Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41151) _Dumber_ válasza beloadjoker (#41150) üzenetére


_Dumber_
őstag

Most már csak az időzónát kell beállitani.
Csak délután tidok segíteni, akkor is csak mobilról. Holnap este leszek gépközelben.

(#41152) beloadjoker válasza _Dumber_ (#41151) üzenetére


beloadjoker
őstag

Rendben, nagyon köszönöm a segítséged ha nem sikerül akkor írok :D

:R

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#41153) _Dumber_ válasza beloadjoker (#41152) üzenetére


_Dumber_
őstag

Még egy kis postra van időm :)

Arch alatt így megy:
ln -s /usr/share/zoneinfo/Europe/Budapest /etc/localtime

utánna egy restart

(#41154) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Nem közvetlenül ide kapcsolódik de érinti a linuxot is.Szeretném letölteni vagy ki nyomtatni pdf formátumban Ubuntu kiszolgáló kézikönyvet nem mindig van nett és akkor is szívesen olvasgatnám.Fent van ez pdf formátumban a netten vagy kitudom én 1-2 mozdulattal nyomtatni?

(#41155) beloadjoker válasza _Dumber_ (#41153) üzenetére


beloadjoker
őstag

Köszönöm szépen!! :D Végre jó az óra :) /csak egy logoutot kapott de így is tökéletes, töröltem az eredeti localtimeot aztán létrehoztam a linket logout login és jó is lett :D Köszönöm!!/

:RR

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#41156) _Dumber_ válasza beloadjoker (#41155) üzenetére


_Dumber_
őstag

Grat

(#41157) Sonja válasza qwertly (#41154) üzenetére


Sonja
veterán

Ubuntu kiszolgáló kézikönyve PDF

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#41158) llaszlo válasza CPT.Pirk (#41144) üzenetére


llaszlo
veterán

Ez most is így működik. De ezzel a hülye megoldással az a baj, hogy így minden duplán van meg a gépen.
Nekem olyan kell aminél ráhúzom a fájlt vagy fájlokat az ikonra vagy egyébre és azt azonnal feltölti, nem kell másolgatni mappába.

(#41159) qwertly válasza Sonja (#41157) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!

Nagyon szépen köszönöm a linket :R.Már ha csak szabad megtudnom ezt te raktad össze,vagy van egy oldal ahonnan lelehet tölteni legálisan magyar nyelvű linux doksikat.

Üdv:

(#41160) Sonja válasza qwertly (#41159) üzenetére


Sonja
veterán

Ha megnézed a linket, akkor láthatod, hogy ugyan ott van a PDF, ahol az oldal is. Természetesen ők készítették, nem én. :)

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#41161) lev258 válasza Sub-ZeRo (#41149) üzenetére


lev258
veterán

Ez most két külön gép (ebben az esetben samba kell neked), vagy egy gép két rendszerrel (ekkor a kérdést nem értem)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41162) kkdesign


kkdesign
senior tag

Sziasztok!
Régebben irtam már ide hasonlo uggyel kapcsolatban, viszont most ujra aktualis lett.

Szeretnék windows mellé ubuntut tenni, méghozzá úgy, hogy laptop ssd-n windows van, hddn pedig adatok. Itt szeretnék 120 gigát adni a linuxnak. Végeredmény képpen pedig azt szeretném kapni, hogy Linux inditoja megjeleniti a valasztokepernyon a linuxot es a win 10et is. A múltkor nem jartam messze a megoldastol de mire ertelmes segitseget kaptam volna, merges lettem es visszaallitottam a rendszert olyan allapotba hogy a windows betoltson. Ez egy linuxos eszkozzel sikerult ami az mbrt allitja vissza windowshoz! :)

Jelenleg ott tartok, hogy a linuxot kitettem USBre, majd onnan bootolnék, de azt irja NTLDR is missing ctrl alt del to restart, tehat van valami problem vele.
A kerdesem az hogy windows particiokezelovel honnan csipjem le a 120 gigat a linuxnak, mehet a D:\ meghajto vegebol?
Ha ez meglesz, akkor az NTLDRre kellene megoldás.
Ha ez is jo lenne, akkor azt szeretném megtudni, hogy helyesen hogy hozzam ossze a lemezkezeloben a dolgokat ertem azt az sda sdb meg ezekre a dolgokra, hogy hogy lesz helyes es bootolhato mind2 rendszer.
Multkor ott bukott meg, hogy elvileg lemezkezeloben jo volt, ám nem bootolt helyesen mert felulirta a windows boot részét és ment a levesbe barmi fele bootolas, hiaba hasznaltam boot repairt bizonyos beallitasokkal, akkor is hibat dobott. Valaki tud segiteni amator szinten vegigvezetni a lepeseken igy dualboot rendszerben? Estefele ernek ra megbabralni :) de a segitseget addig is nagyon megkoszonnem :)

(#41163) lev258 válasza kkdesign (#41162) üzenetére


lev258
veterán

"NTLDR is missing"
Ilyen hibát csak Windows ad, Linux biztosan nem. Én megnézném azt a telepítő pendrive-ot (hogyan került rá) meg a boot beállításokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41164) CPT.Pirk válasza kkdesign (#41162) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A partíció végéből lecsíphetsz, az jó megoldás. Ekkor viszont telepítéskor tedd a grub-ot a HDD-re (elvileg alapból is oda fogja rakni), így megmarad a Win10 saját betöltője az ssd-n, miközben a vinyón meg meglesz a grub, benne mindkét rendszer indítójával, csak át kell majd állítani a biosban a boot eszközt a vinyóra az ssd-ről.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41165) kkdesign válasza lev258 (#41163) üzenetére


kkdesign
senior tag

Rufussal tettem ra, de azota csinalja amiota a multkor megprobaltam ezt a dualboot dolgot. Utana neztem googleban hogy mi lehet de nem jottem ra mi a gond ezügyben

(#41166) kkdesign válasza CPT.Pirk (#41164) üzenetére


kkdesign
senior tag

Ertem eddig tiszta sor. :) megnezem majd mi sul ki belole ha gepnel leszek. :)

(#41167) ubyegon2 válasza kkdesign (#41166) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez jó! Ha majd a gépnél leszel, megnézed pontosan és ide nekünk megadod milyen hardverelemekből épül fel!

Utána megadod pontosan, hogy milyen oprendszer mellé milyen Linuxot szeretnél dualban feltenni, nem úgy, mint a múltkor, hogy Mintet vagy Ubuntut! :N

Vagy pókerezel és valószínű, hogy vesztesz vagy kiteríted a lapjaidat és akkor ezek a nagy tudású guruk nem csak általánosságban adnak tanácsokat, mert így ugyanolyan eredményre jutsz, mint a múltkor!

Először rendbe is rakhatnád a win NTLDR-ét [link]. Ezt te nyírtad ki valahogy, nem a Linux, az nem nyúl a winhez így.

(#41168) Sub-ZeRo válasza lev258 (#41161) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

2 gép 2 külön rendszer.
1 gép: Laptop + elementary os + windows 10.
2 gép: Asztali gép + linux mint 17.2 + Windows 7

Amúgy felraktam a samba-t és minden okés! Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#41169) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv,
Melyik de-t javasoljátok egy :
Acer Aspire one gépre
2mag amd c-70
4gb ram
Jelenleg egy Linux Mint van rajta xfce de-vel.
Programok futás jó. Fájlok mozgatása gépre vagy gépen belül lassú, szakadozó.

[ Szerkesztve ]

(#41170) hcl válasza Damateo (#41169) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Fájlok mozgatása gépre vagy gépen belül lassú, szakadozó."
Az inkább a háttértár lassúságát jelzi, vagy mi.
Az XFCE nem hiszem, hogy szénné terhelné a gépet.

Mutogatni való hater díszpinty

(#41171) ceia válasza IstvánLászló (#40983) üzenetére


ceia
őstag

Ugyan nem vagyok jártas a Linuxban, de pont én is keresem azt a verziót, ami nekem megfelelhetne. Eléggé megszoktam és megkedveltem az XP-t, máig azt használom (és örökké meglesz a régi játékok miatt ;] ) de netezni és az újabb hardverekhez (8GB ram, usb3, ssd) muszáj lesz valami alternatívát találni. A napokban éppen kis erőforrásigényű Linuxokról olvasgattam, nem is néznek ki rosszul Linuxhoz képest, sőt, majdnem XP-szerűek, ami nekem nem egy hátrány. Nem tudom hogy neked megfelelnének-e, de majd itt megmondják a guruk - persze ha egyáltalán tetszik valamelyik. Peppermint OS  Q4OS
A Peppermintről itt találsz screenshotokat, és a Q4OS-ről pedig itt, a distrowatchon!

[ Szerkesztve ]

        it's more fun to compute

(#41172) kkdesign válasza ubyegon2 (#41167) üzenetére


kkdesign
senior tag

Köszi a választ,
2011es dell inspiron n5110 laptopról van szó, 8GBram, i7es processzor sandy bridge-s 2.0Ghz, integrált vga az hd 3000-es intel, és van dedikált az Nvidia gforce 525m. Ami fontos hogy hdd helyén már SSD van 128gigás, a dvdrom helyén pedig a hdd, tokban.

az SSD-n van a Windows 10. Ezt nem szeretném bántani.

HDD 500 Gigás, elején az adatok vannak ntfs-ben, a végéből az előbb lecsíptem a 120 GB-t

erre a 120GB-os részre szeretném feltenni az Ubuntu-t.

NTLDR-t megnéztem, 9es lépésnél kifagyott, vártam vele, újraindítottam, 10es lefutott, újraindult és azóta néztem a pendrive-on Ubuntut, bebootolt róla.

A kérdéseim amik felmerülnek, hogy mikor előjön a lemezkezelő az Ubuntu telepítőjénél, akkor mit hogyan állítsak pontosan?
lesz ugyebár SDA és SDB, SDB a HDD szerintem.
Ide jelölöm ki a Grub-ot, továbbá a SWAP-ot is és az alap particiot is ugye?

és biosban létezik, hogy még a dvdt írja ki a HDD helyett? ha annak a helyén van a HDD ugye. Mert nem nagyon láttam a HDD-t a biosban, csak annyit hogy merevlemez, USB, NET, és azthiszem a dvd-t írja még.

[ Szerkesztve ]

(#41173) kkdesign válasza kkdesign (#41172) üzenetére


kkdesign
senior tag

edit:

A dvdt látom a biosban. Nem jelzi korrekten hogy nincs benne dvd meghajtó és helyette hdd-t írná ki.
Ez esetben majd a bootolást a dvdre kell állítsam?(ami szerintem a hdd-t jelentheti)

[ Szerkesztve ]

(#41174) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv megint.
Most egy kicsit más jellegű probléma miatt írok.
Van egy külső vinyom. Egy ideig működik rendesen, aztán elkezdi lecsatolni és újra felcsatolni.
Van hogy pármásodperc eltéréssel újra ismétli.
Ubuntu és Chakra alatt is előjött a hiba.
A vinyo usb 2.0, gépen 3.0portba próbálom, ha ez számít.

(#41175) King Unique válasza Damateo (#41174) üzenetére


King Unique
titán

Ezzel szerintem nem nagyon tudsz mit kezdeni... főleg, hogy 3.0-án kap elég kraftot is, illetve jó esetben a kábel is ok (nem tört meg) és az aljzat és port illeszkedése is. Ha nem, nézz utána, próbáld másik kábellel, másik portban. Illetve célszerű megnézni, hogy a benne lévő HDD állapota ok-e (SMART)?

Windows alatt pl. akkor dobálja el a kapcsolatot, ha a külső ház vezérlője + alaplap USB vezérlője + OS nem megfelelően működik együtt, főleg USB 3.0 esetén. Illetve, van akinél csak 3.0 portban, 2.0-ban nem. Olyan is előfordul, akinél a Wi-Fi zavar bele az USB 3.0 működésébe és azért dobálja el a kapcsolatot.
De lehet OS bug is...én pl. Linux alatt, USB 3.0 portban nem tudom egyik ASMedia vezérlős külső USB 3.0 házamat sem leállítani, mert ugyan elsőre leválasztja, de rögtön újra felcsatolja, a lemezt is újra felpörgeti.

[ Szerkesztve ]

(#41176) CPT.Pirk válasza Damateo (#41174) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kábel hibája is lehet. Valamint ezeket többnyire Kínában csinálják, ahol képesek nagyon tré forrasztásokat csinálni, mikor csak a szentlélek tartja a dolgokat a nyákon. Nekem is van egy olyan usb-sata átalakítóm, amin újra kellett forrasztanom a dolgokat, hogy működjön. Szóval először a HW oldalát kellene ellenőrizni.

llaszlo: jobbat nem tudom most hirtelen. Esetleg készíthetsz fájlra mutató linket a megosztás mappába, akkor nem kell két példány. Bár ez így nem annyira kényelmes.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41177) ubyegon2 válasza kkdesign (#41172) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt nem értem, miért kell az SSD-n lévő Wint félteni a Linux telepítéstől!? Ekkora helyen több is elférne bőven, én is win mellé tettem anno, arra kell figyelni a telepítéskor, hogy mindenképpen a "valami más" opciót válasszuk és akkor a Linux telepítő tudomást sem vesz a meghajtón lévő más oprendszerekről, majd csak ha a GRUB rendszerindítót futtatja le!

Ezt a múltkori linkben ezek szerint nem olvastad! Jó Win 10-re is ugyanúgy.

Lényegében az SSD-re csak a kiválasztott Linuxot (még mindíg nem árultad el, mit szeretnél feltenni) telepíted, ha nem fogsz hibernálni Linuxról, akkor nem kell swap sem (virtuális memória) és a másik meghajtódat beállítod mondjuk tárolónak és minden letöltés ide fog menni, Firefoxból torrentről, etc.
A Linux már jól kezeli az SSD-ket, ettől sem kell féltened! (az arcom alatti blogok egyike épp ezt taglalja, milyen ellenőrzések, beállítások eszközölhetők az SSD-n Linux alatt, de ha semmit nem állítgatsz, akkor se történik semmi)

Rengeteget olvashatsz a telepítésről, itt is, de itt is egy jó cikk, ha nem jártál még a Mint topikban, az Ubuntunak is most jelent meg egy új kiadása, igaz érdemesebb az LTS verziókat telepíteni általában kezdőknek.
A bios kérdéshez nem sok ötletem van. :U

Gondolkodj el ezeken, olvasgass és, ha belevágsz, kérdezz, de lehetőleg a legpontosabban írd körül a problémát, akár képpel is megtámogatva.

Ha megnézed a telepítési képeket, a Mint és az Ubuntu tök ugyanúgy települ, de valóban nem mindegy melyik disztrót és főképpen melyik DE-t (asztali kezelő felületet) fogod kiválasztani.

Én biztosan a Linux Mint Cinnamon 17.2 64bit-re beszélnélek rá. :) topikja is van hamar rájössz majd, hogy miért ezt javasolnám!

[ Szerkesztve ]

(#41178) kkdesign válasza ubyegon2 (#41177) üzenetére


kkdesign
senior tag

Anno olvastam ezt a linket, de azóta nem kerestem vissza ezt, ne haragudj :B

lehet félreírtam valamit, de akkor újra írom. SSD-n a Windows van, nem óhajtom bántani. WINDOWS mellé akarok Linuxot. de lényegében fizikálisan is elválasztva, mert Win az az SSD-n van Linux meg a HDD végén lenne.

Foglalkoztam már Ubuntuval régebben is, de akkor mindig más felosztás volt, és nem ütköztem olyan fatális hibába mint a múltkor :D :DDD

Ezért szeretnék megtudakolni mindent inkább előre :) és olvasok is témával kapcsolatosan

(#41179) student


student
őstag

van egy régi pentium4 2.4ghz/1gb ram gépem

lehetne ebből még egy pörgős gépet varázsolni vmilyen linux disztróval?

firefox/skype/email/office/néha filmnézésre lenne mindennaposan használva

érdemes ezzel a konfiggal még nyűglődni?

(#41180) CPT.Pirk válasza student (#41179) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, pörgőset nem. A gép maga viszonylag pörgős lesz egy könnyűsúlyú disztróval, de az a proci egyszerűen kevés a mai netes tartalmakhoz. Persze menni fog vele a böngészés, de számíts hosszú weboldal betöltési időkre.

Van egy majdnem pont ugyanilyen gép az egyik szomszédomnál, én Debiant raktam rá Lxde-vel, pont arra van használva amit mondasz, mínusz a filmezés.

Ha netre kell olcsó gép, akkor oda minimum a Core2 proci, a modernebb cuccok közül meg inkább egy olcsóbb AMD APU és akkor az még jó pár évig jó lesz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41181) student válasza CPT.Pirk (#41180) üzenetére


student
őstag

:R sejtettem hogy a böngészés lesz a bukó

(#41182) ubyegon2 válasza kkdesign (#41178) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tisztán értettem, hogy a HDD-re akarod tenni a Linuxot! Azt nem értem, hogy mi a fenének! Azzal a módszerrel, amit ecsetelni próbáltam, semmiképpen nem történhet a Wineddel az ég világon se jó se rosssz! Emiatt van ez a valami más opció!

A kezdetekkor nekem itt volt a Win7 az első partíción és raktam mellé a Linuxokat, ugyanaz, mint ha másik meghajtóra tenném őket!

Minek a Winnek annyi hely? Letölteni csak nem akarsz SSD-re, azt meg tudod oldani a HDD-re, ahogy említettem imént is!

Itt van a kép a HDD-ről, ahol az SSD-ről átmásolt Win7 van és mellette még ezernyi más is, most átvariálás alatt van, azért ilyen kinézetű, de akár mit csinálok a Win partíció melletti partíciókkal, a Win7 ugyanolyan nyugodtan elvan, mint ha egyedül lenne!

" valami más " opcióval kell telepíteni ! Ennyi a dolog kulcsa!

És még ez a lényeg, amit a kis ablakban látsz, meg bal alul a GRUB helyének a helyes megadása.

[ Szerkesztve ]

(#41183) spammer válasza student (#41179) üzenetére


spammer
veterán

A tákolmány, sok flash-t/js-t, reklámot, követést meg egyéb szirszart használó oldalak terhelik le a gépeket. A normálisabb oldalak, blogok azért elég jól mennek. Nálam van 1 magos, atom procis, 768 MB RAM-os netbook Debian Openbox-szal, és egész korrektül megy. Youtube-ra külső lejátszót (mpv) használok, így még a 720p-t is viszi rendben. Böngészőbe meg kell egy uBlock. CrunchbangPlusPlus-ra nézz rá szerintem (az Debian 8 alapú).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41184) student válasza spammer (#41183) üzenetére


student
őstag

:R

(#41185) kkdesign válasza ubyegon2 (#41182) üzenetére


kkdesign
senior tag

AZért kell a winnek annyi hely, mert van rajt Visual Studio, Adobe programcsalád, Office 365, és a többi kisebb progi, ami jobb ha a C-n van. 29 GB szabad most a 100ból. a Többi SSDnek lefoglalt plusz hely.
Lesz plusz helyem a Novemberi nagy frissítéssel, mert kipakolom az alkalmazásokat másik meghajtóra.

Az egyébként a riadóztatásom oka, hoy a multkor nem indult el a GRUB rajta. így csináltam mindent, de fekete képernyő, és kiírt vaalamit(nem emlékszem mit) de nem indult el a grub, majd ctrl alt del és azzal ujraindíthatom. Vaagy fogad parancsokat tán safety módban(?). de sehol semmi konkrétumot nem találtam á és eltörött a cérna elszakadt a pohár, meguntam :DDD

(#41186) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#41182) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt javaslom, hogy gyakorlásképpen a HDD-n csinálj 15 GB ext4 fájlrendszerű partíciót és arra tegyél egy könnyen használható Mint-et és azon tudsz ismerkedni a rendszerrel. Se swap, se /home külön ne legyen, csak a / ahogy az iménti képen láthattad is!
Gyakorlásra tökéletes lesz, lesz mit gyakorolni! :)

(#41185) kkdesign
Értem, látom 128 GB-os az SSD-d, de 29 GB-ot tartalékolni értelmetlen akkor is, 7% maximálisan elég az overprovisioning-hez és ebben benne van az is, amit a Win nem használ!

Fekete képernyő az előfordul, inkább ilyesztő, mint veszélyes, nézz csak be az Ubuntu hivatalos fórumára, a tegnap megjelent 15.10 is okozza ezeket, van is para rendesen! Minimális gyakorlat kell azért ilyenkor, hogy megoldjuk a dolgot, én ezért is tettem fel Debiant nemrég, na az tanít rendesen, mikor se kép se hang nincs! Az a baj, hogy hamar elfelejtem a megoldási módokat. :U

[ Szerkesztve ]

(#41187) Lathronos válasza spammer (#41183) üzenetére


Lathronos
őstag

Engem is szétb*sz az ideg, mikor ublock nélkül nyitok meg egy oldalt, ami aztán még 7-8 böngészőt indít el mindegyikben külön reklámmal. És sok oldal be sem tölt, amíg aktív a ublock vagy egyéb AD blokkoló. :W

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41188) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#41186) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sorry, már nem tudtam kijavítani az ilyesztő- t! Ekkora hibát nem kéne véteni. :B

(#41187) Lathronos Ezek a qrva sexoldalak! :D Nálam sok oldal kulturáltan figyelmeztet, hogy kapcsoljam ki legyek olyan kedves az adblock-ot (nem is sexoldalak mondjuk) ! (nem az van, de ez lényegtelen)

[ Szerkesztve ]

(#41189) ubyegon2 válasza kkdesign (#41185) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

29 GB szabad most a 100ból. a Többi SSDnek lefoglalt plusz hely.

Most látom csak, hogy még a 29-en kívül is van lefoglalt hely! No, ez teljesen luxus és felesleges, ha nagyon akarod, hagyj meg overprovisioningnak 10%-ot, akár partícionálatlanul is lehet, de csak akkor van jelentősége, ha az összes élő particiód dugig van!

Gyakorlatilag közel az SSD fele kihasználatlan! Olvastad valahol, hogy ezt érdemes így csinálni?

2-3 Linuxot is felrakhatsz rá és még vígan elvan úgyis! :)

[ Szerkesztve ]

(#41190) spammer válasza Lathronos (#41187) üzenetére


spammer
veterán

Ha nem tölt be, hát nem látogatom többet, magukkal szúrnak ki. :) Amúgy nem emlékszem, hogy lett volna ilyen problémám, de olyan már volt, hogy figyelmeztetett, hogy "kéremkacsojjaki", de én blokkoló nélkül nem böngészek, az fix. Gyengébb gépen meg pláne nem. A sütik is csak egyedileg vannak engedélyezve a kedvenc/fontos oldalakra, plusz hosts file-ban van egy lista, hogy még véletlenül se, se háttérben, se átirányítva ne töltsenek be olyan oldalak és a vackaik, amiknek nem kellene.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41191) qwertly válasza spammer (#41183) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Ha nem gond írhatnál pár mondatott erről az Debian Openbox-ról érdekelne mert van nálunk kb 10 éves gépek :B iskola.És az xp leváltása miatt kellene egy nagyon-nagyon pehelysúlyú linux op rendszer.Csak a böngésző kellene e-napló miatt meg a libreoffice program írás miatt.
Üdv

(#41192) kkdesign válasza ubyegon2 (#41189) üzenetére


kkdesign
senior tag

Nem olvastam, hogy így érdemes, de így tök jól elvan rajta a windows. Lehet pazarlós de eddig így bevált, ezért nem piszkáltam. Meg nem szeretnék Linuxot az SSDre. Mert szeretném belakni, próbálgatni a programokat rajta és ezért adom neki a 120 gigát a hddből. Annyi bőven elég arra hogy jópár progit tesztelgessek linuxon és ne kelljen spórolnom a hellyel :)

(#41193) CPT.Pirk válasza qwertly (#41191) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sima Debian8 Lxde-vel megáll olyan 150MB memória fogyasztással, miközben stabil is mint a kő. Ez szerintem elég pehely még a 10 éves gépek számára is. :)

Innen kapj le egy lxde-s iso-t: [link], ezt rögtön ki is tudod próbálni telepítés előtt, mert live lemezkép is egyben.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41194) ubyegon2 válasza ceia (#41171) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha csak ez kell, Cinnxp téma.

(#41192) kkdesign Megértelek, a te döntésed. Jobb is, ha nem raksz Linuxot SSD-re, mert rosszul lennél a sebbességétől! (Debian Jessie GRUB-tól számítva 3-4 sec és már használom is) :Y
Nincs hibernálás, sleep meg hasonló winhez szükséges trükkök!

[ Szerkesztve ]

(#41195) King Unique válasza kkdesign (#41192) üzenetére


King Unique
titán

Egyetértek. :K
Szerintem Windows esetén nagyon nem érdemes kicentizni a tárhelyet :N , 29 GB nem luxus, hanem előrelátó és megfontolt. Nekem még több van, akkor én mi vagyok, extra pazarló, tárhelyfecsérlő? ;] Főleg esetedben, hogy jönnek-mennek rajta a programok.
Emlékszem vki innen a fórumról, 120 GB-os SSD-n csak 30 GB-ot adott a Windowsnak (+ 2-3 db Linux) és utána meg csodálkozott, hogy problémázik a rendszer... Lehet a Linux elfér annyin kényelmesen, de a Windows "más", ezt bele kell kalkulálni + a sok program, ami szintén eszi a tárhelyet.

[ Szerkesztve ]

(#41196) spammer válasza qwertly (#41191) üzenetére


spammer
veterán

Én is azt tudom javasolni, amit (#41193) CPT.Pirk, az már kész disztró. Egyébként amit fentebb is írtam, a Crunchbangplusplus ami még kész openboxos Debian. De ez előbbit (Debian LXDE) egyszerűbb beállítani, "hagyományosabb" a felülete. Amit én használok, az netinstallal lett felrakva, azaz csak az alap rendszer ment fel, konzollal, majd magamnak raktam fel az openboxot és a kellő programokat.

_

(#41194) ubyegon2

"Nincs hibernálás, sleep meg hasonló winhez szükséges trükkök!"

Lehet, hogy poénnak szántad, de mielőtt félreértené valaki: semmi trükk és semmi köze a winhez, linux alatt is nagyon remek dolog a sleep és használjuk is. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41197) ubyegon2 válasza King Unique (#41195) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

29+28 GB felhasználatlan helye van fórumtársnak. Most kezdem el megenni az SSD-met, ha ezzel gondja lehet. A 30 GB persze, hogy kevés lehet, miért nem javaslod neki egyből, hogy vegyen egy 512-es SSD-t? :DD

Szerinted mennyi az optimális OP? Te winguru vagy, biztosan hallottál már róla, hogy azért lehet mit kezdeni a túlhízott disznóval is, akarom mondani winnel! :P

[ Szerkesztve ]

(#41198) hcl válasza Damateo (#41174) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

" Egy ideig működik rendesen, aztán elkezdi lecsatolni és újra felcsatolni."
Egy ideig.
Melegedés is lehet! Ha szétszedhető, akkor nézd meg ház nélkül.

Illetve, van Y kábeled hozzá? Mert lehet, hogy a géped USB portján a tápáramkörben melegszik el valami, tehát másik gépen megnézni, Y kábellel megnézni, külső tápról megnézni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#41199) King Unique válasza ubyegon2 (#41197) üzenetére


King Unique
titán

Az egyik a gyártó által lefoglalt hely, amihez nem is tud nyúlni, csak a 29 GB-hoz. Szerintem az se jó, ha felrak 2 db Linuxot és hagy a Windowsnak 5-10 GB-ot. Nem szeretik. :N
Nem kell neki nagyobb SSD, ott a HDD. Úgyis mindig ezt mondják a fórumon, hogy az SSD csak a hülye Windows fanoknak van kitalálva, a Linux elmegy jól HDD-ről is. :D

Menny az annyi? Én virtuális gépen Linuxnak 10-15 GB-ot szoktam adni, élesben meg 30 GB, vagy több. Windows esetében 40/ 50 - 100 GB javasolt. Én nem szeretem kicentezni. :N

#41198) hcl: USB 3.0 port, azon nem lehetnek tápellátási problémák, még a 2,5" 7200-as HDD-ket is stabilan hajtja.

[ Szerkesztve ]

(#41200) ubyegon2 válasza King Unique (#41199) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy érted, hogy a gyártó blokkol a 128 GB-os SSD-ből 28 GB-ot? Viccnek szántad ezt?
A 120-asnál meg elég csak a 8 GB-ot rejteni?

SSD csak a hülye Windows fanoknak van kitalálva

Ja, de azért gyorsít valamit a Linuxon is. (előbbi Debianos példa)
(meg azért nem mindegy, hogy green v. black az a HDD)

Élesben 30 GB a Linuxnak? Fentebb a Gparted-képen láthatod, hogy az sda1-en lévő 1,5 éves Mint a 20 GB felét használja csak. A többinek már csak 15-öt szoktam adni épp ezért. Pazarlók vagytok ti winesek kissé! :DDD

jó hír nektek, hogy közeleg a 4 TB-os SSD! :P

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.