Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41751) kkdesign válasza #33253120 (#41744) üzenetére


kkdesign
senior tag

ezt a témát még1x nem nyúzom le :) vagy 2 hsz oldal televolt a témámmal kb 1 hete, nem sikerült megoldani, ezért lenne a linux magja az ssd-n, és amit csak lehet a hddn egy külön particion eltárolnék a linuxnak.

Még1 kérdés, ha felteszem SSD-re. Utána van dolgom az ssd beállításával? kell valami speckó beállítás? mint windowsba a samsung programjában 1-2 dolog?

(#41752) Yllgrim válasza spammer (#41747) üzenetére


Yllgrim
őstag

Gondoltam mar ra :K

Peace is a lie, there is only passion. Through passion, I gain strength. Through strength, I gain power. Through power, I gain victory. Through victory, my chains are broken. The Force shall free me.

(#41753) huszar90


huszar90
aktív tag

Sziasztok! A párom gépére szeretném felrakni a Solus-t de a telepítésnél nem találja a merevlemezt csak a pendrive-ot amiről bootol. Felajánlja hogy indítsam a Gparted-ot de az is csak a pendrive-ot mutatja, pedig maga rendszer látja a merevlemezt mert ha nyitok egy (intézőt?) akkor ott tudom a merevlemezen lévő fájlokat böngészni. Csak a telepítő nem látja meg a gparted. Ötleteitek vannak?

kép1
kép2

(#41754) Rimuru válasza olivera88 (#41706) üzenetére


Rimuru
veterán

O nem ertelmezi amit megadsz neki, csak lefuttatja. Ami szembe jut: nem abszolut utvonal, nincs futtatasi jog rajta.
inditsd el a service-t amit letrehoztal (most nem a timer-t):
systemctl --user start nev.service
utana nezd meg az allapotot:
systemctl --user status nev.service
vagy
journalctl -xe

huszar90: kepeket nem lehet megnyitni.

Vigyázat, csalok!

(#41755) ubyegon2 válasza huszar90 (#41753) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még mindig ugyanez, de már rakattantál az Antergosra, azzal mi a bajod?

(#41756) huszar90 válasza Rimuru (#41754) üzenetére


huszar90
aktív tag


ubyegon2: az én gépemre fel is ment, és jól is működik, ezt a barátnőmére raknám, neki lassú volt az antergos az animációk szaggattak. :(

[ Szerkesztve ]

(#41757) lev258 válasza huszar90 (#41756) üzenetére


lev258
veterán

Jobb felső sarokban próbálj mást választani. Mivel ez sdb, így sda-nak is kell lennie.
Általában van lehetőség kikapcsolni az extra effekteket a disztribúciókban.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41758) #68216320


#68216320
törölt tag

Claws-mail esetén meg lehet valahogy gátolni, hogy az ablak bezárásra ténylegesen bezáródjon a program? az a probléma, hogy ilyenkor nem fut semmi daemon és nem figyeli, hogy érkezett-e levél a fiókba. Ha a tálcára ikont nyomom meg akkor is eltűnik az ablak, de az indicator helyen szépen megjelenik az új üzenet jelzés levél érkezése esetén.

Van ehhez valami daemon esetleg? Vagy valami védel a "user error" ellen, hogy ne lehessen ablakikonnal ténylegesen bezárni?

(#41759) Sonja válasza #68216320 (#41758) üzenetére


Sonja
veterán

A Claws Mail oldalán van egy Plugins menűpont a Download alatt, és ott van egy Notification, ami kell neked. ;)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#41760) huszar90 válasza lev258 (#41757) üzenetére


huszar90
aktív tag

Mégegyszer bebootoltam, most meg látja eszem meg áll :D semmit nem csináltam másképp pedig :) azért köszi a segítséget!

(#41761) #68216320 válasza Sonja (#41759) üzenetére


#68216320
törölt tag

Feltettem, de ha bezárom a főablakot az sem jelez.

(#41762) Sonja válasza #68216320 (#41761) üzenetére


Sonja
veterán

Akkor nem állítottad be. Beállítások -> Beállítások, majd alul Pluginek -> Értesítések menűpont-nál az utolsóra, azaz a Rendszertálca-ikon menűpontra mész, utána bepipálod a Tálcaikon engedélyezése és a Bezárás a tálcára opciót.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#41763) olivera88 válasza Rimuru (#41754) üzenetére


olivera88
veterán

Megnéztem.

Active: failed (Result: exit-code) since p 2015-11-06 15:28:29 CET; 48s ago
Process: 2952 ExecStart=/home/oliver/Magics++ PCP 72 script/arpegepcpvhu_72.py (code=exited, status=203/EXEC)
Main PID: 2952 (code=exited, status=203/EXEC)

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#41764) gvandor válasza #68216320 (#41731) üzenetére


gvandor
csendes tag

PeachMan: irfanwiew helyett Gthumb.

kkdesign: 20 GB elég lesz. Én rátenném a rendszert egyben (nem kell swap, ssd-re amúgy sem ajánlott, nem kell külön home), a Dokumentumok mappát létrehoznám a HDD-n, és a home mappában levő Dokumentumok mappát linkre cserélném, ami a HDD-n levőre mutat. Ugyanígy tennék a Képek, Videók, Zenék mappákkal is. Így a leggazdaságosabb helykihasználás szempontjából, és a rendszertől is el van különítve minden fontos adat.

Ubuntu 14.04 LTS (Unity)

(#41765) gvandor válasza kkdesign (#41751) üzenetére


gvandor
csendes tag

Az SSD-n gyorsabb a rendszer, azért jó oda tenni.
SSD optimalizálás Ubuntum van, arról tudok beszélni, itt leírtam:
http://ubuntu.hu/node/40529

Ubuntu 14.04 LTS (Unity)

(#41766) Gyb001


Gyb001
senior tag

Üdv.
Otthoni használatra melyik javasoltabb? Xen vagy virtualbox?
Eddig azt hittem hogy a xen csak paravirtualizálni tud, de most látom hogy teljes virtualizációt is támogat.
Szerintetek melyik jobb, és melyiket használjátok?

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41767) CPT.Pirk válasza Gyb001 (#41766) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Vbox. Egyszerű és jó.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41768) #33253120 válasza kkdesign (#41751) üzenetére


#33253120
törölt tag

:)
Amikor jön a kérdés, hogy hova kerüljön a rendszer, akkor válaszd a valami mást.
Csinálj egy nem túl nagy partíciót az SSD-n (nem tudom mekkora kell manapság, 2009-ben elég volt pár száz mega, ha biztonsági játékos akarsz lenni, akkor legyen 1 giga, de az bőven sok szerintem) az legyen kiválasztva a /boot-nak, A HDD-re pedig kerülhet a swap, a /, a /home ha esetleg azt külön akarod. Így kikerüljük azt, hogy a gép nem bootol a HDD Caddy-ről.
Szerk.:
Szerintem.
De valaki mondhatna erre áment a jobban hozzáértők közül.

[ Szerkesztve ]

(#41769) Lathronos válasza #33253120 (#41768) üzenetére


Lathronos
őstag

Minek a /boot? Én sosem csináltam 8 év alatt, mióta linuxot használok. Ok látom, javítottam.

Így már értem, mire jó. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41770) #33253120 válasza Lathronos (#41769) üzenetére


#33253120
törölt tag

A /boot-ról volt szó. A / megy a hdd-re. Vagy lehet elírtam?
Szerk.:
Nem írtam el.
Elvben MINDENT kiszervezhetsz külön partícióra telepítésnél. Ha az a fontos, hogy a bootolandó meghajtó nincs bootképes keretben, akkor lehet elég a /boot-ot odarakni ahol az bootolni tud.
Szerk2.: Látom. :)
Szerk3.: Továbbra is várok megerősítést, mert tudom, hogy elvben működik, de laposon még sosem próbáltam.

[ Szerkesztve ]

(#41771) herdsman12


herdsman12
őstag

Az újabban WiFi-re kötött EEEPC-m (Jessie), rendszeresen leszakad a hálózatról, majd meggyógyul. Kábel csatlakozásnál nem volt ilyen probléma. A többi csatlakoztatott eszköz rendben.
Hogy lehetne kideríteni, hogy mi a gubanc?

(#41772) #33253120 válasza herdsman12 (#41771) üzenetére


#33253120
törölt tag

Első körben szerintem próbálj csatornát váltani. Hátha a mostani tele van.

(#41773) MurdR


MurdR
veterán

Sziasztok. :D
Igen, megint megjelentem, időnként rámjön a linux, és itt lyukadok ki ;]

Nos, az elmúlt hetekben volt lehetőségem egy kicsit többet foglalkozni a notijaimmal, és arra gondoltam, hogy mindegyik kap a Windows mellé egy-egy linux disztrót.

Jelenleg ez lenne az elképzelésem (nemröhög!)

Mondjuk ez legyen az első:
Compaq Armada M700
Pentium III 1GHz, 320MB, 20GB
Na ez a gép marad bent munkahelyemen, szinte semmi másra nem lesz használva, mint nagyon egyszerű Excel táblázat (max 60kb).
Win oldalról XP, Linuxból pedig hirtelen nincs konkrét ötletem, csak pár elképzelésem. A linuxos oldalt böngészésre fogom használni (csak PH!), így valami olyasmi kéne, ami egy kicsivel smoothabb mint egy win2000+opera.

Elképzelések:
Susie Linux az alaprendszer tartalmazza az irodai szoftvercsomagot (OpenOffice.org), internet böngészőt (Mozilla Firefox + pluginek), levelező programot (Thunderbird), kommunikációs programokat (Skype, aMSN), torrent kliens és letöltő programokat (Qt torrent-kliens és KGet), multimédiás eszközöket (MediaPlayer, GIMP + FX foundry, KDVD Kreator), dokumentum kezelőket (pdf olvasó, Gwenview, X-Sane, K3B), széleskörű nyomtató támogatás és hálózati kapcsolódás segédprogramjait (Wi-Fi és Bluetooth). na ez nagyon kecsegtető, igazából ha nem probléma, hogy leállt a project (ha jól olvastam) akkor én ebbe bele is vágnék. Próba cseresznye alapon. :D

Viszont nem szeretnék CD-t írogatni. Megoldható lenne simán csak pendriveról a setup?
A partícióknak miként kéne kinézniük?

Ha van esetleg más ötlet, szívesen fogadom.

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41774) CPT.Pirk válasza MurdR (#41773) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát, pl. a Skype már nem fut azon a procin az SSE2 hiánya miatt...

Mindenesetre ne halott disztrót tegyél fel, annak semmi értelme. Ott már a csomag adatbázis se feltétlen működik, pláne nem frissül.

Javaslom a "puppy linux" disztrót, azt ilyen gépekre csinálják. [link] Amúgy termesztésen minden disztrót ki tudsz írni pendrivera. Többségüket még ki is tudod próbálni live rendszerként.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41775) MurdR válasza CPT.Pirk (#41774) üzenetére


MurdR
veterán

Skypeot nem használnék, meg szinte a böngészőn kívül semmit.
A puppyt azt a 390X-en próbáltam, de nem találtam olyan menüpontot hogy telepítés, liveban meg eléggé olyan volt, mint egy lassított felvétel :(

Azért is kérdeztem ezt a pendriveos dolgot, mert nem vagyok benne biztos hogy boot opcióként ezek a p3 környékű notik felajánlják az USB bootot. (A lili USB tiszta sor.)
Viszont van valami alkalmazás, amit ha Win alól telepít az ember fia egy ilyen régi gépre, az megváltoztatja az OS választó képernyőt, és betesz egy olyan lehetőséget, hogy boot from USB. (Holnap kitalálom melyik volt ez, ha nem jut eszedbe).

Partíciók:
7GB WinXP, 5GB Linux, 10GB a mentéseknek.
Kell még egy plussz partíció? Basszus valami RAM-mal összefüggő kell, de nem ju eszembe... :D vagy az csak az Ubuntu alá kell?

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41776) zolka95 válasza MurdR (#41775) üzenetére


zolka95
őstag

A plusz partíció az úgynevezett swap, ami virtuális memóriának kell.
Úgy tudom Ubuntun 2GB-osat csinál. Hogy a többi disztrón mennyit foglal meg hogy állítható-e a mérete azt nem tudom.

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#41777) growler válasza MurdR (#41773) üzenetére


growler
őstag

Szia.
Szerintem, ezen a gépen ne akard lecserélni az XP-t. (arra van (volt) optimalizálva...örülj, hogy egyáltalán működik !)
A helyedben, inkább egy pl. pendrájvól indítható könnyűsúlyú portable browserban gondolkodnék.
Pl. ez: [link] (próbáld ki - mit veszíthetsz vele ?) talán biztonságosabb.
Ha van ennél erősebb géped, (legalább 2 mag, 1.5 - 2 GB RAM) arra már érdemesebb lenne
valamilyen distrót keresni.

[ Szerkesztve ]

(#41778) MurdR válasza growler (#41777) üzenetére


MurdR
veterán

Áááááááá nem érzed Te át ezt a retro feelinget... :D
,,örülj hogy egyáltalán működik'' :Y :Y
Ebben nem volt még ott a tervezett elavulás nevű feature :D
Ezt a midorit viszont ki fogom próbálni.

Van kettő, meg van 4magos i5 notim is, de azokat nem kihívás használni.
Én ezeket szeretném.

Z95: swap, azaz, köszi!

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41779) growler válasza MurdR (#41778) üzenetére


growler
őstag

:)
Te tudod ! de remélem, tisztában vagy vele, hogy a mai net -nek nem ugyanaz a rendszerigénye mint
8 - 10x évvel ezelőtt volt.320MB RAM, ma már szinte semmire nem elég. :(

[ Szerkesztve ]

(#41780) MurdR válasza growler (#41779) üzenetére


MurdR
veterán

Dehogynem! Prohardveren elolvasni az új hozzászólásokat a kedvencnek jelölt topicokban! :D
Amúgy majd rendelek pár 512-es SD modult ha sok pénzem lesz, és az Armada is kap belőle kettőt. :)

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41781) growler válasza MurdR (#41780) üzenetére


growler
őstag

Csak még annyit:
Ha az XP mellé rakod a Linuxot, akkor neked kell particionálni a lemezt, és annyi területet adsz a SWAP-nek
amennyit akarsz. a rendszer csak akkor fogja használni, ha a RAM megtelik. (cserehelynek is hívják.)
Illetve, hibernáláskor.

[ Szerkesztve ]

(#41782) MurdR válasza growler (#41781) üzenetére


MurdR
veterán

Igen, én is így terveztem. Partícionálás -> Win -> Linux :R

Igazából ha a későbbieket szem előtt tartom (plussz RAM) akkor is elég 2GB a swapnek, ugye? Mindegyik disztró használ swapet?

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41783) growler válasza MurdR (#41782) üzenetére


growler
őstag

Ha bővében vagy a RAM-ak, (kb. 4GB felett) a SWAP el is hagyható. (attól függ, mennyire RAM zabáló
alkalmazásokat használsz.)
Másik: tudomásom szerint, a BIOS-ok kb. 2005 óta támogatják a pen-ről való bootolást.
És a PAE is kb innentől van támogatva. (mivel régi a géped, neked feltételezhetően "non-PAE"
telepítőre van szükséged...Linuxnál.)

[ Szerkesztve ]

(#41784) MurdR válasza growler (#41783) üzenetére


MurdR
veterán

Van valami floppys megoldás erre a boot dologra?

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#41785) growler válasza MurdR (#41784) üzenetére


growler
őstag

Nem tudom ! ezt a "régi motorosok" tudnák megmondani.
Szerintem, a legegyszerűbb egy külső (USB-s) DVD meghajtó lenne. (akár, kölcsönkérve is.)

(#41786) ubyegon2 válasza MurdR (#41784) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt a Plop nevűt szokták javasolni, amivel meg lehet oldani a pen bootolást, de ennél többet nem tudok róla. Itt vannak a változatai, nem csak a Linux változatot, hanem boot managert is lehet használni. Remélem jön valaki, aki már használta, addig olvass utána, hogyan működik ill. próbálgasd!
floppys megoldásról még nem hallottam

[ Szerkesztve ]

(#41787) whbear válasza ubyegon2 (#41786) üzenetére


whbear
senior tag

Semmi extra. Kiírod a Plop boot managert bedugod a pent bootolsz a CD (én mini DVD) -ről kiválasztod a pent és örülsz. Tapasztalatom szerint csak a dd / Win32diskimager -rel kiírt lemezkép bootol és egyik notimon ha be van dugva a töltő akkor megakad. 1 évembe telttelt míg rájöttem. Van még a Supergrub2 az is jó lehet igaz az nem pont arra való.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#41788) ubyegon2 válasza whbear (#41787) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez nem tűnik túl bonyolultnak, MurdR ft ezzel simán megoldhatja a bootolást! thnx

(#41789) #33253120 válasza growler (#41783) üzenetére


#33253120
törölt tag

Én egy ilyenre piszkáltam fel 12.04-et pár napja. Usb-ről bootol, a telepítés elején meg kellett adni a forcepae --forcepae kapcsolót. (Be is hányt az első frissítésnél az egész... :D )

(#41790) spammer válasza MurdR (#41773) üzenetére


spammer
veterán

Q4OS (Debian alapú). A témát le lehet benne cserélni ilyen W95 körüli kinézetre. :)

(#41789) T_chris: az azért nem annyira gyenge gép. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41791) growler válasza spammer (#41790) üzenetére


growler
őstag

A hosszú idejű támogatás szempontjából, jó lenne ! De úgy nézem, "i686-pae"
A kérdező gépe vajon támogatja ezt ?
Esetleg MX 14.4 non-PAE ?

[ Szerkesztve ]

(#41792) #33253120 válasza spammer (#41790) üzenetére


#33253120
törölt tag

Az ok, de 2004-es. Ezzel csak az Usb boot-ra akartam utalni.
:R

(#41793) Lathronos válasza spammer (#41790) üzenetére


Lathronos
őstag

Erről a Win95 kinézetről a középiskolai informatika órák jutnak eszembe. De gyorsan eltelik húsz év. :O Pedig mintha csak tegnap lett volna.

MurdR & T_chris
Ezekkel is tehettek egy próbát, szintén nagyon gyenge konfigurációkra vannak optimalizálva, van miből válogatni: Ubuntu, PclinuxOS, Debian, ALT Linux. Bár a Pentium 3 nem tudom hogy fog futni vele, de egy próbát megér szerintem.

És erre is van Win95 féle téma.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41794) spammer válasza growler (#41791) üzenetére


spammer
veterán

Installation CD i386. Valamelyik csak jó. :DDD Antix is jó lehet, de talán picit fapadosabb (és nem a stabil Debianra épül). De végül is megfelelhet, ha úgyis csak excel+ph fórum lesz. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41795) Lathronos válasza Lathronos (#41793) üzenetére


Lathronos
őstag

Hoppá most jut eszembe, A Trinity DE-s friss PCLinuxOS-ek itt vannak :B

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41796) growler válasza spammer (#41794) üzenetére


growler
őstag

VGA-ról, WiFi kártyáról, nem találok adatot...szóval az egész egy nagy ? :(

(#41797) kkdesign


kkdesign
senior tag

Ezt így szabad, ahogy a képen van? ssd programjában ennyi volt beállítva arra az over provisioning-ra, ezért lecsíptem a windowsból 20GB-t és unallocatedre tette, de onnan meg csináltam ext4et a linuxnak. Nem mentettem el a változást még, várok válaszotokra, hogy jó lesz-e így :) és akkor "valami más" módon erre az ext4re tenném az ubuntut. a grubot meg az SDA főmeghajtóba

SWAP-et meg tennék mondjuk a HDD hátuljára

[ Szerkesztve ]

(#41798) Tim82 válasza growler (#41796) üzenetére


Tim82
nagyúr

Nem volt benne wifi gyárilag, szóval kb. bármilyen Atheros-os PCMCIA kártyával oké lesz (az AntiX pl. teljesen jól lekezel Atheros chipsetes TP-Link B/G PCMCIA kártyát). A VGA valószínűleg ATI Rage Mobility, az sem lehet nagy probléma bármilyen Linuxnak.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#41799) growler válasza Tim82 (#41798) üzenetére


growler
őstag

Úgy legyen ! :K

(#41800) CPT.Pirk válasza MurdR (#41775) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az az 5GB az elég kevés, oda éppen csak elférnek a disztrók, de azért jó lehet. Az XP se bővelkedhet ott szabad hellyel.

Szóval, swap partíció arra kell, hogyha elfogy a szabad memória, akkor is tudjon hová dolgozni. Ha nézünk egy OpenBox-os disztrót, akkor kb. 300MB ram fog maradni a böngészőnek, a rendszer elvan 60-80MB rammal mindössze. Adsz neki 1GB swapot, akkor rendben is van ez a kérdés, az esetek többségében az is kihasználatlan lesz.

A boot-ra én is a plop-ot javaslom, de személyes tapasztalatom nincs vele.

Disztrók amikkel próbálkozhatsz:
ArchBang (arch + openbox), ChrunchBag (Debian + openbox), alap Debian8 Lxde-vel.
Az openbox környezet konfigurálása kicsit fájdalmas, de azzal lehet elérni a legkevesebb ram használatot.

kkdesign: igen, jó. Viszont szerintem feleslegesen sok az a hely a swapnak. De maradhat így is, nem gond. Az SDA az jelen esetben az SSD, nem?
Egyébként én az Ubuntu helyett választanám a "valami más" opciót. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.