Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#49501) bon válasza stigma (#49500) üzenetére


bon
őstag

Na a videóban szereplő szerintem egy ronda bekötés.

A számítógépnek lelke van! - ASUS Prime Z690-P, Intel CoreI7 13700, 2x16GB DDR5 5200MHZ Kingston, Gigabyte GTX 1060 6GB, Sound Blaster Z, Cooler Master Cosmos C700P

(#49502) jerry311 válasza MaCS_70 (#49476) üzenetére


jerry311
nagyúr

A mesh lenne az amikor az AP-k egymas kozt isradion kommunikalnak. (=wireless backbone)
Ha az AP-k vezeteken be vannak kotve, es radios forgalom csak AP-k es kliensek kozt zajlik, az nem mesh.
Csak ezt a marketingesek szepen osszemostak az elmult evekben, mert kellett valami uj buzzword a hirdetesekbe, meg a termekek dobozara.
Menedsselt akkor lesz a halozat, ha egy kozponti szerverrol tortenik legalabb a Wi-Fi beallitasa SSID-tol kezdve a szomszedos AP-k csatornajan es jelerossegen keresztul egeszen a roaming-ig. Ez lehet mesh is, sot ha jot akar maganak az ember, akkor menedzselt mesh-sel dolgozik.

(#49503) Konyika válasza windlord (#49420) üzenetére


Konyika
senior tag

[link] közelebb van a 2,5 ezerhez. Én ilyeneket vettem tavaly :K

(#49504) Zwodkassy válasza jerry311 (#49502) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Bennem az él, hogy a MESH hálózat media független. Értelmezett dróton és levegőn is. A működése a lenyeg, nem a közeg

(#49505) MaCS_70 válasza Zwodkassy (#49504) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Ezzel én is így vagyok, tudtommal is lehet mesh-hálózat vezetékes backhaul csatornával.

De olvastam már olyan cikkeket is, amelyek szerint a mesh csak rádiós lehet.

Az én logikám és ismereteim szerint is független a fizikai rétegtől, azaz lehet vezetékes a backhaul -- a lényeg, hogy nincs központi kontroller, hanem az egyes egységek hálózatszerűen osztják el a vezérlést is.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#49506) friccccc


friccccc
tag

Sziasztok
A segítségetekkel, már kiderítettem, h CAT6 UTP kábelt húzzon a villszerelő a falba. Most olyan kérdés vetődött fel, h a dolgozóba, ahol van/lesz 3-4 gép oda nem utp szerelvényeket rakna fel , hanem azt mondja Rack szekrényt tegyünk be :F én egészen eddig még nem is hallottam erről, de próbáltam utánanézni, hááát nem mondom, hogy sokkal okosabb lettem ... :)
Tudnátok segíteni ebben, h miért is lesz jó /jobb ez nekem azon kívül, h az ára 200e huf :S
szerelvényeké olcsóbb lenne azért bőven, ő későbbi fejleszthetőséget említette, de én ezt nem értem mire gondolt illetve, h a kábelek kultúráltan jönnek mennek , nm úgy mint a sima szerelvényből? :F

(#49507) modflow válasza MasterMark (#49470) üzenetére


modflow
veterán

Megvettem.
De erre hogy tudok törésgátlót tenni?
A pöckök kitartják....

(#49508) windlord válasza Konyika (#49503) üzenetére


windlord
őstag

Ez sima cat6 utp szerelveny.
Mi, vagyis en biztosan a cat6a - rol beszelgettunk.

(#49509) Konyika válasza windlord (#49508) üzenetére


Konyika
senior tag

Akkor én értettem valamit félre. Valaki azt írta nagyon drágák a cat6 fali csatlakozók, erre reagáltam. :R

Szerk: igen már látom is, te a cat6a-ról beszéltél én meg a sima cat6-ról :F

[ Szerkesztve ]

(#49510) NeoPampalini válasza friccccc (#49506) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Hát, az igaz, hogy egy rack szekrényben jobban lehet dolgozni, de azt általában nem oda teszik, ahol a gépek is vannak, hanem külön helyiségbe (MDF, IDF, épület méretétől függően), és a fali UTP csatlakozókból oda fut be minden. A rack-be mehet pl. router, szerver, NAS, switch, patch panel, ilyesmi.

Előbb írd és/vagy rajzold le, hogy mi a jelen helyzet a kábelezéssel, mi honnan jön, hol van bejövő net, hol lesznek a gépek, mennyi aljzatot gondoltál, satöbbi.

Én mondjuk nem tennék rack szekrényt, egyszerűbb/olcsóbb megoldás is menni fog szerintem.

(#49511) windlord válasza NeoPampalini (#49510) üzenetére


windlord
őstag

Pl., egy polc :)

(#49512) NeoPampalini válasza windlord (#49511) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

:D Ez igaz, bár én itt arra gondoltam, hogy a szerelő először jön a rack szekrénnyel, aztán szépen következik a patch panel (+beütés), 24 portos switch (+patch kábelek), satöbbi, úgy hamar megvan a 200e pénz. :DDD

(#49513) windlord válasza NeoPampalini (#49512) üzenetére


windlord
őstag

Ertem en.
Kb. ez ennyibe is kerul, habar sokallom.
Kabellel es munkaval talan meg oke.

Hany vegpont?

Kell egy kis szekreny (max 12u gondolom), patch panel, fuzo(k), rackpolc, szunetmentes meg egy 24es giga switch, szunetmentes.

[ Szerkesztve ]

(#49514) MaCS_70 válasza windlord (#49508) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

CAT6-tal nincs személyes tapasztalatom.

Bekerülési költség / szerszámigény / szerelhetőség vonatkozásában hogyan viszonyul egymáshoz a Cat 5e / 6 / 6A?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#49515) friccccc válasza NeoPampalini (#49510) üzenetére


friccccc
tag

Egy újonnan épített házról van szó, most kialakított lakóövezetben, tehát az utcába is még csak most fogják behozni a netet (FALU TV). Összedobtam gyorsan a ház alaprajzát (remélem így már jobban átlátjátok, hogy miről is van szó). A gépek (2-3) a dolgozóban 0-24 ben mennek és azt is említettem villanyszerelőnek, h esetlegesen nm lenne hátrány ha 2 net jönne be , mert ha az egyikkel gond van, ott a B verzió. Illetve áramszünet esetén , ha még nyerne az ember egy 5-10-15 percet az sem lenne rossz, aztán , h ez h kivitelezhető... én nem értek hozzá sajnos. De a részéről magyarázat nincs. Annyiban , hogy megoldjuk legtöbbször kimerül a válasz. Persze anyagiakat is szem előtt tartva érdekelnének csak a lehetséges megoldások természetesen... (lehet h ezért kell a RACK szekrény-későbbi variációs lehetőségek miatt?) Ez a szünetmentes történet jó lenne(akár később is) , de nem mind1 , h mennnyiért :) Építkezés közepén vagyunk..... :D
[kép]

(#49516) NeoPampalini válasza friccccc (#49515) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

A rajz alapján nem hülyeség a rack szekrény, vagy bármi, amibe bele lehet szuszakolni a router-től kezdve mindent. Ja, és a netet is oda kellene bekábeleztetni a szolgáltatóval.

Nem írtad, így kérdés: a fali UTP-k hol és hova mennek (padlás?)

Gyakorlatilag a dolgozóban kellene kialakítani egy központot, és oda vezetni az összes helyiségből az ethernet kábeleket.

Nyilván a legelegánsabb módja az lenne, ha a rack-be futna be minden kábel, ott patch panel-re rá lehet kötni, onnan switch (ha kell) és router, igény szerint.

Szerk.: így rögtön lenne hely egy UPS-nek is. Két nethez olyan router kell, ami tudja kezelni, de most szólok, hogy az nem olcsó mulatság.

[ Szerkesztve ]

(#49517) rekop válasza friccccc (#49515) üzenetére


rekop
senior tag

Én a garázsba hozatnám be az internetszolgáltató kábelét. A rack szekrény szintén a garázsba kerülne, innen mennének az UTP kábelek a végpontokhoz. A rack-be mehet a patch panel, switch, szolgáltató eszköze, esetleg saját router. WIfi-t a mennyezetre elhelyezett AP-al(igény szerint esetleg többel) oldanám meg. Az egészet pedig akár rá lehet kötni akár egy szünetmentesre is. Anyagköltségben egy szekrény+patch panel, saját router, 16-os switch, 2db AC AP-vel, szünetmentes, nagyjából megvan 170k-ból. Egy kis otthoni rack-et nagyjából így képzelj el, ez például a sajátom tizenöt végponttal.

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#49518) friccccc


friccccc
tag

A kábelek a födémben (vasbeton) vannak elfűzve (jelenleg még csak a kábelcsatornák).
Köszi az ötletet és a tanácsot! Ahogy említettem nem vagyok sajnos otthon a témában, ezért kérdezném, hogy a patch panel mire szolgál?

(#49519) Doky586 válasza friccccc (#49515) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az "Internet az utcában" mit jelent a rajzon..?
A gerinc kábeleket nem szokás megcsapolni, vagy ott valami alépítmény van a föld alatt? vagy valami oszlopokon van a kábel? A te házadon sátor v lapostető van? sodronyfeszítés hogy oldható meg honnan-hova? (vagy derékmagasságban átfűzik a kerítésen?)

[ Szerkesztve ]

(#49520) friccccc válasza Doky586 (#49519) üzenetére


friccccc
tag

Még nincs bent az utcában. Mint említettem , új kialakítású rész és a net valahol ott fog menni az út mellett járda alatt, Csak a szemléltetés kedvéért raktam rá, nm tudtam, h fontos infó vagy sem.

(#49521) friccccc válasza rekop (#49517) üzenetére


friccccc
tag

Köszi ez az AP szuper infó volt nekem. :R
A garázs utólag lesz csak felhúzva (kocsibeálló egy darabig), egyenlőre a többi a lényeges ;)

(#49522) tibbike01


tibbike01
őstag

Sziasztok,
Hogyan tudnám beállítani a port forwardingot a UPC-s connect boxomon? Jelenleg nincs ilyen beállítási opció a menük között, de elvileg valahogyan elő lehet varázsolni.

Az Ipv6-ot kellene valahogy kikapcsolnom? De hogyan?

[ Szerkesztve ]

(#49523) NeoPampalini válasza tibbike01 (#49522) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

UPC-nél kérd, hogy tegyenek át IPv4-re, utána a Haladó -> Biztonság -> Port forwarding-nál lesz.

(#49524) lewis999


lewis999
csendes tag

Üdv mindenkinek!

Adott két router összekötve Lan Wan módban.
A második router kap 192.168.1.102. az első routertől!
Hogy tudom elérni a második routert az első routeren keresztül?
Egyáltalán el lehet érni ilyenkor?
(a második router Wan-ja 192.168.1.2.)

(#49525) windlord válasza MaCS_70 (#49514) üzenetére


windlord
őstag

Minnel nagyobb a category lepcsofoka, ugy dragulnak. Egyre vastagabbak az erek, egyre nehezebb megszerelni.

Mind vegere letezik szerelveny illetve patch panel vagy akar rj45 plug.

Szerszamok mindhez egyforman: csipofogo, szike vagy kabelcsupaszito, krimpelo...

Tempoban (frekiben) van az igazi kulombseg.

(#49526) mezis válasza lewis999 (#49524) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Általában sehogy. LAN-on kapcsolódva esetleg engedélyezhető a WAN porton keresztül való behatolás.
Direkt külön alhálózat volt a cél ?

[ Szerkesztve ]

mezis

(#49527) windlord válasza friccccc (#49518) üzenetére


windlord
őstag

Ott vegzodik a kabel egyik vege. A masik a falban jobb esetben.

Mindket vegere kerul patch kabel az aktiv eszkozig.
Fali szerelveny oldalan szamitogep, sw,tv, nas vagy akar telefon.
Patch panel oldalan a rack szekrenyben ugyanugy patch kabellel a switchbe, routerbe... Hogy a fali oldalon legyen szolgaltatas.

Ha van ra kereted, csinaltasd meg. Meghalalja magat a korrekt passziv halozat!

[ Szerkesztve ]

(#49528) MaCS_70 válasza windlord (#49525) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

A Cat5-höz árult krimpelőfogó tehát jó a Cat6-hoz?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#49529) Pyttawrx válasza MaCS_70 (#49528) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Igen.

(#49530) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Egy kis segítség kéne. Xbox game streaminget kapcsolnék be, de nem megy, mert a network latency több, mint 125ms.

A net optikás telekom, 300-as. A topológia úgy néz ki, hogy telekomos router modem üzemmódra rakva. Utána egy Tp-Link C5 v4 router. Ez után még van két switch, de az xbox közvetlenül a routerbe van dugva.

Tudtok tanácsot adni, hogy a fenti problémával mit kezdhetek?

Wifis laptoppal nézve, nem tűnik rossznak pedig:

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#49531) mezis válasza tibbike01 (#49522) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv!
? 1221 ?

mezis

(#49532) MaCS_70 válasza Pyttawrx (#49529) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Köszönöm!

Egyelőre olcsó, készletben kapható eszközökkel szerelek itthon, de tervezem egy kicsivel jobbak beszerzését.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#49533) lewis999 válasza mezis (#49526) üzenetére


lewis999
csendes tag

Sajnos igen, mert voip telefont csatlakoztattam rá és csak akkor ment ha nem LAN-LAN módban kötöm össze őket mert a voipnak kell a WAN vagy legalábbis csak így működött!

(#49534) MasterMark válasza lewis999 (#49524) üzenetére


MasterMark
titán

Engedélyezd a remote management-et a második routeren.

Vagy ha fordítva akarod akkor static route kell visszafele.

Kicsit ellentmondásos a leírásod, ez alapján nem tudom kitalálni. Első és második inkább legyen külső és belső, akkor egyértelmű, mert az IP-k alapján fordítva mondod.

Ja és ne legyen ugyanaz a két alháló, mert a routing nem tud dönteni.

#49533: Nem amiatt nem ment valószínűleg.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#49535) friccccc válasza windlord (#49527) üzenetére


friccccc
tag

Köszi,megfogadom a tanácsod.
Még van valami ami nem világos :)
bejön a net utcáról onnan egyből switch-hez (v előtte router is kell? ) onnan minden fali aljazhoz kell egy kábel, vagy hogy van ez? :) sry de tudnád nekem egyértelműen szemléltetni :)

(#49536) csongi


csongi
veterán

Sziasztok!
Van egy hAP ac² Mikritik routerem.
vettem egy Wifis kamerás kapucsengőt. Sajnos késik a hang és vízhangzik is.
Gondoltam, első körön megpróbálnám a routerbe beállítani valamit, hátha van ennek javítására lehetőség.
Mit kellene konfigolni a routerbe?
Köszi!

(#49537) windlord válasza friccccc (#49535) üzenetére


windlord
őstag

Bejon a rackbe a routerre majd onnan: patch kabel, switch, patch kabel, patch panel, fali kabel, fali szerelveny, patch kabel, szamitogep

(#49538) lewis999 válasza MasterMark (#49534) üzenetére


lewis999
csendes tag

> nem az miatt nem ment....
Akkor hogy hogy miután átraktam LAN-WAN ra ment?
Persze nem okoskodni akartam csak tényleg úgy volt, előtte amikor LAN-LAn volt nem ment a telefonálás csak foglalt jelem volt...

(#49539) lewis999 válasza MasterMark (#49534) üzenetére


lewis999
csendes tag

REmote management-et hol találom? :(

Külső (1.) a 192.168.1.1 a belső (2.) 192.168.1.2. viszont ha bemegyek az első routerbe ott a 2. routernek azt látom (gondolom) hogy a 192.168.1.102. osztja az első (persze málna vagyok, én csak így gondolom hogy így van)

(#49540) Ispy válasza windlord (#49511) üzenetére


Ispy
veterán

Olcsóbb az biztos, szerintem otthonra overkill a rackszekrény, de ha van rá pénz. Nekem nem volt. [kép]

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#49541) MasterMark válasza lewis999 (#49539) üzenetére


MasterMark
titán

Valamit rosszul látsz, mert nem lehet egyszerre a kettő.

Mint mondtam első lépésben külön alhálót használj, különben magad sem fogod tudni melyik melyik.

Az külső maradjon 192.168.1.0/24

A belső legyen mondjuk 192.168.2.0/24

#49538: Tippre rosszul működő SIP-ALG-ről van szó. Ki kell kapcsolni, és maradj egy hálónál. (Mert ahogy látom nem fog menni neked a kettő.)

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#49542) SP4C3 válasza lewis999 (#49524) üzenetére


SP4C3
veterán

Remote mgmt port 80...

-JNA- Yugoslav National Army // ⍟T-34-85⍟ // MSI H81M-P33 / Intel Xeon E3-1220 v3 @ 3.5GHz / 16GB DDR3 @ 1600MHz / Gigabyte RX470 4GB. sp4c3.speedtestcustom.com

(#49543) NeoPampalini


NeoPampalini
aktív tag

Biztos hülye kérdés, de ethernet kábelt méterre hol tudok venni? Mert általában csak a komplett dobozt látom felrakva, huszon-negyvenezerért, de nekem nincs szükségem 300 méternyire. :DDD

A jövő hónapban lehet, hogy szép lassan elkezdeném kiépíteni az itthoni hálózatot, ahhoz meg kellene kábel. :)
Azt mondjuk elszúrtam, hogy az egyik szobába húzattam be a netet, mert így csak kb. 2 méternyi mozgástere van az optikai kábelnek, így a kamrába, ahova szántam volna, nem fog elérni. Sebaj, azt még megoldom, hogy az ONT ott marad, azon kívül akkor minden megy majd rack szekrénybe.

(#49544) windlord válasza Ispy (#49540) üzenetére


windlord
őstag

Ezert irtam. :)

A rack szebb, a polc olcso.
Mindketto jo.

Izlesrol nem vitazunk :)

(#49545) MaCS_70 válasza NeoPampalini (#49543) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Én legutóbb a Praktikerben vettem instant legombolyított Cat5e kábelt.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#49546) windlord válasza NeoPampalini (#49543) üzenetére


windlord
őstag

.

[ Szerkesztve ]

(#49547) modflow válasza MasterMark (#49461) üzenetére


modflow
veterán

Akkor ugye az a lényeg, hogy a kábel mindkét végén ugyan így, ilyen sorrendben kell bekötni a kábeleket a csatlakozóba?

Csak mert most jutott eszembe, hogy ha LAN-on megy majd az áram és valamit elrontanék, akkor azzal gondolom simán kinyírhatom a kamerámat.....

(#49548) windlord válasza modflow (#49547) üzenetére


windlord
őstag

Van A es B szabvany.
Europaban ugy altalaban B szabvany van kotve.

Az A es B kozt a kulonbseg, hogy a zold-zoldfeher illetve a narancs-narancsfeher helyet cserelnek.

A sorrend fontos.
Googlizd meg, de Mark be is linkelte.

[ Szerkesztve ]

(#49549) modflow válasza windlord (#49548) üzenetére


modflow
veterán

Azért kérdeztem, hogy akkor úgy kell-e mindkét végét, mint amit Mark linkelt.

Amúgy annyi az egész krimpelés, hogy eredetileg a kis érintkező kiáll, a fogó meg rányomja a vezetékre?

Csak mert ezt 2 db dugó esetén simán egy késsel/csavarhúzóval megcsináltam volna....

(#49550) MaCS_70 válasza modflow (#49549) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Semmilyen érintkező nem áll ki, a kontaktus a dugó házán belül a rányomáskor jön létre.

Simán csak a színes erek állnak ki a külső héjból.

Persze, lehet ügyeskedni csavarhúzóval meg fekete mágiával, de a célszerszámokat nem véletlenül találták ki. A csavarhúzós buherálással előbb-utóbb talán rá tudod szerkenteni a dugót a kábelre, aztán jöhet a fohász, hogy az stabilan tartson és érintkezzen is!

Az, hogy A vagy B séma szerint alakítod ki a kábelt, teljesen mindegy.
Amint windlord írta, nálunk a B az elterjedtebb, de ismerek olyan szakembert, aki a saját sémáját használja (ezt nagyon nem ajánlom).

A lényeg az, hogy legyen egyforma a kábel két vége, és nincs okod arra, hogy az ne a B séma szerint legyen.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.