Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64751) hcl válasza St3ven (#64749) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

De ha garis...
...akkor tök mindegy, told be gariba', aztán úgyis megjavul :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#64752) St3ven válasza cigam (#64750) üzenetére


St3ven
addikt

Két ünnep között a fű sem terem ebben az országban, nemhogy egy PC utazgasson kereskedő-szerviz-kereskedő viszonylatban.

@hcl
Valóban, marad az, csak az üresjáratban érdekes lett volna próbálkozni ezzel-azzal.
Kíváncsi vagyok, mit mondanak majd.

Köszönöm a segítséget mindenkinek.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#64753) hcl válasza St3ven (#64752) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát amíg otthon van, addig összedobhatsz egy pendrive-ot, Ubuntu+engedélyezett ssh-val - adatmenteni jól lehet vele.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64754) Frawly válasza cigam (#64741) üzenetére


Frawly
veterán

Pár dologban jobb a tiling
1) kizárólag billentyűzettel is vezérelhető gépírástartásban
2) egyszerre több alkalmazás ablakára látsz rá hatékonyan, anélkül, hogy tilitolizni kell őket
3) egyszerű, kis erőforrásigényű, emiatt pattogósabb, mint egy KDE, Gnome3

A tiling lényegében azt jelenti, hogy alapból úgy ossza fel a képernyőre az alkalmazásokat, hogy azok ablakai nem takarják egymást, kicsempézi velük a képernyőt, hasznosítva minden felületet a képernyőn. De ez a viselkedésmód sok ilyen tiling WM-ben kikapcsolható, és hagyományos tilitolizós módban is tudnak működni, amire szükség is van, mert ha pl. egy progi feldob egy kisebb párbeszédablakot, akkor azt csúnya lenne új csempeként vagy teljes képernyőn kezelni.

i3wm-en van még tabbed mód, ez olyan teljes képernyős mód, hogy az alkalmazások ablakfejléce fülekként látszódik, én így használom.

Persze szokni kell, meg nem mindenkinek nyújt előnyt. Ahhoz hogy az előnyét kihasználd, szerintem jól jön, ha tudsz gépírni (vim-nél is ugyanez van).

(#64755) Frawly válasza #68216320 (#64743) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, Linux alatt használhatsz Putty-t, de sok értelme nincs. A pu„tty”-ot Windowsra találták ki, ahol nincs konzol, nincs rendes terminál, de mégis be kell SSH-zni valahova, akkor legyen valami megoldás. A linuxos konzol meg a sokféle terminálemulátor feleslegessé teszi.

(#64756) St3ven válasza Frawly (#64754) üzenetére


St3ven
addikt

@hcl

Kész is a pendrive, az eredeti (asztalin lévő) 64-bites Ubuntuval. Van ugyebár frissebb LTS verzió, de ez legalább már egyszer bevált.

Az SSH-t nem tudom, engedélyezve van-e rajta, mert ezzel meg a laptop nem indul el. :DDD

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#64757) hcl válasza St3ven (#64756) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az akkor lesz, ha feltelepíted az openssh-server (vagy éppen mi a neve) csomagot.
Esetleg a /etc/ssh/sshd.conf -ban engedélyezhető az X forwarding is, és akkor grafikus alkalmazásokat arról a gépről meg tudsz jeleníteni egy másik Linux-os gépen.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64758) csixy


csixy
addikt

Amíg ilyen jól kivitatkoztátok magatokat, addig én ágyaspálinkát gyártottam aszalt gyümikkel , üvegekkel , dugókkal,címkékkel , zsugorfedőkkel, hőlégfúvóval, nameg pálesszel, de azóta sem értem, hogy ha frissen leformázok három partíciót egy USB-s vinyón és csatolom ahogy kell és telepítem rá a rendszert és már sehol sincs titkosítás, akkor miért nem viselkedik minden vason ugyanúgy ez a rendszer. Az UUID-ról én is rendelkezem némi fogalmakkal openwrtés korom óta. BUÉK !!!! ;]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64759) csixy válasza Rimuru (#64717) üzenetére


csixy
addikt

Köszi, igazad lehet!
Jó akkor nekiesek mégegyszer és a lemez piszkálát egy új partíciós tábla felrakásával fogom kezdeni és mög fogjuk látni, de a kde helyett a cinnamonnál fogok maradni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64760) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemtom hallod, a partíciós tábla igen fura jószág. Az elmúlt ~20 évben úgy tudtam, hogy ha gyalulod, akkor az gyalulva van.
Egy ideje azonban úgy néznek ki a dolgok, hogy
- OS ki pendrive-ra -> nem bootol.
- Live image pendrive-ra (img-ben van, vagy 5GB) -> bootol, ha utána kiteszek mást rá Unetbootin-nal, akkor az is
- Ha winfos volt rajta, akkor csak akkor, ha ráírom az img-t, sehogy máshogy, utána minden más bootol
- ipxe csak és kizárólag Rufus-ból írva bootol
- De ha lehúzom az ipxe imaget dd-vel a pendrive-ról, akkor az se bootol többet

És egy csomó esetben ezek közül, ha újrateszem a partíciós táblát, akkor sem bootol semmi :D:D:D:D:D De ha virtuál win alól írok rá Rufus-sal, akkor igen...!

Ilyenkor jól jönne némi pálinka ide is. :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#64761) sh4d0w válasza hcl (#64760) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Erröl az ipxe cuccról dobhatnál logoutra valami okosítást, ha idöd engedi.

https://www.coreinfinity.tech

(#64762) csixy válasza hcl (#64760) üzenetére


csixy
addikt

Hát én most megcsinálom rajta az őszi mélyszántást , aztán a földmérővel újra kikarózzuk a határokat, aztán jöhet a házszámtáblázás , meg a boronázás , aztán újra bevetem. :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64763) ubyegon2 válasza csixy (#64759) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látom a pálinkagőz azért kicsit használt, ha már Cinnamont akarsz használni! Azért ne fogd vissza magad, ebből adjál a mappák pofájára! :D

(#64764) csixy válasza ubyegon2 (#64763) üzenetére


csixy
addikt

ELLENPRÓBA
Egon, köszönöm,hogy írtál! Újra raktam az archlabs linuxot most csak cinnamonnal, de most sem jut el csak az első vassal az igazi bootig . Arra gondoltam, hogy most felteszek egy Tessa cinnamont ezúttal Grubbal, és ha most is csak az egyik vassal fog menni , akkor Neked kell nekeM segíteni majd, de nem baj , ha Más is segít és azt is fogom köszönni! Az egész előtt természetesen gyalulom az USB-s vinyót.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64765) hcl válasza sh4d0w (#64761) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Megjelenésre vár :) Jó cucc ez otthonra is, elég sok pendrive-ozgatást megspórolsz.

@csixy : :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#64766) sh4d0w válasza hcl (#64765) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

:R

https://www.coreinfinity.tech

(#64767) ubyegon2 válasza csixy (#64764) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha Mint-et raksz fel esélyesebb, hogy tudok tippeket adni.😉 Egyébként ilyenkor inkább a Tara-t javasolnám. Azt már ismerjük.
Örülök, hogy már nem rettegsz annyira a GRUB-tól, pedig egy igazi Grincs.😁
(Frawlynyek jól megró majd)

[ Szerkesztve ]

(#64768) csixy válasza ubyegon2 (#64767) üzenetére


csixy
addikt

Köszi, nem baj, majd küzdünk, de valószinüleg semmi dolgunk sem fog keletkezni! (ez a drCsI-féle sejtés! Mindjárt meg lesz az első kisérleti adat a teóriá(m)ra). ;)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64769) csixy


csixy
addikt

Jó elindult a Tessa. Már eltávolítottam synapticból a timeshiftet, mert ez nekem csak zavarna, de ezt a sárga csíkot milyen config fájlból kell kiradírozni (na nem oly nagy baj, mert egy rákattintás után mindig eltűnik.)?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64770) ubyegon2 válasza csixy (#64769) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Cinnamonnál először mindig GUI-ból érdemes.......azt a pipát vedd ki, ami be van jelölve. (ez Tara a képen, de gondolom Tessa-nál is ott találod valahol)

[ Szerkesztve ]

(#64771) csixy válasza ubyegon2 (#64770) üzenetére


csixy
addikt

Köszi , ez sikerült, de a lényeg az, hogy egyszerre nem enged egynél több EFI partíciót felcsatolva lenni ,épp ezért mindig csak egy EFI tud működni és ez lehet az ok a systemd-boot esetén is a külső USB-s vinyó használatakor. Tehát, ha az egyik EFI-ről vagyok bootolva, akkor a rendszer nem engedi okosítani a másik EFI partíciót. ... Ez így nagyon okoska , de mégsem elég egzakt , a frász essen bele.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64772) csixy


csixy
addikt

Úgy működik gyakorlatilag, mint a közlekedő edények törvénye. Csak az az opció íródhat be az n.-nedik EFI-be, ami ezzel egyidejűleg ill azt megelőzően egy másik EFI-ből kitörlődött valami módon.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64773) ubyegon2 válasza csixy (#64772) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ajaj, látom nagyon kavarodnak egymásba ezek az EFI-k, nálam sosincs ilyen gond, igaz eggyel kevesebb EFI-m van, mindig, mint kéne! ;] Ez is egy olyan téma sajna, amire csak rácsodálkozni tudok! Viszont egyre több nagy UEFI-harcosunk van. ;)

(#64774) csixy válasza ubyegon2 (#64773) üzenetére


csixy
addikt

Szűken fogalmazva egyszerűen nem engedi felcsatolni az USB vinyón lévő EFI partíciót.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64775) ubyegon2 válasza csixy (#64774) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fontos amúgy a külső meghajtón is EFI particiónak lenni? Ha már megbeszéltük, hogy legacy viszi az MBR/GPT-t egyformán. Valamiről le kell mondanod, vagy valamelyik UEFI-ről vagy a Windowsról. Eddig azért remélem eljutottál. ;]

(#64776) csixy válasza ubyegon2 (#64775) üzenetére


csixy
addikt

Végső soron kiszerelem a belső adattárolót és majd akkor el tudom követni az USB-s EFI partíciót.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64777) ubyegon2 válasza csixy (#64776) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azért nyugtass meg, hogy ez az külső meghajtó nem az a Verbatim, ami már két alkalommal is megjelent a Flash SSD topikban, mint elhalálozott közeli meghajtó!? :U

(#64778) csixy válasza ubyegon2 (#64777) üzenetére


csixy
addikt

Az halott.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64779) hcl válasza csixy (#64778) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hm
Valahogy viszont akkor is lehetnie kell EFI partíciót mókolni... Nekem ez furcsa.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64780) ontheground


ontheground
tag

Sziasztok. Nem teljesen Linux kérdés. Adott két hdd egy 775-ös gépben. Mindegyiken csak elsődleges partíciók vannak.
BIOS sata1-en az sdb, partíciói: sdb1: BCD bootloader ntfs(aktív+boot), sdb2: Win7 NTFS, sda3: WinXP ntfs.
Bios sata5-ön az sda, partíciói: sda1: ext4 Linux Lite / ; sda2: ext4 /home; sda3: swap.
Grub2 az sda winyón.
Linux Lite szépen bootol Grub-ból, Win7 is(mind az sdb1(BCD bootloader), mind az sdb2(közvetlen) entry-vel), az XP sajnos nem, sem a Grub-os BCD boot entryt kiválasztva(sdb1), sem a sajátját(sdb3).
Az XP boot fájljai(boot.ini, ntldr) megtalálhatóak az sdb1 BCD és az sdb3 WinXp partíción is.
Az XP-t csak akkor tudom elindítani, ha a BIOS-ban a sata1 winyó van kiválasztva első winyónak, nem pedig a sata5, ekkor a BCD tölt be, nem a Grub, értelemszerűen.
A grub alapból a következő bejegyzést hozza létre az XP-nek(grub-customiser-ből kiolvasva):

Normal WinXP PAE (on /dev/sda3)

savedefault
insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos3 --hint-efi=hd0,msdos3 --hint-baremetal=ahci0,msdos3 01D1A5A67D353C10
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 01D1A5A67D353C10
fi
parttool ${root} hidden-
drivemap -s (hd0) ${root}
chainloader +1

Merre induljak el? Végülis eddig jó volt így, csak jó lenne, ha nem kéne a Biosban matatni, ha az XP kell éppen.

Esetleg jó lehet az,ha mindegyik Win-es entry-be berakok egy
parttool (hd0,x) boot+
sort, és akkor az lesz az aktív partíció az sdb-n, amelyiket Grub-bal éppen indítom(x a partíció Grub-os sorszáma [0,1,2])?

[ Szerkesztve ]

(#64781) Frawly válasza ontheground (#64780) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem az a baj, hogy az sdb1, amin az XP és a BCD van, nem hd(0,), hanem hd(1,...).

(#64782) ubyegon2 válasza csixy (#64778) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt tudom, de akkor ez nem az? ;]

Halkan megkérdezhetem, miért ugrasz be a nagy UEFI hívőknek? Milyen előnyeit tapasztaltad eddig?

Egyezik a következőkben felsoroltakkal?
-
-
-
-
......
(szerencsére megjöttek az UEFI huszárok)

[ Szerkesztve ]

(#64783) ontheground válasza Frawly (#64781) üzenetére


ontheground
tag

Itt van a többi menu-entry is:

Linux Lite

recordfail
savedefault
load_video
gfxmode $linux_gfx_mode
insmod gzio
if [ x$grub_platform = xxen ]; then insmod xzio; insmod lzopio; fi
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd1,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd1,msdos1 --hint-efi=hd1,msdos1 --hint-baremetal=ahci1,msdos1 4cc10de6-6fb4-4586-894d-29fe03f53b04
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 4cc10de6-6fb4-4586-894d-29fe03f53b04
fi
linux /boot/vmlinuz-4.15.0-42-generic root=UUID=4cc10de6-6fb4-4586-894d-29fe03f53b04 ro
initrd /boot/initrd.img-4.15.0-42-generic

Win7 bootloader

savedefault
insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 01D1A5A5E0020270
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 01D1A5A5E0020270
fi
parttool ${root} hidden-
chainloader +1

A sima Win7-et már kivettem, mert minek. Látható, hogy hd1-ként van a Linuxos winyó, hd0-ként a Win-es, ezt ő számozta be magának alapból Linux/Grub telepítéskor, úgy, hogyha gond, akkor a többivel is gondnak kéne lenni. A 01D1A5A5E0020270 viszont nem értem mit keres ott minden Win-es bejegyzésnél, az valami lemez sorozatszám lenne? Mert UUID-nek túl rövid.

[ Szerkesztve ]

(#64784) Frawly válasza ontheground (#64783) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor nem tudom, lehet fordítva van, nem ülök a géped előtt. A lényeg, hogy a hd után a számozás megfelelő legyen, ha másik vinyón van, mint a Linux, akkor el kell térnie a számozásnak. Ha a hd0, vagy hd1 nem jó, meg lehet próbálkozni hd2, hd3, hd4, hd5-tel is, mivel írtad, hogy SATA5-ön van az XP-s HDD:

[ Szerkesztve ]

(#64785) Frawly válasza ubyegon2 (#64782) üzenetére


Frawly
veterán

Nem vagyok UEFI hívő. Abban hiszek, ha van egy újabb, modernebb, rugalmasabb megoldás, amit a gép támogat, azt kell használni. Nem csak az UEFI-re vonatkozik, így vagyok a GPT, Wayland, KMS GPU driver, stb. téren is.

A GRUB-bal az a baj, hogy nagyon bonyolult, sokféleképpen el tud törni. A Linuxos topikokban lévő problémák 33%-a GRUB problémáról szól, 33%-a jogosultsági gikszer, 33%-a meg a GPU driverrel kapcsolatos (nincs kép, tearing vagy szaggatás van). GRUB nélkül már ki is lőttünk egy fő problémaforrást, és nem lesz gond többé a bootolással.

Egyébként meg neked nem az UEFI-vel van a bajod, hanem a gyatra disztrókkal, amiknek a telepítője képtelen egyes gépeken rendesen beállítani.

(#64786) csixy válasza ubyegon2 (#64782) üzenetére


csixy
addikt

Nem. Most is arról műkszik a / partíció. Csak a Tessa telepítő nem volt hajlandó a neki szánt EFI partícióval foglalkozni, mert már talált a gépben egy másikat. Node majd mindjárt elrontom még jobban szoftveresen a gépet. Vagy megszokik, vagy megszököm.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64787) ubyegon2 válasza Frawly (#64785) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Abban hiszek, ha van egy újabb, modernebb, rugalmasabb megoldás, amit a gép támogat, azt kell használni.

33%-a GRUB problémáról szól, 33%-a jogosultsági gikszer, 33%-a meg a GPU driverrel kapcsolatos

Azon a ködös részen más számrendszer van? UEFI meg egyéb problémák csak 1 %? :DD :Y Hogyne....

(#64786) csixy

Ne add fel, Frawlynyek koma ráerőlteti még a pendrive-odra is az UEFI-ket, ne félj. :P

[ Szerkesztve ]

(#64788) Frawly válasza ubyegon2 (#64787) üzenetére


Frawly
veterán

Valóban, az a 33% inkább bootprobléma, de a nagy része GRUB és csak egy kisebb része UEFI.

Nyilván, ha a gép vagy az OS (pl. XP) nem támogatja az UEFI bootot, akkor nem tudsz vele mit csinálni. De ilyen gép egyre kevesebb lesz, meg nem hivatalosan XP-nél is ki lehet trükközni az UEFI bootot, ennek utána kéne nézni.

Egyébként nem kell ragozni, mert világos, hogy te ellene vagy, és nem fogsz UEFI-re váltani, csak akkor, ha már olyan gépeid lesznek, amik egyáltalán nem támogatják a legacy bootot. Értettük, felfogtuk.

Bizony, pendrive-on is híve vagyok az UEFI bootnak. Bár ott általában nem kell sokat trükközni, csak kell rá egy FAT32 partíció.

[ Szerkesztve ]

(#64789) ubyegon2 válasza Frawly (#64788) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te átestél a ló túlf*ra, fő előnye az UEFI-nek a 2TB+-os partició méret, a többi előnye megfoghatatlan, még szerencse, hogy már nincs floppy meghajtód! ;]

Egyébként a GRUB problémákra mindig van megoldás, sajnos különböző hype disztrók, mint Manjaro, etc. képtelenek más disztrókkal együttműködni, de még ez is megoldódott. Ez az Arch-klón hype amúgy is totál kinyírja a desktop Linuxokba vetett hitet. Ha nem lenne olyan a másik kedvenced a Winx, akkor sokan inkább azt használnák desktop Linux helyett. ;)

Remélem mire nem támogatják a gépeim a legacy-t, addigra lesz normális UEFI Linuxra alkalmazhatóan is vagy marad nekem is a winxyz....

[ Szerkesztve ]

(#64790) ontheground válasza Frawly (#64784) üzenetére


ontheground
tag

Utánaolvasgattam még kicsit, így megoldódott, de köszi a tanácsokat. A telepítő által kreált cucc hibás volt, a nyilazottakat kellett módosítani:

savedefault
insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='hd0,msdos3' <--ez msdos1 volt alapból, tévesen
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos3 --hint-efi=hd0,msdos3 --hint-baremetal=ahci0,msdos3 01D1A5A67D353C10
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 01D1A5A67D353C10
fi
parttool ${root} hidden-
parttool ${root} boot+ <--ez hiányzott, XP partíció aktívvá tétele, háklis rá az XP
drivemap -s (hd0) ${root}
chainloader +1
ntldr /ntldr <--enélkül BOOTMGR missing hibaüzi van, bár ez lehet az előző sor elé kéne, grub1-es időkből az rémlik, de így is mükszik

+a "Win7 bootloader" Grub menüpont is kapott egy "parttool ${root} boot+" sort, hogy aktív legyen a BCD partíció, ha Win7-et akarok indítani.

[ Szerkesztve ]

(#64791) csixy


csixy
addikt

Na egy kicsit durva voltam. Linux telepítőből töröltem a gép EFI partícióját (marad a gyerek, ha játszik :) ) és így már lett EFI az USB-s vinyón , viszont az update grub így már nem tudja felderíteni a WinX-et , de pár óra alatt egy újratelepítéssel azt is meg tudom majd oldani, ha másképp nem.
Mindjárt megnézem, hogy a kőkori HP250G1-en be tudom-e brűgetni a vinyóra tett linuxot.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64792) ubyegon2 válasza csixy (#64791) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

az sd6-on az exfat az mire van? Alapból nem támogatják az Ubuntu alapúak, nem kavarhat be az is?

[ Szerkesztve ]

(#64793) csixy válasza ubyegon2 (#64792) üzenetére


csixy
addikt

Az egy mentőpartíció a winX-hez és az sdb-n széklelő linuxhoz . Ha felcsatolom a mint is olvassa, írja.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64794) ubyegon2 válasza csixy (#64793) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

mentőpartíció ... annak nem kicsi. OK, hogy olvassa, ha felcsatolod, de ha benézel a gparted-del a formázás opcióba, látni fogod, hogy inaktív az exfat.

No mondjuk sose csináltál még normális felépítésű particionálásokat meg telepítéseket, de legalább ez nem unalmas. :DD (bocsi, de ezt nem hagytam ki)

(#64795) Frawly válasza ubyegon2 (#64789) üzenetére


Frawly
veterán

A 2+ TB méret UEFI függelten, egyes gépek tudnak BIOS Legacy bootot GPT-vel is, de ez nem általános. Ezért szokták a kettőt összekötni.

Az UEFI előnye alapvetően, hogy nincsenek benne a hagyományos BIOS korlátozásai, így több funkciót tudnak beletenni (grafikus felület, hálózatkezelés, online frissítés és még egy csomó extra), gyorsabban tud bootolni, mivel kihagy egy csomó hagyományos BIOS POST tesztet, lemezmeghajtókat, lemezvezérlőt gyorsabban inicializálja. Meg mivel önmagában is bootmanager, nem igényli más bootmanagerek jelenlétét (GRUB, syslinux, stb.). Plusz a GPT kezelése, és ez nem csak a 2+ TB partíciókat, lemezméretet jelenti, hanem pl. nem kell ilyen elsődleges, logikai, kiterjesztett partíciókkal szórakozni.

A Manjaróval nincs probléma. Az, hogy Arch-alapú, az csak neked szúrja a csőröd. Igazából nem azért népszerűek ezek az Arch-alapú dolgok, mert most ez a hype, hanem rájött az egyszeri felhasználó, hogy nem kell fél-egy éves kiadási ciklusokra várnia, meg disztrót upgrade-elni külön, és így azonnal friss verziókat kap, amivel jobban megy a Steam, új GPU driverek, új Kodi, új böngészők, stb..

(#64796) ubyegon2 válasza Frawly (#64795) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

egyes gépek tudnak BIOS Legacy bootot GPT-vel is, de ez nem általános.

Egyes oprendszerek inkább, mint a Linux, a Windows szerintem semmilyen gépen nem tudja, de ehhez nem értek.

Plusz a GPT kezelése, és ez nem csak a 2+ TB partíciókat, lemezméretet jelenti, hanem pl. nem kell ilyen elsődleges, logikai, kiterjesztett partíciókkal szórakozni.

Ezt már sokszor leírtad, de hány másodperc egy Extended particiót létrehozni, úgy őszintén? Úgy írod le, mint ha az valami húde bonyolult dolog lenne. Kipróbáltam, 2 másodperc. ;)

Igazából nem azért népszerűek ezek az Arch-alapú dolgok, mert most ez a hype, hanem rájött az egyszeri felhasználó, hogy nem kell fél-egy éves kiadási ciklusokra várnia, meg disztrót upgrade-elni külön, és így azonnal friss verziókat kap, amivel jobban megy a Steam, új GPU driverek, új Kodi, új böngészők, stb..

Ezt nyomatjátok állandóan, sokan meg bedőlnek ennek, ezért mondom, hogy hype. Meg amúgy is, szerencsére nem fejeztem be a Cinnamonos írásomat, de neked tetszene, mert épp a papagáj színekkel operáló oprendszereket állítottam szembe egy visszafogott stílussal....szép színekben pompázik a Manjaro, ennyi a titka a sikerének a felhasználóknál. Van még jó pár Archklón, de a Manjaro kilőtt, miért? Mert megnézték a képeket róla. Sajna ilyen a felhasználó. :P Ezzel meg ne fárassz már, hogy olyan sokáig használná valaki, hogy az Ubuntu LTS ciklust is meghaladná. kackackac Akinek nem kell stabil rendszer, felőlem használhat Archklónt.

conclusive: az átlagnak átlag gépe van, amin az LTS működik stabilan. Ez ennyi, a többi csak süketelés. ;)

Ne vedd a lelkedre, te sem használni akarod az Archodat, ezért telepíted hetente x-szer újra. Én felteszek egy 2 éves ciklusú LTS-t és használom a következő alverzió frissítéséig és utána még tovább. Semmit nem telepítek újra 2 évig. Pont ezt unnák meg a felhasználók? Ne röhögtess már, mert kireped a szám. :D

[ Szerkesztve ]

(#64797) Frawly válasza ubyegon2 (#64796) üzenetére


Frawly
veterán

Az a baj, hiába írom le az előnyeit újra és újra, úgyse lehet téged meggyőzni. Érzelmi alapon az UEFI és az Arch-vonal ellen vagy, és az elfogultság nem hagyja, hogy objektíven lásd a tényeket.

Az Archot nem azért telepítem újra, mert kell. Azért, mert szeretek új dolgokkal kísérletezni, meg néha napján tiszta lappal kezdeni (régi, nem használt csomagok felgyülemlenek egy idő után), jót tesz a rendszer soványságának és pattogósságának. De ha akarnám, használhatnám az idők végezetéig, pont az a rolling lényege, hogy ne legyen újratelepítési kényszer. Annyi, hogy nekem a telepített meg belakott rendszer nem szent, amihez nem szabad hozzányúlni 100 évig.

Egy Archot amúgy sem nagy munka újratelepíteni. Csak mondom. Pont az UEFI boot miatt a bootos részét újra sem kell tenni, az megmarad az EFI partíción (legfeljebb az egyik .conf-ban UUID-t kell átírni). Csak felcsatolom a partíciókat, a root-ot formázom, genfstab, chroot, pacman -S base base-devel megamikell, újraindítás után useradd meg passwd. Konfigolni sem sokat kell, mivel a /home-ben megmaradnak a konfigfájlok, meg az /etc/-t is le szoktam menteni, ha onnan kell valami beállítás.

Minden telepítés alkalmával kipróbálok új dolgokat, más grafikus felület, más display server, más login manager, más systemd-s hálózatkezelős megoldás, esetleg más fájlrendszer. Mindig próbálok egyre optimálisabb megoldásokat választani mindenhez, ami a legkevésbé bloat, vagy gyorsabb, mint az elődje. Így egyrészt megmarad a frissesség érzése, hogy nem mindig ugyanazokat használja az ember unásig, meg tágítja a látókört.

Egyébként én leváltanám magát az Archot és az UEFI-t is, ha lenne helyettük még jobb disztró vagy még egyszerűbb bootmegoldás, de nincs. Gentoo-n gondolkoztam egy időben meg FreeBSD-n, de úgy járna egy csomó munkával vagy kompromisszummal, hogy semmit nem profitálnék belőle.

[ Szerkesztve ]

(#64798) ubyegon2 válasza Frawly (#64797) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, hogy nem vagyok ojjektív! Ettől még azt szeretem és használom, ami stabilan működik. Szerinted kihalófélben lennék? :D

Annyi, hogy nekem a telepített meg belakott rendszer nem szent, amihez nem szabad hozzányúlni

vs.

mivel a /home-ben megmaradnak a konfigfájlok, meg az /etc/-t is le szoktam menteni

Értem.
Én még /home-ot sem csináltam soha. ;)

Egyébként tudom, hogy nem is engem akarsz meggyőzni, mert tudod, hogy fafejű őskövület vagyok! Viszont teret adok neked a hype-ra! :D

(amúgy meg nincsenek elvárásaim veled szemben, mert Winx-es fan vagy!) :P

[ Szerkesztve ]

(#64799) csixy válasza ubyegon2 (#64796) üzenetére


csixy
addikt

A manjaro tényleg tök jó és kényelmes. Valóban az arch vonal mintje, csak nem szabad dualbootba tenni másik linux dystroval (és ez igaz a kapitány kedvenc dystrojára is, egyébként az is nagyon jó), mert a másik linux grub frissítéskor elb@xxa a bootját. Ennyi.

No az USB-s mint Tessa viszont elindult a HP250G1-esen is . Most abból írok. Az nem tetszett neki amikor kijelentkeztem belőle (fsck-zni kellett miatta, de rendbe jött) - lehet, hogy a hibernálást tiltani kellene?

Az exfat mountolás után simán megy mint alatt is , de most nem tudom megnézni, mert most fogom bcdboottal gyógyítani winx efi partícióját és még utána kell meggyógyítani a linuxot is.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64800) Frawly válasza csixy (#64799) üzenetére


Frawly
veterán

Ha a Windows UEFI bootja csesződik el, azt nehéz javítani, nem lehet egyszerű BCD-vel. Ez nem az UEFI hibája, mielőtt megint ezzel jönne Ubi, hanem a MS baromsága.

De meg lehet javítani az Win10 UEFI bootját is így:
Windows 10 telepítőjével bebootolni UEFI módban.
Kiválasztani a nyelv, billentyűzet megadása után, hogy Repair Your Computer (Számítógép javítása) majd ott egymás után kiválasztva: Troubleshoot (Hibaelhárítás), Advanced Options (Haladó mód), Command Prompt (Javítókonzol vagy Parancssor vagy minek van fordítva).

Az így nyitott javítókonzolban:
diskpart
sel disk 0 (ennek lehet más lesz a száma, ha több lemez is van)
sel vol 1 (az EFI partíció száma, „list vol” paranccsal ellenőrizhető)
assign letter=F: (az első szabad betűjelet kell neki megadni)
exit (kilépés a diskpart programból)
cd /d F:\EFI\Microsoft\Boot\
bootrec /rebuildbcd
itt ki kellett választani 1-essel a meglévő Windows-telepítést
exit (kilépés a javítókonzolból)
Gép újraindítása után már jónak kéne lennie a bootolásnak.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.