Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40601) #68216320 válasza #68216320 (#40600) üzenetére


#68216320
törölt tag

Fene. A Unetbootin húzta le a netinstall-t és nem iso-t adtam neki, ez volt a gond. Most települ :)

(#40602) herdsman12 válasza spammer (#40572) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszi, jó a tipp. A Cliplt-t kerestem.
(Mire jó ez a Cliplt program, clipit csomag elnevezés?)

(#40603) ubyegon2 válasza #21078528 (#40595) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK! A magas kor-nak Te is beugrottál az előző hsz-ben! :)
Ettől még vicces az érték, a hiba várható szintén a nulla értéknél.
Jól meg tudja ijeszteni a laikus felhasználót.

(#40599) IchiZ
Mindenképp írd meg majd, ha 32 GB memória mellett tapasztalsz olyant, hogy betelne a fizikai ram és használni fogja a rendszer a swap-ot! ;)

[ Szerkesztve ]

(#40604) Lathronos válasza ubyegon2 (#40603) üzenetére


Lathronos
őstag

"Mindenképp írd meg majd, ha 32 GB memória mellett tapasztalsz olyant, hogy betelne a fizikai ram és használni fogja a rendszer a swap-ot!"

:DDD Hát arra még kb. 5-6 évet várnod kell, mire az ajánlott RAM méret linux esetében is ennyi lesz. Akkor már simán fel lehet tölteni azt a 32 GB-ot. 10 év múlva pedig már lazán 64 GB-nál fog járni ez az érték, és még egy mai csúcskategóriás i7-en LXDE-vel sem fog futni semmi. :D

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40605) ubyegon2 válasza Lathronos (#40604) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

5-6 év múlva jó lenne, ha még elég lenne a 8 GB Linuxra! :) A Winx is visszavett a 7-hez képest, csak nem őrülnek meg a Linuxos fejlesztők, hogy fordított irányba mennek. Mondjuk 5-6 év hosszú idő, bármi lehet...

(#40606) Lathronos válasza ubyegon2 (#40605) üzenetére


Lathronos
őstag

Őszintén kívánom, hogy neked legyen igazad. Bár ez az ámokfutás amit manapság a szoftver-fejlesztők művelnek az operációs rendszerekkel, elég sötét jövőképet fest elénk. Abból indulok ki, hogy 2008-ban még 512 MB mindenre elég volt egy átlag felhasználó számára(linuxon), most pedig 4 GB-nál járunk.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40607) ubyegon2 válasza Lathronos (#40606) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez nem a Linux fejlesztők hibája, egyszerűen rohanni kell minden után, anno 512/64-es netem volt, mindenre elég volt, igaz egy film se 20 giga volt. A böngészők étvágya is óriási, itt vannak a felhők, minden eszközt össze akarjuk kapcsolni, irányítani mindent mindennel. Mi jön még majd!?
Mondjuk Putyin/akárki pár nyitányként használatos graphitebomb-ja megoldja ezt a problémát egy időre :(

Anno gyufaskatulya méretű kijelzős textes mobilom volt, ma az irodai kollégák külön hordtáskából szedik ki a tepsi méretű mobiljukat! :Y

[ Szerkesztve ]

(#40608) kovaax válasza Lathronos (#40606) üzenetére


kovaax
őstag

640 kilobyte-nak elégnek kell lenni mindenkinek... :C

-=- There's no place like /home -=-

(#40609) #21078528 válasza ubyegon2 (#40603) üzenetére


#21078528
törölt tag

A SMART használatánál az első, amit meg kell jegyezni, hogy a "Pre-fail" és az "Old_age" mutató típusok, nem azt jelentik, hogy a meghajtónál "Hiba várható" v. "Magas kor" van. Ezt a számértékekből kell kiszűrni.
Egyébként tényleg megijeszti az átlag felhasználót... :K
Mondjuk én azért szoktam javallani a nézegetését, mert hasznos tud lenni, még akkor is, ha egyébként nincsenek kőbevésett szabványai, minden gyártó egyedileg értelmezi a paramétereit...
Ezért is mondom, hogy a SMART alapján történő élettartam jóslás felejtős...

[ Szerkesztve ]

(#40610) Lathronos válasza kovaax (#40608) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez a Bill Gates idézet manapság már inkább megmosolyogtató, mint valós állítás. :DDD A következő ilyen mondás: "a PC-k és notebook-ok sosem fognak kihalni". :DDD Na de ennyi off elég is mára részemről.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40611) szimi57


szimi57
őstag

Új vagyok. Átfutottam az összefoglalót. Olvastam benne, hogy nyiss egy terminált. Ezt, hogy kell?

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40612) Lathronos válasza szimi57 (#40611) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez most komoly? :Y

Kellékek -> Terminál

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40613) growler válasza szimi57 (#40611) üzenetére


growler
őstag

Vagy: Ctlr + Alt + T

(#40614) lev258 válasza szimi57 (#40611) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan mit szeretnél? Vagy csak ismerkedni a Terminállal?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40615) szimi57 válasza lev258 (#40614) üzenetére


szimi57
őstag

Egy NVIDIA drivert feltelepiteni.

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40616) lev258 válasza szimi57 (#40615) üzenetére


lev258
veterán

Milyen rendszerre és milyen módon? Meg milyen videókártyához? Van egy Illesztőprogramok menüpont, általában ott egyszerűen meg lehet tenni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40617) szimi57 válasza Lathronos (#40612) üzenetére


szimi57
őstag

Nem találtam kellékeket. Jól eldughatták.

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40618) growler válasza szimi57 (#40615) üzenetére


growler
őstag

Az "Illesztőprogram-kezelő"-t már nézted ?

(#40619) szimi57 válasza lev258 (#40616) üzenetére


szimi57
őstag

FX 5500 gyártótól letöltve egy "run" kiterjesztésü file.

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40620) szimi57 válasza growler (#40618) üzenetére


szimi57
őstag

Beadot egy drivert is, de hiába jeloltem be visszaállt az eredetire. Valamit kiirt, hogy zárt.

Ubuntu 14.04.

[ Szerkesztve ]

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40621) lev258 válasza szimi57 (#40620) üzenetére


lev258
veterán

Melyik rendszer?
Elfogadtattad vele, hogy a zártat választod (azt kellene)?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40622) szimi57 válasza lev258 (#40621) üzenetére


szimi57
őstag

Ubuntu 14.04.

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40623) szimi57 válasza lev258 (#40621) üzenetére


szimi57
őstag

Igen, mikor az alkalmazra kattintottam visszarakta a jelölést az alap eszközkezelöre. Úgy emlékszem nem irt ki semmit.

[ Szerkesztve ]

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40624) growler válasza szimi57 (#40620) üzenetére


growler
őstag

Jó lenne tudni, milyen rendszert használsz.
terminálba írd be:
inxi -b
majd egy enter.
A kimenetet másold be a hozzászólásodba.
(Remélem, telepítve van az inxi)

(#40625) lev258 válasza szimi57 (#40623) üzenetére


lev258
veterán

Van egy tippem, lehet egy anomália az új 14.04-gyel (14.04.2). Könnyen lehet, hogy a korábbival (14.04.1) nem lenne gond. Lehet erőltetni ezen a rendszeren is, csak nem tudom, érdemes-e.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40626) ubyegon2 válasza szimi57 (#40611) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha átfutottad, ez biztosan elkerülte benne a figyelmedet:

Amennyiben itt segítséget kérsz valamilyen témában, pár dolgot írj le, így te is hamarabb kapsz értékelhető segítséget. Ezek:

*a disztribúció fajtája, ha van, akkor a verziószáma is. Ha bizonytalan vagy, akkor a terminálos uname -a parancs kimenetét másold be.
*főbb adatok a számítógépről, ha az itteni profil lapodon nem adtad meg őket.
*a probléma részletes és érthető leírása, ha olyan, akkor mellékelt terminál kimenettel. Amennyiben az túl hosszú a bemásoláshoz, akkor feltöltve a pastebin oldalára, majd belinkelve.

Írd le ezeket egész nyugodtan, mert ahogy látom, már arról szól a kérdésedet követő hsz-ek nagy része, hogy milyen gép, melyik disztró, etc.
Persze úgy is lehet segítséget kérni, hogy beírod: Help!!!

(#40627) #82679040 válasza szimi57 (#40623) üzenetére


#82679040
törölt tag

Nvidia fx5500?Ahhoz már nincs a 14.04-hez driver(bár valaki épp nemrég az ubi topicban állította a 304-es viszi a gf2-es kártyáját-ezek szerint meglehet próbálni talán)
De am ez a gpu és alap Ubi biztos jó páros?Sztem valami könnyebb felület kellene...gondolom proci sem vadállat.

(#40628) szimi57 válasza ubyegon2 (#40626) üzenetére


szimi57
őstag

Ubuntu 14.04 trusty

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40629) ubyegon2 válasza szimi57 (#40628) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez már kiderült időközben! :)
Próbáld meg a Device Drive Managert PPA-ból feltenni [link] Ez felrakja a drivert szerintem, ha megtalája persze.

Megnyitod a terminalt és bemásolod ezeket a sorokat külön folyamatként mindet és mindegyik után entert ütsz, az elsőnél a folyamat rákérdez majd valamire, akkor is enter!

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/apps

sudo apt-get update

sudo apt-get install ddm

Minden sor enter után be kell írnod a jelszót, pontosan, mert nem fogsz karaktereket látni!

Felraktam, hogy működik-e még:

[ Szerkesztve ]

(#40630) szimi57


szimi57
őstag

A proci a legerösebb kétmagos Intel D sorozat. 945?

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40631) lev258 válasza ubyegon2 (#40629) üzenetére


lev258
veterán

Állj. Neki elvileg a 304-es driver támogatja, az újabbak már nem. Nem tudom a részleteket, de lehet a 14.04.2 frissített csomagjaival már nem akar együttműködni. A ddm-et meg nem kell feltenni. Van a rendszernek sajátja.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40632) ubyegon2 válasza lev258 (#40631) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A ddm-et meg nem kell feltenni. Van a rendszernek sajátja. :F

Éppen imént írtad, hogy a fórumtárs által használt verzióban nem működik rendesen a rendszer sajátja!

Pár pillanat feltenni, de ez is csak egy javaslat volt, meg az is, hogy telepítsen újabb disztró verziót.

Gondolom Ubuntu is kibírja, ha felrak egy segédprogramot, vagy ettől már megnyeklik? Nem tuhatom, Te vagy az Ubuguru. :D

[ Szerkesztve ]

(#40633) szimi57


szimi57
őstag

Függöben hagyom ezt a témát. El kell mennem egy órányira.

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40634) lev258 válasza ubyegon2 (#40632) üzenetére


lev258
veterán

Nem az Illesztőprogram kezelő nem működik, hanem lehet, hogy a driver a rendszer egyéb csomagjai miatt nem tud települni. AMD drivernél láttam ugyanilyen hibát (visszaugrott a nyíltra), mert a háttérben ütközések voltak. A helyzet semmit nem változik azzal, hogy felraksz még egy programot, ami ugyanezt csinálná. Egyébként a linkeden nekem az se derült ki, hogy ez a program a rendszer tárolóit vagy külső ppa-kat használ (honnan veszi a driver-t). Egyébként most én se Ubuntut használok. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40635) ubyegon2 válasza lev258 (#40634) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem ez alapján a rendszerben lévőket használja, vagy inkább nem? de mivel kifejezetten Mint fejlesztés, így, mint már nem egyszer, nem lepne meg, ha jobban működne ez is, min sok minden az Ubiban. ;]

Érdekes, hogy mindkettőnél más a recommended driver.

Debianban egyszerűbb lenne kideríteni, mit használ, lehet, hogy kipróbálom.

[ Szerkesztve ]

(#40636) lev258 válasza ubyegon2 (#40635) üzenetére


lev258
veterán

Régen mindig a zárt volt az ajánlott, a jobb. Ma viszont már a nyílt is komolyabb vetélytárs (AMD-t nézve).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40637) ubyegon2 válasza lev258 (#40636) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem általában jók a nyílt driverek, legalábbis Ubuntu vonalon, érdekes, az Arch vonalon kellett az fglrx, Jessie óta Debianon se kell a zárt.

(szundybencét végleg kilőtték a fórumról winx topik miatt)

[ Szerkesztve ]

(#40638) szimi57


szimi57
őstag

Közben már egy másik Ubuntu előtt ülök, ez az itthoni. Ez egy kicsit komolyabb PC. I5 3570K, HD 7870, 8 GB. Tegnap esti telepités. A három AMD-s driver közül az egyik zártat jelöltem be és simán átváltott. :)
A Totalcomm. hiányzik. Ehhez kell a wine. Esetleg ha lenne egy link megköszönném.

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40639) Lathronos válasza szimi57 (#40638) üzenetére


Lathronos
őstag

Double Commander ugyanazt tudja, és a szofverközpontból telepíthető is. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40640) szimi57


szimi57
őstag

Teljesen ismeretlen számomra a Linux. Van arra megoldás, hogy telepitéseknél ne kelljen a terminált elővenni?

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40641) Lathronos válasza szimi57 (#40640) üzenetére


Lathronos
őstag

Nos a Unity még nekem is átláthatatlan, pedig immár 7 éve használok linuxot, így láttam egy s mást. Viszont szerencsédre készítettem egy Windows stílusú, átlátható, előre beállított Ubuntu 14.04-et, ami mindent tartalmaz amire csak szükég lehet. Itt találod, ebbe a Double Commander is telepítve van, több hasznos szoftverrel egyetemben. Feltelepítés után nincs más dolgod mint frissíteni. Ha van hozzá kedved, LIVE-ként próbáld ki. :) Én is ezt használom. Telepítéshez pedig ott a szoftverközpont. Az alsó dokkon jobbról balra a második ikon.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40642) szimi57 válasza Lathronos (#40641) üzenetére


szimi57
őstag

Köszönöm, már töltöm is. Most a 32 bites van csak. A Double Commandert látszólag telepitette, de nincs a telepitett alkalmazások között!?

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40643) szimi57 válasza Lathronos (#40641) üzenetére


szimi57
őstag

Hogyan tudom a 32 bitesre rátelepíteni?

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#40644) Lathronos válasza szimi57 (#40643) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát akkor szoftverközpontól telepíted a synaptic nevű csomagkezelőt, majd elindítod. Ott pedig beírod a keresőbe, hogy doublecmd-gtk. Kijelölöd, jobb egérgombbal kattintasz rajta, majd kijelölés telepítésre. Ezután pedig az Alkalmaz gombra kattintasz.

Vagy pedig terminálba beírod: sudo apt-get install doublecmd-gtk és a többit saját maga végrehajtja.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40645) ubyegon2 válasza szimi57 (#40642) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Milyen információid voltak Linux telepítéséről eddig, olvastál telepítési segédletet? Ha nem, akkor kéne, mielőtt egy új disztrót felteszel. Arra a gépre, amit írsz, kifejezetten 64 bites verzió telepítendő! Ha ez az alapinfó nem volt meg, akkor lesznek még gondjaid. Itt is találsz Ubuntuhoz telepítési infókat, ne sajnáld rá az időt. :) Ha nincs fenn Win8- , akkor válaszd a legacy mód leírását! Az Ubuntus leírás azért jó, mert alkalmazható az Ubuntu egyéb változataira is ill. az Ubuntu alapú Linux disztribúciókra, az asztali kezelőfelületek miatt persze vannak/lesznek speciális megoldások.

[ Szerkesztve ]

(#40646) lev258 válasza szimi57 (#40642) üzenetére


lev258
veterán

A Szoftverközpontot egyszerű használni, nem szükséges a Terminál. Viszont úgy rémlik, a Double Commander hajlamos nem készíteni indítóikont a menübe.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40647) Lathronos válasza szimi57 (#40643) üzenetére


Lathronos
őstag

Egész pontosan ha szabad érdeklődnünk elárulnád milyen konfigurációra került 32 bites Ubuntu? Mert ha 64 bites, akkor arra inkább 64 bites javasolt.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40648) herdsman12


herdsman12
őstag

Most éppen a Double Commander miatt kérdés:
Honnan illene tudnom, hogy GTK2 vagy Qt4 verziót kell választanom?

(#40646) lev258
Figyelmetlenül a doublecmd-common-t telepítettem. Lett ikon a menüben, de semmi más.

(#40650) Lathronos
Hú, de gyors voltál. Nekem pont Jessie Xfce van.

Köszi, látom a választ.

[ Szerkesztve ]

(#40649) Lathronos válasza lev258 (#40646) üzenetére


Lathronos
őstag

Tudtommal a GUI-t a doublecmd-gtk és qt csomag tartalmazza(legalábbis nálam). És ikont is készít a kellékek menüpontba.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40650) Lathronos válasza herdsman12 (#40648) üzenetére


Lathronos
őstag

KDE, Trinity, LXDE, LXQt az qt.

Gnome, Cinnamon, XFCE, E19, MATE pedig GTK.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.