Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41851) MurdR válasza CPT.Pirk (#41849) üzenetére


MurdR
veterán

LiLi, pendrive :D

Kiírnám én CD-re is, de hol veszek hengeresével? Hát már nem is használja senki :D

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41852) ubyegon2 válasza MurdR (#41851) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

win32diskimager-nek csak a neve ilyen ravasz, ez pendrive-ra írja az iso-t!

Fogadd meg Kapitány tanácsát! :U

[ Szerkesztve ]

(#41853) hcl válasza MurdR (#41851) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nekem van 2 újraírható CD-m, meg 1 újraírható DVD-m, mindig azt írom rájuk, ami kell :) A DVD kb. 6 éve van meg, a CD-k vagy 10.

Mutogatni való hater díszpinty

(#41854) CPT.Pirk válasza MurdR (#41851) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, a Lili helyett javasoltam a pendrivera íráshoz a win32diskimagert. A lili egy fat32-es kis partíciót csinál, meg mellé egy másikat ahol a tényleges adat van. A diskimager, meg pl. a rufus más technikával dolgozik. Próbáld ki őket.

olivera88: nem csak az elérési út nem stimmel?

ubyegon2:

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41855) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Lenne egy problémám, mégpedig az hogy a fényképezőgépemről nem tudok törölni képeket, gondolom azért mert csak olvasásra csatolja fel. Belehet állítani azt hogy a fényképezőt írás olvasásra csatolja?

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#41856) olivera88 válasza CPT.Pirk (#41854) üzenetére


olivera88
veterán

Nem adok elérési utat, csak fájlnév.py. De ha adok akkor az meg azért nem jó mert aszt hiszi az a python fájl amit akarok futtatni.
Amúgy megvan oldva hogy önállóan lefusson terminál nélkül, #!/usr/bin/python al. De egy sh scriptet akarok létrehozni és ezért kell.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#41857) CPT.Pirk válasza olivera88 (#41856) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem nem jó formában adod meg az elérést. Valami ilyen kellene, hogy:
python /home/teszt/script.py

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41858) MurdR


MurdR
veterán

Jólvanna, nem kell egyből bántni, nem mindenki olyan Sudo mint Tik :U :D
Már eljöttem melóba, majd holnap teszek még egy próbát :)

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41859) hcl válasza Geripapa (#41855) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

PTP módban csatolja? Nem tudom hogyan kell, hogy másként, de lehet, hogy az a géptől függ. Én egyszerűen hozzászoktam, hogy lehúzom a képeket, és utána a fényképezőgépen erase all.

Mutogatni való hater díszpinty

(#41860) spammer válasza olivera88 (#41856) üzenetére


spammer
veterán

A $PATH-ban kell lennie a helynek, ahol a script van, különben nem fogja megtalálni teljes elérési út nélkül.

szerk: de amúgy kifejthetnéd bővebben mit is akarsz, mert számomra nem teljesen világos.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41861) olivera88 válasza CPT.Pirk (#41857) üzenetére


olivera88
veterán

Így adtam meg.
python /home/oliver/Magics++PCP,T script/arpegepcphu_72.py

Spammer Mit nem értesz rajta?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#41862) CPT.Pirk válasza olivera88 (#41861) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a szóköz középen szerintem nem stimmel. Lehet idéző jelezned kellene, mert szerintem csak a szóközig nézi.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41863) olivera88 válasza CPT.Pirk (#41862) üzenetére


olivera88
veterán

Igazad volt, működik idézőjellel, ha szóközt eltüntetem akkor nem kell idézőjel. Köszi.

Spammer Systemd vel akarom ütemezni a bash script futattását, az meg lefutattja a python scriptet. Eredetileg systemd vel akartam futtatni az egészet amit Colomb fórumtárs írt, de az ExecStart=elérési út/python fájl neve, nem tudja értelmezni a python scriptet. Hogy miért azt nem tudom.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#41864) olivera88 válasza olivera88 (#41863) üzenetére


olivera88
veterán

Na megoldva systemd vel, ott is az a fránya szóköz miatt nem tudta értelmezni a fájlnevet.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#41865) hedgehog01


hedgehog01
tag

Szépjónapot mindenkinek!

Teljesen kezdő linuxosként szeretnék segítséget kérni. A téma Kubuntu 14.04 + nvidia driver. Kerestem, hátha más is belefutott már a problémámba, sajnos nem találtam.

A lényeg: egy Asrock Vision 3D 137D típusú mini gépre szeretnék linuxot varázsolni, amit egy Samsung LE32B550 full hd tv-n használok, HDMI-vel összekötve. A gépben egy Geforce 425M videokártya van.

Telepítettem a Kubuntut, minden rendben is ment, felismert mindent, az asztal felbontása full hd, egy probléma, hogy nincs hang a hdmi-n keresztül, illetve folyamatosan jelzi, hogy a videokártyához más drivert használna.

Fel is tettem egy weboldal alapján a friss drivereket. [link]

Az újraindítást követően valami egészen furcsa kinézetet kaptam. A felbontás még mindig 1920x1080, ellenben az összes felirat és ikon mintha 640x480 körüli felbontásnak megfelelő méretben jelenne meg. Linkelek egy képet, hogy mire is gondolok.
[link]

Hogyan tovább? Illetve a hangot hogyan tudom kivarázsolni a tv-re? A beállítások között már mindenhol elsődlegesnek állítottam be a hdmi kimenetet, mégsem változott semmi.

Előre is köszönöm szépen a segítséget!

(#41866) kkdesign válasza kkdesign (#41845) üzenetére


kkdesign
senior tag

A proci terheléses témára egy kép: [link]

nem fut semmi mégis elszórtan a proci mag szálain mindig van olyan szál ami 10% körül jár a 8ból.......... why? azt ne mondja senki, hogy azért mert dockot vagy témát alkalmazok. mert előtte is ezt csinálta amikor szűz ubuntu volt, csak akkor azthittem hogy háttérben töltögeti a fontos dolgokat.

Gnome felület alatt meg ennél sokkal jobban használta a ventit a gép szóval valszeg jobban húzta.

Feltettem ezt a Laptop mode tools-t, meg valami másikat is, azt nem tudom megnevezni, de fent a lan ikon mellett van egy chip ikon is, választhatok hogy energiatakarékos vagy teljesítményre menő.

megkerestem a config fájlait, egyikben volt beállítási lehetőség %os elosztásban. Lejjebb vettem, de semmi változás, hogy ne kellene neki venti...

Van a gépben egy nvidia videokari, lehet azért pörög mert még nem néztem a driver-jét? vagy az intel hd 3000 integrált vga drivere is közrejátszhat?

vagy esetleg a dualboot rendszerkiosztás miatt húzza a gépet?most windowsról írok, a venti be sem kapcsol, 8 lappal az operát használva és pár progi fut az óra mellett is, és Ubuntun akkor ez most what?

(#41867) kkdesign válasza CPT.Pirk (#41847) üzenetére


kkdesign
senior tag

Most nézem, az előző hsz-em rossz helyre címződött, így mivel későn vettem észre, ebben hivatkozom helyesen

(#41868) lev258 válasza kkdesign (#41866) üzenetére


lev258
veterán

Jó lenne tudni, hogy jelenleg melyik videókártyát használja. A dual bootnak semmi köze a dologhoz.
hedgehog01: A hangbeállításokban (esetleg pavucontrol-ban) kellene a HDMI-re állítani. A frissebb driver, amit telepítettél az Nvidia-hoz, az támogatja is a te videókártya típusodat?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41869) kkdesign válasza lev258 (#41868) üzenetére


kkdesign
senior tag

Azt hogy tudom meg? Nem telepitettem semmit pluszba a dedikalt vgahoz, szoval szerintem az integraltat nyustoli

(#41870) lev258 válasza kkdesign (#41869) üzenetére


lev258
veterán

Az még nem biztos.
Egyik lehetőség, a glxinfo|grep OpenGL parancs.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41871) kkdesign válasza lev258 (#41870) üzenetére


kkdesign
senior tag

chrys@chrys-Inspiron-N5110:~$ glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
OpenGL core profile version string: 3.3 (Core Profile) Mesa 10.5.9
OpenGL core profile shading language version string: 3.30
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 10.5.9
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:

innen letöltsem valamelyiket?

[ Szerkesztve ]

(#41872) lolka1980


lolka1980
aktív tag

Sziasztok!
Ha még nem említette volna senki.:
linuxot-tamad-az-uj-ransomware

(#41873) lev258 válasza lolka1980 (#41872) üzenetére


lev258
veterán

"Once launched with administrator privileges"
Eddig olvastam az eredeti cikket. :DDD
kkdesign: Eszerint valóban az Intel-t használja. Melyik disztribúció?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41874) bicajoskema


bicajoskema
tag

sziasztok!
Linux Mintet telepítettem Dell e6410-re. 250gb os SSDm van. 1 nagy ext4 es partíciót csináltam (250gb) a telepítő particionálójával. Később Gparted-el egy másik 40 Gb os partíciot is csináltam a fényképeimnek (ext4). Ezt eleinte láttam az asztalon , de már egy ideje nem tudom elérni se az asztalról se a fájlkezelőböl.Hogyan tudnám visszavarázsolni?
előre is köszi

(#41875) lev258 válasza bicajoskema (#41874) üzenetére


lev258
veterán

sudo fdisk -l vagy sudo parted -l segítségével listázhatod, megvan-e. Rá kellene jönni, hogy csak nincs csatolva vagy egyéb gond van. Fájlkezelőben nem látsz ilyen méretű partíciót a bal oldali sávban?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41876) bicajoskema válasza lev258 (#41875) üzenetére


bicajoskema
tag

Van valami lemezkezelő/felügyelő kis beépitett program a Linux Mintben. Ott tökéletesen látszik hogy megvan.

[ Szerkesztve ]

(#41877) lev258 válasza bicajoskema (#41876) üzenetére


lev258
veterán

Abban a programban próbáld csatolni (Play gomb).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41878) MurdR


MurdR
veterán

Jólvan, a Win32diskimager most a 8 gigás pendriveomból csinált egy 200 megásat, és csak 200 megásra engedi leformázni. Megoldva :D

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41879) hcl válasza lev258 (#41873) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mit nem értesz, balf* rendszergazdákat fertőz :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#41880) King Unique válasza MurdR (#41878) üzenetére


King Unique
titán

Ez mindig elcseszi, mert vmi fura fájlrendszert és partíciót hoz rajta létre....Windows alatt akármelyik külső partícionáló programmal törölhető a partíció és újra létrehozható. Én a MiniTool félét használom, de a magyar nyelven is tudó Aomei is megcsinálja.
Vagy parancssorban diskpart clean neki és utána lemezkezelőben újraformázni.

2 perc az egész, vagy még annyi sem. :D

(#41881) Gyb001


Gyb001
senior tag

Üdv.
Online filmnézés közben az első procesz (pid: 12075) cpu-használata kb 5 perc után megemelkedik, és 15 fokkal melegebb lesz a laptop procija. Elkezd tearing-elni az egész rendszer.
Ha leállítom akkor ugyanúgy megy tovább a film csak visszaugrik miniálisra a proci használat, és megszűnik a tearing. A procesz újraindul új pid-el, de 5 perc után újra le kell állítani.
megj: 80% nál följebb nem megy a cpu használat, akkor sem amikor már a terminál is használhatatlan a tearing miatt.
vidtome indavideó steaim.to ... oldalakon csinálja, mind flash alapú

Rendszerfüggetlen, de csak linuxon csinálja, ötlet?
debianon, archlinuxon, operában , chromban is csinálja, integrált hd4000 el és dedikált gt635m el is :D

Nem találok semmi hasznosat róla, nektek van ilyen tünet?

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41882) hcl válasza Gyb001 (#41881) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Firefoxszal nem csinálja? A krómban lehet valami rosszul forgatva, tippre. Vagy az intel driverben.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#41883) MurdR válasza King Unique (#41880) üzenetére


MurdR
veterán

Igen, Minitoollal közben helyrehoztam, de most megint tettem egy próbát, és elkezdte betölteni a Puppyt :))

Sikerült is, viszont a Puppynak nem tetszik az Armadában lévő Ati VGA.
Most jön a Lubuntu :D

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41884) Gyb001 válasza hcl (#41882) üzenetére


Gyb001
senior tag

operával próbáltam, mindjárt megnézem firefox alatt is.

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41885) Gyb001 válasza hcl (#41882) üzenetére


Gyb001
senior tag

Firefox alatt nem csinálja :)

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41886) lev258 válasza Gyb001 (#41885) üzenetére


lev258
veterán

Akkor valami Chrome/Chromium dolog okozza (az Opera is az).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41887) hcl válasza Gyb001 (#41885) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor a króm által használt HTML5 vagy fless lejátszó (Pepper) lesz.

Mutogatni való hater díszpinty

(#41888) Gyb001 válasza hcl (#41887) üzenetére


Gyb001
senior tag

Köszönöm. :R
Nem tudtam hogy az opera chrome alapú.

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41889) kkdesign válasza lev258 (#41873) üzenetére


kkdesign
senior tag

unity-s Ubuntu legújabb hosszan támogatott verzió.

(#41890) lev258 válasza kkdesign (#41889) üzenetére


lev258
veterán

Meg kellene nézni, melyik folyamat dolgoztatja. Vagy a képeden látható programban, vagy a top paranccsal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41891) Lathronos válasza MurdR (#41883) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha az sem jó, akkor pedig Antix.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41892) Blabcsi


Blabcsi
senior tag

Üdv.
Ez a puppy került rá.
Viszont akárhogy próbálom állítgatni sehogy nem akarja rendesen használni a billentyűzetét.
Tudtok erre megoldást?
:R

https://hu.pinterest.com/Blabcsi0911/ :) https://www.facebook.com/pg/Blabcsi.gravir/photos/?ref=page_internal

(#41893) hedgehog01 válasza lev258 (#41868) üzenetére


hedgehog01
tag

Köszi szépen. Közben annyit találtam, hogy csak Kubuntun csinálja ezt a cirkuszt, ezért inkább feltettem az Ubuntut. Bár annak nem tetszik annyira a felülete, meg a Kubuntuban több beállítási lehetőséget láttam, de most marad az Ubuntu.

(#41894) kkdesign válasza lev258 (#41890) üzenetére


kkdesign
senior tag

kiemelkedően egyik sem. Max a böngésző ugrik ki, mégsem látni hogy melyik húzza feljebb a használatot

(#41895) bicajoskema válasza lev258 (#41877) üzenetére


bicajoskema
tag

Sikerült.
Köszönöm a segitseget!

(#41896) MurdR


MurdR
veterán

Na most nekiálltam az X22-es Thinkpadre feltenni a Lubuntut, de amikor rányomok a telepítésre, és elkezdi töltögetni a dolgokat, egyszerűen elfeketedik a képernyő, és csókolom. Slitaz, Antix el sem indul..

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41897) hcl válasza MurdR (#41896) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

fb=nomodeset kernelparaméter, egy próba erejéig?
Nekem amúgy 12-es pörög a P3-as notin.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#41898) MurdR válasza hcl (#41897) üzenetére


MurdR
veterán

Nagyon jól hangzik, és ezt hova írjam be? :D

Illetve egy-egy linux disztró pendrájvosításánál ezt írja:
[Error while installing syslinux bootloader! Installation aborted.] Az mitől lehet?
win32diskimager sajnos nem megy Win2000-en, valamint a LiLi sem, így most a LiveUSBinstall-lal nyomom :U

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41899) hcl válasza MurdR (#41898) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha live rendszernél csinálja, akkor a boot menünél. Ha telepítettnél, akkor amikor indulna, mint windózon induláskor shift (asszem az hozza elő Ubin) kapsz egy boot menüt, ahol ugyanúgy szerkesztheted a bot parancssort, mint a live cuccon.

Így.

Pendrive-t nem tudom, én 1000 éve csak Linux alól írok ki Linuxokat pendrivera.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#41900) MurdR válasza hcl (#41899) üzenetére


MurdR
veterán

:R

Lehet nem Win2k alól kéne szenvednem... :D

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.