Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64351) lev258 válasza -Ben- (#64350) üzenetére


lev258
veterán

link

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64352) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok!

Deepin linuxra szerettem volna felrakni az onedrive programot, de elsőre nem sikerült.

Azonban a sikertelen telepítés után eltűnt a windows hálózat.

Hogyan lehetne a hibát javítani, hogy ismét látható legyen a windows hálózat?

(#64353) lev258 válasza Laszlo733 (#64352) üzenetére


lev258
veterán

Ahhoz azt kellene kideríteni, mi került fel vagy le. Remélem azt azért tudod, hogy a Deepin Debian alapú. Tehát nem lehet egészében az Ubuntura (vagy annak variánsaira) vonatkozó utasításokat, módszereket követni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64354) Laszlo733 válasza lev258 (#64353) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

A onedrive telepítésénél ez ki is derült a számomra, miután utána olvastam. Az hogyan deríthető ki, hogy mi az ami változott? A samba-t újratelepítettem, de az nem vezetett eredményre.

[ Szerkesztve ]

(#64355) lev258 válasza Laszlo733 (#64354) üzenetére


lev258
veterán

Nézd meg, van-e /var/log/apt/history.log fájlod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64356) Laszlo733 válasza lev258 (#64355) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Van. Sok minden van benne...

(#64357) Laszlo733 válasza lev258 (#64355) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Mit keressek benne, mert nagyon nagy a tartalma.

(#64358) lev258 válasza Laszlo733 (#64357) üzenetére


lev258
veterán

Ha minden igaz, vannak benne dátumok. Azt kellene megnézni, mi történt a még működő megosztás és a már nem működő között.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64359) CPT.Pirk válasza -Ben- (#64350) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az RX460, 560 problémamentes Linux alatt. Nekem nV GT730-al szaggatott a desktop 2 monitorral. Nem mindig, hol szaggatott, hol nem. Mind a nyílt, mind a zárt driverrel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64360) Laszlo733 válasza lev258 (#64358) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Írtam PÜ-t

(#64361) Laszlo733 válasza lev258 (#64358) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Végül sikerült megoldanom a következő paranccsal: sudo apt-get install cifs-utils]

(#64363) Rimuru válasza #20749568 (#64362) üzenetére


Rimuru
veterán

Persze, valts DE-t. ;]
Egyebkent ez valami Gnome alapu felulet, ott vannak kiegeszitok amivel tudsz "talcat" varazsolni.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#64365) Rimuru válasza #20749568 (#64364) üzenetére


Rimuru
veterán

Lol, fail tolem, ugy tunik most mar elegge hasonlit a ketto felulet. :DDD

Akkor majd kapitany megmondja ha ideer.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#64367) Pityu89 válasza CPT.Pirk (#64316) üzenetére


Pityu89
senior tag

Köszönöm, működik!

Viszont pokoli lassú. Lehet az a baj hogy nem csináltam swap partíciót?

(#64368) CPT.Pirk válasza Pityu89 (#64367) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Alapból max 500MB körül elvannak rammal a disztrók, szóval nem swap probléma lesz.

USB3-as pendrive USB3-as aljzatban? Ha igen, akkor ennyit tud a pendrive. Kísérletezhetsz pár dolgot áttenni ramdiszkbe, de sokkal nem lesz jobb a helyzet. Meg még minimalista disztrókkal is próbálkozhatsz.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64369) hcl válasza #20749568 (#64364) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Beállítások-Rendszerbeállítások-Asztali működés-Asztali effektusok, és ott tudod állítani az ablakváltót. (Már ha a KDE ott is KDE.) Nekem a billenős jobban bejön :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#64371) Pityu89 válasza CPT.Pirk (#64368) üzenetére


Pityu89
senior tag

Igen usb3, usb3 aljzatban.
Milyen disztributor ajánlanál?

(#64372) CPT.Pirk válasza Pityu89 (#64371) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Disztró, a disztributor az beszállítót jelent. :)

Így kapásból LXDE-s vagy XFCE-s asztali környezettel rendelkezőket javasolnék, mert azok kellően kicsik, de ez még nem megy a használhatóság rovására.

Így kapásból Debian / Ubuntu vonalon, amelyik tetszik:
Linux Mint 19 XFCE https://linuxmint.com/download.php
Lubuntu 18.04 https://lubuntu.net/lubuntu-18-04-bionic-beaver-released/

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64373) -Ben- válasza CPT.Pirk (#64359) üzenetére


-Ben-
veterán

Szuper. Ezek még árban is elviselhetőek ... :) Jövőre beszerzem valamelyiket.

[ Szerkesztve ]

(#64374) CPT.Pirk válasza -Ben- (#64373) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Gigabyte RX570 karikat is lesd meg, elég sok korábbi bányász kártyát tesznek fel eléggé ár alatt és nem kicsit erősebb, mint az 560. A Giga mint márka azért érdekes, mert igen csöndes kártyái vannak ezen a vonalon.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64375) ontheground válasza Frawly (#64341) üzenetére


ontheground
tag

Köszi az észrevételeket. Azért volt levéve 1-re, mert úgy fürgébb lett a rendszer, de ugye ez volt az ára. Visszaraktam az alap 60-ra, úgy jó. Meg megszűntettem a winyó swap partíciót, maradt a 4GB RAM-ban a zram0 és a zram1 256-256MB mérettel, többel nem nagyon akarom megetetni. Így most egész jó, ha betelik minden, akkor max hibaüzi jön valamelyik böngészőből, de nincs fagyás. Így marad szerintem.

SSD jó ötlet, de ilyenekre nem költök ennél a gépnél már. Nálam Win alatt is a RAMDISK megoldások váltak be legjobban, engem nem zavar, ha lassan indul egy program, böngésző cache legyen kinn RAM-ban, a többi nem érdekes. Majd egyszer, ha lesz újabb masinám, a rendszer biztosan SSD-n lesz, RAM is lesz vagy 32GB, addig meg kreatívkodunk, amivel tudunk :)

A sok tab-os böngészéssel az a gondom, hogy majdnem egyforma verziójú böngészővel(teljesen mindegy most, hogy Chrome, Chromium vagy Firefox) Win7/64 alatt is kényelmesen megnyitható kb 2-3* annyi tab mindenféle furcsa jelenség nélkül, ugyanazokkal a kiegészítőkkel(uBlock Origin, Redirector), mint, hogy Linux alatt a memó telemenne, és dobná a hibaüziket a böngésző. Ennyire rosszul kezelik ezek a programok Linux környezetben a memóriát, vagy kernelszinten rossz az egész? Én azt hittem, hogy a Windows memória menedzsmentje egy kalap .... a Linux-hoz képest, de kezdek meggyőződni arról, hogy ez lehet fordítva van.

Az a bajom, hogy ami egyik rendszeren elég, legyen már elég a másikon is.
Legalábbis a Linux régen még nem volt szinonímája az erőforráspazarlásnak.

Bár mostanában mindennel ez van, nem kéne, hogy meglepődjek ezen. Az Androidos telók is tele vannak cpu magokkal, meg akárhány giga ram-mal, aztán mégis akadnak, hoznak egy Win10-es gépet gyári Win-nel újonnan, fél napig kell gyomlálni meg finomhangolni, hogy olyan legyen, amilyennek lennie kéne, stb, annyira tele van szeméttel, meg rossz beállításokkal. Valahogy az erőforrástakarékoság sokadlagos lett mindenhol.

(#64376) hcl válasza ontheground (#64375) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Amúgy 3-4 ezerért már frankón kapsz SSD... Itt a HA-n. És az máshova is jó, meg eladható majdnem annyiért később is.
Nem követtem, hogy milyen disztró, de mondjuk a Win7 az ~10 éves, szóval igencsak régebbi, jóhogy kisebb a hardverigénye. A Chrome meg mindenen zabálja a ramot.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64377) I02S3F válasza ontheground (#64375) üzenetére


I02S3F
őstag

Bár mostanában mindennel ez van, nem kéne, hogy meglepődjek ezen. Az Androidos telók is tele vannak cpu magokkal, meg akárhány giga ram-mal, aztán mégis akadnak, hoznak egy Win10-es gépet gyári Win-nel újonnan, fél napig kell gyomlálni meg finomhangolni, hogy olyan legyen, amilyennek lennie kéne, stb, annyira tele van szeméttel, meg rossz beállításokkal. Valahogy az erőforrástakarékoság sokadlagos lett mindenhol.

Erre több megoldás is létezik Linux alatt. Például egy Ubuntu valami wm-el. Amin egyébként pont gondolkodom, mert nálam a fapad egy élvezeti értéket képviselő feature.

(#64378) C. s. válasza Frawly (#64342) üzenetére


C. s.
addikt

Mostmár annyi eltérő véleményt olvastam, hogy megvilágosodtam: a puding próbája az evés. :D Telepítem majd valamikor, amikor lesz időm, és kipróbálom, mire jutok.

(#64344) ubyegon2:

Biztosan sorrakerül az is, mert pár éve a Mint Lime változatát próbálgattam egy rövid ideig, és tetszett, körbejárom a Mintet. Az biztos, hogy a népszerűbbek közül érdemes választanom, mert akkor a legkönnyebb segítséget találni, ha megakadok.

(#64345) 7etape:

"lehet, hogy erőből megoldja."

Engem nem érdekel, hogyan, csak oldja meg! :D

(#64350) 7etape:

Az Alzában most 68.190 Ft. Nekem mázlim volt, mert 62.500 körül megkaptam náluk a fekete pénteken. De még így is jó árnak számít, ha Neked belefér.

(#64346) lev258 :

"megvárnám a 18.04.2-t a frissebb cuccok miatt."

Ez melyik Linuxra vonatkozik? És mikorra várható? Úgy tudom, ez már nem egy új VGA, évek óta kepható, nem?

[ Szerkesztve ]

(#64379) Pityu89 válasza CPT.Pirk (#64372) üzenetére


Pityu89
senior tag

Köszi.

Telefonról írtam, nem kijavította a kis mocsok? :B

(#64380) Shyciii válasza ontheground (#64375) üzenetére


Shyciii
veterán

Nem akarok kötekedni, de csöppet hülyeségeket beszélsz. Valahogy az én androidos telóim, vagy asszonyé nem akadozik. Biztos bennünk van a hiba (vagy csak tudatosan veszem). A Win10-et akármeddig hackelheted, sosem lesz olyan amilyennek kell lennie. Főleg, hogy olyan mélyen bele sem tudsz nyúlni, mint mondjuk egy android esetében...

(#64381) hcl válasza ontheground (#64375) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ami még eszembe jutott, feltettem egy XFCE Ubit egy Lenovo R61-re. Az korai Core2 proci, 2GB RAM, winyó. Azon kívül, hogy a winyóműveletek lassúak voltak, ment mint atom. Akadozásmentes böngészés, stb.
Meglepő is volt, de annyira talán mégsem pazarló :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#64382) lev258 válasza C. s. (#64378) üzenetére


lev258
veterán

Ahhoz, hogy a videókártyából minél többet kihozhass, szükségesek a frissebb rendszerkomponensek. Itt nem úgy megy, hogy letöltöd a hetente, havonta frissülő drivert, hanem az be van építve a rendszerbe. És ott jóval ritkábban frissül.
Ubuntu és variánsaiból lesz 18.04.2 a jövő év elején valamikor, a Mint ennek megfelelő 19.x verziója csak később érkezik.
Menni fog valószínűleg így is, de lehet még jobb.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64383) gylab


gylab
újonc

Sziasztok!
Megpróbálom röviden leírni, mi a gondom. Otthoni szerverem NAT mögött ül, nincsen publikus IP címe. Bérelek egy VPS-t, ennek van publikus, statikus IP címe. Ezen fut egy openvpn szerver, az én otthoni szerverem kliensként bejelentkezik. Erre létrejön egy tun0 if mindkét oldalon, 10.8.0.4 ill 10.8.0.5 címmel. A helyi háló 192.168.1.xxx terjedelmű. A cél az lenne, hogy a VPS-ről elérjem a 192.168.1.xxx címeket. Miképpen kell ezt megtenni? Talán hótláma nem vagyok, olvasni is tudok, főként kulcsszavak kellenének, hogy milyen technikát kell ehhez használni. Kintről nem szeretném láttatni a 192.168.1.xxx tartományt, csak a VPS részéről.
(Zoneminder futna ott, és a helyi kamerákat kellene látnia.)

Megyek horgászni...

(#64384) hcl válasza gylab (#64383) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Forwarding...?

Nekem valami hasonló volt régen, amikor a saját gépemet gatewaynek használtam. IP forward, meg egy tűzfalszabály, hogy minden mindenfele mehet, és máris olyan volt, mintha a gépemen keresztül a hálóra dugott gépek a routerbe lettek volna dugva.
OK, elég favágó megoldás, de ha jobb nincs...
Esetleg azt lehet, hogy csak a Zoneminder felé menő portokat forwardolni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64385) Cifu válasza hcl (#64384) üzenetére


Cifu
nagyúr

Nekem is ez lett volna az ötletem, de az volt a kérés, hogy kívülről ne látszódjon a belső háló. Márpedig port forward esetén ez megvalósul...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64386) ontheground válasza Shyciii (#64380) üzenetére


ontheground
tag

Jól meg sikerült fogni a lényeget :) Az enyém sem akad, mert rootolva van, felesleges cuccok, bloatware, néhány hozzájuk kapcsolódó service jegelve. Mem.használat sokat csökkent, a rendszer reszponzivitása sokat nőtt. Igaz ez pár éves készülék. Vadiúj 100+ ezres Huawei meg Lg meg Samsung készülékeken meg többet foglal a bloat, mint a hasznos rendszerkomponensek. Látszik is a sebességükön. Ok, egyik sem csúcskategória, de ne csak a csúcs telefonoktól lehessen már elvárni a rendes használhatóságot. Mégis mi indokolja, hogy egy használható telóba kell 8 mag meg 4-6-8G RAM? Jó, a 8-ból 4 kisebb teljesítményű, de akkor is. Meg minek köti le az erőforrásaid jelentékeny részét pl. egy gyári youtube app? Vagy egy google play szolgáltatások? A gyártói és szolgáltatói bloat-ról nem is beszélve. Fene se bánná, ha mindhez járna root jog, meg nem lenne a gyomlálás garivesztő tényező. Így meg lehet egy vásárlás után évekig szívni. Legalábbis ismerősi körben van ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#64387) ontheground válasza I02S3F (#64377) üzenetére


ontheground
tag

Az a véleményem,hogy a WM és a DE csak kisebb jelentőségű a probléma szempontjából. Egy ICEWM vagy egy Fluxbox alatt is tele lehet böngészni 4G ramot elég gyorsan.

[ Szerkesztve ]

(#64388) hcl válasza Cifu (#64385) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A forwardingot a NAS-án kell összeraknia, és akkor csak a VPS fogja látni a belső hálóját...

Mutogatni való hater díszpinty

(#64389) gylab válasza hcl (#64384) üzenetére


gylab
újonc

Valami ilyesmi kellene, de hozzá IP váltás is kellene. Ahogy gondolnám, a forward az otthoni szerverre kell, hogy a tun0 if-en bejövő request az eth0 felé menjen ki.
Az első feladat az lenne, hogy a VPS-en a 192.168.1.xx kérelem a 10.8.0.5 felé menjen ki.

Megyek horgászni...

(#64390) ontheground válasza hcl (#64381) üzenetére


ontheground
tag

Xfce-s 18.04 alapú disztrót használok én is, Linux Lite. C2D E8400, 4GB/800 Dualch. DDR2, GF 8400GS, 80GB Samu winyó kemény 8MB Cache-el. Amíg be nem telik a memó,megy minden, mint kés a vajban:) A swap-nak sajna a winyó volt a szűk keresztmetszet, SSD sem oldaná meg, mert SSD-re nem tennék elvböl sem swap-ot, hamar kinyírná. A zram-earlyoom kombó úgy néz ki bevált, ez ennyit tud Linux alatt ebben a kiépítésben.

(#64391) hcl válasza gylab (#64389) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor talán iptables szabályok... Mármint nem magában az iptables-ben, hanem valamelyik frontendben. Ha IP váltás is kell, akkor NAT (ez helyből iptables) és portforwardolhatsz. Mondjuk ez így biztonságosabb is, mintha mindent továbbküldenél.

@ontheground : Anyámnál már évek óta SSDn van a swap, igaz, az a régi SSD egy máshonnan selejtezett gépből van, amire előtte a Windows is swappelt jópár évet :D 4GB RAM, C2D, és az Lubuntu teljesen élvezhető rajta. Nem kell ettől félni, egy olcsó SSD-t dobj bele, más világ.
Illetve, az SSD még lejjebb vett swappiness-sel is jobb lesz, mert az összes háttértár-művelet is gyorsabb.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64392) Cyrin


Cyrin
addikt

Lányomnak lesz egy használt régebbi i5-ös laptopja, 4Gb RAM-mal, a hdd-t lecseréltem egy SSD-re. Mint XFCE 19.1 ment rá, nem particionáltam, hagytam hogy a telepítő intézze, és nincs swap.

(#64393) lev258 válasza Cyrin (#64392) üzenetére


lev258
veterán

Mi a kérdés?
Újabban egyébként nem swap partíció van, hanem swap fájl.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64394) Cyrin válasza lev258 (#64393) üzenetére


Cyrin
addikt

nincs kérdés, csakmondom, SSD-t nem féltem semmitől, 8 ezer egy 128GB-os.

(#64395) hcl válasza Cyrin (#64394) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egy Linux meg elvan 16-on is...

Mutogatni való hater díszpinty

(#64396) Cifu válasza hcl (#64395) üzenetére


Cifu
nagyúr

Csak ne kezdjen el az ember telepítgetni meg letöltögetni, mert akkor az is hamar betellik. :)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64397) hcl válasza Cifu (#64396) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nyilván, de az OS+programok vígan elférnek. A Debian-om ilyenen van, bár az nyúzós gép, nagyon nincs használva - néha böngészésre, meg Arduino zaklatásra.
HDD-vel borzalmas.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64398) I02S3F válasza ontheground (#64387) üzenetére


I02S3F
őstag

Egyet értek! Az ellen nem véd, de talán valamivel több marad így a böngészőnek.

(#64399) -Ben- válasza CPT.Pirk (#64374) üzenetére


-Ben-
veterán

Köszi a tippet! :R Használtan valóban eléggé jó árban van, csak kérdés, hogy az „ex-bányász” kártyák nincsenek -e széthajtva?! :F

(#64400) Frawly válasza ontheground (#64375) üzenetére


Frawly
veterán

Egy SSD még régi használt gépben is megéri. Újonnan kapsz már 6 ezerért 120 gigás SSD-t, használtan még ennyi sincs. Ennyi befektetést megér, hogy ne egyen szét az ideg, hogy a lassú HDD visszafogja az amúgy sem acélos gépet. Plusz ha SSD-n van a böngészőcache, akkor nem kell áttenni a RAM-ba, 4 GB eléggé a minimum RAM terén már, azzal alapból a sok füles böngészés is necces.

Plusz ha már nem kell a gép, az SSD-t ki tudod belőle szedni, másik gépbe át tudod tenni, vagy UASP_USB-SATA átalakítóval tudod használni nagyon gyors pendrive-nak is. Semmiképp nem pénzkidobás, nem a gépre költöd, hanem magadra.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.