Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64951) Dißnäëß válasza Frawly (#64948) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Köszönöm, körbejárom ezeket (is). :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#64952) Dißnäëß válasza Rimuru (#64945) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Van egy kétmagos AMD Athlon X2-m, egy full ATX Giga lappal, az ősrégi Starcraft-os és CS-s gépem amit anyámnak levedlettem, majd eltelt sok év és visszaadott (lett új laptopja). De ez nagy. Néznék valamit tv hátuljára Vesa mount-al, egy kis passzív házban (Akasa Euler M), 35W TDP-be már nagy erő belefér egy bármilyen linuxnak.

Laptop HDD-ket raid-elnék be, egy kisebb részt raid1-be, a maradékot raid5 vagy raid6-ba, esetleg a bármikor pótolható motyókat 0-ba.. attól függően, hogy hány van (most 3db de lehet nézek egy negyediket apróért - 1T-s mind, Toshiba és Seagate).

Tegnap viszont sokat agyaltam azon, hogy konzol elég-e nekem, vagy jó lenne-e egy grafikus felület. Mert akkor nem kellene egy külön lejátszógép és külön a NAS, hanem lehetne egyben.
- menne rá egy Kodi mint lejátszó szoftver (csak szoftver, nem OS)
- külső DAC, így film, zene megoldva
- illetve mint NAS egész nap ellehetne ott a tv hátulján, mivel az nem a falon van és megúszom a kábeldzsungelt és a porfogókat a tv alatt-körül

Azt hiszem, ez a legjobb út. Szerintem erre bármi jó szinte, prociban. Az integrált VGA h.264/h.265/HEVC/Google VP9 4K gyorsítása miatt valszeg valami legújabb generációs procisat néznék a szerény fajtákból, de az integrált VGA-ja kezelje ezeket szépen.

Még azt lenne jó tudnom, hogy egy ilyesmi célra szánt Linuxos kis géphez milyen VGA-t ajánlanátok.

Két szempont mentén:

1. nVidia, AMD, Intel - melyik mennyire támogatott, értem ezt a fentebbi dekóderekre, video lejátszás gyorsítás implementációja. W10 alatt mind gyorsít mindent, de Linuxban már kicsit más a dolog, szerintem nagyon driver függő, mert többször szaladtam Debian alatt olyanba, hogy böngésző marhára CPU-val oldotta meg azt, amit nvidia-val kellett volna és a gyári driver fent volt (nem nouveau).

2. Linux verzió. Olyanra lenne szükségem, ami friss driverekkel műxik, előszeretettel támogatja ezeket az "új" kodekeket és azokat gyorsítja megfelelően, kezeli a hardvert megfelelően, stb.

Az AMD Ryzen 2-ik gen-es APU-jai a VP9 4K-t is fullba tudják már gyorsítani, például arra is lőhetnék.

Tudom AMD jobban együttműködik a Linuxos közösséggel, mint nVidia, ennek ellenére én már mindkét oldalon láttam olyat, hogy au, nem akartam nekiállni XOrg-ot hack-elni, hajam kihullik :)

:R

Szerk.: ráfutottam erre a cikkre. Jó lehet, van tapasztalata vkinek ezzel a disztróval ?

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#64953) sh4d0w válasza HENE (#64949) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

find / -mtime -7 -type f

https://www.coreinfinity.tech

(#64954) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#64952) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem értek annyira hardverekhez, de amit az elején írsz:

kétmagos AMD Athlon X2-m, egy full ATX Giga lappal 35W TDP

annak van köze a végén lévő résszel? AMD Ryzen 2-ik gen-es APU-jai a VP9 4K-t is fullba tudják már gyorsítani, például arra is lőhetnék.

Vagy itt most több gépről van szó, csak én nem fogtam fel?
*****************************************************************************
Debian alatt olyanba, hogy böngésző marhára CPU-val oldotta meg azt, amit nvidia-val kellett volna és a gyári driver fent volt

Ennek megoldására az Összefoglalóban ott az openGL bekapcsolása FF-ban, jelenleg is szükséges átállítani az about:configban az értéket. (ha jól értem a problémát)

[ Szerkesztve ]

(#64955) Tim82 válasza ubyegon2 (#64954) üzenetére


Tim82
nagyúr

Már a harmadik mondatánál elvesztetted a fonalat? Ott írta, hogy ez a levedlett konfiguráció nagy, inkább nézne helyette valami új és kis helyet foglaló megoldást.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#64956) Dißnäëß válasza Tim82 (#64955) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Így van, köszi. Nagy ez az öreg Giga lap, amúgy tökjó stabil konfig.. még hatmagos Phenom-ot is fogad. Csak nagy ház, nagy mindene.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#64957) Dißnäëß válasza ubyegon2 (#64954) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Első felét megválaszoltuk :)
Második fele a mondandódnak: köszi, ezt kipróbálom majd. :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#64958) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#64957) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& (#64955) Tim82

Igazatok van, most újra elolvastam. Akkor az csak olyan volt, mint ha elmondtad volna, mit reggeliztél, finom volt és most kéne egy gépet építeni! :D

Akkor így az utolsó kérdésre is válaszolhatok: a cikkíró épp most tért vissza a tárgyban szereplő disztróra azzal a DE-vel, de egyébként is ha hinni lehet az itt is tetten érhető hype-nak, akkor tömegesen használja szinte mindenki. :Y

(tényleg, ha nincs most az a levedlett konfig, ami túl nagy, akkor eszedbe sem jut építeni egy ilyen multikonfigot?)

[ Szerkesztve ]

(#64959) CPT.Pirk válasza Dißnäëß (#64957) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Viszonylag friss kernel kell az új Ryzen apu-k használatához. A hardveres gyorsítás viszont nem ezen múlik, meg kell hozzá lennie bizonyos csomagoknak, amiket a disztrók egy része nem tesz fel magától valamilyen számomra érthetetlen okból.

A Manjaro KDE nem rossz, de Arch alapú ami miatt belefuthatsz kevésbé tesztelt csomagból eredő problémába. Lehet, hogy nem fogsz de van rá némi esély. Hogy kicsit reklámozzam a Chakrát ami ennek a rokona, ott most sikerült rávennem a fejlesztőit, hogy tegyük be a telepítőbe a gyorsításhoz kellő csomagokat, így mind a film lejátszók, mind a böngészők fogják tudni használni a hardveres gyorsítást. Most épp az RC2 kiadásnál tartanak a telepítőből, bármikor kijöhet a végleges verzió.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64960) csixy válasza ubyegon2 (#64958) üzenetére


csixy
addikt

Konfigban már nekem netelni annyi is elég, hogy akárhonnan egy roncsot elő, + egy monitor, meg billentyűzet, egér és dugjunk bele egy vinyóra felett linuxot USB-n oszt készen is vagyok a konfiggal.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64961) ubyegon2 válasza csixy (#64960) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, ne aggódj, a te múltaddal nem is kérdeztem volna rá a dologra! :DDD A flexelt SSD képe eléggé rögzült......

(#64959) CPT.Pirk

Megnéztem pár napja az RC2-t, inxi- Fxxx kimenetnél nem akarta kiírni a VGA-val kapcsolatos adatokat és valami glxinfo-t emlegetett, de azt nem találtam sehol. Amiatt akartam csak megnézni, mert elindítottam desktopon mindkét módban (zárt-tal is). Ez mitől van? Inxi eddig mindig megadta a megjelenítés adatait, xorg, mesa, etc.

Szerinted ezt a Nomad plasma-t fel lehet rá ügyeskedni? (nem úgy, ahogy Papogány koma szokta, egyszerűbben kicsit)

[ Szerkesztve ]

(#64962) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#64961) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Majd megnézem, de a tippem az, hogy a mesa-demos csomag hiánya okozza ezt, mert abban van a glxinfo segédprogram is.

A nomad plasma-t nem tudom mi.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64963) cigam válasza HENE (#64949) üzenetére


cigam
félisten

Van raspberry topik és valószínű a download, vagy az icomlete könyvtár az SD kártya egy könyvtárára mutat, nem a rádugott merevlemezre + lehet ez a cikk is tud segíteni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64964) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#64962) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

mesa demos, köszi!

Igazából majd a HP 8570p-re akarom felrakni, de azon most a mama bambulja digionline-on az RTL Klubot, desktopon csak live-ban próbáltam még, de ez az inxi-s dolog kiakasztott.

A Nomad desktop azt hiszem a Nitrux-ban default plasma felület, azért gondoltam, hogy felraktad már, mert nem tetszett neked az XFCE-szerű KDE a Chakra-ban. :N

(#64965) HENE válasza cigam (#64963) üzenetére


HENE
aktív tag

Ez lehetett a gond, volt a Download könyvtárban egy letöltött fájl pedig elvileg a merevlemezre raktam. Az incompletet is átirányítottam.

sh4d0w: lefuttattam, de nem igazán értettem a választ, nagyon sok mindent kiírt, de azért köszönöm a tanácsot.

growler: 29MB, nem ez volt a gond, de neked is köszönöm.

(#64966) lev258 válasza ubyegon2 (#64964) üzenetére


lev258
veterán

A csomag neve mesa-utils, legalábbis Debian/Ubuntu vonalon. A Terminál ki szokta írni, hogy ez kell, ha beírja az ember a glxinfo parancsot.
Az inxi meglévő csomagokat használ fel, azok segítségével gyűjt ki információkat. Ha valami hiányzik (a mesa-utils nem része az alaptelepítésnek tudtommal), akkor nem tud jól működni. Már tudom, miért is nem ültem fel erre a vonatra, amikor használni kezdtétek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64967) ubyegon2 válasza lev258 (#64966) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az inxi meglévő csomagokat használ fel

Épp ez volt fura, mert eddig mindig kiírta a Graphics adatokat és mivel ez nem apt rendszer, így nem dobta fel, mit rakjak fel. ;) Vagy a live miatt, fene tudja, nem érdekes, ha belemélyedek, majd kiigazodom rajta, már 2 éve nem próbáltam Chakra-t, anno nagyon tetszett és nem rolling! (live alatt nem érdemes kinlódni vele, arra már rég rájöttem)

mesa-utils - így ismerősebb a neve valóban

[ Szerkesztve ]

(#64968) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#64967) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az inxi --recommendeds szépen kiírja, hogy Arch vonalon mesa-demos a csomag neve, ami tartalmazza a glxinfo progit, ezt meg maga az inxi írja ki a terminálban. :)
Mindenesre már jeleztem igényemet feléjük erre a csomagra, most jeleztem ismét, képekkel. :)

Azt az izét telepíteni meg nem szükséges KDE-re, mert ez az xfce kinézet csak egy layout, lehet oda-vissza állítani őket az új és a régi között.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64969) csixy válasza ubyegon2 (#64961) üzenetére


csixy
addikt

Most az a dolgozó szobámban az asztali gépem. DVI kábellel már a Manjaro is tudomást vett arról végre hogy hol van a képernyő és nem kell a nemlétező másodlagos képrnyőről vakon vissza huzigálni az alkalmazásokat (kicsit nehéz volt a Gparted láthatatlan visszaigazoló képernyő ablakában megtalálni az OK-gombot egérrel) .

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64970) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#64968) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK ezeket memorizálom, mire odakerülök, hogy gyilkolhatom a laptopot....

Ezek szerint ez is valami új trend lesz, hogy választani lehet az elején kinézetet. Az új Cinnamonnál is valami klasszik meg modern induló kinézetet lehet választani, bár nekem erre nem sikerült ráakadnom a Tessa-ban.

A Nomad meg lehet, hogy valami egyszerűsített plasma felület lenne, KDE-hez képest legalábbis, jól néz ki amúgy, nincs az a Winx-es KDE plasma érzete az embernek, ha látja.

(#64969) csixy

Látom az új SSD-det is próbáltad megölni, de csak nem sikerült. A400 új fw-vel is csak A400 marad. ;) Egyébként valamelyik HP-be azt raktam talán, semmi baj nincs vele. Olcsó, egyszerű, nagyszerű, csak nem szabad olvasni a szakik véleményét a Flash SSD topikban.

[ Szerkesztve ]

(#64971) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#64970) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem az elején, ez lesz az új design. Telepítés után tudod visszaállítani magadnak, ha a régi jobban bejött. De nagyjából csak annyi változott, hogy a tálca felülre került, alul meg kaptunk egy dock-ot. Még az alkalmazásindító is visszakerült a tálcára, így olyan nagy különbség nem lesz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64972) csixy válasza ubyegon2 (#64970) üzenetére


csixy
addikt

Az egyik ismerősömébe egy meghalós adata su 650-es került , még annak sincs semmi baja. Nem torrentezik és nem játszik vele, csak netelve nézi a török sorozatokat mert azért asszony. Még semmi baja nincs egyiknek se, meg nekem se. :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64973) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#64971) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban felül volt a tálca, most esett le, mi volt olyan furcsa először.😉 Mondjuk annak, aki úgyis testre tudja szabni a kedvenc DE-jét, nem sok jelentősége van.

csixy
Azt még tényleg sehol nem olvastam, hogy török sorozatokba behalt volna az SSD. Anyukám is azt néz a Samu 860 Evo hajtotta HP-n, így külön örülök előbbinek. 😁

[ Szerkesztve ]

(#64974) I02S3F válasza Frawly (#64712) üzenetére


I02S3F
őstag

Nincs valami kezdőknek ajánlott Arch változat? Igen tudom, azzal az arch filozófiáját borítom meg, vagy mi a következő lépés az Ubuntu után? A Debian? :R

(#64975) csixy válasza I02S3F (#64974) üzenetére


csixy
addikt

Manjaro (ezt könnyebb telepíteni) vagy Antergos, ezt picit nehezebb telepíteni.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64976) Dißnäëß válasza CPT.Pirk (#64959) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Köszi, megnézem, ha lesz Ryzen. (Lehet kivárom a 3-as szériát).
Most Debian lett ismét, testing (Buster). KDE-full-t feltettem egy szűz, 84 mega RAM-ot foglaló install-ra :) .. az alap videolejátszó CPU-ból tolja a vidiket, nem is nagyon lehetett mit állítani benne (Dragon Player). Tettem fel egy VLC-t, hozzá se kellett érnem és voilá, 10-15% CPU-ból megúszom ugyanazt a vidit.

Rájöttem egyébként, mi volt az önálló életre kelése a friss, pár héttel korábbi Debianomnak: standard telepítőt nyomtam, nem expert módot. Most az expert install-ban megkérdezett, hogy szeretném-e, ha a security jellegű frissítések automatikusan jönnének-e le és települnének, vagy magamtól majd manuálisan a régi módszerrel intézem őket. Manuált választottam. A nem-expert (tehát standard) telepítő aktiválja ezt, így a legváratlanabb pillanatban képes a gép egyszercsak frissítéseket lehúzni és telepíteni, ami szolídabb erőforrású gépet igénybe vehet, vagy éppen csak "pont rosszkor jön" a dolog.

Most kerek minden, szép a KDE Plasma, gyorsított a H.264 video lejátszás. Még W10-nél is jobb, mert arra már nincs AMD driver (11 éves NV710/HD4350), az M$-é pedig vacak.. a Linux alatti meg úgy látom, jobban kezeli. Öröm, mosoly. :)

Köszönöm a jótanácsokat, lejegyzeteltem amit szükséges. :R (Ez többieknek is szól).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#64977) cigam válasza I02S3F (#64974) üzenetére


cigam
félisten

Mit nem tudsz megoldani ubuntu alatt, amihez Arch, vagy egyéb másik distro kell? Ha a wiki oldala alapján nem tudod feltenni saját kútfőből, biztos hogy az való neked?
Az oprendszer csak egy eszköz és nem a cél.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64978) ubyegon2 válasza I02S3F (#64974) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Debian miatt vauzok csak bele.

Ha van időd rá, akkor az ArcoLinux-ot próbáld ki, meg nem mondom, melyik változata az, amit kipróbáltam, de érdemes elmerülni benne. Azt keresd meg, ahol script-modulokból kell felhúzni Arch alapra a disztrót.

Kicsit hasonló az Arco-hoz a Debian teszt is kezdőknek, ha 2 percen belül tudatosan ki tudod választani, melyik iso kell neked, akkor belefoghatsz! ;) Telepítés közben és utána is tudnod kell pontosan, mit kell tenned, nem intézi el helyetted Ubuntus telepítősegéd.
Egyszóval olyan kezdőknek való a Debian, akik nem csak örülnek, ha történik valami, hanem értik is, ami történik telepítés során és utána főleg. ;)

Nem szívesen mondom, de a Manjaro valóban az Arch Ubuntuja, könnyű feltenni és vagy jól működik a gépeden vagy nem. Antergos dettó. ArchLabs Linux-nak adnék még esélyt a helyedben, a többi hasonló jót nem említem, mert jellemzően egy DE-re épültek, Chakra, Archbang és a SwagArch.....

belevau off

(#64977) cigam

Szerintem csak az egészséges kíváncsiság hajtja a kollégát, legtöbben végigdöcögtek ezen az úton. Teljesen jó ez így. ;)

[ Szerkesztve ]

(#64979) CPT.Pirk válasza Dißnäëß (#64976) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Dragon használja a hw gyorsítást, ha megvannak hozzá a kellő csomagok és a hw. VLC is, a 10..15% cpu még mindig kicsit sok. Debian alatt alapból tuti nincsenek fent a vaapi és vdpau csomagok, amik ezekhez kellenek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64980) -Ben- válasza ubyegon2 (#64970) üzenetére


-Ben-
veterán

Nekem is van egy A400 -as SSD-m és rendben van. :K

(#64981) ubyegon2 válasza -Ben- (#64980) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem belépőszinten ár/érték arányban egyik legjobb. Ha így mennek az árak, még ebben e negyedévben kimérős lesz, dekára fogják árulni. ;] A fél éve vételezett 250-es Samsung 860 evo áráért pár hét múlva 500 gigásat kapnék.

Ma már tényleg önszívatás, ha valaki nem SSD-ről futtatja az oprendszert. Ezalatt Linuxot értek, mert Wint futtatni SSD-ről, továbbra is önszívatás. ;]

[ Szerkesztve ]

(#64982) I02S3F válasza #68216320 (#64740) üzenetére


I02S3F
őstag

szeretném egy text fájlba menteni, de az már nem megy
echo "blablabla" > 1.txt?

(#64983) -Ben- válasza ubyegon2 (#64981) üzenetére


-Ben-
veterán

Már az volna jó, ha lenne egy olyan alaplapom, ami támogatja az NVME -t, örülnék egy 15000-2000 mb/s körüli írási-olvasási sebességnek. :U

(#64984) ubyegon2 válasza -Ben- (#64983) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen sokat dolgozhatsz/másolgatsz nagy méretű fájlokkal/kat. Nekem, ha olcsóbb lenne a sata-nál, akkor se kéne, az acess time lényeges csak rendszernél.

[ Szerkesztve ]

(#64985) cigam


cigam
félisten

Van itt mentés optimalizáló topik? Gondolok itt arra, hogy évi 1-2TB-ot (ill. 6-800GB-ot)mivel lehetne könnyen gyorsan költséghatékonyan, de hosszútávon is megbízhatóan menteni? Van esetleg ezzel foglalkozó oldal? Ami pl. az adatmennyiség alapján, tippet ad, hogy melyik módszer/technológia a célravezető.
- A merevlemezre sokminden ráfér, de egy hiba esetén minden elveszik
- a DVD nem túl szapora, és 10évente(?) érdemes újraírni/lemásolni.
- BlueRay-el nincs tapasztalatom, de ha nem sikerül egy lemezt megírni az nem filléres tétel, és ezt is duplikálni(menteni) kell n+1 év után (bár olvastam a "nem rothadó" lemezekről is)
- LTO egy vagyon, és szerintem ott sem garantált, hogy nem eszi meg a szalagot (magát a meghajtót is rendszeresen karban kell tartani szakember által tisztítani, átvizsgálni?)
- mi van még?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64986) ubyegon2 válasza cigam (#64985) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre kitalált merevlemez plusz felhő.

(#64987) Frawly válasza HENE (#64949) üzenetére


Frawly
veterán

Ha terminálos megoldás kell, akkor ncdu-t tegyél fel és add ki az ncdu -x / parancsot.

Ha grafikus felületű progit szeretnél, akkor a baobab-ot tedd fel, szintén a csomagkezelővel, armbianon is apt van: sudo apt install ncdu baobab

(#64988) Frawly válasza -Ben- (#64983) üzenetére


Frawly
veterán

Biztos, hogy jó lenne az neked? Ha nem dolgozol nagy fájlokkal (videóvágás, masszív virtuális gépezés, nagyobb renderelések), nem másolsz sokat SSD-ről SSD-re, akkor átlag felhasználás, játékok alatt nem gyorsabb az NVMe, mint a sima SATA3-as SSD, vagyis nem érdemben, lehet itt ott lesz 0,5-1 mp különbség, de csak szélsőséges esetben ilyen több másodperces betöltési időkhöz viszonyítva, elenyésző.

Vigyázz, ne tévesszen meg, hogy benchmarkokon ilyen szédületes 3000/2000 MB/sec értékeket kapsz, ez csak a szekvenciális sebesség. Jó, 4K-ban is többet kapsz, a 2-3×-át, amit a SATA tud, de még abban sem számít annyit. Az oka az, hogy egy szinten túl már nem a háttértár sebessége a döntő, bottleneckbe ütközik.

Ezt nyugodtan próbáld ki, futtass progikat, játékot SSD-ről, majd utána csinálj RAM drive-ot (ami az NVMe-nél is gyorsabb), és arról sem fog semmi gyorsabban futni, majd csak mérd le stopperel. Először én sem hittem el, míg nem próbáltam ki, azt hittem, csak bullshitet írnak neten.

(#64989) -Ben- válasza Frawly (#64988) üzenetére


-Ben-
veterán

Másolgatni szoktam viszonylag sokat, de gondoltam, hogy akár átlag felhasználás alatt is jelentőset dobna a sebességen. Ezek szerint tévedtem... Más kérdés, hogy milyen hátrányom származna belőle a SATA3 -hoz viszonyítva? Drágábbnak drágább, de ezt leszámítva?

(#64990) F.B.I.


F.B.I.
veterán

Üdv ismét!

Intel Atom N270, 2Gb-ra mehet Mint Xfce? Teljesen kezdőnek (mint én) raknám fel, Windows 7 starter helyett (nem lesz ereje már tanulgatni semmit, egyszerűnek kell lennie).

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#64991) Cyrin válasza F.B.I. (#64990) üzenetére


Cyrin
addikt

inkább lubuntu és társai, vagy egy openbox, de az kevésbé kezdőbarát.

(#64992) F.B.I. válasza Cyrin (#64991) üzenetére


F.B.I.
veterán

Lubuntu, megnézem. :R

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#64993) ubyegon2 válasza F.B.I. (#64992) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Arra figyelj, hogy a 18.04-et töltsd le, mert a 18.10-től már nem annyira old computer központú a Lubuntu sem! LXDE felület LXQT-re lett cserélve.

(#64994) csixy válasza F.B.I. (#64992) üzenetére


csixy
addikt

Jó volna még egy kis RAM bele., de nem valószínű, hogy az alaplap 2 gigánál többet tud kezelni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#64995) Dißnäëß válasza CPT.Pirk (#64979) üzenetére


Dißnäëß
veterán

De ez régi kártya, ha megnézed a speckóit wiki-n, szerintem ez a CPU elfogadható. Azért csekkolom én is mégegyszer, amit írtál, megpróbálom feltenni őket.

Na fent is vannak, vaapi fent volt már, vdpau kellett még.

display: :0 screen: 0
API version: 1
Information string: G3DVL VDPAU Driver Shared Library version 1.0

Video surface:

name width height types
-------------------------------------------
420 8192 8192 NV12 YV12
422 8192 8192 UYVY YUYV
444 8192 8192 Y8U8V8A8 V8U8Y8A8

Decoder capabilities:

name level macbs width height
----------------------------------------------------
MPEG1 --- not supported ---
MPEG2_SIMPLE 3 9216 2048 1152
MPEG2_MAIN 3 9216 2048 1152
H264_BASELINE 41 9216 2048 1152
H264_MAIN 41 9216 2048 1152
H264_HIGH 41 9216 2048 1152
VC1_SIMPLE 1 9216 2048 1152
VC1_MAIN 2 9216 2048 1152
VC1_ADVANCED 4 9216 2048 1152
MPEG4_PART2_SP --- not supported ---
MPEG4_PART2_ASP --- not supported ---
DIVX4_QMOBILE --- not supported ---
DIVX4_MOBILE --- not supported ---
DIVX4_HOME_THEATER --- not supported ---
DIVX4_HD_1080P --- not supported ---
DIVX5_QMOBILE --- not supported ---
DIVX5_MOBILE --- not supported ---
DIVX5_HOME_THEATER --- not supported ---
DIVX5_HD_1080P --- not supported ---
H264_CONSTRAINED_BASELINE 0 9216 2048 1152
H264_EXTENDED --- not supported ---
H264_PROGRESSIVE_HIGH --- not supported ---
H264_CONSTRAINED_HIGH --- not supported ---
H264_HIGH_444_PREDICTIVE --- not supported ---
HEVC_MAIN --- not supported ---
HEVC_MAIN_10 --- not supported ---
HEVC_MAIN_STILL --- not supported ---
HEVC_MAIN_12 --- not supported ---
HEVC_MAIN_444 --- not supported ---

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#64996) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#64995) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

vainfo kimenetet nézhetnél, hogy a return érték 0 (nulla)-e.
Egyébként az jó, ha a vaapi fenn volt, mert úgy tudom az univerzálisabb és régebbi vga-hoz is jobb. AMD VGA amúgy kezeli a vaapi-t és a vdpau-t is.
VLC meg default automatára van állítva a hardveres dekódolásnál. Állitgathatod mindkét opciót és így tesztelhető, melyik a jobb, de szerintem ez így elég optimális.

(#64997) I02S3F válasza Frawly (#64858) üzenetére


I02S3F
őstag

A két kacsacsőr mit csinál?

(#64998) Rimuru válasza I02S3F (#64997) üzenetére


Rimuru
veterán

> file kimenetet fajlba iranyitja, ha letezik akkor felulirja
>> file kimenetet fajlba iranyitja, ha letezik akkor a vegehez csatolja

ez forditva is mukodik command < file

Vigyázat, csalok!

(#64999) F.B.I. válasza ubyegon2 (#64993) üzenetére


F.B.I.
veterán

Kösz, ezt nem figyeltem volna. :R

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#65000) Plasticbomb


Plasticbomb
addikt

Szervusztok.
Azt hiszem, egy kis segitsegre van szuksegem:

Konfig:
i5-5675c
XFX AMD RX 480 REF custom hutovel
16GB DDR3L 1866MHz
Asus Z97i-PLUS
2 Samsung 850 SSD (1 256GB Pro 1 500GB EVO)
1APPLE Hitachi 1TB 2.5 HDD
1 Hitachi 6TB NAS HDD

Harom napja feltettem az UBUNTU 18.04 LTS-t egy SSDre elszeparaltan a win nvme SSDtol (EFI, ROOT, SWAP, HOME mind erre megy, s errol is bootol az UBUNTU.).

Mivel a gepet legtobbet videozasra s olvasasra hasznalom, igy csak lassan kezdtem el belemelyedni, de ha jol ertem, jatekhoz ajanlott az amdgpu-pro driver, illetve a 4.20as kernel. Kernellel kezdtem, felment, utana kicsit szenvedtem az amdgpu-pro telepitesevel, aztan leesett, hogy egy eliras miatt nem megy. (terminal command $ elotte en meg copy paste tettem terminalba a parancsokat)
De: mivel az RX480amon egyedi hutes van, igy egyedi venti szabalyzasra van szukseg, mert ugyan eleg eros a hutes ahhoz, hogy a GPUt igy is 50 fok alatt tartsa gyakorlatilag alapon porgo ventikkel, de a VRM nem kene hogy felmenjen tojassuto tartomanyba, ehhez viszont kell egy kis plusz RPM (alap 700 RPM, amit el kene erjen ~1800 korul van, hogy a VRMre eleg huzat jusson). Hogy a fenebe tudom ezt beallitani?

masodik: a VLC-t, illetve mas alkalmazas ha kifagyasztja a gepet csont merervre, hogy tudom utana kideriteni, hogy mi a fene tortent? feltettem repobol, majd a 6 TB HDDrol akartam nezni valamit, es meg se mukkant, csak csontra fagyasztotta a gepet.

Illetve harmadreszt, Valve Protonhoz beallitasi segedlet, kulso nem steames alkalmazasokhoz? Star Citizen, WoWs SC Subnautica (ez steames, de valami nem kerek, hianyoznak texturak) es WoT erdekelne, ezek, amikkel jatszogatok amikor kedvem adodik.

Ohh, es egy olyan alkalmazast, mint a HWInfo tudtok Ubuntura? Mert amiket eddig talaltam elegge szegenyesek az en szememnek. a System Profiler/hwmon nem rossz, de nem Aida megfelelot keresek, csak HW monitorozasra erdekel. (CPU GPU foleg, de ott minden ertek kene, amit megszoktam..)

[ Szerkesztve ]

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.