Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41601) ubyegon2 válasza bucihost (#41599) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek most már. Nálam is sok olyan disztró volt, ami nem volt hajlandó működni, akár települni se az előző hardveremre, vagy csak komoly nehézségek árán tudtam belakni. Egyébként a Wheezy épp a DE miatt nem akart jól működni, de kernelpanic az nem volt. No meg ott a Chakra, amivel örök harcban állok, egyszer sikerült telepítenem, belaktam és jött a nagy frissítés. :Y Majd a napokban kijövő talán...
Neked ezek szerint a Mint a mumus, szerencsére van választék disztróból bőven!

(#41602) nixx-21


nixx-21
senior tag

Üdvözletem! :R

viszonylag friss linux felhasználó vagyok, de eléggé sikerült beleásnom magam a dolgoba, helyzet a következő:
Adott 2 internetszolgáltató:
-Telekom 120/10
-Digi 1000/200

Adott egy Debian alapú szerver, több funkcióval, Plex, Apache miegymás.
Amire viszont nem sikerült rájönnöm, hogy miként fogom tudni kikerülni az, hogy Load balancing routert kelljen venni a két internet egy idejű használatához.

Elméletileg van rá mód, jóbarátom google ezt a megoldást dobta ki viszont ez is máshogy közelíti meg de talán ez hasonlít legjobban a kívánt állapothoz, ami az alábbi módon nézne ki:

Legfontosabb szempont a szerver redundáns internetének kialakítása, hogy szolgáltató kiesés estén ne legyen kimaradás, jelenleg azonban vagy az eth0-t használom (Telekom router által adott internet) vagy ppp0-t használom (Digi ONT által adott internet).
Amint felmegyek a DIGI pppoe-re a telekomos netet képtelen kezelni, pedig LAN-on keresztül nyugodtan tudok benne kutatni. A közös használata lenne ugye a cél de, ha az otthoni hálozatra is tovább lenne küldve a DIGI-s net az maga lenne a tökély, ez eméletileg csak routing, azonban napok óta kutatom a megoldást és már nem látok tisztán :DDD

Ha valaki tudna segíteni az ügyben, hálás lennék :R

[ Szerkesztve ]

Ati VGA tulajok baráti klubja topik.  Dєsιɢnєd ву Λρρʟє ιn Cαʟιғoяnια.(*) powered by: Nvidia

(#41603) lev258 válasza nixx-21 (#41602) üzenetére


lev258
veterán

Mondjuk azt nem tudom, mennyire kezdő topic-ba való a kérdés, viszont nem szükséges hardveres megoldás, ha már eleve két hálókártyád van. Vannak Linuxra szoftverek, amik elintézik ezt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41604) nixx-21 válasza lev258 (#41603) üzenetére


nixx-21
senior tag

Ha pontosítasz nekem, azt megköszönöm! :)
Sajnos én nem találtam

Azért gondoltam kezdő kérdésnek mert nem tartom magam HC felhasználónak még, hogy ilyeneket tudjak

Ati VGA tulajok baráti klubja topik.  Dєsιɢnєd ву Λρρʟє ιn Cαʟιғoяnια.(*) powered by: Nvidia

(#41605) lev258 válasza nixx-21 (#41604) üzenetére


lev258
veterán

Lehet, hogy te kezdő vagy, de a témád meglehetősen haladó. :)
Esetleg ezzel el tudsz indulni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41606) ubyegon2 válasza nixx-21 (#41602) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ma már egy hozzáértőtől kaptál hasonló választ, mint ez : (#41603) lev258. Akkor a haladó topikot javasolták, de közben kiderült, hogy a Debian topikban is feltetted ugyanezt a hsz-t, hogy ne fusson két vonalon a téma, így innen a hsz-ed a válaszadóéval együtt (így logikus) törölve lett!

Tegyünk még egy próbát azért: ez a topik abszolút kezdőknek van, itt nem csak a személyre kell gondolnod, hanem a téma alapján is abszolút kezdők kérdéseinek és az azokra adott válaszoknak kell ide kerülnie!

A téma itteni kibontását nem is javaslom fentiek miatt!

[ Szerkesztve ]

(#41607) nixx-21 válasza ubyegon2 (#41606) üzenetére


nixx-21
senior tag

Szia, ezzel nincs is gond, a válasz nem jutott el hozzám, egy PM-es figyelmeztetés vagy egy hsz többet ér mint a hsz figyelmeztetés nélküli törlése :U

mindenesetre köszönöm a javaslatot, akkor haladó topikban folytatom :)

[ Szerkesztve ]

Ati VGA tulajok baráti klubja topik.  Dєsιɢnєd ву Λρρʟє ιn Cαʟιғoяnια.(*) powered by: Nvidia

(#41608) ubyegon2 válasza nixx-21 (#41607) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

"egy PM-es figyelmeztetés vagy egy hsz többet ér"

Mint hivatkoztam rá, kaptál egy hsz-t ezzel kapcsolatban fórumtársunktól. Ezt én, mint TG nem vagyok képes ellenőrizni, hogy azt elolvastad-e vagy nem. Nem percek teltek el a kérdés/válasz között. Ha PM-es figyelmeztetést kapsz, azt elolvastad volna hamarabb, mint a kérdéseddel kapcsolatos választ?
Van a fórumnak és a TG rendszernek is egy szabályzata, annak meg kell felelnünk. Ahogy olvasom az érintett topikot, egyre szigorodik a rendszer, ami félmillió tag esetén nem is meglepő. Párhuzamos kérdéseket hasonló témájú topikokból mindenütt gyomlálnak, főleg, ha a profilba nem is fér bele. Ennek igen praktikus oka van.

Remélem a haladók tudnak segíteni!

(#41609) nixx-21 válasza ubyegon2 (#41608) üzenetére


nixx-21
senior tag

12:51-kor írtam újra a hsz-t mert lövésem sem volt, hogy hova tűnhetett 00:00 és 12:51 között, gondoltam nem küldtem el este ezért küldtem el mégegyszer, mindenesetre ha egy PM várt volna feljövetel után, hogy "Szervusz, nem vág témába a kérdésed, de ezt a választ kaptad rá "---", sajnos nem fogod már megtalálni mert törölnöm kellett"

ez esetben nem írtam volna újra a kommentet :U
Értem én, hogy meg kell felelni de, nem volt egyértelmű, hogy hová illant el a hsz, ezt az említett PM-el lehetett volna tisztázni

[ Szerkesztve ]

Ati VGA tulajok baráti klubja topik.  Dєsιɢnєd ву Λρρʟє ιn Cαʟιғoяnια.(*) powered by: Nvidia

(#41610) #33253120 válasza kkdesign (#41597) üzenetére


#33253120
törölt tag

Milyen sorrendben lett telepítve a két rendszer?
Nekem ebből a leírásból úgy tűnik, hogy nincs grub. Azaz ha az SDA indul, akkor indul a win, ha az SDB akkor meg nincs grub.

Biztonsági játék:
-Live rendszer, valami partíciókezelő, leveszed az összes partícióról a boot flag-et. (Windowsul mondva ne legyen aktív partíciód)
-Biosban be kell állítani, hogy az SDA bootoljon.*
-Windows fel.
-Bios átállít, SDB legyen a boot.*
-Ubuntu fel.
-Így hagyni, használni.

*Ne egy alkalomra, véglegesre.

(#41611) weinmaker


weinmaker
őstag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. A fiam notjára feltettem egy linux liteot. Erre egy playonlinux cuccost,wine-al, hogy tudjon játszani a mestermc-vel. Szépen fel is ment minden, de a mestermc kliens indulásakor kiírja,hogy kevés a szabad tárhely 0Mb ,és csináljak szabad tárhelyet,hogy működjön a játék.
Tudna valaki segíteni, hogy hogyan kell?

Vagy esetleg más módszerrel feltenni a mestermc-t? Előre is köszi!

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41612) CPT.Pirk válasza weinmaker (#41611) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez valami tört szerver? Mert a rendes MC kliens az megy natívan Linuxon. Meg azt írják, hogy nekik is van Linuxos kliensük a játékhoz, azt kellene feltenni a wine-s helyett. Mondjuk kicsit kusza az oldaluk, nem találtam meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41613) Sonja válasza weinmaker (#41611) üzenetére


Sonja
veterán

Nem igazán éretem, hogy miért akarod a Windows-os klienst használni a Minecraft-hoz?! :F Leszeded a .jar file-t a minecraft.com oldalról, ami a Java-s kliens, tehát Java is kell neki. Utána elindítod a klienst, majd beállítod így, ahogy a Mastermc oldalon írják.

(#41612) CPT.Pirk: Nincs külön kliensük Linux alá, a normál Minecraft klienst kell használni a fentebbi oldalon leírtak szerint.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#41614) CPT.Pirk válasza Sonja (#41613) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah értem, akkor nó para. Ahhoz meg csak egy jre, vagy open jre kell és már megy is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41615) ubyegon2 válasza nixx-21 (#41609) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem kellett volna feltenned először sem, ráadásul értelmetlen lett volna megírnom, milyen választ kaptál, mivel eleve beraktad a kérdést a Debian topikba is, tehát a dolgok a helyükön voltak.

Mivel írtad is, hogy eléggé sikerült beleásnod magad a dologba, így nehéz elképzelni, hogy ezt a témát abszolút kezdő témának gondoltad! :)

kiragadott részek:

"Adott egy Debian alapú szerver, több funkcióval, Plex, Apache miegymás.
Amire viszont nem sikerült rájönnöm, hogy miként fogom tudni kikerülni az, hogy Load balancing routert kelljen venni a két internet egy idejű használatához."

"Legfontosabb szempont a szerver redundáns internetének kialakítása, hogy szolgáltató kiesés estén ne legyen kimaradás, jelenleg azonban vagy az eth0-t használom (Telekom router által adott internet) vagy ppp0-t használom (Digi ONT által adott internet)."

(#41616) #82679040 válasza ubyegon2 (#41615) üzenetére


#82679040
törölt tag

42

(#41617) ubyegon2 válasza #82679040 (#41616) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erről mondanál bővebbet?

(#41618) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#41617) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez az univerzális válasz az élet, a világegyetem meg minden kérdésre. Ha kíváncsi vagy, elmondom miért ez a válasz. ;)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41619) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#41618) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kicsit le vagyok lassulva, de attól még kíváncsi vagyok, persze!

(#41620) Lathronos válasza CPT.Pirk (#41618) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezért. Vagy ezért?

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41621) ubyegon2 válasza Lathronos (#41620) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& CPT.Pirk

Kösz a kimerítő választ nektek, kicsit megnyugodtam, de ígérem bepótolom ezt a a filmet!

Emellett ezután alkalmazni is fogom, ha nem akarok túl sok értelmetlenséget írni a topikba!

[ Szerkesztve ]

(#41622) weinmaker válasza Sonja (#41613) üzenetére


weinmaker
őstag

Nagyon köszönöm! Kipróbálom amit írtál.
Azért akartam így feltenni, mert erre találtam megoldást a neten, és én meg a linuxhoz nulla szinten értek.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41623) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#41619) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az eredeti BBC-s Galaxis útikalauz stopposoknak 4. részében van a válasz, mikor megépítik a hihetetlen fejlett számítógépet a probléma megválaszolására: [link]
A neten fel lehet lelni magyar felirattal a sorozatot, javaslom a beszerzését és megnézését. Lehetőleg egyszerre, úgy nagyobbat üt! :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41624) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#41623) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt se tudtam, hogy van eredeti sorozat változata és mozifilm is belőle. :U
Mostani helyzetemben kis időt még várok, míg megszemlélem. (nagy ütésekből most épp nem hiányzik több)

(#41625) hcl Könyvet már egyszer majdnem elolvastam.

[ Szerkesztve ]

(#41625) hcl válasza ubyegon2 (#41624) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igazából könyv formájában is nagyon élvezetes :) Nem vastag, igazi angol humor :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#41626) CPT.Pirk válasza hcl (#41625) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az nekem is megvan, szerencsére a sorozat 1:1-ben a könyv szerint megy. Az új film az sehol nincs a régihez képest. A kocka Marvin is sokkal keményebb, mint az a gömbölyű az újban. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41627) olivera88


olivera88
veterán

Létrehoztam egy shell scriptet, ami egy fájlt tölt le. Hogy lehetne automatizálni Croneval Debian 8 KDE rendszeren? Hogy minden nap olyan 8 óra felé magától lefusson? Néztem az automatikus indításnál, de ott csak olyan opciót találtam h inditás a KDE előtt.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#41628) hcl válasza CPT.Pirk (#41626) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A film is jó szerintem, csak fejlesztettek rajta :) A gondolkodásra felugró légycsapók hatalmasak :D
És a filmben is feltűnik a régi Marvin :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#41629) CPT.Pirk válasza olivera88 (#41627) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A cron-ba add hozzá terminálban, azt igény szerint be tudod állítani mikor fusson.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41630) olivera88 válasza CPT.Pirk (#41629) üzenetére


olivera88
veterán

Azt hogy kell?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#41631) Rimuru válasza olivera88 (#41627) üzenetére


Rimuru
veterán

Ez inkabb a tobbieknek szol.
Amugy debianon van fent alapbol cron? systemd ezt is megoldja.
olivera88: ha szeretnel bonyolultabb es (systemd-s) nativ megoldas akkor irok neked egy timer-t.

Vigyázat, csalok!

(#41632) olivera88 válasza Rimuru (#41631) üzenetére


olivera88
veterán

Szerintem igen, mivel ha beírom h Cron akkor automatikus indítás jön elő. Négy scriptem van, ezeket szeretném futtatni ütemezetten adott időpontokban. A systemd is tud ilyent_?
Szeretnék

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#41633) spammer válasza olivera88 (#41632) üzenetére


spammer
veterán

Használd a crontabot [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41634) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Mondanátok valami egyszerű képjavító programot, amivel alkonyati vízparti képeken lévő személyt láthatóvá lehetne tenni? Nem használtam ilyen szerkesztőket még, a Gimp-et kipróbáltam, de az bonyolult, olyan kéne, ami beépített megoldásokkal pár kattintással optimalizálja a képet. Egyszerű mobillal készült kép, nem profi fotóról van szó.
Köszi előre is!

(#41635) Lathronos válasza ubyegon2 (#41634) üzenetére


Lathronos
őstag

GIMP világosítás. Ez is max. 4 kattintás. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41636) ubyegon2 válasza Lathronos (#41635) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, lehet, hogy ezzel a leírással már sikerül valamit kihozni belőle, mert eddig ha világosítani tudtam is, nagyon fakó lett az egész. Régebben valami online módszert használtam, az teljesen jól normalizálta a képeket, de már nem emlékszem a nevére.

(#41637) Lathronos válasza ubyegon2 (#41636) üzenetére


Lathronos
őstag

Színek -> Automatikus -> Kiegyenlítés és utána talán még Normailzálás ha szükséges. Ez a két opció általában elég a korrigáláshoz világosítás után. Ezen kívül még a Fehéregyensúllyal is lehet játszani.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41638) ubyegon2 válasza Lathronos (#41637) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ezeket kipróbálom majd! Remélem még lesz energiám ügyintézések után!

(#41639) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Hogyan lehetne, ph-ra cli-ből új hozzászólást írni? Cli-s böngésző nem jó megoldás.

(#41640) Lathronos válasza ubyegon2 (#41638) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha elakadsz, a Gimp topic-ban biztos tudnak segíteni

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41641) agy73p


agy73p
senior tag

Esetleg kipróbálnátok - akár VB alatt is - hogy Fedorára fel tudjátok tenni ezeket? Nekem csak annyi info kellene, hogy feltelepíthetők-e rpm-et használva. Wine alatt nem érdekes, az működik.

[ Szerkesztve ]

(#41642) spammer válasza DrojDtroll (#41639) üzenetére


spammer
veterán

Böngésző nélkül hogyan akarsz bejelentkezni a fórumra? :) Szólj, hogy csináljanak a fórumhoz valami API-t, akkor talán meg lehet oldani. Amúgy tök jó lenne egy CLI verzió. :D

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41643) Lathronos válasza spammer (#41642) üzenetére


Lathronos
őstag

Ja valami teletext féle retro feelinges téma kéne. Kocka heaven. :DDD

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41644) hcl válasza ubyegon2 (#41634) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Gimp, színek menü, görbék. Elkezded húzgálni a görbét.

@CLI böngésző téma : Lynx :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#41645) weinmaker válasza Sonja (#41613) üzenetére


weinmaker
őstag

Szia! El is akadtam újra. Letöltöttem a linuxra a demót, de ott semmi olyan beállítás nincs ahová be lehetne írni a mestermc-s csatlakozást, persze lehet, hogy csak én vagyok béna.

A wine-os verziónál a mestermc saját kliense van feltéve, ami tökéletesen el is indul, csak pofázik, hogy nulla a tárhely, és rövid időn belül ki is lép a játékból.

Valaki lenne olyan kedves, hogy segítene ezt megoldani, nagyon szépen köszönöm a gyerkőc nevében is ;)

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41646) Sanchez638


Sanchez638
addikt

Szép napot, win7-ről Linux-ra kemény 20mb/s az írási sebesség, de Linuxról az olvasás már 60-70mb. Ez mitől lehet?

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#41647) Rimuru válasza DrojDtroll (#41639) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem kezdo tema, de pl curl.

olivera88: Itt egy pelda ez alapjan mar szerintem konnyu lesz.
~/.config/systemd/user/nev.service
[Unit]
Description=Leiras
[Service]
ExecStart=/ahol/a/script/van/abszolut/utvonallal

~/.config/systemd/user/nev.timer
[Unit]
Description=Timer leiras
[Timer]
OnCalendar=20:00
Persistent=true
[Install]
WantedBy=timer-daily.target

Service fajlok betoltese
$ systemctl --user daemon-reload
Timer engedelyezes
$ systemctl --user enable nev.timer
Timerek listazasa:
$ systemctl list-timers --user --all

sanchezsa: Kifejtened bovebben? protocoll, fajlrendszer, hardver, stb. barmi ami fontos lehet.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#41648) Sanchez638 válasza Sanchez638 (#41646) üzenetére


Sanchez638
addikt

Megoldva, valami rakoncátlankodott.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#41649) lev258 válasza Sanchez638 (#41646) üzenetére


lev258
veterán

Különböző fájlrendszerek között más és más az olvasási/írási sebesség. Ehhez még hozzájön, hogy Windows alatt a Linux fájlrendszerek kezeléséhez külön kiegészítő kell, ami megint csak egy befolyásoló tényező.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41650) Sanchez638 válasza lev258 (#41649) üzenetére


Sanchez638
addikt

Ntfs-ről megy most ext4-re és jól megyen..

[ Szerkesztve ]

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.