majd írja. Ennek ellenére nem érném el azt az értéket, míg a HDS riasztásravaló-hibának találja, ha lehetséges. Ha tehetek valamit már most, akkor nem várnám meg, míg az említett dolgoknál is kiírja -ha van ezeknél is-, hogy "juj". -itt több grafikon volt látva...
Többrétű mentésem pont a 2018-as beragadt adatot generáló alaplapi elem merülés lefojása miatt van (UEFI alapállapota IDE-módu sata... backup elem nélkül az ahci-s win nem indult...) az nem lényeg viszont lehet, hogy másképp kezelném, ha tudom, hogy "X-Y-nak is is volt hasonló, majd lett valami, vagy valamilyen féle gyors halál", mert akkor másra használnám... csak magam jövőbéli kényelme végett jöttem grafikonértékelésért már most.

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#53837) King Unique válasza ledgeri (#53836) üzenetére


King Unique
titán

Egyrészt ha van adatkapcsolati, vagyis CRC hiba, akkor elég világosan leírja a HDS program a SMART attribútumnál és a szöveges értékelésnél is, hogy tessék megnézni az adatkábelt és a tápegységet, szükség esetén cserélni...
Másrészt ha 100%-os a kondíció, akkor nem feltéten a grafikonokat kellene nézegetni és aggódni, majd ha esik a kondíció, akkor lehet. De mint már említve volt, egy ilyen muzeális HDD-nél jóformán nincs miről beszélni, az ilyet már rég cseréni kellett volna, vagy fontos adatok tárolására max. sokadmagával együtt használni, ahol nem baj, ha egyszer csak kiesik a sorból...
Az UEFI-nek, illetve az IDE / AHCI módnak nem világos mi köze az előbbiekhez, de az nem meglepő, ha az ACHI mód szerint telepített Windows nem bootol IDE módban... A backup esetében meg létezik a PC-től függetleníthető mentés illetve tároló is, lásd pl. külső HDD, felhőtárhely, stb.

(#53838) F.Attila88


F.Attila88
csendes tag

Sziasztok. Egy egyszerű irodai gépem van, csak film nézésére és internetre használom, win 10-et tettem rá, de nincs hozzá normális vga driver, ezért felment rá egy win 8.1. A probélma a következő: A HDD egy 3TB-os SataII winchester. A rendszer 746Gb-ot nem lefoglaltként lát, de nem tudok rá particiót létrehozni. A HDD 100/100-as. Előhelet valahogy varázsolni azt a több mint 700GB-ot? Köszönöm a válaszokat. :R

(#53839) Doky586 válasza F.Attila88 (#53838) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Hibásan Legacy módban telepítetted a gépet UEFI helyett.. :F

(#53840) #12516608 válasza Doky586 (#53839) üzenetére


#12516608
törölt tag

MBR partíciós sémát használ GPT helyett.
Konfig leírása is hiányos...

(#53841) F.Attila88 válasza #12516608 (#53840) üzenetére


F.Attila88
csendes tag

Hewlett-Packard HP rp5800
I5 2400
8GB DDR3
3TB SataIII HDD (Hithachi HUA723030ALA640)
Integrált HD2000 Vga

(#53842) Doky586 válasza F.Attila88 (#53841) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Így kell telepíteni (2.ponttól kezdve): [link]

(#53843) F.Attila88 válasza Doky586 (#53842) üzenetére


F.Attila88
csendes tag

Köszönöm szépen!

(#53844) Erwinke


Erwinke
aktív tag

Üdv!

Vannak itthon öreg notikból kiszedett HDD-im és szeretném Őket felhasználni mint külső HDD. Vettem hozzá ilyen kis átalakitó dobozt.

Viszont pár megy gond nélkül a többi az, rohadt sokára olvassa csak be a rendszer. És akkor is még tovább tart az adatok olvasása v pedig a rendszer elveszti a kapcsolatot közben. A lemezkezelő pedig folyamatosan azt irja, h "kapcsolódás a virtuális lemezkezelő szolgáltatáshoz" és semmit nem hoz be.
Ha csak a HDD van beszúrva és megpróbálnék rá wint tenni, akkor csak pörög pörög órákon át a loadingja a bootnak és semmi nem történik.
Van valami program amivel lelehetne szépen formázni a HDD-ek? V kukák?

Köszönöm, tisztelettel Ervin :R

(#53845) liksoft válasza Erwinke (#53844) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

USB3 ahol meghajtod? Mert USB2-n nem minden HDD képes rendesen menni. Valamint CSAK a hátlapi forrasztott aljzatból szabad meghajtani asztali gép esetén!

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#53846) King Unique válasza Erwinke (#53844) üzenetére


King Unique
titán

Ha pl. szektorhibásak (HDS megmondja) a HDD-k, meg már muzeális darabok, akkor minek formázni, meg egyáltalán vesződni velük? :B
+ Ott van amit a másik válaszban írtak, ha USB-n vannak csatlakoztatva, akkor ott 2,5"-os meghajtóknál lényeges a stabil tápellátás (USB 3.X port használata javasolt) és adatkapcsolat (USB-kábel ne legyen túl hosszú, ne legyen megtörve, asztali PC-nél hátlapon lévő port használata javasolt, stb.). Na meg ugye pontosan milyen "átalakitó dobozt", mert ha valami noname, tákolt szemét, akkor akár amiatt is lehet gond...

[ Szerkesztve ]

(#53847) Erwinke válasza King Unique (#53846) üzenetére


Erwinke
aktív tag

+liksoft

Persze, csak is a hátuljába szúrom az alaplapnak(MSI B450 Gaming plus max) a külső HDD-ket. De amúgy elöl is 3.0-ás van.
AXAGO EE25-XA3 ALINE az átalakitó doboz. Alzáról rendeltem.

Nem olyan öregek azért 4 - 5 évesek. 1 - 2 TB-os diskek. Toshiba, WD, Hitachi, Samuk. Ráérek most. Hétvége van valamivel el kell ütni. Ha meg annyira halottak megy az elektro hulladékba, nem oszt nem szoroz, de ha tudom ink hasznositom még ameddig lehet mintsem kidobjam. :R

(#53848) liszi70


liszi70
nagyúr

Sziasztok!
Van egy 1 TB-os WD Elements külső vinyóm. HDS ezt írja. Egyik napról a másikra "írásvédett" lett, tehát nem enged semmilyen fájlműveletet végrehajtani rajta. Egy fotó bemásolására pl. ezt írja ki. Természetesen én nem tettem írásvédetté, néhány napja még másoltam rá, használtam. (A hds már akkor is ezt írta ki.) Egyébként filmek vannak rajta, amik gond nélkül lejátszhatók.
Bekrepált, vagy mi lehet a baj?

[ Szerkesztve ]

(#53849) ricsip válasza liszi70 (#53848) üzenetére


ricsip
addikt

Jobb gomb Windows Intézőben a meghajtó betűjelére --> Tulajdonságok/Properties --> mit mutat?

Windows Vezérlőpult (angolul Control panel) --> Számítógép kezelés (Computer Management) --> Lemezkezelő (Disk management): mit mutat a lemezre és a particiókra?

-

(#53850) King Unique válasza liszi70 (#53848) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ezen útmutató alapján meg lehetne nézni, hogy tényleg nem-e lett Windows szinten írásvédettként beállítva a lemez, ha igen, akkor pedig értelemszerűen megszüntetni.
Ha nem az előbbi a gond, akkor lehet pl. az USB-kábel hibája miatt is és ilyenkor célszerű másik kábellel is kipróbálni, Windowst újraindítani és utána újrapróbálni, emiatt szükség esetén az adatok lementése után CHKDSK-val ellenőrzést futtatni, stb. + Ha gyenge / hibás szektorok vannak a lemezen, akkor akár az is közrejátszhat.
Ha fontos adatok (is) vannak a külső merevlemezen és azokról nincsen másodpéldány másik tárolón, akkor azokat lehetőleg minél előbb le kellene menteni, amíg még működik és lehet olvasni a tartalmat. Majd utána lehet nyúzni a HDS tesztjeivel, vagy Windowsban egy lassú formázást ráereszteni, bár 100/100-as már nem feltétlen lesz és ennek okán az sem biztos, hogy érdemes egyáltalán vesződni vele, meg ha az alább leírtakat nézzük.
Egyébként ha a legacy WD Elements Desktop sorozat 1 TB-os modelljéről van szó, akkor az eleve egy muzeális, jó 10 (!) éves darab, benne a hírhedt Green merevlemezzel, vagyis nem nagyon van miről beszélni és már rég cserélni kellett volna, meg csoda hogy egyáltalán eddig működött rendesen... :B

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.