Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64551) hcl válasza ubyegon2 (#64547) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jaja, azt tudom, hogy ez nem egy kényelmes cucc, viszont nem eszik sokat. Kezdőknek én is valami egyszerűbb Ubit szoktam mondani, X vagy L.

Volt már Debianom, csak ott a hardver is olyan volt, hogy fel sem merült a zárt driver, Pentium M-es dolgok alá nem nagyon kellett semmi. S fura, mert a Stable-hez pl. volt USB ISO író is defaultból.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64552) Frawly válasza csixy (#64534) üzenetére


Frawly
veterán

Jobb klikk az asztalra, és valahol ott lehet visszakapcsolni a Mappa nézeti módot. Ha csak simán Asztal-beállításon van, akkor nem tudsz ikonokat használni az asztalon.

(#64553) Frawly válasza csixy (#64550) üzenetére


Frawly
veterán

Na látod, ezért jó GRUB nélkül. Pont ezt mondtam neked múltkor, hogy itt előjön az EUFI systemd boot előnye, igaz ezt alapból egyik disztró sem támogatja, csak ha te kézzel megcsinálod utólag telepítés után, úgy, ahogy az Arch Wiki systemd boot cikke leírja.

[ Szerkesztve ]

(#64554) hcl válasza ubyegon2 (#64547) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, a másik : 16GB SSD van alatta (másodgép), a Debian 4GB-ból fent van, fullextrában. OK, egy Xubuntu is max. 5.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64555) ubyegon2 válasza hcl (#64551) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Stable-hoz volt, az OK, de most netinstall-t használtál. Azt rak fel, amit mondasz neki. 😉 (no meg itt fontos, milyen repók vannak, amiből építkezel)
Persze a 16GB és a plusz disztró kicsit korlátoz gondolom.

(#64556) hcl válasza ubyegon2 (#64555) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Direkt azért tettem testing-et, hogy ismerkedjek. Na meg az Ubuntu is azon alapul.
Felment amúgy az Ubuntu PPA-ból egy Unetbootin .deb-et fel tudtam tenni. Működik is.

Amúgy ipxe +1 : mindenhonnan működik, és azt telepítesz, amit nem szégyellsz. Tehát még csak egy netinstall telepítő sem kell. Egy ipxe boot médiával, ha van valahol egy http szervered, amin van pár legyártott .txt file-od a megfelelő címekkel, 2 parancs beírásával tudsz telepíteni Debiant, Ubit, Fedorát, akármit. Windowst is, csak az melósabb. Ha nincs DHCP, akkor 5 parancs. És ez akárhonnan megy, tehát nem kell az otthoni hálódon lenned. Jó dolog ez :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#64557) Frawly válasza ubyegon2 (#64555) üzenetére


Frawly
veterán

Nekem 16 GB nem lenne elég. Pedig egy full extrás Arch megvan 7-8 GB-ból (de ebben minden benne van, grafikus felület, CUPS, alap progik, kb. 800 csomag), de hízni szokott 15-20 GB-ig, ha használom, meg lakom be. Ezt is úgy, hogy a játékok egy másik partíción vannak. Néha kipucolom a pacman cache-t, de már úgy se tudok 15 giga alá bemenni, Kubuntun meg simán 20 giga felett voltam anno, igaz akkor több mint 2200 csomag volt fönt. Jelenleg Archon most 1143 csomag van fent, ebből kb. majdnem 200 felesleges, mert kellett anno valamihez (AUR-os csomag, vagy külön letöltött binárisok függőségének), de nem szedtem le. De pont ezért hagyok mindig bőven helyet, rendszerpartíciónak 50 gigát szoktam adni. Ez kicsit lehet overkill, de betelni nem fog soha. Pocsékba sem megy, mert ha annyira kell, tárolok valamit a rendszerpartíción is, de erre sose volt még szükség.

(#64558) csixy válasza Frawly (#64553) üzenetére


csixy
addikt

Na jó , de az Archlabs telepítő már megrágott pempőként felkínálta ezt a lehetőséget. A többiek miért nem ilyen okoskák?
Egyenlőre feltolom a Tessa kisasszonyt, aztán majd lehet, hogy nekiveselkedek , na nem Tessának, hanem a gummibootnak. ... hátha sikerül .

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64559) Shyciii válasza Frawly (#64557) üzenetére


Shyciii
veterán

Uhh. Akkor én nagyon minimál vagyok a 724db csomagommal.

(#64560) hcl válasza Frawly (#64557) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez egy tartalék/nyúzós/stb. gép. Elég bele a 16GB, mert komolyabb adatmennyiség nem szokott rajta lenni :)

A KDE alapú Ubi tudja zabálni a helyet, az már biza', de az azért egy komolyabb disztró, van feature is rendesen. Nekem úgy volt 20GB fölött, hogy rakás cucc, meg pár évnyi levelezés... :D Most a saját gépemben van 128GB SSD+500GB HDD, az SSD fullban a Kubuntu-é, meg van rajta egy vurtuál Win10 60GB virtuális winyóval, marad hely elég rajta.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64561) I02S3F válasza hcl (#64560) üzenetére


I02S3F
őstag

Osztán a KDE Neon ellen mi szól, hogy azt használd?

(#64562) kemotox


kemotox
addikt

Srácok, GDM témát hogy lehet resetelni? Ubi 18.04, btw. Nagy témázgatás közepette a login screenhez is hozzányúlt az egyik. Hiába töröltem magát a témát, (meg a gdm icons/themes mappák tartalmát is), csak nem áll vissza a gyárira.

(#64563) growler válasza kemotox (#64562) üzenetére


growler
őstag

(#64564) kemotox válasza growler (#64563) üzenetére


kemotox
addikt

Ezt próbáltam, de nincs gconftool telepítve, apt install gconftool-2 -vel meg nem sikerül felrakni.
Áh, lehet inkább visszarakom Mintet. Aztán az Ubuntut. Aztán a Mintot megint.. :D

(#64565) RaPiDsHaRe


RaPiDsHaRe
aktív tag

Sziasztok!

Windows 10, és Centos 7 -et szeretnék dual boot-ként használni egy laptopon.
Mindkettőt feltelepítettem, (Win 10 majd Centos), a grub nem látja a win-t.
Mit kell csinálnom, hogy tudjam mindkettőt használni ?

(#64566) CPT.Pirk válasza RaPiDsHaRe (#64565) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!

Úgy nézem másnak is van vele gondja azon a disztrón. Vagy a kellő csomagok nincsenek fent, vagy valami efi partíció probléma van.

Kezdésnek nézd meg ezt a kettőt: [link] [link]

Még a másik Linuxos topicban is rákérdezhetsz, ott biztosan van 1 Centos user. Kezdő téren nem jellemző, hogy ilyet használnak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64567) RaPiDsHaRe válasza CPT.Pirk (#64566) üzenetére


RaPiDsHaRe
aktív tag

Szia!

Most eljutottam addig, a grub-ban látom mindkettőt, de ha a Windows-t indítom el, a következő indításnál nem jelenik meg a grub.

(#64568) CPT.Pirk válasza RaPiDsHaRe (#64567) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kezdésnek tegyél be ide egy sudo fdisk -l kimenetet, abból talán látszik majd valami.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64569) RaPiDsHaRe válasza CPT.Pirk (#64568) üzenetére


RaPiDsHaRe
aktív tag

fdisk -l -kimenete:

WARNING: fdisk GPT support is currently new, and therefore in an experimental phase. Use at your own discretion.

Disk /dev/nvme0n1: 256.1 GB, 256060514304 bytes, 500118192 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk label type: gpt
Disk identifier: 20B72D70-A2BF-44A3-AF3B-347328F445C6

# Start End Size Type Name
1 2048 1023999 499M Windows recover Basic data partition
2 1024000 1228799 100M EFI System EFI System Partition
3 1228800 1261567 16M Microsoft reser Microsoft reserved partition
4 1261568 409602047 194,7G Microsoft basic Basic data partition
5 409602048 409604095 1M BIOS boot
6 409604096 411701247 1G Microsoft basic
7 411701248 500117503 42,2G Linux LVM

Disk /dev/mapper/centos_teszt-root: 40.6 GB, 40617639936 bytes, 79331328 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disk /dev/mapper/centos_teszt-swap: 4647 MB, 4647288832 bytes, 9076736 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

(#64570) ubyegon2 válasza RaPiDsHaRe (#64565) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennyiből a Haladó topikban sem fogják tudni, mi a gond. Nem ismerem a Centost, de ha ugyanezt megcsinálod ugyanígy LVM nélkül, szerintem minden OK lesz.

(#64571) csixy válasza ubyegon2 (#64570) üzenetére


csixy
addikt

Én is az LVM-et szúrtam ki , továbbá az 1M bios boot partíciót sem értem, hogy került oda.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64572) ubyegon2 válasza csixy (#64571) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

1M bios boot

Nemrég valamelyik topikban volt már hasonló....egyébként mivel a Centos sem kezdő disztró, ha valaki nem ismeri, nincs értelme felraknia. Ahogy a Haladóban látom, alapból nincs benne ntfs-3g. Sem. Nem értem a kollégát, miért ezt rakta fel, mert az előbbi hiányosság miatt úgy látom, nem kifejezetten hozzáértő Centos területen.

(#64573) lev258 válasza RaPiDsHaRe (#64567) üzenetére


lev258
veterán

Kapcsold ki a Windows gyorsindítását, ha még nem tetted meg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64574) Frawly válasza csixy (#64571) üzenetére


Frawly
veterán

LVM-et lehet a CentOS erőlteti alapból. EFI partíció meg azért kell, mert a GPT partíciós tábla UEFI bootot feltételez, ahhoz meg kell EFI partíció. Nem 1 megás, hanem 100.

De azt én sem értem, hogy minek egy kezdőnek CentOS. Azzal csak szopni fog akkor is, ha sikerül működőre feltelepíteni. CentOS vagy szervernek való (ahol nem kell sok felhasználóbarát cumó és fontos, hogy 2398-ig támogatott legyen), vagy mivel régi kernel van benne, ezért ultragyenge gépekre lehet belőle rendszert építeni, de mindkét esetben erősen haladóknak.

(#64573) lev258: egyetértek, a Windows gyorsindítást kell kikapcsolni, így.

[ Szerkesztve ]

(#64575) CPT.Pirk válasza Frawly (#64574) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak 2038-ig, mikor a unix időt tároló 32 bites integer átfordul és az akkori Centos kernelbe még nem kerültek be a most formálódó javítások nagyobb változó használatához. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64576) csixy válasza Frawly (#64574) üzenetére


csixy
addikt

Az EFI partíció rendesen ott is van, az a második. Az első négy partíciót simán megcsinálta egy UEFI win10 telepítés , a hatodikat létrehozhatta a 1709-es windows frissítés (830 mega szokott lenni) , de mi célból került oda az ötödik?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64577) Frawly válasza csixy (#64576) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, látom most már én is, az 5. partícióról van szó, tényleg egy 1 megás BIOS boot. Olyat még én se pipáltam, nem tudom az minek kellett. Lehet a CentOS használ ilyet, hogy bootolható legyen GPT-s meghajtó Legacy BIOS alól is.

(#64578) Frawly válasza CPT.Pirk (#64575) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt a távoli évszámot csak hasraütésszerűen írtam be, gúnyból. Én nem érzem nagy bajnak ezt a 32 bites Unix-időt, 64 bites rendszereken már régóta nem baj, mert 64 bites változót használnak neki, a 32 biteseknek meg 2038-ig illik már nagyon kihalnia. Egyébként 2038 után is lehet ilyen rendszert használni, csak nem szabad NTP-t engedélyezni, és kézzel be kell állítani az időt 2010-re, mivel a naptár 28 évenként ismétlődik, kivéve ha a 400. évre esik, de 2400-ban már úgyse fognak 32 bites PC-ket használni.

Egyébként a vicc az, hogy még a 32 bites változó is elég lenne 2106-ig, ha anno nem találja ki valamelyik nagyon kocka, hogy legyen előjeles, az teljesen felesleges húzás volt. A 64 bites változó korlátjába viszont még előjelesen sem ütközünk bele, mert 292 milliárd évig jó az előjel nélküli 64 bites 584 milliárd év helyett. Addigra az emberiségnek már az emléke sem fog létezni, nem hogy a 32 bites csotrogány PC-k, meg a unix/like rendszerek.

(#64579) csixy válasza Frawly (#64577) üzenetére


csixy
addikt

Ezt fordítsátok le RaPiDsHaRe kollégának !
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2393686

https://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64580) Frawly válasza Frawly (#64578) üzenetére


Frawly
veterán

Plusz ezért nem szabad tervezéskor alulméretezni, inkább a felülméretezésre kell törekedni, még ha overkillnek is tűnik. Pl. particionálásnál is, nem árt bőven ráhagyni, később ha mégis felkerül 1-2 nagyobb progi, játék, nagyon gyorsan el tud fogyni a hely.

De pl. ilyen architekturális tervezéseknél is jellemzően alulméreteznek mindent. Anno ugye a 640 KB RAM-nak is elégnek kellett volna lennie mindenkinek. Aztán a 4 milliárd IPv4 címről így úgy gondolták, hogy soha nem fog elfogyni. Már a 32 biten megcímezhető 4 GB RAM sem volt elég, a PAE-t meg sok mindent nem szereti. Most a 32 bites előjeles időbélyegző fogy ki, de már a mostani procikban lévő 48 bites címtér is kezd kicsi lenni, ami 256 TB megcímzését teszi lehetővé, vannak már szuperszámítógépek és clusterek, nem is csak 1-2, amikben van már ennyi.

Meg sokszor megtévesztő is csak azt nézni, hogy mi hány bites, meg mekkora. A 640KB RAM-nál becsapós volt, hogy a OS-nek is bele kell férni, meg esetleg ilyen BIOS ROM-ok is abból címződnek. Máris nem marad 500 KB sem. A 32 bites IPv4 cím sem 4,2 milliárd cím, volt egy csomó ki nem osztható tartomány, meg belső hálóra szánt cím, ezek ha mind lejönnek, szépen ritkul a max. kiosztható címek száma. A 32 bites RAM limit sem 4 giga gyakorlatilag, mivel ebből 2 GB kernel címtér, 2 GB marad csak egy alkalmazásnak, és még ebből is lejön a többi eszköz ROM címzése, máris ott tartunk, hogy gyakran csak 1-1,5 GB marad meg érdemben használható területnek, az meg ma egy böngésző fél fogára nem elég, ha meg van nyitva néhány fül.

(#64581) hcl válasza I02S3F (#64561) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azt se tudtam, hogy van ilyen. De miért érdekes ez? Ugyanolyan KDE+Ubi LTS-nek tűnik, mint amit általában használok. (Ez a nem LTS 16-os Kubi inkább csak kényszer volt most.)

@Frawly : Általában azért tesz a kezdő valami elvadult rendszert, mert valahol azt olvasta :D Amúgy minden erőltet LVM-et mostanában.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64582) Frawly válasza hcl (#64581) üzenetére


Frawly
veterán

A KDE Neon a KDE hivatalos disztrója. Annyiban különbözik egy Kubuntutól, hogy a Neonban mindig a legfrissebb KDE van, erre van az egész disztró kigyúrni, a KDE nem csak egy DE a sok flavor közül.

(#64583) hcl válasza Frawly (#64582) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Megnézem majd egyszer, de mondjuk nekem mindegy, mikori a DE, csak lehetőleg bugmentes legyen.
Azt a pár dolgot, amiből kell a friss, be tudom húzni PPA-ból.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64584) ubyegon2 válasza hcl (#64583) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hasonlítsd össze a repokat és tippelj! [link]régebbi már

Ahogy látom, dev verzió már van stable/unstable is, szóval Frawly koma kicsit leegyszerűsítette a dolgot imént, igaz nem a Neon bemutatása, hanem a KDE dicsőítése volt a célja. :N

KDE nem csak egy DE a sok flavor közül.

Megtudtuk ezt is, csak azt nem, hogy akkor kettő, három vagy mennyi? Ha nem 1!

[ Szerkesztve ]

(#64585) RaPiDsHaRe


RaPiDsHaRe
aktív tag

Ti mit ajánlanátok a centos helyett / mellet ?

(#64586) Cifu válasza RaPiDsHaRe (#64585) üzenetére


Cifu
nagyúr

A kérdés az, hogy mire.

Mert a felvetés alapján az OMV-től kezdve a Knoppixon át a Linux Mint-ig mindent... :DDD

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64587) hcl válasza RaPiDsHaRe (#64585) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha nem vagy gyakorlott linuxos, akkor bármelyik Ubuntut/Mintet... Ezek a leginkább felhasználóbarátak.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64588) RaPiDsHaRe válasza Cifu (#64586) üzenetére


RaPiDsHaRe
aktív tag

Tanulásra, ismerkedésre
Ha már választanom kell, akkor Debian vagy Mint közül választanék.

Köszönöm az eddigi segítséget mindenkinek :R, végül sikerült jól beállítanom.
Megy fel egy Mint is mellé, csak elférnek egymás mellet :)

(#64589) Frawly válasza ubyegon2 (#64584) üzenetére


Frawly
veterán

Te értetted félre. Neonnál nincsenek flavorök, csak KDE-s van. Így értettem, hogy nem egy a sok közül, ahogy Ubuntun vagy Manjarónál.

A KDE-t meg nem dicsőítettem. Igaz régebben a kedvencem volt, és az lenne a mai napig, ha nem cseszik szét. A KDE4 még jó volt. A KDE5 kezdetben már gyengébb, mert újraírták, és nem tettek bele vissza minden feature-t. Aztán nem hogy fejlődött volna, de egyre inkább visszabutították ilyen flat designos tabletszintre. Ez sem volt elég, elkezdték még jobban elrontani bugokkal, míg sikerült feltornászni magukat arra a szintre, hogy nettó használhatatlan az egész.

(#64590) Frawly válasza RaPiDsHaRe (#64585) üzenetére


Frawly
veterán

Ha kezdő vagy, akkor a CentOS-t és Debian-t nem ajánlom. Amit én ajánlok, Mint, Ubuntu, Manjaro valamelyik olyan variánsa, aminek bejön a grafikus felülete és a géped is meg tud vele birkózni. Ha a legkezdőbarátabb kell, akkor Mint, ha a legfrissebb csomagverziók kellenek, de még kezdőbarát módon, akkor Manjaro. Ha a legnagyobb támogatottság és a legtöbb csomag kell, mindezt szintén kezdőbarát módon, akkor valamelyik Ubi variáns.

Amit még ajánlok, hogy válassz egy disztrót, és csak az legyen fent a gépen. Nem érdemes a disztrók között ugrálni, főleg nem kezdetben.

(#64591) ubyegon2 válasza Frawly (#64589) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, valóban félreértettem, mivel nekem a Neon olyan, mint a Chakra, csak a KDE-vel tudom összekötni.
Amúgy Ubuntun sincs KDE, ha precíz akarok lenni, de biztosan a Kubuntura gondoltál. ;]

A kolléga sem ma kezdte, 5 éve már használt Debiant is.....így én nem tudok érdemben javasolni semmit, mert az utóbbi 5 év csak nem törlődött teljesen.

[ Szerkesztve ]

(#64592) Frawly válasza ubyegon2 (#64591) üzenetére


Frawly
veterán

Ubuntunál csak annyiból speciális a KDE változat, hogy külön elnevezést is kapott, de a Kubuntu is pont ugyanolyan Ubuntu, mint a sima, csak nem Ubuntu KDE-nek hívják. Elnevezésbeli kérdés, attól, hogy a név elé tesznek valamit, még nem lesz önálló, külön disztró. Pont ezért is csináltak a KDE-s devek külön saját Ubi-alapú disztrót, mert a Kubuntu csak általános Ubuntu KDE felülettel.

A Chakrával nekem az volt mindig is bajom, hogy túlzottan KDE/Qt only, teljesen kiirtották belőle a Gtk-s csomagokat. Ezt egy kicsit túlzásnak érzem.

Amúgy meg egy kis videó, kifejezetten neked, ahol megmondják a tutit. Ajánlom a csatornáját is, sok mindent lehet tanulni a faszitól.

(#64593) ubyegon2 válasza Frawly (#64592) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A helyedben ezt a Kubuntu, Neon, Ubuntu relációt mélyebben is átbogarásznám, mert a részletekben nagyon sok minden megbúvik. Lehet kár volt linkelnem imént a repok összevetéséről.....

A Chakra épp ettől jó, hogy nem kever QT-s és kész. Nézd meg mennyien használják.....a Kapitány és még....na szóval a Kapitány használja. ;]

A videóba belenéztem és beletekerésekkor is csak egy kopasz faszi hadonászik meg magyaráz az erdőben. Nekem eleve gyanúsak a napszemügés faszik, ha erdőben vagy egyéb sötét helyen viselik! :Y (amúgy hang nélkül YT-ozom egy ideje)

Nekem már Linux 'sziasztokénzolivagyok' Mind csatornája is kicsit sok.

[ Szerkesztve ]

(#64594) Frawly válasza ubyegon2 (#64593) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem nagyon benéztél valamit. A linkelt youtube-er egyáltalán nem zolivagyok bemutatomnektekamintet mind típusú megmondógyerek. Szépen add rá a hangot, hallgasd meg mit pofázik (az a lényeg, nem az erdőben botorkálás), miket mutogat (mikor screencastel gép mellől), nézd meg pár videóját. Egyébként ugyanazokat mondja meg, amit én is szoktam írni, és bár nem mindenben értek vele egyet, „csak” 99%-ban (majdnem mindenben), érdemes nézni a videóit.

Ezzel a Neonnal nem tudom mit vergődsz, értem, hogy valamivel nem értesz egyet, de nem világos mivel. Ubuntu alapú, de ettől nem egyenlő a Kubuntuval. Direkt azért hozták létre a KDE developerek, hogy legyen egy referencia KDE disztró, amibe azonnal beledobják a friss fejlesztéseket, hogy ne egy x. disztró barmoljon bele extra flavorként régi csomagokkal, hanem mindjárt első kézből kapod az egészet. Ezért van az, hogy nem csak átvették a Kubuntut, hogy abba dolgozzanak bele, hanem csináltak egy önálló disztrót.

[ Szerkesztve ]

(#64595) ubyegon2 válasza Frawly (#64594) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nézzed a koma videóit, de nem él mindenki kinn, hogy csak szövegből megértsen mindent. ;)

A többihez csak annyit, hogy anno említettem neked, hogy szerintem gyorsolvasol, de valószínűleg régóta kinn élsz, emiatt nem érted meg a hsz-ek lényegét és túl gyorsan lereagálod. Én van amit 5x is elolvasok, javallom neked is. ;) tényleg nem galádkodásból mondom

Videátorzoli meg már rég konzumarcherként üzemel meg gamerként, a Mint-hez nem nagyon ért sajnos. Azóta sem. :N

A Neon témát engedjük el, látom nem akarsz elmerülni benne, csak nyomod, ami a felszín alapján logikus lehetne......

[ Szerkesztve ]

(#64596) kemotox válasza ubyegon2 (#64595) üzenetére


kemotox
addikt

Linkelj be te is egy random fazont aki szerint a Mint a legjobb, és akkor 1-1 az állás ;]

(#64597) Frawly válasza ubyegon2 (#64595) üzenetére


Frawly
veterán

Nézem is, még ha nem is értek vele mindenben egyet, meg én pl. más progikat használok, mint ő.

Nyugodtan nézzed te is. Akkor is, ha nem érted, csak a 25-50%-át annak, amit mond. Sokszor a videón is sok látszik, látni a képernyőjént mit írt be, milyen gombokat nyomott le a billentyűzeten, mutatja működés közben a dolgokat. Legalább angolozásnak is jó, nem beszél túl gyorsan, érthetően mondja, világosan fogalmaz, meg legalább látod angolul hogy kell használni a szakzsargont, mit hogy kell ejteni. Most nem azt mondom, hogy egész nap a videóit nézd, ha kell, ha nem, mint vallási szektatevékenység, de érdekességnek nézz meg 1-2 videóját, aminek a címe érdekesnek tűnik. Egész jó dolgokat mutat be tiling WM-kezelésből, vim-ből, terminális megoldásokat, TeX-groff használata. Lehet elsőre megszokást igényel ez a minimalista stílus, amiket mutat, pl. egy full extrás, a s3gged is kinyaló Mint Cinnamon után egész más világ. Persze nem csak neked ajánlom, bárkinek, aki fejlődni akar Linux terén.

(#64598) kemotox válasza Frawly (#64597) üzenetére


kemotox
addikt

Miért baj, ha kinyalja a felhasználó seggét? Ilyen egy jó oprendszer, nem? Ráadásul a kolléga többször is leírta, hogy Ő mezei felhasználó, miért kéne ilyenekkel foglalkoznia?
Régen legalább az übermens linuxosok nem a másik linuxosnak estek neki, hanem a windowsosoknak ;]

(#64599) Cyrin


Cyrin
addikt

Én leszűrtem a lényeget: ez a kde nejlon akkor az első számú bétateszt disznó...:)

(#64600) ubyegon2 válasza kemotox (#64598) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem esünk itt egymásnak. 😉 Így szoktuk megvitatni a dolgokat, de sok esetben hasznos ám, még ha nagyrészt más bolygón is tartózkodunk közben. 😂
Nagyon engem sem zavar, ha fullos egy oprendszer, miután felrakom. Nem tanulok semmit, az tuti, persze minimális tudásszintet meg kéne őriznem, ha valami gubanc van.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.