Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59651) tvamos válasza PHM (#59644) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem ez a legnagyobb baj, hanem az, hogy eleg nagy az elko-k szorasa. Mostanaban mar 10-20%, de regen vol olyan, hogy -20 / +100%. Az meg nem franko. Raadasul az ESR szoras meg sincs adva. Szoval elkokat sorbakotni csak nagyon odafigyelve szabad!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#59652) PHM válasza Moretimer (#59648) üzenetére


PHM
addikt

A nevenincs kínai piaci akkuknál még a levitézlett notebook akkucellák is jobbak.
Nem csak a kapacitásuk nagyobb szerencsés esetben, hanem túltöltés
esetén kisebb az esélye a robbanásnak is.
Egy normális cellánál a túltöltés hatására a megnövekedett belső nyomás
átszakít egy membránt, ami elengedi a túlnyomást, s egyúttal megszakítja
az akku áramkörét, megakadályozva ezáltal a további túltöltést.
(Ilyet magam is tapasztaltam egy halódó cellánál, csupán egy halk
kattanás hallatszott, s az akku szakadt lett. Egy másik, szándékosan túltöltött
cella szintén kattant, a fölös gáz kifújt, s az akku többé nem volt használható.)
Ettől függetlenül nem is a piaci akkuk a legveszélyesebbek, hanem a hozzájuk
adott töltők. Nem is túl rég írtam, hogy megvizsgáltam összesen 4db ilyen
gagyi töltőt, s mindegyik többet adott ki 4,2V-nál. A legdurvább 4,55V-ot.
Na most, ha egy ilyenben hagyod éjszakára az akkudat, legyen az bármilyen
márkás, reggelre halott lesz, ha csak nincs rajta külön védő áramkör.

(#59651) tvamos: Hát, nem is vagyok oda az efféle megoldásokért.
Viszont a kapcsoló üzemű tápokban előszeretettel alkalmazzák a primer oldalon.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#59653) Moretimer válasza PHM (#59652) üzenetére


Moretimer
aktív tag

Értem ,tehát nincs ötleted.
Azért köszönöm.

Moretimer

(#59654) Reno7 válasza PHM (#59652) üzenetére


Reno7
senior tag

"Ettől függetlenül nem is a piaci akkuk a legveszélyesebbek..." Egyetértek, kb. 1 hónapja írtam hogy majdnem felgyújtotta a házat egy ilyen töltő, hordóalakúvá vált egy téglalap LiPo akku :( .

BTW megjött a TP4056 lapka is, amit ennek apropóján ajánlottatok a topikban, egyet ugyan kinyírtam, de a második eddig szépen működik. :R

My SHAMAN is so overpowerd, I once cast a frostshock in Summerspring, now its called Winterspring.

(#59655) terapeuta007


terapeuta007
aktív tag

sziasztok
400 wattos olcso tàp van az asztali gépemben és
elkezdett olyan kurva budos égett szagot fujni.

proci (oczva)gondolom 110w max + videokartya 80w+ az alaplap meg minden egyeb (ventik,hdd,) az belefer max 50w ba.
szoval bõven birnia kéne nem? ( nagy terheléskor ritkan kikapcsol a gép. amikor bekapcsolom ujra, kiirja hogy a tàp fesz leesett és azert kapcsolt ki.(asus anti surge)

hasznàljam így? probaljak a hūtésével valamit csinalni? vmi nagyobb hutoborda vagy pasztazas?

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#59656) Ribi válasza terapeuta007 (#59655) üzenetére


Ribi
nagyúr

Először is nem ebbe a topikba tartozik, másodszor próbálj nem trágár szavakat használni, harmadszor használj nagybetű, negyedszer ha egyszer égett szagot áraszt és lekapcsol terhelésnél akkor nyilván valami elszállt benne és nem kellene használni. Hacsak nem akarod felgyújtani a géped.

(#59657) Alu válasza Ribi (#59647) üzenetére


Alu
senior tag

Így csináltam és az egyes kondikon eső feszt is megmértem, bár nem tudom mennyire pontos így a mérés. Szerinted próbára jó lesz?
Ma bent voltam egy üzletben, de nem volt olyan kondi, amilyet kerestem. Netről pedig nem szívesen rendelnék csak úgy vagy jó lesz vagy nem módon, ahol vidékre csak a posta 1200-1600 Ft...

λŁƯ™

(#59658) Kernel válasza Alu (#59657) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elkókat csak osztóval illik úgy kötni, mivel a feszültségeloszlás kiszámíthatatlan, üzem közben is eltolódhat bármerre. 100 k nagyjából megfelel a célnak, de ilyen kis feszültségen kevesebb sem észrevehető még:

Ez nem az ESR értéken múlik egyébként, ami a soros belső ellenállás.

Sima DC-nél a szivárgóáramon múlik, ami akár feszültségfüggő is lehet, azt pedig egy elméleti párhuzamos ellenállás szimbolizálja. AC-komponensnél bejön a képbe egy kapacitív osztóhatás is, ott pedig a kapacitások különbsége számít.

Tehát ez igen bizonytalan, ezért kell rá egy osztó, ami megfogja rendesen.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59659) GZoli7 válasza terapeuta007 (#59655) üzenetére


GZoli7
senior tag

Ezt a tápegységet cseréld mielőbb!

(#59660) Kernel válasza terapeuta007 (#59655) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha kifújt valamelyik elkó, aminek finomabban fogalmazva van egy förtelmes szaga, akkor már jó úton jársz az alaplap tönkretétele irányába.

Pedig még figyelmeztetett is. Sok esetben épp az a gond, hogy ilyen hibák alattomosan kinyírják a gépet, processzort, merevlemezt.

Múltkor épp írtam más témában, hogy nem vagyok félős típus, barátom a 230 V, párszor kezet is fogtunk. De ne tudd meg, egy tápegységtől én is félek, mivel túl gyakran látom, hogy milyen károkat képes okozni. Saját készülékeim is inkább átnézem néha.

Neked itt helyzeti előnyöd volt / van, szólt az alaplap. De még azt is figyelmen kívül hagytad. Elvégre hadd pusztuljon, aminek pusztulni kell.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59661) MasterMark válasza terapeuta007 (#59655) üzenetére


MasterMark
titán

Amiket összeszámoltál az a 12 volton a fogyasztás, a tápra viszont az összes ágán leadott teljesítményt írják rá összeadva.

Simán lehet, hogy a 12 voltos ágat meghaladja amit számoltál, nézd meg.

Ezen kívűl nem kellene olcsó fos tápokat használni, mert csak a gépedet, magadat, meg a lakásodat veszélyeszteted vele.

Switch Tax

(#59662) Kernel válasza PHM (#59652) üzenetére


Kernel
nagyúr

Viszont a kapcsoló üzemű tápokban előszeretettel alkalmazzák a primer oldalon.

Ez a klasszikus, 115/230 átkapcsolós tápok öröksége, noha lehet vele találkozni még ott is, ahol nincs is kapcsoló. Ennek lehet különböző gyártási, célszerűségi oka, mert egyébként nem látni értelmét.

Sok TV-tápegységben is, amelyik pont ugyanilyen, ellenütemű kapcsolótranzisztoros felépítésű, meg tudják oldani szimpla pufferrel (amit mellesleg az aktív-PFC tölt 450 V-ra). 500 W-os plazmatápoknak is megfelel, ennyi erővel egy PC-nek is.

Csak annyi, hogy a kulcsfontosságú C5 DC-leválasztó kondit (amin tulajdonképpen az egész teljesítmény átfolyik a trafó felé, kapcsolófrekvencán) az osztáspont helyett a + betápra kötik olyankor:

Tehát akárhogy néztem már én is, egyszerűen nem látom értelmét a soros pufferes megoldásnak abban az esetben, amikor a 115/230 V mechanikus kapcsoló eleve hiányzik.

Más kérdés, hogy aktív-PFC mellett az átkapcsoló amúgy is értelmét veszti, mivel automatikusan kiszélesedik a táptartomány, mechanikus átkapcsolás nélkül.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59663) soldi3r válasza Kernel (#59642) üzenetére


soldi3r
veterán

Az nem gond. Kossz! Csak arra kellene a fizikalis kapcsolo is, mert nem bizom annyira az Arduinoban.

[ Szerkesztve ]

E30 (oo=[][]=oo)

(#59664) terapeuta007 válasza MasterMark (#59661) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

kernel
akkor nem fogom hasznalni,ha ez van .pedig 1 hét mulva kapok fizetest addig nehez lesz kibirni.probalok szerezni havertol.
12v ra asszem ien 150w ot ir

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#59665) terapeuta007 válasza MasterMark (#59661) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

amugy a proci a kb110w ot azt 3v os àgról szedi szerintem

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#59666) Kernel válasza terapeuta007 (#59665) üzenetére


Kernel
nagyúr

Már elég régóta az alaplapon 12 V-ról DC-konverterek táplálják a processzort, ennek ésszerűségi okai vannak.

110 W / 3,3 V = 33,3 A áram lenne, ha a tápegységből kellene hozni, jó vastag vezetéken, nehogy elolvadjon, plusz a csatlakozások problémája, feszültségesése.

110 W / 12 V ez viszont csak 9,2 A.

Gyakorlatilag a szabványból ki is kellene már venni ezt a 3,3 V-ot szerintem, annyival is egyszerűsödne a tápegység. Amire kell, azt az alaplap maga is elő tudja állítani, így mindig csak az igény szerinti terhelhetőségű átalakító lenne szükséges.

A PicoPSU áramköröknél sem kellene ezzel foglalkozni, hogy még 3,3 V-ot is tudjon, az is egyszerűbb lenne.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59667) terapeuta007 válasza Kernel (#59666) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

akkkor tulléptem a tàpegyseg limitjét.esetleg ha nagyon gepezni akarok akk megprobalom lehuzni a procit. azt videot meg filmet hàtha lehet vele nezni. csak jatekban fujt budoset felhuzott procival. és amugy nem olyan szag volt mint amikor egy kondi szetmegy. égett nyàkszag volt. nem volt csipos, tul eros szaga

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#59668) Kernel válasza terapeuta007 (#59667) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem probléma, aki évtizedek óta foglalkozom a témával, én 1 másodpercig se mernék kockáztatni, miután még a figyelmeztetést is megkaptam az arcomba.

Ehhez képest vannak tőlem bátrabb emberek, ez ilyen dolog.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59669) MasterMark válasza terapeuta007 (#59665) üzenetére


MasterMark
titán

Szinte minden a 12 voltot használja. Az USB-k meg az 5 voltot. A proci is.

Cseréld ki azt a tápot... Addig ne használd.

szerk.: 12 volton 150 watt lol, nesze neked 400-as táp. Ezek után mindig csak a 12 voltos ágat nézd. Normális gyártók úgyis azt írják majd rá a táp wattjának is, nem pedig összeadogatják...

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#59670) terapeuta007 válasza MasterMark (#59669) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

amugy pontosítàs következik :205w ot ir
de azt is tul haladja a fogyasztàs ugyhogy m1
okosabb lenne nem hasznalni. de filmeket muszàly nezni.le limitelem 65w ra a procit azt kesz.1 évig mukodott a regi alaplappal meg az ugyanugy 95w os procival(annyi hogy azt nemlehetett huzni,sōt még le is vette magat 3,5ghzre)

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#59671) MasterMark válasza terapeuta007 (#59670) üzenetére


MasterMark
titán

Mindig jó ez az érvelés hogy dehá' eddig is működött, de majd ha leég a ház is, akkor kétszer meggondolod milyen tápot használsz.

Egyébként nem az a gond, hogy nem férsz bele a 205 watt-ba (már), hanem hogy rossz az a táp, különben nem lenne szaga.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#59672) terapeuta007 válasza MasterMark (#59671) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

a hàz leégése elég valoszinutlen
biztositék van benne. kismegszakito van a hàzba. és nem szalmán van a gép hanem egy fémhàzas erõsítõ tetején van elfektetve.
de viszont az alaplapot feltem. hiàba van benne anti surge.ugyhogy túlélem a hasznalata nelkul. egy picit

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#59673) darvinya válasza terapeuta007 (#59672) üzenetére


darvinya
titán

Biztosíték.

Aprópó, ennyit ér:

Pünkösd alkalmával, ilyen meglepetést adott.
Igaz nem volt nagyobb tűz, mert időben észrevettem, és óra lecsap, s aztán elcsap a tűz (nem vízzel! ).

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#59674) terapeuta007 válasza darvinya (#59673) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

waow. mi okozta?

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#59675) Kernel válasza darvinya (#59673) üzenetére


Kernel
nagyúr

Meglazult csavaros kötések izzása és szikrázása ellen a biztosíték nem véd, mindamellett én részletesebb okmagyarázatot is fűztem volna hozzá, tanulság kedvéért.

Így legfeljebb annyit lehet mondani, hogy nem árt időnként ellenőrizni a kötéseket, főleg nagy terhelésnek kitett részeken.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59676) darvinya válasza Kernel (#59675) üzenetére


darvinya
titán

Semmilyen meglazult kötés nincs, max. Alu vezeték réz sín-en, de inkább túlterhelés miatti nulla sín/vezeték égés.

Azért raktam be, mert számítógép is így ki tud gyulladni túlterhelés miatt.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#59677) GZoli7 válasza darvinya (#59676) üzenetére


GZoli7
senior tag

Az alu vezeték réz sín, pont ehhez vezet, amit kernel írt.

(#59672) terapeuta007 Végül is a biztosítók is pont ebből élnek, hogy úgysem ég le, aztán néha mégis... :W

(#59678) Alu válasza Kernel (#59658) üzenetére


Alu
senior tag

Így hirtelen csak 100, 150, 240, illetve 4,7K ohmos ellenállásokat találtam. Esetleg a 4,7K -s is elég lehet?

Szerk.: Samwha kondik jó minőségűnek számítanak? Vagy inkább Elna, Nichicon?

[ Szerkesztve ]

λŁƯ™

(#59679) Kernel válasza darvinya (#59676) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez nem megy általában egyik napról a másikra, szokott lenni előjele, megbarnult részek stb.

Annyiban látom a megelőzés lehetőségét, aki tudja, hogy nagyáramú fogyasztót üzemeltet, annak nem árt néha ránézni a kritikus csatlakozási pontokra.

Az átmeneti ellenállás a kötéseknél nagyobb, ezért először ott kezd jobban melegedni, majd a hődilatáció miatt meglazulni. Nem lehet véletlen szerintem, hogy épp ott égett ki, nem a falban.

(#59678) Alu

3 mA osztóáram és ellenállásonként 40 mW veszteségi teljesítmény is belefér még.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59680) darvinya válasza Kernel (#59679) üzenetére


darvinya
titán

Nemrégiben értekeztem emiatt fórumon, mert cserélték vill.órát.
Na azóta sem lett lecserélve Alu vezeték, de akkor mindet átnéztem kötésileg, de hiába.
Nagy fogyasztó nem volt, amit elmúlt 9 éve használton kívül.
Viszont Alu vezeték közel 50 éves.

2 hónapja rágodnak rajta, hogy csere meglegyen és nagyobb főbizti legyen a mostani 20A helyett.
Ennek azért nem örülök, mert hálózat fog ekkor leégni.
Állítólagos felújítás címen hagytak/átadtak nekem egy r…sz…rt, persze felújítás alatt nem lehettem ott.
Amit utólag megtehettem, az csak foltózásnak számít, s anyagi keret is korlátozott.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#59681) tvamos válasza Kernel (#59658) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez nem az ESR értéken múlik egyébként, ami a soros belső ellenállás.
Igazad van, ez tranziensnel lehet problema.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#59682) $p@rr0w


$p@rr0w
őstag

Sziasztok!
Olyan problémám van hogy a tabletem akkuja felpúposodott, kiszedtem, de akku nélkül nem kapcsol be a töltőről, csak elindul a bekapcsolés de utána leáll. Adatmentésre kapcsolnám csak be, egy 3.7V-os akku volt benne, ha keresek egy ilyen adaptert és az akku helyére bekötöm akkor működnie kell ha minden igaz vagy nem?

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#59683) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok!

Konyha/étkezőpultot 5db GU5.3-as foglalatú 12V-os halogén izzó világítja meg. A halogén izzókat 12V-os LED izzókra szeretném cserélni, amelyeknek egyenáram kell.

A 12V-ot jelenleg egy 230V/12V AC-AC trafó szolgáltatja. A trafó fel van szerelve a falra (körülötte le van festve a fal és szépen rögzítve van, ezért nem akarom leszedni) és 105VA a teljesítménye.

Azt szeretném kérdezni, hogy az AC-AC trafó AC/DC trafóra való lecserélése nélkül, csupán egy 12V AC->DC egyenirányítóval megtarthatom-e a trafót úgy, hogy a jelenlegi izzókat 4-5 db 6-7W teljesítményű LED re cserélem (összesen 24-35W környékén lenne a terhelés).

-A trafó rendesen fog üzemelni ennyivel a névleges teljesítménye alatt? (105VA vs 24W)

-Kell-e bele valamilyen kapacitív puffer, vagy kell-e ilyesmire figyelni?

Előre is köszi!
J.

(#59684) tordaitibi válasza $p@rr0w (#59682) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

5V/1A adapter, két szilicium dióda sorbaköt, és ezzel az akku helyére bekötni.
4V körül lesz a végeredmény. Polaritásra mondanom se kel, figyelj!!
Ha bootolás közben újraindul, akkor kevés az 1A, akkor nagyobb dugasztáp, 5V/2A.

(#59685) Kernel válasza joysefke (#59683) üzenetére


Kernel
nagyúr

Gondolom, elektronikus halogéntrafóról van szó, nem pedig hagyományos, vasmagos trafóról. Ahhoz vannak olyan MR16 / GU5.3 LED-ek, ami az izzó leváltására való. Tartalmazza a szükséges egyenirányítót és áramgenerátort, ami a trafó terhelés nélkül emelkedett feszültségéhez is illeszti a LED-et. Bár azt nem tudom, mennyire fog vibrálni.

Még azzal is előfordulhatnak kompatibilitási problémák, az elektronikus trafó sajátosságai miatt:

http://sound.whsites.net/lamps/elect-trans.html

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59686) $p@rr0w válasza tordaitibi (#59684) üzenetére


$p@rr0w
őstag

Köszönöm. Két szilicium dióda - ezt hogy/milyet kérjem a közértben pontosan? :) Vagy szószerint így?

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#59687) $p@rr0w válasza $p@rr0w (#59686) üzenetére


$p@rr0w
őstag

Ja és mivel nem értek hozzá a soros bekötésnél az egyik vége az adapter, a másik az áramkör ugye?

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#59688) tordaitibi válasza $p@rr0w (#59687) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

[link]

2 darab minimum 20Voltos 3Amperos dióda, nem a sarki hentesnél, hanem valamilyen elektronikai boltba.

Használhatod így a telefont/tabletet még évekig, pl. ébresztőóra, este ágyba netezős eszköz, stb.

(#59689) $p@rr0w válasza tordaitibi (#59688) üzenetére


$p@rr0w
őstag

Hálásan köszönöm.Különösen a hülye biztos rajzot, mindig felmerül hogy valamit így vagy úgy kell. Holnap beszerzem a szükséges dolgokat, semmiképp nem ígérem hogy nem fogok még kérdezni. :R

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#59690) emitter


emitter
őstag

Sziasztok!

Ha van egy 5V-os AC/DC tápegységem (mobiltelefon-töltő volt valaha), és ebből akarok 4,5 ill. 3V-ot előállítani (egy csengő adó ill. vevő egységének), az megoldható 1-1 zener diódával, vagy ennél bonyolultabb a dolog?
Ha megoldható, akkor pontosan milyen kapcsolással? Pl. két ilyen egység egymás után kötésével?
[link]
(Rs értéke mekkora legyen?)

Köszi előre is!

(#59691) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy kis segítségre lenne szükségem. Ez itt egy akkuőr kapcsolás 12V-os rendszerekhez, ami 10.7V alatt lekapcsolja az akkut a kimenetről. A lekapcsolás és a komparálás úgy működik, ahogy kell, de:

A probléma az, hogy miután a kimenet (vbatt) lemegy 0V-ra vagy 0V körülre, utána kb. 2 másodperccel később felugrik 1.67V-ra a Vbatt, és erről a kis tápról minden működik tovább, egy kicsit nyitva marad a mosfet. A Tina szerint nem kellene neki és nem látjuk az okot, hogy ez miért történik meg.

Azért van tranyóval kapcsolva a föld a mosfet vezérlésére, mert ha közvetlen a komparátor húzta le a 2k-t a földre, akkor képes volt beindulni az áramkör az akku csatlakoztatása esetén, szóval bizonytalan volt. A tranzisztor helyén kis mosfetet is próbáltunk, nem volt különbség.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59692) Lompos48 válasza emitter (#59690) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Sokkal egyszerűbb 1 illetve 3 sorba kötött diódával elérni a kb. értékeket. A csengő nem támaszt különleges igényeket a tápfeszültség pontos értékével szemben. Meg merném kockáztani azt a kijelentést is, hogy a 4.5 helyett használhatod közvetlenül az 5V-ot is.

(#59693) hcs57


hcs57
őstag

Adott egy Wheels HC 777 autó riasztó.. eddig működött, mostanában néha nem reagál a távirányítóra. Szét szedtem, a gyanúm az, hogy a két panel összekapcsolásához használt tüskesor nem érintkezik stabilan...mivel lehet ezeket hatékonyan tisztítani?

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#59694) Kernel válasza CPT.Pirk (#59691) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ránézésre azt lehetne mondani, hogy lekapcsolás után a műveleti erősítő táplábán valószínűleg gyorsabban esik a feszültség, mint a referenciát kapó invertáló bemeneten. Tehát az még jó is lenne. Mindkettőt 10 μF késlelteti.

Más kérdés, a gyakorlatban hogyan reagál a leeső feszültségre (amikor már az üzemi tartományon kívül esik), ezt kellene mérésekkel tisztázni. Eszerint az IC kimenetén felfelé mozdul a feszültség, a bemeneteket meg kell figyelni.

Majdnem gondoltam volna a FET-be integrált dióda hatására, de az majd csak akkor kezd vezetni, amikor a betáp az akku feszültsége fölé emelkedik, ellátva ezzel a FET-et védő funkcióját, a fordított polaritás ellen:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#59695) CPT.Pirk válasza Kernel (#59694) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, erre mi is gondoltunk. A táplábon most 220uF van fent, így a komparátornak egy ideig még van tápja.

Ez az üzemi fesz alatti viselkedés kérdéses. Jó lenne valamivel határolni a tápfesz minimumát, amit kaphat az IC. Lehet be kellene tenni még 1-2 diódát a tápágába a meglévő mellé, hogy együttesen már ne nyissanak ki?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59696) emitter válasza Lompos48 (#59692) üzenetére


emitter
őstag

Szia!

Azt elfelejtettem írni, hogy egy vezeték nélküli csengőről van szó, amit fixen szeretnék megtáplálni, hogy ne kelljen gyakran elemet cserélni.
Az még oké, hogy a vevő 4,5V helyett esetleg elfogad 5V-ot is, de az adónak 3V kell. Azt hogyan kreálok, tudnál ebben konkrét kapcsolással segíteni? Nem vagyok egy elektronka expert sajnos.
Köszi!

(#59697) Lompos48 válasza emitter (#59696) üzenetére


Lompos48
nagyúr

3 darab dióda (pl. 1n4007) sorba kötve nagyjából 2V-nyi feszültséget eszik meg az 5-ből.
Szájbarágósan: táp plusz-anód-katód-anód-katód-anód-katód-fogyasztó plusz.

(#59698) mezis válasza emitter (#59690) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Mérd is az adapter feszültségét (terheléssel), mert tapasztalatom szerint egy 5V-os telefon adapter kis áramfelvétel mellett akár 7V-ot is produkálhat.

mezis

(#59699) peestike


peestike
senior tag

sziasztok!
segítséget/megerősítést kérnék. adott egy lidl-ös csavarbehajtó, nem akar tölteni. gondoltam szétszedem, megnézem mi van benne. :)
egy 18650-es akku hajtja. az volt a terv, hogy kicserélem az akksit, forrasztok bele másikat, aztán elméletileg kész. viszont rámértem a töltőre, a csatolt képen látszik az eredmény: töltő+multiméter
jól gondolom, hogy nem igazán működik jól a töltő? hiába cserélném ki az akksit a töltő ki fogja nyírni, mivel sok a töltő feszültség? 6 volt helyett 11 felettit nem bír el egy 18650es akku?
köszönöm! :R
(multi elvileg nem hazudik, konnektorban a váltó feszt jól mérte, meg egy telefon töltőt is mértem, azon 5 volt kimenet van írva, 5.11 voltot mutatott)

[ Szerkesztve ]

42 - Nincs is jobb, mint egy kis kötöttség, ami ellen az ember kényelmesen lázadozhat.

(#59700) soldi3r válasza emitter (#59696) üzenetére


soldi3r
veterán

A nyomogombnak biztosan kell allando tap? Nem eleg ugy 2-3 evente kicserelni az elemet?

E30 (oo=[][]=oo)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.