Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#36001) Glaz-dozfhut válasza Ice&Lime (#35988) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

Ilyen jellegű használat miatt még nem volt panasz. Ezidáig drága is volt ahhoz, hogy így használnánk SSD-t. Fél éve használok egy régebbi Samu 840 Evo-t 120GB ilyen eszközzel, de nem napi rendszerességgel. Van, hogy rajta felejtem a TV-n hetekre, de inkább csak rendszer telepítéseknél használom. Nem működik a TRIM, az kiderült, de azt hiszem ez sem törtvényszerű, mert valamelyik USB vezérlő támogatja a funkciót, amit most nem tudok megnevezni.

- Glaz-doz-fhut -

(#36002) BsReiki


BsReiki
csendes tag

A TRIM parancsot milyen időközönként illik lefuttatni ? Win 10 lemezkarbantartónál elég ha heti vagy inkább napi futásra állítsam be ?

köszönettel: BsReiki

[ Szerkesztve ]

(#36003) varmi2 válasza BsReiki (#36002) üzenetére


varmi2
nagyúr

Nem kell semmit álítani win10-nél, nem kell manuálisan futtatni. Megy az autómatikusan a driverből.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#36004) BsReiki válasza varmi2 (#36003) üzenetére


BsReiki
csendes tag

Ok, de van lehetőség ütemezni és alapból én úgy emlékszem, hogy nincs beállítva ütemezés,ezért azt gondolom akkor nem is fut le. A beállításnál lehet napi vagy hetit megadni, ezek közöl kérdeztem, hogy melyiket kellene ?
Azt lehet ellenőrizni, hogy lefutott a TRIM, ha igen, hogyan kell, milyen parancsot adjak ki ?

[ Szerkesztve ]

(#36005) Doky586 válasza BsReiki (#36004) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

"úgy emlékszem, hogy nincs beállítva ütemezés"

Rosszul emlékszel. Heti optimalizálás van alapból beállítva win10 nél.

[ Szerkesztve ]

(#36006) Ice&Lime válasza Glaz-dozfhut (#36001) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Program szerint külső usb-ről is megy a trim.

(#36007) Frawly válasza Doky586 (#36005) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem jól emlékszik. Nincs beállítva ütemezés, de nem is kell. A Windows kernel menet közben kiküldi a TRIM parancsot, amikor szükség van rá, pl. fájlt, vagy mappát törölnek, akkor a törlési művelet után kiküldi a TRIM-et is. Anélkül, hogy utólag bármit kéne ütemezni. Persze előtte meg kéne győződni SSDOK-kal, hogy megy-e a TRIM. A disable delete notify ellenőrzése parancssorból nem elég, az csak azt jelzi ki, hogy a kernel kiküldi-e a TRIM parancsot, közben meg az is érdekes, hogy a SATA driver közvetíti-e a meghajtó felé.

NVMe-n meg végképp nem érdekes a TRIM, mert más lemezműveletekbe van beépítve, mind kihagyhatatlan részelem, így még csak a kernelen sem múlik, mindig lefut egy TRIM-nek megfelelő művelet is.

Ez a kézi optimalizáció ütemezése olyan OS-eknél fontos, ahol alapból nincs folyamatos kernel TRIM, pl. XP, vagy egyes Linux disztribúciók, mert ezeknél nem menet közbeni TRIM-ezés van, hanem utólag ütemezett. De NVMe-vel nincs gond, igaz az XP alatt kiesik, Linux alatt működik.

Linux alatt is be lehet állítani folyamatos TRIM-et (discard mount paraméter), de ez nem minden SSD-nél ajánlott (főleg azoknál nem, amelyek a Linux kernelben NCQ TRIM ügyileg feketelistán vannak), ez utóbbiakon is megy a TRIM, csak az ütemezettet (fstrim) ajánlott ezeken használni. Emiatt főleg Ubuntu, Mint, Debian az ütemezett fstrim-et használja alapból, míg a rolling disztrók (Fedora, Arch-vonal pl. Manjaro, stb.) meg a folyamatos discard TRIM-et, de kézileg átállítható másik fajtára.

(#36008) Doky586 válasza Frawly (#36007) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Csak azért mondtam mert mostanában telepítettem tisztán a w10-et és eddig nem foglalkoztam vele, csak megnézve elcsodálkoztam én is hogy a heti optimalizálás van alapból kiválasztva..

De te természetesen kikapcsolhatod ha neked ez nem tetszik..

[ Szerkesztve ]

(#36009) Frawly válasza Doky586 (#36008) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem ez a heti ütemezett optimalizálás annak az eredménye, hogy a Windows elfelejti letiltani a defrag-szolgáltatást egyes bugos esetekben, persze a defrag utility futás közben észreveszi, hogy SSD-n fut, és nem töredezettségmentesítést hajt végre, hanem optimalizálást (TRIM-ezi a nem használt szektorokat).

(#36010) Amazonas válasza Frawly (#36007) üzenetére


Amazonas
senior tag

Még ha benne is van a daily vagy weekly cron-ban az fstrim, vagy discard-al is van felcsatolva fstab-ban a partíció, semmibe nem tart egyébként kézzel is lefuttatni az fstrim --all parancsot időnként. :)

[ Szerkesztve ]

(#36011) Doky586 válasza Frawly (#36009) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nekem jó úgy ahogy a win10 önmagátol beállítja. Nem állítgatom át.. se ~el.

[ Szerkesztve ]

(#36012) Frawly válasza Amazonas (#36010) üzenetére


Frawly
veterán

Jellemzően már nem a cron-ban van, hanem a systemd óta külön service-ként fut. Persze le lehet futtatni kézzel is, de felesleges, ha ütemezve is van.

Az meg végképp felesleges, hogy háromszoros trim legyen, egyszer discard, egyszer fstrim service, és még rá kézi fstim --all (vagy -a).

A kézi fstrimhez egyébként még ajánlom a --verbose (vagy -v) kapcsolót, hogy lehessen látni mekkora lemezterületet trimelt. Sőt, még a time parancsot is közbe lehet iktatni, úgy az is látszik, hogy mennyi ideig trimelt:
sudo time fstim -av

(#36013) King Unique válasza BsReiki (#36004) üzenetére


King Unique
titán

Windows 8 óta meghajtók optimalizálása van, ami SSD-knél eleve a TRIM-et futtatja, csak HDD-k esetében töredezettségmentesít. A Windows 10-nél szintén, valamint alapértelmezetten hetenkénti ütemezés van beállítva, ami teljesen normális és maradhat úgy. De ha valakinek az kell, akkor be lehet állítani más gyakoriságot is, sőt időnként akár manuálisan lefuttatni az SSD-n az optimalizálást.

(#36014) gyuromoj


gyuromoj
veterán

BX500 (128gb), ma vettem át és raktam be egy régebbi Toshiba Satellite C660-2TU-ba.
Friss Win10 Home, pár frissítéssel.

PSN: gyuromoj | R.I.P. Supernatural 2005.09.13.-2020.11.19.

(#36015) phoenix64 válasza Brekkk (#35979) üzenetére


phoenix64
őstag

Szia.

Most tudtam megnézni. Ezek vannak közös IRQ-n a SATA vezérlővel:

A gép legrégebbi eleme a VGA(Am3 alatt csinált furcsaságokat,de eddig itt még nem), akár okozhatja az is a problémát?

(#36016) erdey_a válasza gyuromoj (#36014) üzenetére


erdey_a
őstag

az enyém (240-es BX500) ilyet tud:

Nyilván sata II csak. Elvileg a lap tudja a sata III-at, át kellene a biosban kapcsolni, csak nem merem, most hogy végre fut a rendszer :B

[ Szerkesztve ]

Vérboci

(#36017) erdey_a


erdey_a
őstag

láma kérdés gondolom, de a HD Sentinellt nem lehet valahogy úgy paraméterezni a beállításokban, hogy bár elinduljon a gép indulásakor, de ablak ne nyíljon meg, csak a hőfokot mutassa a jobb alsóban az óra mellett?
eddig nem sikerült így beállítani...

Vérboci

(#36018) Bodz válasza erdey_a (#36016) üzenetére


Bodz
nagyúr

Nyugodtan átkapcsolhatod, elvileg semmi borzalmas nem történhet.

(#36019) erdey_a válasza Bodz (#36018) üzenetére


erdey_a
őstag

megtettem, lassabb lett és a CDMark le se fut. :DDD valami nem okés ezzel a lappal, de sata 2-ben hasít, nekem megfelel

Vérboci

(#36020) Emperor_ válasza erdey_a (#36017) üzenetére


Emperor_
addikt

Nekem sikerült, van erre opció. Ami fejből nem megy 😉.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#36021) Nuada herceg válasza erdey_a (#36019) üzenetére


Nuada herceg
őstag

Próbáld ki egy másik sata kábellel.
Nekem volt hasonló problémám, és egy kábel csere megoldotta. Az is lehet, hogy a kábeled régebbi és nem tudja a sata 3-at. Vagy a sata 3 6g-t,vagy mit. Esetleg vegyél egy új kábelt, anyagilag nem sokat veszítesz ha mégsem az volt a gond.
De szerintem az megoldja.

Előzőleg meg kérdezted a HD sentinelt. Nekem úgy van beállítva. Nem nyitja meg a főablakot a Windows indításnál. Majd holnap megnézem, h melyik menüpontot kell bekapcsolni.

Értem a csíziót.

(#36022) Dragon3000 válasza erdey_a (#36017) üzenetére


Dragon3000
veterán

Itt a bekeretezettnél szedd ki a pipát.

(#36023) Frawly válasza erdey_a (#36019) üzenetére


Frawly
veterán

Ez milyen lap pontosan? Ilyet még nem láttam, hogy van rajta SATA3 is, de csak SATA2-vel hajlandó menni.

(#36024) erdey_a válasza Frawly (#36023) üzenetére


erdey_a
őstag

ez egy samsung np300e5a-s07hu laptop. a biosban van állítási lehetőség, hogy asszongya:
SATA GEN3 MODE Enabled \ Disabled

@Dragon: köszi, megnézem, de szerintem így van beállítva és mégis...

[ Szerkesztve ]

Vérboci

(#36025) erdey_a válasza Nuada herceg (#36021) üzenetére


erdey_a
őstag

a kábelen már én is gondolkoztam, de egy mezei sata kábel 300-500 forint, ebbe meg használtat lehet találni itt-ott 3000 plusz postáért. ár-érték arányban nem túl parádés...

Vérboci

(#36026) Tappancs2001


Tappancs2001
senior tag

Sziasztok! Egy kérdésem lenne azokhoz a fórumozókhoz, akik Samsung 970 Pro SSD tulajdonosok. Mint már írtam a fórumon néhányszor, a meglévő Samsung 850 pro sata3 ssd-m szeretném egy ilyen ssd-re cserélni, a meglévő win 10 op. rendszert vagy klónozással, vagy újratelepítéssel átvinni rá. Ugyan már telepítettem uefi módban win 10 op. rendszert a meglévő ssd-re, de NVME ssd-re még nem. Az alaplapom Gigabyte Ga-h170-d3hp, a fórumon olvasottak szerint képes nvme boot-ra. Ha valaki elküldené nekem a telepítés menetét, akár privát üzenetben is, a topikot nem terhelve, azt előre is nagyon szépen köszönöm.

(#36027) koko52


koko52
veterán

Üdv!
Egy Intel Qlc 1Tb M2 SSD-t tervezek venni Gigga Aorus M lapomba. Mind a 6 Sata portom foglalt. És van egy ilyen táblázatom manualba:

Ha berakom az M2 SSD-t akkor nem fog működni 3 portom :F

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#36028) Raymond válasza koko52 (#36027) üzenetére


Raymond
félisten

Ketto nem fog mukodni (ASATA3 0 es ASATA3 1) mert a az Intel 660p egy M.2 PCIe x4 SSD.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#36029) koko52 válasza Raymond (#36028) üzenetére


koko52
veterán

Ha jól értem akkor az M2 csatiba megy, de leköt 4 szálat a 16-ból?? :Y

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#36030) gyuromoj válasza gyuromoj (#36014) üzenetére


gyuromoj
veterán

Ez pedig a régi Hyperx 3k-m.

PSN: gyuromoj | R.I.P. Supernatural 2005.09.13.-2020.11.19.

(#36031) Doky586 válasza gyuromoj (#36030) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Mivel tömörítős fajta ezért (0fill) el érdemes mérni. úgy jóval többet mér..

(#36032) gyuromoj válasza Doky586 (#36031) üzenetére


gyuromoj
veterán

2014 szeptemberében vettem használtan. Elég jó befektetés volt szerintem.

[ Szerkesztve ]

PSN: gyuromoj | R.I.P. Supernatural 2005.09.13.-2020.11.19.

(#36033) gyuromoj válasza gyuromoj (#36032) üzenetére


gyuromoj
veterán

Ez pedig a tegnapi bx500 már javított futtatassal

PSN: gyuromoj | R.I.P. Supernatural 2005.09.13.-2020.11.19.

(#36034) Raymond válasza koko52 (#36029) üzenetére


Raymond
félisten

A grafikus kartyahoz az a 16 kulon van, ez mas.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#36035) kelna91


kelna91
senior tag

Szerintetek egy külső SSD vagy egy külső HDD biztonságosabb utazáshoz? Én úgy gondolom, hogy egy HDD könnyebben megsérül, viszont az adatok mégiscsak rajta maradnak, és lementhetőek, míg ha egy SSD meghal, akkor vesztek az adatok is.

Szerk: Van esetleg RAID1-es SSD ház? Az feloldaná a dilemmámat. :))

[ Szerkesztve ]

(#36036) *Ropi* válasza kelna91 (#36035) üzenetére


*Ropi*
félisten

Videós kollégát így perelték be majdnem, mert külső SSD-n adta át az anyagot a párnak - amikor átadás előtt ellenőrizte még megvolt minden, majd a pár 3 hét után amikor megnézte volna, nem volt rajta semmi (és az volt a master, nem volt róla backup). Szóval viszonylag sűrűn áramot kell neki adni.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#36037) Amazonas válasza *Ropi* (#36036) üzenetére


Amazonas
senior tag

Ha 3 hét után eltűnt róla az anyag, azért az elég gyatra minőséget sejtet. Ott valami másnak is közre kellett játszania. Lehet tudni, hogy milyen SSD volt?
Az pedig, hogy egy fotós az egyetlen master-t adja oda, hát... (Persze, ez csak az én véleményem.)

(#36038) kelna91 válasza Ice&Lime (#36006) üzenetére


kelna91
senior tag

Én úgy tudom, hogy USB-n nem megy át a TRIM parancs. Ez hülyeség?

(#36039) kelna91 válasza *Ropi* (#36036) üzenetére


kelna91
senior tag

Ez elég rosszul hangzik... Pontosan ilyesmitől félek. De mondjuk tényleg jó lenne tudni, hogy milyen SSD volt.

(#36040) Emperor_ válasza gyuromoj (#36032) üzenetére


Emperor_
addikt

Ez biza egy jó kis SSD 😉

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#36041) King Unique válasza kelna91 (#36035) üzenetére


King Unique
titán

Mivel a belső és a külső SSD-kben sincsen mozgó alkatrész, azért nyilván jobban bírhatják az ilyet. De egyrészt kikapcsolt állapotban és leparkolt olvasófejjel a külső HDD-k is, azokat is lehet szállítani. Másrészt az utóbbiaknál (is) vannak főleg 2,5"-os fizikai méretben ütésálló, vízálló stb. modellek, amelyek még ellenállóbbak a külső hatásoknak. Plusz a normál típusokhoz és az utóbbiakhoz is lehet venni hordozótokot, ami további védelmet nyújthat.

Ha pótolhatatlan adatokat akarsz tárolni, akkor meg úgyis az a lényeg, hogy azokról mindegy legyenek naprakész offline és / vagy online biztonsági másolatok.

(#36038) kelna91:
Azért vannak kivételek (példa), illetve ez USB-chip és firmware függvénye is. Valamint USB-n nem direktben ATA TRIM parancsról van szó, hanem SCSI UNMAP formában történik, ami lényegében ugyanazt csinálja. Ehhez viszont UASP-s csatlakozás kell, amit a külső háznak és az OS-nek is támogatnia kell.

[ Szerkesztve ]

(#36042) *Ropi* válasza Amazonas (#36037) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nem fotós volt hanem videós, és előtte már fél évet ott állt az az anyag mert elkészült, csak éppen a pár nem ért oda érte. Az SSD a sajátja volt, csak kölcsönbe adta nekik, mert az okosok nem vittek magukkal semmit, amire át tudták volna másolni...Így akarjon jót tenni az ember másokkal.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#36043) Amazonas válasza *Ropi* (#36042) üzenetére


Amazonas
senior tag

OK, így, hogy az általad említett 3 hetet megelőzte egy fél év, azért így már más.
Milyen típusú SSD egyébként? Ezt fontos lenne tudni, hogy gyűljön a tapasztalat itt a topikban.

@King Unique: pont az általad linkelt külső házat vettem most pár hete egy SSD-nek, de még nem próbáltam ki. Első lesz majd, hogy letesztelem, hogy valóban megy-e a TRIM.

[ Szerkesztve ]

(#36044) Glaz-dozfhut válasza King Unique (#36041) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

Akkor nálam is ez lehetett a gond. A windows 7 ezek szerint, és a link szerint sem támogatja a UASP-t, mert eredetileg azon használtam és az alapján mondtam, hogy nincs TRIM. Tegnap újra megnéztem és már működött windows 10 alatt. Tapasztaltam is az írás lassulását akkor.

- Glaz-doz-fhut -

(#36045) kelna91 válasza King Unique (#36041) üzenetére


kelna91
senior tag

Köszönöm az alapos választ! Azt hogyan tudom kideríteni, hogy ennek a kontrollere (VIA VL715) támogatja-e a TRIM-et? A gyártó leírása alapján az UASP-t támogatja, viszont az általad linkelt leírás szerint ez nem elég, kell az is, hogy a kontroller lefordítsa a SCSI UNMAP parancsot ATA TRIM-re az SSD felé.
Egyébként jók ezek az Axagon tokok is, csak én olyat szeretnék, amihez nem kell kábel.

(#36046) *Ropi* válasza Amazonas (#36043) üzenetére


*Ropi*
félisten

De érted: átadás előtt ellenőrizte, akkor még megvolt (meg értelemszerűen áramot is kapott a cucc, szóval elvileg csak az utána eltelt időszakban történhetett valami). Nem tudom, hogy konkrétan milyen, különben megírtam volna (szerintem is jó lenne tudni).

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#36047) Ice&Lime válasza Ice&Lime (#36006) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Előzmények: van egy régebbi usb2.0-ás mobil rack, van egy ssd, ezeket szeretném külsőben használni szintén usb2.0-ás csatis laptopon. A segebbesség most nem is a lényeges, hanem inkább a trim támogatása. A rack olyan régi, hogy valószínű nincs benne ilyen funkció, akkor még nem kellett, viszont megmaradt és azért jó volna használni, és nem venni csak ezért egy újat. Minden működik is, csak a trim-mel van probléma.

Trimcheck programmal tesztelve a nem működik a trim eredmény jön ki.
Hdsentinel (5.30) szerint megy a trim minden formája és a teljesítmény is érdekes módon 100%-ot mutat rajta.
Tehát hdsentinel szerint minden ok, trimcheck program szerint nem, ami végülis akkor nem meglepő a régebbi mobil rack-et tekintve.
Régebben foglalkoztam az ssd témával, de már nemigazán tudom, hogy ilyen esetben utólag mit is szoktak lefuttatni, milyen programot kb. heti-havi rendszerességgel?

[ Szerkesztve ]

(#36048) Ice&Lime válasza Ice&Lime (#36047) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Annyi lemaradt, hogy win10 x86-tal lenne használva.
(Vagy az usb.2.0 miatt semmiképpen nem fog működni a trim? )

[ Szerkesztve ]

(#36049) Glaz-dozfhut válasza Ice&Lime (#36048) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

Az eszköz támogatási oldaláról meg tudsz bizonyosodni. Persze én is csak most olvastam a #36041 hozzászólás alapján, az utolsó link. Az Eszközkezelőben a tárolóvezérlők alatt (vagy USB vezérlők alatt), Illeszetőprogram adatai. USBSTOR.sys régi vezérlőt látod, akkor nem támogatja, UASPStor.sys illeszetőprogram pedig támogatja. Az utóbbi linken képekkel demonstrálja. Egyébként, mintha azzal kezdené a blog, hogy az USB3-al jelent meg ez a szabvány. Átviszi USB 2-es porton is, de az eszköz USB 3-as legyen és azokból sem mindegyikre jellemző. Attól még talány marad, hogy a HDS miért írja úgy. Windows 10 alatt parancssorból futtatható a TRIM PowerShell alkalmazással, ami a rendszer része (legalább is Pro-ban megtaláltam). [link] (legalsó kép)
De talán a az "Optimalizálás" is megteszi. Lemez tulajdonságok > Eszközök..

[ Szerkesztve ]

- Glaz-doz-fhut -

(#36050) Ice&Lime válasza Glaz-dozfhut (#36049) üzenetére


Ice&Lime
veterán

USBSTOR.sys ír.
Ebben az esetben is van értelme, annak amit írtál:
"Windows 10 alatt parancssorból futtatható a TRIM PowerShell alkalmazással, ami a rendszer része (legalább is Pro-ban megtaláltam). [link] (legalsó kép)"
Ezzel a pranccsal bekapcsolható mégis külön a mobil rack-beni ssd-re is a trim, hogy működjön, mert annyira ez még nem világos? És ezt minden bekapcsolásnál el kell játszani vagy csak 1x?

A másik, az az optimalizálás, az nem csak hdd-hez jó? Mert végülis mit csinál az optimalizálás pontosan az ssd-vel?

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.