Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40951) agy73p válasza spammer (#40945) üzenetére


agy73p
senior tag

Ha NTFS-re átpartícionálnám Gparteddel, az írna felül vmi adatot?

(#40952) agy73p válasza agy73p (#40951) üzenetére


agy73p
senior tag

Az egész problémám lezajlott egy egy-két perc alatt, tehát tetemes mennyiségű adatot nem írhatott a merevlemezre, ezért kérdem, hogy ha át lenne formázva ntfs-re, akkor hátrébb lennék-e, mint jelenleg ismeretlenként.

(#40953) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Na, úgy gondoltam kipróbálom az Apricity Os-t. Szép meg minden, de telepítéskor, 28%-nál megáll egy hibával. :( Nem tudom mit csináljak vele. Hiába próbáltam többször, nem sikerül felrakni.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#40954) lev258 válasza agy73p (#40952) üzenetére


lev258
veterán

Próbáltad a photorec-et?
Szerintem attól, hogy most csinálsz belőle egy tisztességes partíciót, még nem lesz jobb az előző partíció szempontjából.
Sub-ZeRo: Nem ismerem, de mi volt a hiba?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40955) agy73p válasza lev258 (#40954) üzenetére


agy73p
senior tag

Szerettem volna, de nem engedte felcsatolni, máshogy nem indul el. Képet tettem be korábban.
Ezért akartam formázni csatolható partícióra, és miután NTFS volt, gondoltam, hogy az lenne a legjobb.

[ Szerkesztve ]

(#40956) Penty válasza Lathronos (#40947) üzenetére


Penty
tag

Ha nem lett ráírva, akkor "simán" vissza lehet állítani az adatokat; nincs itt semmi aranyból műanyag kategória.
Nekem is volt olyan lemezem, amit figyelmetlenségből letöröltem, leformáztam, aztán még írtam is rá valamit, de mégsem kellett Kürt Kft meg hasonlók; viszonylag könnyen ki tudtam menteni egy másik lemezre az adataimat az említett testdisk nevű cuccal.

(#40957) lev258 válasza agy73p (#40955) üzenetére


lev258
veterán

Direkt kipróbáltam most egy pendrive-on. Töröltem a partíciót (nem hoztam létre újat) és mindkét szoftvert ráeresztettem. Ahogy követtem a lépéseket, elkezdte visszahozni a cuccokat. Tehát nem akadály (és nem szükséges), hogy nincs partíció, amit felcsatolj.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40958) Penty válasza agy73p (#40955) üzenetére


Penty
tag

Ha NTFS volt, akkor a legjobb talán a GetBataBack for NTFS (vagy valami hasonló) nevű program. Igaz, ezt win alól kellene majd megpróbálnod, vagy legalább egy virtuális gépre telepített win alól.

(#40959) lev258 válasza lev258 (#40957) üzenetére


lev258
veterán

Ez egy eredetileg FAT32-es pendrive volt. photorec-kel láttam rajta a fájlokat (visszahozható állapotban), a testdisk pedig magát a teljes partíciót vissza tudta állítani. Mindezt úgy, hogy mindkét program kezdetben csak lemezt (sdb-t) látott, nem partíciót (mivel az nem volt).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40960) agy73p válasza lev258 (#40957) üzenetére


agy73p
senior tag

Évekkel ezelőtt már volt, töröltem könyvtárakat, és vissza tudtam állítani a fájlok java részét. Recuva-t is használtam már windows alatt, anno működött, undelete is, sok évvel ezelőtt.
Most pont az zavar, hogy a az általam most először használt testdisk végigfutott, de nem talált adatokat. Végignéztem a belinkelt videót, nekem 3:07-től nem kezdni el listázni a fájlokat.

Nem minden apró-cseprő dologgal fordulok ám hozzátok, már elég sokat megoldok magam, de ez megakasztott és sosem lesz nekem annyi tudásom és tapasztalatom ezen a téren, mint nektek.

[ Szerkesztve ]

(#40961) lev258 válasza agy73p (#40960) üzenetére


lev258
veterán

Ha semmivel sem jutsz előrébb, könnyen lehet, hogy valami komolyabban is károsodott.
Az én példámat azért írtam, mert így kellene működnie normál esetben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40962) agy73p válasza lev258 (#40961) üzenetére


agy73p
senior tag

Na, ezt mivel lehetne leellenőrizni?

[ Szerkesztve ]

(#40963) lev258 válasza agy73p (#40962) üzenetére


lev258
veterán

Nem vagyok otthon az NTFS fájlrendszer mélységeiben. Lehet a naplófájlok, vagy egyéb fontosabb összetevők sérülése. Mint írták, Windows-on még megpróbálhatsz néhány módszert, talán jobban ki vannak hegyezve rá. Az eddigi sikertelenség azt mutatja, hogy Linuxon valószínűleg már nem jutsz előrébb vele.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40964) Sub-ZeRo válasza lev258 (#40954) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Valamelyik parancsot nem tudta futtatni a pendrive-ról. Initrfs vagy valami hasonló hibát írt. Lemezen lehet működne, de azom meg nincs.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#40965) IstvánLászló válasza Penty (#40956) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Szia! Penty

A hozzászólásomat most tudom küldeni mert nagyon érdekel engem a téma és megoldás lehetősége.
Nem kötekedni akarok tényleg nem, csak kérdezném??, ha lehetne mert én úgy-tudom hogy a fat tábla törlése után nincs visszaút.
HDD-ről törölt adatokat visszanyerni, amiről ráadásul a partíció is törölve lett?
Ez a téma nagyon érdekes számomra is érdekes és tanulni nem szégyen, mert én így tudtam régóta idáig, de ezek szerint van már lehetőség ilyen probléma megoldására is.
A fontos adatokat mindig illik lementeni hogy minden rendben legyen és ezután érdemes particionálni a vínyot, linux is fehivja a figyelmet erre.
A lényeg csakis példaképpen van mondjuk egy hdd amin nincsen partíciós-tábla, de volt mondjuk már particionálva egyszer.
A kérdésem annyi hogy hogyan tudom ilyen esetben visszaállítani a hdd-t, szerintem mindenkinek érdekes lehet a téma és tanulságos is.

Üdv, István :) :R

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#40966) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

Lenne egy olyan kérdésem, hogy ha ezen és ezen cikk alapján, ha ellenőrzöm a TRIM működését SSD-n és az adott működésre utaló kimeneteket kapom, akkor az tényleg működik is :F

Mert egy USB 3.0-án csatlakoztatott SSD-ről lenne szó és a Windows alatti tesztprogramok, a működést inkább cáfolták.
Linux Mint 17.2 alatt viszont ezt kapom:

$ sudo hdparm -I /dev/sdc | grep TRIM
* Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)
$ sudo hdparm -I /dev/sdc | grep "TRIM supported"
* Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)
$ run-parts -v /etc/cron.weekly
run-parts: executing /etc/cron.weekly/0anacron
run-parts: executing /etc/cron.weekly/apt-xapian-index
You probably need to be root to do this.
run-parts: /etc/cron.weekly/apt-xapian-index exited with return code 1
run-parts: executing /etc/cron.weekly/fstrim
run-parts: executing /etc/cron.weekly/man-db
start-stop-daemon: unable to set gid to 12 (Operation not permitted)
run-parts: /etc/cron.weekly/man-db exited with return code 2

Most ez azt mutatja, hogy csak maga az SSD támogatja a TRIM-et, vagy ténylegesen működik is??

[ Szerkesztve ]

(#40967) lev258 válasza King Unique (#40966) üzenetére


lev258
veterán

Előbbi csak azt mondja, hogy TRIM képes. Utóbbinál meg az fstrim fájl tartalma a lényeg.
Nem tudom, Windows-on pontosan mit eresztettél rá és mi alapján mondja, hogy nem.
Továbbá, neked ez heti rendszerességgel futna le, de ehhez az is kell, hogy csatlakoztatva is legyen a lemez. Állandó lemeznél ez garantált.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40968) King Unique válasza lev258 (#40967) üzenetére


King Unique
titán

Értem, tehát akkor csak magát az SSD-t jellemzi, nem azt, hogy ténylegesen azon a csatolón működik-e.
Windowson az SSDOK lenne a tuti, de az USB-s eszközt nem ismer fel...SATA-n ok, ott írja is, hogy működik.
A Trimcheck szintén mérvadó, viszont az alapján 3.0-án nem megy. Ellenben SATA-n természetesen megy.

Illetve SSD topikokban azt regélték még, hogy esetleg eSATA-n működhet, de azon most per pillanat nem tudom meglesni. Mondjuk, ha nem működik, akkor azt nem értem, minek gyártják halomra a sok USB 3.0/ 3.1 külső SSD-t... :F

[ Szerkesztve ]

(#40969) IstvánLászló válasza Lathronos (#40947) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Nem kötekedni akarok tényleg nem, csak kérdezném??, ha lehetne mert én úgy-tudom hogy a fat tábla törlése után nincs visszaút.
HDD-ről törölt adatokat visszanyerni, amiről ráadásul a partíció is törölve lett?
Ez a téma nagyon érdekes számomra is érdekes és tanulni nem szégyen, mert én így tudtam régóta idáig, de ezek szerint van már lehetőség ilyen probléma megoldására is.
A fontos adatokat mindig illik lementeni hogy minden rendben legyen és ezután érdemes particionálni a vinyot, linux is felhívja a figyelmet erre.
A lényeg csakis példaképpen van mondjuk egy hdd amin nincsen partíció, de volt mondjuk már particionálva egyszer.
A hdd-k működéséről annyit tudok biztosan hogy elektromágnesesen ír és olvas is, példaképpen írnám ha törlünk egy fájlt az vissza is állítható még, de csakis akkor ha nem írtunk még ujj adatott a hdd-nk re.
A kérdésem annyi hogy hogyan tudom ilyen esetben vissza álli-tani a hdd-t, szerintem mindenkinek érdekes lehet a téma.

Üdv, István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#40970) lev258 válasza King Unique (#40968) üzenetére


lev258
veterán

Na, bonyolódik a helyzet.
Maga a lemez támogatja esetedben, viszont az usb-s csatolók nem mindig, vagy pedig driver szinten nincs lekezelve. Utóbbiban egyes modellek között is lehet különbség. Tehát valószínűnek tartom, hogy a te esetedben valamely említett okból nem fut le. Hogy ez jelen esetben egy Linux bug (driver hiányosság) vagy egyéb oka van, azt nem tudom megmondani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40971) King Unique válasza lev258 (#40970) üzenetére


King Unique
titán

SSD topikokban azt mondták, hogy USB-n eleve nem is megy át driver szinten a parancs, így alapból nincs TRIM.
Viszont egyik fórumtárs összeszedett néhány infót [link], ami alapján 3.0 UASP módban esetleg működhet. Én leteszteltem W7/ 8.1/ 10 alatt BOT és UASP módban, ASMedia és JMicron vezérlővel egyaránt, de nem igazán támasztották alá a tesztprogramok a működést....A Linux eleve UASP módban kezeli a 3.0-át, ha támogatja a külső ház vezérlője (esetemben igen), viszont az a pár sor bizonytalanított el. De ezek szerint az sem a tényleges működésre utal.
Tehát 3.0 vsz nem, akkor eSATA, USB 3.1, Thunderbolt a kérdés, de azt majd más megnézi.. ;]

Köszönöm. :R

[ Szerkesztve ]

(#40972) lev258 válasza King Unique (#40971) üzenetére


lev258
veterán

Hát igen, én is annyit találtam még egy Samsung külső SSD leírásában, hogy: "it’s the fault of Windows and Mac OS X for not issuing TRIM commands through the USB 3.0 interface"
Tehát ez eléggé általános jelenség, bár szerintem nem is annyira az OS-ek, mint inkább a megfelelő kommunikációs protokollok hiányossága.
A S.M.A.R.T. adatok usb-s lekérése is problémás volt kezdetben.
És igen, az UASP sem garancia semmire.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40973) King Unique válasza lev258 (#40972) üzenetére


King Unique
titán

Az a baj, hogy konkrét tesztem se nagyon találni erről, általában csak a sebességet mérik....ezért is gondoltam, hogy letesztelem magam, annak csak hihetek. :D
Viszont ez így ciki, hogy nincs TRIM, mert akkor előbb-utóbb nagyon belassulhat az SSD...

Legalább az kis öröm, hogy 3.0-t jól ki lehet hajtani vele, mert NTFS és Ext4 esetén is karcolja a 450 MB/s-et, ami kb. a szabvány maximuma. :)

[ Szerkesztve ]

(#40974) IstvánLászló válasza King Unique (#40968) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Szia! King Unique
Bocs hogy hozzászólók beszélgetésetekhez, téma igen érdekes és sokat is olvastam már róla.
A megbízhatóságról olvastam külföldi oldalakon hogy üzembiztonság és mással is sok probléma van.
Az oldalakat olvasva persze szótárral a kezemben és több órai-munkám is és kitartás is kellet a-hoz hogy megtudjam mi az igazság, mert SSD vásárlásán gondolkodtam de előtte érdekelt ha már pénzt-fizetnék érte jó választás lehet-e?
A saját döntésem üzembiztonság a mérvadó és nem a csicsázás, maradtam a szidott HDD-nél hogy miért ha kérdeznéd vagy kérdeznétek megmondanám.
A lényeg ha kalapáccsal nem ütök rá vagy nem-vágom földhöz a HDD-t akkor kicsi a valószínűsége hogy tönkremenjen.
A lényeg minek gyártják halomra a sok USB 3.0/ 3.1 külső SSD-t, biznisz az biznisz.
Ha lámaságot írtam esetleg akkor elnézést kérek mert 1-évesek infóim.
Üdv, István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#40975) Penty válasza IstvánLászló (#40965) üzenetére


Penty
tag

Annak idején a pénzes oprendszeren belefutottam abba, hogy véletlen újraparticionáltam az egyik vinyómat. Nem írtam rá semmi, mert "időben" észrevettem, hogy mit csináltam, így nem volt probléma az adatok visszaállítása. Nem vagyok egy recovery-guru, de anno viszonylag simán visszaállítottam ezzel a GetDataBack for NTFS nevű cuccal a dolgaimat.
Hasonló módon jártam pár éve Debianon is. Ott egy külső EXT4-es HDD-t sikerült újraparticionálnom, majd pár giga adattal (oprendszer telepítéssel) részben meg is töltenem... Itt a testdisk nevű programmal futottam egy pár kört, mire sikerül – ha jól emlékszem minden elveszett adatomat – visszaállítanom. Valószínűleg mikor telepítettem rá, akkor pont azokat a részeket hagyta érintetlenül, amiken az adataim voltak, így problémamentesen vissza tudtam nyerni a dolgaimat.
Ahogy írtam, nem vagyok recovery-guru, de úgy tudom, hogy amíg nem írsz az elrontott lemezre semmi, addig egy normális recovery program ki tudja olvasni a fájljaidat a törölt lemezről, hiszen nem írta felül semmi az ott lévő adatokat. Lehet, hogy beletelik pár ősz hajszáladba, de ilyen esetekben vissza lehet állítani a dolgokat.

(#40976) Penty válasza Penty (#40975) üzenetére


Penty
tag

Még annyit, hogy úgy tudom, hogy ha törlöd a lemezt, akkor valójában nem törli tényegesen a lemezt, hanem csak – konyhanyelven fogalmazva – megjelöli azokat a részeket a lemezen, amiket felülírhatónak minősít. Tehát konkrétan nem törli az adott szektorokat (ezért végez pár mp alatt), ergo az adataid érintetlenek maradnak. Persze ha teljes törlést kérsz, akkor kicsit már más a helyzet, bár – úgy tudom – akkor is visszaállítható...
Újraparticionálásnál meg ugye csak a merevlemez elején lévő adatok íródnak át, ahol a partíciós tábla adatai vannak, így a lemez többi részén lévő adataid megint csak érintetlenül maradnak, emiatt visszaállíthatóak.

Kicsit konyhanyelven fogalmaztam meg a dolgokat, de nagyjából ez a lényeg. De majd remélhetően jön egy szaki, aztán elmondja kicsit korrektebben és konkrétabban a dolgokat.

[ Szerkesztve ]

(#40977) agy73p válasza Penty (#40975) üzenetére


agy73p
senior tag

Ebben bízok én is, de úgy tűnik nekem most, hogy linux alól a testdisk nem bír vele.
Gparted:

(#40978) Penty válasza agy73p (#40977) üzenetére


Penty
tag

Ha jól követem a dolgokat, akkor ez egy NTFS lemez, nemde? Bár a Linux kezeli az NTFS-t, de szerintem jobb volna, ha win alól próbálnád meg a wines fájlrendszer dolgait rendbe tenni. Mégiscsak az az otthona ennek a fájlrendszernek.
Próbáld meg a korábban már említett GetBackData for NTFS programot.

[ Szerkesztve ]

(#40979) IstvánLászló válasza Penty (#40975) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a válaszodat, én értem hogy se-misem lehetetlen mert minden fejlődik ez tény.

Ahogy írom most, hangsúlyozom nem vagyok recovery-guru én-sem.
A hdd-k működéséről annyit tudok biztosan hogy elektromágnesesen ír és olvas is, példaképpen írnám ha törlünk egy fájlt az vissza is állítható még, de csakis akkor ha nem írtunk még ujj adatott a hdd-nk re.
Az ujj partíció létrehozása nem ugyanaz, mert szerintem ujj adatott írunk a Fat táblába igaz és a régi bejegyzéseket ezzel már felül is írtunk mindet.
A lényeg Fat táblába szerintem egy írót könyv, amiből a hdd-nk tudja hogy mit és hol talál meg.
Csak példának írnám le ha könyvemre ragasztó ömlene nem tudnám többé elolvasni, ezért érdekes téma számomra.
Az hdd adat visszanyerése tényleg érdekel mer kipróbálnám egy régi HDD-vel is hogy is síkerül nekem.
A visszaállitás gondolom jó páróra is lehet??
Légyszives kaphatnék konkrét linket is lehetőleg magyar leírással.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#40980) King Unique válasza IstvánLászló (#40974) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Szerintem mostani SSD-k megbízhatóságával nincs annyira probléma, csak jó modellt kell venni. :) Amiket az SSD topik összefoglalójában ajánlanak, azok mind jók is.
Szerintem a HDD-k se olyan megbízhatóak manapság, mint régen. Ott is jó sorozat, ajánlott modelljét kell venni, mert könnyen bele lehet futni gyenge darabokba. Illetve vsz bele van kalkulálva a tervezett elavulás is, hogy nehogy már 10 évig bírja... :DDD
Ahogy mondod, biznisz. Csak, ha egy olyan fontos paraméter, mint a TRIM, nem megy 3.0-án, annak lehetnek kellemetlen következményei is...persze ezzel nem villog egyik gyártó sem, csak a szekvenciális csúcsértékeket írogatják oda büszkén.

(#40981) IstvánLászló válasza King Unique (#40980) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Igen csúcsértékeket írogatják oda büszkén és nem egy olcsónak mondható cucc.
A a HDD-k se olyan megbízhatóak manapság igen értelek, de mint régen még anyag is volt bennük igen, de utána lehet szerencsére olvasni miden-hol amit mondasz nekem.
A vásárlás nálam is gond szokott lenni mert már jártam úgy hogy olcsón árulják és megadta magát a cucc gari után.
A hibámból tanultam meg hogy nem kapkodok, inkább leülök és ha kell akár órákat olvasok utána, példaképpen legyen akár HGG-ről szó.
Az én hdd-m 500Gb seaget sata2-es, vannak még régi vinyoim de adattárolásra még jók mert hibátlanok és kb: 10-évesek lesznek az idén.
Ha lehet kérdezném te linux alatt programozol hardveres dolgokat SSD és más hardverekkel is foglalkozol.
Üdv, István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#40982) King Unique válasza IstvánLászló (#40981) üzenetére


King Unique
titán

Nem programozok Linux alatt, belső/ külső HDD-vel foglalkozok itt a fórumon. Újabban SSD is érdekel. De ez már szerintem off itt a topikban. :)

(#40983) IstvánLászló válasza King Unique (#40982) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Értelek engem is sok minden érdekel, csak időm nem mindig engedi többnyire. :) :R
Ha időm is engedi többnyire, "AMIGÁZOM", eléggé vicces de ez nem változik mert rengeteg energiámba is került hogy például 3-rom külső floppy drivet tudjak hozzá is kötni hogy auto-bootos is legyen.
A többi dolgot hagyom nem mondom a többit mert már így is szerintem off itt a topikban és ezért elnézést kérek minden kollégától is.

A kérdésem Linux-al kapcsolatban elégé butának-hangzik mert tényleg kezdő-vagyok még.
A Linux-nál verziótól függetlenül hogyan tudom megoldani általánosságban hogy egy, Win...os géppel hálózatban adatot tudjak itthoni céllal küldeni oda és vissza is??
A Linux több lives verzióját már ki is próbáltam pendriverról is mind tetszett szép hátterek és asztal, nem részletezem mert mesét-írni nem akarok így is hosszú már amit mondani is szeretnék most.
Az érdekelne még hogy vannak Linuxos játékok és kiszeretnék próbálni néhányat, stratégia és mást is főleg hogy gyerekeim is lássák hogy más platform is van a világon.
A Linux melyik verzióját kellene válasszam mert rengeteg disztribúció van és a bőség zavarában nehéz jó döntést hozni, egy disztribúcióval szeretnék véglegesen foglalkozni hogy ne csak játszani tudjak.
Ha lehetne ebben kérnék segítséget is.
A mai-napon sikerült összeraknom alkatrészenként kiválogatva, egy jónak mondható gépet, ami ugyan nem gamergép, de Battle.net-es játékok gond-nélkül futnak is rajta, de Linuxhoz is szerintem megfelelő lesz.
A konfigurációm a következő:
Alaplap GA-MA69VM-S2, CPU AMD Athlon 64 X2, 3000 MHz, Ram 2GB DDR2-800 MHZ, vga MSINX8800GT-E, Képernyő lcd 1280 x 1024 max felbontás, 550W-os táp.
Tudom ha meglátod hogy mit írtam gondolnád magadban, na, "....", megint egy másik géppel állok elő.
A konfigurációm egy-jó-darabig ez marad biztosan 100%-ig, továbblépni egyenlőre nem is szándékozóm.

Üdv, István :)

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#40984) King Unique válasza IstvánLászló (#40983) üzenetére


King Unique
titán

Ezeket többiektől kérdezd, ők a szakik, illetve összefoglalókat nézd meg, én csak vendég vagyok itt. :D

Én is sokat végigpróbálgattam, de Windows után/ mellett ami leginkább kézre áll és nincs vele sok macera, az a Linux Mint Cinnamon, illetve az egész Mint vonal. :K Nekem Ubuntu nem jön be, kényelmetlen. A Debian és társai, meg már mélyvíz, expert szint.

[ Szerkesztve ]

(#40985) spammer válasza IstvánLászló (#40983) üzenetére


spammer
veterán

"3-rom"

Hú, ez nagyon csúnya volt. :Y 3 vagy három, de olyan nincs, hogy 3-rom. Esetleg 3 ROM (read only memory). :DDD

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40986) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Nem tudom,hogy ide való-e.

Volna egy laptopom amire win7-et szeretnék telepíteni.
Na de elromlott benne a dvd olvasó.
Volna egy másik laptopom ami műkszik viszont ezen linuxmint 17.2 cinnamon fut.
Meg lehet azt oldani valahogyan,hogy a win7 lemezből telepítőt csináljak pendrive-ra?
Természetesen linuxal.
Azután arról bootolva történne a telepítés.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#40987) spammer válasza hódmaci (#40986) üzenetére


spammer
veterán

A telepítőt letöltheted az MS-től, ha van legális kulcsod: [link] Linux alól ki tudod írni, de majd mások megírják pontosan, mert én dd-vel próbáltam anno, de nekem valamiért nem sikerült bootolhatóra.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40988) hódmaci válasza spammer (#40987) üzenetére


hódmaci
senior tag

Van kulcsom igen.

Viszont ezt dobja:
"Hiba

Úgy tűnik, hogy a megadott termékkulcs az eszközgyártó által előtelepített szoftverhez tartozik. Érdeklődjön az eszközgyártónál a szoftver-helyreállítási lehetőségekről."

Így marad a lemez forrásnak.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#40989) IstvánLászló válasza spammer (#40985) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Elnézést-kérek most vettem csak észre és sajnos elgépeltem.
Megkövetlek a hibáért nem szándékos volt. :R
Igazad van 3-darab külső floppy drivet akartam írni és tényleg félre érthető volt.
A 3 ROM átkapcsolása megoldható de nagyon sok a macera vele, pillanatnyilag 2 ROM-ot használók átkapcsolható módban működik is.
Elnézést ez kicsit offos téma de helyesbítenem kellet, amiért elnézést kérek minden kollégától is. :R

A konfigurációmat már fentebb leírtam.

A Linux melyik verzióját kellene válasszam mert rengeteg disztribúció van és a bőség zavarában nehéz jó döntést hozni, egy disztribúcióval szeretnék véglegesen foglalkozni hogy ne csak játszani tudjak.
Az érdekelne még hogy vannak Linuxos játékok és kiszeretnék próbálni néhányat, stratégia és mást is főleg hogy gyerekeim is lássák hogy más platform is van a világon.
A játékok telepítési módját nem ismerem még nagyon kezdő vagyok még.
A Linux verziótól függetlenül hogyan tudom megoldani általánosságban hogy egy, Win...os géppel hálózatban adatot tudjak itthoni céllal küldeni oda és vissza is, gondolom hogy vannak lanos játékok is ez??
Nekem Ubuntu, Debian és társai kifejezést nem-igazán értem hogy melyik mire való?
Ha lehetne ebben kérnék segítséget is.

Üdv, István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#40990) #82679040 válasza hódmaci (#40988) üzenetére


#82679040
törölt tag

[winusb]
Azt mondják valamelyik unetbootin verzió is jól megcsinálja de erről nem tudok nyilatkozni.

(#40991) Lathronos válasza hódmaci (#40988) üzenetére


Lathronos
őstag

max404 már megelőzött a válasszal.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#40992) ubyegon2 válasza #82679040 (#40990) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Milyen igazad van, beugrott, hogy már szó volt erről!

hódmaci! ez kell neked:

Unetbootin 494

[ Szerkesztve ]

(#40993) lev258 válasza hódmaci (#40988) üzenetére


lev258
veterán

Ne vedd biztosra, de úgy tudom, a 7-esnél elegendő átmásolni a fájlokat a pendrive-ra, talán ntfs fájlrendszerre (ha az nem, akkor lehet próbálkozni fat32-vel is).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40994) CPT.Pirk válasza lev258 (#40993) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Meg bootolhatóvá kell tenni. Technikailag az is működik, ha a telepítő fájlokat egy partícióra kimásolod amit bootolhatóvá teszel és onnan telepítesz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40995) #21078528 válasza King Unique (#40980) üzenetére


#21078528
törölt tag

USB-n nincs TRIM. Mikor USB eszközzel kommunikálsz, akkor kvázi SCSI protokollt beszélsz, a TRIM viszont ATA parancs...
Az USB-s SSD meghajtóknak azért van némi létjogosultsága, a TRIM nem a világ közepe...
Ahogy már többször írtam, ismerős boldogan használja az ADATA SSD-jét ReiserFS-sel jó ideje, és Reiser alatt nincs TRIM...

(#40996) hódmaci válasza ubyegon2 (#40992) üzenetére


hódmaci
senior tag

Unetbootin-t telepítettem a szoftverkezelőból
Jelszó bekérés után ez fogad:

Azonkívül itt hogy választom ki forrásnak a lemezt?Vagy először készítek a lemezről egy ISO-t?
Na ezt lehet meg is válaszoltam magamnak

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#40997) ubyegon2 válasza hódmaci (#40996) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Elég rég próbáltam ezt ki, de van a HDD-men egy működő Win7 és nincs semmilyen optikai drive a gépben. És csak ezzel a 494-es verzióval sikerült!

Az a hibaüzenet ismeretlen nekem, de remélem NTFS-re van formázva a pendrive és min 4 GB-os.

Most látom, hogy a szoftverkezelőből telepítetted, biztosan a 494. verziót?

[ Szerkesztve ]

(#40998) IstvánLászló


IstvánLászló
senior tag

Tisztelt kollégák erre a Hsz-re (#40983) és vagy erre(#40989) , esetleg válasz köszönöm előre is a segítséget.
A lényeget hangsúlyozom ki nagyon kezdő Linuxos vagyok még és nem türelmetlen de egyedül nem megy.
Üdv, István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#40999) ubyegon2 válasza IstvánLászló (#40998) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#40984) King Unique ft válasza tökéletes a megfelelő disztró kiválasztásához (én is ezt használom már kb 2 éve, ha nem a Jessie-n vagyok), a megosztáshoz samba kell, ahhoz nem értek, majd valaki segít, de mindenképpen utána kell olvasnod vagy keress rá itt a topikokban, nemrég volt téma éppen. ha lenne kis időm utánakeresnék, de most épp nincs

2 GB esetén jó lehet mindkét verzió, a 32 és a 64 bites is. Innen a Download links-ek közül vagy a legfelső vagy a legalsó sor, ha az XFCE-t is kipróbálnád, mondjuk annak kisebb a gépigénye, de Mintben ez is szuper!

[ Szerkesztve ]

(#41000) hódmaci válasza ubyegon2 (#40997) üzenetére


hódmaci
senior tag

Jaj közben megcsináltam ezt.

Azóta ha bekapcsolom csak a mint logó fogad és fogad és fogad.....
alt+f1 ott belépek majd startx
Betölt de ez fogad.

Na ezt nem gondoltam,hogy ennyire megszívat

Ja igen az ntfs

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.