Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64651) hcl válasza jackal79 (#64650) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Milyen protokollon át éred el a cuccot? Samba, vagy SSH-t használ?

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64652) jackal79 válasza hcl (#64651) üzenetére


jackal79
aktív tag

Samba

(#64653) hcl válasza jackal79 (#64652) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Itt a csókának ugyan nem a tűzfal volt a baja, de hátha - illetve a portok benne vannak, hogy mit nyiss.

Talán ez is hasznos.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64654) jackal79 válasza hcl (#64653) üzenetére


jackal79
aktív tag

Megpróbálom.
Köszi!

(#64655) ubyegon2 válasza jackal79 (#64654) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mielőtt nekiugrasz, egyszerűen kapcsold be a gufw-ot és írd be neki a samba-t, a mellette lévő kis kék info megadja a portokat, gondolom azokat be kell írni a következő ablakba. Ehhez nem kell semmilyen leírás. ;)

[link]

upd
Nem kell megadni a portokat, automatikusan hozzáadja a program, ha kiválasztod a samba-t és a mellette lévő nyíllal továbblépsz:

Amúgy a 3G még kínai nyelvű vagy felraktad rá a Padavant? Lehet, hogy abban is kell majd valamit konfigolni.....

[ Szerkesztve ]

(#64656) jackal79 válasza ubyegon2 (#64655) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia!
Te hihetetlen nagy mágus vagy, mert működik. Mindenre találsz megoldást :)
Így már elég logikusnak tűnik....
Padavan van rajta.

(#64657) Cirbolya_sen válasza ubyegon2 (#64655) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

A linkje ami nem link, az szerint Padavanos :K

szerk: már megírta ő is :C

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#64658) ubyegon2 válasza jackal79 (#64656) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!
Fenéket vagyok én mágus. :D Nem használtam még tűzfalat így direktbe, de nekem annyira adta magát, hogy így jó lehet, hogy gondoltam beírom egy hsz-be, többnyire ezt teszem, néha bejön. Örülök, hogy sikerült most is.
(Mint alatt egyébként tényleg elég egyszerűnek tűnnek a dolgok, nem is fejlődök sehová.....)

Padavant könnyű volt felrakni? (Ubuntuval történik a felrakás - ezt a Topikgizdának írom, hogy ne törölje Off miatt) :P

(#64657) Cirbolya_sen

OK, padavanos, de meg kellett kérdenem, hogy valóban fel is van rá rakva, bár kínai nyelvűre is van valami megoldás, talán Chrome-os kieg. Én is ilyen Xiaomi 3G-t néztem ki, ha jön a gigabites net, sajnos a Xiaomi router4 hiába jó, de nincs USB rajta.

A linkje ami nem link

De. ;)

[ Szerkesztve ]

(#64659) C. s. válasza lev258 (#64382) üzenetére


C. s.
addikt

Értem, köszi szépen!

Korábban olvastam, hogy olyan pendrájvos live Linuxot is lehet csinálni, hogy megjegyezze a beállításokat és a telepített dolgokat. Ez tényleg így van? Szívesen kipróbálnám, amíg nem lesz időm helyet csinálni a HDD-n.

[ Szerkesztve ]

(#64660) ubyegon2 válasza C. s. (#64659) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Neked a perzisztens telepítési mód kell, ebben a linkben van egy videó, ami épp az MX Linux telepítősegédjét mutatja, ezzel a disztróval lehet perzisztens módban is telepíteni.

Itt pár hsz-ban olvasgathatsz a perzisztens telepítésről is.

DE! :Y Minden galádság nélkül kérdezem, van-e hozzá pendrive-od!?
Ha nem USB3 és valami igazán minőségi darab, ami igen gyors is, akkor felejthető a projekt, irtó lassú lesz minden róla.

A rendszert hordozd, ne a gépet! kimarite kománk régi jó írása

[ Szerkesztve ]

(#64661) C. s. válasza ubyegon2 (#64660) üzenetére


C. s.
addikt

Köszönöm szépen!

Van egy 3.1-es Adata penem. 16 giga bőven elég kellene, hogy legyen még ezzel a módszerrel is, úgy gondolom. Lassabb, mint a normál telepítésű penes Linux? Mert mondjuk az sem villámgyors, de használtam már szükséghelyzetben.

(#64662) ubyegon2 válasza C. s. (#64661) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az jó pen erre a célra!

Lassabb, mint a normál telepítésű penes Linux?

Már félve írom, hogy nem használtam még pent ilyen célra, de szerintem a memória mennyiségétől függ, milyen gyors a live rendszered, gondolom ha pendrive-ról fut a Linux, akkor az acess time-tól (véletlenszerű elérés) fog függeni, mennyire lesz gyors. Így aztán nem lehet megmondani, hogy a live vagy erről a penről futtatott Linux lesz-e a gyorsabb. :F

Szerintem érdemes kipróbálnod, de tartós használatra nem javasolt ez a módszer. (hónapokig ne erről futtasd egész nap az oprendszert)

Ha gondolod, tudsz csinálni a disks (Lemezek) alkalmazással teljesítménytesztet is:

Alul van az acess time érték.

Ha tévednék valamiben a perzisztens futtatásról, valaki majd kijavít ebben.

[ Szerkesztve ]

(#64663) C. s. válasza ubyegon2 (#64662) üzenetére


C. s.
addikt

Köszi szépen, akkor majd próbálkozom! :)
Tényleg jó a cikk, amit linkeltél, most olvasom.

[ Szerkesztve ]

(#64664) ubyegon2 válasza C. s. (#64663) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;] Igazán nincs mit! Jó írás valóban, kicsit régi, de szerintem a lényeg nem változott ebben.

Ha majd csinálsz teljesítménytesztet, rakd be léci a képét ide, érdekelne, mert elég kevés valóban gyors pen van, amiről érdemes perzisztens futtatást csinálni. Amiről raktam be screenshotot imént, az az egyik bitang gyors pendrive, de ezt nem akarom kinyírni perzisztens használattal. Többe került, mint egy 120GB-os SSD, de már nem is lehet ezt a tipust kapni sajna.

(most tesztelek egy Sandisk Ultra 64GB-os pent, de nagyságrendekkel lassabb a régi Extreme-nél....)

[ Szerkesztve ]

(#64665) C. s. válasza ubyegon2 (#64664) üzenetére


C. s.
addikt

Rendben, de az idén tutira nem jön össze. Már annak is örülnék, ha pár héten belül utolérném magam :D

(#64666) ubyegon2 válasza C. s. (#64665) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rendben, de az idén tutira nem jön össze.

Szerencsére ez már nem akkora gáz! :D

Én napi szinten sem tudom magam utolérni, de lassan inkább abbahagyom a kergetést!

(#64667) Frawly válasza C. s. (#64659) üzenetére


Frawly
veterán

Én nem ajánlom a perzisztens Live Linuxszal szórakozást. Az a pendrive megfelelő lesz, de egy másik pendrive-ról telepítsd fel rá RENDESEN a kiszemelt disztrót, épp úgy telepíthető rá, mintha HDD lenne.

Ez az USB meghajtóra nem települök című durci csak az MS Windows összes verziójának a beépített korlátozása, a Linuxok nem csinálnak ilyet, azok teljes értékű telepítést engednek USB-s eszközre is.

(#64668) St3ven


St3ven
addikt

Sziasztok!

A szakik segítségét szeretném kérni. :R Egy évig jól megvolt egy all-in-one ASUS asztali gépen egymás mellett egy Ubuntu 16.04 LTS, egy Zorin és egy Win10, most azonban bekapcsolom a gépet, és csak üres (szürkés fekete) képet látok, még csak a BIOS sem villan fel. Nvidia videokártyám van.

A legutolsó Ubuntu (kernel) frissítésre gyanakszom, igaz, a Windowsból történő újraindítás után jelentkezett a dolog.

Egy teljes napig próbálgattam Windows oldalról a google által kidobott találatokat, eredménytelenül. :(

Ami biztos, hogy feláll a rendszer, mert a grub menüben (vakon) kiválasztva az Ubuntut hallom a dobpergés szignált, amikor betöltött. Az alapból induló Windowsba is be tudok (vakon) jelentkezni, sőt, a WinPhone-omon látom is a képernyőt, ha rácsatlakozom a gépre wifin.
Illetve utóbbi csak múlt idő, mert sikerült elérni (5. pont), hogy az MS oldalán is javasoltak szerint Safe módban induljon a Windows, ami nem hozta vissza a képet, de legalább már a telefonommal sem tudok rácsatlakozni.
Próbáltam a javasolt billentyűkombinációs dolgokat, fényerőnövelést, eredeti Win helyreállító lemezről bootolni, de semmi kép.

Linux oldalról próbáltam:

1. Ctrl+Alt+F1, de semmi nem történik, a legtöbb itt leírt dologhoz meg pont kellene a kép. :W
2. Live rendszer USB-ről nem indul. Egy ideig villog a pendrive, de nincs kép, szóval még az sem biztos, hogy nem indul...

Mi lehet a gond? Hogyan tudnék egy korábbi Ubuntut elindítani? Így talán kiderülne, hogy szoftveres, vagy hardveres probléma áll fenn.

Itt állok most, legyalulni a gépet nem szeretném, illetve jelen állás szerint nem is tudnám hogyan, mert nem látok semmit.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#64669) Rimuru válasza St3ven (#64668) üzenetére


Rimuru
veterán

HW gond lesz, videókártya, kábel, monitor, ezeket ellenőrizd.

Ohh, most látom hogy nem ilyen egyszerű, egybegép... a diagnózis attól nem változik. Csatlakoztass egy külső monitort rá (utána szervíz) .

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#64670) hcl válasza St3ven (#64668) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Elpusztult vagy a video chiped, vagy maga a kijelző.
Nézd meg távolról, hogy látszik-e az Eszközkezelőben a VGA kártya.
Ha nem, akkor a VGA chip egyértelműen elhalt :)
Ha látszik, akkor még mondjuk lehet, hogy csak az a kimenet döglött meg.
Ad-e képet másik kimeneten?
Monitor jó-e?
Ha ugyanazon a gépen 2 OS-sel rossz, akkor az általában nem szoftver gond.
De ha nagyon másik OS verziót akarsz indítani, akkor kiszeded a winyót, , vagy távoli eléréssel átírod a GRUB sorrendet win alól, és úgy elindul az, amit beállítottál.
Milyen gép ez pontosan? Lehet benne VGA-t cserélni?

Mutogatni való hater díszpinty

(#64671) Shyciii


Shyciii
veterán

Lenne egy olyan kérdésem, hogy mitől függ, hogy ha létrehozok pl egy udev szabályt, akkor a nevében milyen szám legyen?

Példa. Arch + Openbox. Androidos eszközt programoztam volna fel, és bár fent van az android tools, de a fastboot parancsra nem reagált a telefont (adb parancsra válaszolt).
Erre ugye a megoldás, hogy létre kell hozni egy udev szabályt a megfelelő tartalommal. Viszont az udev szabály file neve ahány cikk, annyiféle.
Pl 99-android.rules, 11-android.rules stb

Mitől függ, hogy milyen számot kell megadni? Vagy mindegy, és csak személyes preferencia, hogy kinek mi tetszik?

(#64672) Rimuru válasza Shyciii (#64671) üzenetére


Rimuru
veterán

ABC sorrend, milyen sorrendben fusson le a script.

Vigyázat, csalok!

(#64673) Shyciii válasza Rimuru (#64672) üzenetére


Shyciii
veterán

Tehát akkor a 01- fut le elsőnek, és a 99- fut le utoljára ha kétszámjegyűt használok?

(#64674) kemotox válasza Shyciii (#64673) üzenetére


kemotox
addikt

00 ;]

(#64675) Rimuru válasza Shyciii (#64673) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen. Ami fontos hogy nem áll le a futás ha van egy match, tehát mindegyik érvényes lesz, csak a lefutás sorrendje van meghatározva.

Vigyázat, csalok!

(#64676) St3ven válasza hcl (#64670) üzenetére


St3ven
addikt

& colomb2

Köszönöm a gyors válaszokat.

- Milyen gép ez pontosan? Lehet benne VGA-t cserélni?

Ez egy ilyen gép, az i3-as változat, 2 GB GDDR3 NVIDIA GeForce 930MX karival. Sajnos nem tudom, cserélhető-e. :(

- Nézd meg távolról, hogy látszik-e az Eszközkezelőben a VGA kártya.

Ezt hogy a legegyszerűbb megtenni?

- Ad-e képet másik kimeneten?
- Monitor jó-e?

Van egy régi VGA-s csatlakozójú monitorom, a gépnek meg van egy HDMI kimenete. Ezzel az átalakítóval ki tudom tenni a képét? Csak azért kérdem, mert vannak ilyen átalakítók 8-10 ezerért is. :F

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#64677) Shyciii válasza Rimuru (#64675) üzenetére


Shyciii
veterán

Köszi :)

(#64678) St3ven válasza hcl (#64670) üzenetére


St3ven
addikt

- Ha ugyanazon a gépen 2 OS-sel rossz, akkor az általában nem szoftver gond.
De ha nagyon másik OS verziót akarsz indítani, akkor kiszeded a winyót, , vagy távoli eléréssel átírod a GRUB sorrendet win alól, és úgy elindul az, amit beállítottál.

Amiket elmondtatok, azok után nem tudom, érdemes-e ezt megpróbálnom. Mármint tényleg két OS-t elindítottam már, semmi kép, ráadásul ugye már a legelején az ASUS logó sem jelenik meg.
De ha rosszul értem, hogy mi lenne a cél, akkor kérlek javíts ki, és megpróbálom valahogy ezt a GRUB átírást. :R

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#64679) ubyegon2 válasza St3ven (#64678) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem 2 OS az, mivel live Linux-tól sem moccant semmi. 1 esély van, az pedig az az adapter, amit linkeltél. Vagy a samukalapács.

(#64680) hcl válasza St3ven (#64676) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A franc, sehol nincs a neten kép, amin szétszedték. Egy rev4 alaplapról találtam, de az se túl informatív. Ugyanakkor nem hiszem, hogy MXM vagy hasonló cserélhető VGA lenne benne, inkább gondolok arra, hogy alaplapra szerelt chip. (Asus laptop alaplap átdesignolva...)
Nem gondoltam, hogy monitorba épített gép :DDD

" ráadásul ugye már a legelején az ASUS logó sem jelenik meg." - Na igen, ezért sem sok esélye a sw hibának.

Az adaptert nem annyira javaslom, plusz kiadás. Egyszerűbb kölcsönkérni egy HDMI-s monitort (ha lehet), vagy bedugni ismerős TV-jére a gépet. Ne vegyél egy 8-10 ezres valamit... Ráadásul csomó HDMI átalakító van, ami csak misztikus együttállásokkor működik (fogtam már ilyet). Mondjuk azok nem kerülnek 8 ezerbe :D

Amúgy halovány esély van rá, hogy nem az alaplapi VGA chip pusztult el, csak ahhoz látni kéne a gép belsejét. Ott kezdődik, hogy
- Hogyan van behúzva a monitor az alaplapra? Egyből az LVDS megy ki a LCD vezérlésére? (Ha van közben egy bármilyen vezérlés, akkor az is tönkremehetett, és talán ebayről van bontott.)
- Milyen kimeneteket mutat pl. a képernyőkezelő alkalmazás?
Ilyesmik...

"- Nézd meg távolról, hogy látszik-e az Eszközkezelőben a VGA kártya."
Azt mondtad, távolról eléred a Winfost a telefonról (Safe mód után normálban is el kéne indulnia...). (Linuxokat is el lehetne, ha van SSH szerver telepítve). Sajátgép-Vezérlőpult-Eszközkezelő.
Ha nem, akkor továbbra is, akár live Linux (Bootolható Ubuntu pendrive, amire tettél persistent storage-t, SSH szervert feltenni, bemenni SSH-ról (a gép IP-jét a routeren meg tudod nézni), és megnézni, mit mond a dmesg, lspci, stb stb.
Esetlegesen egy másik gépben felbootolni valamielyik Linuxot a géped háttértáráról, és úgy tenni rá SSH szervert. (Meg esetleg akkor már a Win indítást is ki lehet javítani.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64681) herdsman12 válasza Shyciii (#64671) üzenetére


herdsman12
őstag

Kicsit se értem a problémádat, csak a fastboot-ra figyeltem fel.

(#64682) St3ven válasza hcl (#64680) üzenetére


St3ven
addikt

Köszönöm, hogy utánanéztél a szétbontásnak. Ha szét is lehet valahogy szedni, nem hiszem, hogy azt magam tudnám vállalni. :(

Az adapter kikerülése jó ötlet, meglátom, mire jutok úgy, tudok-e szerezni monitort. Aztán legrosszabb esetben még mindig jöhet az átalakító.

- Azt mondtad, távolról eléred a Winfost a telefonról (Safe mód után normálban is el kéne indulnia...)

Valamiért a Safe mód óta már nem érem el, pedig direkt nem pipáltam be a Make all boot settings permanent kapcsolót.

- Ha nem, akkor továbbra is, akár live Linux (Bootolható Ubuntu pendrive, amire tettél persistent storage-t, SSH szervert feltenni, bemenni SSH-ról (a gép IP-jét a routeren meg tudod nézni), és megnézni, mit mond a dmesg, lspci, stb stb.

Ezt talán még meg tudom csinálni, csak előtte meg kell oldanom, hogy lássam a képet. Ha összejön, szerintem még jelentkezem az SSH-val kapcsolatban (az nincs telepítve, legalábbis szerver biztosan nem). :R

- Esetlegesen egy másik gépben felbootolni valamielyik Linuxot a géped háttértáráról, és úgy tenni rá SSH szervert. (Meg esetleg akkor már a Win indítást is ki lehet javítani.)

Na ez nagyon jól hangzik, mert másik gépem legalább van, bár az egy száz éves laptop. Mi lenne ennek a megoldásnak a feltétele?

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#64683) csixy válasza Frawly (#64635) üzenetére


csixy
addikt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64684) Shyciii válasza herdsman12 (#64681) üzenetére


Shyciii
veterán

Aki ért hozzá, az megértette, és válaszolt.

(#64685) hcl válasza St3ven (#64682) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Na ez nagyon jól hangzik, mert másik gépem legalább van, bár az egy száz éves laptop. Mi lenne ennek a megoldásnak a feltétele?"
Kiszeded a winyót/SSD-t/amin az OS van :D

A lve OS pendrive-ra+SSH-hoz nem kell látnod a képet. Pont az a lényege.
Live OS tutira működő SSH klienssel (esetleg X forwarding engedélezése), aztán hálózatról terminálban eléred a gépet. Ha engedélyezted az X forwardingot, akkor grafikus dolgokat is tudsz indítani úgy, hogy azok azon a gépen jelennek meg, ahol ülsz.

Különben nem hiszem, hogy akkora dolog lenne szétszedni, legalábbis egy átlag monitort úgy szedsz szét, hogy kicsavarsz minden csavart, amit látsz, és műanyag szétszedővel/gitárpengetővel elkezded szétfeszegetni a kávát... :) Ez meg gyakorlatilag egy monitor meg egy laptop egybeépítve.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64686) ubyegon2 válasza csixy (#64683) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Menj már be óvatosan a Rendszerbeállításokba és ott nézelődj, gondolom valami olyan komplex téma van alkalmazásban, ami a saját ikonjait használja. Ennek a témának éppen nincs! ;] Egyszóval témázgass kicsit....
Jó pár témánál van ez, amit többször is mutattál már képen. KDE, mit mondjak még? :P

(#64687) Frawly válasza St3ven (#64668) üzenetére


Frawly
veterán

Ha a BIOS sem látszik a kártyán, akkor beleállt a földbe a Videó Károly, és nem Linux specifikus probléma.

(#64688) Frawly válasza hcl (#64685) üzenetére


Frawly
veterán

A szétszedésben nem értek egyet. Ez nem normál monitor, hanem egy monitorba épített all in one PC. Ezeket oltári szopó szétszedni, sokkal nehezebb a laptopoknál is.

Szerintem a kijelző feküdt be, amit még megpróbálnék, hogy mikor be van kapcsolva a gép, de nem látszik kép, akkor zseblámbával belevilágítani a kijelzőbe, hátha csak a háttérvilágítás ment ki, de a kép sötéten látszik rajta.

SSH-val sem megy semmire, szoftveres oldalról nem fog tudni hardvert javítani. Ha garis még, vissza kell küldeni gariba, ha nem, akkor bukó a egész, mert ezeket nem nagyon lehet javítani, vagy nagyon drágán, nem is szoktam javasolni senkinek, hogy ilyen gépet vegyen. Ha helyhiánnyal küzd, vegyen laptopot, ha nem, akkor vegyen rendes asztali gépet.

Átalakítót semmiképp ne vegyen, felesleges pénzkidobás. Már majdnem minden tv-n van HDMI, vigye el ismerőshöz, rokonhoz, akinek van ilyen tévéja vagy monitorja, ezt a gépet könnyű hurcolni amúgy is.

[ Szerkesztve ]

(#64689) ontheground válasza Frawly (#64688) üzenetére


ontheground
tag

Jó ötlet amit írtál, de még tegyük hozzá, hogy teljes sötétségben(tehát ne legyen felkapcsolva, csak a zseblámpa, telefonvaku, stb). Nálam csak így látszott kép egyszer egy táp/inverterhibás monitoron. Azóta megcsináltam Molex csatisra(a táprész is elég gatyesz volt, meg
kell neki az 5V meg a 12 V is)+kapott egy kínai ezer forintos invertert. Lehet amúgy csak a kijelző LVDS kábele van kihúzódva vagy a lapról vagy a kijelzőből, egyik ismerősömet így szívatta meg egy pár hónapos notebook. Esetleg a Led rész meghajtópanelja nem működik(amennyiben van, hasonló egy inverterpanelhoz).

[ Szerkesztve ]

(#64690) hcl válasza Frawly (#64688) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Látni kéne hozzá a cuccot, hogy hogyan esik szét.

Azt írtam neki korábban én is, hogy erős fényben nézze meg, bár esélyes, hogy nem fog látni semmit, mert azt írja, dereng a kijelző -> nekem gyanús. hogy megy az inverter, de nincs kép. Ha még cak az inverter halt meg, akkor pl. olcsón megúszható a dolog.

Az SSH-t nem javítás kivitelezésére javasoltam, hanem hibakeresésre. Ha az lspci-ben nincs videovezérlő, akkor a VGA chip halt meg. Ha van, akkor az után valami, vagy annak csak a kimenet része.

Gari alap, de a "nem nagyon lehet javítani" - belenézni érdemes lehet, mert néha a "nem lehet javítani" -t is lehet :) (Pl. fentebb,ha inverter hibás.)

Amúgy én sem kultiválom az ilyesmi gépeket, pont az általad leírtak miatt.

@ontheground : +1 . Bár sajnos ez a "kiesett a kábel" sokkal ritkább, mint szeretnénk :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64691) csixy válasza ubyegon2 (#64686) üzenetére


csixy
addikt

Össze -vissza csereberélgettem már mindenfélét , de a mappáknak nincsnek ikonjai, csak a helyük van ott.

Gondolom az nem az oka, hogy telepítéskor cyptrootot választottam.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64692) ubyegon2 válasza csixy (#64691) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gondolom tudod, mit miért csinálsz. 😉 (ezt poénnak szántam)
Kezdj utána olvasni a cryptroot-unlock témának!
Ugye sejted, hogy ennek a cryptroot-nak nem az a dolga, hogy magad elöl rejts el dolgokat! 😂

[ Szerkesztve ]

(#64693) csixy válasza ubyegon2 (#64686) üzenetére


csixy
addikt

Most egy usb-s tokba rakott vinyóra telepítettem fel UEFI, GPT, systemd-boot, saját EFI partíció (boot, esp) és cryptroot . Így:

Az lenne a kérdésem, hogy ezt a gumi-asus notin be tudom bootolni, viszont a HP250G1-es notin csak addig jut el, hogy a / partíció UUID-jét beadja, de a cryptroot jelszó bekéréséig már nem jut el . Miért?

Na egyszerűsítek . Újratelepítem ezúttal a HP notit használva cryptroot nélkül , de azon kívül ugyanígy . Meglátjuk, hogy mi lesz a mappa ikonokkal.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64694) C. s. válasza Frawly (#64667) üzenetére


C. s.
addikt

Ezt nem tudtam, köszönöm az ötletet! Nagyobb lesz így a választék.

ubyegon2:

"de lassan inkább abbahagyom a kergetést!"

Ez is remek ötlet! :D Meg kéne fogadnom...
A méricske még így is érdekel?

(#64695) ubyegon2 válasza csixy (#64693) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem bölcs döntés volt a cryptroot nélküli reinstall.
Ez a cryptroot dolog is olyan, hogy ha nem ismered, szintre csak visszafelé tud elsülni.😉
Ha így haladsz, még a végén használni is tudod a mappákban pihiző fájlokat! Tudom, hogy ez így túl unalmas neked.....😁

(#64696) csixy válasza ubyegon2 (#64695) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm. Még egy kérdés : megélhet-e egy UEFI-s rendszer MBR-es partíciós sémán?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64697) ubyegon2 válasza csixy (#64696) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na UEFI-ben aztán piszokul profi vagyok! 😉
Egyébként tutira nem. De majd az ueprofik megmondják.
Fordítva működik, azt tudom. GPT-n fut a legacy.

[ Szerkesztve ]

(#64698) csixy válasza ubyegon2 (#64697) üzenetére


csixy
addikt

Hát ha GPT-n fut a legacy az jó dolog lehet, de gondolom, hogy ez nem működne windowsban.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64699) ubyegon2 válasza csixy (#64698) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jól tippelsz, Win nem tudja kezelni. Nemrég olvastam éppen a témáról, ez megmaradt....😉

[ Szerkesztve ]

(#64700) Frawly válasza csixy (#64693) üzenetére


Frawly
veterán

A bootproblémára passz, amit egyik gépen megcsinált Archot, akár titkosítva, UUID-t használva, annak bootolnia kéne másik gépen.

Az UUID-t beadja kitételen nem tudom mit értesz. Mit ír ki pontosan?

Az ikonok megjelenése cryptroot-tól független. Még egyszer írom: tegyél fel valami ikontémát, indítsd újra a gépet.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.