Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#50001) Graphics válasza Armagedown (#50000) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Kisméretű gépnél nincs nagyon sok lehetőség.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#50002) PROTRON válasza Armagedown (#50000) üzenetére


PROTRON
addikt

Rengeteg ilyen kisházban gond a benn rekedő meleglevegő, ha nincs oldalt elszívó venti.
Amik nála 40-50 fokon ketyegnek, ilyenkor 55-65 fok között.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#50003) Pyttawrx válasza pluto1969 (#49968) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Húú lemaradtam itt sok mindenről, de pont ezért tettem be a tesztet (amit linkeltem is) a samu ssd-ről, ahol nem vettem le a papírt, csak thermal pad-et tettem rá. Az a papír semmit nem oszt nem szoroz, de ez már megerősítést nyert Graphics által is, innen is köszi. :)

(#50004) Krystal_s válasza Pyttawrx (#49965) üzenetére


Krystal_s
addikt

Sajnos az Aida64, HWinfo, HDS sem látja a chip fajtáját. Nem is értem miért. Szerintem ez elég fontos adat.
Nagyon nem mindegy, hogy TLC, vagy QLC. Az is elég felháborító, hogy ilyen sunyi módon váltogathatja ezt egy gyártó anélkül, hogy feltüntetné a dobozán, címkén. Belépő, vagy "kilépő" mindegy, mert az ára ua. mindkét fajtának.
Nem én vettem, de ha már így alakult, akkor érdekelne.
Olvastam róla a neten. A világ minden részén van ilyen és olyan, de amikor megveszi valaki, akkor nem tudja mit kap. Az emberek többsége bízik a Kingston "márkában". Talán én is így lettem volna, ha itt nem olvasok róla korábban.
Eleinte azt hittem országok szerint változik, vagy hogy kínai, taiwani gyártás. Van, aki egy helyen rendelt 2 db-ot és egyik TLC-s, másik QLC-s. Sok sok kód, serial van a matricán, de egyik alapján sem lehet beazonosítani, csak találgatások vannak. Vicc.

(#50005) Pyttawrx válasza Krystal_s (#50004) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Értelek. Akkor címke alá nézz be.

(#50006) pluto1969 válasza Krystal_s (#50004) üzenetére


pluto1969
tag

Teljesen igazad van, ez engem is nagyon zavar, Veszek valamit, majd 1 hónap múlva még egy ugyanolyat, de már más belsővel. Ezért nem is nézek már ilyen ssd szétszedős videókat, mert azóta tuti, hogy más van benne, és általában nem jó irányban. Teljesen zsákbamacska mit kap az ember, és ez vonatkozik szinte az összes gyártóra. Még a Samsung is amikor titokban vezérlőt cserélt, hát még a többi. A nagy többség sunyiban cserélgetett TLC-t QLC-re, de ránézésre semmi nem változott az ssd-én, nem látszik kívülről rajta.

(#50007) somsan2 válasza Graphics (#49996) üzenetére


somsan2
újonc

Szia,
Igazából nekem nincs gondom vele, egyáltalán nem temetném a típust (WD SN570)
Fél éve van meg, akkor át lett rá másolva a játék gyűjtemény, kb. 500GB.
Azóta egyszer volt vele az említett probléma, más játék telepítésénél, vagy frissítésénél hozta amit kell. Sokat ezért nincsen használva, heti 4-5 óra játék, ott persze főleg csak olvasni kell.

Tegnap mikor próbáltam előhozni a beakadást így is terheltem
[kép]
Ezen az látszik, hogy amíg frissít a Steam (kb. 30-50MB/s írás) addig az Epic-et ráküldtem, hogy ellenőrizze egy másik játék fájljait (kb. 700MB/s olvasás).
Ez kicsivel több mint 50%-os terhelést okozott és a letöltés is ment végig, bár egy kicsit talán lassult.

A hőfok is látszódik, ez volt a max, amúgy mivel a másodlagos M2-ben van így félig a video kártya alatt helyezkedik el, ha az is befűt akkor 50°C szokott lenni, alapjáraton meg 40°C alatt.

Kapott még egy SSD Read Speed Tester-t is, az ezt hozta:
[kép]
Átlag 2,8GB/s, szóval hasít rendesen :D

Másodlagos meghajtónak játékokhoz szerintem teljesen jó!

(#50008) TigerDzsó


TigerDzsó
tag

Sziasztok!

Egy 2,5 hónapja vásárolt Crucial MX500 2 TB az alany. Pár hete elkezdett 100 - 99 között változni a kondíciója, akár 10 percenként is. Frissítettem a firmware-t a legújabb M3CR046-ra, de nem hozott változást.
A Hard Disk Sentinel naplójában ezt látom.
Mit tudok csinálni vele? Mekkora a baj?

(#50009) Raymond válasza TigerDzsó (#50008) üzenetére


Raymond
félisten

Semmi baj nincs, ne nezegesd.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#50010) Graphics válasza TigerDzsó (#50008) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ezer éves HDS-sel nézed, nem fog megfelelő eredményt adni.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#50011) TigerDzsó válasza Graphics (#50010) üzenetére


TigerDzsó
tag

Most vettem hozzá egy licenszet, az alábbi képet mutatja így.
Raymond hozzászólása alapján, akkor nincsen okom aggodalomra? :R

(#50012) Graphics válasza TigerDzsó (#50011) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Használd, minden ok.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#50013) King Unique válasza TigerDzsó (#50008) üzenetére


King Unique
titán

Maga a kondíció esése SSD-knél alapesetben nem jelent problémát, lásd az "Az SSD kondíciója, tények és tévhitek" bejegyzésben leírtakat.
Ha szektorhibák vannak, az viszont probléma, már ha reális amit a HDS mutat és a S.M.A.R.T.-ban is van nyoma.
Elsődlegesen az SSD gyártójának saját diagnosztikai szoftverével javasolt ellenőrizni az adott SSD állapotát, lásd Crucial Storage Executive program, amiben van tesztelési lehetőség is. Ha az nem jelez problémát és lefutnak a tesztek (Short és Extended Self-Test) hiba nélkül, akkor pláne nincs miért aggódni.

[ Szerkesztve ]

(#50014) Dönc válasza somsan2 (#50007) üzenetére


Dönc
tag

Hmm ezt a hibát én is tapasztaltam Steamen játéletöltésnél. Szintén SN570 csak 500-as.

Epic valóban jobban működik ilyen szempontból, ott nem jelentkezik a lassulás.

Szerintem is simán együtt lehet ezzel élni. Nálam a rendszer is ezen van, hibátlanul működik róla.

(#50015) Raidon


Raidon
őstag

Sziasztok! Vásároltam egy Samsung 980 Pro-t a 970 Evo plus helyett. A 970-en most van egy thermal grizzly ssd cooler. Kérdésem lenne a következő. Ha át szeretném rakni a hűtőt az lejöhet a régiről úgy, hogy megoldható a csere vagy esetleg új hővezető padokat kell néznem hozzá? Köszönöm a segítséget! :R

"A háború első szabálya (...): soha ne teljesítsd az ellenség vágyát!" George R. R. Martin

(#50016) Graphics válasza Raidon (#50015) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Hát ha nem tapadt rá oda brutálisan, akkor persze.

De ez akkor derül ki, amikor leszeded. ;)

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#50017) Raidon válasza Graphics (#50016) üzenetére


Raidon
őstag

Esetleg ilyen kisebb szerelésben nem lehet kapni? Mármint padot. Néztem, de mind akkor táblák vannak akkora életem végéig elég lenne :DDD De köszönöm megnézem ha ideért :D

[ Szerkesztve ]

"A háború első szabálya (...): soha ne teljesítsd az ellenség vágyát!" George R. R. Martin

(#50018) Graphics válasza Raidon (#50017) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Aliexpress, hArdverapron thermalpad néven biztosan elérhető.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#50019) Raidon válasza Graphics (#50018) üzenetére


Raidon
őstag

Iponon néztem thermal grizzly-t lehet akkor rendelek onnan max marad tartalékba is :R Köszönöm szépen

"A háború első szabálya (...): soha ne teljesítsd az ellenség vágyát!" George R. R. Martin

(#50020) Pyttawrx válasza Raidon (#50019) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

A samsung szerint nem kell rá, [link] de én ezt kétlem, :D sőt ők is hiz kapható gyárilg bordával. :) Ott nem tudom, hogy ez a hőelvezető címke is rajta van-e.
Tesztelnéd simán is?

(#50021) Raidon válasza Pyttawrx (#50020) üzenetére


Raidon
őstag

Címke rajta van. Innen apróról lesz a 980 Pro 256GB. Csak rendszernek meg programoknak kell. Így is csak 60-70GB foglalt a mostani 970 EVO Plus-on is.
Ezen Thermal Grizzly van így is, hogy csak a rendszer meg néhány launcher megy rajta.
4x-fokos. Ha megjön akkor úgy is lehet újra telepítgetni. Elősször megnézem csupaszon aztán max megpróbálom áttenni a régiről. Ha nem jönne le rendesen a pad akkor rendelek aztán maximum addig lesz úgy ahogy lesz.

"A háború első szabálya (...): soha ne teljesítsd az ellenség vágyát!" George R. R. Martin

(#50022) Harbinger85 válasza Dönc (#50014) üzenetére


Harbinger85
aktív tag

Bocs, hogy csak most írok. Igen, ahogy többen írják más használatnál nincs gond. Villámgyors, Win10 kb. 2 perc alatt ment fel rá, a szendvicsem nem tudtam megenni. :DD És Epic vagy EA app simán hozza max letöltéssel a játékokat, Jedi Fallen Order cirka 5 perc alatt lent volt. És a terhelés se jelez 100%-ot, csak Steamnél! Hőfok alapon 40-42 fok, letöltésnél max 50, de pucéran van. A spéci hűtős slotot egy jobb és DRM-es SSD-nek tartom fent. Bár ilyen árért ez se rossz.

Esetleg arra tippelek Steam alatt azért szenved mert kompresszált anyagot szed le, így kisebb a letöltés méret. Más játék kliens ha jól tudom nem így működik. Egyébként a két DRAM nélküli meghajtóm dettó így viselkedik: Kingston A400 és crucial BX500.

(#50023) Pyttawrx válasza Raidon (#50021) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Amúgy ha van lehetőséged, akkor klónozd. Macrium, vagy mini partition tool free progival. Vagy s samsung progival.

(#50024) Raidon válasza Pyttawrx (#50023) üzenetére


Raidon
őstag

Amennyire szerencsétlen vagyok tuti elbaltázok valamit a telepítés meg megvan hamar.
Pár driver aztán meg is vagyok mást nem tárolok rajta. :R

"A háború első szabálya (...): soha ne teljesítsd az ellenség vágyát!" George R. R. Martin

(#50025) Pyttawrx válasza Raidon (#50024) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Ja, értem, akkor valóban az a jobb. :)

(#50026) Dönc válasza Harbinger85 (#50022) üzenetére


Dönc
tag

Semmi gond, csak bevillant, hogy ezt én is tapasztaltam :)

Én elcsesztem és tettem rá bordát, így játékok alatt belenyal az 50 fokba is, mert felfűti a VGA. Kövi nagyobb takarításnál megpróbálom majd leműteni róla.

Egyébként valóban penge cucc általános felhasználásra.

Steam az mindig fura volt, biztos, hogy tömörített adatokat szed le, hiszen elég erősen terheli a procit is.

(#50027) pluto1969 válasza Dönc (#50026) üzenetére


pluto1969
tag

Az 50 fok, az teljesen jó hőfok játékok alatt..

[ Szerkesztve ]

(#50028) Krystal_s válasza Graphics (#49967) üzenetére


Krystal_s
addikt

Azt olvastam, hogy a hozzáérők a matricán keresztül is látják a nand típusát.
"ha a matrica jobb felső sarkánál egy fényes komponens kandikál ki a papír alól, akkor SMI-s verzióval van dolgunk, ha pedig kondenzátorok figyelnek itt, akkor a Phison lesz a befutó."

Enyémen kondenzátorok látszódnak ki.
A HDSentinel szerint:
Formátum,M.2 2280
Kapacitás,500 GB (500 x 1 000 000 000 bájt)
SSD Vezérlő,Phison PS5019-E19T / Phison PS5021-E21
Csatoló felület,PCI-Express x4 (4.0)
Eszköz típus,TLC/QLC NAND

Jaj ezt nem hiszem el, már majdnem kiírta, de azért odatette azt a hülye QLC-t nehogy már egyértelmű legyen. 😅Hát miért nem bírja semmi sem kiolvasni pontosan? Mi az már, hogy TLC/QLC? Egyszerre?

(#50029) UberMutant válasza Krystal_s (#50028) üzenetére


UberMutant
őstag

/ = vagy

(#50030) TigerDzsó válasza King Unique (#50013) üzenetére


TigerDzsó
tag

Köszönöm a választ Neked és a többieknek is. :R

Letöltöttem a Crucial programját és többször is lefuttattam a rövidebb és hosszabb tesztet is, szerencsére egyik sem dobott hibát. :R

(#50031) Krystal_s válasza UberMutant (#50029) üzenetére


Krystal_s
addikt

Pont a lényeget nem akarja egyik program sem elárulni. Írtam a Kingston-nak és küldtem képet. :))
Őrület mi lett ebből a világból.

(#50033) Pyttawrx válasza Krystal_s (#50031) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Ne haragudj, de nem értelek. Lépj rajta túl, ez egy belépő, olcsó, gagyi SSD, ez ilyen el kell fogadni és használni, vagy ha ennyire frusztrál, akkor venni egy "normális" SSD-t. Nem is értem mit és miért vártál többet.
Ja és a felhasználásod szempontjából teljesen mindegy is.
HASZNÁLD.

[ Szerkesztve ]

(#50034) Graphics válasza Krystal_s (#50028) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Az az NV1 volt. :)

Ettől még persze lehet igaz.

Használd.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#50035) warezxts


warezxts
senior tag

Sziasztok lenne pár kérdésem (remélem jó helyen járok)
1, Az SSD ha egy Samsung 980pro M.2-es 2db (1TB rendszer és 2TB játék) hova tennétek?
2, Kell-e rá hűtőborda vagy így elég a hőelvezető sín? (a VK Nvidia 4070ti)
3, ha igen, érdemes márkásabbat (bequiet) venni vagy elég egy alap (axagon) borda?
4, hol lehet ellenőrizni a hőmérsékletet? (gondolom a Samsung programjában?)

(#50036) tasiadam válasza Graphics (#49957) üzenetére


tasiadam
veterán

Nem néztem tempet, de pusztulat gyors a gép tőle. Azóta is röhögök, hogy egy kis skylake i5 gyorsabban bootol, mint egy 5800x


Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#50037) tasiadam válasza warezxts (#50035) üzenetére


tasiadam
veterán

Mivel X4 mind a 2, tökmindegy. LEgalábbis én nem válogatnék.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#50038) PROTRON válasza warezxts (#50035) üzenetére


PROTRON
addikt

Szóval kénytelen vagyok ide is beírni a választ, mivel a másik topicból a releváns válasz is törlődött.
Amennyiben biztos vagy benne hogy PRO kell neked (függetlenül attól hogy nem fogod kihasználni):
1: #50037 tasiadam -------nem pontos a válasz;
az alaplapod gyártói kézikönyvében írja, hogy a CPU-hoz legközelebbi az M2_1-es slot az közvetlenül a CPU-val van összeköttetésben, míg a másik három slot (az alsó hosszú sáv az két slotos) az alaplapi csipszeten keresztül, így én a CPU-hoz legközelebbibe raknám a rendszert, a háttértárat meg a hosszúkás részre;
2: Mivelhogy a felsőnél a VGA nagyon lefogja a légáramot, ezért az alaplaphoz kapott heatsink lehet hogy kevés és amikor a VGA is meg az SSD is egyszerre le vannak terhelve, akkor röccenések jelentkezhetnek ha csak az alaplapi heatsinket használod mint "hőelvezetőt", a sima 980-ashoz még éppen elég lenne, de a PRO mástészta.
Ezért én azt javaslom hogy kapni olcsóbb (ami márkát Te is megtaláltál) 2-3 ezres, vékonyka, de bordázott "bordát", olyat is amelyiknél nem gumi van, hanem rendes ellendarab, na olyat tennék rá;
Az alsó hosszúkás részen a ház normál légáramlata elég szokott lenni a másodlagos meghajtó esetén, az alaplapi heatsinkkel kombinálva, pláne ha még vannak az alsó részen extra ház ventijeid.
3: márka nem számít, a bordázottság és a vastagság igen, mert az alaplapi heatsinknél vastagabb esetben nem fog elférni a borda a VGA alatt. Pl az Apacer 2280Q4-1 SSD-hez gyárilag adott borda nem fér el a VGA alatt. A Samunál is van csomag amiben borda is van a PRO-hoz, de szerintem ott felesleges a felár, de azért érdemes lecsekkolni, hátha jó áron van összegezve, meg persze a vastagságot is.
4:Persze először letesztelheted hogy tényleg kell-e after market borda, erre ott a HWinfo program, telepíted, majd indításkor "sensors only" mód és akkor a táblázatban látod mindennek az értékeit, köztük a hőfokokat is. Ráküldesz az egyik meghajtóról a másikra valami jó nagy 200GB mappát, amiben mindenféle tartalmak vannak (word doksiktól nagy videófájlokig minden) és figyeled hogy egyik meghajtó esetében se legyen 65 fok felett, miközben a VGA-t leterheled valami game-el.

Ha a rendszer meghajtó 65 fok fölé megy, akkor kellhet bordázott borda. A VGA venti szele akkor már elég lesz, de a sima heatsink esetén nem mindig elegendő.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#50039) tasiadam válasza PROTRON (#50038) üzenetére


tasiadam
veterán

az alaplapod gyártói kézikönyvében írja, hogy a CPU-hoz legközelebbi az M2_1-es slot az közvetlenül a CPU-val van összeköttetésben, míg a másik három slot (az alsó hosszú sáv az két slotos) az alaplapi csipszeten keresztül, így én a CPU-hoz legközelebbibe raknám a rendszert, a háttértárat meg a hosszúkás részre;

Ez a része igaz, de a sebességet annyira nem befolyásolja, mint egy gen3 slotban egy gen4 ssd.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#50040) GL820


GL820
tag

Sziasztok!
Adott a következő ssd: gigabyte m30 M.2 512 GB, amit azért vettem mert tavaly decemberben az elődje a gari idő lejárta után pár héttel megadta magát.
Az utóbbi pár napban a következő jelenséget tapasztaltam: A gép indul, win betölt, bejelentkezek és pár másodperccel később lefagy, csak a reset gombra reagál, ezután azonban a win nem indul el, csak az alaplap logóját látom, és nem reagál gép semmire, csak a reset gombra. Hiába nyomom azonban meg, ugyanez történik, a win betöltésig csak akkor jutok el, ha a gépet kikapcsolom majd újra be, és akkor minden ok. / Néhány alkalomig, mert utána újra kezdi a hülyeséget /. ssd problémára gyanakszok, mert az elődje is hasonló jelenséget produkált, viszont ez az ssd csak 4 hónapos. Kérdésem az lenne, hogy ezek az M.2-es ssdk ennyire megbízhatatlanok? Több sata3-as ssdm van/volt, de egyikkel se volt soha semmi gond. Vagy van ezek közt megbízható típus egyáltalán? Most ha gariba cserélik már nem merek m.2-est választani, de sebességben azért van difi egy m.2 és egy sata3-as között.

(#50041) warezxts válasza PROTRON (#50038) üzenetére


warezxts
senior tag

igen sajnos törölték, ami utólag érthető hisz rossz topicban voltam.
Kedves Protron, köszönöm szépen a mindenre kiterjedő választ :R :R :R
Akkor így lesz ahogy írtad, csak majd lehet előtte méregetnem kell mi fér el hogy :D

(#50042) PROTRON válasza tasiadam (#50039) üzenetére


PROTRON
addikt

Persze, csak ha már költ a profi cuccra, ne legyen később bottleneck ha épp az alaplapi csipszet is fullon pörög.

#50041 warezxts
Szívesen.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#50043) fatal` válasza GL820 (#50040) üzenetére


fatal`
titán

Általánosságban véve nem ilyen megbízhatatlanok.

Van egy 2 éves 970 evo plusom, semmi baja, nemrég cseréltem le egy 5,5 éves 960 EVO-t, az is tette a dolgát, most USB rackben van, 90+%-os, tökéletesen működik.

(#50044) GL820 válasza fatal` (#50043) üzenetére


GL820
tag

Akkor lehet csak én vagyok ilyen szerencsétlen velük. Egyébként jóval melegebb mint a sata3-as, az 26 max 30 fokos, míg az m.2-es 45-50 fok, bár gondolom annyit azért még bírnia kellene.

(#50045) fatal` válasza GL820 (#50044) üzenetére


fatal`
titán

45-50 fok az semmi ezeknek.

(#50046) GL820 válasza fatal` (#50045) üzenetére


GL820
tag

Akkor nem a hő az oka, gondolom valami selejtet foghattam ki.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.