Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#38001) Glaz-dozfhut válasza Laccoss (#38000) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

Azzal megy. Pont néztem; SSDok képen rajta van. Bennem is felmerült, de mivel van ilyen típushiba, hát elég gyanús az egybeesés. Nekem.

- Glaz-doz-fhut -

(#38002) Laccoss válasza Glaz-dozfhut (#38001) üzenetére


Laccoss
addikt

Ha most újrahúznád a windowst, akkor is lassú lenne? Vagy csak x idő után? Mert ha típushiba, akkor ha belassul, akkor úgy is kell maradnia, akár másik gépen is.

(#38003) scott_free válasza Frawly (#37999) üzenetére


scott_free
senior tag

Az elején kb. fél évig nem volt semmi gond vele.

#Laccoss:
Visszaraktam a sima windows-os drivert, most azzal megy - talán egy fokkal jobb lett.
Meg megcsináltam ezt az Active Garbage Collection-t, amit a Crucial support ajánlott (8 órát a bios-ban állt a gép), meglátjuk, hogy javul-e rendesen. A support még annyit írt, hogy ha nem javul, akkor küldjem vissza cserére.

(#38004) Multibit


Multibit
veterán

Egy öreg motoros, most vettem használtan. SanDisk Extreme Pro 480GB (SDSSDXPS480G)

(#38005) Doky586 válasza Multibit (#38004) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mitől öreg ha csak fél napot volt használva összesen?

(#38006) Multibit válasza Doky586 (#38005) üzenetére


Multibit
veterán

Mint modell, nem mint példány.

(#38007) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Létezik IOPS monitorozó progi? (kiváncsi lennék hogyan használom a cuccaim...)

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#38008) Multibit


Multibit
veterán

SKhynix SC300 512GB (HFS512G32MND-3210A)

[ Szerkesztve ]

(#38009) dejvid8


dejvid8
őstag

Sziasztok! Egy kis segítség kellene.
Ennek az információnak mennyire lehet hinni?

Egy 240GB-os Patriot Blast SSD-ről van szó, kb 4 éve vehettem, nem tudom pontosan már.
Ezen van a rendszerem, ez van nap mint nap használva. Tényleg csak ennyit bír ez az ssd, hogy már 55% a health?
Illetve,az SSDOK -kal is megnéztem:

Itt meg 100/100-at ír az "SSD Life Left"-nél.
Melyiknek higyjek?

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

M2 Air 16/512 | Google Pixel 6A | Xbox | Cars | Developer | Footballer | Visca!

(#38010) Laccoss válasza dejvid8 (#38009) üzenetére


Laccoss
addikt

Tehát akkor még kb. 4 évet bír, mire meghalna, szóval elég jó állapot ez :D

Amúgy legújabb hd sentinel-lel nézted? SSDok valósabb értéked ad.

(#38011) dejvid8 válasza Laccoss (#38010) üzenetére


dejvid8
őstag

Igen, a legújabb verzió. Furcsa hogy ennyire eltér a két szoftverrel mért érték.

Cserélni valószínűleg mindenképp akarom nagyobbra, de azért jó lenne tudni hogy számíthatok e még erre az SSD-re vagy sem. Vagy ha az 55% health normális 4 év után, akkor semmi gond. :)

M2 Air 16/512 | Google Pixel 6A | Xbox | Cars | Developer | Footballer | Visca!

(#38012) Doky586 válasza dejvid8 (#38009) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az ssdok nak látszik a verziószáma így lehet hinni neki, de a HDS verziószámát eltüntetted, ezért nem hiszek a képednek, mert ezer éves verzión ez tipikus hiba.

[ Szerkesztve ]

(#38013) dejvid8 válasza Doky586 (#38012) üzenetére


dejvid8
őstag

Úgy tudom ez a legújabb verzió, hivatalos oldalról töltöttem le. De itt egy kép, itt látszik.

[ Szerkesztve ]

M2 Air 16/512 | Google Pixel 6A | Xbox | Cars | Developer | Footballer | Visca!

(#38014) Raymond válasza dejvid8 (#38013) üzenetére


Raymond
félisten

Ez egy egy regebbi SSD, doksi lehet van hozza de hirtelen nem talatam. Viszont ha hivatalosan 40TBW-re van belove akkor az 55% pont kijon ennyi iras utan. Ez nem jelenti azt hogy 0%-nal megall az elet es nem mukodik tovabb, csak azt hogy sok (hw info) program sirni fog hogy 0% az SSD. De addigra talan belefer majd a budzsebe egy csere :)

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#38015) Doky586 válasza dejvid8 (#38013) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Eszerint másként számol a két progi. A évenkénti több mint 10TB írás azért elég szép így is. Majd újabb 2év múlva mutasd újból hogy hol tart. Kíváncsi leszek. :U

(#38016) kefe13 válasza dejvid8 (#38009) üzenetére


kefe13
tag

semmi baja nincsen, használd, rendszernek tökéletes /4 éve vehettem... majd 3 év múlva szólj ide hogy van ;)
/

[ Szerkesztve ]

(#38017) Yogibear974


Yogibear974
senior tag

Est'!

Érdekességként. Írtátok ,hogy melegszik a Crucial MX500. Samu 860 512 GB PRO sem teljesen konstans.
Persze ne is váruk el, mint egy HDD esetében. Bőven normális, mindkettőnél.

Kép

Üdv: -=Yogibear=-

(#38018) F-ECT$


F-ECT$
titán

Samsung 120 GB EVO MZ SSD: tegnap este csontra fagyott a gép, mikor restartot nyomtam már nem látta az alaplap sem a vincsit. Full halál, vagy ilyenkor még lehet valamit kezdeni vele?

Dive ever, work never.

(#38019) Frawly válasza Yogibear974 (#38017) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt nem értem, hogy a konstansság hogy jön ide. Egyik SSD-nél sem konstans, melegebbek terhelés alatt, mint üresjáratban. Az az EVO teljesen jó, 38 fok fölé nem megy. De még 55 fok sem lenne tőle abnormális.

Az MX500 viszont néhány embernél nagyon forró, főleg az M.2-es változatok, 70-80 fok fölé is elmennek.

(#38020) Yogibear974 válasza Frawly (#38019) üzenetére


Yogibear974
senior tag

...csak úgy, hogy talán a hdd-nek szebb a hőmérséklet 'görbéje' Persze ez csak szubjektív vélemény. Teljesen elégedett vagyok vele. (Játékot még nem toltam rajta)Anno a 830pro, melegebb volt pár fokkal.

Üdv: -=Yogibear=-

(#38021) ledgeri válasza Yogibear974 (#38020) üzenetére


ledgeri
nagyúr

.... nagyobb fémtömeg nagyobb hőkapacitással...

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#38022) Frawly válasza Yogibear974 (#38020) üzenetére


Frawly
veterán

Nem szépségre mérik. Ne melegedjen túlzottan és kész. Már pedig kb. 65 fokig semmi gond nincs vele. NVMe-knél efölött sem, csak akkor visszaveszik a teljesítményüket.

(#38023) Doky586 válasza Frawly (#38022) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

És ha meglátják hogy 70°C felett járattad akkor volt nincs garancia.. [kép]

(#38024) Frawly válasza Doky586 (#38023) üzenetére


Frawly
veterán

Ez gyártótól és modelltől függ. Van, ahol valóban garanciális feltétel, hogy 70 fok fölött nem üzemeltethető. De általában full sebességű, gyorsabb NVMe-knél sokszor elkerülhetetlen a 70+ fok, sokszor még akkor is, ha jó hűtés van rajta, de mondjuk a ház rosszul szellőzik.

(#38025) Doky586 válasza Frawly (#38024) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"gyorsabb NVMe-knél sokszor elkerülhetetlen a 70+ fok"

Így van. Elkerülhetetlenül megvonják a garanciát. Mivel a gyártói üzemeltetési feltételeket megszegted (ami a kiadott pdf-ben szerepel).

[ Szerkesztve ]

(#38026) ledgeri válasza Doky586 (#38025) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Mivel bizonyítják, hogy többet ment 70 fok felett, mint a hőmérséklet-log egyszeri időköze?

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#38027) Frawly válasza Doky586 (#38025) üzenetére


Frawly
veterán

Még egyszer: nem minden gyártónál és nem minden modellnél van ez. Az, hogy most találtál ilyet, hiába rugózól rajta, ha egyszer egy másik gyártó X termékénél meg nincs ilyen garanciális feltétel.

(#38026) ledgeri: akkor nem tudják bizonyítani, ha nem látszik a SMART statisztikájában. De akkor nem is lényeges, mivel csak rövid ideig volt az adott hőmérséklet felett.

[ Szerkesztve ]

(#38028) Tosee


Tosee
őstag

Sziasztok!

Pár hete jártam itt ezzel a problémával! Sikerült megoldani, működik rendesen a gép, viszont, olyan mintha IDE módban menne az SSD (Kingston UV500 240Gb). Sajnos az alaplap nem tud AHCI-t! Nem tudom mennyire lehet összefüggésbe az IDE móddal, de amit még észrevettem, hogy a gép bekapcsolása után ha betölt a win10 olyan mintha folyamatosan dolgozna valamelyik háttértároló (a gépházon folyamatosan világít az ezt jelző lámpa)! Feladatkezelőben pár százalékos a CPU, és a lemez kihasználtság. Ha újraindítom a gépet ez a jelenség megszűnik, és csak akkor villog a lámpa amikor indokolt! Van ötletetek, hogy ez mitől lehet? Valahogy át kellene állítanom SATA módra, de ezzel az alaplappal nem egyszerű, még akkor sem, ha nincs IDE eszköz csatlakoztatva...

Feltöltök pár képet...
SSDOK
AS SSD Benchmark
Eszközkezelő

Konfig:
Alaplap: GA-EP41-UD3L
CPU: Intel C2d E8400
Ram: Geil Black Dragon 2*2 Gb
Tuning nincs!

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#38029) Laccoss válasza Tosee (#38028) üzenetére


Laccoss
addikt

Windows update, előtöltés, indexelés stb, esetleg ami dolgoztatja. De meg tudod nézni a feladatkezelőben mi terheli a háttértárat.

(#38030) Tosee válasza Laccoss (#38029) üzenetére


Tosee
őstag

A helyzet az, hogy semmi, mégis folyamatosan világít a led :F

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#38031) Tosee válasza Tosee (#38028) üzenetére


Tosee
őstag

Hogyan lehetne átállítani SATA -módra!
Pár kép a BIOS beállításokról:
1.
2.
3.
4.

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#38032) Doky586 válasza Tosee (#38028) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha az alaplap nem tud AHCI-t akkor csak az IDE marad. Amit a biosod sata módnak nevez az azt jelenti hogy a Pata és Sata csatlakozókat hogy kombinálja sorba. Ez inkább os függő. Más kellett a win98 nak mint az XP nek. User manualt érdemes megnézni, de ha működik akkor nem érdemes variálni.
Az meg mit zavar ha világít a led? Ragaszd le hogy ne világítson szembe.

(#38033) Zoli-bácsi


Zoli-bácsi
senior tag

Sziasztok,

gyárilag SSD-vel szerelt laptopnál kell állítani valamit a BIOS-ban? Vagy simán mehet az oprendszer telepítése?

(#38034) Doky586 válasza Zoli-bácsi (#38033) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ami nincs leírva az nemis szükséges. [link]

(#38035) Tosee válasza Doky586 (#38032) üzenetére


Tosee
őstag

Értem! Sajnos akkor nem tudok mit tenni, hogy sata meghajtóként kezelje a háttértárakat? Ezek a beállítási lehetőségek vannak a BIOS -ba, és a kézikönyv sem ír nagyon mást! Szerinted jók ezek a beállítások, mellékeltem képet kicsit feljebb a BIOS -ról...

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#38036) Doky586 válasza Tosee (#38035) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem jók a beállítások ha így minden megy.
Legfeljebb a biosban a "on-chip sata mode" ot átkapcsolnám Auto-ról Enhanced-re, ha nem zavar be valamibe. (sajnos pont kivágtad a kép jobb oldalán a helpet ahol írja mit csinál ez)

[ Szerkesztve ]

(#38037) Frawly válasza Doky586 (#38036) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, én is ezt tenném. Bár még így sem biztos, hogy támogat AHCI-t, bár ki tudja, a lap kora alapján kellene neki.

Illetve Windows 10 alatt a Feladatkezelőben a Részletek fülön kéne szétnézni, hogy mi tekeri a lemezt.

Végső esetben egy BIOS frissítéssel is meg lehet próbálkozni.

[ Szerkesztve ]

(#38038) Tosee válasza Doky586 (#38036) üzenetére


Tosee
őstag

Készítettem új képet amin látszik a kimaradt rész, illetve átállítottam Enhanced-re, de úgy nem indul a win sajnos.
Bios
[kép] (INACCESSIBLE BOOT DEVICE)

(#38037) Frawly

Igen, én is ezt tenném. Bár még így sem biztos, hogy támogat AHCI-t, bár ki tudja, a lap kora alapján kellene neki.
Én is így gondolom, egy régebbi alaplapom támogatja (EP35 - DS3R), ebben viszont nem találom. A Kézikönyve nem is említ AHCI-t sajnos.

Végső esetben egy BIOS frissítéssel is meg lehet próbálkozni.
Legfrissebb bios van rajta, pár hete tettem fel, akkor az SSD -vel volt gondja.

Illetve Windows 10 alatt a Feladatkezelőben a Részletek fülön kéne szétnézni, hogy mi tekeri a lemezt.
Ez megoldódott úgy néz ki, átraktam másik SATA portba a HDD-t.

[ Szerkesztve ]

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#38039) Doky586 válasza Frawly (#38037) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Természetesen AHCI nem lesz. Csak kikapcsolja az alaplapi virtualizált IDE módot, ami még DOS win9x használt az ilyen 6 lemezes alaplapokon. (mivel a standard IDE csak 2x2 eszközös)

(#38038) Tosee: mutathatnál a lemezkezelőről egy képet. Megváltozhatott ezáltal a lemezek sorrendje, és ha nem lehúzva a többi lemezt telepítettél.. (így kéne kinéznie [kép])

[ Szerkesztve ]

(#38040) Frawly válasza Tosee (#38038) üzenetére


Frawly
veterán

Ne Auto-n legyen, hanem Enhanced-en. Alapból persze, hogy nem fog bootolni a Windows 10, mert megváltozott a lemezvezérlő.

Ezeket a lépéseket kövesd. Ha megvan, akkor gépújraindításkor átállítod a SATA módot Enhancedre, majd a boot sorrendnél is ellenőrzöd, hogy az SSD legyen az elsődleges bootmeghajtó.

A bootképtelenség amiatt is előállhatott a BIOS-ban, mert átdugtad másik SATA portra az SSD-t. Persze az pozitív, hogy a lemeztekerés problémáját megoldottad, de a bootsorrendet be kell állítani a BIOS-ban.

[ Szerkesztve ]

(#38041) Zoli-bácsi válasza Doky586 (#38034) üzenetére


Zoli-bácsi
senior tag

Ez így megfelelő?

(#38042) Tosee válasza Doky586 (#38039) üzenetére


Tosee
őstag

A sorrend ezáltal nem változott meg, nem az SSD-t raktam át másik portba, hanem a HDD-t és a DVD írót cseréltem meg! Így már nem világít egyfolytában a led, de a csere után még bootol rendesen!
[kép1]
Lemezkezelő
Telepítés idejére csak is az SSD volt bekötve!

(#38040) Frawly

Ne Auto-n legyen, hanem Enhanced-en. Alapból persze, hogy nem fog bootolni a Windows 10, mert megváltozott a lemezvezérlő.

Ezeket a lépéseket kövesd. Ha megvan, akkor gépújraindításkor átállítod a SATA módot Enhancedre, majd a boot sorrendnél is ellenőrzöd, hogy az SSD legyen az elsődleges bootmeghajtó.
Ezt feltétlen kipróbálom, köszi!

[ Szerkesztve ]

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#38043) Frawly válasza Zoli-bácsi (#38041) üzenetére


Frawly
veterán

Ez mindenben megfelelőben tűnik. Ha nem használsz hibernálást, akkor tiltsd le. A lapozófájl fixálása a mai SSD-knek nem fontos már.

(#38044) Frawly válasza Tosee (#38042) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, de ne a CMOS setup-ot mutogasd, mert nem az határozza meg a bootsorrendet. Elvileg ilyen régi BIOS-okban az Advanced Setup résznél kell Boot Order / Priority vagy mi a neve. Ott pakolgasd át a sorrendeket, ha nem találna a BIOS booteszközt.

Egyébként az, hogy mindhárom meghajtó IDE módban ment, és a lassabb DVD író visszafogta a gyorsabb SSD-t, az simán lehetséges, és az átállítás ezt oldotta meg. Nagyon rég nem volt már a kezem között ilyen Win9x kompatibilis IDE-s alaplap, talán valami 10 éve utoljára.

[ Szerkesztve ]

(#38045) Tosee válasza Frawly (#38044) üzenetére


Tosee
őstag

Megpróbáltam amit linkeltél...
1. parancssor
2. rendszergazdaként futtatva
3. beírtam: bcdedit /set {current} safeboot minimal majd enter után kiírta, hogy a művelet sikeresen végrehajtva
4. újraindítottam átállítottam a biosban az on-chip sata mode -ot Enhanced-re
6. mentem és újraindul a gép majd megjelenik a windows logo párat fordulnak a pontok, és jön újraa hibaüzenet, tehát nem indul el csökkentett módban (INACCESSIBLE BOOT DEVICE) Biosban az SSD van beállítva elsődleges boot eszköznek!

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#38046) Doky586 válasza Zoli-bácsi (#38041) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Minden ok

(#38047) Doky586 válasza Tosee (#38042) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Még mindig csak 4db lemez port látszik a 6db helyett. Nem kapcsoltad át enhancedre..

(#38048) Tosee válasza Doky586 (#38047) üzenetére


Tosee
őstag

Átkapcsoltam, csak az a kép még előtte készült :)
[kép]
[kép]
[kép]

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#38049) Tosee válasza Tosee (#38048) üzenetére


Tosee
őstag

De sajnos továbbra sem indul a rendszer, csökkentett módban sem!

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#38050) Doky586 válasza Tosee (#38049) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor inkább hagyd Auto-n, legfeljebb nem tudsz 4db lemeznél többet kezelni, és csak egy picit lassabb, emiatt nem érdemes újraparticionálgatni-telepíteni. (ami lehet az adatlemezeket is érintené).

(De ha legközelebb újratelepítesz kipróbálhatod)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.