Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Monitorok  »  Milyen monitort vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:07:51

LOGOUT.hu

Szia!
Mielőtt kérdeznél , alábbiakkal kérlek egészítsd ki (FONTOS! LG monitoroknál a P végződés az új tápegységre utal!):

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35501) kleinguru válasza schawo (#35499) üzenetére


kleinguru
addikt

Kukás mellény is játszik (narancssárga), vagy esetleg klinkertéglás épületfotó:K

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#35502) madgie válasza kleinguru (#35501) üzenetére


madgie
titán

Vagy egy piros tulipán.

De még például a Windows másolás-folyamat zöldje is teljesen más WCG-n.

(#35504) Bici válasza schawo (#35499) üzenetére


Bici
félisten

Okés, értem.

Akkor valahonnan sürgősen szereznem kell valami normális IPS monitort referenciának, mert itt ülök épp egy dell u2312hm monitor elött és ennél fakóbb színekkel még nem találkoztam. Gyári állapotban van, nem is nagyon piszkáltam még. komolyan az otthoni TN-filmes DELL-em élénkebb színeket produkál, legalábbis emlékezetből így érzem.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35505) schawo válasza Bici (#35504) üzenetére


schawo
titán

Nem. A széles gamut nem cifra. A fakóság és a széles gamut nincs összefüggésben.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#35506) Bici válasza schawo (#35505) üzenetére


Bici
félisten

Okés, akkor már értem, hogy nem értem, hogy mit kéne látnom.
Eddig csak egy LG TV-n láttam IPS panelt, és az u2312hm-ben, de egyiken sem látom hogy pontosan mit kellene látnom. Az tuti, hogy a DEll-en minden képet szépnek látok a fakóság ellenére is, de mégsem tudom megfogalmazni, hogy mitől szép (talán kontrasztosabb?), így nem is tudom megfogni a nem elég széles gamut-ot. Nem tudom elképzelni.
Gyanítom, hogy ennek ellenére VA paneles monitort fogok venni, mert az IPS glow nagyon zavar.

A Benq gw2760 a Va penelsek között is szűk színtérrel rendelkezik, vagy csak az IPS-ekhez képest?

Még valami: A komolyabb EIZO-kban legtöbbször PVA panelt látok. Akkor a VA panelek mégiscsak tudnak az IPS szintű színeket produkálni? Vagy a PVA ennyivel jobb, mint az MVA?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35509) schawo válasza Bici (#35506) üzenetére


schawo
titán

Létezik elég jól sikerült MVA-s BenQ: BL2410PT [link] A 2760-t én hagynám a fenébe.

(#35510) Bici
Igen, a mostani van túl színesre állítva. De ez minden monitornál állítható.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#35510) Bici válasza taknyi (#35507) üzenetére


Bici
félisten

Nekem nincs bajom ezzel a DELL-el, csak fakónak látom, ami nem feltétlenül baj, lehet, hogy az otthoni TN-filmes monitor van túl színesre állítva. :B
Ezért is nehéz számomra értelmezni, hogy mi lehet a különbség egy általam megfizethető IPS és egy VA paneles monitor között a feketén kívül.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35512) m3tr0


m3tr0
senior tag

Sziasztok.

Kettő darab LCD monitort kéne beszereznem teljesen átlagos irodai munkához.
Most CRT-n dolgozunk 1024x768-ban, 17 collon.

Az új monitoroknak a legalább ekkora méretűeknek kell lenniük, 4:3-as képaránnyal, és a kettőnek ki kellene férnie 50.000 Ftból.

Van esélyem ennyiért venni normális monitort? (két darabot :) )
Esetleg valakinek ötlet ,vélemény?

Köszönöm! :R

https://www.hasznaltauto.hu/szemelyauto/mazda/mx-5/mazda_mx-5_coupe_1.8i_16v_revolution-20518846#sid=b13b1a91-1e0f-480c-b898-8b9bfb218ee3

(#35513) schawo válasza m3tr0 (#35512) üzenetére


schawo
titán

4:3-as képaránnyal
:N Erre semmi esély.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#35514) Bici válasza schawo (#35509) üzenetére


Bici
félisten

Az a baj, hogy PWM-es, amitől fáj a fejem.
Egyébként mi alapján állapítjátok meg, hogy ez pl. jól sikerült?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35515) madgie válasza Bici (#35506) üzenetére


madgie
titán

Nyilván sRGB-s monitornál nehéz megmutatni és láttatni a dolgot, de ez az ábra talán sejteti a különbséget.

(#35516) schawo válasza Bici (#35514) üzenetére


schawo
titán

Például:
der sRGB-Farbraum wird tatsächlich zu 99,5 Prozent abgedeckt (99,5% sRGB színfedettség)

Ugyanez 2760-nál:
der sRGB-Farbraum wird nur zu 88 Prozent abgedeckt (88%)

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#35517) stranger28 válasza m3tr0 (#35512) üzenetére


stranger28
addikt

Az ilyen régebbi típusokat kellene megnézned inkább, árulják még boltok 1 év garival azokat. Úgy kijössz 50-ből.

(#35518) vond válasza m3tr0 (#35512) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Ilyeneket újonnan már nem fogsz tudni venni...

Ellenben használtban lehet kifogni nagyon jó, 5:4-es, 1280x1024-es, nem TN paneles jószágokat 20 ezer környékén... pl.1 , pl. 2...

Ha lehet, nézzétek meg őket személyesen, és kérjetek hozzájuk +18 hónap garanciát... Még így is 50-en belül lesztek... :)

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#35519) Bici válasza madgie (#35515) üzenetére


Bici
félisten

Okés, kezdem érteni.
És ez hogy műxik; ha pl. Adobe RGB-ben van egy kép, akkor a szélesebb gamut miatt a 8bites RGB értékek távolabb lesznek egymástól?

másik téma: A többszáz ezres EIZO-kbe miért PVA-s paneleket raknak IPS helyett? A PVA hozza az IPS szintjét?

(#35516) schawo: Értem köszi! És ha egy monitor pl. az sRGB színtér kevesebb százalékát tudja csak megjeleníteni, akkor az a deltaE érték növekedését jelenti? A színtér lefedettség paneltől, vagy vezérléstől függ inkább? És ez a lefedettség állandó adott típusnál, vagy ez is kalibrálástól függ?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35520) m3tr0 válasza vond (#35518) üzenetére


m3tr0
senior tag

Köszönöm mindenkinek a gyors választ!
Ilyesmikre gondoltam. Ilyen áron. :C

https://www.hasznaltauto.hu/szemelyauto/mazda/mx-5/mazda_mx-5_coupe_1.8i_16v_revolution-20518846#sid=b13b1a91-1e0f-480c-b898-8b9bfb218ee3

(#35522) schawo válasza Bici (#35519) üzenetére


schawo
titán

A ΔE-nek semmi köze ehhez. Az a tökéletesen megjelenített színtől való eltérést mutatja. Nem a színskála (2D/3D ábra) szélén (amit amúgy sem tud megjeleníteni), hanem valahol közepe felé (pontosan én sem tudom, hol mérik a ΔE-t :B).

[ Módosította: radi8tor ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#35523) Bici válasza schawo (#35522) üzenetére


Bici
félisten

Okés, köszi az infót! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35524) < CyberBob > válasza Bici (#35523) üzenetére


< CyberBob >
őstag

Ha a Dell U2312HM és hasonló kaliberű monitorok képét fakónak, színtelenek látod (ahogy én is) akkor kicsit több pénzt kell rászánni a projektre. Teljesen jó az IPS panel, csak egy komolyabb variánst kell választani.

Ne próbáld! Tedd, vagy ne tedd, de ne próbáld!

(#35525) Bici válasza < CyberBob > (#35524) üzenetére


Bici
félisten

Drágább IPS kijelzők kisebb glow-val rendelkeznek, mint az említett DELL?
Nekem a legfontosabb ez a tulajdonság, mivel 70%-ban filmnézésre használnám a monitort. Maradék 30% pedig a játék.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35526) kleinguru válasza Bici (#35525) üzenetére


kleinguru
addikt

Szerintem marad neked xVA panel, már csak a nagyobb kontraszt miatt is (ha már 70%) film:K

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#35527) < CyberBob > válasza Bici (#35525) üzenetére


< CyberBob >
őstag

Nem valószínű. Viszont filmnézésre nem a legjobb választás az IPS, mert a fekete mélysége és a kontraszt is kevés hozzá.

A személyes véleményem, hogy ha megteheted ne lcd-n néz filmet.

Ne próbáld! Tedd, vagy ne tedd, de ne próbáld!

(#35528) superg válasza Bici (#35510) üzenetére


superg
senior tag

AMVA vs IPS közötti különbség pont a shawo által linkelt képen is rajta van[link]
Oké hogy ez a példányon sikerült 99% sRGB-lefedettséget elérni de a betekintési szögek gyengébbek az ips-nél fakóbbnak fog tünni mint az ips jóval szerintem.Persze filmet távolabbról néz az ember ott nem annyira feltünő ez.
Tn-hez képest meg fakóbb a 2312-es?Azért nem kéne annak lennie talán egy kalibrálás segít.Nekem első TN ->ips váltás után a felső sorok tüntek fakóbbnak mert az TN-nél ott a bet.szögek miatt jóval sötétebb szinek voltak.

[ Szerkesztve ]

(#35529) Bici


Bici
félisten

Okés, köszi a válaszokat mindenkinek! :R

(#35526) kleinguru: Igen, a tesztek alapján én is ezért keresek VA panelest.

< CyberBob >: Mit javasolsz LCD helyett?

(#35528) superg: Igen, látom a különbséget, csak pont nem találok ilyen jó Va paneles monitort PWM nélkül. :(

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35530) anytime


anytime
őstag

Sziasztok!

Erre valaki?

Koszonettel:
A

(#35531) Isual válasza Bici (#35519) üzenetére


Isual
veterán

"A komolyabb EIZO-kban legtöbbször PVA panelt látok." - Komolyabb EiZO-kban nem láthatsz PVA panelt, azok IPS-esek. A belépő EiZO-kba raktak S-PVA-t, abból se lett mind jó. Ott meg black-crush van, és közel sem IPS-szerű színmegjelenítés és színtartás. Nem jobb.

"Akkor a VA panelek mégiscsak tudnak az IPS szintű színeket produkálni?" - Megválaszoltam fent, nem. De ne keverd a gamutot, ami alapvetően a háttérvilágítástól függ és nem a paneltől, a paneltechnológia sajátosságaitól. Van WCG-s PVA, de az sose lesz olyan "szintű", mint egy WCG IPS. Az IPS ebben magasa na legjobb (színreprodukció, színtartás, betekintési szögek).

"Vagy a PVA ennyivel jobb, mint az MVA?" - Valamivel jobb a PVA, bár az S-PVA inkább komolyabb felhasználásra szánt, a C-PVA az hasonlóan nagy kontrasztot tud, jó lassú válaszidővel, mint a mai A-MVA-k, de a PVA monitoroknál van aki most se nagyon tud jobbab. madgie szereti(tte) őket nagyon, s egy jó minőségű NEC IPS után is jobbnak tartotta. Sokszor ez user függő is.

"A többszáz ezres EIZO-kbe miért PVA-s paneleket raknak IPS helyett? A PVA hozza az IPS szintjét?" - Megválaszoltam. Nem nagyon raknak high-end EiZO-kba VA-t, attól még hogy ettől függetlenül egy 24"-es VA-s EiZO 250 ezer, az nem jelenti, hogy jó is... sőt, az egyik legrosszabb EiZO, ahogy hallottam. :U

(#35529) Bici: Filmezésre plazma. Monitornak IPS. Ezzel jómagam is így vagyok.

(#35530) anytime: - Nem tudom hogy gondolja az LG azt a multitaskingot, sztem te csinálod magad, csak ekkora méreten van lehetőséged, helyed "multizni".
-Változó, nem olyan nagyok ezek a 29"-es 21:9-esek, egy 2312-nél lényegében csak szélesebbek, így nem kell messze ülni, csak annyira, hogy széltébe belásd - 60-80cm, de nagyon felhasználófüggő ez is.
-Játékra nem. Filmre elég az IGP, meg általános felhasználásra nyilván.
-Dell, egyértelműen. Masszívabb, megbízhatóbb, van benne Uniformity kiegyenlítő elektronika, ami hasznos egy ilyen szélesvásznú kijelzőnél, hiszen minél szélesebb egy megjelenítő, annál nehezebb jó panelhomogenitást elérni. Mindenképpen a 2913-at választanám :K

[ Szerkesztve ]

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#35532) Bici válasza Isual (#35531) üzenetére


Bici
félisten

Rendben, köszönöm. Így már értem a lényeget. :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35533) madgie válasza Isual (#35531) üzenetére


madgie
titán

Már csak múlt idő, az S2242W fájdalmas pofon volt a nosztalgiafaktornak, azóta én is azt vallom, hogy az összes nyűgjével együtt jelenleg az IPS a legjobb megoldás monitornak :K

(#35534) I3EI\ICE válasza Bici (#35498) üzenetére


I3EI\ICE
aktív tag

Egyrészt fakóbb egy sRGB monitor színvilága. Nem kell az UV-zöldig, meg a kukásmellényekig menni, hogy ez kiütközzön. Nagyon jól látszik pl egy sima tengerpari képen is. SRGB-ben általában az ilyen képek vagy nagyon fakók, vagy túlságosan kékek. Nem tudják megjeleníteni azt a türkízes beütésű "óceánkék" színt, inkább "hupikék" színben jelenítik meg. De nagyon durván kiütközik a pirosban is például, vagy az olyan természetfotókon, amik erős napsütésben készültek. Egyszerűen nem élénk a zöld szín sem, és nem is élethű.

De ezenkívül probléma az is, hogy az ilyen élénk színeket tartalmazó fotókon elvesznek részletek is. Minden ami kilóg az sRGB-ből, az összemosódik, egyszínű lesz, mert a megjelenítendő árnyalatok túlmutatnak a monitor színterének határain. Ha a 2312-t fakónak találod, akkor szerintem ugyanúgy élveznéd a Wide gamutot, mint én. Nekem viszonyítás nélkül soha fel sem tűnt a standard gamutos monitorok "korlátozottsága", de amióta egyszer láttam WCG-s monitort, azóta nagyon kompromisszumosnak látom az sRGB monitorokat. Nagyon sok szín nem fér rá az sRGB-re, nem csak a kukásmellény, meg a T-Mobile logó magentája. Elég abba belegondolni, hogy az sRGB színtér az emberi szem által érzékelt színtartomány puszán 30%-át teszi ki. Mintha egy minőséginek mondott hangrendszer mondjuk csak 200Hz és 8KHz között szóla. Hát hol vannak úgy a telt basszusok, vagy a tiszta magashangok? Vigyél csak magaddal pár fotót, vagy tapétát, amiket már sokszor megnéztél a 2312-n egy olyan ismerőshöz (vagy az ajánlott üzletek egyikébe), ahol meg tudod nézni őket széles színterű monitoron. Pár perc alatt többet tudsz meg -érzékelsz- a kérdésről, mint amit én itt száz oldalban le tudnék írni róla...

[ Szerkesztve ]

(#35535) Bici válasza I3EI\ICE (#35534) üzenetére


Bici
félisten

Okés, értem.
Wide gamut-os monitorhoz kell nyolcnál több bit csatornánként?
Mert ha nem, akkor a technikai rész hogy műxik? Egyszerűen azonos RGB színkódot más színben jelenít meg? Vagy át kell konvertálni a képeket AdobeRGB-be, netán az OS-ben kell valamit átállítani? Linux támogatja egyáltalán?

Gondolom, csak IPS típusok között van WCG-s, nem?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35536) madgie válasza Bici (#35535) üzenetére


madgie
titán

Szerencsés esetben van embedded profile a képben elmentve, az oprendszer és az adott szoftver pedig korrekten tudja értelmezni azt. (tehát az sRGB-s képet nem fogja "széthúzni").

És ilyenkor jönnek a buktatók, ami miatt kicsit cumisabb a WCG :DDD

(#35537) Bici válasza madgie (#35536) üzenetére


Bici
félisten

És ha én készítek egy 12 bites RAW képet pl. Olympus E-500 géppel, akkor pl. PS-ban eldönthetem, hogy WCG, vagy sRGB színtérben mentem-e el?
A JPG tud WCG-t?

Illetve az AdobeRGB az ugynaz, mint a WCG, vagy hogy viszonyul a kettő?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35538) stranger28 válasza Bici (#35537) üzenetére


stranger28
addikt

Persze, Camera Raw-ban alul ki tudod majd választani a színteret.

Tud.

Bogár meg rovar esete inkább, nem ugyanazok.

(#35539) Bici válasza stranger28 (#35538) üzenetére


Bici
félisten

Köszi!

Akkor az AdobeRGB egyféle WCG színtér?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35540) Tenager18


Tenager18
senior tag

Igazatok volt a Dell ST2320L-el kapcsolatban. Fakó szinek, gyatra fényerő...akárhogy állítom, pocsék megjelenítés. Igaz, Boxon megszünt az a durva recés kép, cserébe egy pocsék megjelenítést kaptam :( Gyorsan eladom,és inkább kipróbálok egy IPS paneles monitort.

Azt kell hogy mondjam ( a recésséget leszámítva ) a Samsung megváltás ehhez képest :DDD

[ Szerkesztve ]

(#35541) stranger28 válasza Bici (#35539) üzenetére


stranger28
addikt

Igen. AdobeRGB, ProPhoto RGB, ez mindkettő wide color gamut. A WCG-t inkább arra értik, hogy az AdobeRGB-t lefedi elég alaposan, sRGB-től szélesebb. De azért nem ugyanazok.

(#35540) Tenager18: Mai nap tanulsága: Mindig van lejjebb. ;]

[ Szerkesztve ]

(#35542) Bici válasza stranger28 (#35541) üzenetére


Bici
félisten

Okés, köszönöm! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35543) Tenager18 válasza stranger28 (#35541) üzenetére


Tenager18
senior tag

:DDD

Tanulságos egy nap volt a mai, az tuti :D

(#35544) madgie válasza Bici (#35537) üzenetére


madgie
titán

WCG inkább arra utal, amire a neve: széles (tág inkább) színtér. Mitől szélesebb/tágabb? Az sRGB-től.

PS-ben a Raw importnál eldöntheted, hogy mivel dolgozz, van Adobe RGB, ProPhoto RGB. sRGB, no meg ezen belül még lehet 8 bit/színcsatorna és 16 bit is. Még ha sRGB-s monitorod van, akkor is látod ilyenkor, hogy ha valami vörös mondjuk kiég sRGB-ben, akkor átváltva Adobe RGB-re egyből visszább jön a vöröseket jelző hisztogram jobbról, ideális esetben kiégést sem jelez.

Csalóka amúgy ez a dolog, mert ha netre dolgozol, akkor a végeredmény úgyis sRGB lesz, ha nem akarsz cumit (aRGB-s képek fakók sRGB-s monitoron).
Papírra viszont nagyon is érdemes minél nagyobb színtérben dolgozni (de csak olyan nagyban, amit meg tud jeleníteni a monitorod).

(#35545) Bici válasza madgie (#35544) üzenetére


Bici
félisten

Őszintén szólva, muknára is kell majd monitor ősszel, és az tuti IPS lesz.
Azzal monitorra fogok dolgozni. Játékok texturája, 3D, és web.
WCG monitorra nem hinném, hogy lesz pénzem, de majd meglátjuk. Inkább felbontásra gyúrnék, hogy elférjek...

Neked is köszi az infót!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35546) madgie válasza Bici (#35545) üzenetére


madgie
titán

Nincs mit :)

Játékoknál, 3D-nél webnél asszem sRGB az egyeduralkodó, oda vagy sRGB-s monitor kell, vagy olyan, ami korrekten tud sRGB-t emulálni (kikerülendő a WCG-s kavart ilyenkor). A mostani IPS-ek nagy része tartalmaz sRGB presetet, olyankor a standard sRGB színtér áll rendelkezésre, bolondbiztosan (külön érdemes ahhoz is kalibrálni).

(#35547) Nyugdíjas válasza Bici (#35545) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Akkorpéldául DELL U2713HM. Elférsz, és erre tényleg elég lesz:K

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#35548) schawo válasza Bici (#35545) üzenetére


schawo
titán

x

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#35549) Bici válasza Nyugdíjas (#35547) üzenetére


Bici
félisten

Köszi, én is ezzel szemeztem, de egyelőre valami csoda kell, hogy ennyi pénzem legyen rá. :D
80-90 a max, amit biztosan rá fogok tudni szánni, abból meg max 1920*1200 jön ki normális színhűséggel.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35550) Nyugdíjas válasza Bici (#35549) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Akkor meg U2412M. Csak az még nem a férős kategória. Tudom... Otthon egy 2408WfP van, a melóban meg egy WQHD EIZO előtt ülök (mert megérdemlem, aszondja a reklám :D). Ég és föld...

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

Útvonal

Fórumok  »  Monitorok  »  Milyen monitort vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.