Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#13601) t420s válasza VIPowER (#13598) üzenetére


t420s
aktív tag

az eraser se különbözik a megszokott többi kismillió secure delete programtól, vagyis működéséből adódóan képtelen garantálni a valódi törtést ssd-n.
simán lehet hogy adott adat már rég nem ott van ahol a deleter látja hanem X helyre átmozgatva a wear level vezérlő által. vígan törli miközben az adat érintetlen marad.

(#13602) janos666 válasza t420s (#13601) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ha aktív a TRIM, akkor elvileg fizikailag is ténylegesen törlődik minden a sima logikai gyorstörlés után (közvetlen, esetleg kis késéssel), és ha mindeközben még titkosítás is zajlik (az SSD vezérlőben, de ha fontos cucc, akkor valószínűleg filrendszer és/vagy file/archive szinten (is)...), akkor az még nehezebbé teszi az olyan jellegű kutakodást, ahol a NAND Erase művelet előtti állapotot próbálnák meg visszakövetkeztetni (ez szerintem már olyan szint, ahol sok-sok millió HUF értéknek kell kockán forognia, különben sokkal nagyobb munka, mint amit esetleg profitálhatnak belőle, hisz a siker egyáltalán nem is garantált).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13603) VIPowER válasza t420s (#13601) üzenetére


VIPowER
senior tag

Kipróbáltam, bár én a "delete files permanently" Us army valamelyik módjával egy fájlnál, azt egyik visszaállító progi sem tudta visszahozni, de még a törölt fájlt sem látták. De lehet igazad van, és ha később próbálom már semmit sem ér. Ezt passzolom.

(#13604) ubyegon2 válasza #21078528 (#13595) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, kipróbálok egy új kábelt, bár ha nem lenne jó, akkor jónak tűlátszana ez a két print? Fel van most rakva a kábel a dvd íróra. Nullás porton van az SSD. Holnap felrakok egy Win7- et és leellenőrzöm a javasolt programokkal is.

(#13605) #21078528 válasza ubyegon2 (#13604) üzenetére


#21078528
törölt tag

Mondjuk olyan horror sztorikról is hallottam már, hogy Nvidias deszkán csak akkor volt meg a SATA II sebesség, ha az Onchip SATA Mode RAID-re volt állítva... :F

(#13606) ubyegon2 válasza #21078528 (#13605) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az elég durva, de remélem itt nem kell még a biosban is kutyulászni! Amúgy a WD Black meg hozza a sebességet, ami több a SATA1- nél. :F

(#13607) janos666 válasza janos666 (#13481) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Összehasonlításul, az Intel 320 (160Gb) SSD-t nem igazán érdekli, hogy miként fest a Windows eszközkezelős cache beállítás. Mivel még régi SATA2 generációs, így az olvasás és a cache-elt írás nyilván lassabb az új SATA3-astól, viszont az eszközkezelőből letiltott írási cache-el sokkal gyorsabb a random írás.

* Ó, hopsz, véletlenül 50Mb az utolsó két mérés, de a lényegen nem változtat, mert az első az érdekes, ami 1000Mb-os, mint a Samus.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13608) Fire/SOUL/CD válasza ubyegon2 (#13592) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

1. Crystal Disk Info-val is nézd meg, ha az is SATA1-nek(pontosabban ő SATA150-nek) jelöli a tarnsfer speed-t, akkor ilyen infót ad vissza. Ha nem, akkor meg küldheted a riportot az SSDOK-ról.
2. Crystal Disk Mark-al 0x00Fill-ben mérj, gyorstalpalóban benne van, hogyan.

Shummo #13597
1. Rosszul mérsz, szintén gyorstalpalót elolvasni
2. Hibás a partícióeltolás. Sajnos népbetegség ez a dolog, a felhasználók képtelenek normálisan telepíteni OS-t vagy előparticionálni rendesen egy meghajtót

berus.berus #13605
Ez nem "horror sztori", csak olyan esetekben igaz, ahol csak IDE és RAID üzemmódot támogat az adott alaplap BIOS-a. Régebbi NVidia/Nforce chipset-es alaplapoknál valóban gyakori, de más, régebbi alaplapoknál is bele lehet futni.

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#13609) Shummo válasza Fire/SOUL/CD (#13608) üzenetére


Shummo
aktív tag

Köszi a segítséget, elnézést a bénázásért

(#13610) szabolaci96


szabolaci96
újonc

Sziasztok
Olyan problémám lenne, hogy a napokban kezdett csökkenni az SSD kondíciója (jelenleg 99% tudom ez még szinte semmi, de a hdd-m pedig már lassan 2 éve tökéletesen üzemel), meg azt is észrevettem hogy a gépházon lévő kis led sűrűbben villog, illetve rendszeres hogy 1 percig folyamatosan világít
Az lenne a kérdésem hogy ha véletlenül behal az SSD (ezen van a windows), akkor a hdd-n lévő játékok,programok elindulnak majd ha új ssd-re kell telepiteni a windowst? Vagy esetleg létezik rá valami biztonsági mentés féleség amivel elkerülhető lenne hogy ujra kelljen letölteni és telepiteni minden programot?

[ Szerkesztve ]

(#13611) szabolaci96


szabolaci96
újonc

itt egy kép a hdd sentinelről (előbb lemaradt bocsi )
http://kepkezelo.com/images/osye5lfzruh0te8p5mbm.jpg

(#13612) ubyegon2 válasza Fire/SOUL/CD (#13608) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Felraktam Win 7- et, megcsináltam a javallottakat, de a CD Info továbbra is SATA150- nek írja.
A sebességnek sem ilyennek kéne lenni. :F

A 4k értékek azért jobbak picit, mint a WD Black- nél. :)

:F Nem akarja a SATA300- at.

[ Szerkesztve ]

(#13613) Hakudoshi


Hakudoshi
tag

Üdv mindenki!
A segítségeteket szeretném kérni egy újonnan beszerzett Samsung 850 Pro 256GB SSD beüzemelésével kapcsolatban.
Konkrétan az a problémám, hogy a rendszer felismeri, de mégsem látja mint meghajtót.
Hogyan tudom működésre bírni egy 2006os Abit AB9es alaplapban? Win7em van.

- SOHA ne becsüld alá a hülyeség hatalmát!!! -

(#13614) Ueda válasza Hakudoshi (#13613) üzenetére


Ueda
senior tag

A lemezkezelőben - Start menü/Vezérlőpult/Felügyeleti eszközök/Számítógép-kezelés - inicializálni kell vagy betűjelet adni neki.

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#13615) Hakudoshi válasza Ueda (#13614) üzenetére


Hakudoshi
tag

Nagyon szépen köszönöm! :R

- SOHA ne becsüld alá a hülyeség hatalmát!!! -

(#13616) Doky586 válasza szabolaci96 (#13610) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha 2 évenként 1%-ot csökken a kondíció akkor 200év múlva fog kipurcanni. Szerintem az élettartama felénél (azaz 100 év múlva) térjünk vissza a problémádra...

(#13617) szabolaci96 válasza Doky586 (#13616) üzenetére


szabolaci96
újonc

A hdd-m 2 éves ;), az ssd-t áprilisban vettem (ezt elfelejtettem közölni), tehát még 1 éves sincs :/

(#13618) Doky586 válasza szabolaci96 (#13617) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem tudom mit lehetne ennél többet mondani:

A napok üzemórákból származnak, azaz 3x - 5x szorzandók a naptári naphoz...

[ Szerkesztve ]

(#13619) worxland válasza szabolaci96 (#13617) üzenetére


worxland
addikt

Hijnye, akkor csak 30 évig húzza. Dobd ki azonnal.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#13620) BoB


BoB
veterán

Sziasztok

Corsair Force GT 60GB, Samsung 830 60GB.

Asrock 890GX Extreme3 alaplap.

Mindegy melyik SATA portra vannak dugva?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#13621) radi8tor válasza BoB (#13620) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Igen.

⭐ Stella

(#13622) #21078528 válasza ubyegon2 (#13612) üzenetére


#21078528
törölt tag

Próbáld meg kernel paraméternek: libata.force=3.0G
Esetleg BIOS frissítés...

(#13623) ubyegon2 válasza #21078528 (#13622) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

libata.force=3.0G
Ezt hová kell beírni :F , mert Win alatt nem nagyon ismerem a parancssort, bár Linux alatt se tudnám, hová írjam. :) valójában most csak a Win7 van fenn a tesztelések miatt, gyanytom, hogy ezt meg a Linuxba kell megadni
Biost még soha nem frissítettem, de újra azt mondom, hogy az ahci driverrel nem lahat gond, ha a HDD használja a sata2- t.

[ Szerkesztve ]

(#13624) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#13623) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, most módosítom az előbbit, a smartctl --all /dev/sdb parancsra kiírtak alapján a HDD is sata1- ben megy. :U

Device Model: WDC WD1003FZEX-00MK2A0
Serial Number: WD-WMC3F0516998
LU WWN Device Id: 5 0014ee 2b40e1712
Firmware Version: 01.01A01
User Capacity: 1.000.203.804.160 bytes [1,00 TB]
Sector Sizes: 512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate: 7200 rpm
Device is: Not in smartctl database [for details use: -P showall]
ATA Version is: ACS-2, ACS-3 T13/2161-D revision 3b
SATA Version is: SATA 3.1, 6.0 Gb/s (current: 1.5 Gb/s)
Local Time is: Mon Sep 29 19:00:42 2014 CEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

(#13625) BoB válasza radi8tor (#13621) üzenetére


BoB
veterán

Köszi!

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#13626) #21078528 válasza ubyegon2 (#13623) üzenetére


#21078528
törölt tag

Win alatt én sem ismerem a parancssort... :B

Tehát az /etc/default/grub-ba:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="libata.force=3.0G"
Aztán update-grub.

Vagy közvetlen a GRUB képernyőn induláskor megadod.

Amúgy a BIOS-ban biztosan nincs elállogatva vmi, kompatibilitási mód vagy hasonló?

[ Szerkesztve ]

(#13627) djculture válasza ubyegon2 (#13624) üzenetére


djculture
félisten

Nforce csipszetek csodákra képesek. A vinyót lehúzva lehet az ssd sata2 menne..

(#13628) ubyegon2 válasza #21078528 (#13626) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:R A GRUB- ba kell beírni! :Y Így már OK!

Amúgy a BIOS-ban biztosan nincs elállogatva vmi, kompatibilitási mód vagy hasonló?
Jó kérdés, de így direktbe csak az ide/ahci átváltást csináltam meg régebben, de átnézegetem majd.
nem mint ha sokat konyítanék a BIOS- hoz :U

A vinyót lehúzva lehet az ssd sata2 menne..
Sajna nem, mert pont így mértem a Win7- en, ugyanis telepítéskor device hibát jelzett a Win és lehúztam mindent SSD kivételével persze, aztán idővel rájöttem, hogy csak a megírt DVD volt trükkös! :)

(#13629) dauphin


dauphin
aktív tag

Sziasztok! A véleményetekre lennék kíváncsi két SSD ügyében. Vacillálok egy 120GB Intel SSD és egy Kingston 120GB SSD között. Melyikről vagytok itt a fórumban jobb véleménnyel, melyik az, amelyiket szívesebben ajánljátok és miért pont azt? Előre is köszönöm a válaszaitokat!

[ Szerkesztve ]

"És különben is: nem létezik akkora probléma, amekkora elől meg ne lehetne futamodni."

(#13630) Horvi válasza dauphin (#13629) üzenetére


Horvi
őstag

Erről is volt már szó ha kicsit visszaolvasol. De egyértelműen Intel. A V300-at ugyan ajánlották régen de mióta a gyártó lecserélte a nandokat(tájékoztatás nélkül btw) azóta nem. Asszem pcland-nél meg emagnál még megadják az intelre az 5 év garit.

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#13631) dauphin válasza Horvi (#13630) üzenetére


dauphin
aktív tag

Köszönöm a válaszodat, és cserkészbecsszavamra mondom, hogy előzőleg tájékozódás céljából átlapoztam a hsz-eket, de valószínűleg nem voltam eléggé figyelmes. Szégyellem magam. :B
A PCLand már csak 3 évet ad, sajnos! :(((
Az eMag pedig nálam nem játszik. :N
:R

[ Szerkesztve ]

"És különben is: nem létezik akkora probléma, amekkora elől meg ne lehetne futamodni."

(#13632) Met


Met
nagyúr

Ma vettem észre hogy 3 giga szabad hely van az ssd-n :Y
Szoktam figyelni hogy 20 giga körül maradjon rajta hely, nem is nagyon telepítek oda csak tartósan használt programokat, jó ideje nem is raktam fel olyat.

Sejtem hogy nem, de azért megkérdezem, valahogy meg lehet nézni hogy mi írt rá utoljára?
Most gyorsan csináltam rajta 14 giga helyet.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#13633) ablack válasza Met (#13632) üzenetére


ablack
senior tag

Ezzel a programmal könnyen meg lehet nézni hogy mi foglal sok helyet: SpaceSniffer

[ Szerkesztve ]

(#13634) Csokiii


Csokiii
aktív tag

Sziasztok
Van egy Intel 320as ssdm amin jelszó van. Kérdésem az lenne hogy hogyan tudnám ”eltüntetni„?
A rajta lévő adat egyáltalán nem fontos.

(#13635) radi8tor válasza Csokiii (#13634) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tudod a jelszavát? Akkor abban a gépben kell kikapcsolni, amiben aktiválva lett (gondolom laptop).
BIOS-ba belépve HDD security alatt valahol.

⭐ Stella

(#13636) Csokiii válasza radi8tor (#13635) üzenetére


Csokiii
aktív tag

A probléma ott kezdődik hogy nem tudom a jelszavát :DDD

(#13637) radi8tor válasza Csokiii (#13636) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akkor azt kukázhatod, esetleg levélnehezéknek jó.
Még a gyárba visszaküldve sem fogják eltávolítani neked. :(

⭐ Stella

(#13638) Csokiii válasza radi8tor (#13637) üzenetére


Csokiii
aktív tag

:R

(#13639) djculture válasza radi8tor (#13637) üzenetére


djculture
félisten

Egykét loptop-os videot megnéz az ember és máris rájön hogy miért van ez így jól ahogy van..

[ Szerkesztve ]

(#13640) Csokiii válasza djculture (#13639) üzenetére


Csokiii
aktív tag

Egyébként pont erre gondoltam hogy, milyen jó hogy egyáltalán nem lehet vele semmit kezdeni, mondjuk nekem nem fontos mert nem őrizgetek a gépen hiper-szuper ultra titkos adatokat :)

(#13641) Csokiii válasza Csokiii (#13640) üzenetére


Csokiii
aktív tag

És ha mondjuk egy laptopban van az ssd és az alap meghal és nem lehet javítani akkor az ssd is kuka? :Y

(#13642) radi8tor válasza Csokiii (#13641) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Természetesen nem, mivel a tulajdonosa tudja a jelszavát.
Csak akkor kuka az SSD, ha titkosítási jelszavát nem tudod.

⭐ Stella

(#13643) Sk8erPeter válasza janos666 (#13600) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"Én az SSD korszak előtt egy saját partíciót tettem a HDD elejére a lapozófile-nak."
Korábban én is így tettem, aztán megvilágította azt a nem elhanyagolható szempontot egy cikk, hogy igazából ilyenkor oda-vissza ugrálhat az olvasófej (azért, hogy a lapozófájlba írjon), és hiába jó az, hogy a HDD elejét éri el elég gyorsan, attól még ez az ugrabugra megint nem jó a teljesítménynek; elvileg a lapozófájlt másik eszközre (nem partícióra) jó tenni tudtommal, már ha van (igaz, a rendszerpartíción is kell elvileg maradnia valamekkora lapozófájlnak pl. a memory dumpok miatt, ha ez érdekes).

Amúgy még XP-korszakban volt egy olyan urban legend, ami nem tudom, mennyire igaz, hogy állítólag valamilyen okból (a magyarázatnak sosem jártam utána) nagy lapozófájl-méret esetén indokolatlanul sokat is lapozhat a Windows, még akkor is, ha nem fogyott el a fizikai memória. Ennek igazságtartalmát mondjuk könnyű lenne megvizsgálni akár csak a pagefile.sys fájl módosulásainak monitorozásával, de őszintén szólva sosem vitt rá a lélek, hogy ezt nézegessem. Csak azért említem meg, hátha erről Te többet tudsz. Remélhetőleg vagy hülyeség az urban legend, vagy későbbi Windows-oknál már nem helytálló a dolog.

"de mióta megfizethetőek az SSD Gb-ok, azóta megint hagyok 4Gb-ot is a lapozófile-nak"
Csak érdeklődésképp: hogyhogy ilyen nagy méretet hagysz?

Sk8erPeter

(#13644) Sk8erPeter válasza ablack (#13633) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Jó kis progi! :K Nagy plusz pont, hogy eleve portable. (Nagyon frusztráló tud lenni, amikor egy olyan progi is next-next telepítőt igényel, neadjisten még a registry-be is írkál, aminek amúgy semmi szüksége nem lenne rá.)

Sk8erPeter

(#13645) djculture válasza Csokiii (#13640) üzenetére


djculture
félisten

Ha már ssd védelem: [link]

Betyár.. sms-re mozgásra eltávolitásra megsemmisiti önmagát..

[ Szerkesztve ]

(#13646) Sk8erPeter válasza djculture (#13645) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Kemény. :DD (128 GB-os SSD 380 rugóért, az se rossz. :) )

Sk8erPeter

(#13647) Vakegérke válasza Sk8erPeter (#13646) üzenetére


Vakegérke
veterán

Lehet, hogy az adatok biztonsága jóval többet ér ennyinél.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#13648) #89874944


#89874944
törölt tag

Sziasztok!

Végigcsináltam a gyorstalpalót, átdugtam az első sata portra az intel 520 120GB SSD-t, visszaraktam a 2006-os Microsoft SATA drivert, de még mindig 20%-al elmarad az írás és 25%-al az olvasási sebesség :U Miért lehet ez?

(#13649) Horvi válasza #89874944 (#13648) üzenetére


Horvi
őstag

Nem túl régi egy kicsit az a driver?

Hello darkness, my old friend...

(#13650) #89874944 válasza Horvi (#13649) üzenetére


#89874944
törölt tag

hát ezt tudtam visszaállítani :U melyik driver kéne?

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.