Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64801) ubyegon2 válasza csixy (#64799) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az nem tetszett neki amikor kijelentkeztem belőle (fsck-zni kellett miatta, de rendbe jött) - lehet, hogy a hibernálást tiltani kellene?

Délelőtt én is benéztem és ugyanezt csinálta nekem is, emiatt mondtam a Tara javallatomat. A hibernálás elméletileg tiltva van 18.04-től, a suspend viszont nincs, nem volt időm foglalkozni vele ma, laptopon hangolgattam a Tara-t, igaz a fizikai tisztítás óta nem megy fel a hőfoka 82 fölé, sajnos az idióta FB játékokat nyomják rajta.

Jó is, hogy mondod Chakra-t, azt hittem csak a Manjaro csinálja ezt a GRUB leölést. Nemsoká bepróbálom a Chakrát, hátha nem futok bele ebbe a bug-ba, bár ha ugyanaz a megoldás, mint Manjaro-nál, akkor nem vészes. ;)

(#64802) csixy válasza ubyegon2 (#64801) üzenetére


csixy
addikt

Nem sajnos a chakra bootját nem tudtam így megcsinálni, egyenlőre pusztán csak ezért tettem félre azt a projectet.

Sikerült megcsinálni a winx és a dualbootos mint bootját is. :DD

Frawly: Köszi , nekem az alanti módszer lett sikeres, hosszas próbálkozások után, mert sajnos meg kellett volna hagyni neki üresen az EFI partíció helyét, de a végére rájöttem! A védett partíciót csak gparteddel sikerült kigyalulni , aztán az üres 100mega helyet már be tudta kapálni a diskpart. Közben volt egy olyan észtvesztő beugratás, hogy egy elválasztó 1 megás helyecskéből csinált a diskpart EFI partíciót, na mire arra rájöttem kishíján földhöz vágtam a pálinkás kanalat. Szóval így csináltam:

Method 2. Create lost/deleted EFI partition by using CMD

Boot PC with Windows 10/8/7 installation media > press SHIFT + F10 on the first screen to bring up Command Prompt.
Type the following commands and click Enter each time:

diskpart
list disk
select disk # Note: Select the disk where you deleted the EFI System partition.
list partition
create partition efi
format quick fs=fat32
list partition
list volume Note: Note the volume letter where the Windows OS is installed.

exit

bcdboot X:\windows Note: Replace "X" with the volume letter of the Windows OS partition.

BCDBoot copies the boot files from the Windows partition to the EFI System partition and creates the BCD store in the same partition.

Now you can remove the Windows installation media and restart the computer.

Igy sikerült helyretenni a winnyózt , aztán chrottal megyógyítottam a linux efi-bootját és kis megőrülés után rájöttem, hogy nem az optibayba tett 30 gigás SSD-m rossz, hanem az fstabban javítanom kell az EFI partíció UUID-jét és lett boldogság :C

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64803) CPT.Pirk válasza csixy (#64799) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nálam két Chakra van dualbootban egy win mellett, nem írják felül egymás grubját csak úgy.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64804) csixy válasza CPT.Pirk (#64803) üzenetére


csixy
addikt

Én két ízben jártam úgy hogy a másik distro frissítése és grub updatelése után elakadt a chakra bootja.

Persze ez nyilván a másik buta distro hibája , nem a chakráé. :K

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64805) ubyegon2 válasza csixy (#64802) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

😁 Ez nehéz szülés volt, még szerencse, hogy nem csaptad földhöz a pálinkás kanalat!

Kapitány!
Két Chakra nem ér, rakj fel egy Ubi származékot és majd pislogsz, mint hal a szatyorban. 😉

[ Szerkesztve ]

(#64806) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#64805) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ubi származékot... Nem akarok én rosszat magamnak! :P

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64807) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#64806) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na várjunk csak! Ubi származék rosszabb, mint a Win!? Ezt inkább nem is hallottam. 😎
(te is winfan vagy, lebukta)

csixy
Jól hallom, az Ubi származékot említed butának? OK, nincs több Mint-es kérdés.

[ Szerkesztve ]

(#64808) kemotox


kemotox
addikt

Picipécékről mik a véleményetek? Használ valamelyikőtök? Rapsberry és társai.
A jelenlegi két gépemhez nem nyúlnék, de jó lenne valami mókolós, tanulgatós, elrontós, megjavítós dolog.
Egy Pi-t mindenképp be akarok szerezni és retrokonzolos emulátoros témát csinálni belőle, aztán eszembe jutott milyen lenne, ha egy tárhely cserével (+ monitorral meg vezetéknéli perifériákkal) milyen klassz kis asztali környezetet lehetne varázsolni belőle. Valami alpárWM-el. Vagy még ahhoz is gyengusz?
Bocs a félig offért, de linux tanulós téma szóóóval.. :P

(#64809) csixy válasza ubyegon2 (#64805) üzenetére


csixy
addikt

Azért az nagy könnyebbség a LMintben nekem consolkerülő és GUI kedvelő embernek, hogy a mappába tolt egérkurzor esetén egy jobb egérkattintás után kiválasztható a megnyitás rendszergazdaként opció. Így igen könnyű mondjuk editálgatni, vagy a rendszert elb@xni. :D

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64810) ubyegon2 válasza csixy (#64809) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Neked mikor volt nehézség rendszert elb@cni!? 😁
Ha még kicsit ismerkednél is a Mint-tel, Cinnamonnal, Nemoval....no de a hype mást dob....

[ Szerkesztve ]

(#64811) csixy válasza ubyegon2 (#64810) üzenetére


csixy
addikt

Most épp két Mint Cinnamonom , meg egy manjarom van. Az öreg HP vasamon meg csak egy 32 bites winnyóz van, de az kell segédgépnek a munkahelyemre, persze a 64 bites hurcolós Tessa Mintet már abba is bele tudom dugni, ha épp szükség lenne rá.

(#64812) Frawly :Na jó neked már ez úgy megy mint a hátranéző embernek az elengedett kormányos biciklizés. Én meg úgy haladok vele mint a lajhár 100 méteres sprintelésen. .... vagy Teknőc Ernő postakihordáskor. :B

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64812) Frawly válasza csixy (#64809) üzenetére


Frawly
veterán

Eleinte én is GUI-s voltam. Sokszor indítottam akkoriban fájlkezelőt rendszergazdaként (DE fájlkezelőjét, Double Commandert). De jó ideje leszokóban vagyok. Ha rendszert reszelgetek, akkor rátaposok a terminálra (Win+t nálam), abba su, jelszó beír, és onnan birizgálom a rendszert. Ennek az is az oka, hogy ilyenkor úgyis több fájlt kell átszerkeszteni, több utasítást kell kiadni, és az terminálban gyorsabb.

Mire te kikattintgatod Nemoban /etc/akármi/km/hosszan/fájlnév.conf, meg megnyitod szövegszerkesztővel, én addigra kétszer beírom terminálban, azért gyorsabb, mert gépírva írom, és végig sem kell írni, az esetek 90+%-ában csak a Tab billentyűt kell nyomogatni, és felismeri az alkalmazásnevet, mappa és fájl nevét. A su meg arra kell, hogy ne kelljen minden sorban sudo-t írogatni.

Szóval most ezt dobja a hype, YouByeGun bánatára. A Mint olyan 2014 :DDD Na, jó, legyen 2015, már van benne terminál :D

(#64813) ubyegon2 válasza Frawly (#64812) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudtad, hogy a Nemo- ban is ugyanúgy integrálva van az előhívható terminál, mint a KDE filemanager-ben?
Kicsit korszerűbb a kettőt együtt használni, de csak terminálozz a fapadwm-ben.😂

(#64814) Frawly válasza ubyegon2 (#64813) üzenetére


Frawly
veterán

Nem korszerűbb. Mert előbb meg kell nyitnod a fájlkezelőt rendszergazdaként, aztán abból még a terminált is. Ha mindjárt a terminált indítod, az gyorsabb, igaz abba még kell az su is, de összességében még mindig gyorsabb.

Régen én sem hittem, hogy a terminál hatékonyabb. Nem csak fapadwm-ben, de KDE5-ben és Gnome3-ban is így használtam már.

[ Szerkesztve ]

(#64815) csixy válasza Frawly (#64814) üzenetére


csixy
addikt

Akár a gyökeret is megnyithatom rendszergazdaként ...

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64816) ubyegon2 válasza Frawly (#64814) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, neked úgyis mániád a stopperezés, mérd le, de ami talán lassabb 3ms-mal, az attól még qrvára lehet korszerűbb!😉

Gondolom neked korszerűbb akkor a karakteres böngésző is, mert sokkal gyorsabb! 😂

Ez a fapadozás kész gyógyegérség már nálatok.

[ Szerkesztve ]

(#64817) ontheground válasza ontheground (#64790) üzenetére


ontheground
tag

Tévedtem, a "parttool ${root} boot+" sorok sem kellenek, egyik entry-be sem, megy anélkül is a Windows XP boot. Csak rosszul emlékeztem, hogy allergiás lenne erre.

+1 a terminálnak. Azért ott van cheatnek a Midnight Commander is. :)

Amúgy grub elrontásra ne a disztrókat szidjátok, hanem az update-grub-ot, kijöhetne hozzá valami univerzális szkript, amivel tudná az összes disztró sajátosságait, egyszer kéne megírni, utána csak reszelgetni. Ubuntun ott a grub-mkconfig, de abban is lenne javítanivaló :)

[ Szerkesztve ]

(#64818) hcl válasza kemotox (#64808) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Raspi2-n már frankón lehet netezni, DE-vel, stb... 3-as már erőmű. Mondjuk Linux terén nem ismerem, de annyi megvan, hogy saját disztróik vannak, amik elég jól el tudnak térni az asztaliaktól (viszont pl. a Debian az Debian ott is, szóval annyira azért nem vészes). Telepítése tűnt meredeknek pár éve.

Én is akarok egyet, a router alapú home szervert kiváltani :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64819) ontheground válasza hcl (#64818) üzenetére


ontheground
tag

Médiacenternek is nagyon jó, azt mondják.

(#64820) kemotox válasza ubyegon2 (#64816) üzenetére


kemotox
addikt

Gyógyegérség, meg sok millió sysadminnál, fejlesztőnél, stbnél is... Maradjunk annyiban, hogy home userként egyszerűen nincs rálátásod a dolgokra.

Aki másban szeret elméjülni, mást szeret bütykölni, tudomisén pl autót, az is hülye?

(#64821) Tim82 válasza kemotox (#64808) üzenetére


Tim82
nagyúr

Messze nem csak hardveres témájú szaktopik.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#64822) cigam válasza kemotox (#64820) üzenetére


cigam
félisten

Az ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64823) ubyegon2 válasza kemotox (#64820) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jól mondod, de sysadmin meg egyéb guruságok.......szóval nézd meg a topik címét, a Haladó topikban mondom a home user baromságokat vajon?
Nem. Így aztán ezt meg is beszéltük hamar. 😉

Szóval a Kezdők topikjában azt mondom, hogy gyógyegérség, mert az. Nekünk itt hadd ne kelljen már fejlesztők rálátásával rendelkeznünk.

[ Szerkesztve ]

(#64824) Frawly válasza ubyegon2 (#64816) üzenetére


Frawly
veterán

Nem szoktam stopperrel mérni. Egy műveletnél még valóban lehet nem olyan nagy időkülönbség, de ha valami sok lépéses műveletnél, vagy a nap végére összeadódva ezeket az idő/kényelemkieséseket összeadva már többre jöhet ki.

Egyébként nem való a fapad mindenkinek, kell rá egyfajta tanulási hajlam, nyitottság, adni kell neki esélyt, próbálkozni vele. Egyébként meglepődnél milyen sokan használnak ilyen fapados WM-eket.

Abban igazad van, hogy nem kezdő topikba való, de mivel az újra-újra előjövő UEFI-s vitában felhoztad, ezért itt reagáltam le.

[ Szerkesztve ]

(#64825) Frawly válasza kemotox (#64808) üzenetére


Frawly
veterán

Ha jót akarsz magadnak, meg tényleg meg akarod tanulni a Linuxot, akkor nem ilyen SBC gépet vegyél magadnak, mint a Pi és társai. Kevés disztró van rá, kevesebb csomag, speciális architektúra az ARM, meg elég lassúcska is PC-hez szokott emberkéknek. Inkább haladóknak való, akik már el tudják nyomkodni rajta a Linuxot, és megnézik mi hozható ki olyan gyenge hardverből.

A linuxozáshoz nem kell külön gép. Fogsz egy külső merevlemezt (lehet valami olcsó, pendrive árában vett 60-120 gigás SSD is), USB-n rákötöd a gépre (ha kell, USB-SATA átalakítóval), és arra telepítesz Linuxot. Ha épp használni szeretnéd, bebootolsz rá. A lényeg, hogy huzamosabb ideig használjad, amik felmerülnek rajta problémák, azoknak olvass utána, próbáld őket megoldani, azzal tanulsz.

Kezdésnek meg legyen valamelyik Ubuntu variáns, vagy Mint kiadás, amelyiknek tetszik a felülete. Lehet Manjaro is akár.

[ Szerkesztve ]

(#64826) kemotox válasza Frawly (#64825) üzenetére


kemotox
addikt

Jogos, én is valami ilyesmitől tartottam, hogy korlátozni fog nagyon az, hogy nem "teljes értékű" pc.
Ez a vinyós dolog eszembe sem jutott! Ez lesz a megoldás, dánke :R

ubyegon2: Kezdő topic ide, vagy oda, azért hadd ne kelljen leragadni egy szinten. Vannak akik tanulni, fejlődeni szeretnének.

(#64827) ubyegon2 válasza kemotox (#64826) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kezdő topic ide, vagy oda, azért hadd ne kelljen leragadni egy szinten.

Senki nem mondta, én csak azt mondtam, home userként miért ne lehetne ez a véleményem. Én csak a GUI-s FSTAB-os dolgokba szoktam belepofázni, UEFI-ről meg leírtam, amit tapasztaltam. Innentől kezdve nem is szólok hozzá máshoz, csak amihez értek(ill használom), ha nektek ez megfelel. :R

(#64828) ubyegon2 válasza Frawly (#64824) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Abban igazad van, hogy nem kezdő topikba való, de mivel az újra-újra előjövő UEFI-s vitában felhoztad, ezért itt reagáltam le.

Semmi gond nincs ezekkel a kezdő topikban, szerintem félreértitek, én arra reagáltam a Kezdő topik említésével, hogy a kolléga sysadmineket meg fejlesztőket emlegetett. Ez a két kategória nem hiszem, hogy a Kezdő topikba tartozna. Ettől minden elfér itt is természetesen én földhözragadt vagyok, de felfogom a két szint közti különbséget azért. :R Ezer éve elbeszélgetünk itt erről, szerintem ezt kár volt szétbombázni ezzel a sysadminos beszólással...... :U

[ Szerkesztve ]

(#64829) kemotox válasza ubyegon2 (#64828) üzenetére


kemotox
addikt

Akkor legközelebb fogalmazz érthetőbben, mert nekem nem az jött le, hogy home user szinten / topic szinten fejted ki a véleményed, hanem inkább az, hogy kerek perec leszarozol dolgokat. :R
(Ezért gondoltam relevánsnak a sysadminos/fejlesztős példát.)

(#64830) kemotox válasza ubyegon2 (#64828) üzenetére


kemotox
addikt

Na jó, figyu. Értem én, hogy poénkodásból indult az egész, szívod az itteniek vérét meg minden. Nincs ezzel semmi baj, sőt. Csak már szerintem átment sületlenségdumálásba picit. Ez csípte a seggem. De már elmúlt.
Boldog új évet! :R

Frawly: Találtam egy régi laptopos HDD-t, egy (sajnála)Toshiba MK1637GSX-et. Már csak egy ehhez hasonló cucc kéne , igaz? Remélem nem lesz túl lassú, bár a mostani gépeim se erőművek, meg van szokva a szopás :D

Ezzel működne a dolog? Egy USB-n kapja a tápot, meg azon megy a kommunikáció is, ez nem para?

[ Szerkesztve ]

(#64831) ubyegon2 válasza kemotox (#64829) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre most mit mondjak? Ha a Digi topikban írom, hogy már megint milyen szar a feltöltési sebesség.........
telós topikban se írom, hogy nekem megy a VolTE, csak ha olyan előfizum van, mint a topik neve.
(mindegy nem offolok ide, léptem tovább)

Mindenkinek BUÉK!

[ Szerkesztve ]

(#64832) csixy válasza ubyegon2 (#64831) üzenetére


csixy
addikt

BUÉK!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64833) csixy válasza kemotox (#64830) üzenetére


csixy
addikt

Az jó ha van stabil küső tápja, úgy nem fog leszakadni a rendszerről.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64834) ubyegon2 válasza csixy (#64832) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te rágtad le a fülét? ;] Ez jó kis zsebmalac, olyan kicsi, hogy nem is érdemes megsütni! :D

Erre gondolsz? Sok értelme nincs a SATA3-nak. Amúgy ennek van konkrét topikja egész komoly Összefoglalóval, táblázattal, mit érdemes mihez venni. Én abból a linkelt vacakból vettem anno meg most kínából 3/adáron tök ugyanazt, TV-n és mindenen használható. (ahogy nézem, erre is USB 3.0 van írva amúgy)

[ Szerkesztve ]

(#64835) hcl válasza kemotox (#64826) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Virtuális gép... Az még kevésbé macera.

Mutogatni való hater díszpinty

(#64836) kemotox válasza hcl (#64835) üzenetére


kemotox
addikt

Nincs helyem :DDD

(#64837) hcl válasza kemotox (#64836) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, úgy nehéz :D Pár film off, és elfér... Debian Testing 8-10GB-on elvan. (Swappel együtt.)

Mutogatni való hater díszpinty

(#64838) Frawly válasza kemotox (#64830) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, ezek jók, amiket linkeltél hozzá, de van ezekből sokkal olcsóbb változat, ház nélkül, itt ni. De nem kötelező ezt venni, csak annyit nézz meg, hogy USB3-at, SATA3-at, UASP módot támogassa. Ez utóbbit nem kell feltétlen, akkor jön jól, ha SSD-t kötsz rá a későbbiekben. Meg még az nem árt, ha van rajta két USB csati, az egyiket plusz áramot tud felvenni egy másik portból, ha az egy csatin nem jönne elég delej. Az nem para, ha ugyanazon a csatlakozón veszi fel az áramot és az adatokat, az USB így lett megtervezve.

Rákötöd a gépre, és bebootolsz egy pendrive-ról, amire Rufus-szal kiírod előtte a kiválasztott linux iso képfájlt. A penről simán telepítheted a Linuxot a külső meghajtóra, a gépben lévő HDD-khez nem fog nyúlni, de arról győződj meg, hogy a megfelelő meghajtót válaszd ki telepítésre, ne ész nélkül nyomkodd a Next-Next-Finisht, hanem figyelmesen olvasd el a telepítő minden kiírását.

A Linux simán települ USB-s meghajtókra is. Igazából a Windows is tudná, de a MS szándékosan letiltotta, hogy ne tudjad hordozni a Windows telepítésed különböző gépek között (mostanában extraként értékesítik: Win To Go). A Linuxnál nincs ilyen, ott teljes értékűen enged telepíteni USB-re is, mintha belső HDD lenne.

[ Szerkesztve ]

(#64840) csixy


csixy
addikt

Ma hajnalig szívtam az Arch telepítésével . Az arch topic témaösszefoglalója alapján csináltam és már azt hittem,hogy győztem amikor a végén még ott volt, hogy akkor mikrokódot, meg bootot telepítsek még! :(( :W

De azóta fent van az antergos cinnamon egy külsős vinyón systemd boottal ( hát nem teljesen olyan mint a Mint :DDD ) de elindul mindkét notimon (igaz az ősibb HP-n fallbackól kellett indítani). Most ezt az antergost fogom bütykölgetni, s ha elunnám akkor majd a colomb2 Tanár Úr leírása nyomán fogok újra próbálkozni. BUÉK !! Jó kis szabadság volt ez.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64841) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

BUÉK mindenkinek és jó olvasni az első 'sikertörténeteket' a megújult Kezdő Archklón sysadmin topikban. ;)

(most látom, múlt évben túlléptem a 4000 hsz-t itt, ez már tényleg sok lesz)

Colomb2 szaki leírásával csak óvatosan, elmondása szerint elavult kissé.

[ Szerkesztve ]

(#64842) Shyciii válasza ubyegon2 (#64841) üzenetére


Shyciii
veterán

Nekem semmi gondom nem volt az Antergos telepítésével. Sőt! Az volt az egyetlen distro, ami magától felismerte, hogy intel+nvidia kombóm van, és fel is rakta úgy szintén magától bumblee módban, hogy működött.

(#64843) kemotox válasza Shyciii (#64842) üzenetére


kemotox
addikt

Nyugi, nem rád haragszik. Sikerült egyszer topiktól függetlenül tök általánosságban beszélnem, és megemlítenem a sysadminokat, és az bántotta meg

(#64844) ubyegon2 válasza Shyciii (#64842) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy látszik egyes hw-együttállások tetszenek az Antergosnak, én pár hónapja próbáltam, valami katasztrófa-szerű volt, de már nem is emlékszem, mi volt a gond, csak arra, hogy alapjaiban rendszergyilkos volt. :U

Cnchi-vel volt eddig mindig valami, most nem biztos, azt olvastam, hogy szereti az nVidia VGA-kat. [link]
Ilyen spéci nVdia iso-t szedtél le?

Amúgy csixy komának sincs baja vele addig, amíg colomb2 kifejezetten Arch-os elavult írását nem kezdi el bolygatni. ;)

[ Szerkesztve ]

(#64845) Shyciii válasza ubyegon2 (#64844) üzenetére


Shyciii
veterán

Nem. Akkor szerintem nem is volt külön ilyen telepítő. Sima telepítő volt, meg volt benne eleve x db wm/de a telepítőben.

(#64846) ubyegon2 válasza Shyciii (#64845) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy így jártál jól, nem tudni. Én fél éve láttam kb ezt az iso-t, ha nem mentél be külön a community részlegbe, akkor nem találkoztál vele, pedig ott volt az. ;) Sok klóndisztrónak van community részlege is, vannak egész ígéretesek is benne, mint például a Manjaro Kibojoe változata.

(#64847) Frawly válasza csixy (#64840) üzenetére


Frawly
veterán

Mikrokód nem kell. Vagyis nem feltétlenül, meg azt akármikor lehet telepíteni, később már a rendszer használata közben is, mikor már lehet bootolni. Boot az kell, de az meg abból áll, hogy elkészíted az EFI partíciót, felcsatolod minden más partícióval együtt, genfstab futtat, létrehozod rajta a loader entries mappákat, benne a két conf fájllal (egyikben meg kell adni a kernelparamétereket, meg a root partíció UUID-jét), meg kiadod a bootctl --path=/boot/EFI install (vagy csak --path=/EFI, ha úgy csatoltad) parancsot.

Az egész titka, hogy mikor már a bootolást állítod be, az a célegyenes. Ott nem szabad feladni, meg hirtelen mégis másik disztróért dobni. Szép nyugodtan újra kell próbálkozni, ha nem bootol, Arch telepítőmédia be, újra felcsatolod vele a bootot, és birizgálod a .conf fájlokat, főleg azt, ami a kernelt, initramfs-t hívja meg, ott korrigálod a paramétereket, előbb-utóbb bootolni fog. Nem kell miatta mindig az egész telepítést újrakezdeni, csak azt az utolsó lépést megismételni, ahol elakadtál. Abban segítséget kérni, ide beírod miket futtattál, azoknak mi a kimenete, fstab + EFI-n lévő conf fájlok tartalma, blkid kimenet, és megfejtjük miért nem bootol.

Ha mindig megfutamodsz, akkor hiába volt az egész. Kékluficet Arch-cikkét már nemigen érdemes követni, azóta már megváltoztak az Arch-ajánlásai a telepítést illetően, meg már ő is másképp telepíti. Egy ideig frissítgette a cikket, de egy idő után megunta.

Szerk.: BUÉK neked is, meg minden topiklakónak.

[ Szerkesztve ]

(#64848) csixy válasza Frawly (#64847) üzenetére


csixy
addikt

Szia ! Köszi az infókat! Ha lesz egy kis időm majd akkor újra nekiállok.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64849) Frawly válasza csixy (#64848) üzenetére


Frawly
veterán

Oké. Nem kényszer, meg versenyfutás. Mikor érzed újra magadban az affinitást, nekigyürkőzöl. Ez ilyen, többször neki kell futni, mire megérted, meg megszokod ezt a műfajt, szoktatni kell magad, hogy ki-kilépsz a korábbi komfortzónádból és kezdő disztrók által nyújtott kényelemből, minden egyes újabb próbákozással messzebb és messzebb jutsz.

(#64850) Frawly válasza ubyegon2 (#64841) üzenetére


Frawly
veterán

Annyira nem avult el az a cikk, de egy-két ponton lehet csinálni sokkal egyszerűbben, hatékonyabban. Meg a cikk csak bizonyos DE-k telepítését mutatja be, azoknak is csak az alapjait (én nem megy el terjedelmi okokból a finomhangolásig) ha épp másikat akarsz használni.

Semmiképp nem kudarc az ilyen, inkább tanulási lehetőségnek, tanulópénznek kell tekinteni. Nem kell hozzá sysadmin-nak lenni, elég, ha valaki érteni akarja a rendszert rendesen, meg nem akar összekészített disztrókra hagyatkozni, amik vagy jól működnek, vagy nem.

Abban továbbra is egyetértek, hogy nem kezdő topikba való téma, de amúgy is úgy vagyok vele, hogy mindegy miről hol értekezünk, az összes linuxos topikban ugyanaz az 5-10 ember írogat.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.