Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41351) freaghill válasza lev258 (#41350) üzenetére


freaghill
őstag

Akkor hallgatok rad

(#41352) CPT.Pirk válasza freaghill (#41351) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kérdés, ezek a játékok nem mennek a nyílt driverrel? A HS különösen nudli a grafika terén.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41353) lev258 válasza CPT.Pirk (#41352) üzenetére


lev258
veterán

Én is erre gondoltam, és így nem árt, ha frissebb.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41354) CPT.Pirk válasza lev258 (#41353) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amúgy érdekes, régen is csak a gond volt az Ubuntun, vagy leszármazottain a zárt driverek bekapcsolásával, valahogy többnyire nem ment aztán csak terminált kaptál és old meg... (legalább is az én tapasztalataim ilyenek)

Nem igazán értem a dolgot, pl. Chakrán 4-5 parancs kiadásával és egy újraindítással oda - vissza lehet váltani a driverek között csak azt kézzel kell csinálni, de megbízhatóan működik.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41355) lev258 válasza CPT.Pirk (#41354) üzenetére


lev258
veterán

Tudtommal Arch vonalon a közösség nagyon odafigyel erre, ha kell, még patch-et is írnak, míg Ubuntu oldalon inkább a gyártóra van bízva. Aztán ebből jöhetnek gondok.
Na de majd az új AMD driver ... :D

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41356) freaghill


freaghill
őstag

Elkezdtuk letolteni az ajanlottat. Addig leirnatok mit lenne erdemes a friss rendszerrel csinalni, hogy minden frankon mukodjon?

(#41357) CPT.Pirk válasza freaghill (#41356) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Először szerintem indítsd el a játékokat. Ha működnek, akkor szerintem ne is cserélj drivert. Ha pedig nem működnek, akkor pl. a terminálban indítva nézd meg mi a gond, aztán másold be ide. Könnyen lehet, hogy csak valamilyen apró library-t kell felrakni hozzá.

lev258: ja, ha az AMD driver nagyja bekerül a kernel környékére, az jó lesz. Remélem ezzel a nagyon tré 2D teljesítményen is javítanak valamit...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41358) freaghill válasza CPT.Pirk (#41357) üzenetére


freaghill
őstag

Mar telepul az ajanlott Xubuntu

(#41359) Lathronos válasza freaghill (#41358) üzenetére


Lathronos
őstag

A CS és a legtöbb Steam játék(2013-ig bezárólag) simán megy a nyílt AMD driver-rel nélam Ubuntu-n, egy HD4650-en.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41360) freaghill válasza Lathronos (#41359) üzenetére


freaghill
őstag

Mit jelent az, hogy nyilt driverrel? Melyikre gondolsz itt? Most talaltam itt szoftverkozpontban olyat, hogy Binaris ati x.org meghajto. Ez kell nekem?

(#41361) jimmy399 válasza lev258 (#41355) üzenetére


jimmy399
senior tag

Feltettem én is Arch-ra a zárt drivert... Vidám vége lett... Konzolon kellett takarítani végül.

--- N/A ---

(#41362) kkdesign válasza lev258 (#41329) üzenetére


kkdesign
senior tag

Telepítés a(z) i386-pc platformhoz.
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
A telepítés befejeződött. Nem jelentettek hibát.
root@ubuntu-gnome:/# grub-install recheck /dev/sda
grub-install: hiba: Több mint egy telepítési eszköz?.

Ezt kapom ha megcsinálom sda-hoz

Szerintem ott van a kutya elásva, hogy odd helyén van a hdd és nem érzékeli jól a gép.

Külön kérdés:

Van itt olyan akinek laptopja van, és a dvd meghajtó helyén lévő hdd-re telepített linuxot dual bootban, a másik winyón lévő oprendszerrel?

[ Szerkesztve ]

(#41363) jimmy399 válasza kkdesign (#41362) üzenetére


jimmy399
senior tag

na ez cink... :U

--- N/A ---

(#41364) lev258 válasza freaghill (#41360) üzenetére


lev258
veterán

Számodra a nyílt annyit jelent jelenleg, hogy települ a rendszerrel, neked semmit sem kell tenned vagy telepítened. Tehát NE tedd fel azt, amit találtál.
kkdesign: Nem lesz könnyű ilyen embert találni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41365) freaghill válasza lev258 (#41364) üzenetére


freaghill
őstag

Okes, koszi az eddigi segitseget mindenkinek!

(#41366) CPT.Pirk válasza kkdesign (#41362) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem majdnem ez van, csak nincs Windows a gépen de az odd helyére bedugtam egy SSD-t és azon van a Chakra, miközben bent van a rendes vinyó is. Nálad ha jól értettem amit láttam, az eszköz azonosítója változik meg, amivel nem is tudom hirtelen mit lehetne kezdeni, ez valami biosz szinten lévő dolog.

Amúgy nincs véletlen egy sata / ahci mód kapcsoló a biosban? Annak az átállítása esetleg megoldhatja a gondot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41367) lev258 válasza CPT.Pirk (#41366) üzenetére


lev258
veterán

Attól nem száll el a Windows?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41368) kkdesign válasza CPT.Pirk (#41366) üzenetére


kkdesign
senior tag

Van, mert azthiszem ACHI módban van, SSDvel kapcsolatban megkellett nézni ezt a BIOSban úgy emlékszem. De nem vagyok teljesen biztos ebben (sem :DDD ).

(#41369) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok.

Tegyük fel, hogy van egy USB kábel, aminek nem ismerjük a másik végét. Amikor a géphez csatlakoztatjuk azt látjuk, hogy a /dev mappa a következő két elemmel jelenik meg:

serial
ttyACM0

Ki lehet-e deríteni pontosan, hogy mi a csatlakoztatott eszköz?

(#41370) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Valaki ki tudna segííteni egy Chrome 45-ös verziójú (x64) RPM-mel? Valaki, akinek megvan még a cache-ben esetleg :)

Kellene egy 46-nál régebbi (nem nekem) és sehol nincs. Olyan helyet sem találok, ahol Google-s RPM-et le lehetne szedni, régebbit.

Mutogatni való hater díszpinty

(#41371) lev258 válasza DrojDtroll (#41369) üzenetére


lev258
veterán

Ha usb van a másik végén, akkor általában az lsusb-ben van egy hardverazonosító. Ha viszont soros átalakító, akkor szerintem ez az információ elveszett. Amennyiben ismered az eszközt, a megfelelő módon tudsz vele kommunikálni, ezzel információt is szerezhetsz róla soros porton is keresztül. De ez utóbbi feltételez egy általad kezdetben már jól leszűkített eszközcsoportot.
De ez biztos kezdő topic?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41372) spammer válasza hcl (#41370) üzenetére


spammer
veterán

[link] :F

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41373) DrojDtroll válasza hcl (#41370) üzenetére


DrojDtroll
addikt

42 nem jó?

(#41371) lev258

Az lsusb megfelő infót adott. Guglizva az ID-re már meg is van, hogy mi van a másik oldalon.

Köszi :R :R :R

[ Szerkesztve ]

(#41374) CPT.Pirk válasza kkdesign (#41368) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ott is kellene lennie, ahci-ben. Mindenesetre valami megváltoztatja az eszközt magát és ez a valami a biosban lesz.
lev258: jó kérdés, jó esetben csak egy driver telepítés kérdése.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41375) freaghill


freaghill
őstag

Lenne ismét egy kérdésem akkor már :D
Van egy Razer Deathadder egerem. Ehhez találok valamiféle drivert amibe tudok létrehozni Profilokat és ott beállítani egy-egy profilra, hogy mekkora legyen a szenzi?

(#41376) lev258 válasza freaghill (#41375) üzenetére


lev258
veterán

Van egy nem hivatalos, de állítólag elég jó program hozzá. Viszont nem lesz egyszerű a beüzemelése az első Linuxos napodon. :DDD
[link]
Ez pedig egy kép a programról:

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41377) hcl válasza spammer (#41372) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Köszi! Haljak meg, nem találtam meg Google-al (mondjuk kb. kettőt kerestem).
Remélem ez megfelelő lesz...

...ja basszus Chromium kellett volna :S

@DrojTroll : Hát még ha megmondja azt is, mi az értelme :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#41378) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nnnna és akkor a következő hullahopp kérdés...
RPM alapú disztrókon a yum fel tud-e tenni egy csomagból két különböző verziót? Úgy, hogy az adott progiból a kétféle működjön? :W

Java esetén pl. szokás ilyet csinálni Android fejlesztéshez... De mással meg lehet-e oldani? Konkrétan az előbb említett krómból kéne többféle...

Ezer éve használtam RPM-es disztrót utoljára :B

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#41379) freaghill válasza lev258 (#41376) üzenetére


freaghill
őstag

Megtettem mindent amit írt. Utolsó lépésnél daemont sudo service razerd start paranccsal indítottam el. Hol találom most azt a grafikus felületet?
Meglett. qrazercfg

[ Szerkesztve ]

(#41380) Lathronos válasza hcl (#41377) üzenetére


Lathronos
őstag

Chromium verziók

MAGEIA-hoz

SUSE-hoz

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41381) hcl válasza Lathronos (#41380) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Köszi :)
Amúgy Redhathoz kellene, de az kb. esélytelen... Próba cseresznye.

Mutogatni való hater díszpinty

(#41382) hcl válasza Lathronos (#41380) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

És akkor gyanútlanul elereszt az ember egy keresést, és hirtelen kidob egy rakás pont megfelelő RPM-et :D Imádjuk a gúglit...

Mutogatni való hater díszpinty

(#41383) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Sziasztok!

Kérdésem lenne. Elementary OS alá a tűzfalat be kell lőni, vagy elég a modem + router kombó tűzfal.
Modem az egy T-home-os optikás a router egy 2543ND.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#41384) Lathronos válasza Sub-ZeRo (#41383) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Én a paranoiás biztonságmániám miatt bekpacsoltam a gufw-ot is. Persze tudom, hogy ez sem 100%-os biztonságot nyújt, hisz olyan nem létezik.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41385) freaghill


freaghill
őstag

Tegnap kipróbáltam a CS:GO-t és a HS-t. Ha jobb eredményt szeretnék akkor inkább rakjak fel mellé egy windows-t, és ne próbálkozzak azzal a driverrel amit találtam?

(#41386) lev258 válasza freaghill (#41385) üzenetére


lev258
veterán

Igen, valószínűleg. Előbbinél, ha nem tévedek, még megpróbálhatod a vsync kikapcsolását, utóbbinál meg a Wine oldalán lehet körülnézni.
De ha nagyon szeretsz kísérletezni, még megnézheted a További illesztőprogramoknál felajánlott driverrel is. Talán ezen a rendszeren nem fekete képernyő a vége.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41387) Lathronos válasza freaghill (#41385) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha valaki játszani szeretne, egyértelműen Windows-t használjon. Linuxon sosem fog tökéletesen futni a driverek hiányosságai miatt. Ugyanez érvényes a professzionális szoftverek többségére, ezeken kívül minden másra tökéletesen megfelel a linux.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41388) lev258 válasza Lathronos (#41387) üzenetére


lev258
veterán

Azért ennyire ne írd le. Tedd hozzá, hogy jelenlegi állás szerint. Sok dolog zajlik most és a közeljövőben, ami változtathat ezen.
Egyébként én minden kizárólag Windows-os játékomat Wine-on játszom már egy jó ideje.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41389) hcl válasza Lathronos (#41387) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

" Ugyanez érvényes a professzionális szoftverek többségére,"
Azért mondjuk azt, hogy azokra a profi cuccokra, amikhez VGA kell, vagy amik alapból csak windózra vannak...
Maya pl. van Linuxra, FPGA tervező dolgok is, meg nem csak az a professzionális sw, amivel rajzolni kell :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#41390) Lathronos válasza lev258 (#41388) üzenetére


Lathronos
őstag

"Sok dolog zajlik most és a közeljövőben, ami változtathat ezen."

Majd meglátjuk, bár ígéret az már volt rengeteg az elmúlt 10 év során, amiből aztán nem lett semmi. De legyünk optimisták. :) Nálam a gyenge hardver miatt kizáró tényező a WINE. :O CPU: E6850, GPU: Radeon HD 4650 1GB, RAM: GEIL Ultra 3 GB DDR II 800 MHz.

(#41389) hcl

Professzionális szoftverek közé tartoznak pl. a különböző fizikai és környezeti szimulátorok is, viszont pl. animáció terén már a Blender elég jól áll, és a Photoshop, Corel Draw is futtatható WINE alól. Így a régóta áhított platform függetlenség talán már nincs is olyan messze.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41391) lev258 válasza Lathronos (#41390) üzenetére


lev258
veterán

Nekem meg integrált Intelem van, az még a tiédnél is gyengébb. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41392) Lathronos válasza lev258 (#41391) üzenetére


Lathronos
őstag

Na majd teszek vele egy próbát. Az 1.7-et úgysem próbáltam még annak ellenére, hogy telepítve van. :B Bár állítólag a CrossOver 13.1.2 jobb. Persze az nem ingyenes, ha jól tudom. A specifikációk a PC-re vonatkoznak, nem a T500-asomra. Azon max. passziánsz. :DDD A Future Pinball tuti kifektetné. :(

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41393) lev258 válasza Lathronos (#41392) üzenetére


lev258
veterán

A CrossOver a hivatalos cég a Wine mögött. Ők kereskedelmi terméket adnak support-tal, illetve valamivel előrébb járnak a fejlesztésben is, de ez aztán a Wine-ba is bekerül.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41394) CPT.Pirk válasza freaghill (#41385) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pontosan milyen eredményeket értél el?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41395) Sub-ZeRo válasza Lathronos (#41384) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Szia!

Én is felraktam + bekapcsoltam. :DDD

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#41396) freaghill válasza CPT.Pirk (#41394) üzenetére


freaghill
őstag

Mindent minimumra kellett állsítsak, és így is nagyon kevés fps-em van, és a grafika is elég gyenge így már.
Legjobban talán még az zavar, hogy nem tudom nagyobb felbontásra állítani a kijelzőt. 1024x768 a legnagyobb. 1280x1024-hez vagyok szokva.

[ Szerkesztve ]

(#41397) Sub-ZeRo válasza freaghill (#41396) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Én linux mint alatt játszottam vele és semmilyen driver nem kellett. A gépem adatai a profilnál vannak. Ha kevés az fps, a vsycn-et kapcsold be. Hátha.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#41398) Lathronos válasza freaghill (#41396) üzenetére


Lathronos
őstag

A D-SUB nem támogatott linuxon, DVI vagy HDMI kábelt kéne használni a monitorhoz(amennyiben van rá lehetőség).

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41399) CPT.Pirk válasza freaghill (#41396) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez gondlom a CS GO volt. Érdekes, hogy ennyire rossz eredményeket produkált a nyílt driver. Valszeg tényleg fel kell raknod a Catalystot, csak a látottak alapján egy másik disztrón.

Lathronos: nem csak magával az EDID kiolvasással vannak gondok? Kézzel lehet modeline-t csinálni a nem szereplő felbontásokra is. Na persze ha van egyéb lehetőség, akkor nem az analógot célszerű használni, már csak a rosszabb képminősége miatt sem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41400) spammer válasza Lathronos (#41398) üzenetére


spammer
veterán

Hogy mi nem támogatott? :Y

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.