Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64401) CPT.Pirk válasza -Ben- (#64399) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Max a ventije kopik... Ameddig használsz egy ilyen kártyát, nem fog előjönni az egyébként üzemi hőmérsékleten való tartós használtból fakadó élettartam csökkenés. Meg simán kifoghatsz keveset hajtott példányt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64402) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Feltennék egy láma témát, kérdést.

Valahogyan engem mindig is kételyek közé ragad ez a illesztőprogram kérdés Linux-al kapcsolatban.
Azon belül is pl vegyük a vga vezérlőt.Ugye ott különböző megjelenítések (4k, fullHD, stb) vannak, honnan lehet azt tudni,hogy rendben tudja kezelni ezeket a dolgokat?
Mármint kézzelfoghatóvá téve:
Van nekem egy Asrock J3455-itx pc-m azt látom, hogy támogatja a win-t, meg az Ubuntut de driverek csak winhez vannak.
Vagyis hogyan,honnan tudom, hogy minden rendben van a pc-vel? És itt nem csak konkrétan erre a típusra gondolok hanem általánosságban is.
pl: Van a linux alá valami teszt program?

De kérdezhetném akár a usb portokat is.Jó tudom ha csatlakoztatok valamit akkor ha látja akkor jó, na de rendben is látja? Tudja azt a sebességet amit kell? Vagy csak alap sebességek futnak?Kell még valamit 'telepíteni', hogy minden rendben legyen? (USB2.0--USB3.0)

Szóval az a két csillag hogyan ellenőrizhető:
"Operációs rendszer - Microsoft® Windows® 10 64-bit*
- Linux: Ubuntu 16.10 / Fedora 25**

*For the updated Windows® 10 driver, please visit ASRock's website for details.

**A Linux operációs rendszernek csak az alapvető funkcióit támogatja a Linux rendszer saját kompatibilitása miatt, és nem garantálható, hogy minden funkció működni fog."

Elnézést ha butaságokat kérdek.
LinuxMint 19

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#64403) CPT.Pirk válasza hódmaci (#64402) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Üdv!
Azért nincs külön letöltögetős driver Linux alá, mert nincs rá szükség. Be van építve minden, ami kell.

Legegyszerűbb, ha fogsz egy live képes disztrót, pl. a Mint19 Cinnamon verzióját és kiírod pendrivera, majd bebootolsz róla és máris látod, hogy mi van. A linkelt gépben nincs semmi különleges hardver, egyszerűen csak faszán menni fog rajta és kész.

Tesztelésre meg a phoronix-test-suite a javasolt. [link] Terminálban működik, így picit meg kell ismerni, de a lehetőségei alaposan túlmutatnak a közismert Windowsos megoldásokén.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64404) I02S3F válasza hódmaci (#64402) üzenetére


I02S3F
őstag

Tesztként live rendszerből kipróbálod azt, amire használnád.

Szerintem a válasz a két * után a korrekt! Például az én jbl bluetooth-os fejhallgatóm hangminősége gyenge Ubuntu alatt. A video lejátszás hardveres gyorsítása sem az igazi.

(#64405) hcl válasza hódmaci (#64402) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egyébként 99% minden működni fog. Az USB sebessége pl. tuti jó lesz, ha működik a driver (és szokott) akkor lekezeli a 2 és 3 portokat is.
Ellenőrzésre szokott lenni egy "System profiler and benchmark" alkalmazás a legtöbb disztróban, csak változatos neveken; abban látod, hogy mit ismert fel, és hogyan. (Ez kb. az Everest/Aida megfelelője.)

A VGA felbontások kelezése meg azért alap már sokezer éve. A VGA kártyákat az adott gyártóhoz készült driver (ami úgyis a kernelben van, tehát az OS-sel együtt települ) lekezeli, nem lesz olyan bajod, hogy a huszonhatezer x nyócezer nem választható ki.

"**A Linux operációs rendszernek csak az alapvető funkcióit támogatja a Linux rendszer saját kompatibilitása miatt,"
Ez azt jelenti, hogy úgyis van rá saját drivere a Linuxnak, nem vállalnak felelősséget a sajátjukért :D

A LiveCD-s megoldás javasolt

Mutogatni való hater díszpinty

(#64406) CPT.Pirk válasza I02S3F (#64404) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A hardveres gyorsításhoz nem minden disztrónál kerülnek telepítésre a szükséges csomagok maguktól. Ezek meglétét tudod ellenőrizni a vainfo és a vdpauinfo parancsokkal. Ha ezek nem érhetők el, az már annak a jele, hogy nincs fent a kellő csomag.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64407) I02S3F válasza CPT.Pirk (#64406) üzenetére


I02S3F
őstag

Köszönöm szépen!

Az, hogy inteles az integrált vga, az ezt nem befolyásolja? Jár előnnyel, ha felteszem az intel driverét? (hd3000) :R

(#64408) Rimuru válasza CPT.Pirk (#64406) üzenetére


Rimuru
veterán

glxinfo | grep direct

Vigyázat, csalok!

(#64409) cigam


cigam
félisten

Ezt az upnproxy sebezhetőséget ki tudom tesztelni a saját rendszeremen?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64410) lev258 válasza I02S3F (#64407) üzenetére


lev258
veterán

Intel-hez Linuxra semmiféle drivert ne akarj feltenni. Benne van a rendszerben.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64411) I02S3F válasza lev258 (#64410) üzenetére


I02S3F
őstag

Király! :) Köszönöm! :R

(#64412) lszlogal


lszlogal
senior tag

Sziasztok!

ALSA audio drivert használok Debian stretch alatt, és azt szeretném megoldani, hogy a headphoneon és a hangszórókon más szóljon (A MIXXX DJ programot szeretném működésre bírni). Integrált hangkártyáról van szó, a headphonet az előlapi csatlakotóba dugom. Mellékelek egy képet az ALSA configról, és az ALSAmixerről.

(#64413) -Ben-


-Ben-
veterán

A következő a problémám:

Telepítettem a Debian 9 -et egy HP Elitebook 8470p -re, de nincs Wifi. Ha lehúzom a kábelt, akkor konkrétan egyáltalán nem lát semmit. Ilyennel még nem találkoztam.... :F

(#64414) ontheground válasza lszlogal (#64412) üzenetére


ontheground
tag

Jobbról a 4. a channel mapping, azt nagyobbra kéne állítani, ha tudod, legalább 4CH-ra. Elvileg az létrehoz valami hasonlót valamelyik alsa config file-ban(talán asound.conf vagy .asoundrc valahol a /home/neved mappában vagy a /etc-ben vagy a /usr/share/alsa alatt),ha nem,így szét lehet szedni a kimeneteket elvileg(14.04-es Ubuntun valahogy így működött 7.1 esetén, Pulseaudio mentes környezetben, de lehet hiányos):

pcm.!default {
type hw
card 0
}

ctl.!default {
type hw
card 0
}

pcm.kimenet0 {
type hw
card 0
device 0
}
ctl.kimenet0 {
type hw
card 0
}
pcm.kimenet1 {
type hw
card 0
device 1
}
ctl.kimenet1 {
type hw
card 0
}
pcm.kimenet2 {
type hw
card 0
device 2
}
ctl.kimenet2 {
type hw
card 0
}

Ha van Pulseaudio(márpedig biztos van) az még jobban bonyolítja a helyzetet, ottmeg kéne nézni az alsamixer mit ír az F6-ra, mik a konfig fájlok mostani tartalmai. Nekem a /home/user/.asoundrc-ben 18.04 Ubuntu féleségen ez van most:

pcm.pulse {
type pulse
}

ctl.pulse {
type pulse
}

pcm.!default {
type pulse
}

ctl.!default {
type pulse
}

Konkrétan a Pulse behegesztette magát az Alsa elé, úgy néz ki,na ezért is utálom ezt az idehányt gané Pulseaudio-t. Eleinte csak egy frontend-nek indult, aztán már mindent uralna. Pont olyan ez, mint a systemd, kisgömböc mind a kettő.

Más(tkp. a fenti fordítottja, csak Pulseaudio-val):

Van egy 5.1-es SB Live-om, Win alatt KX driverrel használtam, 4.0 copy módban(ami tulajdonképpen sztereo, csak ez az elnevezés), tehát sztereo első kimenet = sztereo hátsó kimenet, elsőn a fülesemmel, hátsón az aktív hangfalammal, tökéletesen ugyanaz szólt a kettőn, mindig. Így este is tudtam szépen fülessel filmet nézni, youtube-ozni, zenét hallgatni, nappal meg hangfalon. Linuxnál ez borult, sokszor csak a fülesen volt hang egyes youtube videóknál és híroldalas videóknál. Ezt megelégeltem, sajnos a neten mindenhol csak szétosztásos tutorial-ok vannak, két sztereo csatorna copy módjára sajnos nem nagyon találni semmit.

Ha a kártya beállításai Analog Surround 4.0 Output + Analog Stereo Input-ra vannak állítva, 18.04-es Ubuntu alapú Linux Lite 4.2-n a következőt két sort kell bebigyeszteni a /etc/pulse/default.pa végére, fontos, hogy az eltördeltet egy sorba:

1. sor:

load-module module-remap-sink sink_name=multi-ch-stereo master=alsa_output.pci-0000_05_01.0.analog-surround-40 channels=4 master_channel_map=front-left,front-right,rear-left,rear-right channel_map=front-left,front-right,front-left,front-right remix=no

2. sor:
set-default-sink multi-ch-stereo

A master=alsa_output.pci-0000_05_01.0.analog-surround-40 változhat attól függően, hogy melyik slotban van a kártya, a
 pacmd list-sinks | grep "name:"

paranccsal lehet megtalálni, mi menjen oda.
Egy újtraindítás után (lehet a pulseaudio - -kill és a pulseaudio - -start páros is elég) végre azt csinálja, ami nekem kell.

[ Szerkesztve ]

(#64415) sh4d0w válasza -Ben- (#64413) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Milyen WiFi hardvered van benne?

https://www.coreinfinity.tech

(#64416) -Ben- válasza sh4d0w (#64415) üzenetére


-Ben-
veterán

Fogalmam nincs. lspci | grep -i wireless -re nem kapok választ.

(#64417) hcl válasza -Ben- (#64413) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Linux-firmware-nonfree fent van?
lspci -v, lsmod... dmesg kimenetét átnézni, nincs-e valami para benne...

Mutogatni való hater díszpinty

(#64418) ubyegon2 válasza -Ben- (#64413) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A non-free repo-ból hozzá kéne adnod a firmware-iwlwifi csomagot, gondolom ID: 8086:422b kártya van a HP-ben.

https://wiki.debian.org/iwlwifi

(#64419) lev258 válasza -Ben- (#64416) üzenetére


lev258
veterán

Használj sima lspci parancsot, nem olyan sok sor van, hogy ne találd meg a wifit.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64420) Frawly válasza -Ben- (#64413) üzenetére


Frawly
veterán

Mert eddig nem Debiannal nyomultál. A legtöbb disztrón eleve fent vannak a szükséges firmware-csomagok, így nincs belőle probléma. A Debianon viszont alapból nincs engedélyezve semmilyen nem opensource cucc, külön kell engedélyezni a nonfree tárolókat, meg onnan feltenni a firmware-t.

(#64421) ubyegon2 válasza Frawly (#64420) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mert eddig nem Debiannal nyomultál.

Már azt is használta a kolléga, nemrég más miatt rá is tudtuk beszélni a nonfree tárolóra, valószínű, hogy most is normál iso-s Debiannal indított a pincéből felhozott HP-n, amibe 'asztali' SSD került! :) Közben beugrott, hogy KDE-ről van szó gyaníthatóan, ott azért más gubancok is lehetnek a networkmanager-rel......

egyébként 99,9%, hogy ez van a gépében:
Network: Card-1: Intel 82579LM Gigabit Network Connection
driver: e1000e v: 3.2.6-k port: 5020
bus-ID: 00:19.0 chip-ID: 8086:1502
IF: enp0s25 state: down mac: gh:85:b4:e8:a4:db
Card-2: Intel Centrino Ultimate-N 6300
driver: iwlwifi bus-ID: 25:00.0 chip-ID: 8086:422b
IF: wlo1 state: up mac: 9g:a8:f2:36:11:55

(#64422) -Ben- válasza ubyegon2 (#64421) üzenetére


-Ben-
veterán

Jól éreztem, hogy valami non-free gubanc lesz megint. A megfelelő csomag nevét viszont nem találtam volna meg egyhamar, úgyhogy nagy-nagy köszönet! „ firmware-iwlwifi ” volt a megoldás. :R
Egyébként valóban a netinstall ISO -t használtam, mivel hibával kidobott az etcher és nem tudtam kiírni a nonfree+KDE ISO-t.... Most nem volt kedvem szenvedni vele, így átmenetileg maradtam a normál iso -nál, ami már ki volt írva penre. :)

Jó a memóriád, ez tényleg „az” a HP és valóban „asztali” SSD került bele. ;] Egyébként nagyon megtáltosodott az SSD -től, jelenleg gyorsabbnak érzem az asztali gépemnél. :Y Most érzem csak igazán, hogy mennyire nem működik jól ez az nvidia driver... :( 4GB vs. 8GB ram, 2 vs. 6 mag, Intel HD vs. nV GT1030 és hiába, egyszerűen darabosabb, lassabb az asztali. :N Ciki... RX 560-570 lesz ebből.. :K

(#64423) ubyegon2 válasza -Ben- (#64422) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, hogy csak ez volt a gond (KDE gubancnak csak 1-2%-ot adtam)! :) Mindenki egyből mondta, hogy ez a nonfree lesz a ludas, nekem annyi előnyöm volt, hogy nagyjából a fejemben voltak az előzményeid és mint említettem valahol, kb fél éven belül használtam Linux-szal 8470p-t ás a nagytesóját a 8570p-t is (megvolt az elmentett inxi kimenete a 8470p-nek, az már nincs nálam).

Mindkettőn ugyanazt tapasztaltam, hogy igencsak erős gépek ezek, simán megeszik a mai konzumer kategóriát. No meg én is azt vettem észre, hogy pörgősebbek ugyanazon disztróval, mint az asztali gépem. Gond sincs sok a VGA-val, mert nincs egyikben sem külön, bár a 8560w-ben volt nvidia 1000-es valami, az is brutálisan jól működött a nyílt driver-ral is!

A nálam maradó 8570p-be még raktam plusz 4GB memót 4 rugóért innen az apróról. Mindhárom gép SSD-t kapott.

(egyébként bűn rossz memóriám van, de valahogy az ilyen dolgokat megjegyzem, ami valamennyire érinti az érdeklődési körömet, pld. ua. hw/sw)

[ Szerkesztve ]

(#64424) -Ben- válasza ubyegon2 (#64423) üzenetére


-Ben-
veterán

„No meg én is azt vettem észre, hogy pörgősebbek ugyanazon disztróval, mint az asztali gépem.”

De ennek mégis mi lehet az oka? Laptopokra jobban optimalizálnak, komolyabban veszik? Nem értem. Azért akárhogy nézem, az asztali gépem és a laptopom között hardveresen nagyon nagy a szakadék, nem kellene, hogy ekkora hátránnyal még gyorsabb is legyen a HP.... :D

[ Szerkesztve ]

(#64425) ubyegon2 válasza -Ben- (#64424) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De ennek mégis mi lehet az oka? Laptopokra jobban optimalizálnak, komolyabban veszik?

Ezt én sem értem, de nem hiszem, hogy laptopokra jobban optimalizálnának, főleg mivel desktop disztrókról van szó. Inkább ezek a régebbi üzleti laptopok voltak optimalizáltan megcsinálva és mivel a hw-ek már nem újak, de nem is gyengék egyáltalán, így a Linux disztrók ezeken nagyon olajozottan futnak.
Elméletileg nekem is elég jó a régi desktop AMD APU-val ugyan, de SSD, 16GB memó csak bír mindent, mégis érezhetően gyorsabb a HP8570p meg a tesói is azok voltak.

(#64426) I02S3F válasza -Ben- (#64413) üzenetére


I02S3F
őstag

A 2560p-m kikapcsolja a wifit, ha kábelt dugok be (az is EliteBook).

(#64427) lszlogal válasza ontheground (#64414) üzenetére


lszlogal
senior tag

Köszönöm a tippet, majd holnap ha lesz rá időm kipróbálom. Nincs pulseaudio az ALSA driver mögött, mert ki nem állhatom (nem is értek hozzá még annyira sem, mint az ALSA-hoz). Grafikus felület nélkül és expert modeban telepítettem a Debiant, arra tettem egy i3wm-et, szóval véletlenül sem települhetett pulse.

(#64428) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy kis retro 99-ből: [Windows Refund Day - When Linux Users Demanded Their Money Back]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64429) csixy válasza ubyegon2 (#64425) üzenetére


csixy
addikt

Az egyszerű X541NA "neylon" Asuson is kitűnően érzi magát a linux. Egyetlen hibája, hogy ez már csak UEFI-ül tud (meg működés közben száradó c@ton szag jön a belsejéből a belenyomott "gyári" gumiragasztó miatt).

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64430) I02S3F válasza lszlogal (#64427) üzenetére


I02S3F
őstag

Aztán kényelmes az i3wm?

(#64431) ubyegon2 válasza csixy (#64429) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem vonom kétségbe, de csak azt tudtam állítani bizton, amivel tapasztalataim vannak! Igaz egyik kollégámnak műa Asus-ra raktam Mint Cinnamont, de az már pár éves volt, szerintem nem UEFI-s volt. Azóta is használja a kolléga egész családja. Ott is azzal kezdte, hogy a HDD nyekeregni kezdett és mondtam neki, hogy ez SSD lesz, arra rábeszéltem, a Linuxra már nem volt túl nehéz, eléggé meglepte, mennyire elég már nekik egy Linux is mindenre. ;)

(#64432) kemotox


kemotox
addikt

19.1 Mintet próbálta már valaki? Kapott egy két kinézetbeli ráncfelvarrást, pl kontrasztosabb lett az egész világos téma (fos laptop kijelzőn ez hatalmas piros pont :D). Meg ha jól értem van valami dokkolós / windowsos szerű tálcára pinelős megoldás is mostmár gyárilag. Még ma kipróbálom :P

(#64433) cigam válasza kemotox (#64432) üzenetére


cigam
félisten

Feltettem, mert kíváncsi voltam, mitől olyan nagy szám.

Még gondolkodom, hogy mi a difi az "Alkalmazások kihagyása" és az "Alkalmazások kihagyása" között.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64434) -Ben- válasza -Ben- (#64422) üzenetére


-Ben-
veterán

Még a netinstall ISO -hoz: telepítéskor kérdezi, hogy mit szeretnék: gdm3 vagy sddm. Melyiket ajánlott választani? Eddig a gdm -et választottam.

(#64435) ubyegon2 válasza -Ben- (#64434) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

lightdm nincs? Én mindent azzal használok, igaz alapból is az települ, a Debian 9 alá is.

(#64433) cigam

Fordítási remekelés! Amúgy látod, hogy oda van írva, a jobb oldali opció épp a kihagyás ellentéte. A 19-ben is így van már. :D

Az ablakok gyorslistáját valóban lecserélték erre a gyüjtős megoldásúra, ha megnyitsz valamiből ötöt, akkor is egy fül marad, csak odaír egy kis 5-öst a sarokba. Még csak felraktam, ennyi tűnt fel hirtelen. A panelkezelésből most már magasan a legjobb DE. Nem a KDE-hez viszonyítom persze, mert az panelkezelésből nulla.

[ Szerkesztve ]

(#64436) cigam válasza ubyegon2 (#64435) üzenetére


cigam
félisten

Vesszek meg ha látom. Tehát a jobboldali pipa azt jelenti, hogy a home mappámból mindent ment? Nem csak a beállításokat, hanem az összes fájlt?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64437) -Ben- válasza ubyegon2 (#64435) üzenetére


-Ben-
veterán

De, elképzelhető, hogy az is van, mert van egy 3. lehetőség is. De mi a különbség?

(#64438) ubyegon2 válasza cigam (#64436) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ebből az jön le nekem, hogy az első opció volt bejelölve, akkor a hátsó az engedélyezés. ;)

(#64437) 7etape

Mind3 login manager, az Arch KDE vonal inkább az sddm-et preferálja, a Debian vonal inkább a lightdm-et. Elég hosszú mindnek a leírása, ha nagyon bele akarsz merülni, én ebben még eddig csak az auto bejelentkezést intéztem konfigban Debiannál.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#64439) Zoli1222


Zoli1222
őstag

Sziasztok!

Windows 10 helyett mit ajánlanátok kezdő linuxosnak? A választ előre is köszönöm!

(#64440) lev258 válasza Zoli1222 (#64439) üzenetére


lev258
veterán

Mesélj a gépedről.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64441) Cyrin válasza Zoli1222 (#64439) üzenetére


Cyrin
addikt

milyen gépre és felhasználásra?

(#64442) Zoli1222 válasza lev258 (#64440) üzenetére


Zoli1222
őstag

Ja igen! Bocsánat! Hp elitebook 6930p p8700 4gb ram. Letöltés, film nézés, szövegszerkesztés. Kb ennyi.

(#64443) lev258 válasza Zoli1222 (#64442) üzenetére


lev258
veterán

Ubuntu MATE 18.04, Linux Mint MATE 19 jól futna rajta, és a kezelőfelület is elég egyszerű.
Ki tudod próbálni mindegyiket telepítés nélkül.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64444) -Ben- válasza ubyegon2 (#64438) üzenetére


-Ben-
veterán

Ah, értem már... Köszi.. :R

(#64445) Zoli1222 válasza lev258 (#64443) üzenetére


Zoli1222
őstag

Köszi!

(#64446) ubyegon2 válasza -Ben- (#64444) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;) Nincs mit, főleg, hogy tényleg nem tudok semmit róluk! Amúgy, ha KDE-vel raktad fel a Debiant, tényleg érdemesebb a SDDM-et használnod már csak emiatt is: Unlock KDE Wallet automatically on login.

(#64447) hcl válasza ubyegon2 (#64446) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kötelezővé tenném banyek :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#64448) Frawly válasza csixy (#64429) üzenetére


Frawly
veterán

Ez nem hiba, egyre inkább terjedni fognak az UEFI only gépek. Az Intel is ígéri, hogy a chipsetek miatt 2020-tól az inteles alaplapok sem fogják támogatni a legacy bootot. Semmi baj nincs az UEFI-vel, meg kell szokni, meg kell tanulni hogy működik, és ha nem szabványos implementációjú gép elé sodor a sors, akkor meg tudd keresni azt a pontot, ami nem szabványos, hogy működésre bírd Linuxszal is.

A gumiragasztó szaga meg fog szűnni egy idő után, ha kiszáradt a cucc. Izzítsátok sokat :D

MBR nélküli pendrive nincs, 0. (LBA 0) szektor minden pendrive-on van, az teljesen mindegy, hogy oda nem kerül semmi, vagy MBR, vagy GPT kerül oda.

(#64449) UserX


UserX
őstag

Sziasztok!

Abszolút kezdő vagyok, illetve már az 'őskorban' tettem némi kísérletet Millenium vs. Xubuntu-val, az utóbbi lassabb is volt és hamarabb összeomlott :) . Gondolom, azóta van fejlődés. Celeron 2, 8-as, 1 GB-al szerelt gépre keresnék disztrót. Fontos: netezés (Firefox), zenehallgatás, film (VLC). Win7 ugyan felmegy rá, de nagyon 'döcög'. :DDD

Előre is köszönöm! :R

(#64450) Frawly válasza UserX (#64449) üzenetére


Frawly
veterán

Ilyen régi gépen sok mindent már nem tudsz csinálni, főleg a böngészés necces, kevés hozzá a RAM, a CPU, mindenképp nagyon fog döcögni. WinME semmiképp, már olyan böngészőt sem tudsz feltenni rá, ami behozná az oldalakt, még ha nagyon lassan is.

Ha nagyon kitartó vagy, akkor Sparky Linux IceWM-mel vagy AntiX (ami szintén IceWM-es). Ezek pehelysúlyúbbak a Xubuntuhoz képest is. A Xubuntut, Lubuntut már csak azért se, mert a következő verzióra dobni fogják a 32 bit támogatását.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.