Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64151) Cifu válasza hódmaci (#64149) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az én példámban a [username2] ugye linux felhasználó volt, tehát neki a linux alatt célszerű megváltoztatni a jelszavát. Ezt konzolból így változtathatod meg:

sudo passwd [username2]

A [username1] esetében csak samba felhasználót csinálunk, ez megváltoztatható konzolból így:

sudo smbpasswd [username1]

Nem kell a -a kapcsoló, mert nem új felhasználót hozunk létre.

Igazából több megoldás is van, például lehet csak samba userekkel játszani, és az ő jogosultságaikat befolyásolni.

Egy javaslat:

Ha GUI megoldást keresel, tedd fel például a webmin nevű alkalmazást ( sudo apt-get install webmin ), abban mindezt meg tudod csinálni - csak sajnos angol tudás kell hozzá, mert magyarul nem tud...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64152) -Ben- válasza Black&White (#64150) üzenetére


-Ben-
veterán

Jó kérdés. Debian -ra létezik valamilyen hűtő állítgató, amivel lejjebb vehetném a fordulatszámot? Már az is nyerő lenne, ha a VGA -t és a CPU -t lejjebb tudnám venni. Teljesen feleslegesen pörögnek 80% -on.

(#64153) BoB válasza Bici (#64148) üzenetére


BoB
veterán

"azt hittem, hogy megoldhato az, hogy a titkositott HDD jelszava megegyezik a user jelszoval, es valahogy megoldhato, hogy eleg legyen egyszer megadni a bejelentkezeskor"

Jól hitted, lehet ilyet. Titkosított mappával meg lehet csinálni és ahogy olvastam ez pont az amire neked szükséged van, teljesen felesleges a teljes lemezzel megcsinálni.

Erre GNOME-on (ha jól emlékszem azt használsz) ott van az encfs + GNOME-keyring (opcionálisan + Gnome Encfs Manager ami GUIs).

Lásd továbbá: [link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#64154) Frawly válasza Bici (#64148) üzenetére


Frawly
veterán

Megadhatod ugyanazt a karaktersorozatot mindkét jelszónak, de akkor sem fognak megegyezni, mert máshoz való jelszavak lesznek.

SpongyaGyurmaBoB-nak persze igaza van, lehet olyat, hogy user accounttal titkosítasz mappát, de ott tényleg szopó lehet egyrészt, hogy ha az user jelszót meg kell változtatni vagy újra kell telepíteni a rendszert, meg kevésbé is biztonságos. A LUKS viszont a saját jelszavával mindig felnyitható marad, tekintet nélkül újratelepítésre, gépre, platformra (Windows, BSD alatt is feloldható).

[ Szerkesztve ]

(#64155) drup válasza CPT.Pirk (#64146) üzenetére


drup
junior tag

Az nincs es most mar nem akarok nekiallni meg egy telepitesnek.

Tudnam, a hattervilagitast hogyan lehetne visszallitani normalis fenyerore. :F

(#64156) anorche1 válasza Frawly (#64154) üzenetére


anorche1
őstag

Linux alatt nincs bitlockerhez hasonlo megoldas? Ott nem kell minden bekapcsolaskor bepotyogni a jelszot, csak ha megvaltozott a hardver (pl. attettek masik gepbe a winyot).
Raadasul bitlocker -hez nem is kell se ujratelepiteni a rendszert, sem ujraparticionalni.

Nem trollkodas, mielott valaki felreertene, es lereagalna azzal, hogy akkor miert nem hasznalok inkabb wint. Tenyleg erdekel a dolog, de mikor kiprobaltam a luks -ot nagyon zavart, hogy minden egyes bekapcsolaskor kerte a jelszot. Raadasul ha elutottam, nem is kerdezte meg ujra. Biztos lett volna parancs, amivel ujra megkerdezi, de nem foglalkoztam vele, mert szamomra ebben a formaban inkabb nyug.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#64157) BoB válasza Frawly (#64154) üzenetére


BoB
veterán

Miért lenne kevésbé biztonságos?

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#64158) ArthurShelby válasza CPT.Pirk (#64125) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Köszönöm szépen, bár akkor csak a vitát nem értettem, miről szól. Azt hittem, hogy a su és a root között van valami különbség.

"A sudo, vagyis magyarosan "szuper júzer tedd meg nekem""
Elsőre nem esett le, aztán rájöttem, hogy su (superuser) do. :D

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#64159) cigam válasza anorche1 (#64156) üzenetére


cigam
félisten

Létezik (csak nem biztonságos?). Pl. a Régebbi Ubuntu-kon telepítéskor bepipálhattad, hogy a home mappát titkosítsa. Erre az ecryptfs-t használta, de a 18.04-ben már nincs jelen alapból.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64160) hódmaci válasza Cifu (#64151) üzenetére


hódmaci
senior tag

Értem, köszönöm.

webmin tud Angolul én meg Magyarul.Szerintem nem leszünk haverok. :)
Mindenesetre megnézem......hátha.
Bár ......... működik szépen, azért köszönöm.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#64161) Rimuru válasza anorche1 (#64156) üzenetére


Rimuru
veterán

Annak nincs értelme hogy titkosítasz de nem kér semmi interakciót feloldáshoz (jelszó, pendrive, yubikey, stb), egyszerűen nem biztonságos ha lokálisan valahol ott van a feloldáshoz a kulcs...

Ez olyan hogy van egy széfed de mellete sticky noteon ott a PIN, innentől ki az aki nem fér hozzá? (az aki nem akar)

Vigyázat, csalok!

(#64162) Frawly válasza anorche1 (#64156) üzenetére


Frawly
veterán

Ezzel a megoldással nem az a baj, hogy Windowst érint. Az a baj ezzel a fajta kényelemmel, hogy mikor nem írsz be jelszót, hogy bárki odaül a gép elé, és annak sem fog kérni, szépen hozzáfér mindenhez. Ennek így nincs értelme, mintha az ajtót zárnád, de a kulcsot a zárban hagynád vagy a lábtörlő alatt.

Egyébként megértem, hogy sok ember nem szereti a jelszót, meg a titkosítást. Kényelmetlen, nem elég fegyelmezettek hozzá, lusták jelszót gépelgetni, elfelejtik a jelszót, vagy épp ellenkezőleg, kiírják cetlire amit a gépre/monitorra ragasztanak, visszajutunk a kulcs a zárban metaforához.

Titkosítani rendesen/hatékonyan érdemes vagy sehogy. Úgy, ahogy megkezdődik a fetrengés, hogy könnyítő körülmények legyenek, csak egy, meg csak az legyen titkosítva, jajj, csak jelszót ne kérjen, szépen megy le fokozatosan az egész értelme a lefolyón.

(#64163) Frawly válasza BoB (#64157) üzenetére


Frawly
veterán

Azért nem biztonságos csak néhány mappát titkosítani, mert a titkosítatlanul futó rendszerben, egyéb partíciókon, mappákban, swapban, azaz a titkosítatlan részeken marad nyom a titkosított adatokról, arról az állapotról, mikor fel vannak oldva a titkosítás alól és meg vannak nyitva.

Illetve az ilyen fájlrendszer alapú titkosítást könnyebben törik elméletileg mintázati támadással. Ha az egész lemez/partíció van titkosítva, min. XTS-sel, akkor nem tudják, hogy melyik rész a lemezen szabad, melyik foglalt, milyen-hány fájl van rajta, milyen fájlrendszer egyáltalán.

A legjobb, ha az egész rendszer, egész meghajtó van titkosítva. Nincsenek titkosítatlan részek egyáltalán.

Ezért gyengébb SSD-t is titkosítani. A hardveres titkosítás tényleges törhetősége gyártói implementációfüggő (ezért kevésbé biztonságos, mint mondjuk a szoftveres, nyílt forráskódú Luks), vagy ha szoftveres titkosítást használsz rajta, akkor meg a TRIM-et ki kell engedni rajta, de az meg megint a mintázati támadást segíti.

De a Bitlocker is eleve ezért kevésbé biztonságos. Pedig lehet technikailag nem kevésbé biztonságos, de mivel zárt forráskód, nem látod mit hogy implementáltak benne, vannak-e hátsó kapuk (valószínűnek tartom, hogy nincsenek), stb..

Pl. a körülményektől is függ, hogy mennyire biztonságos titkosítani. Tegyük fel több felhasználó is van a gépen, amin hardveres vagy szoftveres egész lemezes titkosítás van. Legalább a rendszermeghajtóhoz mindegyik felhasználónak ismernie kell a jelszót. Minél többen tudják, annál valószínűbb, hogy valamelyik valahová felírja, valahol kikotyogja, valakivel megossza, valakiből kiszedik.

(#64164) cigam válasza Bici (#64148) üzenetére


cigam
félisten

HW-es megoldás is lehetséges, pl. Yubico. Igaz Windows-ra létezik az USB raptor, ami egy mezei pendrive-ból készít "kulcsot", de tuti van linux-os megfelelője is. Vagy a proximity. Igaz egy ideje nem fejlesztik, de képes rá hogy ha az adott bluetooth eszköz a közelben van, végrehajtson bizonyos parancsokat, ill., ha eltűnik futtasson mást. Ezzel megoldható a titkosítás automatikus feloldása, ha a telefonod a közelben van.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64165) Cifu


Cifu
nagyúr

Megint lenne egy naiv kérdésem: adva van egy Mellanox hálózati kártya driver. Kitömörítem, benne egy install fájl. Namost ezt hogy a hóbelevancba tudnám én futtatni fájlkezelőből? Igen, azzal tisztában vagyok, hogy konzol -> sudo ./install. De tényleg csak ez az egy megoldás van erre? :F

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64166) I02S3F válasza Cifu (#64165) üzenetére


I02S3F
őstag

Szerintem a tulajdonságoknál futtathatóvá teszed és duplakikk. Csak abban nem vagyok biztos, hogy a kimenetét látod-e, mert ez szerintem fontos.

(#64167) -Ben- válasza -Ben- (#64152) üzenetére


-Ben-
veterán

?

(#64168) Rimuru válasza -Ben- (#64167) üzenetére


Rimuru
veterán

[link]

Vigyázat, csalok!

(#64169) ubyegon2 válasza -Ben- (#64167) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

fancontrol

Most látom, hogy kéklufi is ezt írta, de az enyém Debian 9-es csomag legalább. ;]

ez csak kiegészítés:

Most Effective Ways To Reduce Laptop Overheating In Linux
TLP – Quickly Increase and Optimize Linux Laptop Battery Life

[ Szerkesztve ]

(#64170) lev258 válasza Cifu (#64165) üzenetére


lev258
veterán

Én ilyenkor szeretek visszakérdezni. Ugyanis a honlapjuk szerint a driver része a rendszernek, rendszereknek.
Egyébként igen. Fájlkezelő, futtatási jog, két katt. Mondjuk jelszó igény esetén bonyolódhat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64171) Bici


Bici
félisten

Bob, Frawly, cigam: Koszi szepen a valaszokat! :R
Innen mar elboldogulok. :K

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#64172) -Ben- válasza Rimuru (#64168) üzenetére


-Ben-
veterán

Híjaj, azt hiszem nekem ez baromi magas........ Ráadásul a „sensors” nem is lát kb. semmit.

benji@benji:~$ sensors -s
Error: File /etc/sensors.d/fan-speed-control.conf, line 2: Unknown feature name
coretemp-isa-0000: No such subfeature known
benji@benji:~$

[ Szerkesztve ]

(#64173) Cifu válasza lev258 (#64170) üzenetére


Cifu
nagyúr

A válaszokat köszönöm! :)

Jah, része, mert felismerte egyből, de nyilván nem a legújabb. Gondoltam felferissítem, erre ezzel szembesültem.

A "fájlkezelő" alatt mit értünk? Mert sem a Nautilus, sem a Dolphin esetében nem látok ilyen lehetőséget. :F

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64174) ubyegon2 válasza Cifu (#64173) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A "fájlkezelő" alatt mit értünk?

Nemo

7etape

sensor detektálás megvolt?
sensors -s root only

[ Szerkesztve ]

(#64175) lev258 válasza Cifu (#64173) üzenetére


lev258
veterán

Jobb gomb, Tulajdonságok, Jogosultságok
Ott lesz valami a futtatásról. Ismétlem, a jelszó igény bekavarhat. Annak kérését nem mindig építik bele magába a telepítőbe.
Az ilyen "felfrissítem dolgok" mindig meggondolandóak. Pontosan meg kell nézni, milyen komponensek mellett tud sikeresen települni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64176) -Ben- válasza ubyegon2 (#64174) üzenetére


-Ben-
veterán

Nem tudom. Valamilyen egyszerűbb leírást keresek, mert ez eléggé kínai. :D

Szerk.: igen, a detektálás volt. Jelenleg ennyit lát a sensors:

benji@benji:~$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0: +20.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 1: +24.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 2: +20.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 8: +21.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 9: +20.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 10: +17.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)

[ Szerkesztve ]

(#64177) Cifu


Cifu
nagyúr

@ubyegon2: Köszi, az első fájlkezelő, ami Kubuntu 18.04-en tud fájlt futtatni... Vakok között félszemű a király. :DDD

@lev258: Dolphin és Nautilus esetében, valamint Double Commandernél nem találtam ilyet. Nemo esetében igen.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64178) -Ben- válasza -Ben- (#64176) üzenetére


-Ben-
veterán

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0: +20.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 1: +23.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 2: +19.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 8: +21.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 9: +18.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)
Core 10: +17.0°C (high = +81.0°C, crit = +101.0°C)

it8720-isa-0290
Adapter: ISA adapter
in0: +1.18 V (min = +0.00 V, max = +4.08 V)
in1: +1.54 V (min = +0.00 V, max = +4.08 V)
in2: +3.34 V (min = +0.00 V, max = +4.08 V)
+5V: +3.02 V (min = +0.00 V, max = +4.08 V)
in4: +0.00 V (min = +0.00 V, max = +4.08 V) ALARM
in5: +3.01 V (min = +0.00 V, max = +4.08 V)
in6: +0.02 V (min = +0.00 V, max = +4.08 V)
5VSB: +3.04 V (min = +0.00 V, max = +4.08 V)
Vbat: +3.10 V
fan1: 1493 RPM (min = 0 RPM)
fan2: 0 RPM (min = 0 RPM)
fan3: 1218 RPM (min = 0 RPM)
fan4: 1225 RPM (min = 0 RPM)
temp1: +29.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = thermistor
temp2: +28.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = thermal diode
temp3: +44.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = thermistor
intrusion0: ALARM

Sikerült idáig eljutnom. Most jön viszont az, hogy valahogyan be kellene állítanom a fordulatszámokat, mivel jelenleg bőg az egész gép. (Hangosabbak lettek hűtők)

(#64179) ubyegon2 válasza Cifu (#64177) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te vagy az első KDE használó, aki nem lefitymálóan gondol a Nemo-ra! :D

Ahogy nézem, 19.1 Mint-nél az a pont, ahonnan a Cinnamon Nemo páros már csúcson van.

7etape

A sensors-detect lefutása végén van, hogy a kmod-od is futtatni kell az /etc/init-d mappából rootként.

Lehet, hogy a tlp csomagot kéne felraknod és megnézni, reboot után nem lesz-e jobb.

[ Szerkesztve ]

(#64180) Frawly válasza Cifu (#64165) üzenetére


Frawly
veterán

Nem nagyon van alternatíva. Elméletileg futtathatod grafikus felületről is, de ha a script valami megerősítést, billentyűleütést, választ vár, vagy kiír valami hibaüzenetet, azt nem fogod látni. Ezért a scripteket mindig terminálból vagy konzolból kell futtatni, erre vannak tervezve. Tudom, kényelmetlen terminált előszedni, a telepítőmappára átváltani, majd a sudo ./install karaktersorozatot végiggépelgetni, de így legalább biztosra mész.

(#64181) Cifu


Cifu
nagyúr

@ubyegon2: Ez most dícséret vagy kritika? :DDD

@Frawly: Igazából a Linux vs. Windows viták fő kerékkötője az szokott lenni, hogy lehet-e GUI-ról kezelni a rendszert, vagy nem. Én még mindig csak tanulom a linuxot, de akármennyire is szeretek benne sok dolgot, azt nem lehet elvitatni, hogy konzol (terminál) nélkül bizony folyamatosan falakba ütközne az ember.

Amikor valakinek felrakok egy Linuxot (gyenge vas, vagy általános Windows-mentesítés miatt), mindig attól parázok, hogy valami olyasmibe fut majd a felhasználó, amit nem tud maga megoldani, mert általában ez, vagyis a terminálban való bírkózás az, ami az egyorrú Windows-felhasználókat elbátortalanítja.

Az elmúlt két napban azzal szivattam saját magam, hogy először ownCloud, majd Nextcloud telepítés és konfigurálást csináltam, mondván legyen saját felhőm! Aham. Az ownCloud még istenes volt, sikerült feltelepíteni, bekonfigurálni, még működött is, csak éppen a 10-estől kezdve nincs rá mód, hogy betallóz egy komplett meghajtótt (biztonsági okokból, az owncloud admin ugyanis így admin jogokhoz jut a linux alatt is). Na mondom itt a fork, a Nextcloud, na az majd... na, attól majdnem kihullot a maradék hajam, mert először nem sikerült megoldani, hogy az Apache beengedjen. Némi szívás után végre eljutottam oda, hogy localhost alól elértem a kezelőfelületet - ami közölte, hogy belső szerverhiba (internal server error), és ennyi. A logokhoz nem sikerült double commanderrel hozzáférnem (nincsjogodhozzáhaakarszvalamitmajdterminálbólelintézed...), és itt közöltem, hogy jó, az önszivatásból ez úgy elég volt...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64182) -Ben- válasza ubyegon2 (#64179) üzenetére


-Ben-
veterán

/etc/init-d mappa jelenleg nincs is. A tlp csomag asztali pc-hez is működik? A csomagkezelő azt írja, hogy laptophoz...

(#64183) Frawly válasza Cifu (#64181) üzenetére


Frawly
veterán

Ez ilyen. A scripteket terminálhoz tervezték. Elvileg vannak olyan scriptek azért, amelyek grafikus ablakokat meg GUI-t nyitogatnak (pl. Loki játéktelepítők), de az ritka, meg épp úgy vannak grafikus installerek is.

Egyébként nehogy azt hidd, hogy a Windows annyival egyszerűbb, ott is néha könyékig kell turkálni a Registryben, mindenféle Csökkentett és Visszaállítási/Javítókonzolos Móddal szívni, átlag felhasználó épp úgy nem tudja abszolválni, mint a linuxos terminálos dolgokat. Csak a Windowsnak elnézik, mert azt ismerik, megszokták már, meg a szomszédnak is az van, meg könnyebb hozzá segítséget szerezni.

A jogokra meg figyelni kell mindenképpen, nem csak Double Commanderben, de terminálban is. Elvileg a DC-t is indíthatod rendszergazdaként (gksu vagy kdesu, vagy hasonló megoldással), meg attribútumokat is szerkeszthetsz vele jogosultságkezelésnek. Egyet nem tud csak azt hiszem, fájl/mappa tulajdonost cserélni, arra tényleg csak terminálban tudok megoldást.

Linux alatt meg azért fontosabbak a jogosultságok, mert pl. nem számít a kiterjesztés. A ./install scriptről alapból a Linux azt hiszi, hogy csak egy szövegfájl, amiben az élettörténeti regényed van begépelve. Azt, hogy ez tényleg futtatható script, azt úgy kell neki mondani azzal, hogy futtathatóvá teszed. Sőt, még gyakran ez sem elég, azért szokott lenni a script első sorában a #!/bin/bash, hogy tudja a rendszer, hogy a scriptet a Bash fogja interpretálni. Ha ez a fejléc nincs benne, akkor megpróbálja binárisként futtatni, majd visszajön egy hibaüzenettel, hogy hibás ELF formátum vagy valami hasonló. A logikája más, mint a Windowsnak, utóbbi a kiterjesztésből nézi meg, hogy mivel kell megnyitni a fájlt, ha .exe, akkor elindítja a kernel, ha .bat, akkor parancssori értelmezővel nyitja meg, így nem kell sem fejléccel, sem futtatható tétellel bajlódni.

Bár terjed most már Linux alatt is, hogy amit ilyen driverekhez, forráskódhoz csomagolnak scriptet, azok már alapból futtathatóvá vannak téve. Régen elterjedtebb volt, hogy szándékosan alapból nem volt futtatható, biztonsági megfontolásból, de aztán rájöttek, hogy a sok Linux noobbal felesleges kiszúrás.

(#64184) ubyegon2 válasza -Ben- (#64182) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocsi, én a fancontrollal kapcsolatban is laptopra asszociálok, ezért említettem a tlp csomagot! :B

/etc/init.d - nincs ilyened? :Y bocsi, szinte vakon gépeltem a skandináv laptopbillentyűn....../etc/init-d

(#64181) Cifu

Dicsérő kritika! ;]

[ Szerkesztve ]

(#64185) -Ben- válasza ubyegon2 (#64184) üzenetére


-Ben-
veterán

Most külön rákerestem és van, nem tudom, hogy előbb miért nem találtam. A kmod futtatásában tudsz segíteni? :)

Szerk.: init-d miatt nem találtam, init.d van. :D

[ Szerkesztve ]

(#64186) Cifu válasza Frawly (#64183) üzenetére


Cifu
nagyúr

Nincs már kdesudo a 18.04-ben, és a kdesu is csak végbéltükrözéssel elérhető, kasztrált és ráolvasásokkal ördögűzésen átesett változatban. Egyszerűbben fogalmazva a GUI-s fájlkezelők nagy általánosságban páriák, ha neked bármiért olyan fájlt kell(ene) macerálni, amihez root jog kell, akkor ahogy nézem, a legtöbb, amit nyújtani tudnak az, hogy felajánlják a konzolban megnyitást opciónak... :U

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64187) Shyciii válasza Frawly (#64183) üzenetére


Shyciii
veterán

Jut eszbe. Most hogy zsh shell alól vagyok, akkor már nem #!/bin/bash , hanem #!/bin/zsh?

(#64188) ubyegon2 válasza -Ben- (#64185) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Parancssorosan nem tudom.
Én úgy futtattam a kmod-ot, hogy a fájlkezelőt megnyitottam rendszergazda módban (jobbgombos katt), elnavigáltam az /etc/init.d mappába, onnan nyitottam egy terminalt és abba behúztam a kmod fájlt és nyomtam egy Entert. Ha csak simán beírtam, akkor nem futott le.

akkor jó, ha azt írja ki, amit itt is:
root@ubymint19cv2:/etc/init.d# '/etc/init.d/kmod'
* Usage: /etc/init.d/kmod start

Ha ilyen félmacskakörmökkel írod, akkor is lefut rendesen, /etc/init.d mappán belül persze :

'/etc/init.d/kmod'

[ Szerkesztve ]

(#64189) -Ben- válasza ubyegon2 (#64188) üzenetére


-Ben-
veterán

Igen, ezt kaptam válaszul:

root@benji:/etc/init.d# '/etc/init.d/kmod'
[ ok ] Usage: /etc/init.d/kmod start.
root@benji:/etc/init.d#

(#64190) ubyegon2 válasza -Ben- (#64189) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor a modulok elméletileg betöltődtek. :)

Ezt írja amúgy a detect végén:

Monitoring programs won't work until the needed modules are
loaded. You may want to run '/etc/init.d/kmod start'
to load them.

Unloading cpuid... OK

'/etc/init.d/kmod start' - így nem fut le

'/etc/init.d/kmod' - így meg lefut

Fene se érti.

ezzel csak a fan-t figyeli a terminal, 1 mp frissítéssel:

watch -n 1 "sensors | grep fan"

[ Szerkesztve ]

(#64191) -Ben- válasza ubyegon2 (#64190) üzenetére


-Ben-
veterán

Működik. Most már csak azt kellene kitalálnom, hogyan tudok csökkenteni a fordulatszámon.... :F

Every 1,0s: sensors | grep fan benji: Fri Dec 14 17:24:46 2018

fan1: 748 RPM (min = 0 RPM)
fan2: 0 RPM (min = 0 RPM)
fan3: 1222 RPM (min = 0 RPM)
fan4: 1220 RPM (min = 0 RPM)

[ Szerkesztve ]

(#64192) Frawly válasza -Ben- (#64178) üzenetére


Frawly
veterán

Ez milyen alaplap pontosan? Mert a fordulatszámállítást nem mindegyiknél támogatja a Linux. A BIOS-ban megpróbáltad állítani?

(#64193) sh4d0w válasza Cifu (#64181) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nextcloudon felrakod snapböl és probléma megoldva.

https://www.coreinfinity.tech

(#64194) -Ben- válasza Frawly (#64192) üzenetére


-Ben-
veterán

BIOS-ban nem tudom állítani. Gigabyte EX58-UD3R

(#64195) sh4d0w válasza Frawly (#64183) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem. Ha nem írsz az elsö sorba shebanget, akkor az alapértelmezett shell - /bin/sh - fogja futtatni a programodat. Ha neki nem értelmezhetö, akkor jön a binárisként futtatás. Ha úgy sem értelmezhetö, kapod a hibaüzenetet.

https://www.coreinfinity.tech

(#64196) drup


drup
junior tag

Na, 140 felett lejart a korlatozasom - amikorra lassan megoldodnak a gondjaim.
Jo, tudom, majd jon masik,, :P

(#64197) Cifu válasza sh4d0w (#64193) üzenetére


Cifu
nagyúr

Köszönöm szépen. :C

Tipikus esete annak, amikor vadul próbálja az ember a zárat feltörni ahelyett, hogy megpróbálná lenyomni a kilincset... :W

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#64198) sh4d0w válasza Cifu (#64197) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nincs kit, én is így raktam fel, nem volt kedvem tökölni minden komponenssel egyesével.

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-and-configure-nextcloud-on-ubuntu-18-04

Ha Debianon vagy, elöször

sudo apt install snapd

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#64199) Rimuru válasza sh4d0w (#64198) üzenetére


Rimuru
veterán

vagy ott van a docker is

Vigyázat, csalok!

(#64200) drup válasza Rimuru (#64199) üzenetére


drup
junior tag

Az micsoda es hol van?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.