Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41501) Tim82 válasza ubyegon2 (#41500) üzenetére


Tim82
nagyúr

FYI

Google-val kb. 15 másodperc alatt megvolt.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#41502) Gyb001 válasza ubyegon2 (#41500) üzenetére


Gyb001
senior tag

Innét van a link.

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41503) growler válasza ubyegon2 (#41500) üzenetére


growler
őstag

[link]Ha már, hasznos tippek,megoldások gyűjtéséről van szó.
Adat (fájl) visszaállításra a linux-ra tervezett, grafikus felületű "Esteaada"
Teljes, és specifikus visszaállításra is képes.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#41504) ubyegon2 válasza Tim82 (#41501) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszönöm! Akkor majd én keresgélem ezeket googléban össze, teljesen igazad van! :R

Mostanában nincs annyira időm erre, épp annyi lenne, hogy ha valaki segít ebben a közösségnek azzal, hogy a már megoldott problémát használható módon megosztja, akkor be tudnám linkelni az ÖF-ba.

Igaz kár ezzel is erőlködnöm, a te logikád alapján mindenki keresse meg a megoldást a problémájára. Majd ajánlani fogom ezután a metodikád, engedelmeddel! ;)

(#41505) Gyb001 válasza Gyb001 (#41499) üzenetére


Gyb001
senior tag

Újab segítséget szeretnék kérni :(
Egy usb hddre másolás közben elment az áram. Azóta a debian nem hajlandó fölcsattolni.

sudo mount -t ntfs /dev/sdc1 /mnt/ntfs
$MFTMirr does not match $MFT (record 0).
Failed to mount '/dev/sdc1': Kimeneti/bemeneti hiba
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.

Windows gond nélkül fölismeri. chkdsk et futtattam rajta,ntfs-3g föl van telepítve. Ötlet?

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41506) CPT.Pirk válasza Gyb001 (#41505) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gparted / Kparted alatt csinálj partíció ellenőrzést az eszközön.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41507) lev258 válasza Gyb001 (#41505) üzenetére


lev258
veterán

Esetleg ntfsfix. Vagy megnézed testdisk/photorec alatt, kimentesz mindent, aztán újraformázod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41508) Lathronos válasza Gyb001 (#41505) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát ez nem a te napod. :(

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41509) Gyb001 válasza CPT.Pirk (#41506) üzenetére


Gyb001
senior tag

Lefutott nem csinált semmit.

lev258
Az lesz holnap szerzek egy másik hdd-t, lementem majd formázom az egészet. Szerencsére a w7 olvassa, nem kell a testdiskre órákat várni.

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41510) CPT.Pirk válasza Gyb001 (#41509) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csinált az. Mi volt a kimenetben?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41511) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok!

Viber csak 64 bites rendszerre telepíthető? Vagy van esetleg 32-esre valamilyen kerülőút? A saját oldalukon csak a 64-es van kint... :(

Köszönöm, szép estét! :)

(#41512) Tim82 válasza ubyegon2 (#41504) üzenetére


Tim82
nagyúr

Igaz kár ezzel is erőlködnöm, a te logikád alapján mindenki keresse meg a megoldást a problémájára.

A logikám csak Google-t elfoglaltság miatt nem használó topikgazdákra igaz, akik nem nézik meg a képernyőmentés címét sem, én nem csinálnék belőle a helyedben általános érvényű igazságot! :P

(Ha nem bírod az iróniát, ugord át nyugodtan a hozzászólásomat! :K Én kérek elnézést, nem lehet kihagyni, de vedd abszolút barátinak szánt csipkelődésnek. :) )

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#41513) Rimuru válasza ubyegon2 (#41488) üzenetére


Rimuru
veterán

Szeretem az offot ha kicsit is elter az eddigi tematol. ;) Amugy irtam privatot (ha olvasod ezt a hsz-t akar torolheted is).

Vigyázat, csalok!

(#41514) jimmy399 válasza wopi (#41511) üzenetére


jimmy399
senior tag

U, hallod, eddig nem is tudtam hogy 32 bites verzió nincs is belőle... Mondjuk nekem speciel már vagy 3-4 éve eszembe se jutott 32 bites rendszert használni... Max virtuális gépben, 64 bites host alatt.

--- N/A ---

(#41515) Lathronos válasza wopi (#41511) üzenetére


Lathronos
őstag

Az elméletem szerint letöltöd a Windows-os 5.2.0-t, majd WINE-nal telepíted. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41516) ubyegon2 válasza wopi (#41511) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Talán ez nálad is működhet [link].

(#41512) Tim82 OK! Sorry, rossz passzban vagyok mostanában! Ettől még sehol nem olvastam, hogy a TG dolga lenne a gugliban megkeresni mindent, talán, ha nem hobbiból csinálná több helyen is meló után ezer más dolog mellett, akkor rendben lenne. Ez egy egymást segítő közösség.
Alakul majd valamiféle gyüjtő megoldás a hasznos dolgok összerendezésére, de ehhez is sokak segítségére szükség lenne majd, ha nem is ilyenre. ;)

(#41513) colomb2 OK! Az off is, ha szereted!

(#41517) Tim82 válasza ubyegon2 (#41516) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ettől még sehol nem olvastam, hogy a TG dolga lenne a gugliban megkeresni mindent

Erről, hogy "mindent, én sem, pedig én is TG vagyok egy másik topikban. :) Mindenesetre elnézést, ha sértőnek bizonyult volna; az egyáltalán nem állt szándékomban. :R

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#41518) ubyegon2 válasza Tim82 (#41517) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, jórészt felismerem a TG-ket (ha másról nem, hát arról, hogy kekecebbek az átlagnál) :) bár mostanában már nem követem a létszám növekedést 200 felett.
Tudom, hogy nem sértésnek szántad, de mint írtam is, elég rossz passzban voltam/vagyok, most olvasva már nem is zavarna, amit írtál. Bocs, hogy így reagáltam le az egészet! :)

(#41519) agy73p válasza Rimuru (#41486) üzenetére


agy73p
senior tag

Válaszodon tegnap valszeg átsiklottam, köszi!!

Esetleg ezen a problémámon tudtok segíteni? Letöröltem az Xnview-t és most a letöltött MP (multiplatformos verziók) rpm-ből szeretném feltenni vagy az XnConvertet vagy az XnView-t, de problémázik... Lehet, hogy Fedoraspecifikus, átmehetek oda is, ha nem ide való.

[ Szerkesztve ]

(#41520) Penty válasza agy73p (#41519) üzenetére


Penty
tag

Nem lehet, hogy az a probléma, hogy 32 bitest verziót akarod telepíteni egy 64 bites rendszerre?

Ahogy elnézem ez a csicsás GUI-n kívül nem tud többet, mint a ImageMagick – ami meg vélhetően a disztród tárolójában van a rendszeredhez igazítva...

[ Szerkesztve ]

(#41521) agy73p válasza Penty (#41520) üzenetére


agy73p
senior tag

Az sztem nem lehet, mert a gépem 32 bites.

Most az ImageMagick telepítése hiúsult meg (az ajánlatoddal egy időben leltem rá és telepítettem volna fel éppen :K )

A függőségfeloldás meghiúsult:

Csomag: ImageMagick-6.9.2-4.i386 (/ImageMagick-6.9.2-4.i386)
Megkövetel: ImageMagick-libs = 6.9.2-4
Elérhető: ImageMagick-libs-6.8.8.10-9.fc22.i686 (fedora)
ImageMagick-libs = 6.8.8.10-9.fc22Csomag: ImageMagick-6.9.2-4.i386 (/ImageMagick-6.9.2-4.i386)
Megkövetel: ImageMagick-libs = 6.9.2-4
Telepítés: ImageMagick-libs-6.8.8.10-9.fc22.i686 (fedora)
ImageMagick-libs = 6.8.8.10-9.fc22Csomag: ImageMagick-6.9.2-4.i386 (/ImageMagick-6.9.2-4.i386)
Megkövetel: libltdl.so.3

[ Szerkesztve ]

(#41522) Penty válasza agy73p (#41521) üzenetére


Penty
tag

Nem értek a Fedorához, de minthogyha valami frissebb csomagot/függőséget követelne meg, ami nincs meg a gépeden. A ImageMagick-6.9.2-4.i386-at akarod telepíteni, de függőségként a ImageMagick-libs-6.8.8.10-9.fc22.i686-os csomag van csak hozzá a tárolóban (ami régebbi és ráadásul i686-os), de ehhez a programhoz a ImageMagick-libs-6.9.2-4.fc22.i386 függőség kellene, ha jól értelmezem.
Próbáld meg frissíteni a csomaglistádat, majd a gépeden lévő programokat is, majd ezek után próbáld meg telepíteni.
Ha Debianon volnál mondanám, hogy nyomj egy apt-get update, majd apt-get upgrade parancsot rootként és aztán telepíts, de mivel Fedorán vagy, nem tudom, hogy ott mik az ennek megfelelő parancsok.

[ Szerkesztve ]

(#41523) bucihost


bucihost
senior tag

Sziasztok!

Tervezem, hogy lecserélem a laptopomon lévő MS rendszer valami linux disztróra.
A kérdésem az lenne, hogy a linux-ok mennyire támogatják ezt a dual VGA (integrál+dedikált) dolgot?
Gondolok itt arra, hogy képes magától váltani a 2 között ha az erősebb (dedikált) VGA-ra van szüksége?
Mennyire macerás ezt belőni, melyik az ajánlott disztró jelenleg? :R

(#41524) spammer válasza bucihost (#41523) üzenetére


spammer
veterán

Konkrét gépet/konfigot írj, és hogy mire/miket szeretnél használni. Automatikus váltás tudomásom szerint nincs sajnos.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41525) lev258 válasza bucihost (#41523) üzenetére


lev258
veterán

Nincs automatikus váltás. Ezt kifejezetten Windows-ra fejlesztették ki. Manuálisan lehet, illetve Terminálból tudsz konkrét programot a dedikálttal indítani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41526) bucihost válasza spammer (#41524) üzenetére


bucihost
senior tag

Processzor Intel® Core™ i3-5010U 2,1
Processzor adatai 2 Cores, 3M Cache, 2.10 GHz
Memória 4 GB DDR3
Merevlemez 500 GB
Grafikus vezérlő nVIDIA GeForce 920M 2GB

konkrétan steamon belül linuxos game(k) futtatása.

(#41527) spammer válasza bucihost (#41526) üzenetére


spammer
veterán

Bármelyik Linux Mint vagy Ubuntu változat, a géped elbírja őket.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41528) bucihost válasza spammer (#41527) üzenetére


bucihost
senior tag

Köszönöm! Linux Mint nekem annyira nem gyere be. Valahogy nekem az az "összeállítás" nem nyerte el a tetszésem. Inkább Ubuntu / Debian. :R

(#41529) agy73p válasza Penty (#41522) üzenetére


agy73p
senior tag

Sajnos, nem hozott eredményt.

[ Szerkesztve ]

(#41530) ubyegon2 válasza bucihost (#41528) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel gyakorlatilag egyiket se láttad/látod, így mi nem jön be az egyikben és mi a többiben? :U
Amit látsz, az a DE, az asztali kezelő felület, amiből van jó pár és a legtöbb teljesen saját ízlésre szabható!
Ezek alatt van a motor, amit nem látsz, majd nagyon soká már látni ill érteni fogod, amit látsz.

Innen melyik Debian verzió tetszik egyébként? https://www.debian.org/

[ Szerkesztve ]

(#41531) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#41530) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerinted ez Debian vagy Mint?

Sorry, most tettem fel a hátteret, hogy ugyanaz legyen, mint a másikon, ezért nincs még jól belőve az időjárás app jobb felső sarokban.

Inkább segítek, itt egy másik, ebből legalább kiderül:

[ Szerkesztve ]

(#41532) Geripapa


Geripapa
aktív tag

A wget hova tölti le a cuccokat?

pl konkrétan ez a parancs:
wget http://download.garmin.com/software/BaseCampLegacy_425.exe

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#41533) CPT.Pirk válasza Geripapa (#41532) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Oda, ahol kiadod a parancsot. Alapesetben ez a /home könyvtárad, ha userként indítottad a terminált.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41534) Geripapa válasza CPT.Pirk (#41533) üzenetére


Geripapa
aktív tag

aha tehát akkor oda amit kiír a "pwd" ha jól értelmezem a dolgokat.

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#41535) hcl válasza Geripapa (#41534) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#41536) #33253120


#33253120
törölt tag

Sziasztok.
Vettem 4000Ft-ért egy régi SNSV izé.... ASUS laptopot. M6B00N néven futott lánykorában.
Viccből belenéztem, és laikus létemre is életet tudtam bele lehelni. Most is erről írok.
Aranyos kis régi vas, Intel Pentium M emiatt nincs PAE (ez később kap hangsúlyt) de 1.8GHz, mellé 1280M sdram, akkuja is bírja még vagy 30-40 percet...
Mivel két Ethernet port van rajta, ezért lehet dolgoztatni szeretném, mert az hasznosabb mintha elbontanám.

A feladat gyakorlatilag mindegy, bármilyen rendszer alatt megoldható.

Fel is pattintottam rá tegnap a régebbi támogatott Ubuntu LTS-t, ami 12.04.5, de a telepítőt meg kellett hazudni egy forcepae -- forcepae opcióval, ami miatt most a Frissítéskezelő sír, hogy nem támogatják a frissítések a telepített rendszert. Most ott állok, hogy bekapcsoltam, a korához képest elég fürge, de jött a frissítéskezelő, feltelepítette a kerneles vackok nagyját, a végén meg elhasalt a PAE hiánya miatt. Gyakorlatilag az apt sem hajlandó tovább menni amíg ez nem rendeződik.

Szóval kérdezek.

-Tud valaki ajánlani olyan Ubuntu támogatott megoldást amit egyszer kell megcsinálni, és utána nem lesz gond a PAE hiánya?
-Ajánlanátok nekem olyan disztribúciót aminek van PAE mentes gépre való telepítője?

Az Ubuntu azért lenne elsődleges, mert ahhoz kevésbé nem értek, mint pl a Fedorához. :) (Viszont régen az UHU meg jobban kézre állt. :) ) De nem félek az újtól, ha esetleg valaki Haiku-t ajánl, attól sem zárkózom el... :)

Szerk.:
Lemaradt az lshw kimenete.

[ Szerkesztve ]

(#41537) CPT.Pirk válasza #33253120 (#41536) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, PAE nélkül ez fog történni egy PAE-s disztrón. :)

Azon a vonalon a Mint LMDE2-je tartalmaz i486-os kernelt, szerintem az kell neked. [link][link] Ráadásul ez Debian alapú, nem Uborkás, ez reményre ad okot. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41538) lev258 válasza #33253120 (#41536) üzenetére


lev258
veterán

Ezt most nem igazán értem. Tudtommal a PAE egy prociképesség, nincs köze a frissítésekhez. Pontosan mi a hibaüzenet, miből gyanítod a problémát? Esetleg próbáltad a forcepae kapcsolót a Grub-ba is beletenni?
[link]
A lap alján adnak néhány tippet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41539) #33253120 válasza lev258 (#41538) üzenetére


#33253120
törölt tag

Grubba valóban nem tettem be, azt még ki lehetne próbálni. Ha meg tudod mondani, hogy hova.
Jött kernel frissítés a bekapcsoláskor, felrakta az elejét, de a "linux-image-3.13.0-66-generic" elhasalt a PAE hiány miatt, ki is írta. Azóta semmi nem akar települni, mert ez megoldatlan.
A frissítéskezelő javaslatára toltam egy apt-get install -f-t ami ezzel ért véget:

A rendszerhiba a befejezéskor jelent meg, jelentettem.

Szerk.: Kösz a linket, pont onnan van a kapcsoló. :)

[ Szerkesztve ]

(#41540) hcl válasza #33253120 (#41536) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Érdekes, nekem 14-gyel és 12-vel is vannak non-PAE gépeim, de a frissítéskezelő nem sír... Neked mit mond?

Mutogatni való hater díszpinty

(#41541) #33253120 válasza hcl (#41540) üzenetére


#33253120
törölt tag

Már semmit, csak, hogy telepíteni kellene a fenti csomagot. Előtte meg a terminálos képen lévő hibát dobta:
This kernel does not support non-PAE CPU
Tulajdonképpen nem kár még semmiért, a telepítő még a pendriveon van, tegnap esti a rendszer, ha van valami jó ötlet akár le is túrom szívesen.

(#41542) CPT.Pirk válasza #33253120 (#41541) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy hasonló P4-es gépen a 12.04 LTS folyamatos 30% körüli proci terhelést produkált, mert a unity felület a megfelelő támogatás nélkül prociból dolgozott, legalább is gondolom ez volt az oka. Lecseréltük lxde-re a felületet, mindjárt leesett a proci terhelés a nulla közelébe.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41543) #33253120 válasza CPT.Pirk (#41542) üzenetére


#33253120
törölt tag

Ezt értem, és tapasztaltam is, mert az otthoni adatmentésre szánt gépem egy P4.
De sajnos most nem ez a gondom.

(#41544) CPT.Pirk válasza #33253120 (#41543) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A véleményem az, hogy olyan disztrót tegyél rá aminél nem kell bizonytalan hekkeket használni a nem létező PAE kiterjesztés miatt. Erre javasoltam az LMDE2-t, mert már az alap Debian se tart fent PAE mentes kernelre épülő kiadást.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41545) Tim82 válasza #33253120 (#41536) üzenetére


Tim82
nagyúr

Haiku OS teljesen jól megy ilyen hardveres gépen (volt szerencsém egy fejlesztőhöz, aki szintén Banias magos Pentium M-es Thinkpad X31-en használja - tőlem vett bele wifikártyát :D ), annak abszolút nem gond a PAE/non-PAE CPU, valamint az erőforrásigénye sem nagy.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#41546) Penty válasza agy73p (#41529) üzenetére


Penty
tag

Hmmm. Akkor sajnos nem tudom, hogy mi lehet a gond. Pedig az általad berakott parancssori kimenetből valami csomagfüggőségi gondot lehet kihámozni. A sources.list fájlban amúgy minden rendben?
Próbálkozz a fedorás topikban, ott Vladi kartács mintha otthon lenne ebben a disztróban.

(#41547) #33253120 válasza CPT.Pirk (#41544) üzenetére


#33253120
törölt tag

&& Tim82:
Köszönöm. Akkor nézelődök egy kicsit, és kitalálom. Egyrészt annyira nekem nem jött be anno a Mint amikor próbáltam, a Haiku-t meg csak viccből dobtam be, mert annál valamivel populárisabbat szeretnék.
Akkor még nézelődök, próbálgatok....

(#41548) Tim82 válasza #33253120 (#41547) üzenetére


Tim82
nagyúr

Igazából egyáltalán nem rossz a Haiku (virtuális gépként próbálgattam), de több olyan alapvető elvárásom is van, amit nem tud teljesíteni (nem kezeli rendesen pl. az USB Audio szabványt és a PCMCIA bővítőkártyákat régi notiknál).

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#41549) #82679040 válasza #33253120 (#41547) üzenetére


#82679040
törölt tag

Ubuntu alapon ott a Bodhi linux.Ott van legacy-nonpae.

(#41550) hcl válasza #33253120 (#41541) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Fakepae telepítése nem oldja meg...?

Mutogatni való hater díszpinty

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.