Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#59001) Bencus88


Bencus88
nagyúr

Sziasztok!
Remélem jó topikba járok, ilyet még életemben nem tapasztaltam bízom benne, hogy tudtok rá magyarázatot adni nekem. Január elsején költöztünk, és nem a legjobb netünk van a faluban. Arra amire kellene ps5 netflix, laptop, nem volt gond 1 hétig ment annyi hogy a pshez kábelt kellett használnom, hogy ne laggoljon. Ma reggel nem volt netem felhívtam a szolgáltatót(ábrahámsat) mondták tudnak a hibáról egy boxot kell cserélni. Megnyugodtam, délután volt net, na de itt jön a bibi és az érdekesség. Psen nincs netem, netflixünk se jó twitch se megy, youtube igen :F telefonon messenger, instagram jó, de böngésző nem megy :F ilyet még nem láttam, hogy valami megy valami nem. Torrentet megnéztem maxon tölt lefele, de egy progardvert nem tölt be :DDD valakinek van ötlete? Holnap hívni fogom őket kb 6odszor, de addig érdekelne mire gyanakodtok :R

(#59002) Babetta-X válasza Gubek-Einste (#58992) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Nagyon köszönöm mindenkinek. Úgy néz ki tudnék egy WR940N routert szerezni, teljesen kiment a látókörömből ez a dolog, de ha jól gondolom az újabb routereknek is van access point módjuk és akkor tök egyszerűen beállítva menni fog minden mintha AP lenne igaz?

(#59003) MasterMark válasza Bencus88 (#59001) üzenetére


MasterMark
titán

Álltsd be DNS szervernek az 1.1.1.1 és 8.8.8.8-at.

Switch Tax

(#59004) inf3rno válasza MasterMark (#59003) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Azért nem biztos, hogy jó ötlet google-nek önként átadni, hogy ki milyen domaineket néz. Van itthon ezer szolgáltató, bármelyik DNS szervere jobb megoldás ilyen szempontból.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59005) Bencus88


Bencus88
nagyúr

Akkor ne csináljak semmit? Bár azt se tudom ezt hol kellene át írni, lassan hívom a szolgáltatót.Amúgy két másik szolgáltató van itt de azokról is csak rosszakat írnak

(#59006) Bencus88 válasza Bencus88 (#59005) üzenetére


Bencus88
nagyúr

Felhívtam őket, másnál is van ilyen reggel 8 óta csörög a telefon azt mondta az asszisztens. Remélem megoldják hamar fogalmam sincs mi lehet ez, ismerősnél meg megy jól :F

(#59007) st6969 válasza MasterMark (#58861) üzenetére


st6969
őstag

Egy kicsit átgondoltam akkor ezt a hálózatfejlesztés dolgot. Onnan indultunk, hogy egy fali ethernet csatlakozót egy switch-csel 2 eszköz részére is megosztanék. Switch helyett esetleg megoldható lenne, ha valami jobb féle routert teszek oda?
Mivel nem valami combos az 5GHz wifi elérhetőség a hálószoba, fürdőszoba környékén, ezzel javítanék ezen.
Mellékelem a képet. Tömör tégla falak vannak. A pirossal jelölt részen tudom elhelyezni az új eszközt. Ide vagy a szolgáltatói Vodafone modem-routerből (Connect box), vagy a PoE switchből tudok csatlakozni vezetékkel.
Milyen eszközt javasolnátok ide?

(#59008) Alex91 válasza st6969 (#59007) üzenetére


Alex91
félisten

Egy jo kis Mesh rendszert…. Csak az nem lesz olcso…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#59009) st6969 válasza Alex91 (#59008) üzenetére


st6969
őstag

Az elsődleges cél továbbra is az, hogy a pirossal jelzett helyen 2 eszközt tudjak vezetékkel csatlakoztatni. Olyan 30k körül tudnék erre költeni.
A jelenlegi wifi lefedettség most is teljesen jó 2,4GHz-en szinte az egész házban (5Ghz-en már ezt nem mondanám, az csak olyan 60-70%-os lehet, de ez is elfogadható).
Alapvetően arról van szó, hogy ha már lesz egy új eszköz a port szétosztása miatt, akkor az már dolgozzon rá a wifi-re is.
Így is a mesh rendszert javasolnád? Konkrétan melyiket?

(#59010) MaCS_70 válasza st6969 (#59009) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

A mesh egy minőségi ugrás, én már semmiképpen sem mellőzném.

Az Asus AImeshe a legrugalmasabb, ugyanakkor megbízható, jól kezelhető.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#59011) Alex91 válasza st6969 (#59009) üzenetére


Alex91
félisten

[link] , ebbol veszel 3 db-ot. Egyet raksz a connect box melle Aimesh AP modban, egyet teszel a gyerekszobaba nodenak, egyet a nappailba szintén nodenak. A Voda cucca maradna a router kikapcsolt wifi-vel.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#59012) mezis válasza st6969 (#59009) üzenetére


mezis
nagyúr

Mielőtt döntesz, kérdezz rá: " most lett egy Xbox Series S, amihez szintén illendő a vezetékes csatlakozás."
Már hogy a MESH fogja biztosítani az elvárt sebességet?
Étered tiszta?

mezis

(#59013) st6969 válasza mezis (#59012) üzenetére


st6969
őstag

De oda megy kábel, ahol a TV és az Xbox van. Sem a boxot, sem a tv-t nem akarom wifin üzemeltetni. Ez a fő lényeg, hogy azon a ponton kábelesen el tudjam osztani a hálózatot, ugyanis csak 1db fali ethernet csatlakozó van a falon (igen, az a függőleges vonal az egy kis "darab" fal a szoba közepén, azon van a tv és a fali aljzat. Az, hogy onnan szórja a wifit, csak plusz.
Megnézem majd ezt az étert is otthon.
@Alex91: köszönöm neked is :R

(#59014) jerry311 válasza inf3rno (#59004) üzenetére


jerry311
nagyúr

Meh...
Aki Chrome-ot használ ez eleve odaadja, a Google scriptek az oldalak 99%-án megint csak odaadják, ehhez képest ha még a DNS is odamegy, az már alig valami különbség.
A Google mentes élethez sokkal több kell, mint a 8.8.8.8 mellőzése.

(#59015) inf3rno válasza jerry311 (#59014) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem vágom, hogy hol írtam olyat, hogy használjon Chrome-ot mindemellett...

Buliban hasznos! =]

(#59016) jerry311 válasza inf3rno (#59015) üzenetére


jerry311
nagyúr

Köszönjük, Emese! Üljön le, szövegértésből 1-es.

(#59017) inf3rno válasza jerry311 (#59016) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Na jó, inkább hagyjuk. :N :N :N

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59018) jerry311


jerry311
nagyúr

Ebben legalább egyezik a véleményünk.

(#59019) inf3rno válasza jerry311 (#59018) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja végülis visszaolvastam, igazad van. Attól még a 8.8.8.8 mellőzése vagy legalább nem ajánlása, mint best practice jó kezdet lenne. Itt van mondjuk a digi DNS szervere helyette: [link]

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59020) MasterMark válasza inf3rno (#59019) üzenetére


MasterMark
titán

Nem állandó használatra kell, hanem hibát keresni. Ezért is írtam a cloudflare-t előre.

A digi szervere sokszor ugyanúgy nem megy, ugyanott tartana vele...

Switch Tax

(#59021) inf3rno válasza MasterMark (#59020) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát ezt egy szóval sem írtad neki, hogy nem állandóra gondoltad. Egyébként traceroute nem lenne jobb, ha hibát akar keresni?

Buliban hasznos! =]

(#59022) MasterMark válasza inf3rno (#59021) üzenetére


MasterMark
titán

Ez most komoly amúgy? Kettőt írtam, a google csak másodlagos lenne amúgyis, ha épp valamiért nem elérhető a cloudflare.

Írhattam volna részletes troubleshootingot is, de minek? Tippeltem hogy ez lehet a gond, ezt írtam be. Ennyi.

Switch Tax

(#59023) inf3rno válasza MasterMark (#59022) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Persze, hogy komoly, mert szerintem rossz gyakorlat úgy ajánlani valamit, hogy nem ismerteted a vele járó kockázatokat. Mondjuk jelen esetben tök mindegy volt, mert azt se tudta hova kell beírni.

Buliban hasznos! =]

(#59024) jerry311


jerry311
nagyúr

Well, ha az oldalak egy része bejön, másik nem...
Többfelé is el lehet indulni. Az egyik, hogy esetleg a DNS nem tökéletes, így nem minden feloldás működik. Egy másik lehetőség a traceroute, ha a nem működő weblapok ugyanabban az irányban vannak, akkor lehet valami gerincvonali hiba. Lehet pingelgetéssel is kezdeni. Alapvetően mindegyikben benne van a DNS tesztje, hiszen a legtöbb felhasználó még a kedvenc weblapjai IP címét sem tudja.

(#59025) rostiron válasza inf3rno (#59023) üzenetére


rostiron
őstag

Sziasztok.
Engem érdekelne hogy állandóra milyen DNS ajánlotok. Tudom hová kell írni :)

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#59026) inf3rno válasza rostiron (#59025) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én két eltérő magyar szolgáltatót választanék. Az egyik biztosan a Telekom lenne, mert az a legnagyobb. A másik szintén valami nagy, pl digi, vodafone. Ha tanácstalan vagy, akkor ez esetleg segíthet: [link] Általában a saját szolgáltatód DNS szervereivel sem szokott amúgy baj lenni, de ha már gond van, akkor jobb, ha a tartalék másik szolgáltatónál van.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59027) MasterMark válasza jerry311 (#59024) üzenetére


MasterMark
titán

DNS után én rossz MTU felderítésre tippelnék.

Switch Tax

(#59028) MasterMark válasza rostiron (#59025) üzenetére


MasterMark
titán

Cloudflare de DoH-val. (DNS over HTTPS)

Switch Tax

(#59029) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

OpenDNS: 208.67.222.222
Másodiknak GoogleDNS, harmadiknak a szolgáltatóé...

Ugyanazon szolgáltató (pl google) két szerverét felesleges megadni, hiszen mindkettőn ugyanaz van. Meghibásodás is sokkal kevésbé valószínű ha más cég az alternatíva..

[ Szerkesztve ]

(#59030) MasterMark válasza Doky586 (#59029) üzenetére


MasterMark
titán

Bármennyi DNS szervert meg lehet egyébként adni, be lehet állítani mindkét címüket olyan sorrendben ahogy szeretné az ember.

Érdemes otthon egy DNS forwardert használni (pl a router) ami cache-eli is a címeket.

Switch Tax

(#59031) rostiron válasza MasterMark (#59028) üzenetére


rostiron
őstag

Azt hiszem sikerült beállítani. Köszi

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#59032) Qtya123


Qtya123
őstag

Sziasztok!

Wifivel kapcsolatos kérdéssel fordulnék hozzátok. Eddig mindig megoldható volt, hogy az asztali PC-t UTP kábellel csatlakoztassam a routerhez.

Most a szomszédos szobába kerül a PC, és sokat kellene fúrni-faragni, hogy ismét kábelen jusson el a géphez a net. Nem tudom mennyire lenne jó ötlet wifin keresztül használni a gépet, fontos lenne a jó elérés/késleltetés és sebesség mivel szoktam multi játékokkal játszani.

Az alaplapon nincs wifi (Z490 Tomahawk), a gigabites net pedig a Digitől jön optikai kábelen, a hozzá adott Huawei HG8245H típusú routeren keresztül: [link]

A kérdésem az lenne, hogy van rá egyáltalán bármilyen opció (akár másik router, ha ez nem optimális, illetve egy normális belső wifit hálózati kártya), hogy nagyrészt hozzam wifin a kábeles csatlakozás sebességét és késleltetését, vagy esélytelen?

(#59033) Alex91 válasza Qtya123 (#59032) üzenetére


Alex91
félisten

Olyan valoszinuleg nem lesz, mint kabelen, de a megkozelito meg olcso se lesz. Ide kell egy AX-es router, meg egy AX-es kartya a PC-be…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#59034) jel1 válasza ElektrikusDE (#58997) üzenetére


jel1
aktív tag

Szuper, sikerült is. Tökéletesen működik. Ha extenderre csatlakozok, akkor ott az extenderre csatlakozók látják egymást, de mieinket nem. Ha hozzánk csatlakozok, akkor csak mi eszközeinket látom. Két külön buborékban élünk tovább, erre volt szükségem.

Nagyon köszönöm a segítséget mindkettőtöknek! :R :R

(#59035) jerry311 válasza Qtya123 (#59032) üzenetére


jerry311
nagyúr

Alapvetően azon fog múlni. hogy milyen a WiFi környezet. Sok vagy kevés más WiFi van a környéken, és hogy mennyi eszköz csatlakozik WiFi-re.
Ha rossz a WiFi környezet = sok más hálózat, sok eszköz, akkor még mindig ott a PowerLine.

(#59036) Qtya123 válasza Alex91 (#59033) üzenetére


Qtya123
őstag

Köszönöm a tanácsokat.
Szerintem valahogy megoldom akkor kábelesen a dolgot. Anyagilag nem éri meg elnézve a komolyabb routerek és kártyák árait és ezek szerint a végeredmény is kérdéses és soktényezős lesz.

[ Szerkesztve ]

(#59037) st6969 válasza mezis (#59012) üzenetére


st6969
őstag

"Étered tiszta?"

A linked alapján a Wifi Analyzert letöltöttem, és csináltam 2 screenshotot. Remélem jó menüben csináltam, mert egyáltalán nem értek hozzá (sőt semmilyen hálózati témához nem értek :B)

Enyém a UPC6182603 (ez a sárga pöttytől szór), a UPC6182603_terasz, ami nincs jelölve a képen, de az alsó fal közepén van, tehát kb. 3m-re a mérési ponttól (egyébként ez egy TP Link konnektorba dugható repeater), valamint a UPC6182603_5GHz, de ezt a grafikonon nem látom :Y .
Ami a legerősebb, arról fogalmam sincs, talán a szomszédból jöhet, de még így is fura, mert kertes házas övezet, van is köztünk melléképület, ráadásul a szomszédé vályog, és az épület legalább 10m-re van :F
A pirossal jelölt résztől mértem, a tv-től.

(#59038) mezis válasza st6969 (#59037) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha stabilan -40dBm körüli a 11-es csatornán az a WiFi AP, akkor ki kellene deríteni azt hogy honnan ered. Pl okos telefonnal sétálgatva. Valamelyik kültéri kamera WiFi-n is nyomulna?

A tervezett helyre bármilyen mostanában gyártott kétsávos WiFi router megteszi, switch üzemmódban, és esetleg csak az 5GHz-en fog sugározni. Mérj a tervezett helyen is, ha ez a mérésed nem ott készült volna.

WiFi iránymérés: okos telefonnal lassan fordulsz körbe, kis pihenőkkel. Amikor a legkisebb a jelszint, akkor a hátad mögött lehet a sugárforrás. Zárt térben a jelvisszaverődések miatt elég pontatlan.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#59039) ElektrikusDE válasza jel1 (#59034) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Szívesen segítek (ha tudok).
Örülök hogy összejött!

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#59040) jerry311 válasza st6969 (#59037) üzenetére


jerry311
nagyúr

A terasz meg a nem terasz, zavarják egymást.

(#59041) inf3rno válasza MasterMark (#59030) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Igen, én is gondolkodok, hogy csinálok itthonra egy saját DNS szervert vagy forwardert. Állítólag szükséges biztonsági szempontból, de nem teljesen értem, hogy milyen forgatókönyvekre van értelme. Feltörik az interneten valamelyik nagy DNS szervert és átírják a címeket? Még mindig ott vannak az SSL tanusítványok ilyen esetre, ami akadályozza a kihasználását, nem?

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59042) inf3rno válasza Qtya123 (#59032) üzenetére


inf3rno
nagyúr

A legjobb kipróbálni, mert annyira egyedi, hogy ki mit tolerál játékban. Nekem pl nem volt gond az n-es wifi egyáltalán annak idején.

Buliban hasznos! =]

(#59043) MasterMark válasza inf3rno (#59041) üzenetére


MasterMark
titán

A saját forwardernek nem nagyon van köze a biztonsághoz, inkább a cache-elés miatti gyorsulás miatt éri meg.

Ha a DNS-t átírják egy másik IP-re, akkor a tanusítvány attól még érvényes lesz, mivel az magára a domain névre szól.
Ha ilyet akarsz kivédeni, akkor kell engedélyezni a DNSSec-et. (Egy saját forwardel mindenhol nézheti ezt, nem kell hogy a kliensek tudják ezt ellenőrizni.)

Switch Tax

(#59044) inf3rno válasza MasterMark (#59043) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!

Buliban hasznos! =]

(#59045) st6969 válasza mezis (#59038) üzenetére


st6969
őstag

Azt hiszem, megvan, mi megy a 11-es csatornán. Van a házban 2db Shelly okosrelé. Ezek tudnak saját wifi hálózatot létrehozni.
A mérést a tervezett helyen csináltam. Az egyik ilyen okosrelé pont ott van a tervezett helyen, fali dobozban, nagy valószínűséggel az látszik a 11-es csatornán.

"bármilyen mostanában gyártott kétsávos WiFi router megteszi, switch üzemmódban"
Létezik olyan, ami álló formátumú (vagy, ha ilyen nincs, akkor ami falra szerelhető)? Per pillanat nincs Wifi 6-ot tudó eszköz, de szinte biztos, hogy idén lesz (új mobil).

#59040 jerry311
Mit tehetnék, hogy ne zavarják egymást? A _terasz jelzésű az egy konnektorba dugható repeater. Erős a jele, de mégis gyötrelmes netezni rajta :F . Lényegében azért van, hogy 1-2 okosdugalj, ami a fürdőszobában (mosókonyhában), illetve a teraszon van, az kapjon hálózatot. Erre a célra jó is.
Ezt a repeater-t megszüntetem, amint az új eszközt berakom, mivel a repeater is a nappaliban van, nem lesz értelme.

(#59046) jerry311 válasza st6969 (#59045) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ne legyen ugyanazon a csatornán mint a másik WiFi-d, inkább a szomszédot zavard, mint magad. :DDD

Konnektorba dugható repeater, mármint csak WiFi-n csatlakozik, nem powerline, nem ethernet?
Viszont, ha csak WiFi és elég olcsó, akkor nem tudsz vele semmit sem csinálni, mert becsatlakozik az 1-es csatornán, és azon is adja tovább. Ha egy fokkal jobb, akkora sajátját már át lehet állítani valamire, ami nincs átfedésben a többi AP-vel, amit te kezelsz.

(#59047) mezis válasza st6969 (#59045) üzenetére


mezis
nagyúr

Shelly okosrelé: Úgy goldolnám hogy egy okosrelének az a dolga, hogy figyeljen (legyen vételkész), néha közölje az állapotát, meg akkor szóljon amikor kérdezik, meg amikor parancsot hajtott végre. Nem kellene folyamatosan nyomni a "semmit".

WiFi 6 router (AP): Gondolom az olcsóbbak között is akad "hatos". Egyiket sem ismerem.
Egy kis polcra bármelyiket rá lehet tenni, de az antennák ne legyenek túl közel a falhoz (5-10cm).

mezis

(#59048) mezis válasza st6969 (#59045) üzenetére


mezis
nagyúr

Mértem a Sonoff okosrelémet.
Áram alá helyezve, kb másodpercenként csak egy pillanatra van "adásban" Ezt egy fel-felvillanó LED is jelzi. Miután kapcsolódott a WiFi AP-jéhez, a LED folyamatosan világít, de már csak nagyon ritkán "adhat". (Nem volt kedvem sokáig várni.)

mezis

(#59049) MaCS_70 válasza mezis (#59047) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

"az antennák ne legyenek túl közel a falhoz (5-10cm)."

Ezzel nagyon-nagyon egyetértek. Ezért is nem értem a falra szerelendő eszközöket, amelyeknél már ugye gyári értéken ilyen kis távolságok jönnek ki.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#59050) st6969 válasza jerry311 (#59046) üzenetére


st6969
őstag

Igen, ez csak wifin csatlakozik. Pontosan nem tudom, melyik modell, valószíínűleg ez. "Olcsó" volt, ingyen kaptam a szomszédtól :P (nem tudta beüzemelni, éveket állt nála, ma már több routere van ehelyett).

#59047 mezis
Shelly okosrelé: logikus, amit mondasz, ennek utánajárok. De nem tudom, mi más lehet akkor. A kameráim nem tudnak wifit. Okosdugaljak vannak még, de ez ugyanaz a kategória, mint a relé.
Router topicba benézve, ez a Xiaomi az ajánlottak között van, nem is drága. Ha csak nincs ellenjavaslat, akkor lehet megrendelem ezt...Igaz, nem álló formátum, de akkor ez egy kompromisszum lesz.

szerk:
#59049 MaCS_70
Annak a kis falnak a magassága, ami a helység közepén lett építve a tv-nek 130cm. Akkor annak a tetejére kerül, és így tud szórni 360 fokban :K Eredetileg nem így akartam, jobb lett volna kicsit rejteni, de így akkor hatékonyabban fog működni.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.