Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40301) nagyfejü válasza lev258 (#40300) üzenetére


nagyfejü
őstag

A pen ről bootolást meg tudom csinálni , mert a win is ugy megy. Ki szeretném próbálni a linuxot de nem akarom bekavarni a meglévő rendszert. Ezért lenne jó hogy a pen en van a linux rendszer és ha használni akarom csak bedugom és arrol bootolok.
De sajnos nem akar bootolni.

(#40302) lev258 válasza nagyfejü (#40301) üzenetére


lev258
veterán

Ezt értem, de én ezt nem kérdeztem. Nézd meg, minden rendben van-e az említett dolgokkal, illetve megpróbálhatod másik szoftverrel rátenni a pendrive-ra. Ha nem volt világos, az első kérdést azért tettem fel, mert UEFI módban két opció is van az egyes adathordozókra (sima és UEFI indítás).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40303) inf3rno válasza nagyfejü (#40299) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem lehet, hogy USB3-ról próbálod? Nekem csak USB2-ről indul az ezzel kiírt ISO. Én csak telepíteni szoktam vele, úgyhogy itt nem okoz különösebb gondot a jelenség.

Buliban hasznos! =]

(#40304) nagyfejü válasza lev258 (#40302) üzenetére


nagyfejü
őstag

gondolom ugyanugy kell mintha windows t telepitenék!? állitgattam a biost de nem bootol. Melyik másik program csinálja meg ugyanezt?

inf3rno usb 2 használok. nincs 3 mas eszközöm.

[ Szerkesztve ]

(#40305) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat :R
És köszönöm ezt a jó kis összefoglalót ezt ki is nyomattam Ezt meg spammernek :C .

[ Szerkesztve ]

(#40306) Thusor válasza lev258 (#40298) üzenetére


Thusor
őstag

Teljesen uj a firefox. Semmilyen plug-in vagy egyeb nincs rajta. Ipv6-ot kikapcsoltam a firefoxban es a linux mintben is de a hiba tovabbra is maradt a firefoxban.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#40307) CPT.Pirk válasza nagyfejü (#40304) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Efi-s boothoz azt hiszem lennie kell efi mappának a pendriveon, ilyet valszeg a Lili nem csinál. Mindenesetre akármilyen bios van a gépeden, tudnia kell hagyományos eszközről is bootolnia.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40308) lev258 válasza Thusor (#40306) üzenetére


lev258
veterán

Live módban (kipróbálás) is csinálja? Korábbi Mint (17.1) volt próbálva?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40309) Lathronos válasza nagyfejü (#40304) üzenetére


Lathronos
őstag

Van egy olyan okosság windows esetén, amit úgy hívnak, hogy Rufus. Na mármost, ennek van egy olyan opciója, amivel tudsz UEFI kompatibilis Pendrive-ot készíteni linux ISO-ból is ha jól tudom. Egy próbát megér.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40310) inf3rno válasza Lathronos (#40309) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ez jó, ha GPT-re írom legalább ki tudom próbálni, hogy vajon működni fog e úgy. Azt mondják nem minden disztró GPT kompatibilis. Ha már a telepítő sem megy, akkor a disztró sem fog nagy valószínűséggel. Azt hiszem én is ki fogom próbálni ezt a Rufus-t.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#40311) nagyfejü válasza Lathronos (#40309) üzenetére


nagyfejü
őstag

de a rufus nem csak bootolhatót csinál??? Az sztem nem rakja rá a rendszert csak a telepitő fájlokat. V. rosszul gondolom?

Ismerem a rufust , azzal csináltam a win telepitót.

[ Szerkesztve ]

(#40312) spammer válasza nagyfejü (#40311) üzenetére


spammer
veterán

A Rufus is bootlható live rendszert csinál. Ha konkrétan telepíteni akarod a rendszert a pendrive-ra (mint ahogyan egy HDD-re tennéd), akkor azt másik pendrive-ról vagy lemezről célszerű. Vagy a másik megoldás, hogy perzisztens módban írod ki, akkor el tudja menteni a változásokat a live rendszeren is (A rufus nem biztos, hogy tud perzisztens módban írni, úgy emlékszem, hogy nem...). Akárhogyan is, hosszabb távon nem biztos, hogy jó ötlet pendrive-ról futtatni egy full rendszert (akár telepített, akár perzisztens live), de ha csak próbálgatni akarod, akkor talán megteszi.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40313) nagyfejü válasza spammer (#40312) üzenetére


nagyfejü
őstag

Nem akarom hosszu távon , csak próba. Ha tudja a nekem kellő dolgokat azonnal cserélek!

(#40314) Thusor válasza lev258 (#40308) üzenetére


Thusor
őstag

Live módban nem csinálja, ott jó. Linux mint 17.1-et még nem próbáltam ki élesben. Érdekes, hogy live módban nem csinálja de feltelepítve, lefrissítve igen.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#40315) lev258 válasza Thusor (#40314) üzenetére


lev258
veterán

Igen, tényleg furcsa. A Live-on korábbi Firefox verzió lehet, ez esetleg okozója lehet. De nehéz rájönni. Csak ezért pedig megpróbálni egy újratelepítést, nem tudom, jó-e.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40316) ubyegon2 válasza Thusor (#40306) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Downgradeld a Firefoxot, pár napja a Mint-es változat nekem is bugos volt, vissza kellett tenni egy másik verziót Synapticból a rafaela helyett a trusty-update volt a jó!

azóta a rafaela verzió ugrott egyet, arra még nem frissítettem

(#40313) nagyfejü
win32diskimager tökéletesen kiírja és live-ba bootlhatsz vele, ha nem megy, akkor más gond van.

[ Szerkesztve ]

(#40317) whbear válasza ubyegon2 (#40234) üzenetére


whbear
senior tag

Az SSD tapasztalatok. Ennyinek látja az Arch a Samsung 830 SSD-t: 122940436. Talán tényleg jobb a noop, visszálltam rá. Eddig villám gyors, mivel 6% a foglaltság, op-vel nem foglalkozom.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#40318) géeles válasza nagyfejü (#40299) üzenetére


géeles
aktív tag

Próbáld meg a LiLi-vel...
UEFI hez asszem csak FAT32 re formázva jó.
:F

TV Box Amlogic S905X4 4GB+64GB 8K 2.4G/5G X96Max, OnePlus Nord2-5G, "P."

(#40319) Thusor válasza ubyegon2 (#40316) üzenetére


Thusor
őstag

Köszönöm mindkettőtöknek a segítségét. Trusty-updatere frissítettem az jól működik. Tényleg a firefox volt a bugos és nem a linux mint.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#40320) Lathronos válasza géeles (#40318) üzenetére


Lathronos
őstag

Lili-vel soha az életbe nem csináltam még működő USB Live rendszert Ubuntu-ból vagy Linux Mintből. :(

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40321) Lathronos válasza nagyfejü (#40313) üzenetére


Lathronos
őstag

Egész pontosan mik az elvárásaid a Mint-tel kapcsolatban. Azért kérdem, mert sok olyan funkciója és képessége van, amit az alaprendszer nem tartalmaz, csak utólag lehet hozzáadni.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40322) nagyfejü válasza Lathronos (#40321) üzenetére


nagyfejü
őstag

Az otthoni hálózat!!! Ami az uj winekben nem ugy működik ahogy kellene. Ezért vagyok még win7 felhasználó.

(#40323) sz.j válasza ubyegon2 (#40120) üzenetére


sz.j
nagyúr

@ ubyegon2
# 40120

"Linux Mint 17.2 "Rafaela" - Xfce (32-bit)
Ezt érdemes kipróbálnod. download torrent"

Ma volt egy kis időm és nekiálltam volna a Linux Mint telepítéséhez, de a a megadott linkről letöltött linuxmint-17.2-xfce-32bit.iso.torrent fájt (ami pillanatok alatt lejött) nem tudom kiírni CD-re ...
Win alól próbáltam InfraRecorder-el, illetve CDBurnerXP-vel kiírni, de egyik sem "látta" az iso.torrent fájlt.
Mit csináltam rosszul

[ Szerkesztve ]

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#40324) Gyurka6


Gyurka6
őstag

Hali!
Debian 8... lett telepítve egy Asus ee pc-re (is), a gondom, ill. a kérdésem, nem található (nem találom) inittab nevű fájl. Ez nincs, v. nem jó helyen nézem (etc). (Pen-ről lett telepítve internetes frissítéssel, egy másik gépre is telepítettem, ott sem találom.)

Gyurka

(#40325) ubyegon2 válasza whbear (#40317) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az Intel 520 120 GB-o t 119897805824 byte-nak írja az fdisk -l, nem sokat számít, a 830-as az 128 GB. Jó neked, ha észreveszed a különbséget, miben érzed gyorsabbnak?

(#40323) sz.j Az csak a torrent fájl volt, ezek szerint nem töltöttél még le torrentet soha. sorry
Akkor válaszd valamelyik letöltő linket innen.

Görgesd le az Europe mirrorokhoz.

[ Szerkesztve ]

(#40326) King Unique válasza sz.j (#40323) üzenetére


King Unique
titán

Milyen .iso.torrent fájl :F
Ha letöltöd a torrentet uTorrent és társaival, akkor pl. az Xfce 32 bit egy 1,4 GB-os .iso kiterjesztésű fájl lesz. Azt márpedig szinte akármelyik íróprogram kezeli és ki tudja írni. Én ImgBurn-t használom. Illetve ehhez már DVD kell. Nem lehet, hogy magát a torrent fájlt akartad kiírni, mert az nyilván nem fog menni?
Pendrive-ra Windows alól meg Rufus és Win32DiskImager ajánlott.

[ Szerkesztve ]

(#40327) Lathronos válasza nagyfejü (#40322) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha ezalatt a Wi-Fi-t érted, akkor azt perfektül kezeli, kivéve a broadcom és RTL8192CU vezérlőket, azokat külön kell telepíteni.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40328) spammer válasza Gyurka6 (#40324) üzenetére


spammer
veterán

Debian 8-ban már nincs ilyen, mert már ez is systemd-t használ.

szerk: ha váltani szeretnél vissza SysVinit-re [link]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40329) sz.j válasza King Unique (#40326) üzenetére


sz.j
nagyúr

Lehet, hogy az okozta a gondot, hogy az uTorrent letöltésekor az AVG vírusirtó blokkolt valamit ...
Megpróbálom egy másik letöltési helyről újra letölteni

[ Szerkesztve ]

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#40330) spammer válasza sz.j (#40329) üzenetére


spammer
veterán

Már itt linkelték neked a hivatalos oldalt: [link] Válassz a listából egy országot, aztán már tépi is lefele neked az iso-t. Nem kell torrentezni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40331) King Unique válasza sz.j (#40329) üzenetére


King Unique
titán

OK.
Lényeg, hogy leszedet az 1,x GB méretű ISO fájlt és annak utána működnie kell

AVG meg vsz vmi fals találatot nyomott és blokkolta

[ Szerkesztve ]

(#40332) Gyurka6 válasza spammer (#40328) üzenetére


Gyurka6
őstag

Hali!
Köszönöm a válaszodat, részben megnyugodtam!
(Egy terminál ablakot, hogyan tudnék egy (usb-s pl203 ic-vel, az eszközt felismeri a rendszer) soros porthoz rendelni 115200-as kapcsolattal? Most nincs nálam a szerkezet.)

Gyurka

(#40333) sz.j válasza sz.j (#40329) üzenetére


sz.j
nagyúr

Miután újra letöltöttem az uTorrentet (az AVG most nem blokkolt) gond nélkül sikerült kiírni az ISO fájl, majd ki is próbáltam. Mit mondjak .., kicsit szokatlan a felülete a Windows után.

@ spammer
Sajnos nem olvastam eléggé vissza (csak az utolsóra reagáltam), ezért nem vettem észre a hsz-t és a linket.

@ ubyegon2
Köszönöm az infót .., a hiba oka az volt, hogy az uTorrent nem működött rendesen. Mint írtam az új letöltéssel már nem volt gond.

[ Szerkesztve ]

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#40334) nagyfejü válasza Lathronos (#40327) üzenetére


nagyfejü
őstag

Azt értem hogy van egy mediaplayer a tv hez kötve és a pc ről szoktam lejátszani filmet , zenét. Ez a funkció érdekel hogy jól működik-e?
Ugyanis a win 8.1 meg a 10 ben sajnos nem , és nem is tudnak tanácsot adni hogy mit csináljak.

(#40335) Vidual001


Vidual001
tag

Sziasztok pingvinesek! :)

Szeretném a tanácsotokat kérni, hogy 32 bites Linux Mint-re hogyan kell (ha egyáltalán lehet) Vibert telepíteni?
Fél órája, órája próbálkozom, nézelődök google-n, de eddig eléggé úgy tűnik, hogy a viber nem szereti a 32 bitet.
Ha viszont van valami "hekkelés" amivel mégis csak rá lehet tukmálni a vibert 32bitre, azt szívesen fogadnám :D

Az érdekelne még, hogy a 32 bites rendszert le lehet cserélni adatvesztés, és minden egyéb vezérlőszoftver újratelepítés nélkül?

MSI GT62VR 6RD Dominator Pro

(#40336) growler válasza Vidual001 (#40335) üzenetére


growler
őstag

Szia.
Állítólag, így működik.: [link]

(#40337) Vidual001 válasza growler (#40336) üzenetére


Vidual001
tag

Köszönöm a gyors választ! :R
Már néztem ezt is, viszont sehol sem találom a 32 bites verziót. Se windowsra se linuxra.

MSI GT62VR 6RD Dominator Pro

(#40338) Lathronos válasza nagyfejü (#40334) üzenetére


Lathronos
őstag

Nem tudom, én a PC-t csak és kizárólag monitorral használom.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40339) growler válasza Vidual001 (#40337) üzenetére


growler
őstag

Talán innen ? [link]

(Azt írja, 32/64bit-es.)

(#40340) whbear válasza ubyegon2 (#40325) üzenetére


whbear
senior tag

[root@gigabyte gigabyte]# fdisk -l
Disk /dev/sda: 119.2 GiB, 128035676160 bytes, 250069680 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xe3f7cf75

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 * 2048 250068991 250066944 119.2G 83 Linux

Hátha ez többet mond neked.2048 kezd, az jó ssd-nek? Úgy tudom jó, mert ha nem 2048 akkor kétszer annyi helyet foglalnak az állományok. Ez hdd-nél nem gond? Érzésre gyorsabbak az I/O műveletek noop-al. Lehet hogy csak placebó hatás. Kb 5x cserélgettem és határozottan ez a véleményem 1 hét után.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#40341) Vidual001 válasza growler (#40339) üzenetére


Vidual001
tag

Ez sajna ugyan az ami fent van a viber honlapján, és az nem műküdik. :(
Terminálban ezt írja, mikor megpróbálom futtatni:

fixme:heap : HeapSetInformation (nil) 1 (nil) 0
fixme : ntdll : NtQueryInformationToken QueryInformationToken ( ..., TokenElevation, ...) semi-stub
err: ole : CoInitializeEx Attempt to change threading model of this apartment from multi-threaded to apartment threaded
fixme : heap : HeapSetInformation (nil) 1 (nil) 0
fixme : ntdll : NtQueryInformationToken QueryInformationToken ( ..., TokenElevation, ...) semi-stub
err : ole : CoInitializeEx Attempt to change threading model of this apartment from multi-threaded to apartment threaded
fixme:advapi : DecryptFileW (L"C : \\users\\zuzi\\Temp\\{e577cb09-2068-44fb-8eed-cfcc1617b010}\\", 00000000): stub

:F

[ Szerkesztve ]

MSI GT62VR 6RD Dominator Pro

(#40342) spammer válasza Gyurka6 (#40332) üzenetére


spammer
veterán

Ezt sajnos passzolom. Ha itt nem kapsz választ mástól, próbáld meg a haladó topikban. [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40343) growler válasza Vidual001 (#40341) üzenetére


growler
őstag

Sajnálom, csak ennyit tudtam segíteni(?).
( Nem használok wine-t, a rendszerem pedig 64bit-es )

(#40344) ubyegon2 válasza whbear (#40340) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Intel 520
Disk /dev/sda: 119.9 GB, 119897805824 bytes
255 fej, 63 szektor, 14576 cilinder, összesen 234175402 szektor
Egység: szektorok 1 * 512 = 512 bájt
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Ez a GB tippelés akkor felesleges is, bár úgy tudtam a 830 csak 128 GB-os van. Az Intelnél meg ilyen fura értéket ír nekem, a tied az normális byte-ban is. :U OP mi nyugodtan elfelejthetjük. :)

A kezdeti 2048 az fontos az alignálás miatt, HDD-nél is ugyanúgy, mint SSD-nél. Ha később több partíciót csinálsz, akkor figyelj a kezdetére, oszd el 4096-tal és egész szám jöjjön ki. Ez alól kivétel, ha extended/kiterjesztett partícióról van szó.

Érzésre gyorsabbak az I/O műveletek noop-al. Lehet hogy csak placebó hatás.
Lehet placebo is akár, nekem a másik Mint 17.2 4.1.x kernellel fenn van a normál kerneles mellett, de csak a régi van noop-ra állítva, különbséget nem veszek észre.
Lehet, hogy ezt a Bonnie++ programot kipróbálom mégis, bár ha kijönnek microsecundum különbségek, akkor mit fogok csinálni? :D

(#40335) Vidual001

Az érdekelne még, hogy a 32 bites rendszert le lehet cserélni adatvesztés, és minden egyéb vezérlőszoftver újratelepítés nélkül?

Ez alatt mit értesz pontosan? Telepített rendszert nem lehet átállítani 32/64-re. Újra kell telepíteni 64 bitest.
Mi lenne az a vezérlőszoftver?

[ Szerkesztve ]

(#40345) whbear válasza ubyegon2 (#40344) üzenetére


whbear
senior tag

Én úgy tudom, az alignálást csak az első partíciónál kell figyelembe venni. Ha több van akkor közvetlen egymás után kell. Ennek azért nézzünk utána.
Szerk : Arra gondolsz, hogy pl a következő partíció kezdő szektor értékét szorozva 512 - vel és 4096 - al osztva egész szám jöjjön ki?

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#40346) ubyegon2 válasza whbear (#40345) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre gondolok a 4096-os osztásnál. az Első szektor-nál szereplő számot osztod

Itt látod az sda8 előtt kellett variálni, hogy jól kezdődjön, mert erre is oprendszer került, így az első partíción hiába jó az align, ha az oprendszer az sda8-ról fut. :)

Kicsit zavaros ez az elrendezés, azt ne is nézd, sok variáció volt már az SSD-n. ;)

[ Szerkesztve ]

(#40347) whbear válasza ubyegon2 (#40346) üzenetére


whbear
senior tag

Már értem, köszönöm az információt. De előbb szorzod 512 - vel, mert egy szektor 512 byte.
Egyébként logikus, mert nem feltétlenül kell 4096 - al oszthatóra kijönnie egy partíciónak.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#40348) ubyegon2 válasza whbear (#40347) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát igazán nincs mit. Ha mélyebben érdekel, a Flash SSD topikban jól el lehet merülni ebben a témában, a szakik között elég sok vita alakul ki időnként, ami miatt néha nem tudom, most mi az igazság, de próbáltam eddig a home user számára fontos dolgokat kiszűrni, ami ráadásul nem win specifikus. Szerencsére a mostani Linuxok és a mi SSD-ink (Samu, Intel) esetén nem sok hibát tudunk elkövetni. :)

(#40347) whbear Igazából nem szoroztam 512-vel, hanem mindig átkonvertáltam MB-ba, mert úgy kellett megadni Gparted-ben a kezdő értéket. (még az is lehet, hogy ugyanaz jön ki úgy is, nem számoltam utána sosem :) )

(#40349) Vidual001 Ha újratelepítesz, akkor minden új lesz a /root-on, ha az adataid és a /home külön partíción van, akkor azokat nem érinti az új telepítés.

[ Szerkesztve ]

(#40349) Vidual001 válasza ubyegon2 (#40344) üzenetére


Vidual001
tag

Szimpla újrahúzásra gondoltam, de úgy, hogy az adatok ne sérüljenek.
Vezérlő szoftverek alatt például a vga driverét, wi-fi kártya driverét stb. értem.

MSI GT62VR 6RD Dominator Pro

(#40350) whbear válasza Vidual001 (#40349) üzenetére


whbear
senior tag

Próbáld meg playonlinuxban a 32 bites Windows telepítővel. Ha nem megy akkor komplett rendszer újra telepítés. Mentsd le az adatokat. Más megoldás nincs. (az én tudásom szerint)

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.