Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#23001) daninet


daninet
veterán

Üdv!

Van valakinek valami ötlete, miért "felejti" el a gépem a hálózatra csatlakozást. A gond pontosan az, hogy mind wifin, mind dróton egyszercsak már nem érem el a hálózati megosztott mappákat és gépeket. A gyógyír ilyenkor az, hogy jobbklikk a hálózati eszközön, diagnosztika, majd miután alaphelyzetbe állt egy pár napig ismét jó, majd ujra meg kell ezt csinálnom. Nem nagy dolog de kicsit fáraszt már.
Ha valakinek van valami ötlete mi okozhatja megköszönöm a tippet.
Atheros és Realtek hálózati eszközökről van szó (wlan/ethernet) W7 Pro x64 gépen. Driverek frissek, rendszer up-to-date.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#23002) nolika válasza daninet (#23001) üzenetére


nolika
aktív tag

Elvileg minden bekapcsolás után megy az újrafelismerés. Ez már protokolláris szintű probléma. Számomra ilyenkor az volt a megoldás, hogy mindenkit azonos munkacsoportba raktam és egyértelmű hostnévkiosztást készítettem (windows munkacsoport és számítógépnév). Továbbá hálózatfelderítést is bekapcsoltam és a jelszómegosztást meg ki.

(#23003) russel87


russel87
csendes tag

Van egy TP-Link Wifis Routerem ki szeretném bővíteni a hatótávolságát. Az a megoldás nem jó, hogy veszek egy másik repeater routert, mivel ezzel megfeleződne a sávszélességem. A kérdésem a következő lenne, hogy ha routerem után bekötnék egy ugyan olyan típusú wifis router utp kábelen keresztül, akkor működne a dolog? Persze nem akarok két külön hálózatot, csak egyet. Amennyiben van rá megoldás, akkor azt hogyan kell beállítani?

(#23004) sebijani1982 válasza russel87 (#23003) üzenetére


sebijani1982
senior tag

Szia esetleg egy antenna hosszabító kábel megoldhatja a gondot és még router sem kell, bár nem írtad mekkora távolságot kellene áthidalni. De mondjuk ha egy földszint és egy emelet lefedése a cél, akkor az antenna hosszabbítóval a plafon közelébe helyezve az antennát már elég jó jelet kaphatsz az emeleten is.

Ha az UTP-s megoldás tetszik, akkor pedig a második router egyik LAN protjába dugd be az első routerből jövő kábelt. Tehát LAN-LAN csatlakozás kell. Így elméletileg nem kell semmit állítanod a második routeren.
A WAN portot hagyd szabadon. Még ugyanolyan router sem kell. Nekem TP-link WR841 és Linksys 54G simán megoldja ugyanígy.

[ Szerkesztve ]

"Ob's stürmt oder schneit, Ob die Sonne uns lacht, Der Tag glühend heiß Oder eiskalt die Nacht. Bestaubt sind die Gesichter, Doch froh ist unser Sinn, Ist unser Sinn; Es braust unser Panzer Im Sturmwind dahin."

(#23005) russel87 válasza sebijani1982 (#23004) üzenetére


russel87
csendes tag

A router antennája nem cserélhető és nem szeretnénk még plusz router venni! A lefedés egy egész felső szintre összpontosulna! Akkor elméletileg a utp-és megoldás működhet! A második routernek be kell "tanítani" a mac címeket, amik az első routeren élnek?

(#23006) Intruder2k5 válasza russel87 (#23005) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Nem kell! A második router IP címét állítsd az első router tartományába, de lehetőleg annak DHCP tartományán kívülre! Például 192.168.1.1 elsődleges router esetén a 192.168.1.254 tökéletes választás! Ezen kívül a másodlagos routerben a DHCP szervert kapcsold ki, így az IP címeket továbbra is mindenkinek az elsődleges router fogja osztani!

(#23007) sebijani1982 válasza russel87 (#23005) üzenetére


sebijani1982
senior tag

Ez most így kicsit furcsa megfogalmazás:
"... nem szeretnénk még plusz router venni!" "A második routernek... "

Ezek szerint van 2 routered jelenleg? Én csak példaként írtam, hogy nekem egy TP-Link és egy Linksys routerrel is gond nélkül fut. Ezzel azt akartam kifejezni, hogy nem kell feltétlen ugyanolyan routert szerezned.

A MAC címeket nem kell szerintem betanítani, mivel a második router nem rendelkezik saját "tudattal" csak átveszi az első router adatait. Nem is tudsz a második router programjába belépni a böngészőn keresztül, ha be van dugva az első routerbe.

"Ob's stürmt oder schneit, Ob die Sonne uns lacht, Der Tag glühend heiß Oder eiskalt die Nacht. Bestaubt sind die Gesichter, Doch froh ist unser Sinn, Ist unser Sinn; Es braust unser Panzer Im Sturmwind dahin."

(#23008) russel87 válasza Intruder2k5 (#23006) üzenetére


russel87
csendes tag

Tehét a két routert összekötöm lant-lannal utp kábelel az elsődleges routerm ip címe192.168.0.1 a másodlagost átállítom egy másik tartományba. A másodlagoson kikapcsom a dhcp-t! továbbá mást nem kell beállítanom rajta, illetve a mac címeket tudni fogja?

(#23009) Intruder2k5 válasza russel87 (#23008) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Így van! A MAC címeket továbbra is az elsődleges router kezeli, mivel egy hálózat lesz, és az fog a DHCP kérésre válaszolni!

(#23010) russel87 válasza Intruder2k5 (#23009) üzenetére


russel87
csendes tag

Köszönöm a választ! Ha nem utp, hanem repearterként oldanánk meg, akkor ugyan ez lenne a menete?

(#23011) sebijani1982 válasza russel87 (#23008) üzenetére


sebijani1982
senior tag

Azonos tartomány kell most neked. Az előbbi példából, most: 192.168.0.254 legyen, a lényeg a 192.168.0. (a 4-ik szám bármi lehet 2-254 között, arra figyelj, hogy ne ütközzön egy másik gép IP címével, ami az első routerbe van kötve.) A DHCP kikapcsol, innen már működnie kell simán.

"Ob's stürmt oder schneit, Ob die Sonne uns lacht, Der Tag glühend heiß Oder eiskalt die Nacht. Bestaubt sind die Gesichter, Doch froh ist unser Sinn, Ist unser Sinn; Es braust unser Panzer Im Sturmwind dahin."

(#23012) Intruder2k5 válasza russel87 (#23010) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Ja igen, rosszul olvastam az előző hsz-ed, tehát azonos tartomány kell!

(#23013) russel87 válasza Intruder2k5 (#23012) üzenetére


russel87
csendes tag

Tehát ezen belül kell lenni Start IP Address: 192.168.0.100 End IP Address: 192.168.0.199 (ezt mutatja a routerem). Ha az első routerről csatlakozik egy gép lanon keresztül, akkor arra kell figyelni, hogy nehogy azt adja meg a másodlagos routernek. Ha jól értelmezem! Elnézést az értetlenségemért, de még most csinálok ilyen hosszabbítást először!
ja és a másodlagos routernek a mac címét be kell"tanítanom" az elsődlegesnek (mac szűrésem is van), hogy tudjanak kommunikálni?!

[ Szerkesztve ]

(#23014) sebijani1982 válasza russel87 (#23013) üzenetére


sebijani1982
senior tag

Pontosan.

"Ob's stürmt oder schneit, Ob die Sonne uns lacht, Der Tag glühend heiß Oder eiskalt die Nacht. Bestaubt sind die Gesichter, Doch froh ist unser Sinn, Ist unser Sinn; Es braust unser Panzer Im Sturmwind dahin."

(#23015) Intruder2k5 válasza russel87 (#23013) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

192.168.0.x tartományban, de lehetőleg nem 100-199 közt, mert azt osztogatja a DHCP klienseknek!

Túl bonyolítod a dolgokat, elmondtuk mit kel tenned! A másodlagos router LAN IP címét állítsd át 192.168.0.254-re, kapcsold ki benne a DHCP-t, és használd egészséggel!

Miután átállítottad a címet, már csak az új címen tudod elérni, ezen ne lepődj meg, még ha logikus is!

Hol van MAC szűrésed? UTP kábelen? LAN porton?

[ Szerkesztve ]

(#23016) krealon válasza russel87 (#23003) üzenetére


krealon
veterán

"ha routerem után bekötnék egy ugyan olyan típusú wifis router utp kábelen keresztül, akkor működne a dolog? Persze nem akarok két külön hálózatot, csak egyet. Amennyiben van rá megoldás, akkor azt hogyan kell beállítani?"

Switch / AP modban kell hasznalni a masodik routert

(#23017) russel87


russel87
csendes tag

Köszönöm a válaszokat! Sokat segítettetek! :C hülyeséget kérdeztem lanon nincs mac szűrés! :W

[ Szerkesztve ]

(#23018) laca500 válasza nolika (#22998) üzenetére


laca500
aktív tag

Köszi a segítséget.
Megmértem mind a két oldalon a sebességet. Film lejátszás közben mind két oldalon 35-60Mb az átviteli sebesség. Ennek elméletileg elégnek kellene lennie. Az érdekesség az, hogy pl. ma is kb. 1 órán keresztül akadás mentesen ment a lejátszás, aztán egyszer csak elkezdett akadozni, majd a hang teljesen elment. Viszont az átviteli seb. maradt 35-60Mb között. :F Nem jut eszembe semmilyen megoldás a hiba megszüntetésére. Valami ötletetek lenne? Elképzelhető, hogy a esetleg router nem bírja a hosszabb megpróbáltatást? Egy jobb minőségű megoldás lehetne? Csak találgatok!

[ Szerkesztve ]

Alaplap: MSI X470 GAMING PRO CARBON + VGA: EVGA RTX 3070 Ti 8GB GDDR6X FTW3 Ultra + CPU: Ryzen 7 5800X + RAM: G Skill Aegis F4-3000C16-8GISB 16GB kit + SSD: Samsung NVMe 970 EVO + Táp: Cooler Master V750 Gold V2 + CPU hűtő: Be Quiet DARK ROCK PRO C1 + Ház: Be Quiet Silent Base 802

(#23019) nolika válasza laca500 (#23018) üzenetére


nolika
aktív tag

Kodek oldalon minden rendben?

Esetleg nincsenek erőforrászabáló processek?

Ha ezek nincsenek akkor az adatforgalmat kell nézni, hogy van-e kirívóan nagy használat, vírus stb. Ha ez sincs, akkor marad a további találgatás én akár az eszközre is ráfognám. De az azért nagyon ritka...

(#23020) eastsider


eastsider
nagyúr

adott egy TP-Link TL-WR841N router, amire wifivel csatlakozok notiról (intel wifi link 5300, win8) N-es szabványon. jelerősség max a windows szerint

pár nap után rettentően belassul a böngésző (chrome, de próbáltam mással is), torrent jó, de böngészni lehetetlenség. alig tölti be az oldalakat, speedtest 10/15-öt dobott 10ms-es pinggel a 30/20-as T-s optikás netre...

viszont!! amint rebootolom a routert minden helyreáll azonnal

a többi klienssel minden rendben (3-4 telefon, és 3 noti összessen)

mi lehet a gond? másik TP-link routerrel is csinálta néha, de nem ennyire gyakran. kábelen akkor jó volt. most ez nem megoldható

rakjak rá egy DD-WRT-t vagy mi legyen?

[ Szerkesztve ]

(#23021) nolika válasza eastsider (#23020) üzenetére


nolika
aktív tag

Jep, ez több mint valószínű FW hiba. Próbáld meg egy frissebb gyári FW-vel, ha nem akkor DD vagy OpenWRT.

(#23022) Intruder2k5 válasza eastsider (#23020) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Esetleg egy WiFi driver csere? Oprendszer újratelepítés? Ha a többi klienssel jó, akkor miből gondolod, hogy router hiba? Mondjuk amikor behal, próbáld meg egy Linux LiveCD-vel!

(#23023) woodworm válasza nolika (#23021) üzenetére


woodworm
veterán

Vagy elfogy a vas, 6-7 kliens és torrent wifin keresztül, még ha nem is egyszerre megy, megviselheti.

(#23024) nolika válasza Intruder2k5 (#23022) üzenetére


nolika
aktív tag

Pár napról van szó, addig feltételeztem hogy a gépek ki-be kapcsolódnak.
Lehetséges hogy a futó szoftveren valami túlcsordul. Ezért FW cserét ajánlom.

(#23025) eastsider


eastsider
nagyúr

jah igen, mondanom sem kell, torrent megy 3 laptopon (mondjuk csak ezen non stop), de bírnia kéne...
driver ehhez nem hiszem, hogy van frissebb, de megnézem... oprendszert most nem szeretnék telepíteni.
"legolcsóbb" megoldás egy dd-wrt, bár ahogy néztem van újabb stock fw is.

de miért jó a többi kleinsen? -legalábbis a többiek nem szóltak még-
telón is jó volt... illetve én arra gondoltam, hogy valamiért nem szereti a routert a wifi adapterem

egyébként azért gondolom, hogy nem az én kliensem a hibás, mivel otthon a wrt54gl-vel (ddwrt) semmi gondja nincs

egyébként 6 nap volt az uptime, hogy most rebootoltam.
menjek neki ddwrt-vel egyből, vagy próbáljam meg a gyárit?

rebootoltam a gépemet többször is, de egyáltalán nem lett jobb

[ Szerkesztve ]

(#23026) Intruder2k5 válasza eastsider (#23025) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

"illetve én arra gondoltam, hogy valamiért nem szereti a routert a wifi adapterem"
De azt írtad, hogy kábellel is előjött már a hiba!

"egyébként azért gondolom, hogy nem az én kliensem a hibás, mivel otthon a wrt54gl-vel (ddwrt) semmi gondja nincs"
Na ezért nem szeretem a TP-LINK-et! :)

(#23027) eastsider válasza Intruder2k5 (#23026) üzenetére


eastsider
nagyúr

nem. kábellel nem jött elő, épp ezaz
(lehet elírtam, bocsi)

a héten feltolok egy DD-WRT-t

[ Szerkesztve ]

(#23028) Intruder2k5 válasza eastsider (#23027) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Vagy inkább én néztem el a vesszőket, pontokat, és így a hangsúlyt, utólag még egyszer elolvasva... :)

"másik TP-link routerrel is csinálta néha, de nem ennyire gyakran. kábelen"

Na de mindegy, próbáld meg a DD-WRT, vagy esetleg Gargoyle-t! De lehet jobban jársz ha ide is beteszel egy Linksys routert!

(#23029) eastsider válasza Intruder2k5 (#23028) üzenetére


eastsider
nagyúr

nem opció másik router... :(
előtte valami asus förmedvényt találtam be (gondolván hááátha, annyira gáz nem lehet) 15 percenként rebootolt :))

az az előző TP-link (az is valami hasonló volt amúgy) jóópár havonta kért egy rebootot, és ennyi volt. az belefér azért (najó a linksys otthon kb. áramszünetenként kap rebootot)

[ Szerkesztve ]

(#23030) nolika válasza eastsider (#23029) üzenetére


nolika
aktív tag

esetleg hőtermelés szempontjából nézd meg. Legyen szellős helyen.

Ha kábellel nem jön a hiba, felettébb érdekes. Önmagában csak a fizikai bridgelést csinál a wifi chip, adatforgalomért és szoftverért nem felel.

(#23031) eastsider válasza nolika (#23030) üzenetére


eastsider
nagyúr

az nem gond. asztalon van (egyébként huawei optikás modem van)

frissítem a wifi drivert. eddig az volt fenn, amit a win8 alapból feldobott
esetleg még fix IP-vel próbálkozhatok

[ Szerkesztve ]

(#23032) eastsider válasza eastsider (#23031) üzenetére


eastsider
nagyúr

most néztem, hogy V8-as revisionú a router, max v7-es fw van mindehol :(

(#23033) sujgojo


sujgojo
csendes tag

sziasztok,
van egy tp link 5210-em, ami ap/kliens uzemmodban megy es egy kb. 30meteres utp vegen van telepitve. ha siman radugom a pc-t, akkor megy a net. ha viszont routert teszek ra, es azon keresztul probalok netezni, akkor "WAN port unplugged" uzenet villog, es semmi nem megy. ellenorzeskeppen konfig valtoztatas nelkul probaltam 1meteres utpvel is, es ugy tokeletesen mukodik. tehat valami kabel hiba, szakadas vagy egyeb lehet,csak azt nem ertem, hogy akkor miert mukodik router nelkul? a kabel eleg tekervenyesen lett behuzva, lehet, hogy megnyaggatta a villanyszerelo.

ugy tunik, mintha a ket szkoz nem tudna egymassal beszelni, illetve, valamiert a router (szinten tp) nem latja az apt. hamarosan veszek egy teszter megnezni, hogy mi a hiba.

ki lehet ezt esetleg valahogy parameterezni?

(#23034) mezis válasza sujgojo (#23033) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

A két eszközt össze kell "hangolni".
Az, hogy valamennyi ideig volt interneted, csupán a véletlenen is múlhatott.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#23035) sujgojo válasza mezis (#23034) üzenetére


sujgojo
csendes tag

hello,

nem egy esetrol volt, tobbszor is teszteltem a beallitast es most is mukodik a rovid kabellel. ahogy atraktam a hosszura, rogton megallt.

suj

(#23036) mezis válasza sujgojo (#23035) üzenetére


mezis
nagyúr

És a beállítások ? (DHCP tartomány, LAN IP címek )

mezis

(#23037) krealon válasza sujgojo (#23035) üzenetére


krealon
veterán

Jol van krimpelve a hosszu kabel? Nincsenek veletlenul rossz sorrendben az erek? Kontakthiba?

(#23038) sujgojo válasza krealon (#23037) üzenetére


sujgojo
csendes tag

lehet, hogy nem voltam eleg egyertelmu. tehat 3 fele keppen raktam ossze a cuccot:

1. router nelkul hosszu kabellel: mukodik
2. routerrel rovid kabellel: mukodik
3. routerrel hosszu kabellel: NEM mukodik

tehat a 2-3 kozott csak a kabel a kulonbseg, beallitasok nem jatszhatnak.

kontakt hiba vagy rossz krimpeles viszont lehet, mert en csinaltam. a ket diagram kozott mi a kulonbseg?
a szinek sorrendjere, nem figyeltem, csak arra, hogy uaz legyen mind a ket oldalon. remelem ez jo. most megneztem egy gyari kabelt es ott is ugy van.

(#23039) krealon válasza sujgojo (#23038) üzenetére


krealon
veterán

Azt is vedd legyszives szamitasba, hogy a PC-s halozati kartya sokkal kevesbe erzekeny a zavarokra, mint a routerekben levo.
Anno Digi-s bekoteseknel lehetett olvasni arrol, hogy rossz szinsorrend miatt csak PC-vel mukodott az internetkapcsolat es ujrakrimpeles utan megjavult a routeres eleres is.

En az 568B kotest szoktam alkalmazni, mert a gyari patch kabelek is ezt a sorrendet szoktak hasznalni.

(#23040) sujgojo válasza krealon (#23039) üzenetére


sujgojo
csendes tag

ja, valoszinu ujra krimpelem. de egyebkent, ha jol sejtem, ez azert egy szimmetrikus kabel, tehat csak az a fo, hogy mind ket vege ugyanaz legyen.

hol lehet megfizetheto es jo utp tesztert venni? elotte azert szivesen lemernem.

(#23041) krealon válasza sujgojo (#23040) üzenetére


krealon
veterán

" tehat csak az a fo, hogy mind ket vege ugyanaz legyen."

Sajnos nem.
A szines - feher-szines kabelek alkotnak erparakat, ezeknek kell a fenti abra szerinti erintkezohoz csatlakoznia.
Ha nem a megfelelo csatlakozora kerulnek, akkor az erpark nem lesznek osszesodorva, igy antennakent mukodnek a kabelek es mindenfele kulso zavart osszeszednek.

Reszletesen a csavart erparas kabelrol (UTP)

(#23042) Belba


Belba
őstag

Hali!

Tudna nekem valaki segíteni?!... :F

Van nekünk egy TP-LINK TL-SG1005D gigabites switch-ünk, erről megy 3 db asztali gép...
Ebbe megy bele a UPC modemből jövő net (120 Mbit/s)...
Ez nagyon jól bevált nekünk, előtte volt egy wifis routerünk (amit a UPC adott) állandó gond volt vele, ráadásul a sávszélesség töredékét tudtuk csak kicsiholni belőle...

Most viszont szükségünk lenne wifi-re is 1-2 mobiltelefonhoz és esetleg tablethez is...

Lehet olyat csinálni, hogy a switch egyik csatlakozójára egy wifis routert kötünk és onnan jutunk vezetéknélküli nethez?... Mivel erre csak időnként lenne szükség, lehet ezt csak akkor csatlakoztatni, amikor szükségünk van rá?... Vagy van kikapcsolható-bekapcsolható kütyü is?...
Valami olcsó, egyszerű megoldás (de azért biztonságos, titkosítható és védhető hálózattal!)?... :F

< A lehetetlen mindössze annyit jelent, hogy még nem találtad meg a megoldást. >

(#23043) Gubek-Einste válasza Belba (#23042) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Mivel csak az 3 publikus IP címet kapsz a FP120 mellé így mindenképpen az egyik gépet a router-re kell kötni, szerint mind a hármat, jobb állandóan rajta tartani mert eltart egy ideig az eszköz csere, ha nem kell a wifi akkor a legegyszerűbb azt kikapcsolni, de szerintem ezt sem kell.
FP120 net mellé gigabites router kell.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#23044) nolika válasza Belba (#23042) üzenetére


nolika
aktív tag

router nélkül switchbe dugtad a gateway-edet? Érdekes, nincs NAT és nincs tűzfal biztonsági szempontból aggályos.

Ha eddig így működött, akkor csak egyszerű "átdugással" lehet wifi routert csatlakoztatni a hálózatra úgy hogy a router switch részébe csatlakoztatod a kábeledet amit a gigabitesbe dugsz.

De amúgy a kollega jól mondja, 3 IP jelentkezik ki mert nincs NAT-olás. Na most kérdéses hogy a modem miként viselkedik. Láttam UPC kábelnél statikus/fix IP-s modemet, ahol csak egy egyszerű IP címet kap a WAN (szolgáltatói) hálózaton, a másik oldalon meg csak "kirakja a csomagokat".

Javaslom hogy egy routert szerezzetek be, mondjuk egy TL-1043ND. Ez is gigabites MIMO N-es és bírja egészen 150mbit-ig a WAN oldalt.

(#23045) sujgojo válasza krealon (#23041) üzenetére


sujgojo
csendes tag

igen, ebben van valami. meg egy erv a krimpeles mellett

(#23046) Belba válasza Gubek-Einste (#23043) üzenetére


Belba
őstag

Igen, valóban 3 publikus IP címet kapunk a szolgáltatótól...

Laikusként úgy gondoltam, hogy az egyik PC kábelét a switch helyett a wifi routerbe dugnám, és onnan menne (az egyik kimenetről) kábelen a PC-be tovább... És ha nincs szükség a wifire, akkor routert kiveszem, kábel megy egyenesen a PC-be, ahogy eddig...

Igazából te most azt javasoltad, hogy cseréljük le a switchet egy gigabites wifi routerre... :U

Csak attól félek, hogy az nem fogja csontmentesen átengedni a 120Mbit/s-ot, amit most a switch remekül átenged!... Vagy neked mi a véleményed?... :F

Mondjuk a TP-LINK TL-WR1043ND?... Ez elég megbízható?!...

< A lehetetlen mindössze annyit jelent, hogy még nem találtad meg a megoldást. >

(#23047) Belba válasza nolika (#23044) üzenetére


Belba
őstag

Nem tudom, ezt a switchet mindenki így használja : router nélkül... A Szolgáltató modemjéből ebbe jön be a net, és ez ossza szét a PC-k között... :U
Én úgy tudom, hogy ebben van valamiféle automatikus védelem (most keresgéltem a leírásában, annyit találtam, hogy "védi a hálózati forgalmat")...

"... De amúgy a kollega jól mondja, 3 IP jelentkezik ki mert nincs NAT-olás. Na most kérdéses hogy a modem miként viselkedik. Láttam UPC kábelnél statikus/fix IP-s modemet, ahol csak egy egyszerű IP címet kap a WAN (szolgáltatói) hálózaton, a másik oldalon meg csak "kirakja a csomagokat"..."

Bocs, de ebből semmit nem értek!.... :O :O :O

"... Javaslom hogy egy routert szerezzetek be, mondjuk egy TL-1043ND..."

Igen, én is ezt a típust néztem ki, ez a legolcsóbb gigabites router ami még megbízhatónak is tűnik...

Akkor ezek szerint te is azt javaslod, hogy a switchet dobjuk ki és cseréljünk gigabites wifis routerre?...

< A lehetetlen mindössze annyit jelent, hogy még nem találtad meg a megoldást. >

(#23048) Gubek-Einste válasza Belba (#23046) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A TP-Link 1043ND átengedni rendesen a 120-as netet, korábban ajánlották is a fórumon ezt a típust ehhez a nethez de most már az "utódját", a 3600 az amit ajánlott több okból is.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#23049) nolika válasza Belba (#23047) üzenetére


nolika
aktív tag

boccs, 180 megabitet átenged wan-on: performance.

Nem, egy switchben nincs automatikus védelem. A switch feladata hogy az OSI réteg Level 2-ben minden csomagot oda forwardoljon ahonnan éppen neki kell. Tehát ha a 1-es port számítógépe küldeni akar a 3-as portú számítógépnek, akkor egy instant összeköttetést hoz létre és átteszi a csomagot. Nem csinál semmilyen fajta menedzselést stb...

Ezzel szemben a router már Level 3-ban, tehát képes megvizsgálni a csomagot hogy melyik alhálózatból illetve honnan hova tart, kibontja a csomagot, szelektál stb....

Neked az a lényeged hogy az úgynevezett hálózati címfordítást végezze el. Röviden: 1 IP címről több számítógépet enged netezni, cserébe csak passzív kapcsolatod lesz. Olyan mint egy emeletes ház. 1 csengő 1 kijárat. Kifele mindenki oda megy ahova akar ( letölt ) viszont bemenni már tudnod kell melyik csengőt (számítógépet) akarod nyomni, vagyis ha külső kérés érkezik, akkor a NAT-os routernek meg kell mondani, hogy hova tegye azt a kérést. Ez a portforward. NAT-nak ez a hátránya, de az esetek 98%-ban nem kell aktív kapcsolat, illetve én pl most azt állítom be hogy ezek a portok automatikusan megnyíljanak NAT-PMP-vel. Így DC++ meg azok az alkalmazások amiknek aktív kapcsolat kell megnyitják maguknak a portot.

A NAT növeli a biztonságot, hisz egy tűzfalad lesz ami hardveres. Bármilyen külső kérés lepattan. Azonkívül rengeteg sok újdonságot dob, főleg a 1043ND routerrel, pl belső hálózati DNS szerver, nyomtató/fájlszerver, DDNS WAN portra stbstbstb.... openwrt oldalán el tudod olvasni.

Javaslat: Switch maradhat, hisz bármikor lehet növelni a hálózatot, nem nagy tétel. A router beszerzését ajánlom. N-es, gigabites, és nagyon baba. Most állítottam be a QoS-t, és nagyon jól működik!

Amúgy meg pont most keresek gigabites switchet ;]

MOD: Aztamindenit, a kollega jól mondja: TP-Link TL-WDR3600-at vegyél 3000-rel drágább és kb 2x annyit tud... és ugyanúgy openwrt-s

[ Szerkesztve ]

(#23050) Belba válasza Gubek-Einste (#23048) üzenetére


Belba
őstag

Köszi!.... :R

Máris olvasgatom a WDR3600-as topicot a fórumon, átböngésztem a vásárlói véleményeket és eddig több jót olvastam róla, mint rosszat...
Nagyon tetszik, hogy van rajta wifi ki-bekapcsoló gomb és a jövőre nézve készen áll a további sávszélesség bővítésre is...
A 1043-as 32 MB-os RAM-jához képest a 3600-nak 128 MB a RAM-ja...
És csak 2-3 ezer forinttal kerül többe!...

Hát, akkor lehet, hogy ez lesz... :)

Nagyon köszönöm a segítségedet!...

< A lehetetlen mindössze annyit jelent, hogy még nem találtad meg a megoldást. >

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.