Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59101) bb.bocs válasza Ribi (#59100) üzenetére


bb.bocs
őstag

:) értelek

[ Szerkesztve ]

(#59102) xxxjjjkkk válasza bb.bocs (#59097) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

ha nincs műszered, akkor talán abból is lehet sejteni, hogy mi van a drót másik végén

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#59103) gregus021


gregus021
tag

Üdv!
Több mint 3 év használat után kezd fáradni a Steelseries Sensei RAW egerem. A bal klikk időnként nem érzékel, illetve ha nyomva tartom van, hogy néhány másodperc után nem érzékeli a lenyomást, a görgő alatti gomb csak erősebb nyomásra érzékel, illetve a görgő 7-8 lefelé görgetésenként ugrik egyet felfelé, így a bal klikk és a görgőgomb alatti switch cseréjére lenne szükség, illetve az itt leírtakra a görgetés javításához. Az utóbbi, link alatt található megoldással már próbálkoztam, de sajnos nem jártam sikerrel, bár nem mertem erősen összenyomni, a kapcsolókat viszont nem szeretném itthon cserélni, féltem a PCB-t az itthoni, tapasztalat nélküli forrasztástól. Esetleg van olyan fórumtárs aki Budapesten vagy Érden vállalkozna a kapcsolók cseréjére, az egér javítására? A szükséges switcheket természetesen szintén megvásárolnám és odaadnám az egér mellé.
Előre is köszönöm!

(#59104) Ribi


Ribi
nagyúr

BU128 tranzisztor mennyire lehet jó végtranzisztornak erősítőbe?
Vagy ilyen nagyon régi cuccokat ne erőltessek?

(#59105) Ribi válasza Ribi (#59104) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ohh illetve egy kérdés erősítő táppal kapcsolatban.
Van egy 2x24V trafó amit 2 féle képp is szeretnék használni. Egyszer ugye -24-0-+24 módon és rákötve CRC szűrés. (ahol az R egyszer a + egyszer a - ágban van) Viszont szeretném 2x24V módban is használni. Viszont ha fixre köröm a CRC-t akkor az egyik részen az R a +-ban van a másik ágban viszont a 0 ágban lesz. Valakinek esetleg 5let, hogy miként lehet egyszerűen megvalósítani, hogy az R-t "átrakjam" a + ágba ha külön használom a 2 szekundert?
Így nézne ki első esetben, második esetben viszont nem lenne összekötve a 2 ág. De az R rossz helyen lesz az egyik ágban.

[ Szerkesztve ]

(#59106) Kernel válasza Ribi (#59105) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha nincs összekötve, akkor egyébként is mindegy, hogy melyik ágban van az ellenállás.

A kimeneti + és - képezi a táppontot, előtte galvanikus elválasztás. Ilyenkor az ellenállás lehet bármelyik vagy mindkét ágban, ugyanaz a végeredmény, a + és - pontokra vonatkoztatva.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59107) Janos250 válasza bb.bocs (#59097) üzenetére


Janos250
őstag

A kérdés megválaszolhatatlan: a kaputelefonok vezetékeinek behúzásánál/bekötésénél a szakik a vezeték színére vonatkozóan gyakran semmi szabványt nem követtek, de többnyire a pirost kötötték a + ra.
Voltmérő elő, és le kell mérni, az az egyetlen biztos megoldás. Kb. 15 V körüli egyenáramot kell tudni mérni nyugalmi állapotban, mert a központ egy 12V-os váltófeszből állítja elő diódahíddal. Fordított bekötésnél szerintem elszáll (vagy már el is szállt) a benne lévő Microchip PIC IC. Ha a jumpereket (lakásszám kiválasztó) nem rakod fel, semmit nem tudsz vele kezdeni! Ha rossz, ezt a kis panelt külön is meg tudod venni. A panelon - úgy tudom - a kagyló csatihoz közelebbi szokott lenni a - , de ez általában rá is van írva a panelra.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#59108) Janos250 válasza Batman2 (#59040) üzenetére


Janos250
őstag

"Bár látom, nem sokan foglalkoztak még pára érzékelővel"
De igen. Az Arduino topicban :)
Ja, és nem ezzel a szenzorral.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#59109) Ribi válasza Kernel (#59106) üzenetére


Ribi
nagyúr

Akkor tulajdonképp mind1 neki, nem "fogja vissza" ha a 0 ágban van. Csak általában a 0-t nem szokták megszakítani, emiatt gondoltam, hogy gond lehet. Vagyis inkább az, hogy az egyik ilyen a másik olyan. :R

(#59110) Kernel válasza Ribi (#59109) üzenetére


Kernel
nagyúr

0 pont váltakozóáramú rendszerekben van, elektronikában az általában GND-nek nevezett közös viszonyítási pont, sőt akár több ilyen pont is lehet egy áramkörben, ami nem is feltétlenül jelent földpotenciált.

Ha egy tápegység kimeneti negatív pontját tekintem viszonyítási alapnak, attól még tápon belül a negatív ágban lehet akármi, áramérzékelő sönt vagy bármi. Tápszempontból van két kimeneti pont, csak az számít.

Vannak olyan labortápok is, ahol két független szekunder, két külön tápegység. Kimeneten mindenki azt földel, amit éppen akar, vagy kötheti őket sorba is. Lehetne akár pozitív testelésű elektronika is, ha valami speciális okból az kellene.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59111) Lompos48 válasza Ribi (#59104) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Lehet használni, bár sok értelme egy 200V-os tranzisztornak nem nagyon van, hacsak nincsen valami csöves fokozat is a környéken. Elképzelhető, hogy nyugtatni kell (gerjedés ellen) az aránylag nagy sebessége miatt.

(#59112) Ciccuka


Ciccuka
veterán

Valamitől tönkrement az Aldis fogyasztásmérőm pedig vigyáztam rá. Egyszer 0V és 230V (a fogyasztást is így jelzi már csak) váltogatja egymást másodpercenként mikor csatlakoztatva van. Közben most már pár hónap után már azt se mutatja. Nem mér semmi, csak az alapdolgokat mutatja. Valakinek van ötlete, hogy hogyan lehetne megjavítani?

Globaltronics gt-pm-03 gyártmány

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#59113) xxxjjjkkk válasza Ciccuka (#59112) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

mindenek előtt:
3év garin túl vagy már?

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#59114) Ciccuka válasza xxxjjjkkk (#59113) üzenetére


Ciccuka
veterán

Már minimum 5 éves.

[ Szerkesztve ]

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#59115) tordaitibi válasza Ciccuka (#59112) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Van benne gombelem? ha az kimerul, akkor szokott megbolondulni.
Egy probat meger kicserelni.

(#59116) Ciccuka válasza tordaitibi (#59115) üzenetére


Ciccuka
veterán

Nem az a problémája. Elem nélkül is jól működött korábban.

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#59117) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, adott egy cisco router csapágyas ventilátorral. Kiszedtem a ventilátort beraktam egy újat ugyan olyan paraméterrel, csak az új csak két eres + és -. Rákötöttem, de a router csak annyi áramot kap, hogy meg-meg rezzen, azaz 4-5V feszültséget kap kb 12V helyett. Ez miért lehet? A régi ventilátort 3 eres volt, nem hiszem, hogy fordulatszám vezérelt lenne.

(#59118) Kernel válasza kmisi99 (#59117) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha a harmadik vezetéken visszacsatolt fordulatjelet figyeli a processzor de nem észleli, attól letilthat éppen.

Ilyenkor szokták becsapni négyszögjellel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59119) Ribi válasza kmisi99 (#59117) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ventije válogatja, hogy hány volttól indul el, van aminek akár 7-8V is kell, hogy elinduljon, van aminek már a 3V is elég. Valószínűleg a rá kerülő feszültséget egy hőmérő elem szabályozza. Ezzel sajnos nem sokat tudsz tenni, esetleg bekötni fix-re a ventit magasabb feszültségre ha tudsz keríteni a routerből. Vagy másik venti.
A régi venti 3 eres volt?

[ Szerkesztve ]

(#59120) Kernel válasza Ciccuka (#59112) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mivel igen kicsi az esély, hogy valaki pont ilyen típus, pont ilyen hibájával találkozott volna, így erre nehezen fogsz választ kapni.

Szokásos vizsgálatok, kontakthibakeresés, mérések, ami ilyenkor lehetséges.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59121) kmisi99 válasza Kernel (#59118) üzenetére


kmisi99
addikt

Lehet beszerzek egy 3 szálas ventilátort.

(#59122) necrons


necrons
csendes tag

Üdvözlet!
Segítséget szeretnék kérni, adott egy mobil klíma, ha megnyomom bármelyik gombot rajta nem reagál semmit.
a pcb-n semmi látható sérülés, szakadás, rossz forrasztás nincs, és ha manuálisan kapcsolom a relét, akkor a kompresszor működik és hűt is. Csatolok pár képet, hátha valaki meg tudná mondani melyik alkatrész okozhat ilyen hibát.
A mind a hálózati és a 12 voltos DC ág is jól működik megmértem.
[link]

Köszönöm szépen előre is! :R

(#59123) kmisi99 válasza kmisi99 (#59121) üzenetére


kmisi99
addikt

Még egy kérdés a ventilátor témához. A routeren elkezdtem multiméterrel nézni a portokat és tökre nem értettem, hogy mind az első mind a 2. értinktező pozitív ág. Legalábbis tudtam a 2.-on is feszültséget mérni. A 3. a GND, nagyjából arra rá tudtam jönni. Bár így se voltam biztos a lábkiosztásban, de elvileg piros, sárga, fekete.

(#59124) Barret001 válasza Ciccuka (#59112) üzenetére


Barret001
addikt

Nekem első lenne,hogy megnézem a belsejét,látszik-e rajta valami hiba! Nem általánosítok,de a mai elektronikai cuccok döntő többsége egy-két kiszáradt kondenzátor miatt romlik el!

(#59125) mezis válasza necrons (#59122) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Ha a trafó 12V-os, akkor az egyenirányító utáni puffer elkón 15 - 16 V lenne a "szabályos".
(Volt olyan esetem, amikor a puffer elkó 0pF kapacitással rendelkezett...)

mezis

(#59126) necrons válasza mezis (#59125) üzenetére


necrons
csendes tag

A kondenzátor két lábánál mérve 14 volt mérhető.
Utalhat ez a kondenzátor meghibásodására?

(#59127) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Labortáp készül. Az miért lehet, hogy egy ipari fémházas tápegységre kötve ezt a konvertert, nem csinál semmit, akárhova tekerem. Amint átkötöm erre a modulra ugyanazt a tápot, ott meg működik. :F Viszont PC-tápra kötve mindkét modul megy rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#59128) szabifotos válasza szabifotos (#59127) üzenetére


szabifotos
senior tag

Bocsi, valószínű poti hiba lesz... :W

(#59129) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Sziasztok.
Lehet hogy OFF, de ezt majd ti eldöntitek.

Adott egy Westwood (made in china) mikró, ami digitális.
Soha semmi baja nem volt, viszont tegnap egy kávé 10 másodperces felmelegítése után ez a hiba lépett fel:
nyitott ajtónál semmi baj, viszont becsukom az ajtót akkor elkezd búgni. De nem úgy mint amikor elindítom, csak búg, és melegszik is a magnetron felőli oldala piszkosul. A tányér, és a világítás nem indul el, de ha mintha működésbe lépne a melegítés. Szétszedtem, és érinthetetlen a magnetron.

Gondolom a mikró az kuka.

(#59130) darvinya válasza tzsolesz (#59129) üzenetére


darvinya
titán

Ha sok ételt melegítettek fedő nélkül, akkor zsír gőz beszennyezte csillámpapírt, mikró kapcsolókat, emiatt van benne rövidzár.
Nálam is ez volt, bár csillámpapírt cseréltem, de mikrókapcsoló még mindig piszkos marad emiatt kilőtte biztosítékát (azóta lustaságom miatt pihen, s annélkül oldjuk meg a melegítést :D ).

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#59131) tzsolesz válasza darvinya (#59130) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

A csillámpapír nem régi benne, elég jó állapotban van. Viszont nem szikrázik benne semmi.
Csak annyi hogy bekapcsolás nélkül is búg a mikró. Olyan 50Hz-e, hangosan. Mint amikor be van kapcsolva. Ez megszűnik ha kinyitom az ajtaját. Tehát még el sem indítom a mikrót, be sem kapcsolom hogy melegítsen, és akkor is működik. Annyi különbséggel, hogy nem forog a tányér, és nem ég a lámpa. Tehát nyugalmi állapotban is működik a magnetron, ha jól gondolom.

Így is érvényes a megállapításod? Illetve ez javítható?

(#59132) darvinya válasza tzsolesz (#59131) üzenetére


darvinya
titán

Minek kellene szikráznia?
Nem rövidzárlatot írtam, hanem rövidzárat.
Csillámpapír hamar koszolódik, főleg zsír gőztől.

Át kell tisztítani(mikrókapcsolókat is), s ha ezután sem jó, akkor kell tovább keresni mi még hibás.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#59133) tzsolesz válasza darvinya (#59132) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Köszi, ha hazaértem meglesem.

(#59134) xxxjjjkkk válasza darvinya (#59132) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Szikrázik az, mint amikor fémet teszel bele, főleg, ha kilyukadt a papír.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#59135) kmisi99


kmisi99
addikt

Ha már mikró a téma, nekem is van egy apró gondom egy Orion mikróval. Hibátlanül üzemel viszont folyton áramtalanítani kell, ugyanis ha áram alatt van folyamatosan "recseg". Mint filmekben a geiger müller számláló ami a radioaktiviást méri pont ugyan olyan recsegős hangot ad ki folyamatosan míg áram alatt van. Kihúzás után is 10-15 másodperc mire abba hagyja.

(#59136) xxxjjjkkk válasza kmisi99 (#59135) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

multkor villanyszerelo fb csoportba volt téma a múltkor, azok nem jutottak semmire:
[link]

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#59137) Kernel válasza tzsolesz (#59131) üzenetére


Kernel
nagyúr

Tehát nyugalmi állapotban is működik a magnetron, ha jól gondolom.

Ezt egyszerű ellenőrizni, ha teszel bele valamit, pohár vizet stb.

(#59135) kmisi99

Ha elektronikus, a tápegység is csinálhat ilyet, meg kell vizsgálni közelebbről.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59138) tzsolesz válasza Kernel (#59137) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Felmelegíti szépen. Elég az ajtót rácsukni. Működik az időzítőkapcsoló, meg a tányér is elked forogni ha rányomok hogy 30s. De amikor leáll, akkor nem kapcsol le a melegítés. Csak ha kinyitom ajtót.

Viszont most nézem hogy a ventillátor nem megy benne. :Y

(#59139) Kernel válasza tzsolesz (#59138) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezek elég egyszerű áramkörök, valahol van egy relé vagy kapcsoló, ami beragadt, le kell követni, mérni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59140) 22balu


22balu
aktív tag

sziasztok

Most kezdtem egy új melohelyen ahol igy melegitik a kajat a mikroval:
http://kephost.com/image/0qnj

szerintetek ez igy mennyire gáz? mert szerintem igy teljesen kijut a levegobe a mikrohullam a perc tekero gombnal
koszi

[ Szerkesztve ]

(#59141) tzsolesz válasza Kernel (#59139) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Akkor nem kuka? Otthon megteszem amit tudok. Szétszedem. De az hogy venti nem megy az még megint új számomra.

(#59142) Ribi válasza 22balu (#59140) üzenetére


Ribi
nagyúr

Szerintem az amúgy is műanyag, semmit sem számít. Nem az blokkolja a mikrót. Amúgy sem zárna rendesen a tekerő.

(#59143) Xmodule


Xmodule
őstag

Hali. Nem tudom jo topikba irok e de volna nalam egy galaxy tab4 10colos amit leejtettek (tokba volt) de ez törtent a kijelzövel. Hang van, touch müködik csak eppen latni nem latni rendesen a kijelzöt. Hatlapot levettem szalagkabel nem mozdult ki. Ez akkor most LCD csere nem? (Tippre a kristalyok vagy valami magaban az lcd panelban elment)

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#59144) tordaitibi válasza tzsolesz (#59131) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Minden valószínűség szerint összeragadt annak a relének az érintkezője, ami a magnetront kapcsolja.
Ha nem relé kapcsolja, akkor végig kell menni az áramúton, hol van a zárlat, triak, ssd, stb.

(#59145) mezis válasza tordaitibi (#59144) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem a magnetront kapcsolja közvetlenül, hanem azt az áramkört (trafót), ami a magnetron számára biztosítja a fűtést és a kb 2000V-ot.
Ha ezt egy nagy méretű trafó végzi, akkor le kell húzni a trafó primerhez menő két csatlakozót és a trafó helyett pl egy asztali lámpát csatlakoztatni. Így mikrohullám veszélye nélkül követhető a vezérlő elektronika működése.

mezis

(#59146) VIPowER válasza Kernel (#59087) üzenetére


VIPowER
senior tag

Megépítettem, bár nem az általad ajánlottat, azt mondták az nem jó nekem, hanem ezt kisebb módosítással. Tökéletesen működik. De ha nagyon-nagyon hosszú időzítésre lesz szükségem, a tiéd is jó lehet majd. :)

(#59147) Lompos48 válasza VIPowER (#59146) üzenetére


Lompos48
nagyúr

:C :C :C

(#59148) VIPowER válasza Lompos48 (#59147) üzenetére


VIPowER
senior tag

Szerintem csak azért tapsolsz mert nem láttad a panelt. Azért köszi, sikerélmény megvolt. :D

(#59149) Lompos48 válasza VIPowER (#59148) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak mert kedvem szerinti megoldást választottál. A panelen lehet finomítani. Ha pedig hosszabb időzítések kellenek, nem szabad elfelejteni, hogy vannak 21 bites osztók meg mikrokontrollerek is a világon. :)

(#59150) VIPowER válasza Lompos48 (#59149) üzenetére


VIPowER
senior tag

"Ha pedig hosszabb időzítések kellenek, nem szabad elfelejteni, hogy vannak 21 bites osztók meg mikrokontrollerek is a világon."
Meg Lompos48, aki majd segít nekem, mivel kb síkhülye vagyok a 21 bites osztók, meg a mikrokontrollerek világában. :)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.