Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#13701) zack


zack
nagyúr

Sziasztok!

Megjött az új rendszer SSD-nek szánt Intel 530 240GB. :) Van vele egy kis gondom. Kérném az ötleteket.
Balra Intel, jobbra a mostani rendszer SSD egy Samsung 840 Evo 120GB.

Samsung Galaxy Z Flip5 256GB Platinum Silver (online exkluzív) <<>> Vsonic GR07 + Sony Hi-Res WI-H700 + Sony Hi-Res WI-1000X <<>> Spotify Premium<<>> LG 65" C31LA + LG S80QR 5.1.3

(#13702) Bodor válasza zack (#13701) üzenetére


Bodor
veterán

Olvasnivaló

[ Szerkesztve ]

(#13703) zack válasza Bodor (#13702) üzenetére


zack
nagyúr

Tök jó, csak a leírásban linkelt progit, ami megmutatja mi hova van dugva, nem tudom elérni, mert mindig valami reklámoldal ugrik fel. :(

Samsung Galaxy Z Flip5 256GB Platinum Silver (online exkluzív) <<>> Vsonic GR07 + Sony Hi-Res WI-H700 + Sony Hi-Res WI-1000X <<>> Spotify Premium<<>> LG 65" C31LA + LG S80QR 5.1.3

(#13704) zack válasza Bodor (#13702) üzenetére


zack
nagyúr

A rendszer és az Intel is azonos porton vannak (6 Gbps). Nincs javulás. Energiagazdálkodást is átállítottam már, de változatlan.

Samsung Galaxy Z Flip5 256GB Platinum Silver (online exkluzív) <<>> Vsonic GR07 + Sony Hi-Res WI-H700 + Sony Hi-Res WI-1000X <<>> Spotify Premium<<>> LG 65" C31LA + LG S80QR 5.1.3

(#13705) Bodor válasza zack (#13704) üzenetére


Bodor
veterán

Egyelőre nincs ötletem, hogy miért ilyen ramaty az írás.
Olyan, mintha használta volna a teszt alatt valami az SSD-t, de mi, ha teljesen üres? :U

Mi a típusa az alaplapnak?

[ Szerkesztve ]

(#13706) djculture válasza zack (#13704) üzenetére


djculture
félisten

A vezérlőn csak a két ssd van vagy más is? Ha van azt lekell huzni próbából mert valószínűleg leterhelődik a vezérlő, nem ritka ez a jelenség...

[ Szerkesztve ]

(#13707) Sk8erPeter válasza zack (#13703) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Gondolom a FireDrive-ra gondolsz, ahol fent van/volt az SSDOK, hogy mekkora egy rakás szutyok lett ez az oldal is, elképesztő... Most kipróbáltam reklámblokkoló nélkül, undorítóan tele van üres területre kattintás során is pofámba felpattanó reklámokkal, senki által nem kért, középre helyezett videólejátszóval, a Download gomb (csupán a lényeg) kattintásra JavaScript-exceptiont dob (látható a konzolon; faszán nem működik), és még sorolhatnám.

(#13683) Fire/SOUL/CD :
Asszem megfontolandó lenne az SSDOK-nak a FireDrive-ról történő végleges áthelyezése valami normális tárhelyre. :D A MediaFire talán jó lesz, abban is benne van a felhasználóneved egy substringje. :D

[ Szerkesztve ]

Sk8erPeter

(#13708) djculture válasza Sk8erPeter (#13707) üzenetére


djculture
félisten

Legjobb a zippyshare az 7 éve ugyanaz és amit oda feltettem megvan 30 naponta egyszer lekell szedni de az garantált ugyis. ..

[ Szerkesztve ]

(#13709) worxland válasza zack (#13701) üzenetére


worxland
addikt

device manager -> disk drives-> intel 520 -> policies -> enabling write caching be van kapcsolva? Anélkül nálam is katasztrófális volt az írás, amikor egyszer kipróbáltam.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#13710) janos666 válasza Sk8erPeter (#13697) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az SSD-ket én is üresre szoktam gyalulni Win reinstall előtt (SE), de ez:
- ritkán fordul elő, csak ha valami váratlan okból szükséges (Vista óta nem telepítgetem már újra rendszeresen a Windows-t, mint annak idején az XP-t kb. 2 havonta :P, de pl. Upgrade-elni sohasem szoktam Win verziók közt, és néha sikerül azért megakasztani/kinyírni a Vista+ rendszert is)
- nálam alig van rajta olyan, amit le kell menteni (javarészt csak maguk a programok és nem az adataik vannak rajta [kivéve az átmeneti scratch és cache, illetve autosave file-okat], vagy olyasmik kis méretben, amiket időnként amúgy is lementek máshova [játékmentés, stb]), de bőven van hely HDD-ken akár az egész SSD-t faltól-falig bitről-bitre tömörítetlenül is lementeni.
- ez inkább csak egy placebo a paranoiámra, hogy előbb-utóbb talán "be fog dugulni" az SSD (bár ez a 840 Pro még úgy igazából csak egyszer csinált ilyet, azt is régebbi firmware-el, a laptopban lévő régebbi Intel 320 pedig még egyszer sem, bár ahhoz is több firmware update volt már, mikor használni kezdtem, régen páraknál ezek is megzakkantak még), így ha már úgyis ilyen mértékben babrálva van a tartalma, akkor egyfajta "megelőzés" gyanánt legyalulom SE-vel (persze tudom, hogy ez nem egészen így működik, de nem is igazán árt, vagy akár csak változtat komolyabban a folyamaton, úgyhogy biztos, ami biztos alapon megejtem...).

Viszont korábban, HDD-only időszakban (már azután, hogy elhatároztam magam, miszerint mindig minimális számú partíciót fogok használni) úgy oldottam meg a hasonló problémát, hogy pendrive-ról (vagy még CD-ről :D) boot-oltam és töröltem minden rendszerfile-t, aztán a meglévő partícióra telepítettem a Windows-t és kész (a felhasználói file-ok mappái mind a helyükön maradtak, illetve törlés előtt egyszerűen áthelyeztem az olyan felhasználói file-okat, amik valami Windows-os mappán belül voltak, pl. játékmentés). Ezt nyilván SSD-vel is ugyan úgy meglehetne csinálni.

Egyedül akkor volt több partícióra bontva bármilyen háttértáram is, mikor párhuzamosan telepítve volt Windows és Linux is, de olyan ritkán használom a Linux-ot és mára annyit gyorsultak, okosodtak a hardware-ek, hogy virtualizálva is megfelel (sőt, még a HDD-ken is lehet a képfile, mert ráérős dolgokat csinál).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13711) RudY


RudY
addikt

Samsung 840 EVO pár nap után belakva:


Random

0Fill

A háttérben egy Seagate 1TB SATA3 SSHD dolgozik, nagy megelégedettségemre elég szépen hozza a formáját (MLC 8GB SSD/64GB cache). Aki nagyon tart az SSD-től, annak (is) bátran ajánlom, de egy ilyen kombónak is jó párosítás. Jelenleg természetesen még csak betanulás alatt, elméletileg ennél csak jobb lesz.

[ Módosította: radi8tor ]

(#13713) zack


zack
nagyúr

Tudnátok tippet adni hogy tudnám az Intel 530 240GB firmware-ét frissíteni? Az SSD toolbox nem supportálja. :U

Egyébként Win re-install megoldotta az írási gondokat, de a 840 Evo még mindig gyorsabb, ami kissé csalódás, mert vehettem volna Evo-ból is 240-es verziót. :F

Samsung Galaxy Z Flip5 256GB Platinum Silver (online exkluzív) <<>> Vsonic GR07 + Sony Hi-Res WI-H700 + Sony Hi-Res WI-1000X <<>> Spotify Premium<<>> LG 65" C31LA + LG S80QR 5.1.3

(#13714) Müszi


Müszi
senior tag

Üdv itt mindenkinek!

Meggyűlt a bajom egy friss szerzemény mSATA Samsung 840 EVO és az ACER laptopom párosításával.
Eddig egy 64GB-os 2,5"-os SSD-t használtam benne a rendszernek, de mivel kezdtem kinőni és van egy mSATA csati a gépben, gondoltam oda szerzek egy nagyobbat.
Meglévő rendszer alól particionáltam aztán telepítettem rá úgy, hogy a többi meghajtót eltávolítottam.
Indul is az új SSD-ről a gép, de ha visszateszem akár a winyót, akár a régi SSD-t, akkor onnan boot-ol és a bios-ban ill. a boot menüben sem látszik az új meghajtó. Hogyan lehetne elővarázsolni, milyen beállítást felejthettem vajon ki.
Előre is köszi, ha tudja valaki a megoldást. :R

(#13715) zack


zack
nagyúr

A legújabb firmware van az 530-on.

Itt a teszt. Intel 530 240GB vs Samsung Evo 120GB

Létezik, hogy az Intel ennyit tud csak, vagy valami még mindig nem jó? :U

Samsung Galaxy Z Flip5 256GB Platinum Silver (online exkluzív) <<>> Vsonic GR07 + Sony Hi-Res WI-H700 + Sony Hi-Res WI-1000X <<>> Spotify Premium<<>> LG 65" C31LA + LG S80QR 5.1.3

(#13716) radi8tor válasza zack (#13715) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem értem a problémádat. Mi baj az értékekkel? :U
Ha benchmarkra vetted az SSD-t, akkor neked PCIe megoldás kellene.

⭐ Stella

(#13717) BomiBoogie válasza zack (#13715) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Ezek szerintem is jó értékek.
Miért, valamelyiket nem érzed elég gyorsnak? :D

[ Szerkesztve ]

(#13718) zack válasza radi8tor (#13716) üzenetére


zack
nagyúr

Mit nem értesz? :DDD A bench progik arra vannak, hogy megnézzük papíron melyik a jobb. Ez nem jelenti azt, hogy észrevehetőek a különbségek, pusztán csak annyi, van e gyorsulás a másikhoz képest. Ha a gyakorlatot nézzük, kis túlzással a legszutykabb SSD is jó, mert az is annyira gyors, hogy nem venni észre, hogy a többihez képest mégse. Ettől függetlenül úgy tudom a 240GB és feletti SSD-k gyorsabbak mint a 120GB társaik. Előtte is Intel volt, amit most adtam el, és ebből kiindulva az 530-tól lehet túl sokat vártam, holott a végeredmény nem rossz. Abban biztos voltam, hogy az Evo-nál gyorsabb lesz, ami eleve nagyon gyors, de az Intel az etalon, minőségben egész biztosan.
1 szónak is 100 a vége...Azt reméltem, hogy a 240GB Intel gyorsabb lesz (papíron).
Bár a ChrystalDiskMark jóval nagyobb különbségeket mutat az Intel javára, mint az AS SSD. Ez utóbbi mennyire pontos?

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy Z Flip5 256GB Platinum Silver (online exkluzív) <<>> Vsonic GR07 + Sony Hi-Res WI-H700 + Sony Hi-Res WI-1000X <<>> Spotify Premium<<>> LG 65" C31LA + LG S80QR 5.1.3

(#13719) BomiBoogie válasza zack (#13718) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Ettől függetlenül úgy tudom a 240GB és feletti SSD-k gyorsabbak mint a 120GB társaik

Tartósabbak, nem gyorsabbak.

(#13720) janos666 válasza BomiBoogie (#13719) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Pedig a nagyobb SSD-k általában némileg gyorsabbak is.

Bár ebben is vannak érdekes csavarok, hogy pl. 60 és 120Gb-os modellek közt még számottevő lehet a különbség (legalább is a szintetikus tesztekben), 120 és 240 közt már inkább elhanyagolhatónak tűnik a nyereség, 240-ről 480-ra hízva pedig akár egyenesen lassul is egy kicsit ahelyett, hogy tovább gyorsulna.

Mindez persze sok mindentől függhet. Melyik vezérlő mellé tesznek milyen NAND chipeket és melyik kiszerelésnél mekkora DRAM cache-t, miként paraméterezik a firmware-t, stb, stb. De nagyjából ilyesmit figyeltem meg a gyártói specifikációk és publikált szintetikus tesztek alapján is.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13721) worxland válasza BomiBoogie (#13719) üzenetére


worxland
addikt

Nana, SSD-függő. Ahol nagyobb memóriachipekből van összerakva az SSD, ott a 240-es (250-es/256-os) igenis gyorsabb.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#13722) djculture válasza janos666 (#13720) üzenetére


djculture
félisten

Általában amúgy szekvenciálisban gyorsabbak csak nagy mértékben a nagyobbak de a windows futtatásánál az francot se számít.

(#13723) janos666 válasza djculture (#13722) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ah, K, lemmee....
[...] némileg [...] legalább is a szintetikus tesztekben [...] gyártói specifikációk és publikált szintetikus tesztek alapján is.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13724) Chosen


Chosen
addikt

Sziasztok!

Samsung 840 EVO-ra telepítettem a logoutos leírások szerint Win7-et. (EP45-UD3 lapban van). Okozhat az bajt, hogy visszakerült mellé a régi rendszer HDD? Random beakadások és anomáliák jelentkeznek, pedig az SSD van az elsődleges SATA portban. :F

[ Szerkesztve ]

(#13725) TA68


TA68
senior tag

SSD-hez érdemes feltenni az AMD AHCI drivert?

(#13726) BomiBoogie válasza Chosen (#13724) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Pedig az akadások attól vannak, hogy a HDD-ről olvas bizonyos adatokat.

Ha SSD-ről megy a rendszer, akkor a másik HDD-n szerintem ne hagyd fenn.

(#13720) janos666
:K Világos.
Elsősorban azt akartam érzékeltetni, hogy szerintem zack kolléga elvárásai kicsit túlzottak, a valóságban semmit nem érzékel ebből a sebességkülönbségből.

[ Szerkesztve ]

(#13727) djculture válasza Chosen (#13724) üzenetére


djculture
félisten

Sajnos okozhat mert a sata vezérlőt szeretik butítgatni. Pl eleve egy foglalt buszra huzalozzák rá. Ebben az esetben a nem elegendő sávszélen az eszközök egymásra várnak. Mondjuk szerencsés esetbe vagy mert ha jól rémlik azon 8 sata van külön vezérlővel, el lehet szeparálni az ssd-t meg a többi eszközt.

[ Szerkesztve ]

(#13728) Ice&Lime válasza TA68 (#13725) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Ha gyorsabb vele, mint a win szabványosa, akkor érdemes.

(#13729) #35434496


#35434496
törölt tag

Erre valaki? :R [link]

(#13730) TA68 válasza Ice&Lime (#13728) üzenetére


TA68
senior tag

Sokkal gyorsabb! Akkor marad az AMD AHCI driver. :K

(#13731) Ice&Lime válasza TA68 (#13730) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Igen, megéri próbálgatni a sata vezérlő drivereket.

(#13732) radi8tor válasza #35434496 (#13729) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

5.8.2-t látom értelmesnek.

5.0.7a az alpha FW, azt semmiképpen nem.

⭐ Stella

(#13733) Fire/SOUL/CD válasza #35434496 (#13729) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Csak 2 dologra ügyelj. Az egyik, hogy mindent töröl a meghajtóról, a másik meg, hogy 1-2 napja kiadott FW-rel óvatosan... Ha semmi nem indokolja, akkor 1-2 hetet várnék a legújabb FW frissítéssel.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#13734) Chosen válasza BomiBoogie (#13726) üzenetére


Chosen
addikt

BomiBoogie & djculture: Próbálkozom vele akkor tovább. HDD-t lehúzva viszont azonnal megszűntek a problémák, tehát nem az SSD-vel van gond szerencsére. :)

(#13735) djculture válasza Chosen (#13734) üzenetére


djculture
félisten

Akkor tedd át a másik vezérlőre (sata portpárra) a hdd-t és nem lesz vele gond

[ Szerkesztve ]

(#13736) #35434496 válasza Fire/SOUL/CD (#13733) üzenetére


#35434496
törölt tag

Köszi és radi neked is. :)

(#13737) menjapipaba


menjapipaba
tag

Sziasztok!

Vettem egy ssd-t (840 evo).

Felpattintottam rá a windows, amilyen progik fontosabbak számomra azokat újraraktam rá.
Viszont problémáim adódtak a hdd-n lévő programokkal.
Pl teamspeak összefagy, a legtöbb pedig el sem indul, merthogy "nincs megfelelően telepítve"..

Ezzel mit tudok kezdeni?

Köszi előre is :)

(#13738) P1eTr0


P1eTr0
aktív tag

Sziasztok!

Hamarosan én is csatlakozom az SSD tulajok körébe. Elég sok dolgot végigolvastam a technológiával kapcsolatban. 1 kérdésre nem találtam konkrét választ (vagy inkább elkerülte a figyelmem). A programokat hova érdemes telepíteni (office, levelezés, torrent, író program, stb.)?
Gondolom, ha az SSD-re kerül, akkor gyorsabb lesz a rendszer, de kérdés az, mennyire fogja leterhelni.

A válaszokat előre is köszönöm.

Normális vagyok. Megmondták a hangok is.

(#13739) radi8tor válasza menjapipaba (#13737) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ez nem az SSD témakörbe tartozik.
Windows általában csak a feltelepített programokat tudja futtatni.
Ha nem klónoztad a merevlemezt SSD-re (mondjuk a mérete miatt), akkor kénytelen leszel feltelepíteni ezeket a programokat SSD-vel is.
HDD-ről nem futnak.

P1eTr0: nem fogja "leterhelni". Ez a dolga, hogy a futtatható alkalmazásokat tárolja. :K

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#13740) Vakegérke válasza P1eTr0 (#13738) üzenetére


Vakegérke
veterán

Nálam minden progi az SSD-n van. Nem gond, hadd pörögjön.
Csak arra figyelj, hogy ne legyen csurig a meghajtó.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#13741) BomiBoogie válasza Vakegérke (#13740) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Sőt, már erre is figyel a legtöbb mai SSD.

(#13742) Vakegérke válasza BomiBoogie (#13741) üzenetére


Vakegérke
veterán

Az enyém A-DATA SX900 128GB. Nem tudom, hogy figyel-e rá, de amennyire én megtöltöttem, az semmiképp sem árt neki. :)

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#13743) Bodor válasza BomiBoogie (#13741) üzenetére


Bodor
veterán

Ez azért nem így van.

(#13744) janos666 válasza Bodor (#13743) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Miért? Szerintem ma rengeteg olyan SandForce-os SSD van használatban, ami eleve félretesz egy szép kis szeletet a NAND kapacitásból és/vagy tömörít (a legvalószínűbb felhasználói szokások mellett számottevő hatékonysággal, tehát jelentékeny mennyiségű kapacitást szabadon hagyva), amire rájön még a HDD specifikációk kapacitásszámítási hagyománya adta kis többlet, szóval normál használat mellett szerintem szinte lehetetlen túlpakolni azzal, hogy észrevétlenül betelik a C meghajtó. :U

Persze nem mindegyik ilyen, de statisztikailag általánosságban nézve egész nagy a valószínűsége, hogy ilyen SSD-be botlik az ember, amit legfeljebb szándékosan tud így büntetni (koppig megrakni rosszul tömöríthető adattal, aztán kis részét újból és újból minduntalan felülírni).

Mondom mindezt úgy, hogy nekem egyszer bedugult már a 840 Pro, de ezt bugnak tekintem, nem normális dolognak, és statisztikailag azt hiszem még a SandForce van többségben (és azon belül is a referenciadesign a viszonylag nagy OP területtel).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13745) scott_free


scott_free
senior tag

az Intel 520-as nem jelzi ki a hőmérsékletet?

(#13746) ubyegon2 válasza scott_free (#13745) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látsz rajta hőmérőt? :)

(#13747) Fire/SOUL/CD válasza scott_free (#13745) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Nem ad vissza ilyen infót az SSD a SMART-ban (320-as sem pl)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#13748) ubyegon2 válasza scott_free (#13745) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocs a vicces válaszért, de SSD esetében a hőmérséklet kijelzésre rákérdezni nekem olyan, mint ha megkérdeznék, hogy nem kapható- e piros v. fekete szinben?

A probléma az ilyen, erre még a guruk se tudnak megoldást! vagy nem akarnak, pedig még emilt is küldtem ssdok- ról!?

Emiatt nem tudom használni az SSD- t arra, amire szeretném, legalábbis, amíg nem derül ki, hogy javítható- e a probléma vagy így marad!

Azóta nem ugrott be valakinek valami jó ötlet erről a sata2- n sata1 problémáról? :F

:R

(#13749) Fire/SOUL/CD válasza ubyegon2 (#13748) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

A BIOS-t alapraállítani, AHCI üzemmódot visszaállítani. Ha nincs változás, akkor az NVidia AHCI drivert felvarázsolni, igaz nem lesz TRIM de lehet, hogy SATA2-n fog menni.

UI: mge lehet próbálozni IDE móddal is, akkort hogy megy...

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#13750) BomiBoogie válasza Bodor (#13743) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Vagy az, hogy a 120-ból csak 111 GB hely van eleve, nem ezt jelenti?

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.