Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64301) sh4d0w válasza Cifu (#64300) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

dpkg helyett inkább

sudo apt install ./csomag.deb

Ámbátor nem túl biztonságos sem a webmin, sem a phmyadmin.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#64302) Shyciii válasza ubyegon2 (#64289) üzenetére


Shyciii
veterán

Apropó Grub Arch. Mondtad, hogy kár hogy alul van nokedliknak való magyarázat. Gondolom itt a Select by pressing Return to edit options with E szövegre gondolsz. Ha gondolod kiszedem neked (nagyon egyszerű), és akkor felrakhatod te is :P

(#64303) ubyegon2 válasza Shyciii (#64302) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, arra gondoltam! Nagyon rendes tőled, de a kezdetek óta imádom a fekete egyszerű választó menü képernyőt. Nagyon nem is akarok gyönyörködni bennük, sőt, mihamarabb túl akarok ugrani rajta! Még életemben nem customizerkedtem a GRUB-bal.... ronda karakteres GRUB-nál nincs is jobb. ;)

(#64304) Shyciii válasza ubyegon2 (#64303) üzenetére


Shyciii
veterán

Azért én hagytam 2mp-et mielőtt túllép, hogy ha bármi gond van, akkor még ott legyen választásom :) bár az is igaz, hogy amióta észrevettem, hogy a gnome disks progival lehet image-t csinálni, azóta a nagyobb kaliberű változtatások előtt készítek egy backupot.

[ Szerkesztve ]

(#64305) Cifu válasza sh4d0w (#64301) üzenetére


Cifu
nagyúr

Adott esetben ha megoldást akarnék az adott problémára (magyar nyelven, nem végbéltükrözéssel), akkor nem tudok jobbat.

A biztonságot lehet növelni úgy, hogy csak localhost-on engedélyezi az elérést (Webmin -> Webmin beállítások -> IP hozzáférés-vezérlés és itt bepipálni a "Csak a listában szereplő címekről engedélyezett", alatta az ablakba pedig beírni a 127.0.0.1-et...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64306) Cifu


Cifu
nagyúr

Egy kis szakmai lektorálást kérhetnék, ez így ugye nem tartalmaz hülyeséget?

Ubuntu (és az azon alapuló distro-k esetében) a 17.10-es főváltozattól kezdve a hálózati beállítások megváltoztak, korábban a , a 17.10-től kezdődően az etc/netplan/ könyvtárban van egy .YAML fájl (esetemben 01-network-manager-all.yaml, de amennyire tudom, ennek neve nem fix), ezt kell szerkeszteni, a fenti konfiguráció esetében így ahhoz, hogy a kártya IPv4 címe 10.0.0.1 legyen:

sudo nano /etc/netplan/01-network-manager-all.yaml

network:
version: 2
renderer: networkd
ethernets:
enp3s0:
addresses: 10.0.0.1

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64307) dkovacs1919


dkovacs1919
újonc

Sziasztok! Egy kis ELMÉLETI segítségre lenne szükségem a holnapi dolgozathoz, amire 40 fokos lázzal nemvolt erőm készülni, illetve hiányzások miatt nemigazán jön össze sehogy sem az információgyűjtés. A kérdés:

Állítsa sorrendbe a rendszerindítás folyamatát.

_ BIOS betöltődése
_ POST
_ Init program lefutása
_ Login program indulása
_ Vezérlés átadása az elsődleges Boot meghajtó MBR-nek
_ Aktív partíció boot szektorának vezérlés átadás
_ kernel betöltődés

Előre is nagyon szépen köszönöm! Szép napot.

(#64308) hcl válasza dkovacs1919 (#64307) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

_ BIOS betöltődése
_ POST
_ Vezérlés átadása az elsődleges Boot meghajtó MBR-nek
_ Aktív partíció boot szektorának vezérlés átadás
_ kernel betöltődés
_ Init program lefutása
_ Login program indulása

Szerintem...
Aztán hogy jó-e...
...de nem hiányozni sokkal egyszerűbb.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64309) Fecogame


Fecogame
veterán

wget-nek meg lehet mondani, hogy abból a könyvtárból, amiből lehúzza a fájlokat és mappákat rekurzívan, csak a mappákat másolja át, a "root" folderben lévő fájlokat ne?

Példa:

root@raspberrypi:/tmp# ls -ltrh
total 16K
-rw-r--r-- 1 root root 0 Dec 17 13:31 file1
-rw-r--r-- 1 root root 0 Dec 17 13:31 file2
-rw-r--r-- 1 root root 0 Dec 17 13:31 file3
-rw-r--r-- 1 root root 0 Dec 17 13:31 file4
drwxr-xr-x 2 root root 4.0K Dec 17 13:31 folder1
drwxr-xr-x 2 root root 4.0K Dec 17 13:31 folder2
drwxr-xr-x 2 root root 4.0K Dec 17 13:31 folder3
drwxr-xr-x 2 root root 4.0K Dec 17 13:31 folder4

Innen csak a folder1, folder2, folder3 és folder4 mappákat szeretném letölteni wget-el, a file1, file2, file3 és file4 fájlokat nem.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#64310) hcl válasza Fecogame (#64309) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Elvileg így kell

Mutogatni való hater díszpinty

(#64311) Fecogame válasza hcl (#64310) üzenetére


Fecogame
veterán

Köszi!

Közben rájöttem, hogy sokkal biztonságosabb és egyszerűbb, ha scp-t használok FTP helyett a fájlok másolására :)

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#64312) ontheground


ontheground
tag

Sziasztok. Használja valaki még ezt rajtam kívül a topikban? [Early OOM daemon]

Én sajnos kénytelen vagyok. Sajna csak 4 giga memóriám van, az ha telemegy böngészés közben, mivel szeretek sok lapon böngészni, teljesen lefagy a rendszer alapesetben.
Fél óra után is kb. az újraindítás az egyetlen esélye az embernek, köszönhetően a Linux kernel memóriamenedzselési sajátosságainak.
Windózon sose volt ilyen problémám, még XP-n sem, ott a Chrome magától köszönt el kb 200 tab után, a Linuxon fagyás nélkül alapesetben kb 20-ig bírja a Chromium, aztán kurzor megfagy, num lock megfagy(I/O műveletek belassulnak), kezdődik a folyamatos disk trashing. Jó, ez utóbbi nem releváns, nem teljesen ugyanaz a két program, a verziók is mások, de Win7-Linux összehasonlításban is kb ugyanaz az arány, valamint Windows-on is ment a pagefile-ba swappelés rendesen, ez azonban sosem járt teljes rendszerfagyással, mint Linux esetén.

Ezt a daemon-t felrakva viszont minden flottul működik tovább Linuxon is. Ennek azért ára is van, a legnagyobb memóriazabáló processz megkapja a kill parancsot(jelen esetben valamelyik böngészőprocessz), de ez manapság nem kell, hogy böngésző összeomlással járjon(más programnál lehet, hogy azzal jár, de még mindig jobb, ha csak egy processz köszön el, mint ha újra kéne indítani a gépet és veszne minden).
Hasonló módon működne a kernel memóriamenedzsmentje is, de sajnos csak akkor kapcsolna be, amikor már megvan a baj, a gép lefagyott, valamint random válogatna a processzek között. Ezt lehetne hangolgatni néhány config fájlban, de utánaolvasva a neten az sem vezet sok eredményre.

A fenti daemon meg teszi a dolgát, sőt mellette nyugodtan beállíthatom a vm.swappines=1 paramétert is, így gyorsultak az alkalmazások. Korábban ez 60-on volt, de amikor tele lett a memória, ugyanaz a fagyás volt a vége a dolognak, megspékelve azzal, hogy normál memóriakihasználtság esetén is ment a swappolgatás, lassabbak voltak a programok.

Debian, Ubuntu alapú, Arch alapú disztrókra van kész csomag, nem kell forgatni, lásd a linkelt lap alján.

[ Szerkesztve ]

(#64313) growler válasza ontheground (#64312) üzenetére


growler
őstag

Van ilyen lehetőség is.: [link]
A fizikai RAM 50%-ra tömörít

[ Szerkesztve ]

(#64314) ontheground válasza growler (#64313) üzenetére


ontheground
tag

Köszi. Olvastam már erről is, de ez ugye további erőforrásigény meg sebességcsökkenés is van miatta, gondolom, + ugye csak elodázza a problémát amíg a tömörített memória is be nem telik. SWAP-ot max akkor tennék RAM-ba, ha az a terület nem a rendszeréből vesz el(pl 32 bites Win-en 8GB RAM-mal mondjuk egy 4GB fölötti területet is látó ramdiszkre). Linuxon ennek 64 biten nem sok értelme, 32-n sem, mert úgy tudom, a 32 bites Linux kernelek is tudnak 4GB fölötti memóriát használni a rendszerben, ha a PAE engedélyezve van a kernelnek :)

Viszont ez is lehet egy megoldása problémának, kérdés, mi van, ha betelik a Swap. Gondolom akkor jön a Kernel memóriamenedzsmentje, ami ilyenkor random gyilkolja a procsesszeket, nem a leg memóriaigényesebbet lövi ki, legalábbis így tudom, persze ezt is biztos lehet hangolni.

[ Szerkesztve ]

(#64315) Pityu89


Pityu89
senior tag

Sziasztok! Gondoltam egy merészet és szeretnék a 32 Gigás pendriveomból egy olyan driveot készíteni amiből 5 giga egy feltelepített Linux (nem live), a maradék megmarad adatoknak. Teszem azt bebootolok róla ha egy ismerős gépét kell menteni. Ám minden más felismerné 25 gigás adathordozónak.
https://logout.hu/tema/linux_mint/hsz_3730-3730.html

Ezzel a leírással ezt érem el?

(#64316) CPT.Pirk válasza Pityu89 (#64315) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyszerűbben:

Csinálj két partíciót a pendriveon. Az első legyen ntfs, a maradék helyre meg hagyd települni a Linuxot a szokásos EXT4 fájlrendszerrel és kész. Arra figyelj, hogy a boot szektor is a pendrivera kerüljön a telepítéskor.

Viszont az 5GB az kevés lesz egy átlagos disztrónak, oda csak nagyon minimalista dolgok férnek el. Több mint 10, de inkább 15GB a javasolt és akkor esetleg frissíteni is fogod tudni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64317) C. s.


C. s.
addikt

Sziasztok!

Megoldható az, hogy valamelyik Linuxot használnám alapból, de szükség esetén futtatnék rajta virtuális környezetben Windows 10-et? (Játékhoz és jópár egyéb programhoz szükséges, de amúgy nem jön be, jobb a Linux.) Van olyan ingyenes program, amivel ezt meg tudnám valósítani?

(#64318) cigam válasza C. s. (#64317) üzenetére


cigam
félisten

Meg. Pl virtualbox, de lehet egy dualboot-al jobban jársz. Pontosan mik azok a W10 programok?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64319) CPT.Pirk válasza C. s. (#64317) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És érdemes megnézned a Steam DXVK-s megoldását a játékokra, ha még nem ismered. Az összefoglalóban találsz róla cikket.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64320) cigam


cigam
félisten

Találkozott valaki ezzel a Wlinux-al? Mi ez pontosan? Miben különbözik a többi WSL-től?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64321) lev258 válasza cigam (#64320) üzenetére


lev258
veterán

Hát nem tudom.
Ez kicsit gyanús nekem: "Linux apps execute at native speed. CPU-intensive tasks perform as fast or faster on WSL than Linux on bare metal with little to no overhead."

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64322) cigam válasza lev258 (#64321) üzenetére


cigam
félisten

És ha veszek hozzá egy X szervert, akkor minden(?) linux-os programot natívan futtat?
Most az MS feltalálta a wine ellentétét?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64323) hcl válasza Fecogame (#64311) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igaz :)

@C. s. : Mondjuk ha játékhoz kell, akkor nem biztos, hogy virtuálban érdemes, én inkáb dualbootot csinálnék.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64324) ontheground válasza growler (#64313) üzenetére


ontheground
tag

Meg kell követnem előző válaszomat. Sikerült earlyoom mellett is előidéznem totális lefagyást, igaz jóval nehezebben, mint nélküle. Egy sok tab-os Firefox-ra ráindítottam egy pár tab-os Chromium-ot, le is halt a rendszer. Tettem egy próbát a zram-mal is, nagy nehezen átlőttem 2*256MB-ra, hogy ne egye el a memómat, felvettem swap-ként a rendszerbe vissza, earlyoom daemon is maradt, winyón a swap-ot kikapcsoltam, mert főleg ez utóbbi volt az okozója a fagyásoknak nálam, memória telítettség esetén. Így is le tudtam fagyasztani a rendszert, de már nehezebben. Próbaképp a sysctl.conf-ban visszaraktam a vm.swappiness értéket a 60-as default-ra, és a gépet már nem sikerül lefagyasztanom, ha tele a swap akkor sem, a közel teljes memóriát kitöltő Firefoxra ráindítva egy pár lapos Chromium-ot, nem minden oldalt tölt be, jön a "Manóba" hibaüzi, de már nem fagy ki az egész gép. Még kipróbálom earlyoom nélkül is szerintem, mert az sem teljesen váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

(#64325) C. s. válasza cigam (#64318) üzenetére


C. s.
addikt

Köszönöm!
Sajnos nem lehet minden kedvencemet linuxosra cserélni. Pl. Filter Forge, és egy nagy kazal fotós utómunkához való és egyéb grafikai program, mindet szeretem, ha van is Linuxra valami alternatíva, azzal inkább bővíteném a gyűjteményemet, mint lecserélném. (Hobbiszinten gyűjtök minden ilyesmit :D ) A másik nagy csoportot többszáz játék alkotja, csak egy kis töredéke van a Steam-ről.

Először nekem is a duál jutott eszembe, de azt már régen sem használtam ki, mert végül leragadtam az egyiknél, ami akkor a Windows volt a szoftverek miatt, de megtartottam a Linuxot is, mert az meg jó volt és szerettem. :D Nem szerettem újraindítgatni a gépet. Ha most alapból a Linux volna, és virtuális W10, akkor mindkettő egyszerre lehetne kéznél.

(#64319) CPT.Pirk:

Köszönöm, az összefoglalóban nem láttam, csak valami Protont emlegettek, de majd rákeresek.

(#64323) hcl:

Az erőforrásigény miatt vagy miért, ha kérdezhetem?

[ Szerkesztve ]

(#64326) CPT.Pirk válasza C. s. (#64325) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A proton az, csak nem jutott eszembe a neve. Linus Tech Tips videója elég jól bemutatja: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64327) Shyciii válasza cigam (#64320) üzenetére


Shyciii
veterán

Ez nem teljesértékű linux. Oda is van írva, hogy a windows subsystem alatt megy. Ami amúgy most is van win10 alá. Jópár fontos linux alap progit futtat, használható alatta, de én max curl használom onnan a melóban, mert az kényelemesebb, mint letölteni win-es megfelelőjét. Ez ha jól látom kicsit ki van bővítve, de ez inkább fejlesztőknek való.

(#64328) C. s. válasza CPT.Pirk (#64326) üzenetére


C. s.
addikt

Ja, értem! :) Köszönöm a linket!

(#64329) cigam válasza CPT.Pirk (#64326) üzenetére


cigam
félisten

Nagyon "hiteles" az a kávé reklám :(

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64330) CPT.Pirk válasza cigam (#64329) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Átpörgeted, nem nagy ügy.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64331) ubyegon2 válasza cigam (#64329) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem nem kávé volt. Egyébként meg már nem tudsz mit csinálni, sőt egy ideje már video közben is beugranak reklámok. Akkor ne linkeljen senki videót? 😉 Néha azért hasznos.

(#64332) cigam válasza ubyegon2 (#64331) üzenetére


cigam
félisten

Nem a YouTube reklámra gondoltam, hanem maga a srác reklámoz valami dobozos italt. Értem én hogy minden a pénzről szól, és 1,5M feliratkozóval akár meg is lehet élni(?) belőle, de akkor is. Most egy családi limonádét csinál, ahol a stáblista 2/3-át a támogatók listája teszi ki, vagy egy szakmai szösszenetet. Tudom a kettő nem zárja ki egymást, csak nekem ez nem fekszik. Savanyú a szőlő ;]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64333) hcl válasza C. s. (#64325) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha komolyabban játszol, akkor az mindenképpen a teljes gépet kívánja, virtuálon nem az igazi.
Flashjátékok persze elmennek rajta.
Amúgy megy a kettő együtt is : duálboot, és a Linuxon egy KVM windóz, amit ha csak valami egyszerűbbre kell, elindítasz.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64334) C. s. válasza hcl (#64333) üzenetére


C. s.
addikt

Köszi szépen, értem már.

"duálboot, és a Linuxon egy KVM windóz"

Akkor valószínűleg ez lesz, aztán majd kiderül, mire megyek a virtuálissal. A maradékra meg ott lesz a W10 "natúrban". De mi az a KVM? :B

[ Szerkesztve ]

(#64335) hcl válasza C. s. (#64334) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kernel Virtual Machine.
Egy ideje én is ilyet használok, elég könnyűsúlyú virtuálgép-környezet, legalábbis nekem úgy tűnik, sokkal kevésbé terheli be a gépet, mint egy Vmware Player vagy Virtualbox, és elég jó tudással is rendelkezik.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64336) C. s. válasza hcl (#64335) üzenetére


C. s.
addikt

Köszi szépen, így már el tudok indulni, az infó megvan, már csak idő kellene rá. :D
Egyelőre csak 16 GB RAM-om van. Azzal is meg lehet próbálni?
Netezésre, filmnézésre és virtuális W10-re melyik Linux a legideálisabb?

[ Szerkesztve ]

(#64337) cigam válasza C. s. (#64336) üzenetére


cigam
félisten

12 egy tucat. Mindenki a kedvencét fogja ajánlani, meg amit használ, ismer, és neki bevált. Debian, Fedora, Ubuntu LTS, Mint, ... Ahogy az ablakkezelőknél is egyéni ficamok kérdése, kinek mi jön be. Gnome, KDE, XFCE, LXDE,...
Pontosan milyen HW? A 16GB RAM-ból arra tippelek, hogy a többi komponensében is van kraft, szóval nem lesz korlát egyik sem.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64338) C. s. válasza cigam (#64337) üzenetére


C. s.
addikt

Köszi szépen! Akkor majd kedvemre válogatok! :D A lényeg, hogy nem kell spórolni a Linuxon.
Kivételesen épp az adatlapomon van a cucc.

[ Szerkesztve ]

(#64339) hcl válasza C. s. (#64336) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

16 Gugával már minden megy. Átlagos Linux disztrók 2GB+SSD-vel már frankók... Most szórakozok haver R61-es laptopján mindenfélével, 2GB RAM, 2 procimag, winyó, és az XFCE felület megy mint állat.
Különben szerintem (K)Ubuntu, vagy Xubuntu. Vagy akár a sima. Nekem idegzsábám van a mostanában alapértelmezett Gnome3-tól, mint felület, de tudok vele élni. Az Ubuntu mellett érv, hogy a legnagyobb tudásbázis, és tapasztalat van hozzá, de tényleg ízlés dolga.

Amúgy ennyi RAM esetén már 4-8-12 adható a Win-nek is, szóval sebességgond nem lesz, de egy rendesebb játékhoz már nem biztos, hogy elég.

(Én ma Win2008 Servert toltam 4GB RAM-mal KVM-ben, mert éppen az kellett - csak összesen 8GB-om van. Erősen akadozott a dolog, de ment. A cégesen már volt, hogy 6GB-ot kellett odaadni egy teszt virtuálgépnek a 8-ból, az viszont nem is akadt annyira.)

Mutogatni való hater díszpinty

(#64340) C. s. válasza hcl (#64339) üzenetére


C. s.
addikt

Köszi szépen, megnyugodtam. Egészen be vagyok sózva :DD , remélem, még az idén kipróbálhatom, de sok a dolgom sajnos.

(#64341) Frawly válasza ontheground (#64312) üzenetére


Frawly
veterán

Ez alapból ilyen. Próbáld emelni a swappiness értékét, hogy ne csak akkor kezdjen el swapelni, mint az őrült, ha már kifogyott a memóriából. Azzal, hogy most 1-re állítottad a swappinesst, azzal pont, hogy a legrosszabbat teszed, mivel nem nagyon akar a swaphoz nyúlni, csak akkor, ha már kifogyott, akkor meg késő, jönni fog a lemezdarálás. Azért kéne inkább csökkentés helyett emelni, hogy akkor már hamarabb elkezd apránként swapelni, és el tudja kerülni a rendszer, hogy hirtelen fogyjon ki a memóriából.

Ha szeretsz sok tabon böngészni, akkor hosszú távon nem fogod tudni megúszni a memóriabővítést, Windowsnál sem. Esetleg érdemes lenne SSD beszerzésén is gondolkodni, de a kellő mennyiségű RAM-ot az sem pótolja.

Esetleg valami olyan addon, ami egy idő után kilépteti a memóriából a rég használt füleket.

Esetleg fontold még meg a Firefox használatát. A Chrome, Chromium a legnagyobb memóriazabáló bloat böngészők, nekem anno a 8 giga RAM-ot is simán megették. A FF beéri kevesebbel.

(#64342) Frawly válasza C. s. (#64325) üzenetére


Frawly
veterán

Ha kellenek ilyen fotós utómunkázó progik (és nem jó a linuxos Darktable, GIMP), és wines játékok, akkor nem javaslom a Linuxra váltást. A Linuxnak akkor van értelme, ha teljesen átállsz. Egyébként csak magadat fogod szivatni az állandó oda-vissza bootolgatással.

A virtuális gép nem való játékra. Egyrészt a hardveres gyorsítás probléma lehet, főleg, ha nincs két videókártyád (VT-d passthrough). Akkor meg már jobb lenne a dualboot.

(#64343) hcl válasza Frawly (#64342) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Utómunkázó progik elmennek virtuálgépen is teljesen jól :) Játékok nem.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64344) ubyegon2 válasza C. s. (#64338) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor majd kedvemre válogatok!

Ha kiválogattad magad, akkor meg rakj fel egy Linux Mint Cinnamont! ;)

(#64345) -Ben- válasza ubyegon2 (#64344) üzenetére


-Ben-
veterán

Csak aztán nehogy az AMD RX köhögni kezdjen.... :U Linuxon ez az állandó VGA driver kérdés eléggé bosszantó. Nem sok olyan videokártyám volt eddig, amellyel rendesen működtek a dolgok. De van erő abban a gépben (1151 -es konfig), lehet, hogy erőből megoldja. ;]

[ Szerkesztve ]

(#64346) lev258 válasza -Ben- (#64345) üzenetére


lev258
veterán

Rendben lesz az, de a helyében azért megvárnám a 18.04.2-t a frissebb cuccok miatt.
Az AMD-t szeretjük. Néha még vannak botlásaik (pl. RX590), de egyébként nagyon jó a támogatás mostanság. Hamarosan a Freesync is megérkezik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64347) Rimuru válasza -Ben- (#64345) üzenetére


Rimuru
veterán

Nekem se volt olyan sok videokartyam, de eddig egyikkel se volt driver problemam. :) Lehet nem veletlenul vettem azt amit. ;]

Vigyázat, csalok!

(#64348) -Ben- válasza Rimuru (#64347) üzenetére


-Ben-
veterán

Mit mondjak erre... ? :)

Nekem régen volt 2 db ATI (AMD), 2 db nvidia, most is van 2 db újabb nvidia. A 2 ATI egyáltalán nem akart működni, fagyott a gép, a 3D teljesítményt igénylő programok/játékok összeomlottak. A régi nvidiák nagyon jól működtek ubuntu 14.10 -ig, utána már egyre kevésbé. A 2 újabb nvidiával kapcsolatosan kifejezetten pocsék élményeim vannak, bár tény, hogy a Debian 9 óta sokkal jobb a helyzet, de nem tökéletes. Múltkor (régebben) kérdeztem, hogy vegyek -e az nvidia helyett valamilyen AMD -t, de eléggé megoszlóak a vélemények. Olvasgattam is a témában és sajnos sokak szerint ma is egy kalap kaka az AMD-Linux páros, mások szerint sokkal jobb az nvidiánál, de van aki esküszik arra, hogy az nvidiával nem lehet gond, eközben mégiscsak akadnak problémák... :) Lehet, hogy minden 5. AMD modell kiválóan működik, az is elképzelhető, hogy a „csúcs” nvidiák nagyon jól működnek, csak legyen az embernek szerencséje és pénze pont azt a típust venni, ami megfelelően van támogatva.... :N

Ha már VGA téma van, akkor megkérdezem:

A mai AMD kártyák közül melyek működnek (bizonyítottan) tökéletesen együtt a Linuxszal? Írjatok 2-3 mai, újabb típust, lehetőleg az RX szériából. Lehet, hogy rászánom magamat egy AMD vásárlására, hátha .. hátha ...

[ Szerkesztve ]

(#64349) lev258 válasza -Ben- (#64348) üzenetére


lev258
veterán

AMD szempontjából az utóbbi 2-3 év meghatározó volt a felhasználóknak. Ma már szerintem senki sem mondja Linuxon, hogy rossz választás lenne (modelltől függetlenül). Ettől persze még lehet választani Nvidia-t, amennyiben kell az extra teljesítmény.
A gyakori problémák az AMD-vel kapcsolatban inkább abból jönnek, hogy egyesek a régi zártat próbálják ráerőltetni, vagy a kernel, Mesa komponensek nem elég frissek a hardverhez.
pl. az RX580 (az 590-es nemrég lett javítva)
Nézz Phoronix teszteket.
Szerk.: A Debian-od szoftveresen lehet elavult lesz hozzá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64350) -Ben- válasza lev258 (#64349) üzenetére


-Ben-
veterán

Dehogy kell nekem extra teljesítmény. :) Már az is extra lenne, ha nem lenne tearing, akadozás...... :DDD

RX550, RX560 -ról vannak tapasztalatok? RX580 biztosan jó, de azért közel 100k -t nem költenék egy VGA -ra.... :D

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.