Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:48:40

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64251) Dorian válasza #56474624 (#64250) üzenetére


Dorian
félisten

A valósághoz kéne konvergálni a hifizéssel.
Elég elmenni egy klasszikus nagyzenekari koncertre. Akármilyen jó koncertterem és jó hely, sosem lesz olyan részletező hang, mint egy demó felvételen + fülhallgatóval. Tehát nem az a jó irány.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#64252) ribizly válasza #56474624 (#64250) üzenetére


ribizly
veterán

Bocsánat a belepofázásért, de azt is hozzá kéne venni, hogy baromira nem mindegy miről hallgatjátok mindezt. Az amit 1-1 DAC vagy AMP "művel" a fejesek hangzásával az néha felfoghatatlan, és csak azt érzi az ember, hogy "ez nagyon frankón adja", vagy "mi ez a rettenet?". :DDD

Éppen ezért tettem egy próbát itthon a Korg DSDAC-100-al (az NFB-11.28 USB kábelén) meg az Audio-GD NFB11.28-al (Supra USB-n) a Beyerdynamic DT1770 társaságában. Azt előre hozzátenném, hogy ez egy kicsit aránytalan összehasonlítás lesz, mert az NFB-11.28 azért nem egy liga a Korg-al. Simán csak adtam neki 5 percet Spotify-ról, mert erre elég volt most ez is.
A tér tekintetében ért egy kis meglepetés, mégpedig az, hogy a Korg-al kicsit nagyobb. Nem jelentős a különbség, de pont annyival nagyobb, mint amennyire szeretném azt az Audio-GD-vel.
A Korg nem nagyon tudja rendesen meghajtani ezt a fejest. Legalábbis amikor tekerem fel a hangerőt, akkor elkezd a magas nagyon túlsúlyba kerülni és hallgathatatlanul hangosan visítani. Egyébként normál hangerőhöz bőven elegendő. Anno emlékszem, hogy a Sennheiser HD6xx-el konkrétan tolhattam fel csutkára, akkor sem szólt úgy, hogy ne bírjam a fejemen. :U A DT1770 olyan fél állásban még egészen szépen szólt, utána kezdett bele a torzításokba. Természetesen az NFB-11.28 gond nélkül tolja az arcomba az erőt. Mármár ijesztő, mert high gain-en kb. 1/3-ra tolva már hallgathatatlan az ereje. ;]
Na és akkor jöjjön a kellemetlen része. Az NFB-11.28-ban szépen egyben van minden hang. A zenének van egy egysége, amitől élvezhetővé válik. A DSDAC-100 viszont olyan szinten szétkapta a számokat a különböző frekvenciatartományok határán, hogy komolyan mondom zavaró átmenni rá. Ráadásul a magas és mély hangokat is túltolta kicsit, ami mondjuk bizonyos fejeseknél (pl a DT770 Pro 80-nál, aminél amúgyis kicsit élesek a magasak) eléggé kellemetlen.
És akkor tegyük hozzá, hogy még így is az egyik legjobb DAC ez az Korg, de inkább adnám a pirospontokat a DSD, fix RCA és XLR kimeneteknek, mint a dedikált fejes kimenetének, de azt sem szabad elfelejteni, hogy mindezt simán USB-ről tolja.

Egyébként érdemes lenne összerakni egy tesztkörnyezetet, amin az összes lehetséges DAC/AMP kombót betesztelik 1 fejessel és ugyanennek kellene a reverse megoldása, ahol egy arra alkalmas DAC/AMP kombóval mennek végig az összes fejesen... :)

|•| https://hardverapro.hu/tag/ribizly |•|

(#64253) fericske válasza ribizly (#64252) üzenetére


fericske
addikt

"....Egyébként érdemes lenne összerakni egy tesztkörnyezetet, amin az összes lehetséges DAC/AMP kombót betesztelik 1 fejessel és ugyanennek kellene a reverse megoldása, ahol egy arra alkalmas DAC/AMP kombóval mennek végig az összes fejesen..."

Huhh. Hehe :D
A Csillag börtönben egy életfogytosnak adhatna egy új életcélt ez a feladat. Főleg, mire megtalálja azt a bizonyos ultimate fejest és dac/amp kombót amiken mindent lehet tesztelni.

(#64254) csocsoszán válasza fericske (#64253) üzenetére


csocsoszán
őstag

Na erre lennék a hiteles tesztelők, akik függetlenek a gyártóktól! (Na erről is bőven tudnék írni!)
De mint mindannyian tudjuk az ember gyarló!
És ez nem vérre megy. (Hanem egyébb juttatásokra.) ;]
Úgyhogy mindenkinek saját magának kell ezt az utat kitaposni!

Eladó Sennheiser Hd800 és egy B&W füles!

(#64255) ribizly válasza fericske (#64253) üzenetére


ribizly
veterán

Azt gondolnám, hogy nem a tökéletes kombót kellene keresni (ami ugye lehetetlen, lévén a szubjektív igényeket nem lehet egy ilyen egyenletbe belevenni), hanem lenne referencia, amivel a DAC-okat, fejeseket egymáshoz lehetne hasonlítani. Érdemes volna olyan referenciát találni, ami a lehetőségekhez mérten kiegyenlített, részletes hangot ad egy közepes térrel és akkor onnan van lehetőség megállapításokat tenni. Végülis általában az emberek 2 módon közelítik meg ezeket a topic-okat:
I. Fogalma sincs mit akar. Neki kb mindegy.
II. Tudja mit akar és / vagy van már rendszere, tapasztalata.
A 2.-nak lenne ez igazából jó dolog.:)

|•| https://hardverapro.hu/tag/ribizly |•|

(#64256) fericske válasza ribizly (#64255) üzenetére


fericske
addikt

Ilyen van több is (pl. Zeos (nem kedvelem)), meg volt is (pl. Till).
Vagy pl. itt van köztünk Bodz.
Mi is volt a kérdés? :DDD

(#64257) Ear001 válasza ribizly (#64255) üzenetére


Ear001
addikt

Annak a referenciának benned kell lennie és ezért értelemszerűen mindenkinek más. Sőt, szerintem a személyes referencia is folyamatosan változik, néha kicsit, néha jó nagyot.

(#64258) bajnokpityu válasza Dorien (#64241) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Igen. Akcióban 300eur volt 5éve.

[ Szerkesztve ]

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#64259) Snoop-y válasza Ear001 (#64257) üzenetére


Snoop-y
veterán

Igy van, regen keresztapam grundig rendszere nekem etalon volt. Valoszinuleg sose szolt tul szepen csak en ezt nem tudtam :D

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#64260) #56474624 válasza Dorian (#64251) üzenetére


#56474624
törölt tag

Viszont attól még, mert élőben nincsenek olyan "részletek", engem rendszerint lenyűgöz az az egyszerűségében nagyszerű, nyers hangzás. Semmi sallang, semmi köntörfalazás, semmi púder, csak durr bele. :DDD

(#64261) afoyem


afoyem
tag

Üdv. Kellene egy hangkártya ami sztereó hangminőséget ad. Itt nem a kimenő jelre gondolok hanem érzetre. Volt már egy Creative Play 3-om ami bár jól szólt ugyanaz volt vele a gond mint az alaplapival hogy nem volt elég sztereó érzet. Tehát olyan kéne ami jól megjeleníti a bal és jobb csatornát illetve átívelő sztereó hangminőséget ad. Lehetőség szerint olcsón. Tudnátok ajánlani?

[ Szerkesztve ]

(#64262) #56474624 válasza afoyem (#64261) üzenetére


#56474624
törölt tag

Sztereó térérzékelésben az az érdekes, hogy egészen addig, míg low-end cuccaim voltak, nem is foglalkoztam vele, aztán mikor jobb lett, akkor először egy ideig behunyt szemmel hallgattam zenét, szó szerint megtanultam érzékelni a teret, aztán már be sem kellett csukni a szemem. Érdekes módon ma már low-end rendszereken is hallom a különböző hangszerek/hangszercsoportok elhelyezkedését, odafigyelek rá, mikor volt sztereó Sony Ericsson Walkman telefonom, ott is az orrom elé tartva kompletten megjelent előttem a szimfonikus zenekar. Míg ezt nem tanultam meg, nem tudtam elképzelni, mi értelme a sztereónak a monóval szemben (attól eltekintve, hogy két hangszóró kétszer akkora hangerővel tud megszólalni), számomra az dual mono volt egyszerűen. Szóval szerintem ez elég nagy részben tanult dolog is. :K

[ Szerkesztve ]

(#64263) afoyem válasza #56474624 (#64262) üzenetére


afoyem
tag

Engem sem érdekelne amúgy ha nem lett volna egy Alcor tabletem régebben ami tudta a sztereó reprodukciót ( nyilván a chip miatt RK3188) emiatt hozzászokott a fülem. A mai telefonom hiába azonos értékű és újabb modell a volt tabletemnél elbukik a sztereó hangzásban. Ezért keresek egy USB hangkártyát.

[ Szerkesztve ]

(#64264) Ixion77 válasza afoyem (#64261) üzenetére


Ixion77
őstag

Mennyi az az "olcsón"?

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#64265) afoyem válasza Ixion77 (#64264) üzenetére


afoyem
tag

17000 forintig.

(#64266) Sinesol válasza #56474624 (#64250) üzenetére


Sinesol
veterán

Ilyen nincs, hogy elérték a korlátaikat, mint mindenben, a dinamikusok terén is folyamatos a fejlődés évről-évre, épp most is volt egy nagyobb előrelépés a Focal fejesekkel, amiket bőven a jelenleg kapható legjobb fejesek közt emlegetnek. Ugyanígy a planárok és az eletrosztatikusok is folyamatosan fejlődnek, az lenne csak a furcsa, ha nem így lenne. Újabb anyagokkal, új ötletekkel, konstrukciókkal, mindig bőven lehet előbbrelépni.

[ Szerkesztve ]

(#64267) Ixion77 válasza afoyem (#64265) üzenetére


Ixion77
őstag

FIIO K1 DAC+AMP 16eFt

Nem ismerem ezt az árkategóriát úgyhogy lehet hogy majd mások mondanak még jobbat. Körülnéznék a helyedben a használtpiacon is.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#64268) Ixion77 válasza Sinesol (#64266) üzenetére


Ixion77
őstag

Plusz ilyen alapon a planárok is elérték korlátaikat a HE-6-tal. Csak kellett hozzá egy rendes erősítő :) Azóta csak egyre próbálják vékonyítani a membránt, hogy könnyebb(en hajtható) legyen. Ami nehéz ügy, főleg mert legalább a gar.idő végéig ki kellene bírniuk szakadás nélkül :)
Máig sajnálom hogy nem vettem egy HE-6-ost mikor végkiárúsították őket.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#64269) #56474624 válasza Sinesol (#64266) üzenetére


#56474624
törölt tag

Fejlődés, az... Csak épp pénzt nem ölnek már igazán bele, a hifi aranykora nem most van. De amúgy van ilyen, egy dinamikusnak megvannak a nyilvánvaló korlátai sebesség terén, csodát nem lehet velük tenni.

(#64270) fericske válasza #56474624 (#64269) üzenetére


fericske
addikt

Pedig bizony próbálkoznak folyamatosan. Ha elérték volna a határait már feladták volna. Azért csak marketinggel nem lehet fenntartani egy állapotot.
Az én tapasztalatom szerint újabb innovációk terén az Acoustune Myrinx DD-je meggyőző és a Periodic Audio szénbevonatú DD-je is.

(#64271) Sinesol válasza #56474624 (#64269) üzenetére


Sinesol
veterán

Nem lennék én annyira biztos abban, hogy nem épp egy aranykorban vagyunk, elég csak megnézni hány csillió féle eszköz kapható, vagy hogy mekkora minőségi és mennyiségi robbanáson ment keresztül a kinai cuccok piaca. Mind azt mutatja hogy igen nagy a kereslet, virágzik az iparág, tán sosem volt még ekkora piaca az audio cuccoknak.

Persze biztosan sok a lehúzás is, mivel mindenki ügyeskedik egy ekkora piacon, de ha csak a töredéke is megy a bevételeknek fejlesztésre, akkor is többszörösét költik fejlesztésekre, mint valaha.

[ Szerkesztve ]

(#64272) #56474624 válasza fericske (#64270) üzenetére


#56474624
törölt tag

Azért csak marketinggel nem lehet fenntartani egy állapotot.

Csak azzal nem, ezért emelnek ki mélyben, magasban, ahol épp tetszik a vevőkörnek. Ezek oldalra lépegetések.
Csak kérdem, hogy az évről-évre történő fejlesztgetések, előrelépések közepette sikerült-e már elérni a 70-es évek Staxainak sebességét, érzékelhetően közelebb vannak-e hozzá a dinamikusok? Na erről a korlátról beszélek. Meg arról, hogy ha nem akkor a piaca már ezeknek a termékeknek, akkor megéri-e a pénzt beleölni.

Sinesol:

LCD TV-knek van most esetleg aranykorszaka, a valódi HIFI-nek semmiképp. Ami érzékelhető hatás a HIFI-n, az a házimozi hatás. Csak az nem éppen pozitív hatással volt.
A digitális hangtechnikában valóban volt fejlődés (eleve az optikai adathordozó háttérbe szorulása, aminek igazából kényelmi oka volt elsősorban). Dinamikus fejhallgatóknál elég csak meghallgatni pár régebbi csúcskategóriás dinamikus fejhallgatót, hogy az ember elbizonytalanodjék a fejlődésben, volt-e ott érdemi előrelépés.

[ Szerkesztve ]

(#64273) Sinesol válasza #56474624 (#64272) üzenetére


Sinesol
veterán

Kicsit furcsa ezt igy hallani, eddig a koherens hangzásról beszéltél, most meg mégis kiemelsz egy-egy dolgot?
Én hallottam egy régebbi Staxot, de abban sebességen kivül nem sok olyan volt, ami akár csak értékelhető szintet hozott volna, szóval nyugodjék csak békében.

A kérdésre válaszolva meg ja, nyilvánvaló, hogy érzékelhetően közelebb vannak hozzá a 70-es évekhez képest, az lenne csak a furcsa, ha nem kerülnének egyre közelebb a fejlesztésekkel.

Hát, szerintem meg igen nagy piaca van manapság a Hifinek, nagyobb mint valaha és rengeteget fejlesztenek is nyilvánvalóan. Az újabb fejesek meg nyilvánvalóan elbizonytalanitanak, mivel más hanghoz vagy szokva és azért hallod rosszabbnak, mert idegen a megszokotthoz viszonyitva, plusz lehet eldöntöd hogy rossz és nem is adsz neki esélyt.

[ Szerkesztve ]

(#64274) #56474624 válasza Sinesol (#64273) üzenetére


#56474624
törölt tag

A Stax elég koherens is tud lenni, mert nem szükséges különböző, a koherenciát rontó trükkökhöz folyamodnia, hogy tiszta hangzást mutasson, ugyanis megvan ehhez a kellő sebessége.

[ Szerkesztve ]

(#64275) fericske válasza #56474624 (#64272) üzenetére


fericske
addikt

Nem tudnám megmondani, régi Stax rendszerhez nem volt szerencsém.
Újjabbakhoz igen, de ott is össze kellene hallgatni néhány gyors dinamikust, mint pl. a Final Sonorous-ok, ATH-ADX5000, 2000X, W5000, Beyer T1, amik eszembe jutnak hirtelen.
Tény, hogy vannak még mindig jónak számító dinamikus vintage fejesek, és nem feltétlenül érzékelhető előrelépés.
Olcsó technológia, és mint mindenből, ebből is próbálnak hasznot húzni.
Meg az egyéb ide kapcsolódó kütyüket is könnyebb eladni, mint a specifikusabb elektrosztatikushoz kapcsolódókat.
Az arányok a lényeg.
Elismeri az AKG és AT is, hogy rámennek a populáris hangzásra is az audiophile mellett, mert abból jön be több pénz nekik.
Másfelől én pl. nem vágyok Stax cuccra. Nekem nem jön be az a hangzás. Száraz, élettelen nekem.
Tehát kell alternatíva.
A dinamikusokkal és ortho, planárokkal nincs bajom.
És azért most is fedeztem fel igen jó dinamikust, a Klipsch HP3-at. Gyors, technikás fejes ő is, planáros beütésű mélyekkel.
Megy ez, szerintem.

(#64276) #56474624 válasza Sinesol (#64273) üzenetére


#56474624
törölt tag

Hát, szerintem meg igen nagy piaca van manapság a Hifinek, nagyobb mint valaha

Ja, ezért nem lehet kapni rendes hifit MM-ben, miközben évtizedekkel ez előtt még volt ott olyan is. TV-ből ellenben nincs hiány. Ha tényleg van rá akkora kereslet, akkor az MM-ben megbolondultak-e?

Az újabb fejesek meg nyilvánvalóan elbizonytalanitanak, mivel más hanghoz vagy szokva és azért hallod rosszabbnak,

Kár, hogy fordítva történt az eset. :)

(#64277) Sinesol válasza #56474624 (#64276) üzenetére


Sinesol
veterán

Hát figyelj, erre nem tudok mit mondani, MM-ben nem voltam pár éve, egyéb műszaki üzletbe se járok már évek óta. Szerintem legtöbben szakkereskedésbe mennek, vagy webes boltból, esetleg magától a gyártól rendelnek.

Mindenesetre nem hiszem hogy bármit is jelentene, hogy mi van egy MM-ben, egyáltalában semmiből nincs normális kínálat, csak 1-2 felkapottabb márka terméke van több példányban, egy ilyen általános áruháztól ne várjunk hificuccokat.

[ Szerkesztve ]

(#64278) #56474624 válasza Sinesol (#64277) üzenetére


#56474624
törölt tag

Elég sokan vannak még mindig, akik hagyományos boltból vásárolnak (a többség még mindig ez, ennek utána lehet nézni), úgyhogy de, sokat mutat a piac nagyságáról, hogy mi van ma egy MM-ben.

Egy dolog tény, hogy a fejhallgató piac fellendült, na de hányan vásárolnak százalékos arányban több tízezerért, pláne százezerért fejhallgatót? Elenyésző ez a szám. A kommersz olcsó vackok mennek. Az meg nem HIFI, az nem ösztönöz nagy fejlesztésre, pénz beleölésébe, mert minek, ha a szar is jó?

[ Szerkesztve ]

(#64279) Sinesol válasza #56474624 (#64278) üzenetére


Sinesol
veterán

Szerintem aki Hifi cuccokat akar venni az nem Médiába megy, sőt igazából aki minimalisan minőségre érzékeny az sem a Mediaba megy. Innentől kezdve szerintem nem nehéz belátni miert nem tartanak minőségi cuccot.

[ Szerkesztve ]

(#64280) #56474624 válasza Sinesol (#64279) üzenetére


#56474624
törölt tag

Szerintem aki Hifi cuccokat akar venni az nem Médiába megy,

Persze, mert nincs. Azért nincs, mert kicsi a piaca. Régen volt, mert nagy volt a piaca.

(#64281) Sinesol válasza #56474624 (#64280) üzenetére


Sinesol
veterán

Azért nem tartanak, mert a vásárlóbázisuk nem az a réteg, aki igényesebb ilyen dolgokra.
Meg egyébként is, mégis hogy a fenébe próbálnál ki valamit egy MM-ben akkora zajban? Totál értelmetlen az egész alapjában véve.

[ Szerkesztve ]

(#64282) #56474624 válasza Sinesol (#64281) üzenetére


#56474624
törölt tag

Az lesz a vásárlójuk, aki odamegy, mert árulnak ott olyan terméket. Pont. Nincs ezen mit gondolkodni, hogy megveszik-e tőlük. És persze még csak meg sem próbálják, mert úgysem vennék meg. :DDD
Nekem még rémlik, hogy 8-10 éve az MM ismét elővette a hagyományos hanglemezeket is, és elkezdték árulni megint. Mert fellendülőben volt/van a piaca. Ami még mindig nem olyan nagy piac, de már látták értelmét, hogy megint árulják.

De nekem az is rémlik, hogy a Keravillokban a 90-es évek közepére már csak egybehifi csodákat lehetett maximum kapni, miközben a 80-as években a korlátozottabb lehetőségek ellenére nagyobb választék volt valódibb hifiből. 90-es évekre nagyon kifulladt a hifi piac, a házi mozi piac mentett meg sok-sok régi gyártót.

Tetszik, nem tetszik, ez van.

[ Szerkesztve ]

(#64283) Snoop-y válasza #56474624 (#64282) üzenetére


Snoop-y
veterán

Hifi teren inkabb a kommersz gyartok haltak ki. Az audiophile vonal koszoni szepen jol van. Csak tudjal eleg bankot kirabolni hozza.

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#64284) #56474624 válasza Snoop-y (#64283) üzenetére


#56474624
törölt tag

Épp ez az, hogy a kommerszben volt a (valódi) hifi, mert volt elég nagy piaca.

(#64285) Eugene Roe válasza #56474624 (#64280) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Mammutban szerintem tisztességes belépőkategóriát tudnak felvonultatni. Ott van a denon erősítő + hálózati lejátszó ~200-ért, a marantz-os 600x-es kombó 350-ért, a nad digitális ~180 ezres + a 3xx-es 125 ezres, + Onkyo 9050-9150 és ugyanez Yamahában. Árukeresőhöz képest "csak" +15%-ban vannak. Inkább hangfalakkal van gond, de ezekhez azok is elegek. Dalik 100-200 illetve 800k / pár + belépő focal és kef, szerintem összetehetnénk a kezünket, ha mindenki legalább innen indulna (akkor is, ha nyilván vannak jobb vételek) :)

[ Szerkesztve ]

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#64286) Dorian válasza #56474624 (#64284) üzenetére


Dorian
félisten

Definiáld a "hifi" és a "valódi hifi" fogalmát.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#64287) #56474624 válasza Dorian (#64286) üzenetére


#56474624
törölt tag

Ez már csak szőrszálhasogatás, de támasszátok már alá valamivel, hogy ma van a hifi aranykorszaka. Esetleg tudnak-e erről a gyártók is, hogy ma az igényes hangzásra minden korábbinál nagyobb igény mutatkozik. Álomvilágban éltek, ha ebben hisztek.

Teljesen más dolog az, hogy mi itt foglalkozunk vele, pénzt áldozunk rá, és teljesen más, hogy az utcán 1000 embert megszólítva mennyi.

[ Szerkesztve ]

(#64288) dgyuri0123 válasza #56474624 (#64287) üzenetére


dgyuri0123
nagyúr

15-30 éve sem az "audiofil" volt a jellemző kis hazánkban. Inkább csak a legalja volt mindenből. Azt ne firtassuk hogy miért, de így volt. Ma viszont gombokért kaphatsz régi "audiofil" elektronikákat, ha "szándékodban áll" a minőségibb zenehallgatás. Ergo ma sokkal könnyebb összeállítani használt cuccokból egy használható láncot.. és szerintem egyre nagyobb az "igényesebb" holmik iránti kereslet is.

"csak a zene van"

(#64289) Dorian válasza #56474624 (#64287) üzenetére


Dorian
félisten

Szőrszálhasogatás? Minden értelmes vita alapja az alapfogalmak definiálása.

Tény, hogy a jó minőségben való zenehallgatás jövedelemarányosan régen a mainál sokkal drágább volt, és az is tény, hogy az akkoriban jövedelemarányosan elérhető cuccok minősége sehol sincs a ma elérhetőkéhez képest. (Még a csúcson is történt fejlődés, csak sokkal kisebb mértékben, de ugye a csúcsok átlag ember számára indifferensek) Akkoriban több idő, energia kellett hozzá, hogy valami olcsó, elérhető dolog is legalább értelmezhetően szóljon, ezért volt akkoriban nagyobb a hifi-kultusz. Elérhető hangminőségben viszont teljesen egyértelmű a mai kor fölénye.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#64290) #56474624 válasza dgyuri0123 (#64288) üzenetére


#56474624
törölt tag

Aham. Én meg pl. arra emlékszem, hogy hifi toronytól hogy jutottunk el mini/micro hifiig. Mert az átlag ember számára a hifi csak a helyet foglalja. Hogy a kisebb nem tud úgy megszólalni, az mindegy.
Ahogy az is, hogy 128-as mp3-at hallgat vagy 320-ast, hovatovább veszteségmentest. És, ha 10 ezernél többet költesz fejhallgatóra, akkor te vagy a hülye. Erősítő-hangfal meg csak arra jó, hogy leszakítsa a háztetőt a basszus. Lehet ezen vitázni naphosszat, csak felesleges.

(#64289) Dorian:

Műszaki cikkek ára általában jóval kisebb lett, tudjuk, miért. Mitől van ma hifi aranykorszak, áruld már el. Házi mozit 100-szor előbb előbb vesznek az emberek, persze általában abból is olyat, ami zenehallgatásra alkalmatlan.

(#64291) #56474624 válasza Dorian (#64289) üzenetére


#56474624
törölt tag

Ja, és még annyit, hogy nemrég felmerült a hifi topikban az erősítőkön a loudness kapcsoló megléte a régi erősítőkön, ami gyakoribb, mint az ember hinné.

Manapság jó erősítőre nem kerül fel ilyen. De régen? Pl. Luxman L410-en is ott virít. Ma egy hasonló szintű erősítőre nem kerülne fel.

Meg azt is meg lehet nézni, hogy minőségi, 50-es, 60-as évekbeli pl. Acoustic Research hangdobozokra hátulra rákerült egy kapcsoló, ami a hangzást szabályozza, hogy több legyen a basszus, vagy kiegyenlített. Vagy hogy egyes régi dobozok, melyek egyébként nem szólnak rosszul, milyen beépített madzaggal (hangfalkábel) jöttek ki, pl. Telefunkennél rémlik ilyesmi.

Ezek megint csak azt mutatják, hogy a kommerszből azóta sokkal élesebben kiválik a hifi/audiofil (vagy annak szánt) kategória, a kommersz meg egy nagyon alacsony szint lett, amit én nem neveznék hifinek. Hogy ez jó-e nekünk? Nem feltétlenül.

[ Szerkesztve ]

(#64292) Ixion77 válasza #56474624 (#64291) üzenetére


Ixion77
őstag

"a kommersz meg egy nagyon alacsony szint lett, amit én nem neveznék hifinek."
Hasonlítsd össze a hangját egy 80-as évekbeli kommersz kazettás decknek egy mai hordozható mp3 lejátszóéval akár csak egy 10eFt-s IEM-mel! A kommersz szint hangminősége többet javult mint a csúcskategóriáé. Nem beszélve arról hogy mennyire olcsó lett. Akkoriban egy fél havi fizetés volt egy átlagos hifi deck, ma annyiból Chord Mojot kapsz, ami köröket ver az akkori felső-közép kategóriára, pedig még hordozható is.
Részben ezért is halt meg a hifi: olyan jó lett a budget kategória, hogy nincs tömegigény jobbra.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#64293) dgyuri0123 válasza #56474624 (#64290) üzenetére


dgyuri0123
nagyúr

"Zeneileg" "hallásilag" "éretlenek" mindig is voltak és lesznek is. Erről nem a gyártók tehetnek. Volt egy kő gazdag barátom, aki hordozható hifit vett, mert az neki elég 50 nm-es nappaliba. :) Erre volt igénye.. már ami a zenét illeti.

De Dolby-t is használtunk a 70-es években, mert kellett nekünk...és ez a kivételesen drága elektronikákba is be lett építve.. Az meg semmit nem jelent hogy pl. loudness volt egy erősítőn vagy sem, mert az a kor követelménye volt akkoriban. Az "okosabbja" már akkor sem használta... mint ahogyan a Dolby-t sem. ;)

"csak a zene van"

(#64294) Snoop-y válasza dgyuri0123 (#64288) üzenetére


Snoop-y
veterán

+1

Lasd en ;]

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#64295) #56474624 válasza Ixion77 (#64292) üzenetére


#56474624
törölt tag

Hasonlítsd össze a hangját egy 80-as évekbeli kommersz hifi magnónak egy mai hordozható mp3 lejátszóéval! A kommersz szint hangminősége többet javult mint a csúcskategóriáé.

Egyrészt a 'szar' az aktuális kor minőségibb darabjaihoz képest volt írva értendő, azaz ma a szar élesebben elválik a minőségibb daraboktól, másrészt amit te említesz, az jórészt egyetlen tényezőre vezethető vissza, hogy a kazettát felváltotta a CD/digitális forrás. A kommersz kategóriában ma is helye van a loudness kapcsolónak meg a mélykiemelős kapcsolóknak, de azokat szarnak is tartjuk, és nem Luxman L-410 szintű erősítőkre tesznek ilyeneket.

(#64293) dgyuri0123:

Látod, te is kor követelményéről beszélsz. Ma, ahol ez követelmény, az az alja kategória.
Nem tudom, miről vitázunk. :)

[ Szerkesztve ]

(#64296) Snoop-y válasza #56474624 (#64291) üzenetére


Snoop-y
veterán

Enyemen sincs loudness meg dgyuri0123 -en sincs biztos szar mindketto, veszunk is valami regi akai-t vagy teknikcset mert azokon meg volt :O

Milyen csillagallas melle tudsz elkepzelni loudness funkciot :F

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#64297) #56474624 válasza Snoop-y (#64296) üzenetére


#56474624
törölt tag

:N Előbb értelmezni kéne, aztán reagálni. ;)

(#64298) Snoop-y válasza #56474624 (#64297) üzenetére


Snoop-y
veterán

Gyakorlatilag amiert sirsz az a dompingszeruen arult kommersz hifi eszkozok tomkelege.
Ugye akkoriban meg az egyeduli hordozhato eszkoz kimerult a sony walkman -el.

Plusz ugye mo-n keves kiveteltol eltekintve a hifi beszerzes arrol szolt ,hogy atmegyunk becsbe es a bevasarlo kozpontban megvesszuk az also polcosat (mert arra futja) vagy esetleg felszaladunk pestre a dollar boltba.

Mindket hely magas kategoriat kepviselt ja nem...

Ha van igenyed ra szerintem ma 100x elerhetobb mar egy hallgathato kategoria mint regen szoval ez inkabb aranykor mint korabban.

Az ,hogy az embereknek nagy tomegben mire van igenye az meg mas dolog. Aki hifizni akar az boldogabb mint a 80-as 90-es evekben :K

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#64299) dgyuri0123 válasza #56474624 (#64295) üzenetére


dgyuri0123
nagyúr

Én sem értem min vitázunk.. de tényleg... :)

Viszont ha ma veszek egy régi audiofil vasat, amiben még ott van a loudness gomb, nem azt jelenti hogy az egy sz@r. Gondolom, ebben egyetérthetünk.. Meg abban is egyetérthetünk, hogy voltak csilivili elektronikák anno is, amiknek jelentős része ócska volt (mint ma :) ), egy része viszont csodálatos hanggal bírt, de nem azért mert volt, vagy nem volt benne loudness. Minden kornak van egyfajta "stílusa". Ma a minimál stílus menőbb, régebben a "20-40" gombos elektronikák voltak menőbbek, deprez műszerekkel, de attól még itt is ott is volt/van jó és rossz is. Nem ettől függ, hogy jó-e valami... Pl. a Sansui erősítői "karácsonyfa" stílusban készültek mégis, a mai napig bizonyos típusaik igen keresettek, mert kiváló hangú erősítői voltak ugyanúgy, mint a Luxmannak.. meg még 38 gyártónak. :)

[ Szerkesztve ]

"csak a zene van"

(#64300) Brett001 válasza #56474624 (#64282) üzenetére


Brett001
aktív tag

"De nekem az is rémlik, hogy a Keravillokban a 90-es évek közepére már csak egybehifi csodákat lehetett maximum kapni, miközben a 80-as években a korlátozottabb lehetőségek ellenére nagyobb választék volt valódibb hifiből. 90-es évekre nagyon kifulladt a hifi piac, a házi mozi piac mentett meg sok-sok régi gyártót."

Igen, mert már a rendszerváltás után elindult az a folyamat, hogy az igazi hifi áttevődött a szakkereskedőkre. Régen a Keravillban a Videoton, Orion meg AKAI mellett ott volt néhány nagyobb márka is időnként ritkább csemegékkel (ilyenkor nem győzött örülni a Hi-Fi Magazin, hogy hú de jó hogy ebből vagy abból behoztak néhány darabot), de az igazi választék a műszaki bizományikban voltak, de azok is csak egy kis szeletet tudtak árulni, amit épp bevitt a nyugatot megjárt turista. A rendszerváltás után a megnyíltak a határok és szinte ezzel egy időben gombamód el kezdtek szaporodni a szakkereskedők, akik csak néhány márkával foglalkoztak, de azoknak a teljes palettájával, hallgató szobával, szaktanácsadással. A nagyáruházak pedig valóban az egybehifi felé tolódtak, a különálló cuccok is megmaradtak a Sony-Technics-Pioneer szentháromságnál. Hidd el aki csak picit is ért az igényesebb hifihez, az jól tudja hova kell menni és az nem az MM. :) Mari néni meg Józsi bácsi Bivalybasznádról bemegy valamit venni az MM-be ami zajong, nekik tök mindegy lenne, ha az MM forgalmazna mondjuk Vincentet vagy Audio Anlogue-t, mert nem értékelné, nem állna neki meghallgatni különféle kábelekkel... :DD ... de ha volna rá lehetőség, akkor sem volna sok értelme a körülmények miatt.

Szerintem is igenis van ujabb aranykor - amit most a nagyfelbontású zenék, a számítógépes zenehallgatás a DAC-ok nagy választéka fémjelez. Ha szigorúan nézem Mo.-on a széles néprétegnek korábban az amúgy aranykornak nevezett 70-80-as években, sohasem volt aranykor, mert az átkos miatt nem jutottunk hozzá az aranykort jelentő cuccokhoz. Az átlagnak maradt a Tesla, a Vidi meg az Akai. :(

[ Szerkesztve ]

"Felkészültség és fegyelem a sorsunk urává tesz." Farell főtörzsőrmester

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.