Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40851) Rimuru válasza CPT.Pirk (#40850) üzenetére


Rimuru
veterán

Miert kene magyarnak lenni a rendszernek? Kulon lehet nyelvet valasztani Libreofficban is (ha fent van a language pack).

Vigyázat, csalok!

(#40852) CPT.Pirk válasza Rimuru (#40851) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor tévedtem. Csak arra utaltam, hogy általában a system locale alapján állítják be a programok a nyelvet, ha nincs annak megfelelő, akkor marad a default angol.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40853) Rimuru válasza CPT.Pirk (#40852) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen, ebben igazad van. Viszont altalaban lehet programon belul is valasztani. :)

Vigyázat, csalok!

(#40854) herdsman12 válasza CPT.Pirk (#40850) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszi, csak próbáltam volna segíteni, de bizonytalan volt mi is a kérdés.
Én ezt már megtanultam, nem csomagnév-l10n-hu? Ez az l vagy i okozott már gondot nekem.

(#40855) CPT.Pirk válasza herdsman12 (#40854) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valamilyen távolságot jelöl a betűk között, van ilyen is meg olyan is. Most meg nem mondom mi a logika benne. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40856) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Srácok egy kis segítséget szeretnék kérni.

Felraktam a linux mintet 17.2-es verzióját. Egy ati hd4670-em, van és raknék fel egy amd drivert. Vagyis csaak próbálkozok, de nem sikerül. Addig eljutottam, hogy hivatalosan nem támogatott már a kártya. Van valami okosság rá, hogy valami régebbi drivert felrakjak rá? A cs:s-sel játszanék rajta, ami megy, csak laggol picit. Annyira nem létfontosságú, mert nem sok időm van játszani, de ha sikerülne annak örülnék.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#40857) lev258 válasza Sub-ZeRo (#40856) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy te is írtad, már nem támogatott az AMD gyári driverrel. Viszont van hozzá nyílt driver, amit jelenleg is használ a rendszer. Ez közel azonos képességű (bár a Mint talán egy kicsit le van maradva vele). Tehát nem kell telepítened. Viszont a frissítésével még tehetsz egy próbát. Wine-nal próbálod a játékot vagy natív?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40858) Sub-ZeRo válasza lev258 (#40857) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Nativ, steam kliensen keresztül.

Nyilt driver?!

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#40859) lev258 válasza Sub-ZeRo (#40858) üzenetére


lev258
veterán

A lényege, hogy szabadon hozzáférhető és bárki fejlesztheti, javíthatja. Így aztán része a rendszernek. Egy ideje már maga az AMD is részt vesz a fejlesztésében, sőt, a terv az, hogy belátható időn belül ez lesz a Linux-os driverük.
Az Intel driver már nagyon hosszú ideje ilyen Linuxon, és csak ez van belőle.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40860) Sub-ZeRo válasza lev258 (#40859) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Hogyan tudom felrakni? Vagy nem kell telepíteni?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#40861) Lathronos válasza Sub-ZeRo (#40858) üzenetére


Lathronos
őstag

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update

Majd ezután futtatod a frissítéskezelőt és telepíted a legfrissebb nyílt drivereket amik közt az AMD-k is szerepelnek. :D

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40862) lev258 válasza Sub-ZeRo (#40860) üzenetére


lev258
veterán

Mint írtam, része a rendszernek. Tehát telepíteni nem kell. A frissítésével talán megpróbálkozhatsz, bár én a Mint-et nem szoktam nagyon piszkálni.
Lathronos: Azt ne! Sokszor friss kernel is szükséges lehet, így ha valamit felrak, akkor az a 14.10-hez való legyen (annak a kernele van a 17.2-es Mint-ben). Pontosabban, abban a tárolóban van több is különböző rendszerekhez (és kernelekhez). Fogalmam sincs, Mint-en épp melyiket fogja feltenni.
Te már kerneleket is cserélgettél rendesen, nem? Vagy az másik gép?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40863) Lathronos válasza lev258 (#40862) üzenetére


Lathronos
őstag

Miért? Nem bugosak(kivéve az Inteleket). Legalább is nálam nem okozott galibát (HD 4650). Ja, hogy kernelfüggő, ezt nem tudtam. Bár igaz, nálam 4.1.10-es kernel van fent.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40864) Sub-ZeRo válasza Lathronos (#40863) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Miről van szó? :DDD

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#40865) Lathronos válasza Sub-ZeRo (#40864) üzenetére


Lathronos
őstag

A xorg-edgers tárolóban található nyílt driverek állítólag csak a 4.x-es kernelekkel kompatibilisek.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40866) Lathronos válasza lev258 (#40862) üzenetére


Lathronos
őstag

Nekem most Ubuntu 14.04.3-am van apc-n, azon cseréltem a 3.19-es kernelt 4.1.10-esre. A T500-as Lenovon pedig maradt a 3.19.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40867) Sub-ZeRo válasza Lathronos (#40865) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Megcsináltam amit írtál, de mintha nem változott volna semmi.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#40868) Lathronos válasza Sub-ZeRo (#40867) üzenetére


Lathronos
őstag

Nem lehet, hogy a szerveren van lag és nem a Radeon okozza? Próbáltál más szerverhez csatlakozni? Vagy offline játszol?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40869) Sub-ZeRo válasza Lathronos (#40868) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Neten játszottam eddig. De meglesem botokkal is mindjárt.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#40870) Sub-ZeRo válasza Lathronos (#40868) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Megvan a hiba. A vysnc-et be kell kapcsolni és akkor nem laggol. Köszönöm a segítséget! :R

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#40871) herdsman12 válasza ubyegon2 (#40018) üzenetére


herdsman12
őstag

about:cache (ez jó így?)

memory
Number of entries: 56
Maximum storage size: 1 KiB
Storage in use: 0 KiB
Storage disk location: none, only stored in memory
List Cache Entries
disk
Number of entries: 56
Maximum storage size: 1 KiB
Storage in use: 0 KiB
Storage disk location: none, only stored in memory
List Cache Entries
appcache
Number of entries: 0
Maximum storage size: 512000 KiB
Storage in use: 0 KiB
Storage disk location: /home/ggy/.cache/mozilla/firefox/jwyhwmrx.default/OfflineCache

(#40872) Illusion1010 válasza totron (#40839) üzenetére


Illusion1010
senior tag

Én 1 hónapja vagyok linuxon. (ubuntu 15.04) Előtte párszor használtam live módban, főleg adatmentésre nem induló windowsok alól. Azért vannak olyan idők amikor elbizonytalanodom, hogy kell-e ez nekem....
Néha kellene egy-egy program amit windowson már megszoktam, sokszor órákig tart megtalálni a megfelelő alternatívát linuxra. Ami továbbra is zavar, hogy az Asus Xonar U3 külső hangkártya optikai kimenetét nem tudom rávenni az 5.1-es hangra, bármennyit keresgélek a témában. A testreszabhatósága nagyon bejön, a gyorsabb(nak tűnő) fájlműveletek szintén. És a "nem kell félni milyen szemét fut le a böngészőben" érzés is :)

[ Szerkesztve ]

(#40873) spammer válasza Illusion1010 (#40872) üzenetére


spammer
veterán

alternativeTo, ezt ismered gondolom. Ha nem találsz alternatívát, írd be ide nyugodtan, mire kellene, hátha valaki tud segíteni. De a kisebb programok valószínűleg futnak Wine alatt, ha nem találsz megfelelő alternatívát semmiképp sem.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40874) lev258 válasza Illusion1010 (#40872) üzenetére


lev258
veterán

Két dolgot ajánlok. Tedd fel a pavucontrol beállításvezérlőt, valamint módosíts egy fájlt.
gksu gedit /etc/pulse/daemon.conf (ezzel a paranccsal root joggal tudod megnyitni)
Ezt default-sample-channels = 2
erre cseréld default-sample-channels = 6
Aztán meglátod, segített-e.
Utóbbi nem biztos, hogy szükséges. A programot nézd meg elsőként.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40875) rii


rii
nagyúr

sziasztok

a linux esetleg log-olja a napi net-es adatmennyiséget?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#40876) Illusion1010 válasza lev258 (#40874) üzenetére


Illusion1010
senior tag

Köszönöm, kipróbálom. :R

(#40873) spammer Ismerem, a Wine-t még nem próbáltam. Köszi. :R

(#40877) ubyegon2 válasza rii (#40875) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Linux nem, de a netlog az jó esetben igen. :)

(#40878) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Köszönöm az eddigi segítséget :R kérésem lenne miképpen tudnék létre hozni olyan csoportot pl: család :DDD amely nem tudna telepíteni semmit.Sőt a start menüben nem lenne semmi csak olyan alkalmazás amelyet én be teszek.De ha én adminként lépek be akkor a menüben jelenjen meg minden alkalmazás,ne csak valamilyen csökkentet start menü.
Más: :Y sikerült eltávolítanom az egész menüt most nem is tudom kikapcsolni csak az asztal van,még tálca is eltűnt.Miképpen tudnám vissza állítani vagy létre hozni újat?

[ Szerkesztve ]

(#40879) rii válasza ubyegon2 (#40877) üzenetére


rii
nagyúr

köszönöm .-)

ezzel sajnos elkéstem, mert kb. ma vagyok utoljára itthon net-en, hogy megmérhetném, mennyit is netezek havonta, milyen mobilnetes csomagra lenne szükség .-)
de akkor lesz egy 5 gb-os, bele kell férnie, ha csak weboldalak, meg levelezés

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#40880) sss válasza rii (#40879) üzenetére


sss
senior tag

Én most egy 8 GB-os csomagot használok, youtube/torrent nélkül elég. Hónap felénél vagyok 3 GB körül, szal az 5 GB az igen csak necces lenne.

(#40881) rii válasza sss (#40880) üzenetére


rii
nagyúr

köszönöm!
muszáj az 5-ös, többet nem költhetek most rá
inkább akkor majd csak a szükséges dolgokat nézem meg ... face se lesz ... csak face massneger (remélem lesz) ... úgyis csak arra használom ...

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#40882) CPT.Pirk válasza qwertly (#40878) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyszerű, vedd el a sudo jogot a "család" nevű felhasználótól mert akkor semmi lényegest nem fognak tudni csinálni, csak használni a telepített programokat. Be is állíthatod, hogy egyből induljon a böngésző is mikor az a user belépett a gépre.

Amúgy nem tudom milyen disztró, de az asztali környezetek többnyire adnak rá lehetőséget, hogy lezárd a felületet, elejét véve dolgok elfuserálásának. A KDE-ben pl. van ilyen alapból, a jobb gombos menüből kapcsolható.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40883) qwertly válasza CPT.Pirk (#40882) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Köszi a választ lubuntu 15.04 lenne és itt csináltam egy korlátozott felhasználót de sikerült a panelt és a start menüt eltávolítanom.Vagyis korlátozott Miképpen tudnám vissza tenni?és miképpen tudtam korlátozottként letörölni?

(#40884) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Itt Linux alatt lehet valahogy billentyűzetet váltani?
Értem ez alatt azt hogy sokszor van szükségem német billentyűzet kiosztásra,fizikálisan nem cserélnék, de jó lenne néha úgy használni mintha német lenne.

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#40885) lev258 válasza Geripapa (#40884) üzenetére


lev258
veterán

Ige, lehet billentyűzet-kiosztást állítani. Általában a Billentyűzet menüpontban.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40886) CPT.Pirk válasza qwertly (#40883) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Végül is hogyan szeretnéd, hogy kinézzen? Mit szeretnél letörölni? Emlékeim szerint a jobb gombos menüben lehet panelt hozzáadni lxde-ben.

Geripapa: ahogy bármi más asztali oprendszerben, itt is tudsz billentyűzet kiosztást változtatni. Valamerre a beállításokban ott lesz. (nem írtad milyen disztró)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40887) qwertly válasza CPT.Pirk (#40886) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
A kép ez és azt szeretném elsőnek is,hogy a start menü és a tálca vissza kerüljön mert a képen látod,hogy sikerült mint korlátozzon felhasználó letörölnöm :Y A másik kérdésem pedig ezt miképpen tudnám mint rendszergazda korlátozni,hogy akárki letöltöljön egy ilyen fontos komponenst.És max videót nézzen doksit szerkesszen és esetleg hatért cseréljen.

(#40888) spammer válasza qwertly (#40887) üzenetére


spammer
veterán

Az nem elég, hogy megmondod neki, hogy böngésző, office, kész? Kirakod az ikont és jó napot. Ne legyünk már ennyire értetlenek, hogy erőszakkal kelljen letiltani mindent, nehogy véletlenül történhessen valami. Én is lőttem már be gépet hozzá nem értőknek, megmutattam, hogy ott a menü, ott a firefox, ott a kikapcsolás, ennyi.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40889) Geripapa válasza lev258 (#40885) üzenetére


Geripapa
aktív tag

Megvan köszönöm.

:C

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#40890) CPT.Pirk válasza qwertly (#40887) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A jobb gombos menüben, szerintem az "új létrehozása" pontban lehet panelt csinálni, de most nincs előttem lxde. Az lxde amúgy csak korlátozottan alkalmas a teljes lezárásra, annyit tudsz csinálni, hogy ki tudod szedni a jobb gombos menüben megjelenő funkciókat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40891) Robokutya


Robokutya
senior tag

srácok remélem gyorsba tud valaki segíteni:)
Abszolúte kezdő rendszergizdának tanítanak ki jelenleg:)
Virtuálisan telepítettem debian 8 at
Kellene nekem az a bizonyos putty progi amit tottal commanderbe be tudnék integrálni hol találok olyat és hogy kell hozzáadni a tchez?
Gyorsba kéne a válasz:)
Köszi

(#40892) lev258 válasza Robokutya (#40891) üzenetére


lev258
veterán

Biztos, hogy jó helyen jársz? Hogy jön ide a TC meg a Putty? Mármint a Linuxos topic-ba.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40893) CPT.Pirk válasza lev258 (#40892) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem be szeretne lépni putty-val a virtuális Debianra Windows alól. Mondjuk a TC-t én sem tudom hogy jön ide mert a putty különálló cucc. Igaz van egy putty plugin tc-hez, de az 2009-es.

Mondjuk nem tudom, hogy ez a kapcsolódás hogyan működik, talán localhoston keresztül betalál a kliens OS-re a putty?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40894) Rimuru válasza Robokutya (#40891) üzenetére


Rimuru
veterán

Ezzel mehetsz at a megfelelo topicokba. Remelem azert az SSH-t (esetleg telnetet) belotted Debian alatt, es a megfelelo halozati adaptert a virtualis gep beallitasaiban. ;)

qwertly: A korlatozott fiokot ugy kepzeld el mint Windowsban, rendszer dolgaiba belenyulni nincs joga, de pl a talcat ugyanugy athelyezheti.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#40895) lev258 válasza CPT.Pirk (#40893) üzenetére


lev258
veterán

Nekem is ez volt a benyomásom, de akkor egyértelmű, hogy rossz helyen keresgél.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40896) qwertly válasza CPT.Pirk (#40890) üzenetére


qwertly
addikt

Köszi a választ :R de akkor szerinted melyik alkalmas arra,hogy eltudjam kerülni az ilyen baleseteket?És a lubuntúnál van kisebb erőforrás igényű teljes asztali op rendeszer a linux alatt?Amit minimális linux tudással is tudnám használni?

Szia!colomb2 nem tudom valahogy a tálcát zárolni ne tudják módositani?

(#40897) CPT.Pirk válasza qwertly (#40896) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Válasszuk szét, itt most az asztali környezetről beszélek, a hozzá kapcsolódó disztró kvázi mindegy.

Már az lxde se bővelkedik szolgáltatásokban, a nála kisebb igényűekben még ennyi sincs, azokat kezdőként fájdalmas konfigurálni (pl. openbox). - ezért majd nyilván kapok az openbox fanoktól. :)

Per pillanat csak a KDE-t tudom felhozni ellenpéldának, de az azt használó disztró erőforrás igénye nagyobb mint egy Lxde-sé, 4-500MB ramot igényel üresjáratban. KDE-ben a panel áthelyezések is tilthatóak. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40898) Rimuru válasza qwertly (#40896) üzenetére


Rimuru
veterán

LXDE-ben nem lehet zarolni, masik panel alkalmazas kellene hozza. Leirom hogy en mit csinalnek a helyedben, alap openbox aminek a jobbgombos menujebe raknam azokat az alkamlazasokat amiket indithat, tint2 panel igenyeknek megfeleloen beconfigolva. Ezeket csak szovegszerkesztovel lehetne modositani (rejtett fajlok, normalis esetben nem latja, esetleg meg az irasi jogot is megvonni), igy csak nehezen lehetne elabralni. Viszont ehhez kell egy kicsi elokepzettseg is.
Ebben az irasban (masodik feletol) megnezheted hogy mukodik az Openox configuralasa, es fel is toltottem amit ott csinaltam.

Vigyázat, csalok!

(#40899) nobela


nobela
senior tag

Sziasztok, van egy Compaq nc8430 laptopom, gyári XP-vel amit már nem szeretnék használni. Mivel csak backup gépnek tartom, nem akarok rá új OS-t venni, ezért raknék rá valami Linuxot.

Az elvárás: semmilyen csicsa nem érdekel, viszont minden funkciónak működnie kellene, ráadásul betonbiztosan kell Java alkalmazásokat futtatnia.

Mi a javasolt disztró erre egy Linuxban teljesen járatlan embernek?

ÁRESÉS !!! Sennheiser HD 650 (szinte teljesen új) magyar garanciával, akár ezüstözött szimmetrikus kábellel is eladó 119.900.- Ft

(#40900) lev258 válasza nobela (#40899) üzenetére


lev258
veterán

Ha jól látom, ez egy Atom-os gép (vagy nem :) ). Arra inkább Lubuntut javasolnék, 14.04-et. Semmi csicsa, kicsit talán még puritán is egyeseknek, viszont fürge lesz azon a gépen, ha némi swap-ot is kap.
Java-ból kétféle is van. Van a Sun-Oracle és van OpenJava is. Nekem utóbbival sem volt még gondom eddig.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.