Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#12551) Sk8erPeter válasza ffodi (#12549) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"nem a bekapcsolástól, hanem a Win töltésének elkezdésétől (tehát a POST után) írtam a 6-8 sec-et"
Ja, akkor valóban félreértettem, sorry.

"Kellően erős gépeknél nincs különbség 8.1 és 7 között, ha már betöltődött a rendszer."
Kellően erős gépeknél valóban nem probléma, de most pont egy régebbi gépről beszélünk, úgyhogy sajnos jelentős különbség lehet a 7-es javára.

"még mindig érdemesebb XP-t használni"
Valóban kevesebb erőforrást igényel, de semmiképp nem javasolnám ma már az XP-t, akkor már inkább használjon valamilyen aktuális Linux-disztribúciót, ott is meglepő teljesítményt tud nyújtani a gép egy SSD-vel. :P Vagy némi kompromisszummal Windows 7-et (ha bírja).

(#12548) monstre :
Hát akkor jó. :) Én mondjuk ezeket a júzerspecifikus Windows-könyvtárakat már inkább áthelyezem HDD-re, aztán ezeket használom a dokumentumok/filmek/képek/letöltések/zenék tárolására. A motiváció eredetileg az volt, hogy sok program ezeket ajánlja fel.
Amúgy ezek az útvonalak a
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders
registry-kulcsban tárolódnak.

Na, lényeg, hogy azért újratelepítés előtt érdemes alaposan átnézni a rendszerpartíciót is, hogy nem került-e mégis oda is valami, ami fontos lehet. (Én mondjuk backupolni szoktam mindenféle beállítást is, amit tudok, ezért nem szeretek nagyon újratelepíteni, mert rohadt sokáig tart. :D)

Sk8erPeter

(#12552) Vakegérke válasza bobalazs (#12550) üzenetére


Vakegérke
veterán

Nem biztos, hogy jó ötlet. Ha így tennék, nem működne a hangkártyám, az USB3 portom, az egerem extra funkciói, hogy csak párat mondjak.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#12553) Sk8erPeter válasza Vakegérke (#12552) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Egyetértek, nem biztos, hogy jó ötlet ész nélkül letiltogatni szolgáltatásokat.

Sk8erPeter

(#12554) Vakegérke válasza Sk8erPeter (#12553) üzenetére


Vakegérke
veterán

Én is letiltok néhány dolgot, de olyant semmiképp, amelyről tudom, hogy szükségem van rá.

Szerk: Futtatás, services.msc
Ha ismerjük a funkciókat, rengeteget lehet nyerni, ha letiltjuk a szükségteleneket. Kezdőknek nem ajánlott!

[ Szerkesztve ]

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#12555) #54715584


#54715584
törölt tag

Feltettem a Win7-et. A boot az most 35 mp körül van, nem lett gyorsabb, viszont a rendszer érezhetően gyorsult. Szinte még el sem engedtem az egérgombot és máris betöltődött a program. :K

Viszont akadtak más problémáim, SSD-től függetlenül :D

(#12556) UdVi86 válasza UdVi86 (#12506) üzenetére


UdVi86
aktív tag

Na ezt se gondoltam volna. A Windowsos AHCI drivert cseréltem az AMD-sre és javultak az eredmények.

(#12557) Sk8erPeter válasza #54715584 (#12555) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Na, akkor bejött. :D Az a bootidő meg szerintem teljesen elfogadható (meg kb. lényegtelen, ha a rendszer egyébként nagyon jól használható).
Milyen más problémák? :D

Sk8erPeter

(#12558) #54715584 válasza Sk8erPeter (#12557) üzenetére


#54715584
törölt tag

Igen, szerencsére, most happy vagyok :)

A quartz.dll 2x regisztrálódott be valamiért, így most bsplayerben 23,976 helyett 47,952-vel megy minden lejátszás :(

(#12559) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Csak úgy véletlenszerűen végigfuttattam a CDM-et az SSD-n, és kicsit fura lett:

Mitől lehet most ilyen alacsony a 4k QD32? Akár csak olyan szempontból, hogy a sima 4k-hoz relatívan nem igazán gyorsabb a QD32, de úgy abszolút értelemben is, ez a 840 Pro ettől sokkal gyorsabb volt ilyen szintetikus QD32 tesztben (akár nálam: [link], akár google találatok alapján: [link]).

Bár azt hiszem egyszer nyavalyogtam már itt, hogy mikor szépen megpakoltam (átmenetileg a tárkapacitás 90-95%-ig), akkor iszonyatosan belassult, de aztán nagyobb hely kerekedett rajta és hétköznapi hazsnálat mellett nem éreztem lassúnak. Most csak úgy unalmamban megláttam a CDM ikont az asztalon és lefuttattam.

Már megint "csak" annyi a baj, hogy a tárhely >50%-át is használni merészeltem? :U
(A HDS szerint semmi baja, defrag-al is nyomtam egy retrim-et.)
Esetleg az (amúgy WHQL) IRST driver bibis?

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12560) Doky586 válasza janos666 (#12559) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Csak tipp, de szerintem ahci helyett IDE módban vagy..
SSDOK képet mutass!

[ Szerkesztve ]

(#12561) janos666 válasza Doky586 (#12560) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ez teljesen ki van zárva, minthogy (amint a képen látható) van egy aktív RAID-5 tömböm (ergo RAID módban van a vezérlő - ami az Intel chipseteknél mindig is AHCI módra épült), de az IRST control panelen látszik az is, hogy engedélyezve van a drive cache és az NCQ is (utóbbi nem működik IDE módban, de most ott van, hogy Yes).

Az persze elképzelhető, hogy valamiért mégsem működik az NCQ (vagy TRIM vagy bármi - függetlenül attól, hogy melyik szoftver mit mond róluk), de az UEFI konfigban biztos jó helyen áll a SATA üzemmód (RAID), illetve elvileg a megfelelő driver is telepítve van (hacsak nem bugos mégis, mert persze ez is előfordulhat).

De azért csináltam egy képet arról is, mert nem tartott sokból:

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12562) Doky586 válasza janos666 (#12561) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Tudtommal a 4K és 4KQD32 adatok kizárólag AHCI módban mutathatnak jelentős eltérést.
IDE vagy RAID esetén ilyen hasonlók mint nálad. Ez van.. :(((

(#12563) janos666 válasza Doky586 (#12562) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

1: A RAID az hivatalosan AHCI módban megy.
2: Az IRST és SSDOK szerint működik az NCQ, és ezt használja a 4kQD32
3: Linkeltem a korábbi hozzászólásom: [link], ahol szintén RAID módban volt (az asztali gépemben már vagy egy évtizede folyamatosan mindig szoftveres Intel RAID tömbökben használom az aktuális HDD-imet, már az SSD-k elterjedése előtt és azóta is egyformán és többféle SSD-t is látott már így a gép, kezdve még a legelső bugos Marvel vezérlősektől SandForce-osakon át eddig a Samsung-ig)

Szóval ezt szerintem teljesen kizárhatjuk, hogy a RAID üzemmód lenne a gond (hacsak nem egy olyan driver bugról beszélünk, ami csak RAID üzemmódban jelentkezik - de nem szabadna neki soha, mert egyszerű hiba).

Lehet, hogy megint lementek róla mindent és tesztelgetem kicsit úgy, hogy szinte üres, kb. félig, majd a mostanitól is kicsit nagyobb (~91%-os) tárhely kihasználás van, hogy gyorsabb-e üresen és miként lassul, ahogy telítődik.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12564) Doky586 válasza janos666 (#12563) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

1: a raid az raid; az ahci meg ahci
2: egyik program se azt mondja hogy működik az NCQ, hanem azt hogy maga az ssd supported ncq..
3: "mindig szoftveres Intel RAID tömbökben" szerintem a szoftveres raid-hez a biost nem kell raid módba állítani (vagy rosszul emlékszem? - mivel nem használom).

[ Szerkesztve ]

(#12565) janos666 válasza Doky586 (#12564) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Bocs, fake-RAID.
Lényegében szoftveres (a host CPU csinál mindent a saját RAM-jával, nem dedikált proci opcionálisan dedikált RAM-al, mint rendes RAID kártyáknál), de hardware-esnek látszik a driveren át (és akár boot-olni is lehet róla, még sima BIOS módban is). Nem új dolog ez, réges rég ugyan úgy működik az Intel-nél (illetve SATA korszakban szinte mindegyik gyártó közepes-magas besorolású alaplapi chipsetjeivel elérhető hasonló a customer szegmensben is, akár a kiegészítő Marvel vagy Asmedia lapkákra kötött meghajtókon is -önmaguk közt-, de volt már ilyesmi a szalagkábeles IDE korszakban is, csak az IDE interfészen át kevésbé működött megbízhatóan ez a felállás, így nem sokan használták, legalább is megelégedéssel).

De látom nem fogod elhinni, míg le nem klónozom és üresre nem gyalulom a Samu-t, hogy akkor valószínűleg meg fog táltosodni. :P
(Majd ha visszarakok rá mindent és újra 80-85% körül lesz telítve, akkor megint belassul.)

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12566) Doky586 válasza janos666 (#12565) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"De látom nem fogod elhinni, míg le nem klónozom és üresre nem gyalulom"

De látom teljesen félreértetted. A legegyszerűbb tesztre gondoltam (1perces az egész): ha lehúzod a HDD-ket a biost (uefi) átkapcsolod ahci-re* és jobb eredményeket kapsz CDM-el akkor ez volt a gond.
*: ha 2013.05.12. óta nem telepítetted újra az ssd-t (mert ha igen akkor egy reg. módosítás is kell ("utólag át lehet állítani SATA AHCI módra"-ra keress rá))

[ Szerkesztve ]

(#12567) *Ropi* válasza Doky586 (#12566) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ha Intel fakeRAID-nél átállítja AHCI módba a kontrollert, akkor az szétdobja a tömböt!

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#12568) janos666 válasza *Ropi* (#12567) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Szétdobhatja. Alapvetően nem szabadna neki szétesni, mert csak attól eshet szét, ha valami RAW módban írni kezd egy vagy több HDD-re, ami a tömb része volt (pl. automatikusan inicializálni akar rajtuk az OS egy particiós táblát, mikor teljesen üresnek vagy "hibásnak" látja).
A HDD-ken vannak a tömb adatai, nem magában a vezérlőben, így read-only módban nem veszik el semmi (ha ír is rájuk valami, na akkor gáz van!).
Ezért is éli túl a tömb az alaplapcserét...

Szóval végül is ja, kirbóálhatnám azt is, amit ő ír: HDD-ket lehúz, SSD-t AHCI módban bootol. A driver ugyan az, tehát elvileg minden gond nélkül bootolna. De utóbbi már nem olyan biztos, és nem működőképes az a megoldás, amit ő kínál (mert itt most nem az MS driverek közt, hanem Intel és Intel vagy Intel és MS driverek közt kell váltani).
Tehát nem a tömböt, hanem a Windows integritását kockáztatnám.

Ellenben ha leklónozom és kinullázom a vizsgálandó SSD-t, az nem okozhat gondot semmiben és ebből is egyértelműen kiderül, hogy nem UEFI konfig beállítás vagy driver gond, mert ezek közül semmi nem változik. (Még az is ki van zárva, hogy "beragadt" valami DLL file a cache-ben, ami a RAID/AHCI/IDE kapcsolgatás közben felülíródik a helyessel.)

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12569) *Ropi* válasza janos666 (#12568) üzenetére


*Ropi*
félisten

Tudom, mert nekem is esett szét tömböm így (szerencsére helyre tudtam állítani). :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#12570) janos666 válasza Doky586 (#12566) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Na akkor most hülye vagyok vagy fluxustranzisztor?

Annyi változott, hogy rádugtam még egy Intel SSD-t az alaplapra. Ubuntu Live! (pendrive-ról indított Linux) lementettem faltól falig mindkét SSD tartamát DD-vel (a RAID tömbre), nyomtam egy SE (ATA Secure Erase) az Intel SSD-re, a Samsung SSD-t átklónoztam az Intel-re, majd a Samsung is kapott egy SE-t, újraindítottam a gépet és bootoltam az Intel SSD-ről (aztán feldobtam gyorsan és leformáztam NTFS-el egy partíciót az SSD-n, hogy tesztelhessem CDM-el).

Tehát semmit sem változtattam sem az UEFI beállításokon, sem a Windows rendszeren. Minden pontosan ugyan úgy van, csak van egy második SSD is a gépben, ami eddig nem volt és most arról fut tovább a régi Windows.

Az eredmény pedig szerintem magáért beszél, a 4kQD32 így már jelentősen gyorsabb, mint a sima 4k. De ami ebben a legfurcsább, hogy nem csak az írás, hanem az olvasás is! Tehát olvasni is lassabban lehet, mikor tele van, nem csak írni! (Biztos lehet rá elméleteket gyártani, vagy akár magyarázatokat is találni, hogy miért, de nekem nagyon nem egyértelmű, hogy ez nem egyszerű gyengeség / hiányosság / hiba. Ha csak az írás lassulna, azt megérteném...)

Most nekiállok nagy fileokat másolni rá, hogy különböző tárhely telítettség mellett is teszteljem.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12571) janos666 válasza janos666 (#12570) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Na igen, és itt mond csődöt a hagyományos lineáris tesztelés. Most a nulláról telepakolva az utolsó Gb is gyorsan írható/olvasható 4kQD32 tesztben: [link]
Kíváncsi vagyok, hogy ha visszarakom rá a korábban lementett képfile-t (de a Windows továbbra is erről az SSD-ről fut), akkor hogy viselkedik majd (illetve hogy ha most úgy is gyors lesz, akkor pár nap vagy hét múlva megint "bedugul"-e). :U

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12572) janos666 válasza janos666 (#12571) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Lehet, hogy kisebb mértékben ugyan az kezdett felszínre jönni, ami tavaly novemberben. Rémlett valami, de most találtam meg a régi post-om, hogy akkor mennyire le volt pusztulva szegény: [link], míg egyszer le nem gyalultam üresre, addig alig 40Mb/s-el lehetett már csak írni rá.
Most valamikor tavasszal, nyár elején újra kellett húznom a Windows-t (valamitől javíthatatlanul megpusztult, pontosabban szerintem a félresikerült auto recovery verte be a szöget a saját sírjába) és akkor szintén legyalultam, gondolom ezért nem volt még esélyem tavaly november óta tetten érni látható/mérhető lassulást (ha akkor már lassult is, még nem mértem le, mielőtt legyalultam a Windows hiba miatt, most pedig megint kellett neki pár hónap, mire lassulni kezdett...).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12573) Fire/SOUL/CD válasza janos666 (#12561) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Az SSDOK nem támogatja a RAID tömböket, amennyiben az SSD is a RAID tömb tagja.
A képeden nem az látszik, pusztán annyi, hogy olyan portra van kötve, ami RAID üzemmódra van állítva a BIOS-ban és RAID driver hajtja, de maga az SSD nem tagja a tömbnek, ergo semmilyen sebességnövekedést nem mérhető. AZ Intel RAID driverek (megfelelő verziótól) támogatják a TRIM-t (pl AMD nem), ezért működik a TRIM.
Amikor a user RAID tömbökket IS használ a rendszer SSD mellett(ez a szitu nálad), akkor már az alaplap választásnál körültekintően kell eljárni. Most annyiban van "szerencséd", hogy Intel chipset-es az alaplap és azzal nincs gond a RAID driver tekintetében.
Az alapfelállás ilyen esetben az, hogy olyan deszka kell, amelynek egyazon vezérlőhöz tartozó portokat külön üzemmódban lehet használni, pl van 6 db sata port és az első 4 üzemmódja meg az utolsó 2 üzemmódja külön állítható, azaz az első 4-t RAID-re állítod(ide kerülnek a hardveres RAID tömböt képező adattárolók), az utolsó 2-t meg AHCI-re, ide meg a pl rendszermeghajtó SSD kerül...

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#12574) FeRRaR1


FeRRaR1
őstag

Jól indul a nap, ha ezzel ébreszt a postás :)

[link]

[link]

(#12575) radi8tor válasza FeRRaR1 (#12574) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Grat!

Hol vetted?

⭐ Stella

(#12576) Bodor válasza FeRRaR1 (#12574) üzenetére


Bodor
veterán

Hát ezt gyorsan beszerezted! Megkaptad a 10 év garanciát?
Egy CrystalDiskMark tesztet feltehetnél !

(#12577) FeRRaR1 válasza radi8tor (#12575) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Amerikából rendeltem 7 napja, ez volt az első bolt, ami forgalmazta, konkrétan 1 db volt nekik, de ma néztem, már négy Amcsi boltnak van készleten, és egy Londoninak is, bár csak 512-es, drágán, de csomó helyen még csak előrendelést vesznek fel.

Bodor

Rendben, nemsokára bepattintom, akkor csinálok egyet, még Win telepítés előtt.
Ebay és Amazon esetén nagyrészt nekem kell a gyártónak vissza küldenem, és ők javítják vagy cserélik, szóval garancia van, de engem terhel az oda posta költség.

Más: Ha kíváncsiak vagytok még valamilyen tesztre, írjátok le és megcsinálom.

[ Szerkesztve ]

(#12578) radi8tor válasza FeRRaR1 (#12577) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Részemről csak az érdekelt honnan szereztél belőle, a hétre ígérték többnyire a beérkezését.
Vigyázz, mert a garancia csak 150TB-ig él ennél a modellnél. Ha ez korábban következik be, mint 10 év, akkor csak addig élt a gari.

⭐ Stella

(#12579) FeRRaR1 válasza radi8tor (#12578) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Úgy is írhattad volna, hogy ennél a modellnél már 150 Tb a garancia az előd 73-al szemben, ami bizony sokkal jobb érték, ezért kevésbé kell figyelni, de szerintem úgy sem ezen múlik, hol lesz már ez az SSD akár csak 3-4 év múlva?

(#12580) Qru válasza FeRRaR1 (#12579) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Remélem az én gépemben... ;)

#nincsbennetarcsi

(#12581) radi8tor válasza FeRRaR1 (#12579) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az elődnél nem hangsúlyozták ezt ki ennyire, hogy még az adatlapján is le legyen írva.
De valóban 840 PRO 71 TB-ra van "hitelesítve".

⭐ Stella

(#12582) M107 válasza radi8tor (#12578) üzenetére


M107
addikt

:R

Normál használat mellett +ha hozzáveszünk egy kis x-trat is évente 5-7 TB, Max 10TB de akkor már rendesen csapatni kell, 3-5 év múlva meg úgyis lesz újabb gyorsabb.

Egy 850 250GB Pro-ra várok én is s ha olyan nov-dec meglesz a régi kis 840Evo-m benn hagyom nyúzni egy kicsit amíg meg nem hal, az újat meg rendszernek u.a úgy használom mint az elődjét.

A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! - Addikt - vissza az őstag címet :) )

(#12583) M107 válasza radi8tor (#12581) üzenetére


M107
addikt

:R

"De valóban 840 PRO 71 TB-ra van "hitelesítve"."

1.11 TB nál tartok (1 161 783 MB) 840 EVO 128GB 100/100, várom mikor kezd csökkeni a kondija a 830-sok olyan 1.3 TB nál lépnek be, a 100% alá kondícióban, pár goolgle-s HDS kép alapján

A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! - Addikt - vissza az őstag címet :) )

(#12584) janos666 válasza Fire/SOUL/CD (#12573) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Már elnézést, de ez a hozzászólásod most is (nem először kapok tőled ilyen jellegű válaszokat, ezért fogok most kicsit fröcsögni) ékes példája annak, hogy valaki abszolút elbeszél a konkrét kérdés mellett.
Ugyan tele van a hozzászólásod az általam boncolgatni próbált témához általánosságban kapcsolódó szakmai információkkal, de mint "válaszok" a felvetett kérdéseimre, már abszolút irrelevánsnak tekinthetőek (egyszerű terminus technicus information bloat, ha úgy tetszik, az általános esetekre vonatkozó tények témára ömlesztése).
A konkrét problémát viszont (hogy mitől lassul meg rendszeresen az SSD-m) még csak távolról sem karcolod meg, de a mellébeszélés végeztével mégis lezártnak tekinted az ügyet, amin ideje továbblépni (ez az egyetlen, amiért zavar az infódump, amúgy elférne, csak ebben a formában van ilyen negatív hatása...).

1: A linkelt képeimből (ha minden hsz-emet átfutod, amiket tegnap és ma hajnalban írtam, de javarészt már az elsőből is, ha figyelmesen olvasod, illetve nézed a képet) teljesen egyértelműen kiderül, hogy 3 HDD van RAID-5 tömbben és 1 SSD a RAID módban futó SATA vezérlőn, amik közül utóbbi semmilyen formában nem része semmilyen RAID tömbnek. (Pont. Ennyi, ezt nem kell félrevezetően túlelmélkedni, főleg azt, hogy mi lenne, ha nem így lenne...)

2: Én tisztában vagyok vele, hogy az én alaplapommal semmi gond nincs a fenti (1-es pont) felállásban. Ebben az esetben abszolút szükségtelen lenne, amit te javasolsz (külön-külön port-csoportonként billenthető IDE/AHCI/RAID kapcsoló). De nem is tudom miért kell most ezt itt ennyire kiemelnem (önmagam ismételgetésébe hajszolódva), hisz ha tovább olvasod a topic-ot, akkor ennek ékes gyakorlati bizonyságát mutatom meg később: mikor nem köhög, hanem frissen üresre van gyalulva a kérdéses SSD, akkor tökéletesen működik a RAID módba állított SATA vezérlővel, működik a kérdéses AHCI funkció (NCQ). Illetve ez egyáltalán nem csoda, hisz az elmélet, avagy Intel hivatalosan is ezt mondja a RAID módról (legalább is ezzel az alaplapi vezérlővel -> nézz utána, ha nekem nem hiszel), hogy ilyenkor AHCI módban kezeli az eszközöket, akár részei egy tömbnek, akár nem (egy-egy eszköz szempontjából rá nézve RAID=AHCI, a RAID tömbösödés már egy másik, ezen felüli réteg).
Ez így szerintem már rég túl lenne tárgyalva elméleti és gyakorlati oldalról is, hogy nálam itt nem ez a gond. Szóval fogalmam sincs miért akarsz most variálni azzal, hogy az SSD már pedig AHCI-t követel és a RAID (ami egyébként ilyenkor hivatalosan is AHCI módnak felel meg, de mindegy) nem jó, mikor meg is mutattam, hogy jó az (mikor az SSD is jó), a hiba máshol keresendő (kizárásos alapon az SSD-ben).

Miért kellett egy ilyen tématerelő hozzászólás, illetve ha már hozzászóltál, akkor (akár berakod az elejére az infodump-ot akár nem) miért nem érinted a lényegi témát is...? Nevezetesen, hogy mitől "tömődik be" (lassul meg) időről időre a Samu 840 Pro 128Gb SSD-m úgy, hogy agresszíven le kell gyalulni, hogy visszaálljon a normális teljesítménye? (Ilyet régen bizonyos Intel SSD-kről hallottam, még a TRIM előtti időkből...)

A kérdés az lenne, hogy ezt vajon csak az enyém csinálja, vagy mind, illetve csak a 128Gb-osok, vagy minden méret. Minden Samsung, vagy csak a 840-ek? Az EVO-k is, vagy csak a Pro-k... És így tovább, ami esetleg elvihetne egy pontra, ahol talán még gariztatni is megpróbálom, ha olyan kép rajzolódik ki, vagy épp elfogadom, hogy "ez ilyen és nincs mit tenni" (esetleg eladni és mást venni, ha nekem így nem felel meg).

De már nem először vetem fel ezt a témát és te sem először reagálsz így, illetve ezután mindig elsikkad a topic-ban a kérdés.

Ha senki nem tud érdemben hozzászólni, az nyilván nem baj, de akkor ne játssza el mindenki a téma (nem általánosságban SSD, hanem a konkrét "problémám") szakértőjét és zárja rövidre a kérdésem úgy, mint aki kompetens volt benne. Illetve végképp ne az legyen a konklúzió, hogy cseréljek alaplapot, CPU-t, RAM-ot és költöztessem a gépet egy szerverterembe, mielőtt feltételezném, hogy a Samu SSD nem tökéletes.

Ráadásul szerintem nem is olyan egyszerű ez a probléma, hogy Samu fan lenne itt mindenki, lehetne ez bármilyen SSD márka, a hiba mindig másban lenne. De talán a Samu extra figyelmet élvez (de lehet ez csak paranoia a részemről, miután én 10-ből ~8-szor bánom meg, ha valamiből Samut veszek).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12585) FeRRaR1


FeRRaR1
őstag

Kicsit megkésve de itt vannak az eredmények:

W7 x64 MS

AMD 14.4

SSDOK


[link]

Ezekről annyit, hogy ugye a 14.4-es AMD driver kétszer lett kiadva, először gyorsabb volt, mert találtak valamit a fiúk, csak éppen dobálta a kék halálokat, ezért kiadták még egyszer, valószínűleg egy régebbi driverrel, amivel vissza "lassult" de hibátlanul működik. Feltételezem, még gyorsulni fog egy új véglegessel.

Ez volt a rizsa, érzésre sokkal jobb mint az OCZ Vector, még azonnalabb minden, sokkal gyorsabban indul és főleg áll le, ugyan az a win, ugyan úgy beállítva, bár annyira belakva még nincs. Hiába dobott többet a Christal, ez kb annyit jelentett mint telefonoknál az Antutu pontszám, nagy büdös semmit.

Mindig volt valami gebasz OCZ-vel, vagy a minialkalmazások töltöttek 1-2 percen át első indításnál, vagy valami mindig lassan indult elsőre, itt ilyet nem tapasztalok, minden villám gyors első induláskor is.

Összegezve, hihetetlen gyors, nagyon elégedett vagyok, minden úgy ment mint a nagykönyvben egy teljes nulláról beállított, belakott rendszerrel. (csak maradjon is így ;] )

[ Szerkesztve ]

(#12586) Sk8erPeter válasza janos666 (#12584) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Azt hittem, csak én vagyok most túl tompa ahhoz, hogy az előző hsz.-ben nem láttam sehol a tényleges választ a problémára, de ezek szerint Te sem, pedig engem is érdekelne, mi lehet a magyarázat. :) Bocs az OFF-ért. :D

Sk8erPeter

(#12587) Sk8erPeter válasza FeRRaR1 (#12585) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Viszont ha jól látom, pont nem az elvárt módon készítetted a mérést, tehát nem All 0x00 (0 Fill), 5X1000 MB beállításokkal.

Sk8erPeter

(#12588) FeRRaR1 válasza Sk8erPeter (#12587) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Igazából nem is akarom taposni bele a gigákat, nem tudtam, hogy van elvárt módszer :) De tökéletesen elégedett vagyok vele és csak ez számít, este majd lehet hogy tolok egy elvártat

(#12589) Bodor válasza FeRRaR1 (#12585) üzenetére


Bodor
veterán

Szerintem itthon az első 850 pro tulajdonosok közé tartozol.. :)
Jól be is állítottad a rendszered, nem csoda, hogy pörög!

(#12587) Sk8erPeter: Az csak a Sandforce vezérlő tömörítési képessége miatt lett kérve, de a Samsung vezérlő is olyan, hogy az "elvárt módon" való méréskor is ugyanazokat az adatokat adja , mint alap beállításokkal.

(#12588) FeRRaR1: Felesleges újabb tesztet csinálni, jó így ez.

[ Szerkesztve ]

(#12590) worxland válasza Sk8erPeter (#12587) üzenetére


worxland
addikt

.
Bodor már leírta.

[ Szerkesztve ]

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#12591) janos666 válasza Sk8erPeter (#12586) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ha erre az 1. hsz-ben linkelt cikkre gondolsz, akkor nem, nem találtam benne választ arra, hogy idővel mitől csökken a 4kQD32 olvasási sebesség (nem csak az írás). Idéznék is belőle:

"Az SSD belassulásának milyen más okai vannak még?
Egészen pontosan egy van, és az is csak az írást érinti, [...]
[...], amennyiben nem használjuk a TRIM-utasítást."

Na ez most olvasás (is), nem (csak) írás, és igen, használjuk a TRIM-et is.

Tudom, hogy mindig az a hülye, aki hülyeséget kérdez, de túl kényelmes a helyzet, ha minden kérdés automatikusan hülyeség, amire nincs még benne a válasz a FAQ-ban, vagy minden, amiben nincs benne, azt kötelezően félre kell érteni úgy, hogy ez ugyan az a kérdés, amire válasz is van már benne, így ezt kérdezni sem szabadna.

Valamikor novemberben is végigjátszottuk ezt. Akkor talán kicsit hamarabb feladtam és megfeledkeztem róla. Érzésre elég gyors volt a gép, így nem foglalkoztam vele. Akkor is ki-ki lezárta cinizmussal, gőggel, témaeltereléssel és ennyi. Pedig ha láthatóan ennyire hülye aki kérdez, akkor szerintem igazán ki lehetne neki betűzni a szarkazmus helyett (olyan is van ugyebár, mikor valaki nem látja a fától az erdőt, de ha megmutatják neki, akkor már felismeri...).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12592) darealkilla


darealkilla
aktív tag

Sziasztok!

OCZ vertex2-t (SF1200 vezérlős, OCZSSD2-2VTXE240G) nem látja a bios...

Kuka?

én vagyok az ördög

(#12593) Sk8erPeter válasza janos666 (#12591) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Ő, de várjál, nyugi má', szerintem totál félreértetted a hsz.-emet, tényleg nem cinizmusból/szarkazmusból írtam: pont arra utaltam, hogy szerintem sem lett megválaszolva a kérdésed (egyetértettem, hogy inkább elméleti okfejtés volt (ami önmagában nem baj), de gyakorlati "megoldást" nem láttam benne), aztán még kiegészítettem azzal, hogy pedig engem is érdekelne a válasz (ha egyáltalán lehet sejteni az okát, és ha egyáltalán valóban többször előforduló jelenség). Szóval szerintem egyáltalán nem kérdeztél hülyeséget, láthatóan jól körül is jártad a témát, örültem is végre egy értelmesebb kérdésnek. Csak sajnos a választ nem tudom rá. Épp támogatásomról akartalak biztosítani, aztán jól megkaptam. :DDD

Sk8erPeter

(#12594) Sk8erPeter válasza Bodor (#12589) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Ja vagy úgy, értem, akkor sorry, és köszi a korrekciót!

(#12588) FeRRaR1 :
Akkor tényleg ne. :DDD Ezek szerint hülyeséget írtam, bocs.
A 850 Próhoz meg gratula! Nem ártana, ha már itthon is lehetne kapni, még jobb lenne, ha le is tolná picit az SSD-k árait, szép álom. :)

Sk8erPeter

(#12595) FeRRaR1 válasza Sk8erPeter (#12594) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Nem volt drága egyébként, 28.500,- körül volt maga az SSD, 2000,- körül a posta, viszont a vámolásnál jól levettek 7-8 ezerrel :)

Viszont a kinti ár meg olcsóbb, és már nagyon égető volt, mert eladtam az OCZt és egy badsectoros régi WD blacken volt az ideiglenes "rendszer"

Legközelebb majd ha kijön a következő végleges és javított driver, akkor csinálok még egy tesztet, addig használjuk és élvezzük.

Bodor

Köszi :R

[ Szerkesztve ]

(#12596) janos666 válasza Sk8erPeter (#12593) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Bocs, megzavart a paranoia így, hogy OFF-ban volt, és a végén egy smile-al kértél elnézést mindenkitől, amiért offolsz (ebből gondoltam, hogy ha tényleg OFFtopicnak érzed, tehát hülyeségnek is...). :R

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12597) janos666 válasza FeRRaR1 (#12585) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az AMD AHCI driver nekem azóta ilyen, hogy valamikor 2012 nyarán vettem egy Llano-s laptopot. Akárhányszor próbáltam rá feltenni olyan WHQL driver csomagot, amiben volt AHCI driver (és hagytam is ezt települni), néhány reboot után többé nem indult el a gép, míg vissza nem görgettem a telepítés előtti visszaállítási pontra (pedig kíváncsiságból többször is kipróbáltam, hogy végre stabil-e már, pedig csak SATA2-es Intel SSD van benne és nem hiányzik a teljesítmény, egyszerűen csak érdekelt, hogy ennyire béna-e az AMD).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12598) Sk8erPeter válasza janos666 (#12596) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Nem para, velem is előfordult már. :DDD
Viszont most már tényleg válaszolhatna valaki a felvetésre.

Sk8erPeter

(#12599) FeRRaR1 válasza janos666 (#12597) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Nem béna az AMD, nekem soha nem volt velük gondom, az említett egy esetet leszámítva, pedig nem egy AMD-s gépem volt...

Mindig új rendszer előtt friss Drivert töltök tőlük, és múltkor pont az első nap töltöttem le, aztán olvastam hogy rossz volt. Mindig is telepítettem AMD drivert, sok AMD-s gépet is raktam össze, de az általad említett hibával még nem találkoztam, lehet, hogy más is közre játszik benne, és egyedi eset, mert ha tömeges lenne, azt javítanák vagy tudnának róla.

(#12600) miroon


miroon
aktív tag

Halóó!

Vettem egy Samsung 840 Evo SSD-t,előtte OCZ Vertex 3 volt,de eladtam.

Beraktam a notiba szépen,felraktam a win8.1-et,de nem érzékeli a winyómat,ami caddyben van az ODD helyén. Ez esetben mi a teendő? Eszközkezelő látja,lemezkezelő látja (habár oda írja,hogy "Foreign"), Hard Disk Sentinel látja, de viszont sajátgépben nincs ott a partíció.. :F

Az előző ssd-vel nem volt ilyen problémám..

iPhone 13 Midnight Black

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.